ایستگاه خبر

امکان دچار شدن بیتکوین به سرنوشت اتریوم

هارد فورک می تواند باعث دو نسخه ای شدن شبکه بیت کوین شود

موضوع اندازه بیت کوین قطعا بحث برانگیز بوده است و اگر یک شاخه (فورک) با مخالفت قابل توجهی شروع به کار کند، طرفداران هر کدام از نسخه های بیت کوین می توانند ادعا کنند که نسخه مورد نظر آنها نسخه اصلی است.

Vinny Lingham یکی از کارآفرینان حوزه بیت کوین بر این باور است که منشعب شدن شبکه حداقل در کوتاه مدت تا مدت متوسط می تواند تاثیرات منفی زیادی بر بیت کوین بگذارد.

او می گوید:« اگر یک انشعاب (یا تقسیم) در رسانه ها بد به تصویر کشیده شود و باعث سردرگمی شود، احتمالا برای دو سال دیگر نیز وارد راهی یکطرفه خواهیم شد. آیا با توجه به رقبای دیگر، چنین زمانی را خواهیم داشت؟ و بیایید صادق باشیم، هاردفورک به معنای مرگ بیت کوین نیست، بلکه تکثیر بیت کوین است. حالا ما دو مدل بیت کوین خواهیم داشت و هیچ کدام قرار نیست از بین بروند (البته ممکن است یکی از آنها از بین برود). تعداد دشمنان بیت کوین را دست کم نگیرید، یک فورک می تواند تمام مهمات مورد نیاز آنها را جهت به اشتباه انداختن و گیج کردن بازار به آنها بدهد.»

تقریبا ۲۰ صرافی بیت کوین اخیرا از برنامه های احتمالی خود در صورت انشعاب شبکه بیت کوین در پی هارد فورک پرده برداری کرده اند. برنامه آنها بدین صورت است که بیت کوین تکثیر شده را به عنوان یک دیجی ارز جایگزین در صرافی خود لیست خواهند کرد. از جمله این شرکت ها می توان به Bitfinex، Bitstamp، BTCC، Bitso و بسیاری دیگر اشاره کرد که همگی براین باورند که این اتفاق اجتناب پذیر است. این صرافی ها دارایی های BU را با نام تیکر BTU یا XBU خواهند داشت.

قبل از هارد فورکِ Ethereum بسیاری بر این باور بودند که در صورت انشعاب، زنجیره اقلیت از پافشاری دست خواهند کشید. زمانی که هارد فورک صورت گرفت، یک بلاک چین جایگزین برای Ethereum اصلی به وجود آمد که ادعا می شد اتریوم اصلی است و برای خود نام Ethereum Classic یا ETC را انتخاب کرد.

مهمترین نکته برای هر دیجی ارزی کمیاب بودن آن است که به عنوان یک انگیزه اقتصادی برای مردم عمل می کند تا از بلاک چین استفاده کنند. اگر دیجی ارزها با خطر انشعاب مواجه شوند، در نتیجه ارزش آنها تحلیل می رود. به عقیده آقای Lingham ایجاد دو شبکه باعث از بین بردن تاثیر شبکه می شود.

آینده ای با بیت کوین های فراوان

Arvicco می گوید اگر امروز یک Bitcoin با ۲۱میلیون سکه وجود دارد و فردا دو  Bitcoin به وجود آید با ۴۲میلیون سکه، چه چیزی جلودار آن خواهد بود که تا چند سال دیگر ۶۴Bitcoin  با ۱.۲میلیارد سکه نداشته باشیم.

همانطور که بعد از انشعاب  اتریوم  شاهد ETH و ETC بودیم، تمام دارندگان بیت کوین مقداری مساوی از BTC و BUTC (به صورت نظری) خواهند داشت.

همانطور که برای اتریوم کلاسیک اتفاق افتاد، این موضوع می تواند باعث بازپخش تراکنشِ میان زنجیره ای شود.

Arvicco توضیح می دهد که: «فرض کنید با به وجود آمدن شاخه (فورک)، شما هر دو مدل را روی یک آدرس مشابه داشته باشید؛ هم Bitcoin را به عنوان چیزی که الان می شناسیم و هم BUTC را که همان bitcoin unlimited است. حالا می خواهید چیزی را با BTC پرداخت کنید، اما در کمال تعجب همان میزان از BUTC نیز به آدرس فروشنده می رود، حتی اگر نباید این اتفاق بیافتد.»

به مشکلات بازپخش در Ethereum اکثرا از طریق قراردادهای spliter (جدا کننده) که برای جدا کردن ETH از ETC بود رسیدگی شد، اما قابلیت های برنامه نویسی بیتکوین به آن اجازه گسترش و اجرای چنین قراردادهایی را نمی دهد.

توسعه دهندگان می توانند فرمت های تراکنش ناسازگار که می تواند باعث هارد فورک دوم شود را معرفی کنند؛ این راه حلی بود که برای شبکه های ETC/ETH استفاده شد. محافظت از “بازپخش” نیز می تواند در اولین فورک جای داده شود، اما به نظر می رسد که این موضوع به صورت عمومی توسط توسعه دهندگان مورد بحث قرار نگرفته است.

با توجه به حمله های “بازپخش”، هر دو شبکه پس از مدتی بعد از فورک، به سختی می توانند قابل استفاده باشند. این موضوع که چگونه باید از خود در برابر این اتفاقات محافظت کرد برای کاربران عادی می تواند مشکل زا باشد و در نتیجه باعث آن شود که کلا از استفاده از شبکه صرف نظر کنند.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Images via news.bitcoin.comcoindesk

https://coiniran.com/?p=5168
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امید
امید
6 سال قبل

و این یعنی پایان بیت کوین؟

Behzad
Behzad
7 سال قبل

ممنون . خیلی استفاده کردم. عالی بود

دکمه بازگشت به بالا
2
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x