ایستگاه خبر

مهاجرت کشاورزان بازده به Polygon

کشاورزان بازده می‌توانند با هزینه‌ای بسیار کمتر از شبکه‌ی اصلی اتریوم، در Polygon فعالیت خود را ادامه دهند. شاخص‌های بلاک‌چین از مهاجرت کاربران کلیدی DeFi به شبکه‌ی Polygon حکایت دارند.

هزینه‌های DeFi در Polygon پایین است

اکثر سرمایه‌گذاران امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) به‌دلیل هزینه‌های سرسام‌آور گس درحال خروج از شبکه‌ی اتریوم هستند. صعود قیمت اتریوم منجر به افزایش کارمزد تراکنش‌های آن نیز گشته است، از این رو استقبال مجدد از خدمات امورمالی غیرمتمرکز را با سایه‌ای از تردید روبرو کرده است.

محبوبیت اتریوم هزینه‌ی گس را به‌شدت افزایش داده، تا جایی که سازمان‌هایی از قبیل Flashbots درپی راهکاری برای کاهش ازدحام بلاک‌چین اتریوم هستند. کارمزد بالای شبکه برخی از کاربران به استفاده از زنجیره‌ی هوشمند بایننس (BSC) سوق داده است، اما این شبکه‌ نیز از مشکلاتی همچون حملات هک و وام‌های فلش یا سریع (flash loan) رنج می‌برد.

کارمزد شبکه‌ی پایین و تراکنش‌های سریع Polygon بسیاری از کشاورزان بازده را به استفاده از این پلتفرم ترغیب کرده است. Polygon یک راهکار مقیاس‌پذیر اتریوم است که گاهی از آن به‌عنوان «زنجیره‌ی تعهد» نیز یاد می‌گردد. مکانیسم اجماع مورد استفاده در Polygon از نوع اثبات سهام (PoS) بوده و کارمزد تراکنش‌ها در شبکه‌ی آن کسری از یک سنت است.

رشد روزافزون تعداد آدرس‌های فعال شبکه‌ی Polygon افزایش قیمت توکن‌ بومی آن یعنی MATIC را نیز درپی داشته است. طبق داده‌های CoinGecko قیمت این توکن در ۳۰ روز گذشته با افزایش ۳۰۰ درصدی همراه بوده است. همچنین تعداد تراکنش‌های Polygon توانسته است برای نخستین بار در دوم ماه می از اتریوم سبقت بگیرد، بیشترین حجم معاملات این توکن به صرافی Quickswap اختصاص دارد.

مهاجرت کشاورزان بازده به Polygon

Polygon به روایت آمار و ارقام

آمار ارائه شده‌ی Nansen حاکی از این است که تنها ۰.۰۹ درصد از آدرس‌های اتریوم با شبکه‌ی Polygon تعامل دارند، در نتیجه موقعیت‌های کشاورزی بازده‌ برای افرادی از این شبکه‌ استفاده می‌کنند بسیار عالی است. به‌علاوه، توسعه و عرضه‌ی روزافزون پروتکل‌ها در شبکه‌ی Polygon شانس برخورداری از درآمد پسیو یا غیرفعال (passive income) را دوچندان نموده است.

با آنکه برنامه‌هایی همچون Quickswap به‌شکل بومی برای Polygon طراحی شده‌اند اما می‌توان انتظار این را داشت که با عرضه‌ی نسخه‌ی سازگار پروتکل‌های DeFi برای Polygon استقبال کاربران از راهکار مقیاس‌پذیر لایه‌ی اول (Layer 1) افزایش یابد. در سال جاری پلتفرم‌هایی همچون Aave ، Curve و SushiSwap با نتایج مثبتی به جمع حاضرین شبکه‌ی Polygon پیوسته‌اند.

حتی پس از راه‌اندازی نسخه‌ی دوم پروتکل آوه (Aave v2) و برنامه‌ی محبوب استخراج نقدینگی در بلاک‌چین اتریوم، رشد بازار آوه در Polygon متوقف نشده و توانست به ۶ میلیارد دلار برسد. جهت رشد و گسترش بازار، Polygon برای وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان پاداش‌هایی در قالب توکن‌های MATIC درنظر گرفته است. استقبال از شبکه‌ی ارزان امورمالی غیرمتمرکز، دسترسی آسان به سرمایه‌ی در گردش در کنار پاداش‌های MATIC توانسته‌‌اند نقدینگی مطلوبی را به این شبکه‌ سرازیر نمایند.

سرمایه‌گذاران می‌توانند تا ۱۸ درصد سود از طریق اعطای وام تتر به کاربران در پلتفرم آوه دریافت نمایند. نکته‌‌ی قابل توجه این است که کاربران قادرند تا وام‌های تتر را با نرخ بازگشت سالانه‌ی ۸ درصدی دریافت کنند، اما همزمان ۱۲.۵ درصد سود خالص از کسب پاداش‌های MATIC بدست آورند.

مهاجرت کشاورزان بازده به Polygon

کشاورزی بازده (Yield Farming) در Polygon چگونه است؟

گزینه‌های متعددی برای دریافت سود کشاورزی بازده در پلتفرم Polygon برای کاربران DeFi وجود دارد. گزینه‌ی نخست ارائه‌ی نقدینگی در محبوب‌ترین صرافی پالیگان یعنی Quickswap است. حجم معاملات در صرافی Quickswap بسیار بالا بوده و از کارمزد شبکه یا هزینه‌ی گس بسیار پایینی برای ارائه‌دهندگان نقدینگی (LP) برخوردار است.

به‌علاوه، LPها با دریافت پاداش‌های QUICK در برخی استخرها می‌توانند نرخ بازدهی سالانه‌ی (APY) خود را افزایش دهند. نرخ بازده‌ی این پاداش‌ها از ۳۰٪ برای جفت‌ معاملاتی استیبل‌کوین‌ها تا ۲۰۰٪ در معاملاتی که شامل توکن QUICK باشد متغیر است. صرافی SushiSwap و Curve نیز به LPهای خود پاداش MATIC برای کارمزد تراکنش‌ها پرداخت می‌کنند.

استفاده از مزعه‌های کلاسیکی مانند Polywhale گزینه‌ی دیگری برای کسب سود حاصل از کشاورزی بازده است. هر کاربر می‌تواند با انباشت یا استیک رمز ارزهای خود در استخرهای Polywhale توکن‌ بومی KRILL را دریافت نماید.

با واریز دارایی‌های کریپتو توسط کاربر در حساب این صرافی، بخشی از سپرده‌ی آنها برای خرید مجدد KRILL از بازار خرج می‌گردد. درحال حاضر کاربران می‌توانند از استیک کردن MATIC و کسب پاداش‌های KRILL در مجموع ۸۰ درصد سود سالانه دریافت نمایند. ناگفته نماند با ذخیره‌ی پاداش‌های KRILL در استخر‌های بومی صرافی نرخ سود دریافتی سالانه تا ۲۵۰۰ درصد نیز خواهد رسید!

پیشنهاد مطالعه: منظور از yield farming در دیفای چیست؟ معرفی مهمترین پروتکل‌ها

Source

https://coiniran.com/?p=45742
دکمه بازگشت به بالا