ایستگاه خبر

بلاکچین چطور به پاکیزگی رود نیجر کمک می کند؟

ناحیه اوگونیلند درساحل خلیج گینی واقع در جنوب غربی کشور نیجریه، از آلوده ترین نواحی دلتای نیجر و حتی از آلوده ترین نواحی دنیا است. با وجود غنی بودن دلتای نیجر از منابع طبیعی، در این منطقه فقر، آلودگی و بیکاری به چشم می خورد. نفت یکی از نخستین منابع طبیعی این ناحیه را تشکیل می دهد و طبیعتا شرکت ها و کارخانه های زیادی در این ناحیه سود می برند. با توجه به برنامه محیط زیستی سازمان ملل (UNEP)، صنعت نفت فاکتور کلیدی اقتصاد نیجریه در ۵۰ سال اخیر بوده است. به تبع آن، حفاری های شرکت های استخراج کننده نفت با تخریب پوشش گیاهی، کاهش جمعیت آبزیان، آلودگی باتلاق ها و کشتزار ها موجب ویرانی این سرزمین شده اند.

در سال ۲۰۱۱، UNEP اعلام کرد که امکان بازسازی طبیعی اوگونیلند ظرف مدت ۳۰ سال وجود دارد. اما فقدان مسئولیت پذیری مقامات باعث توقف اجرایی شدن این ایده شد و با رواج فساد و خشونت، اعتماد بین مردم و دولت نیز خدشه دار شده است.

پاکسازی جلگه نیجر، هدف اساسی Chinyere Nnadi به عنوان بنیان گذار و مدیر عامل شرکت آمریکایی Sustainability International یا به اختصار SI است که راه حل های خلاقانه برای مشکلات پیچیده جهانی دارد. یکی از پروژه هایی که SI در ابعاد وسیع در نظر دارد، احیای منطقه جلگه نیجر به وسیله پاکسازی آن است. در مصاحبه با مجله بیتکوین، Nnadi گفت که آنچه که اهمیت دارد، درک کاملی از جنبه های گوناگون این مشکل پیچیده و آگاهی بخشی در خصوص معضلات زیست محیطی ناشی از آلودگی های نفتی است.

“طی سال ها، نشست های متعددی با مقامات روستایی، مسئولان دولتی و شرکت های نفت و گاز داشته ایم تا نگرانی ها و دغدغه های هر یک را به خوبی درک کنیم. در این بین، موقعیت با بروز تنش های قومی و نژادی و خشونت جوانان، بغرنج تر گردید.”

Nnadi بیان می کند که بدلیل بروز رکود اقتصادی از یک سال و نیم گذشته در نیجریه، خشونت و ناآرامی به طور فزاینده ای در این منطقه رشد داشته است. گروه های ستیزه جوی متعددی متشکل از جوانان ناراضی، مبادرت به بمب گذاری در خطوط نفتی می نمودند تا اینکه در سپتامبر ۲۰۱۶، آتش بس اتفاق افتاد. تنها در یکی از این بمب گذاری ها، ۷ میلیارد دلار خسارت به خط نفتی وارد شد. بنا به گزارش دولت فدرال نیجریه، به نظر می رسد بمب گذاری ها باعث نابودی ۱۰۰ میلیون دلار درآمد بالقوه شده اند. “آتش بس دو هفته پیش اتفاق افتاد و ارتش و نیروی دریای نیجریه برای محافظت از تاسیات نفتی و گازی، وارد منطقه شده اند. طی این مدت، کشتار و آدم ربایی های متعددی اتفاق افتاده است.”

به گفته Nnadi، طی ۵۰ سال گذشته هیچ پاک سازی از آلودگی های نفتی در دلتای نیجر انجام نشده و بی توجهی و عدم مسئولیت پذیری بین دولت، سرمایه داران ثروتمند و شرکت های استخراج، به اوج خود رسیده است.

“این شرایط، فرصت را برای آزمودن بلاکچین در چنین موقعیتی فراهم نموده است. ما اعتماد آن ها را داریم که اکنون این مهم ترین چیز است.”

