ایستگاه خبر

ویکی‌پدیا (Wikipedia) پذیرش کمک‌های کریپتو را به‌دلیل آسیب‌های زیست‌ محیطی متوقف کرد

ویکی‌پدیا (Wikipedia)، که بخشی از بنیاد غیرانتفاعی ویکی‌مدیا (Wikimedia) است، پذیرش کمک‌های اهدایی رمز ارز را به‌دلیل نگرانی‌های زیست محیطی متوقف کرد. این تصمیم درپی یک گفتمان سه‌ ماهه درخصوص آسیب‌های زیست محیطی بیت‌کوین گرفته شده است.

جامعه‌ی کاربری ویکی‌پدیا در یک رای‌گیری استنباط کردند که پذیرش کمک‌های اهدایی درقالب رمز ارزهایی مانند بیت‌کوین، بیت‌کوین کش و اتریوم نشان‌دهنده‌ی حمایت از ارزهای دیجیتال است، این کلاس از دارایی‌ها ازنظر سرمایه‌گذاری ماهیتی سوداگرانه داشته و با پایبندی این بنیاد غیرانتفاعی به تجدیدپذیری محیط زیست مطابقت ندارند.

این رای‌گیری بدون درنظر گرفتن کاربران جدید و ثبت‌نام نکرده صورت گرفت و ۷۱.۱۷ درصد از اعضا به توقف پذیرش کمک‌های کریپتو رای مثبت دادند.

رویکرد ویکی‌پدیا نسبت به سازوکار اثبات کار

Molly White، یکی از مدیران ویکی‌پدیا، با بیان اینکه پذیرش کمک‌های کریپتو به اعتبار این سایت لطمه می‌زند به تصمیم مشابهی که ازسوی سازمان غیرانتفاعی موزیلا (Mozilla) در اوایل سال جاری گرفته شد، اشاره کرد.

شرکت Wikimedia ازطریق سامانه‌ی پرداختی BitPay بیت‌کوین، بیت‌کوین کش و اتریوم را قبول می‌کند. Molly White با بیان آنکه بیت‌کوین و اتریوم برای فعالیت به‌مقادیر بسیار زیادی از انواع انرژی نیاز دارند، به رمز ارزهای کمتر شناخته‌شده‌ای اشاره کرد که آسیب کمتری به محیط زیست می‌زنند.

یکی از انتقادهای همیشگی صنعت رمز ارز وجود سازوکار اثبات کار (PoW) است که در آن ماینرها برای تایید تراکنش‌ها و ایجاد واحدهای جدید به نیروی محاسباتی عظیمی نیاز داشته و به‌ محیط زیست آسیب می‌رسانند. درمقابل، نه‌تنها ماینرها با بهره‌گیری از منابع انرژی تجدیدپذیر انتقادهای فوق را دفع کرده، بلکه ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین مدعی شده‌اند که ماینرها می‌توانند گامی موثر در توسعه‌ی انرژی‌های پاک باشند.

باتوجه به‌‌تغییر سازوکار اتریوم به اثبات سهام (PoS) که با به‌روزرسانی مهم مِرج (The Merge) محقق خواهد شد، Wikipedia شانس حضور مجدد را برای این رمز ارز درآینده درنظر گرفته است.

پیشنهاد مطالعه: تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۷ اردیبهشت) – تسلط قراردادهای پرپچوال بر بازار مشتقات بیت کوین

Source

https://coiniran.com/?p=50964
دکمه بازگشت به بالا