ایستگاه خبر

Zcash رمزارز حریم خصوصی ، با موفقیت شد، ZEC ناشناس تر از قبل

هارد فورک رمزارز حافظ حریم خصوصی با موفقیت انجام شد. Zcash با پیاده سازی ارتقا Overwinter، امکان ناشناس ماندن برای تراکنش های ZEC را بهبود داد.

Zcash رمزارز حریم خصوصی محور، Overwinter را فعال نمود و اولین هارد فورک (انشعاب سخت) ZEC را با موفقیت پشت سر گذاشت.

هارد فورک Zcash منجر به فعال شدن Overwinter شد

ارتقاء شبکه رمزارز Zcash از بلاک شماره ۳۴۷,۵۰۰ که روز سه شنبه مورخ ۲۶ ژوئن، حدود ساعت ۱:۳۷UTC، استخراج گردید، به اجرا درآمد.

فورک Zcash

به گزارش کوین ایران و به نقل از پایگاه خبری CCN، هارد فورک Overwinter بهبود های متعددی به کارایی پروتکل Zcash می افزاید. از جمله این ها “انقضای تراکنش” است. این قابلیت به mempool امکان می دهد تراکنش های ZEC که در فاصله از پیش تعیین شده ۲۰ بلاک (حدود ۵۰ دقیقه)، هنوز به بلاکی افزوده نشده اند را به صورت خودکار کنسل نماید ( mempool یا memory pool فضای نگه داری تراکنش های معوق یا به عبارتی، استخر تراکنش های “هنوز” تایید نشده می باشد).

فورک Zcash

با این حال، نکته قابل توجه تر در این هارد فورک Zcash می تواند ویژگی هایی باشد که شبکه را برای هارد فورک های آتی، از جمله ارتقاء Sapling آماده می نمایند. هارد فورک Sapling مقرر است از اکتبر سال جاری اجرایی گردد. توسعه دهندگان می گویند این فورک به راندمان تراکنش ها افزوده و مقیاس پذیری را به ویژه برای تراکنش های حافظ حریم خصوصی، که از آدرس های محفوظ (Shielded Addresses) ایجاد شده اند بهبود خواهد بخشید.

فورک Zcash

البته مسیر راه (Roadmap) پیشنهادی برای ۲ سال آینده که شرکت Zcash در پی فعال سازی موفقیت آمیز Overwinter منتشر نمود، شامل اختصاص منابع به تحقیقات مهندسی و بازاریابی، بابت گنجاندن رویکرد “حریم خصوصی به طور پیش فرض” (Privacy by Default) در پروتکل ZEC خواهد بود.

در نتیجه، ارتقا های کنونی و بعدی می تواند کاربران بیشتری را به سمت اتخاذ ویژگی های حریم خصوصی محور Zcash سوق دهد، که – بر خلاف تصور عموم – استفاده از این ویژگی اقلیتی از تراکنش های ZEC را تشکیل می دهند.

فورک Zcash

موضع قانون گذاران در برابر رمزارز های حافظ حریم خصوصی

از سوی دیگر، حریم خصوصی به طور پیش فرض توان وارد آوردن مذمت های حتی بیشتری از سوی نهاد های رسمی قانون گذاری به Zcash را داراست، که بسیاری از آنان امتیاز حفاظت از حریم خصوصی توسط رمزارز هایی مانند Zcash و Monero را تقبیح می نمایند. هفته گذشته یکی از مقامات رسمی عالی رتبه سرویس مخفی ایالات متحده، برای اجرای اقداماتی نامشخص به منظور محدود کردن استفاده از ابزار های ناشناس رمزارز بنیان، لابی نمود.

بازار گرمی Zcash برای مدل دولایه حاکمیت خود

مدیر بازاریابی شرکت Zcash، آقای Josh Swihart بابت فعال سازی موفقیت آمیز Overwinter، در خصوص این اقدام و ارتقا های آتی نظر خود را بیان داشت و به ستایش بهره گیری شبکه ZEC از “مدل حاکمیت دولایه” جدید پرداخت.

Josh Swihart شرح داد که لایه اول ارتقاء را اختیاری می نماید، تا کاربران در صورت موافقت، فورک را انتخاب نموده و در صورت عدم موافقت به ارتقاء نرم افزار خود تن دهند.

فورک Zcash

فورک Zcash

Overwinter با این هدف، “حفاظت بازنشری” (Replay Protection) برای هارد فورک ها را معرفی نموده تا اطمینان حاصل شود مخالفین این ارتقاء جدید بتوانند به استفاده از شبکه میراث (Legacy Network)، بدون ترس از حملات بازنشر ادامه دهند.

محافظت از بازنشر ZEC

ضعف حفاظت از بازنشر، چنان که بسیاری به خاطر دارند، مانعی دردسر ساز در جدال های حول اجرای هارد فورک SegWit2X بیت کوین بود. SegWit2X مقرر بود ماه نوامبر سال گذشته به مرحله اجرا برسد که در نهایت پس از کنار کشیدن رؤسای پشتیبان این حرکت، با شکست مواجه گردید.

او در ادامه گفت، به همین اندازه اهمیت دارد که زمان مناسب در اختیار اپراتور های گره ها قرارداده شود، تا به آموزش خود در مورد این ارتقاء بپردازند و بتوانند تصمیماتی آگاهانه اتخاذ نمایند که آیا فورک را انتخاب کنند یا به اجرای نرم افزار در زنجیره میراث ادامه دهند.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source

 

https://coiniran.com/?p=22314
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x