ایستگاه خبر

شبکه لایتنینگ و تمرکززدایی استخراج بیتکوین

Chris Belcher (توسعه دهنده) ایده ای برای چگونگی اصلاح استخراج بیتکوین دارد. او این ایده را از شبکه لایتنینگ (Lightning Network) گرفته است.

این ایده از این جهت قابل توجه است که از طرفی موضوعیت در حال رشد بیتکوین بعنوان یک فناوری را نشان می دهد و از طرف دیگر بیانگر این است که چگونه توسعه دهندگان آن در حال یافتن راه هایی برای مبارزه با مشکلاتی که در طولانی مدت بوجود آمده هستند. بعنوان مثال با اینکه شبکه لایتنینگ برای مقابله با مشکل مقیاس پذیری بیتکوین مطرح شد، Belcher معتقد است که این پیشنهاد می تواند به غیرمتمرکز کردن استخراج کمک کند و در نتیجه قدرت این پروتکل را بعنوان یک پول مقاوم در برابر سانسور افزایش دهد.

البته این ایده بی سابقه هم نیست؛ حداقل یک استخر استخراج یعنی P2Pool سعی در غیرمتمرکز کردن استخراج داشته اما کمتر از یک درصد از استخراج کنندگان از آن استفاده می کنند که دلیل عمده آن این است که در مقایسه با گزینه های متمرکز، به استخراج کنندگان در زمان مشخصی پرداخت انجام نمی شود.

طبق اظهارات Belcher که خود توسعه دهنده ای در JoinMarket است، استفاده از مدل کانال پرداخت “hub-and-spoke” از شبکه لایتنینگ می تواند به این استخر برای افزایش تعداد دفعات پرداخت کمک کند و در نتیجه جذابیت این استخر را برای استخراج کنندگان افزایش دهد.

او می گوید:« من پیشنهاد یک طرح بهبود یافته را با استفاده از کانال های پرداخت می دهم که به استخراج کننده های بسیار بیشتری امکان استخراج در p2pool را می دهد و منجر به اختلاف و ناسازگاری بسیار کمتری در پرداخت ها می شود».

 

مشکل

بطور کلی دلیل وجود استخرهای استخراج رقابتی شدن استخراج است که بدلیل این رقابتی شدن، بدست آوردن جایزه استخراج برای استخراج کننده هایی که به تنهایی این کار را انجام می دادند بسیار سخت شده بود. در حال حاضر جایزه هر بلاک تقریبا ۵۸هزار دلار است.

استخرهای استخراج قدرت خود را بصورت دسته جمعی برای پیدا کردن یک بلاک به کار می برند و در صورت موفقیت، پس از بدست آوردن پاداش شبکه، این پاداش بین تمام استخراج کنندگان -با توجه به قدرت مشارکتی هر کدام- تقسیم می شود. p2pool که در سال ۲۰۱۱ معرفی شد تلاش می کند تا مزایای یک استخر استخراج بدون هیچ اپراتور کنترل کننده ای را نشان دهد.

P2Pool برای رسیدن به این هدف، بلاکچین مختص به خود را ساخت که با نام “sharechain” شناخته می شود و تنها استخراج کننده های آن استخر از آن استفاده می کنند. این استخر با توجه به تعداد “سهم هایی” که هر استخراج کننده در یک بازه زمانی خاص برنده می شود مشخص می کند که هر استخراج کننده چه مقدار قدرت پردازش به اشتراک گذاشته است.

مشکل اینجاست که زمانی که تعداد استخراج کنندگانی که در P2Pool هستند زیاد شود، زنجیره اشتراکی دچار همان مشکل تعداد زیاد واریانس می شود که در زنجیره اصلی بیتکوین هم وجود داشت و باعث می شود استخراج کنندگان نسبت به استفاده از آن محتاط شوند.

 

راه حل

طبق اظهارات Belcher، راه حل برای P2Pool ( و استخرهای غیرمتمرکزی که در آینده ایجاد می شوند) این است که به جای استفاده از بلاکچین بیتکوین بصورت مستقیم برای پرداخت به آن ها، پرداخت ها را خارج از بلاکچین و در یک کانال پرداختی انجام دهند.

Belcher می گوید:« باید از پرداخت های خارج زنجیره که بتوان در آن هر تعدادی از پرداخت ها به هر تعدادی از استخراج کنندگان و بدون نیاز به بلاکچین صورت بگیرد استفاده کرد».

او در ادامه اضافه می کند که هاب کانال پرداخت که برای پرداخت های خرد بهتر است، می تواند کانالی باز با هر استخراج کننده داشته باشد تا هر زمان که P2Pool بلاکی را پیدا کرد، به استخراج کننده سهم او را پرداخت کند.

البته این ایده همچنان در مراحل ابتدایی خود است. استفاده از فناوری شبکه لایتنینگ بعنوان راهی برای کاهش تمرکز در استخراج می تواند یکی از مزایای افزوده این فناوری باشد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.source : coindesk

https://coiniran.com/?p=8140
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x