ایستگاه خبر

IBM و Microsoft دو غول تکنولوژی با دو چشم انداز از بلاکچین

این روزها رقابت شدید دو کمپانی IBM و Microsoft به مسابقه تنیس بین دو قهرمان پیشکسوت تنیس که در رقابتی دوستانه طی فینال سری مسابقات استرالیا برگزار شد تشبیه می شود. هر دوی این کمپانی ها در حال تلاش برای ساخت سرویس فروشی بلاک چین (blockchain as a service : BaaS) مناسب با کسب و کارها هستند.

برخلاف تنیس، در دنیای کسب و کار امکان وجود بیش از یک برنده نیز وجود دارد و البته اگر تصور کنیم که این غول های کهنه کار برندگان این مساقبه خواهند بود، بسیار زود قضاوت کرده ایم. هرچند هر دوی این کمپانی ها سرویس های متناسب با نیازهای شرکتی مرتبط با بلاک چین را برای مشتریان بزرگ خود فراهم کرده اند. از یک سو IBM خبر از نخستین استفاده تجاری از IBM Blockchain را برای ساخت بلاک چین های اختصاصی می دهد و از سوی دیگر Microsoft ماژول های BaaS متعددی به سرویس ابری آژور خود طی سال گذشته اضافه کرده است.

هر دوی این سیستم ها در ظاهر خصیصه های یکسانی دارند: ماژولار، بر پایه سرویس های ابری، بر پایه کدهای متن باز، حضور در اکوسیستم های بزرگ. هرچند که در زیر پوست آن ها تفاوت های زیادی وجود دارد.

Microsoft سرویس های بلاک چینی خود را بر پایه پروتکل های بلاک چین اتریوم ساخته و مشارکت خود را در استارتاپ های وابسته به اتریوم طی گردهمایی سازمانی اتریوم اعلام داشته. از سوی دیگر IBM از بلاک چین های عمومی فاصلا گرفته و سرویس های بلاک چینی خود را بر پایه ی Hyperledger Fabric که بخش بزرگی از کد آن را خودش توسعه داده گذاشته است. البته تفاوت ها به مراتب عمیق تر از بحث عمومی و خصوصی است، چرا که در نهایت هر دوی این سازمان ها در حال توسعه نرم افزارهایی خصوصی با قوانین متن باز هستند.

اصل اختلاف

اصل اختلاف در واقع در نحوه مدیریت این سیستم ها ست. از یک سو اتریوم توسط بنیاد اتریوم (Ethereum Foundation) توسعه داده می شود که مایکروسافت بخشی از آن نیست. این بدان معناست که این بنیاد ممکن است کدهای اصلی یا زیرین را بدون دریافت نظرات مایکروسافت تغییر دهد، که این ریسک بزرگی برای مایکروسافت است. اما از سوی دیگر مدیریت Hyperledger Fabric توسط کمیته ای مشتمل بر IBM مدیریت می شود.

سطح ارتباط با عموم مردم در این دو گزینه متن باز نیز به شدت متفاوت است که فاکتور ریسک بیشتری به این معادله اضافه می کند. در صورتی که باگ یا مشکلی در کد اتریوم یافت شود، مشکلی در سطح عمومی و جهانی ایجاد شده است، که علیرغم آن که با سرعت بسیار زیادی اصلاح خواهد شد اما نگرانی هایی برای سازمان های حاضر در اکو سیستم هایی بر پایه اتریوم ایجاد خواهد کرد. از سوی دیگر اگر مشکلی در Hyperledger Fabric پیش بیاید، با آنکه ممکن است به سرعت اتریوم مرتفع نگردد، اما به احتمال زیاد ممکن است کسی از آن خبردار نشود.

IBM و Microsoft هر دو بازیکنانی چیره دست و کهنه کار هستند که دهه هاست نقش پررنگی در صنعت آی تی دارند و بارها و بارها خود را با شرایط و تکنولوژی های جدید منطبق کرده اند. باید در استفاده از تکنولوژی های جدید عجله به خرج داد، اما اهمیت اندازه و حجم بازار نیز باید مد نظر قرار گرفته شود.

اما در دنیای بلاک چین این تازه آغاز بازی ست.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Images via coindesk

https://coiniran.com/?p=5297
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x