پروژه‌ها

گفت‌وگوی دوستانه کوین‌ایران با سباستین مک – مدیر اجرایی پروژه Zcoin

چند روز پیش وقتی در یک رویداد درمورد فناوری Blockchain شرکت کرده بودم، ناگهان متوجه شدم شخصی که به نظر می‌رسد تازه از هواپیما پیاده شده است، وارد همایش شد. او مدیراجرایی پروژه Zcoin – سباستین مک بود.

از او درخواست کردم یک مصاحبه اختصاصی با کوین‌ایران داشته باشد که بلافاصله پذیرفت و همینطور اشاره کرد که این می‌تواند برای گسترش Zcoin در ایران کمک‌ کننده باشد. فرصت مصاحبه در زمان حضور او در ایران فراهم نشد، اما پس از بازگشت سباستین به آلمان، من این مصاحبه را از راه دور انجام دادم.

در ادامه، مصاحبه من با سباستین را بخوانید.

سلام سباستین، امروز حالت چطوره؟

خوب! خیلی ممنون که از من برای انجام مصاحبه دعوت کردید. اینجا به زندگی معمولم در آلمان برگشته‌ام، اما همچنان دارم تصاویر ذهنی سفر به ایران را پردازش می‌کنم.

سفرت به ایران چطور بود؟

خارق‌العاده! این سومین سفر من به ایران بود و جالب است بدانید که چگونه دیدگاه من تغییر کرد. در اولین بازدیدم، من به شهرهای مختلف سرتاسر ایران سفر کردم، از مکان‌های گردشگری و غیره بازدید کردم؛ اما این‌بار تصمیم گرفتم تا بیشتر تمرکزم روی مردم باشد. چطور می‌شود  در مورد یک کشور اطلاعات به دست آورد! بله، می‌توانید به موزه‌ها بروید، مجسمه‌ها را ببینید، سایت‌ها را ببینید … با توجه به تاریخ غنی ایران همه این موارد مهم هستند؛ اما مهمتر از همه فکر می‌کنم شما باید با مردم در ارتباط باشید تا واقعاً بدانید که در کجا هستید.

بریم سراغ پروژه؛ Zcoin چیست؟ چرا اصلا باید به یک رمزارز دیگر احتیاج داشته باشیم؟

من می‌توانم در مورد این موضوع ساعت‌ها صحبت کنم، اما سعی می‌کنم کوتاه جواب بدم: Zcoin یک رمز ارز با حریم خصوصی بالا‌ است. تمرکز ما روی معاملات خصوصی‌ست و هدف ما این است که رمزارزی باشیم که برای پرداخت‌های روزمره خصوصی استفاده می‌شود. ما نبوغ Satoshi Nakamoto را تحسین می‌کنیم و به‌ دنبال بیت‌کوین هستیم، اما درضمن احساس می‌کنیم عدم حفظ حریم خصوصی بیت‌کوین یک مشکل جدی است. اگر هدف این بود که “پول الکترونیکی نظیر به نظیر” داشته باشیم اما برخلاف پول نقد، هر رمزارز را بتوان ردیابی کرد، پس نام آن دیگر پول نقد نیست. این مشکلی‌ست که ما سعی در حل آن داریم.

سوال “چرا اصلاً به رمزارز دیگری احتیاج داریم؟” سوال بسیار خوبی‌ست؛ درواقع سؤالی‌ست که به نظر من به اندازه کافی پرسیده نمی‌شود اگرچه جواب واضح است؛ زیرا همه به حفظ حریم خصوصی نیاز دارند و نکته دیگر اینکه ما مثل رمزارز‌های دیگر نیستیم!

تمرکز شما در Zcoin روی حفظ حریم خصوصی است؛ چرا این نکته اینقدر مهم است؟

ما به حفظ حریم شخصی به عنوان یک حق انسانی اعتقاد داریم. در مورد آن فکر کنید: اگر شما حریم شخصی نداشته باشید، نمی‌توانید خودتان باشید. اگر بدانید زیر‌نظر هستید، آیا در حمام آواز می‌خوانید؟ مردم در ایران این را خیلی خوب درک می‌کنند. بیشتر افراد رفتار متفاوتی در شرایطی که دیده می‌شوند از خود نشان می‌دهند.

