ایستگاه خبر

تصمیم بازار بورس نیویورک برای افزودن بیتکوین به لیست ETF

بازار بورس نیویورک NYSE با همکاری کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا، خبر از احتمال ورود بیتکوین به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) می دهد. بانک خصوصی Brown Brothers Harriman مسئول نظارت بر سرمایه جمع آوری شده در این صندوق و همچنین قراردادهای آتی بیتکوین می باشد. اتفاق هایی نظیر خرید و فروش قراردادهای آتی بیتکوین و حالا صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، باعث بالا بردن وجهه بیتکوین نزد عموم مردم می شود.

به گزارش کوین ایران احتمال اضافه شدن بیتکوین به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETFs) در بورس قوت بیشتری یافت. این امر در گرو همکاری NYSE با SEC برای لیست کردن دو صندوق ناظر قراردادهای آتی بیتکوین می باشد.

NYSE درصدد افزودن بیتکوین به صندوق های سرمایه گذاری Proshares و Proshares Short در بازه های زمانی کوتاه و بلند مدت است. هر دو این مراکز از نهادهایی هستند که امکان کسب درآمد از پیش بینی قیمت بیتکوین و خرید و فروش قراردادهای آتی بیتکوین را در اختیار مردم قرار داده اند. Proshares که در حال حاضر سرمایه ای بیش از ۲۶ میلیارد دلار را در اختیار دارد، مشغول امضای قراردادهایی با SEC جهت اضافه کردن بیتکوین به دو صندوق سرمایه گذاری قابل معامله خود (ETFs) در ماه سپتامبر است.

ETFs یا صندوق های سرمایه گذاری در بازار بورس نیویورک، پشتیبانی بیتکوین را اضافه می کنند

نحوه عملکرد صندوق های ETFs

این صندوق های سرمایه گذاری با نظارت بر قیمت قراردادهای آتی بیتکوین در Cboe و CME، سرمایه های در اختیار خود را وارد خرید و فروش قرارداهای آتی بیتکوین می کنند. یکی از مزایای این صندوق ها، سرمایه گذاری های بسیار بزرگ و خارج از عرف می باشد.

بانک خصوصی Brown Brothers Harriman، وظیفه نظارت بر جریان سرمایه و قانون گذاری در تراکنش های این صندوق ها را بر عهده دارد. آقایان Marc Chandler و Win Thin دو تن از استراتژیست های ارزهای خارجی در بانک ها، از شناخته شده ترین واسطه های معاملاتی ارزهای مختلف هستند.

اعتبار روزافزون برای بیتکوین

بیتکوین و دیگر رمزارزها تا پیش از این به عنوان ارزهایی پر نوسان، غیر قابل اعتماد و بدون قانون گذاری رسمی به شمار می رفتند. ولی با ورود بیتکوین به بازار خرید و فروش قراردادهای آتی و حالا صندوق های سرمایه گذاری ETFs و به تبع آنها جذب سرمایه گذارهای حرفه ای و نهاد های نظارتی به آن، تحول عظیمی در وجهه عمومی بیتکوین به وجود آمده است.

آقای Thin، سرپرست ارشد استراتژی بازارهای نوظهور در بانک خصوصی Brown Brothers گفت : “دنبال کردن وضعیت رمزارزها حتی برای ما که متخصص تحلیل ارزهای مختلف هستیم، بسیار دشوار است. ورود بیتکوین به صندوق های سرمایه گذاری و قراردادهای آتی، به معنی شناخته تر شدن آن در نزد عموم است. امیدواریم که این امر باعث قانون گذاری بیشتر برای آن شود. به جز این ما هیچ پیش بینی دیگری درباره آینده آن نمی توانیم بکنیم.”

با توجه به نمودار قیمت بیتکوین در سایت Coinbase، علی رغم ماهیت متزلزل و پرنوسان بیتکوین، قیمت آن تنها در طی سال اخیر ۲۰ برابر شده است. قیمت خرید قراردادهای آتی بیتکوین در طی هفته اخیر ۳.۶ درصد کاهش داشت.

مانند دیگر صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاران ETFs بیتکوین در Proshares، در صورت افزایش قیمت قراردادهای آتی بیتکوین سود سرشاری عایدشان می شود.

تحلیل SEC  درباره صندوق های ETFs

بر اساس جزئیات اعلام شده در اسناد SEC، در صورتی که به صورت بلند مدت در این صندوق ها سرمایه گذاری کرده باشید، در صورت افزایش قیمت قراردادهای آتی بیتکوین به صورت روزانه، سود سرشازی عاید شما می شود.  افراد در این صندوق ها به جای سرمایه گذاری مستقیم در بیتکوین، در وضعیت قیمت آن سرمایه گذاری می کنند. اگر قیمت قراردادهای آتی بیتکوین به دلیل پیش بینی نادرست قیمت بیتکوین دچار افت شود، سرمایه سرمایه گذاران نیز کاهش پیدا می کند.

از طرف دیگر سرمایه گذاران در صندوق های کوتاه مدت ProShares Short Bitcoin ETFs، وقتی قیمت قراردادهای اتی بیتکوین کاهش پیدا کند، سود می کنند. در این روش نیز به طور مستقیم در بیتکوین سرمایه گذاری نمی شود.

ورود بیتکوین به صندوق های سرمایه گذاری ETFs، مدت ها برای طرفداران بیتکوین و دیگر رمزارزها تنها یک رویا به شمار می رفت، ولی با ارائه خدمات خرید و فروش قراردادهای آتی بیتکوین توسط دو گروه تجاری بزرگ Cboe و CME در ماه اخیر، این رویا شدیدا به واقعیت نزدیک شده است.

ابتدای این ماه، آقای Barry Silbert، بنیانگذار و مدیر اجرایی مرکز سرمایه گذاری Digital Currency Group در برنامه Squawk Box در CNBC گفت : “ارائه قراردادهای آتی بیتکوین، تاثیر بسیاری در ورود آنها به صندوق سرمایه گذاری  ETF داشته و اگر ارزهای دیجیتال به این صندوق ها وارد شوند، تحول بزرگی در آنها ایجاد می شود.”

نوشته مرتبط:

پشیمانی بازار بورس نیویورک (NYSE) از پشتیبانی دیر هنگام بیتکوین

https://coiniran.com/?p=17157
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x