ایستگاه خبر

کنترل زنجیره تامین بلاکچین نباید در دست کسی باشد

سال 2017، برای بلاکچین یک سال بنیادین بود. در این سال، ما شاهد ظهور شبکه های جدید، پلتفرم ها، استراتژی ها و راهکار های جذب سرمایه بودیم. در این سال ما ICO ها را مشاهده نمودیم؛ در این سال شاهد تثبیت (ورود) بلاکچین در فرهنگ عامه مردم بودیم. البته به اعتقاد ما، هیجان‌انگیز تر از تمامی این پیشرفت ها، توانایی بلاکچین در گرد هم آوردن اکوسیستم های مختلف ( که بعضا رقیب هم بودند) در پلتفرم هایی مشترک می باشد.

یکی از مواردی که بلاکچین می تواند در آن مفید واقع شود، پشتیبانی از اجرای مطمئن و اصولی تجارت در مقیاس صنعتی زنجیره تامین می باشد. در چند سال اخیر شرکت های زیادی بر روی پروژه های زنجیره تامین مبتنی بر بلاکچین کار کرده اند. از میان آنها می توان به شرکت های Chronicled، IBM، Provenance، SAP، Skuchain، VeChain اشاره کرد.

البته چشم انداز ما در Chronicled، دارای تفاوت هایی با سایر شرکت ها می باشد. ما این را یک فرصت برای به اشتراک گذاری پیشرفت ها در ۲۰۱۷ و چشم انداز خود در ۲۰۱۸ می دانستیم.

زنجیره تامین بلاکچین (blockchain supply chain) را هیچ کس نباید کنترل کند!

مسائل حریم خصوصی

این موضوع که زیرساخت های مجاز بلاکچین، قادر به حل مشکل حریم خصوصی داده ها هستند، یکی از تصورات اشتباه در سال ۲۰۱۷ بود.

همه داده های ذخیره شده در یک گره کامل (full node) – حتی در یک گره بلاکچین مجاز – برای همه گره های دیگر شبکه قابل دسترسی می باشند. در یک زنجیره تامین (زنجیره ای که رقبا از یک بلاکچین واحد استفاده می کنند)، اطلاعات حساس می تواند در دسترس رقبا قرار بگیرد؛ اطلاعاتی همچون شرکای تجاری، الگو های ترابری و حجم آن ها؛ این موضوع به دلیل مشارکت این افراد در یک شبکه مشترک است. این مسئله می تواند به عنوان یک چالش جدی مطرح شود.

یک چالش جدی در بحث زنجیره تامین

در شرکت Chronicled، ما با تعداد زیادی از مدیران صنایع داروسازی و فلزات گران بها به بحث و گفت و گو پرداختیم. در ضمن این مباحثات تشخیص داده شد که این مشکل حریم خصوصی اطلاعات، باعث تضعیف تکامل استفاده از زنجیره تامین می شود.

ما یک دیدگاه درون شرکتی در نظر گرفتیم؛ دیدگاه ما این بود که اگر در پیاده سازی یک راه حل برای حفظ حریم خصوی موفق نشویم، سیستم های بلاکچینی همچنان به عنوان سیستم های اسباب بازی دیده خواهند شد؛ در این صورت بعید به نظر می رسید که بلاکچین موفق به جذب سرمایه گذاران صنایع مختلف در استفاده از آن در زنجیره تامین نشود.

از نیمه اول ۲۰۱۷، بیشترین تمرکز نیروی فنی تیم رمزنگاری کاربردی ما، بر روی حل مشکل حریم خصوصی داده ها قرار گرفت. برای حل این مشکل، بیش از ۱۲ راهکار در آزمایشگاه بلاکچین ما در سانفرانسیسکو مورد بررسی قرار گرفت؛ در ادامه پایلوت های فنی بسیاری برای کاوش روش های مختلف حل این مشکل ایجاد شد.

در نیمه ۲۰۱۷، پس از بررسی راهکار های فنی فراوان، یک روش موثر که بر روی تکنولوژی zk-snark ایجاد شده بود، مورد شناسایی قرار گرفت. این روش توانایی برطرف کردن تمامی نیاز های صنعت را داشت و می توانست به عنوان یک نقطه اتکا برای زنجیره های تولید باز باشد. در زنجیره تامین باز مورد نظر، حریم خصوصی کامل داده ها بر روی زیرساخت های بلاکچین غیر متمرکز، در نظر گرفته شده بود.

گام های بعدی برای حل معضل حریم خصوصی

در گام بعدی، سه تن از کارشناسان رمزنگاری مطرح ما، یک دوره سه ماهه از آگوست تا اکتبر را صرف ایجاد یک بازبینی تمیز و دقیق  ازاجرای این روش کردند.