ما هنوز به وضعیت “Truman Show” نرسیده‌ایم، اما بسیار نزدیک به “Orwell” هستیم. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که روند به گونه‌ای هست که هرچه بیشتر از پول نقد فاصله بگیریم، داده‌ها نه تنها توسط دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی بزرگ که حتی این داده‌ها را نیز می‌فروشند جمع‌آوری می‌شود. به تازگی فیس بوک، لیبرا را معرفی کرد که حدس می‌زنم قدم بعدی آنها باشد. پس از در‌اختیار داشتن تصاویر، لایک‌ها، مکان، واکنش به اخبار، وابستگی‌های سیاسی و حتی گرایش‌های جنسیتی، اکنون آنها به دنبال عادت‌ها و الگو‌های خرج کردن شما هستند. این مسئله مهمی‌ست. به من نشان دهید که پول خود را برای چه چیزی خرج می‌کنید تا به شما بگویم کی هستید!

یک سوال فنی: آیا Zcoin قابل استخراج است؟

کاملا! ما یک سیستم بر پایه اثبات کار داریم، و قبل از اینکه بپرسید باید بگویم که ما به هیچ‌وجه Pre-Mine انجام ندادیم و کوینی را از قبل استخراج نکرده‌ایم. الگوریتم استخراج ما MTP نامیده می‌شود که بی‌نظیر است. به طور خلاصه، این الگوریتمی است که با استفاده از سختی حافظه‌، به مقاومت در برابر  ASIC می‌رسد. به نظر پیچیده می‌آید؛ در اصل این بدان معنی است که الگوریتم به‌ گونه‌ای طراحی شده که سرعت به پهنای باند حافظه بستگی دارد. دلیل اصلی این امر این است که بهینه‌سازی سرعت حافظه با تجهیزات محاسباتی تخصصی سخت است، در‌حالی‌که می‌توان قدرت پردازش را به‌طور قابل توجهی بهبود داد (مدل ASIC). ما مقاله‌ای در مورد MTP به زبان فارسی در ویرگول داریم.

آیا Zcoin انشعابی از Zcash است؟

نه. به نظر می‌رسد مردم فکر می‌کنند اینگونه است – شاید به خاطر حرف Z ! شباهتی که ما داریم این است که برخی از توسعه‌دهندگان پروتکل ناشناسی که برای اولین بار از آن استفاده کردیم (ZeroCoin) از افرادی بودند که پروتکل Zcash (ZeroCash) را ایجاد کرده‌اند. در هر‌صورت، ما اکنون به پروتکل سیگما منتقل شده‌ایم.

پروتکل Sigma چیست؟

سیگما پروتکل حریم خصوصی ما است. این کار با از بین بردن یک سکه و در عوض ایجاد سکه کاملاً جدید انجام می‌شود.

بنابراین، به عنوان مثال در تراکنش بیت‌کوین، تراکنشی را از A به B مشاهده می‌کنید و به B که نگاه کنید، می‌توانید آنرا تا A ردیابی کنید.

با سیگما شما نمی‌بینید که A بهSigma-Mint  رفته و از Sigma-Spend کوینی به B رفته است که با این کار ارتباط بین A و B شکسته می‌شود. سکه‌های B اکنون به نظر می‌رسد که تازه استخراج شده‌اند و سابقه تراکنش ندارند.

توجه داشته باشید که این به معنی ترکیب کردن نیست! مخلوط کردن فقط ورودی‌های شما را پنهان می‌کند؛ ارتباط هنوز وجود دارد اما پیدا کردن آن سخت‌تر است که ابتدایی‌تر از طرح‌های ناشناس بودن مبتنی بر Zero-knowladge-proof-based مانند سیگما است که نه تنها پنهان‌سازی نیست، بلکه به طور برگشت ناپذیر پیوند بین دو تراکنش را حذف می‌کند.