بدین ترتیب، SI در حال برنامه ریزی برای نصب چندین پایلوت کنترل در هر روستا تا سال آینده است. Nnandi و همکارانش در نظر دارند تا مصاحبه هایی با روستاییان انجام دهند تا بهترین درخواست کار برای افراد را طراحی کنند. سپس از این یافته ها برای توسعه نسخه آلفا (نسخه برنامه ای برای موبایلی و دسکتاپ) پیش از فاز دو که شامل استخدام نیروی انسانی با تکنولوژی پیشرفته است، استفاده می کنند.

پایلوت های ما کار پاک سازی را از یک مزرعه شروع می کنند، سپس به مزارع دیگر توسعه می دهند. این کار با استفاده از سخت افزار و تکنولوژی بلاکچین اتفاق می افتد تا به طور کارآمدی، پاک سازی در چند مرحله اتفاق بیافتد. با وجود غیر مرکزی بودن سیستم، جمع آوری اطلاعات، پرداخت پول به روستا ها، مدیریت در پاسخگویی، پوشش اقتصادی و همکاری جامعه، با امنیت کافی انجام می گیرد.

بلاکچین به هر عضوی که با انجام کار صادقانه به سیستم اعتبار بخشد، پاداش می دهد. همچنین، همکاری با سازمان های مردم نهاد (NGOs)، کارآفرینان و رهبران در اجتماعی در بزرگترین کشور آفریقایی، تسهیل می شود.  امید آن می رود که با به کارگیری این سیستم، جامعه ای که در حال حاضر رشوه خواری و فساد بر آن حکم فرماست، تصحیح شود.

“پایداری بین المللی” یا SI با شرکت ConsenSys همکاری می کند. Ben Siegel از مدیران این شرکت می گوید: استفاده از بلاکچین در SI باعث افزایش سطح اعتماد بین طرفین می شود. افراد روی زمین نیازی به اعتماد به یکدیگر ندارند. فقط باید به پلتفرم اعتماد کنند. این موضوع باعث کاهش فساد می شود و مردم را کمتر از یکدیگر می راند. بلاکچین از قرارداد های هوشمند استفاده می کند؛ در نتیجه، امکان بروز تخلف وجود ندارد و اعتماد به اوگونیلند باز خواهد گشت.

Siegel  گفت: با استفاده از قرارداد های هوشمند و ارز های دیجیتالی، ما پول قابل برنامه ریزی خلق خواهیم کرد که این امکان را می دهد که عملکرد نیروی انسانی را برنامه ریزی کنیم. اگر شرایط برای فعالیت در چنین سیستمی ایجاد شود، افراد برای دریافت ادامه دار پول در ازای انجام مسئولیت های خاص، انگیزه می گیرند. با این حساب، فاسدترین افراد هم برای پاک دستی، دارای انگیزه و تعهد می شوند.

همه این ها به این معنی است که اگر یک شرکت استخراج بودجه ای را برای پاکسازی اختصاص دهد، تا زمانی که اختتام کار پاک سازی تایید نشده باشد، بودجه پرداخت شده توسط شرکت استخراج کننده، آزاد و قابل برداشت نخواهد شد. با وجود قرار داد های هوشمند، طرف های قرارداد و همینطور افراد جامعه به نظارت بر کیفیت کار خواهند پرداخت. از طرف دیگر، مردم استاندارد های SI را خواهند شناخت و جنبه های مختلفی که برای تایید امنیت داده ها مورد نیاز است را فرا خواهند گرفت. در طول پروژه، به روش های گونگون از افراد جامعه نظر سنجی به عمل خواهد آمد.

در نهایت Nnandi معتقد است با به کار گیری تکنولوژی بلاکچین و جمع آوری اطلاعات با یک سامانه غیر متمرکز، مردم محلی اقدام به پاکسازی محیط دلتای نیجر از آلاینده های نفتی خواهند کرد و نیازی به حضور افراد خارجی با صرف هزینه های گزاف برای این کار نخواهد بود. ضمن اینکه نظارت و بررسی روند پیشرفت کار نیز با به آسانی و با هزینه کمتر ممکن می شود.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.source : bitcoinmagazine

https://coiniran.com/?p=8411
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد یعقوبی
محمد یعقوبی
6 سال قبل

دقیقا میشه با این دید استارت آپ های زیادی بر پایه بلاک چین در زمینه حفظ اکوسیستم کشورهای توسعه نیافته راه اندازی کرد و نیاز به سرمایه گذاری خارجی و حمایت های پوچ داخلی رو دور زد.

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x