ایستگاه خبر

zkSync مشغول توسعۀ بلاک‌چین لایه-۳ برای اتریوم است!

Matter Labs، شرکت توسعه‌دهندۀ راهکار مقیاس‌پذیری zkSync اتریوم، خبر از طراحی بلاک‌چین لایه سوم Opportunity داد. این راهکار لایه-۳ که هنوز در مراحل آغازین توسعۀ خود به سر می‌برد با هدف بهبود هرچه بیشتر مقیاس‌پذیری زیرساخت‌های بلاک‌چین zkSync طراحی شده است. پروژۀ فوق که نخست Pathfinder نام‌گذاری شده بود توسط شرکت Matter Labs در اوایل ماه اکتبر (۹ مهر) توسعه یافت و سپس به Opportunity تغییر نام داد.

در علم ارتباطات راه دور و مهندسی نرم‌افزار مقیاس‌پذیری، ویژگی مطلوبی از یک سامانه، شبکه یا فرآیند است که به توانایی آن برای پاسخگویی به افزایش میزان بار کاری به سهولت دلالت می‌کند یا میزان آمادگی سیستم را برای افزایش بار کاری نشان می‌دهد. برای مثال، مقیاس‌پذیری می‌تواند به توانایی یک سامانه برای افزایش عملکرد کلی در هنگام افزودن منابع (مثل سخت‌افزار) اشاره کند.

Opportunity را می‌توان یک لایۀ آف‌چین محاسباتی دانست که بر شبکۀ لایه-۲ اصلی zkSync مستقر می‌شود. این راهکار لایه-۳ سعی دارد تا ظرفیت پایین مقیاس‌پذیری اتریوم را ارتقا داده و هزینۀ گس را کاهش دهد. Matter Labs با اشاره به اینکه راهکار اثبات مفهوم Opportunity با ماشن مجازی اتریوم (EMV) سازگار است، تاریخ عرضۀ آن را سه ماهۀ نخست سال ۲۰۲۳ (دی تا اسفند ۱۴۰۱) معرفی کرد.

تیم توسعه‌دهنده قصد دارد تا یک اثبات مفهوم اولیه برای این شبکۀ لایه-۳ عرضه و آن را baby alpha بنامد. این رویداد پس از رونمایی از فاز نخست zkSync 2.0 رخ خواهد داد. لازم به ذکر است توسعه‌دهندگان zkSync تنها و نخستین گروهی نیستند که قصد طراحی بلاک‌چین‌های لایه-۳ را داشته‌اند. در سال پیش مفاهیمی از این قبیل معرفی و بر شبکه‌ای از راهکارهای لایه-۳ به منظور کاربردهای انحصاری اعمال شد.

پیشنهاد مطالعه: آربیتروم (Arbitrum) چیست؟ افزایش سرعت شبکه اتریوم با راهکار آربیتروم

Source

https://coiniran.com/?p=59959
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x