این کار شامل مستند سازی روش یاد شده با استفاده از علایم ریاضی و همچنین انجام محاسبات دقیق می شد؛ این محاسبات برای تعیین ظرفیت محاسباتی و فضای مورد نیاز برای اجرای این روش در مقیاس صنعتی بود. روش گفته شده به منظور پشتیبانی از زمان اوج حمل و نقل محموله ها و الزامات قانونی ثبت اسناد در صنایع بزرگ، بهینه شد.

امروز، با ورود به سال ۲۰۱۸، ما به راه حل خود اعتماد داریم و نسبت به آینده، هیجان زده و مشتاق هستیم.

اجزای پنهان

استدلال های موجزی از zero-knowledge (اثبات دانایی صفر) به اشکال مختلفی به مدت ۲۵ سال توسط رمزگشاها مطالعه شده است. البته ساختار مدرن zk-snarks  در پنج سال اخیر به وجود آمده است.

طی مقاله در سال ۲۰۱۲،Alessandro Chiesa  و همکاران نویسنده اش، اصطلاح های snark و zk-snark را با تشریح جایگزین های مختلفی برای ساختار قدیمی (کلاسیک)، تعریف کردند.

از همان زمان، هرسال با مشاهده دستاورد ها و تکنیک های جدید که درک نظری و کاربردی ما را نسبت به این موضوع افزایش می دهد، تحقیقات در مورد snark به سرعت رواج یافت.

این تکنولوژی هر طرف را قادر به تایید یا اثبات واقعیت و یا کذب بودن یک مطلب یا بیانیه به طرف مقابل می کند. این موضوع بدون هرگونه انتقال اطلاعات می باشد.

برای جزئیات بیشتر در رابطه با اثبات دانایی صفر به این لینک مراجعه بفرمایید.

zk-snarks  در چارچوب زنجیره تامین، امکان تایید هر تراکنش از کالای فیزیکی را در زنجیره نگهداری (حفاظت شده) فراهم می کند. بنا براین سوابق پیوسته منابع معاملات به این طریق حفظ می شود؛ بدون اینکه طرفین بالا دست یا پایین دست معامله به اطلاعات فرعی معامله مخصوص خود دسترسی داشته باشند.

اظهارات Zaki Manian  در سند باز بینی که اوایل این ماه توسط Chronicled منتشر شد، مختصری از فواید این راه حل را بیان می کند:

در طول سال های حضورم در Skuchain، درگیر موارد استفاده زنجیره های تامین برای بلاکچین بودم؛ بار ها نیز در برابر الزامات حریم خصوصی گرفتار شدم. این موضوع تا به امروز در بستر زنجیره تامین شرکت های چندگانه و بلاکچین حل نشده است. واضح است که حریم خصوصی از اجزای کلیدی برای بسیاری از زنجیره های تامین محسوب می شود؛ اما نبود راه حل مناسب، صنایع را متوقف کرده است. پیاده سازی تکنولوژی zk-snarks  از Chronicled این مشکل حریم خصوصی را حل می کند؛ و اگر برای دنبال کردن نسخه های دارویی به کار رود، این روش  به طور بالقوه می تواند زندگی انسان های زیادی را نجات دهد.

این یک تکنولوژی منحصر به فرد است؛ چون اولین وجهه ی کاربردی پروتکل zk-snarks است که در حل یک مشکل تجارتی کاملا متفاوت عمل می کند.

دور نگاهی به ۲۰۱۸

با ورود ما به سال ۲۰۱۸، خریداران خدمات بلاکچین و کسانی که اخیرا وارد بازار شده اند، بایستی نسبت به فروشندگان آن مراقب باشند. همچنین آن ها باید فرصت مطالعه و تحقیق بر روی تمامی مسائل مرتبط با علوم بررسی شبکه، تمرکز زدایی، عملکرد، انعطاف پذیری و حفظ حریم خصوصی را داشته باشند.

ما اخیرا شاهد تلاش هایی از سوی یکی از ارائه دهندگان، به منظور کنترل مالکیت و دسترسی به لایه های زیرین زیرساخت بلاکچین بودیم. این موضوع یاد آور روزهایی است که AOL آرمان “داشتن اینترنت” را در سر می پروراند؛ استراتژی که با مزایای بلاکچین در ارتباط است.

ما معتقدیم که در سال ۲۰۱۸، صنعت به سمت راه حل هایی به منظور تمرکز زدایی و حفظ حریم شخصی حرکت خواهد کرد. نکته هیجان انگیز این است که پژوهش های ما در ۲۰۱۸، این موضوع را مقدور کرده است.

https://coiniran.com/?p=17943
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x