ایستگاه خبر

سیلک رود جدید وارد شبکه I2P شد

در سالهاى اخیر جانشین هاى بسیارى براى سیلک رود (Silk Road) پیدا شده اند اما بعد از مدتى به دلیل عدم استقبال گسترده عمومى از میدان بدر شده اند. تمام این سایتها علاوه بر مشترک بودن در بازار هدف (فروش کالاهاى غیر قانونى) در یک مورد دیگر نیز مشترک هستند و آن استفاده از شبکه تور براى اجراى طرح خود هستند.

در طى چند روز گذشته ورژن جدیدى از بازار سیاه “سیلک رود” به دنیاى اینترنت قدم گذاشته است که با طرحهاى قبلى از چند جهت متفاوت است. این وب سایت نه تنها از شبکه تور استفاده نمی کند بلکه امکان دریافت و پرداخت را تنها به بیت کوین محدود نکرده است.

نسخه جدیدى که از بازار سیاه بدنام سیلک رود به بازار آمده است از روز یکشنبه ٢ اکتبر روى شبکه I2P اجرا شده و کاربران می توانند اقدام به خرید و فروش گسترده با کریپتوکارنسى هاى مختلف کنند. I2P یک شبکه همپوشان (Overlay Network) است که به نرم افزارهاى کاربردى اجازه می دهد تا با نام غیر واقعى و امن با هم در ارتباط باشند.

درواقع می توان گفت تنها نقطه مشترک سیلک رود قدیمى و معروف با این شبکه جدید که آن را “سیلک رود احیا شده” Silk Road Reloaded نامیده می شود، همین نام آنها است.

سیلک رود جدید را تنها از دو راه می توان استفاده کرد: یا از طریق دانلود نرم افزار مخصوصى که I2P نامیده می شود و یا با استفاده از پیکربندى سیستم خود که آن را با استفاده از I2P suffix به صفحات I2P متصل می کنید. درست مانند شبکه تور، I2P نیز  امکان ارسال پیام و جستجو در صفحات وب به صورت ناشناس را به کاربر می دهد.

یکى دیگر از تفاوتهاى بارز سیلک رود جدید با نسخه قدیمى در این است که در آن علاوه بر بیت کوین، ارزهاى دیگرى نیز به عنوان روش پرداخت استفاده مى شوند. SRR)  Silk Road Reloaded) اعلام کرده است که کاربران امکان پرداخت و دریافت با ٨ کریپتو کارنسى مختلف را دارند از جمله دارک کوین، دوژکوین، انونکوین و تعدادى ارز دیگر که احتمالا مونرو نیز یکى از آنها خواهد بود. این دو تفاوت اصلى سیلک رود قدیمى و جدید است.

سال گذشته پس از مسدود شدن سیلک رود ۰.۲، بسیارى از افراد فعال در این بازار به دنبال یک پلتفرم جایگزین براى راه اندازى فروشگاه هاى خود به  I2P روى آوردند و به احتمال زیاد شروع به فعالیت بر روى این شبکه کرده اند. این افراد براى استفاده از تور علاقه چندانى نشان ندادند چرا که شبکه تور بارها مورد هدف دولت مرکزى آمریکا قرار گرفته است. ظاهرا شبکه SRR این مسئله را براى کاربران خود حل کرده است.

براى دسترسى به وب سایتهاى I2P نیاز به دانلود و نصب برنامه اى مخصوص است که توسط موتورهاى جستجویى مانند گوگل یافت نمى شوند و احتمالا توسط بسیارى از ارائه دهندگان خدمات اینترنت و دولت ها نیز مسدود است، هرچند که این شبکه ادعا دارد که تنها هدف آن ایجاد فضایى امن براى کاربران و حفظ حریم خصوصى آنها است.

خالق Silk Road Reloaded در معرفى این طرح در ردیت این گونه نوشته است:

من یک پلتفرم عالى ساخته ام که خودش گویاى همه چیز است

 تنها آینده نشان خواهد که آیا این نسحه جدید سیلک رود به موفقیت سیک رود قدیمی خواهد رسید یا خیر.

https://coiniran.com/?p=3532
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x