سيلك رود جدید وارد شبکه I2P شد

در سالهاى اخير جانشين هاى بسيارى براى سيلك رود (Silk Road) پیدا شده اند اما بعد از مدتى به دليل عدم استقبال گسترده عمومى از ميدان بدر شده اند. تمام اين سايتها علاوه بر مشترك بودن در بازار هدف (فروش كالاهاى غير قانونى) در يك مورد ديگر نيز مشترك هستند و آن استفاده از شبكه تور براى اجراى طرح خود هستند.

در طى چند روز گذشته ورژن جديدى از بازار سياه “سيلك رود” به دنياى اينترنت قدم گذاشته است كه با طرحهاى قبلى از چند جهت متفاوت است. اين وب سايت نه تنها از شبكه تور استفاده نمي كند بلكه امكان دريافت و پرداخت را تنها به بيت كوين محدود نكرده است.

نسخه جديدى كه از بازار سياه بدنام سيلك رود به بازار آمده است از روز يكشنبه ٢ اكتبر روى شبكه I2P اجرا شده و كاربران مي توانند اقدام به خريد و فروش گسترده با كريپتوكارنسى هاى مختلف كنند. I2P يك شبكه همپوشان (Overlay Network) است كه به نرم افزارهاى كاربردى اجازه مي دهد تا با نام غير واقعى و امن با هم در ارتباط باشند.

درواقع مي توان گفت تنها نقطه مشترك سيلك رود قديمى و معروف با اين شبكه جديد كه آن را “سيلك رود احيا شده” Silk Road Reloaded ناميده مي شود، همين نام آنها است.

سيلك رود جديد را تنها از دو راه مي توان استفاده كرد: يا از طريق دانلود نرم افزار مخصوصى كه I2P ناميده مي شود و يا با استفاده از پيكربندى سيستم خود كه آن را با استفاده از I2P suffix به صفحات I2P متصل می كنيد. درست مانند شبكه تور، I2P نيز  امكان ارسال پيام و جستجو در صفحات وب به صورت ناشناس را به كاربر مي دهد.

يكى ديگر از تفاوتهاى بارز سيلك رود جديد با نسخه قديمى در اين است كه در آن علاوه بر بيت كوين، ارزهاى ديگرى نيز به عنوان روش پرداخت استفاده مى شوند. SRR)  Silk Road Reloaded) اعلام كرده است كه كاربران امكان پرداخت و دريافت با ٨ كريپتو كارنسى مختلف را دارند از جمله دارك كوين، دوژكوين، انونكوين و تعدادى ارز ديگر كه احتمالا مونرو نيز يكى از آنها خواهد بود. اين دو تفاوت اصلى سيلك رود قديمى و جديد است.

سال گذشته پس از مسدود شدن سيلك رود 0.2، بسيارى از افراد فعال در اين بازار به دنبال يك پلتفرم جايگزين براى راه اندازى فروشگاه هاى خود به  I2P روى آوردند و به احتمال زياد شروع به فعاليت بر روى اين شبكه كرده اند. اين افراد براى استفاده از تور علاقه چندانى نشان ندادند چرا كه شبكه تور بارها مورد هدف دولت مركزى آمريكا قرار گرفته است. ظاهرا شبكه SRR اين مسئله را براى كاربران خود حل كرده است.

براى دسترسى به وب سايتهاى I2P نياز به دانلود و نصب برنامه اى مخصوص است كه توسط موتورهاى جستجويى مانند گوگل يافت نمى شوند و احتمالا توسط بسيارى از ارائه دهندگان خدمات اينترنت و دولت ها نيز مسدود است، هرچند كه اين شبكه ادعا دارد كه تنها هدف آن ايجاد فضايى امن براى كاربران و حفظ حريم خصوصى آنها است.

خالق Silk Road Reloaded در معرفى اين طرح در رديت اين گونه نوشته است:

من يك پلتفرم عالى ساخته ام كه خودش گوياى همه چيز است

 تنها آینده نشان خواهد که آیا این نسحه جدید سیلک رود به موفقیت سیک رود قدیمی خواهد رسید یا خیر.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *