ایستگاه خبر

قانون گذاران چینی، در پی تشویق سیستم بانکی به استفاده از بلاکچین

در بسیاری از کشورهای خارجی، مردم بخش عمده هزینه های خود را از طریق اعتباری پرداخت می کنند. این اعتبار معمولا ابتدای سال بر اساس متوسط درآمد هر فرد از طرف بانک های طرف حساب به آنها اختصاص داده می شود. Credit Card، نوعی از این اعتبار است.

به گزارش کوین ایران، براساس ابلاغیه ای از سوی کمیسیون ممیزی و قانون گذاری بانکی چین (CBRC)، تکنولوژی بلاکچین نقشی اساسی در بهبود بازار اعتبارات داشته و بهتر است هر چه سریع تر در این سیستم به کار گرفته شود.

سیستم بانکداری مرسوم در ایران به روش Debit است؛ یعنی بر اساس مبلغی که در بانک دارید برای شما عابر کارت (Debit Card) صادر می شود تا از موجودی حساب خود استفاده کنید. ولی در اکثر کشورهای دیگر بیشتر هزینه ها از Credit Card ها پرداخت می شود که نوعی وام همگانی از طرف بانک ها بر اساس اعتبارسنجی و متوسط درآمد افراد است.

CBRC کمیسیون قانون گذاری بانکداری چین به تکنولوژی بلاکچین چراغ سبز نشان می دهد

ابلاغیه CBRC در جهت استفاده از بلاکچین

براساس ابلاغیه ای از طرف کمیسیون ممیزی و قانون گذاری بانکی چین (CBRC)، تکنولوژی بلاکچین نقشی اساسی در بهبود بازار اعتبارات داشته و بهتر است هر چه سریع تر در این سیستم به کار گرفته شود.

پیش نویس این ابلاغیه در تاریخ ۱۹ ژانویه توسط کمیته مخصوص قانون گذاری بانکی در چین نوشته شد که طیف گسترده ای از موضوعات مرتبط با توسعه و قانون گذاری تکنولوژی های مالی را در بر می گیرد. در بخشی که به توسعه سیستم اعتبارات بانکی در آینده اختصاص داشت، بر استفاده از تکنولوژی بلاکچین در این حوزه تاکید شده است.

کمیسیون ممیزی و قانون گذاری بانکی چین (CBRC) یک موسسه مالی بسیار بزرگ در چین محسوب می باشد که مستقیما زیر نظر شورای ایالتی این کشور فعالیت دارد. این موسسه در ابلاغیه خود این چنین نوشته است : “هر چه پیشتر می رویم، تکنولوژی بلاکچین پتانسیل بالاتری را برای نگهداری و اشتراک اطلاعات حیاتی چون موجودی حساب ها  از خود نشان می دهد. این تکنولوژی همچنین بستر بسیار مناسبی را جهت مدیریت و نگهداری اطلاعات وام ها و اعتبارات افراد مختلف مهیا می کند. به دلایلی که ذکر شد، حتما باید در برنامه های آتی خود به کارگیری بلاکچین را در برنامه خود جای دهیم.”

منشاء این ابلاغیه چیست؟

بر اساس این ابلاغیه، جلب علاقه به بلاکچین نتیجه سلسله ای از تحقیقات و همچنین مذاکراتی است که این کمیته در سال گذشته با همتایان خود در کشورهایی چون انگلستان و فرانسه انجام دادند.

به گزارش کوین ایران و به نقل از CoinDesk، در حال حاضر چندین بانک اروپایی تمهیداتی را در راستای به کارگیری یک پلتفرم دفتر کل توزیع شده اندیشیده اند. هدف آنها از این پلتفرم، مدیریت ثبت و صدور اعتبار و اعطای وام های سندیکایی است.

دیدگاه های متناقض مقامات چین در حوزه رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین

این ابلاغیه مثال دیگری از دیدگاه های مختلف و متناقض مقامات مسئول چین در حوزه رمزارز ها و تکنولوژی بلاکچین است.

جالب است با وجود اینکه موسسه قانون گذاری CBRC، بانک ها را شدیدا به استفاده از تکنولوژی بلاکچین در فرایند تخصیص اعتبار تشویق می کند، خود از مخالفان سرسخت ICO ها بود. این موسسه یکی از ۷ آژانس مالی بزرگی بود که در سپتامبر ۲۰۱۷، قانونی را در جهت ممنوعیت کامل ICO ها صادر کردند.

جای دیگری در این ابلاغیه اشاره شده است که قوانین قانون گذاری مالی در چین، از بسیاری از پیشرفت های تکنولوژی های اینترنتی عقب مانده است. با این وجود موسسه CBRC، استفاده از قراردادهای هوشمند بر پایه بلاکچین را به عنوان راه حلی بالقوه در جهت اتوماسیون گزارش های ممیزی و مدیریت اعتبارات بانکی، شدیدا به بانک ها توصیه می کند.

https://coiniran.com/?p=18241
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x