ایستگاه خبر

استخراج ماهانه یک بیت کوین با جمع آوری گرمای بدن ۴۴۰۰۰ نفر

اخیراً یک شرکت هلندی به نام IoHO ایده تولید رمز ارز های پایدار با استفاده از گرمای اضافی بدن انسان را محور فعالیت های خود قرار داده است.

به گزارش کوین ایران به نقل از Motherboard، بدون شک استخراج بیت کوین پیامد هایی برای محیط زیست به همراه دارد. این روز ها، انجام هر تراکنش بیت کوین نیازمند انرژی برابر با انرژی مورد استفاده ۱۰ خانوار در طول یک هفته می باشد و کل شبکه بیشتر از کشور بلغارستان انرژی مصرف می نماید. وضعیت آلتکوین های معتبر نیز چندان خوب نیست و اتریوم به عنوان دومین رمز ارز مشهور، به اندازه برخی از کشورهای کوچک مدیترانه به مصرف انرژی نیاز دارد. بنابراین جای تعجب نیست که برخی از علاقه مندان حوزه ی رمز ارز به دنبال راه حل های پایدار تری مانند ریگ های ماینینگ مبتنی بر انرژی بادی یا استفاده از خودروهای تولیدی شرکت تسلا برای استخراج پول الکترونیکی جادویی اینترنتی هستند.

بیشتر بخوانید: تحلیل تکنیکال قیمت چهار رمز ارز اول بازار؛ BTC، XRP،ETH و BCH

استفاده از گرمای بدن انسان برای استخراج رمز ارز

اخیراً یک شرکت هلندی به نام Institute of Human Obsolescence (IoHO) ایده تولید رمز ارز های پایدار را محور فعالیت های خود قرار داده است. این شرکت در تلاش است تا از جمع آوری گرمای بدن انسان ها، برای تولید انواع مختلفی از رمز ارز ها استفاده نماید. اما گرمای بدن ما واقعاً می تواند یک راه حل مناسب برای حل مشکلات انرژی جهان رمز ارز ها باشد؟

Manuel Beltrán، به عنوان یک هنرمند و بنیان گذار IoHO اظهار داشت: سال گذشته، اثرات اکولوژیکی نگهداری بلاک چین بیت کوین به دلیل سطح بی سابقه ناکارآمدی آن و سطح بالای مصرف انرژی به ازای هر تراکنش، بیش از پیش مورد بحث قرار گرفت. در بسیاری از موارد، زمانی که یک فناوری در دسترس قرار می گیرد مردم بدون در نظر گرفتن پیامد های اخلاقی یا سیاسی-اجتماعیِ فناوریِ مورد نظر، شروع به استفاده از آن می کنند. این دقیقا همان چیزی است که ما آن را به چالش کشیده ایم.

Biological Labour - IoHO - Elevate Festival at esc medien kunst labor
Biological Labour – IoHO – Elevate Festival at esc medien kunst labor/ Source

شکل گیری ایده استفاده از گرمای بدن برای تولید انرژی

ایده استفاده از انرژی بدن برای تأمین انرژی مورد نیاز دنیای اطراف ما، ایده جدیدی نیست و قبلاً در دیسکو ها و سالن های ورزشی این روش به کار گرفته شده است. بر اساس گزارشی که توسط The Next Web در ماه دسامبر منتشر شده، روش IoHO در جمع آوری حرارت بدن کمی تا حدودی متفاوت است و در واقع افراد نیازی به انجام اعمال جسمی مانند دویدن روی تریدمیل یا رقص ندارند. در حقیقت، شرکت کنندگان فقط مجبورند برای چند ساعت در یک مکان دراز بکشند.

بدن انسان بالغ حدود ۱۰۰ وات انرژی در حالت استراحت تولید می کند که ۸۰ درصد از این انرژی به شکل گرمای اضافی بدن هدر می رود. IoHO در تلاش است تا بخشی از این انرژی تلف شده را از طریق به کارگیری ژنراتور های ترمو الکتریک جمع آوری نماید. این ژنراتور ها انرژی گرمایی بدن را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. این انرژی به عنوان منبع تأمین برق دستگاه های ماینینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

بازده تولید انرژی از گرمای بدن انسان

از سال ۲۰۱۵، تعداد ۳۷ داوطلب با ۲۱۲ بار مشارکت توانسته اند در مجموع ۱۲۷.۲ وات انرژی تولید نمایند. اگر چه داوطلبان ساعات متفاوتی در پروژه مشارکت داشته اند، به طور متوسط بازده هر داوطلب برابر ۰.۶ وات بر ساعت بوده است. با توجه به این میانگین، بدن انسان بالغ می تواند ۸۰ وات انرژی از گرمای تلف شده بدن خود تولید کند. این مقدار نشان می دهد که IoHO به طور مؤثر توانسته کمتر از یک درصد گرمای تولید شده در بدن داوطلبان خود را جمع آوری نماید.