عمر پروژه چقدر است؟

بنیان‌گذار ما Poramin Insom  پروژه Zcoin را در سال ۲۰۱۶ هنگام تحصیل در دانشگاه جان هاپکینز تحت نظارت Matthew Green، که یکی از محققانی بود که پروتکل Zerocoin را ایجاد کرد، به وجود آورد. واقعیت جالب: او قبلاً Vertcoin را تأسیس کرده بود اما وقتی که آنها مایل به اجرای حریم خصوصی نشدند، این پروژه را ترک کرد.

در اواخر ماه سپتامبر، ما ۳ ساله شدیم! این باعث می‌شود که یک ماه از Zcash بزرگتر باشیم (به همراه خنده).

آیا سیاست “Set In Stone” را دارید؟ یا به عبارت دیگر، آیا Zcoin غیرمتمرکز و طراحی آن ثابت است؟ یا تحت تأثیر و مدیریت یک شرکت؟

صادقانه بگویم؛ در سطح سازمانی، بیشتر از آنچه دوست داشته باشیم متمرکز هستیم.

ما یک شرکت نیستیم، بیشتر شبیه یک گروه از افرادی هستیم که در‌جهت رسیدن به یک هدف تلاش می‌کنند، با این وجود اگر جلوی پرداخت به تیم خود را بگیریم توسعه ما تقریبا متوقف می‌شود. در حال حاضربا ۸ توسعه دهنده، ۲ پژوهشگر رمزنگاری و ۶ نفر در زمینه‌های عملیاتی، بازاریابی و پشتیبانی، مشغول به کار هستیم.

از زمان به وجود آمدن Zcoin تا به امروز، بیشتر مواقع ما جزء ۱۰۰ کوین برتر بوده‌ایم که بین حدود ۳۰۰۰ کوین و پروژه مختلف این خود یک دستاورد به حساب می‌آید و ما به آن افتخار می‌کنیم. با وجود این، علی‌رغم معروف بودن نسبی پروژه ما، هنوز نمی‌توانیم توسعه دهندگان خارج از تیم را مشتاق به مشارکت کنیم تا پروژه را به صورت غیر وابسته به جلو سوق دهیم. در یک دنیای ایده آل، ما می‌خواهیم پروژه‌ای داشته باشیم که از طریق یک الگوی هوشمندانه مدیریت و سرمایه‌گذاری “خود را اداره کند”، اما در واقعیت، این یکی از سخت‌ترین کارها برای پیاده‌سازی است.

آیا Zcoin مقیاس‌پذیر است؟

احساس می‌کنم بحث مقیاس‌پذیری در این مرحله تا حد زیادی بی‌ربط است. کدام پروژه TPS بالایی دارد؟ کدام یک از سکه‌ها به عنوان وسیله‌ای برای انجام معاملات خرد از کاربرد قابل توجهی برخوردار است؟ پروژه‌ها در‌مورد اعداد TPS بالا صحبت می‌کنند و خود را با شبکه‌های Visa و یا MasterCard مقایسه می‌کنند، اما آیا هیچ‌یک از این موارد در این مقطع از زمان وجود دارد؟ به نظر من  نه، وجود ندارد.

اگر آمار‌و‌ارقام می‌خواهید: زمان بلوک ما ۵ دقیقه و اندازه هر بلوک ۲MB است، از نظر فنی TPS ما باید ۴ برابر بیت‌کوین باشد. رویکرد ما در بحث مقیاس‌گذاری ساده است: صبر کنید و ببینید. هنگامی که بیت‌کوین در این رابطه دچار مشکلات جدی شود و راه حلی پیدا شود، ما می‌توانیم بهترین راه حل موجود را ارائه دهیم. فراگیر شدن کریپتوکارنسی‌ها زمان زیادی می‌برد و Zcoin با مشکلی به نام مقیاس‌پذیری فاصله زیادی دارد.

