ایستگاه خبر

اراده‌ی غیرقابل توقف بیت کوین

در این آخر هفته بدون خبر، هفته شلوغ بیت کوین با یک بحث خاص در سنای نیجریه به اتمام رسید. مجلس سنا در کشور نیجریه در این هفته با محوریت چگونگی حفظ ارزش پولی کشور در مقابل قیمت فزاینده بیت کوین برگزار شد.

این اتفاق آغازگر بحث‌هایی درباره‌ی موقعیت حقیقی بیت کوین در روند پذیرش و مقبولیت اجتماعی شد. خرید ۱.۵ میلیارد دلاری شرکت تسلا و احتمالا امکان خرید محصولات تسلا با بیت کوین، یک هفته‌ی پر سرو صدا را در متن خبرهای دنیای رمز ارز ایجاد کرد.

مشکل نیجریه با بیت کوین چیست؟

در یک اجلاس سنا در کشور نیجریه، نمایندگان درباره‌ی روش‌های نجات پول ملی خود در برابر اوج گرفتن ارزش بیت کوین به گفتگو نشستند. مدت‌هاست که بانک مرکزی این کشور دستور بستن حساب‌های مرتبط با معامله رمز ارز را صادر کرده است. بانک هایی که این قانون را رعایت نکنند جریمه‌های سنگینی می‌شوند و بعد از این تصمیم، صرافی بایننس نیز به حذف جفت‌های معاملاتی نایرا، ارز رسمی کشور نیجریه اقدام کرد.

رشد محبوبیت بیت کوین در این کشور تا حدی بوده که سیاست‌گذاران از متوقف کردن این روند عاجز هستند. بعد از کشور آمریکا، نیجریه بیشترین حجم بیت کوین را در بازار رمزارز Paxful جا به جا می‌کند. می‌توان گفت به دلیل روند نزولی تاریخی و تدریجی ارزش پول کشور نیجریه، مردم نیجریه به جای قراردادن ثروت خود در معرض تورم و دخالت دولت، این دارایی قدرتمند را برای محافظت از ثروت خود انتخاب می‌کنند.

نظاره‌ منفعلانه یا قانون‌گذاری؟

سناتورها تا حدی درست می‌گویند که بیت کوین دلیل نابود شدن پول محلی است اما حتما حلقه‌ی مفقوده در دستان بانک مرکزی است. بانک مرکزی نیجریه در کمتر از یک سال، شاهد نزول یک سوم ارزش پول ملی بود. آن‌ها فکر می‌کنند که با کاهش ارزش پول ملی انبوه سرمایه‌گذاران خارجی به قلب تپنده‌ی اقتصاد آفریقا سرازیر می‌شوند!

این سیاست‌های پولی انبساطی شاید یک یا دو دهه قبل مناسب به نظر می‌آمده اما امروز یک نشت جدید در اقتصاد وجود دارد که هر روز قسمت بیشتری از آن را می‌بلعد. به علاوه این که شرکت‌های بین‌المللی بزرگ یکی پس از دیگری، بیت کوین را به بیلان مالی خود می‌افزایند. بیش از یک دهه از تولد بیت کوین می‌گذرد و این‌ها تازه از کابوس نیروی غیرقابل غلبه‌ی یک تازه‌وارد وحشت کرده‌اند.

به لحاظ فنی، صحبت سناتورهای نیجریه درست است، بیت کوین غیرقابل توقف است. البته این به این معنا نیست که کاربرد‌های آن نمی‌تواند به شدت محدود شود.

قیمت بیت کوین

در هفته‌ی اخیر شرکت‌های تسلا، آمازون، اپل و Mastercard اخبار و اظهاراتی را درباره‌ی بیت کوین منتشر کردند. این وقایع فضای حسی مثبتی را در بازار بیت کوین ایجاد کرد. پس از ۶ هفته نوسان در ناحیه‌ی ۳۹ هزار دلار تا ۲۹ هزار دلار، در نهایت بیت کوین افق قیمت مقاومت را در نوردید. البته نرخ قرارداد‌های بدون سر رسید بیت کوین در صرافی بایننس به رکورد جدیدی رسیده که می‌تواند نشان‌دهنده‌ی روند اصلاحی احتمالی باشد.

در گذشته همواره با چنین مقادیر وسیعی از نرخ قرض‌گیری برای خرید، یک روند اصلاحی را در پیش رو داشته‌ایم. شاهد مقادیر قابل ملاحظه‌ جریان ورودی بیت کوین به صرافی‌ها نبودیم که نشان می‌دهد، بازار آماده‌ برای یک فروش ناگهانی است. روند، صعودی است اما یک بازار اهرمی منجر می‌شود قیمت‌ها در کوتاه‌مدت نزول کنند.

|| بیشتر بخوانیم: تعریف پول

Source

https://coiniran.com/?p=43762
دکمه بازگشت به بالا