Biological Labour - IoHO - Elevate Festival at esc medien kunst labor
Biological Labour – IoHO – Elevate Festival at esc medien kunst labor/ Source

تمرکز IoHO بر روی استخراج آلتکوین ها به جای بیت کوین

به دلیل میزان کم مقدار انرژی که IoHO توانسته است از هر داوطلب برداشت نماید بیشتر بر روی استخراج رمز ارز های جدیدی مانند Vertcoin و Startcoin متمرکز شده است؛ چرا که این دو نسبت به بسیاری از رمز ارز های دیگر نیازمند انرژی کمتری می باشند. بر اساس گفته Beltrán، ۸۰ درصد رمز ارز استخراجی به داوطلبان داده می شود و تنها ۲۰ درصد آن سهم این شرکت است. Beltrán ادامه داد: ما هرگز بیت کوین استخراج نخواهیم کرد چرا که تلاش برای استخراج آن به کمک گرمای حاصل از بدن انسان، بی فایده است. ما منحصراً آلت کوین استخراج می کنیم که ارزش برخی از آنها بیش از ۴۶۰۰۰ درصد رشد داشته است. این آلتکوین ها در ابتدا فقط چندین سِنت  ارزش داشتند ولی در حال حاضر دارای ارزش قابل توجهی هستند.

بیشتر بخوانید: افزایش خوشبینی معامله گران و رشد ۵ تا ۱۵ درصدی قیمت رمز ارز ها

آیا سیستم IoHO می تواند برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار گیرد؟

فرض کنید که برای استخراج بیت کوین از چیپ های کامپیوتری اختصاصی ASIC استفاده می کنیم. Antminer S9 به دلیل محبوبیت و کارایی بالا برای مقایسه انتخاب می شود. Antminer S9 حدود ۱۳۷۵ وات ساعت انرژی مصرف کرده و ۰.۶ بیت کوین در هر سال تولید می کند. بنابراین دو دستگاه از این مدل، سالانه ۱.۲ بیت کوین تولید کرده و ۲۷۵۰ وات ساعت انرژی مصرف می کند.

از آن جایی که بدن هر کدام از داوطلبینِ IoHO می تواند ۰.۶ وات ساعت انرژی تولید کند، بنابراین باید ۴۶۰۰ داوطلب به صورت ۲۴/۷ (۲۴ ساعته و ۷ روز هفته) به مدت یک سال با استفاده از دستگاه تولیدی IoHO در حالت دراز کش باشند تا ۱.۲ بیت کوین را تولید نمایند. با توجه به قیمت کنونی بیت کوین، هر کدام از داوطلبین می توانند ۳ دلار برای یک سال تلاش خود دریافت کنند.

بهترین سناریو برای استخراج بیت کوین با استفاده از دستگاه IoHO

این درآمد قابل دفاع نیست، ولی ژنراتور های ترمو الکتریک از پتانسیل بالایی برای رشد برخوردارند. یک سناریوی ایده آل با استفاده از این ژنراتور ها چه نتیجه ای برای استخراج بیت کوین می تواند در پی داشته باشد؟ در این سناریو، ژنراتور ها از کارایی بسیار بالایی برخورداند و می توانند تمامی ۸۰ وات انرژی گرمایی بدن را ذخیره کنند. شاید بتوان چیزی شبیه فیلم Matrix را در نظر گرفت که تمامی افراد در داخل یک مخزن بزرگ ذخیره انرژی غوطه ور هستند!

در این سناریو هر فرد می تواند سالانه ۷۰۰ کیلو وات ساعت انرژی تولید نماید. این بدین معنی است که اگر ۳۴ نفر برای کل سال از این دستگاه استفاده نمایند و تمامی انرژی اضافی آنها به طور کامل جمع آوری شود این افراد می توانند ۱.۲ بیت کوین تولید کنند.

اگر می خواهید سرعت استخراج را بالا برده و ماهانه ۱ بیت کوین تولید کنید، با یک سیستم کاملاً کارآمد به ۳۲۰ نفر نیاز خواهید داشت. برای استخراج یک بیت کوین در این مدت با فناوری فعلی IoHO، باید انرژی اضافی ۴۴۰۰۰ نفر را به صورت ۲۴/۷ ذخیره نمایید.

شایان ذکر است که IoHO از آینده ای شبیه فیلم Matrix حمایت نمی کند. در عوض، این پروژه با هدف بهبود مالکیت داده ها و چگونگی مهار موثر سرمایه زیستی اجرا شده است. آزمایش IoHO یک تجربه جالب است و تصور آینده ای که هر کس از پوشیدنی های خود برای تأمین انرژی تلفن های Brain-Implanted استفاده می کند دور از ذهن نیست.

بیشتر بخوانید: معرفی کیف پول های ( Wallet ) نگهداری و انتقال رمز ارز SUQA

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده بوده و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source & image

https://coiniran.com/?p=26879
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x