ایستگاه خبر

با راه‌اندازی Alonzo قراردادهای هوشمند سرانجام به کاردانو افزوده شد!

سرانجام پس از سال‌ها تحقیق و توسعه‌ی زیرساخت‌های متعدد شبکه، ظرفیت‌ها، ایده‌ها، اهداف و شناسایی موانع کاردانو به قراردادهای هوشمند مجهز شد و شبکه‌ی خود را تقویت کرد. کاردانو پس از انجام یک هارد فورک جامع هم‌اکنون به بروزرسانی Alonzo در شبکه‌ی اصلی خود مجهز شده است. این بروزرسانی از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده و به تیم‌ها و پروژه‌های گوناگون امکان توسعه‌ و اجرای مستقیم پروتکل‌های خود را بر بلاک‌چین کاردانو می‌دهد.

پیش‌تر خواندیم که برخی از قابلیت‌های شبکه در اوایل ماه سپتامبر در نسخه‌ی آزمایشی Alonzo به‌اجرا درآمدند. یکی از بخش‌های مهم قراردادهای هوشمند کاردانو Plutus است که چارچوبی برای تحقق ویژگی‌های کاربردی این بروزرسانی است. هسته Plutus برای تعریف پارامترهای مدل توسعه‌یافته‌ی خروجی‌های خرج‌نشده‌ی تراکنش یا UTXO مورد کاربرد قرار می‌گیرد. تیم توسعه‌دهنده‌ی آن مدعی شد که ویژگی‌های Plutus درمقایسه با سایر همتایان خود بسیار منحصر‌به‌فرد است.

ناگفته نماند که چارچوب اپلیکیشن Plutus یا (PAF) دسترسی به برنامه‌ها و خدمات موجود در شبکه‌ را مهیا نموده و با مرورگرهای وب تعامل کامل دارد.

اختلال‌های موجود

عرضه‌ی این بروزرسانی با اختلال‌های مخصوص خود همراه بوده است. به‌تازگی مشخص شده که در هسته‌ی طراحیِ قابلیت‌های قراردادهای هوشمند کاردانو یک مشکل بنیادین همزمانی و مطابقت وجود دارد.

به‌بیان ساده‌تر این اختلال مانع از ارتباط همزمان چندین کاربر با یک پروتکل می‌گردد. چارلز هاسکینسون و تیم توسعه‌دهنده‌ی Input Output با شرح کامل مدل قراردادهای هوشمند اطمینان حاصل کردند که این مساله مشکل‌ساز نخواهد بود.

Input Output چند روز گذشته با انتشار مطلبی از رویکرد نوین EUTXO برای اجرای قرادادهای هوشمند پرده برداشت و خبر از امنیت بالا، عدم دریافت کارمزد برای تراکنش‌های ناموفق و تعیین هزینه‌ی تراکنش‌ها را داد. بروزرسانی اخیر عصر تازه‌ای را برای پروژه‌ی کاردانو رقم زده و تاثیرات به‌سزایی بر شبکه‌ی آن خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با کاردانو

Source

https://coiniran.com/?p=47499
دکمه بازگشت به بالا