ایستگاه خبر

بانک جهانی درخواست کمک السالوادور را رد کرد

بانک جهانی با اشاره به نگرانی‌های زیست محیطی و شفافیت  از کمک به السالوادور در برنامه‌های خود برای پذیرش بیت کوین خودداری کرده است.

بانک جهانی از بیت کوین پشتیبانی نمی‌کند

بانک جهانی درخواست کمک فنی السالوادور برای برای پذیرش بیت کوین را رد کرد. السالوادور چند روز پس از اقدام تاریخی خود در پذیرش بیت کوین به عنوان پول قانونی، از بانک جهانی برای پردازش معاملات بین‌المللی کمک خواسته بود.

السالوادور در این ماه به مرکز توجه سازمان‌های بین‌المللی پولی تبدیل شده است. این کشور آمریکای مرکزی در تاریخ ۹ ژوئن به اولین کشور جهان تبدیل شد که بیت کوین را به یک ارز قانونی تبدیل کرد. السالوادور با تصویب این لایحه توضیح داد که بیت کوین یک ارز موازی با دلار خواهد بود. این کشور در سال ۲۰۰۱ ارز فیات بومی خود را به نفع دلار کنار گذاشت. رئیس جمهور السالوادور نایب بوکله این طرح را با کمک شرکت پرداخت Bitcoin Strike رهبری کرد و از آن زمان هدف خود را استفاده از انرژی آتشفشان‌های کشور برای استخراج بیت کوین با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر بیان کرده است.

از زمان تصویب بیت کوین به عنوان یک واحد پول قانونی، این کشور با کم‌توجهی صندوق بین‌المللی پول (IMF) و اخیراً بانک جهانی روبرو شده است. این وام‌دهنده بین‌المللی کمک به اجرای پرداخت‌های بیت کوین در السالوادور را رد کرده است. سخنگوی بانک جهانی به رویترز گفت:

«دولت السالوادور برای کمک به اجرای قوانین مرتبط به بیت کوین در این کشور به ما مراجعه کرده است، اما این چیزی نیست که بانک جهانی با توجه به مسائل زیست‌محیطی و شفافیت بتواند از آن پشتیبانی کند.»

به‌عنوان یک کشور در حال توسعه، السالوادور اغلب برای حمایت اقتصادی به کمک ملت‌ها و سازمان‌های ثروتمندتر اعتماد می‌کند. این کشور در حال حاضر با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت یک میلیارد دلار کمک اقتصادی تا سال ۲۰۲۳ وارد مذاکره شده است. به گفته بوکله، که هفته گذشته با صندوق بین‌المللی پول ملاقات کرد، این مذاکرات موفقیت آمیز بوده است.

با این وجود، مدیر ارتباطات صندوق بین‌المللی پول گری رایس تنها یک روز پس از تصویب این لایحه، در یک کنفرانس مطبوعاتی به برخی از موارد مربوط به بیت کوین اشاره کرد. وی گفت: «بیت کوین به عنوان پول قانونی مسائل اقتصادی، مالی و حقوقی‌ای را ایجاد می‌کند که نیاز به تجزیه و تحلیل بسیار دقیق دارد.»

بوکله اعلام کرده است که قصد دارد ظرف سه ماه در سراسر کشور این رمز ارز را تبدیل به ارز قانونی کند. با این حال، با توجه به سرباز زدن بانک جهانی از کمک به این کشور، این سؤال مطرح شده است که آیا این برنامه جسورانه به زودی به نتیجه می‌رسد یا خیر.

 

پیشنهاد مطالعه: کتاب اختراع بیت کوین (ویراست اول)

 

Source

https://coiniran.com/?p=46124
دکمه بازگشت به بالا