ایستگاه خبر

مروری بر انشعابات جدید (bitcoin Diamond، Super bitcoin و Bitcore)

سال 2018 سال هاردفورک ها یا همان انشعاب های سخت است. اخیرا داد و ستد برای سه هاردفورک (hard fork) مختلف در برخی از صرافی ها شروع شده است.

در این مقاله ی کوین ایران که برگرفته از سایت medium و به قلم Jimmy Song است، می خواهیم به بررسی چند hard fork جدید بپردازیم. در نظر داشته باشید که در این مقاله تنها به بررسی فورک‌هایی پرداخته می‌شود که چند ویژگی داشته باشند؛ متن باز باشند، یک بلاکچین در حال اجرا داشته باشند و حداقل در چند صرافی داد و ستد شوند.

بیت‌کوین دایموند (Bitcoin Diamond)

مروری بر hard fork های جدید (BTC Diamond، Super BTC و Bitcore)

اولین فورک یا همان انشعابی که درباره آن صحبت خواهیم کرد، بیت‌کوین دایموند (Bitcoin Diamond) است. این انشعاب، پیش از وقوع توانست حمایت بیشتر صرافی ها را جلب کند. به نظر می رسد تعداد کیف پول هایی که از این انشعاب حمایت می کنند زیاد نیست؛ اما کیف پولی به نام BitPie وجود دارد که آن را پشتیبانی می کند. من نمی توانم این کیف پول را تایید کنم، اما باید بگویم که چند ارز مختلف را پشتیبانی می کنند؛ اگر نمی خواهید که یک فول نود BCD باشید، تنها گزینه پیش رویتان همین کیف پول است. (BCD نام اختصاری Bitcoin Diamond است).

یکی از تفاوت های اصلی انشعاب Bitcoin Diamond با سایر انشعاب ها در نحوه توزیع آن است؛ در این انشعاب، به ازای هر یک بیت‌کوینی که شما قبل از انشعاب داشتید، ۱۰ BCD دریافت می کنید. یعنی ۱۰ برابر سرمایه ای که داشتید، بیت‌کوین دایموند دریافت می کنید. پس اگر پیش از بلاک شماره ۴۹۵۸۶۶ (بلاکی که در آن انشعاب رخ داد) ۱ بیت‌کوین داشتید، حالا ۱۰ بیت‌کوین دایموند دارید.

این موضوع در واقع تنها جابجایی اعشار است؛ در بیت‌کوین، هر ۱۰۰ میلیون ساتوشی برابر است با ۱ BTC. در بیت‌کوین دایموند، هر ۱۰ میلیون ساتوشی برابر است با ۱ BCD. بازاریابی خالص.

توسعه دهندگان BCD و استانداردهای آن

کسی دقیقا نمی داند که توسعه دهندگان این hard fork چه کسانی هستند، اما کد آن تقریبا مشابه کد Bitcoin Core است؛ در نتیجه در این باره نگرانی زیادی وجود ندارد. من همچنان این کد را در یک سیستم جداگانه، فیزیکی یا مجازی، اجرا خواهم کرد.

اگر بخواهم در حوزه تخصصی تر و برای گیک ها صحبت کنم، باید بگویم که تفاوت اصلی تراکنش های این انشعاب در این است که از نسخه ۱۲ به جای نسخه ۱ استفاده می کند.

(نسخه ۱ یا همان  version 1 چیزی ست که در اولین بلاک استخراج شده در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. شماره نسخه بلاک نشان می دهد که باید از چه مجموعه قوانینی برای معتبر بودن بلاک استفاده شود. برنامه هایی که تراکنش ها را می سازند و از قوانین اجماع جدید پیروی می کنند، ممکن است از نسخه های بالاتری استفاده کنند)

 در نسخه ۱۲، باید هش یک بلاک را بعد از گزینه شماره نسخه (version) قرار دهید؛ این کار جلوی حملات بازپخش را می گیرد. هش یک بلاک می تواند هش هر بلاکی که اتفاق افتاده است باشد.

بر خلاف BCH و BTG که از استاندارد BIP143 برای امضای تمام تراکنش ها استفاده می کنند، BCD از امضای legacy (قدیمی) برای تراکنش های غیر سگویتی استفاده می کند؛ برای تراکنش های سگویتی هم از BIP143 استفاده می کند.

برای درک بهتر حملات بازپخش می توانید به این مقاله رجوع کنید.

با اینکه یک استاندارد خوب برای id فورک ها توسط BCH و BTG ایجاد شده، اما BCD تصمیم گرفته تا برای مقابله با بازپخش، راه خود را برود. نوع هش از همان نوع بیت‌کوین است (معمولا SIGHASH_ALL)؛ و بر خلاف BCH یا BTG، از چیزهایی مثل SIGHASH_FORKID استفاده نشده است.

(هش امضا یا Signature Hash نوعی نشانه است برای اینکه مشخص شود یک امضا، چه قسمت هایی از یک تراکنش را امضا می کند. حالت پیشفرض آن SIGHASH_ALL است که در آن قسمت های امضا نشده قابل تغییر هستند.  برای مثال، بیتکوین کش از SIGHASH_FORKID استفاده می کند تا در آن مشخص شود که این تراکنش یک تراکنش انشعابی است و اشتباها مشکل بازپخش یا همان پاسخ به تراکنش های بیتکوین کش در بلاکچین بیتکوین – و برعکس-  رخ ندهد.)

