ایستگاه خبر

بانک مرکزی چین در حال آزمایش ارز دیجیتالی ملی خود است

بر اساس مقاله ای که در مجله دانشگاهیTsinghua Financial Review منتشر شده، بانک مرکزی چین (PBoC) در حال بررسی و آزمایش ارز دیجیتالی ملی خود از طریق انجام تراکنش های ساختگی با چند بانک بازرگانی در این کشور است. از آنجایی که بانک مرکزی با احتیاط کامل در حال پیشرفت است، هیچگونه برنامه زمانی مشخصی برای استقرار این ارز ارائه نشده و طبق گفته مقامات، برنامه بر این است که آن را در کنار یوان چینی قرار دهند.

صدور یک ارز دیجیتالی ملی، اهمیت تاریخی عملی و دور از دسترسی دارد. طبق گزارش MIT’s Technology Review، مزایای متعددی در انجام این کار وجود دارد؛ چرا که یک ارز دیجیتالی ملی می تواند باعث کاهش هزینه تراکنش ها و افزایش دسترسی به خدمات مالی برای میلیون ها مردم (در چین) که به بانک دسترسی ندارند بشود.

علاوه بر این، این کار می تواند کنترل بانک مرکزی بر روی پولِ در حال گردش و تراکنش های دیجیتالی را بهبود بخشد، که همین امر به کاهش فساد کمک کند، چرا که قابل ردیابی است. افزون بر تمام این ها، سیاستگذاران می توانند دید اقتصادی در زمان واقعی داشته باشند که باعث نشان دادن عکس العمل، پیش از بروز مشکلات می شود.

بانک چین تنها بانک مرکزی نیست که به دنبال توسعه یک ارز دیجیتالی ملی است. از دیگر کشورها می توان به بانک انگلیس (Bank of England)، بانک کانادا (Bank of Canada) وبانک هلند (Deutsche Bundesbank) اشاره کرد، اما به نظر می رسد که     چین جلوتر از سایرین است.

اکثر بانک های مرکزی بر این باورند که ارز دیجیتالی ملی باعث تضعیف سیستم بانک بازرگانی، بدلیل امکانِ داشتن حسابی با بانک مرکزی می شود. با این حال، برنامه چین بدین صورت است که با اجازه دادن به بانک ها برای اجرای کیف پول های دیجیتالی برای بانک مرکزی، ارز دیجیتالی را در سیستم بانکی فعلی وارد کند.

استفاده از فناوری بلاکچین تا حد مشخص

در مصاحبه ای که توسط CryptoCoinNews انجام شده، مدیر PBoC آقای Zho Xlaochuan اعلام کرد که ارز دیجیتالی کشور با بیتکوین متفاوت است؛ این تفاوت در مفهوم حمله ۵۱درصدی (حمله ای که توسط استخر های استخراج و یا استخراج کننده ای که بتواند ۵۱درصد از قدرت هش شبکه را بدست آورد انجام می گیرد) است که به گفته وی، برای ارز دیجیتالی ملی غیر ممکن است. البته موارد مربوط به تکنیک های ضد جعل پول، “اسرار ملی” به حساب می آید.

علاوه بر این، Xiaochuan اعلام کرد که ارزی مثل یوان با حجم تراکنش بالا، به یک بلاکچین با توان محاسباتی و منابع ذخیره سازی بالا نیاز دارد. به همین خاطر برنامه بانک مرکزی چین بر این است که از دفتر کل توزیع شده، بصورت دوره ای برای چک کردن اینکه چه کسی صاحب چه چیزی ست، استفاده کند. نایب رییس بانک مرکزی چین، Yao Qjan نوشته:

مالکیت ارز دیجیتالی می تواند بصورت مستقیم توسط بانک صادر کننده تایید شود، به طوری که مثل معماله همتا-به-همتا شناخته شود.

توسعه ارز دیجیتالی چین

در ژانویه ۲۰۱۶، بانک مرکزی چین بدنبال ایجاد ارز دیجیتالی مخصوص به خود “در اسرع وقت” بود. در ماه نوامبر پس از ایجاد یک تیم تحقیقاتی، بدنبال استخدام کارشناسان بلاکچینی بود.

اجرای ارز دیجیتالی و جایگزین شدن آن با سکه و اسکناس یک چالش بسیار بزرگ است. برای کشورهای کوچک تنها چند ماه زمان لازم است تا پول کاغذی قدیمی را با مدل جدید آن جایگزین کنند، اما این موضوع برای چین حدود ۱۰سال زمان برد. این بدان معناست که ارز دیجیتالی ملی، در ابتد، با پول های کاغذی بصورت همزمان استفاده خواهد شد.

یکی از اساتید دانشکده مدیریت MIT آقای Simon Johnson بر این باور است که ارز دیجیتالبی ملی که تحت نظر بانک مرکزی چین باشد درخواست بزرگی ست. او می گوید که چین طلایه دارآزمایش های تراکنشی است. فناوری هایی مثل Alipay به مردم کمک می کند تا با تلفن های همراه خود راحت تر ارتباط برقرار کنند.

او می گوید:« نوآوری های زیادی در بخش خصوصی با چیزهایی مثل Alipay وجود دارد. چین همچنین بزرگترین استفاده کننده بیتکوین است».دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Image via cryptocoinsnews

https://coiniran.com/?p=7196
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x