ایستگاه خبر

سرنوشت توکن ها در ۲۰۱۸

کاملا واضح است که سال 2017 سال توکن ها بوده است. شما چه در حال مطالعه اخبار باشید، چه در یک نمایشگاه بازرگانی در حال قدم زدن، و چه در یک کافی شاپ نشسته و غرق تفکر در مورد تجارت شخصی خودتان باشید، دیگر چندان سخت نیست که شخصی را در نزدیکی خود بیابید و بشنوید که مشغول صحبت درباره فروش یک توکن جدید دیگری ست. تاکنون بیش از 1000 توکن دیجیتالی مختلف به بازار آمده است.

با تجسم تمامی این موارد، دیگر برای کسی تعجب آور نیست که جامعه رمز ارز ها با یک تحقیق و بررسی موشکافانه و فزاینده روبرو باشد؛ از جمله می توان به قانون گذاری ها به اشکال گوناگون از آمریکا گرفته تا چین در مورد توکن ها (Tokens) اشاره کرد. وجه مشترک عمومی در مباحث پیرامون رمزارز ها این سوال است که آیا این توکن ها واقعا یک کاربرد اصولی و زیربنایی دارند؟

توکن ها (Tokens) در سال 2018 سرنوشتی درخشان خواهند داشت؟

اما واقعیت این ژتون ها چیست؟

به گزارش کوین ایران و به نقل از یک مقاله که اخیرا توسط خبرگزاری Bloomberg منتشر شده است، از ۲۳۶ ارائه کننده کوین نوپا و ژتون های عرضه شده که مورد بررسی قرار گرفتند، تنها از ۲۰ نوع از توکن ها در راه اندازی شبکه های خود واقعا استفاده شده است، که به نوعی نشان دهنده امار کاربردی زیر ده درصد است.

به نظر می رسد برای بسیاری از شرکت ها، کاربردپذیری یک توکن یک مسئله ثانویه است، اما برای یک توکنی که به دنبال پذیرش در جامعه است،  این مولفه حائز اهمیت می باشد. با توجه به میزان توکن های موجود در بازار کنونی که روز به روز در حال افزایش است، وجود حباب مسئله ای آشکار است. البته اندازه این حباب می تواند مورد بحث باشد.

در نهایت به هنگام رکود بازار، ژتون هایی غیر کاربردی یا کاربرد ناپذیر فاقد ارزش خواهند شد.

رمزگشایی از رمزارز ها

درصورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر از اهمیت کاربردپذیری هستید، به وب سایت deadcoins.com مراجعه کنید؛ که این وب سایت به عنوان یک مرجع (آرامگاه دیجیتالی) برای بیش از ۶۰۰ توکن و رمز ارز از رده خارج به حساب می آید.

با مطالعه خلاصه سرگذشت برخی از coin ها برای یافتن دلایل مرگ آن ها (از رده خارج شدن آن ها)، با کلماتی از قبیل «کلاهبرداری»، «از رده خارج شدن توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار» و «داد و ستد، با ارزش  بازار ۱۸۳ دلاری» مواجه خواهید شد. یک علت منطقی برای جمع شدن این ICO های شکست خورده، عدم وجود پلتفرم های اجرایی با قابلیت استفاده از توکن خودش می باشد.

پلتفرم های کاربردی و متمرکز بر استفاده از توکن ها، حتی در صورتی که تولیدکنندگانشان آنها را رها سازند یا ناپدید شوند، به کار خود ادامه خواهند داد.

به عنوان مثال کافیست به BitShares و بیت کوین توجه کنید.

فرصت را از دست ندهیم!

توکن ها (Tokens) در سال 2018 سرنوشتی درخشان خواهند داشت؟

مزایای زیادی برای خلق یک سیستم با استفاده از رمز ارز ها وجود دارد (بدون احتساب ممنوعیت های کمیسیون بورس و اوراق بهادار). ساخت قابلیت های استفاده از توکن در پلتفرم ها، موجب ایجاد یک اکوسیستم سالم می گردد. حتی در صورتی که مردم به ژتون های شما اهمیت ندهند و یا آنها در لیست هیچ صرافی معتبری قرار نگیرد، این توکن ها برای خدمات مرتبط با پلتفرم شما و در بین جامعه کاربران شما، خرید و فروش و معامله خواهد شد.

قطعا موکول کردن ساخت یک محصول به بعد از فروش موفقیت آمیز توکن های آن، به منزله از دست دادن فرصت ها است.

پس از فروش این ژتون ها، شما با هزاران نفر از اعضا جدید یک جامعه هیجان زده مواجه هستید که در انتظار دیدن موفقیت شما هستند. اگر شما یک پلتفرم در حال کار با قابلیت استفاده از توکن ها و کاربردی داشته باشید، به سادگی قادر به افزودن این افراد جدید و تبدیل آن به جامعه بزرگتری می باشید که پذیرای کوین شما هستند؛ که خود نیروی محرکه عظیمی برای موفقیت شما ایجاد خواهد کرد.