در زمان نوشته شدن این مقاله، قیمت BCD حدود ۲۰ دلار است.

سوپر بیت‌کوین (Super Bitcoin)

مروری بر hard fork های جدید (bitcoin Diamond، Super bitcoin و Bitcore)

Super Bitcoin یا SBTC در بلاک ۴۹۸۸۸۸ اتفاق افتاد. این hard fork یک انشعاب ۱ به ۱ است؛ یعنی به ازای هر یک بیت‌کوین موجودی شما قبل از انشعاب، یک سوپر بیت‌کوین دریافت می کنید. به نظر می رسد که این کوین لایتنینگ، گواه دانایی صفر و قراردادهای هوشمند را داشته باشد؛ من هیچ کدام از اینها را در مخزن کد آن ندیدم.

این hard fork هم بسیار شبیه کد Bitcoin Core است و تنها چند تغییر در آن ایجاده شده است. چندین صرافی وجود دارند که از این انشعاب حمایت می کنند و یا برنامه حمایت از آن را دارند. در نتیجه پتانسیل نقدینگی داشتن را دارد.

تفاوت فنی اصلی در آن است که تراکنش ها نسخه ۲ (version 2) هستند، هرچند که نسخه ۱ نیز قابل پذیرش است. امضاها از SIGHASH_FORKID استفاده می کنند، اما نه از یک عدد (id) واقعی برای انشعاب؛ در عوض، در انتهای Signature Hash (هش امضا)، رشته “sbtc” قرار می گیرد. به نظر ساده می آید، اما پس از یک بررسی ۱۲ ساعته، متوجه موضوعی شدم؛ متوجه شدم که اندازه آن به هگزادسیمال معادل ۰۴۷۳۶۲۷۴۶۳ است و نه ۷۳۶۲۷۴۶۳ که انتظارش را داشتیم. در نتیجه توسعه دهندگان کیف پول باید در این مورد دقت داشته باشند که باید اندازه رشته که در انتها اضافه می شود را در نظر بگیرند.

این هم یک روش عجیب در مقابله با خطرات بازپخش است؛ چرا که همانطور که گفته شد، راه خوبی توسط BTG و BCH برای مقابله با این خطر پیشنهاد شده است، اما برخی از hard fork ها دوست دارند راه خود را بروند.

مانند BCD، این انشعاب نیز از امضای legacy برای تراکنش های غیر سگویتی استفاده می کند؛ همچنین از امضای BIP143 برای تراکنش های سگویتی استفاده می کند. تنها کیف پول spv که موفق به پیدا کردن آن شدم، BitPie بود؛ اما سوال اینجاست که آیا این کیف پول امن تر است یا کیف پول خود SuperBitcoin .

در حال حاضر قیمت SBTC در حدود ۱۰۲ دلار می باشد.

کیف پول های SPV بیت‌کوین برای صرفه جویی در پهنای باند از درخت های مرکل استفاده می کنند؛ این کیف پول ها عضویت تراکنش های دریافتی در یک بلاک را بدون دانلود کردن کل بلاک تایید می کنند…
برای مطالعه بیشتر، به این مقاله مراجعه فرمایید.

انشعاب سخت (hard fork) بیت کُر (BitCore)

مروری بر hard fork های جدید (bitcoin Diamond، Super bitcoin و Bitcore)

انشعاب BitCore با نام اختصاری BTX در واقع مجموعه UTXO ها را از بیت‌کوین می گیرد، خروجی هر آدرس را فشرده سازی می کند، و آن را در زنجیره خود توزیع می کند. در معنای ساده تر، آن ها لجر (بلاکچین) را تمیز می کنند تا کوچکتر شود.

(ارز رمزنگاری شده ی غیرمتمرکز بیت‌کوین و بسیاری از آلتکوین ها از یک مفهوم ذخیره داده ها استفاده می کنند که به آن Unspent Transaction Outputs (خروجی های خرج نشده تراکنش) یا UTXO گفته می شود. هر فردی که در یک کیف پول بیتکوین داشته باشد، لیستی از ساتوشی های “خرج نشده” دارد که عمدتا حاوی اطلاعات حساب (موجودی) آن کاربر است. جمع تمام UTXOهای صاحب بیتکوین، معادل است با کل موجودی آن فرد یا آن سازمان.)

این یکی از hard fork های هوشمندانه است؛ چرا که مانند سایر انشعاب ها، نیازی به بلاکچین بیت‌کوین (که ۱۲۰ گیگا بایت جا می گیرد) ندارد. متاسفانه توزیع این کوین نسبت به انشعاب های قبلی کمتر است؛ به ازای هر یک بیت‌کوین، نیم BTC دریافت می کنید. این انشعاب در بلاک ۴۹۲۸۲۰ اتفاق افتاد.

این hard fork توسط کیف پول Coinomi پشتیبانی می شود. در حال حاضر قیمت BTX معادل ۲۳ دلار است.

https://coiniran.com/?p=17878
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x