ایستگاه خبر

هارد فورک Vasil کاردانو، مهم‌ترین رویداد فعلی فضای کریپتو

اکنون که مرج اتریوم با موفقیت تکمیل شد، نگاه حاضرین فناوری بلاک‌چین به کاردانو و هارد فورک مهم Vasil دوخته شده است. این به‌روزرسانی که در ابتدا برای عرضه در ۲۹ ژوئن (۸ تیر) برنامه‌ریزی شده بود با فروپاشی شبکۀ ترا و سپس چندین باگ نرم‌افزاری با تاخیر مواجه شد.

Input Output (IO)، شرکت توسعه‌دهندۀ کاردانو، در ابتدای ماه جاری اعلام کرد که ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) به شکل رسمی اقدام به اجرای این هارد فورک مهم می‌کند. طی هفته‌های اخیر توسعه‌دهندگان با به‌روزرسانی مقالۀ «آمادگی شبکه» تاریخ مذکور را تایید کردند.

Vasil آغاز راه پذیرش جهانی کاردانو خواهد بود

این هارد فورک در دورۀ Basho از طرح توسعۀ کاردانو قرار می‌گیرد، مشخصۀ بارز این دوره مقیاس‌پذیری و تعامل‌پذیری زنجیرۀ کاردانو است. Basho را می‌توان زیربنای طرح گسترش جهانی کاردانو و پردازش حجم بالای تراکنش‌ها دانست.

Vasil سعی دارد تا با مجموعه‌ای از اصلاحات مانند انتشار خطوط توزیع و چندین طرح بهبود شبکۀ کاردانو (CIP) منجر به بهینه‌سازی این بلاک‌چین شود. بهینه‌سازی‌ها فوق بر ذخیره‌سازی داده و دسترسی امکانات متمرکز خواهند بود.

در بیانۀ رسمی کاردانو آمده است:

«به‌روزرسانی فوق به کمک راهکار ترکیب هارد فورک (HFC) اصلاحات بسیار مهمی را برای کاردانو به همراه داشته و کارایی شبکه را از طریق افزایش توان خروجی، بهینه‌سازی کدنویسی‌ها و کاهش تاخیر انتقال داده‌ رقم خواهد زد».

آخرین به‌روزرسانی‌ها درخصوص Vasil

برای آغاز به‌روزرسانی شبکۀ اصلی Vasil سه شاخص زیر باید به سطح قابل‌توجه و نهایی خود برسند:

  • داوطلبان نود (node) نسخۀ ۱.۳۵.۳ باید ۷۵ درصد از بلوک‌های شبکه اصلی را تولید کرده‌ باشند.
  • حداقل ۲۵ صرافی رمز ارز باید نرم‌افزار خود را به آخرین نسخۀ موجود به‌روزرسانی کرده باشند.
  • ۱۰ اپلیکیشن غیرمتمرکز (dApp) برتر از نظر ارزش بازار باید استفاده از نخسۀ ۱.۳۵.۳ را تایید کنند.

تا تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور)، تقریبا ۹۸ درصد از بلاک‌های جدید توسط نرم‌افزار جدید تولید شده‌اند که نشان می‌دهد اپراتورهای استخر استیکینگ (SPO) نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌اند.

به گفتۀ IO تاکنون ۲۱ صرافی به نسخۀ جدید نرم‌افزاری مجهز شده‌اند. همچنین ۱۲ عدد از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مرحلۀ آزمایشی را پشت سر نهاده و آمادۀ Vasil هستند. اپلیکیشن‌های Minswap ،SundaeSwap ،MuseliSwap ،ADAX Pro، VyFinance و Meld همچنان در دور نهایی آزمایش‌ها قرار دارند.

پیشنهاد مطالعه: فورک و انواع آن

Source

https://coiniran.com/?p=59531
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x