شما جزء ۱۰۰ پروژه برتر مبتنی بر حجم سرمایه هستید که با توجه به این همه پروژه جایگاه خوبی است، وضعیت فراگیر شدن Zcoin بین کاربران و پذیرندگان چگونه است؟

ما در تایلند موفق عمل کرده‌ایم به‌گونه‌ای که بیش از۵ میلیون بازرگان اکنون Zcoin را برای پرداخت از طریق سیستم ملی QR کد به نام PromptPay قبول می‌کنند. البته این کاملا به وسیله رمزارز انجام نمی‌گیرد چون سمت پذیرنده به سرعت به فیات تبدیل می‌شود. به نظر می‌رسد جهان هنوز به آمادگی کامل نرسیده، ولی با توجه به شرایط فعلی، این یک دستاورد بزرگ برای ما است.

غیر از این، Zcoin در بزرگ‌ترین انتخابات مبتنی بر بلاک‌چین در جهان، مورد استفاده قرار گرفته است. در انتخابات اولیه حزب دموکرات تایلند در نوامبر سال گذشته، بیش از ۱۲۷۰۰۰ رأی با شبکه Zcoin داده شد و ما ثابت کردیم که بلاک‌چین ما برای انجام برخی اقدامات آماده است!

ما دائماً به دنبال اضافه کردن مشارکت‌های جدید هستیم. به عنوان مثال، من از طریق شریک‌مان Travala.com تمام رزرو هتل خود را در تهران انجام داده‌ام و با Zcoin پرداخت کرده‌ام!

در مورد نقشه راه چطور؟ Zcoin به کدام مسیر می‌رود؟

سوال خوبی پرسیدید! در‌حال حاضر ما بیشترین پیشرفت را داریم؛ اهداف کوتاه مدت فوری ما عبارتند از: کد پرداخت-۷ BIP4، BIP39-Seed Phrases  (از جمله سیگما که کار ساده ای نیست) و انتشار کیف پول جدید ما که بسیار زیبا‌تر است.

در میان مدت، ما یک کیف پول موبایل را با قابلیت‌های کامل سیگما منتشر خواهیم کرد، کد پایه Bitcoin Core خود را به ۰.۱۷ ارتقا داده و پروتکل حفظ حریم خصوصی جدید ما با نام Lelantus را پیاده‌سازی می‌کنیم. ما به این امر بسیار افتخار می‌کنیم، زیرا توسط رمزنگار‌نویس خود ما Aram Jivanyan توسعه یافته است و هم Monero و هم Beam  در‌حال تحقیق در مورد راه‌های اجرای آن در پروتکل‌های خود هستند.

همه موارد فوق در مرحله اجرا می‌باشند.

در دراز مدت، ما به دنبال مدل‌هایی هستیم تا شاید جایگزین الگوی پرداخت کارمزد شود و جامعه را در توسعه پروژه درگیر کند. ما با جامعه خود در تماس نزدیک هستیم و به بازخورد آنها در روند توسعه احترام می‌گذاریم، اما دوست داریم این کار را به شکلی ساختارمندتر انجام دهیم. همانطور که در بالا گفتم، گفتنش راحت‌تر از انجام کار است اما امیدواریم در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ راه حلی ارائه شود.

آیا برنامه‌ای برای گسترش جامعه Zcoin در ایران دارید؟

کاملا! اما من دوست دارم این کار را به شکل بنیانی انجام دهم. هرکسی می تواند کمپین‌های تبلیغاتی آنلاین راه بیندازد یا به تاثیرگذاران این فضا پول دهد تا آهنگ Zcoin را بخوانند. من ترجیح می‌دهم روابط شخصی را توسعه دهم و در مورد حریم شخصی و فناوری خود به مردم بیاموزم چون این کاری است که ما می‌توانیم به بهترین نحو انجام ‌دهیم. من همچنین خوشحالم که این دلیل دیگری برای بازگشت دوباره به ایران به من می‌دهد تا شما را زودترببینم!

همیشه باعث خوشحالی من هستش که ببینمت؛

از هم‌صحبتی با تو بسیار خوشحال شدم سباستین، و بهترینها را برای شما و پروژه Zcoin آرزو می‌کنم!

https://coiniran.com/?p=34409
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x