طبق انتظارات، در سال ۲۰۱۸ مشاهده شرکت هایی که بدون داشتن محصولی خاص، اقدام به عرضه توکن می کنند بعید به نظر می رسد. وجود محصول، یک الزام مهم در ارزیابی صلاحیت ( due diligence) یک شرکت توسط صاحبان توکن است.

دستور العمل های پنهان

روش های بسیار جالبی وجود دارد که با استفاده از آنها، شرکت ها قابلیت استفاده از توکن ها را پیدا می کنند؛ در اینجا به بیان برخی از این روش ها می پردازیم:

خدمات خرید

یک شرط اساسی برای اکثر شرکت های عرضه کننده یک ژتون، این است که آن توکن قابل استفاده در خدمات خرید در پلتفرم همان شرکت باشد. انجام خدمات خرید از طریق توکن ها، موجب تسریع مدت زمان یک تراکنش جهت پرداخت می شود. این اتفاق همچنین موجب تسهیل خدمات خرید گردیده و به خوبی حریم خصوصی کاربر را تامین می کند.

ابتدا در زمانی که شرکت در حال بزرگ شدن است و بیشتر از درامد خود خرج می کند، حجم توکن های مبادله شده در خدمات خرید، مقدار حداقلی خواهد بود؛ در صورتی که با افزایش درامد شرکت، نرخ رشد انتقال آنها نیز افزایش خواهد یافت. شما ملزم به اختصاص دادن توکن به خدمات خرید نیستید، اما با فراهم آمدن گزینه های انتخابی دیگر (همچنین فراهم آمدن شرایط یک تخفیف) می توان به طرق مختلف از ژتون خود استفاده کنید.

ایجاد یک اکوسیستم خود نگهدارنده (sustaining-self)

ایجاد یک بازار با قابلیت ارتباط مستقیم بین خریداران و فروشندگان از طریق استفاده از توکن ها که منجر به تسهیل معاملات می شود، می تواند یک اکوسیستم خود نگهدار را خلق کند (این اکوسیستم ایجاد شده، بر اساس معاملات توکن های شما خواهد بود).

یک مثال برای این موضوع Golem است که که با استفاده از ژتون GNT، باعث توانمند شدن شبکه محاسبات غیر متمرکز خود می شود. شرکت هایی که متقاضی قدرت پردازش هستند، برای پرداخت مزد به کسانی که این قدرت را در زمان بیکاری کامپیوتر های خود به اشتراک می گذارند، از GNT استفاده می کنند. این موضوع یک شبکه وسیع بر اساس استفاده از GNT را ایجاد می کند.

پرداخت خودکار قرارداد های هوشمند

یکی از زمینه ها برای یک فرصت بزرگ کاربردی و سودمند، ایجاد ظرفیت های جدید با قراردادهای هوشمند است. یکی از مزایای قراردادهای هوشمند این است که آنها پرداخت خودکار را فعال می کنند که به دستگاه ها اجازه می دهد به صورت خودگردان در شبکه شرکت کنند. یخچال های هوشمند شما، قادر به کشیدن کارت های اعتباری خود در Amazon S3، با هدف ذخیره اطلاعات آن نیستند، اما تنظیم آن با ژتون های STORJ و Storj مقدور است. انعطاف پذیری قرارداد های هوشمند به سایر پلتفرم های اتریوم اجازه می دهد که در پایان مسیر، ادغام شوند.

در رابطه با Storj، شرکت های بر پایه بلاکچین زیادی وجود دارند که در حال یکپارچه شدن با ما در پایان مسیر هستند. هنگامی که کاربری از یک شرکت دیگر به منظور پرداخت برای خدمات شرکت خود، از توکن های شرکت همکار ما استفاده می کند، به منظور پرداخت هزینه ذخیره اطلاعات آنها می توان بخشی از هزینه را به STORJ تبدیل کرد.

آینده توکن ها (Tokens)

در حال حاضر، قرارداد های هوشمند یکی جالب ترین مثال های استفاده از توکن می باشند که بسیاری از آن ها در حال اشکار شدن است.

به همین دلیل بخش عمده فروش برای ژتون های ERC-20 است که از بلاکچین اتریوم و زیر بنای تکنولوژی قرارداد هوشمند مبتنی بر آن بهره می گیرد. در واقع تیم ما در Storj، سال جاری یک فروش توکن را پشت سر گذاشت که ما را درگیر یک جابجایی از یک توکن طرف قرارداد به یک توکن ERC-20 نمود. ما شاهد یک فرصت عظیم برای بهره گیری از قرارداد های هوشمند و حفظ استاندارد برای توکن های پلتفرم خود بودیم.

سال جاری، یک سال سرنوشت ساز برای رمز ارز ها، بلاکچین و قرارداد های هوشمند به حساب می آید و پیش بینی می شود که سال آینده نیز دست کمی از امسال نداشته باشد. اما اگر ما سال ۲۰۱۷ را سال توکن ها بنامیم، سال ۲۰۱۸ سال استفاده و کاربردی شدن آنها خواهد بود.

در سال آینده، انتظار می رود شاهد توکن هایی باشیم که کاربرد و استفاده واقعی از توکن ها را افزایش می دهد؛ و در این فرایند، احتمالا بسیاری از توکن ها کنار گذاشته می شوند.

https://coiniran.com/?p=17629
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x