بیت کوینبیت کوین چیست؟تجزیه و تحلیل رمز ارزهاکریپتو کارنسی

چرا از ارز رمزنگاری شده بیت کوین (bitcoin) استفاده کنیم؟

بیت کوین یک شکل نسبتا جدیدی از پول است که در حال تبدیل شدن به یک پول رایج است، اما بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند که چرا باید بخواهند از آن استفاده کنند.

چرا از بیت کوین استفاده کنیم؟ یازده دلیل خوب وجود دارد که باعث می شود برای این پول دیجیتالی زمان بگذاریم. با کوین ایران همراه باشید.

2 what if the btc transactions get stuck 390x211 چرا از ارز رمزنگاری شده بیت کوین (bitcoin) استفاده کنیم؟

1.سریع است

هنگامی که یک چک را از بانک دیگری به بانک خودتان منتقل می‌کنید، اغلب، بانک پول را چند روزی نگاه می دارد، چون نمی‌تواند اعتماد کند که آیا وجه نقد شما واقعا در حساب موجود است. به همین نحو، انتقالات الکترونیکی بین‌المللی نیز نسبتا زمان‌بر است. با وجود این، نقل و انتقالات بیت کوین عموما بسیار سریع‌تر است.

نقل و انتقالات مالی اگر «بدون نیاز به تایید» باشند (بدین معنا که تاجر خطر پذیرش یک نقل و انتقال را که هنوز توسط بلاک‌چین بیت کوین تایید نشده است را بپذیرد)، می‌تواند بلافاصله صورت گیرد. اگر نیاز به تایید باشد، تایید آن برای یک تاجر حدود ده دقیقه طول می‌کشد. این بسیار سریع‌تر از نقل و انتقالات بین بانک‌هاست.

2. ارزان است

منظور از سریع بودن چیست؟ مگر نه اینکه نقل و انتقالات با کارت اعتباری شما هم بلافاصله انجام می‌شود؟ خوب این صحیح است. اما تاجر شما (و احتمالا خود شما) برای بهره بردن از امتیاز انتقال سریع با کارت اعتباری باید مبلغی را بپردازد. برخی از تجار اجرتی برای نقل و انتقال توسط کارت اعتباری خواهند پرداخت مانند اینکه مجبوراند اجرتی را به خاطر «کشیدن کارت» (توسط دستگاه به جای وارد کردن مبلغ به صورت دستی) بپردازند. اجرت‌های نقل و انتقال با بیت‌کوین بسیار کم و در برخی موارد رایگان است.

3.حکومت‌های مرکزی نمی‌توانند پول را از آن بیرون بکشند.

آیا به یاد دارید که در ماه مارس 2013 در قبرس چه اتفاقی افتاد؟ بانک مرکزی می‌خواست که مبلغی را از سپرده‌های بیمه نشده بالاتر از 100 هزار دلار بیرون بکشد تا به سرمایه‌گذاری مجدد خود کمک کند و این باعث ایجاد ناآرامی در مردم آن کشور شد. در اصل بانک می‌خواست درصدی از سپرده‌ های زیر این عدد را هم بگیرد که مستقیما سپرده‌های بانکی خانواده‌ها را هدف قرار می‌داد.

چنین اتفاقی با بیت کوین نمی‌تواند بیافتد. چون پول نامتمرکز است، شما صاحب آن هستید. هیچ اقتدار مرکزی نمی‌تواند آنرا کنترل کند و بنابراین یک بانک نمی‌تواند آنرا از شما بگیرد. برای کسانی که اعتمادشان به سیستم بانکی سنتی سلب شده است، این یک مزیت بزرگ است.

4.امکان استرداد وجه وجود ندارد.

وقتی که بیت کوین فرستاده شود، دیگر تمام است. شخصی که بیت کوین را ارسال کرده نمی‌تواند آنرا بدون رضایت دریافت‌کننده باز پس گیرد. این امر نوعی از سواستفاده که ما در مورد کارت‌های اعتباری می‌بینیم را دشوار می‌کند که در آن مردم خریدی را انجام داده و سپس با شرکت کارت اعتباری برای استرداد وجه خود تماس می‌گیرند و وجه معمولا برمی گردد.

5.کسی نمی‌تواند اطلاعات پرداخت شما را از تجار بدزدد

این یک مزیت بزرگ است. اغلب خرید‌های آنلاین امروزی از طریق کارت‌های اعتباری انجام می‌شود، اما در دهه 1920 و 1930، در زمانی که نخستین پیشروان کارت اعتباری ظاهر شدند، اینترنت هنوز وجود نداشت. این تصور که کارت‌های اعتباری به صورت آنلاین استفاده شوند و ممکن است ناامن باشند وجود نداشت. شکل‌ پرداخت آنلاین نیازمند وارد کردن اطلاعات محرمانه شما (شماره کارت اعبتاری، تاریخ انقضا، و شماره CSV) به یک فرم وب است. برای خرید آنلاین به سختی بتوان به راه ناامن‌تری از این فکر کرد. به همین خاطر است که شماره‌های کارت اعتباری دزدیده می‌شوند.

اما نقل و انتقالات با بیت‌ کوین به هیچ اطلاعات محرمانه ای نیاز ندارد. در عوض، آنها از دو کلید استفاده می‌کنند: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. هرکسی می‌تواند کلید عمومی را ببیند (که در واقع آدرس بیت کوین شماست)، اما کلید خصوصی محرمانه است. وقتی شما یک بیت کوین ارسال می‌کنید، شما نقل و انتقال را با ترکیبی از کد خصوصی و عمومی‌تان نشانه‌گذاری می‌کنید و یک تابع ریاضیاتی از آن می‌سازید. این یک سند رسمی ایجاد می‌کند که اثبات می‌کند نقل و انتقال از سوی شما صورت گرفته است. تا وقتی که کار احمقانه‌ای مانند انتشار کلید خصوصی‌تان انجام ندهید، کاملا امن است.

6. بیت کوین تورمی نیست

مشکل پول‌های اعتباری این است که حکومت‌ها می توانند هرقدر که بخواهند از آن چاپ کنند و مکررا هم این کار را انجام می‌دهند. اگر دلار به اندازه کافی برای پرداخت بدهی‌های ملی وجود نداشته باشد، پس بانک مرکزی آمریکا به سادگی پول بیشتری چاپ می‌کند.

اگر اقتصاد دچار اغتشاش باشد، پس حکومت می‌تواند پول جدیدی ایجاد کند و به اقتصاد تزریق کند، این کار از طریق یک فرآیند با اعلام عمومی انجام می‌شود که به عنوان «تسهیل کمی» شناخته می‌شود. این کار باعث می‌شود که ارزش یک پول، کاهش یابد.

اگر شما ناگهان تعداد دلارهای در گردش را دوبرابر کنید، پس بدان معناست که جایی که قبلا یک دلار بود، دو دلار وجود دارد. کسی که یک شکلات را قبلا یک دلار می فروخته اکنون می‌خواهد که آنرا دو دلار بفروشد تا ارزش آن حفظ شود، چون یک دلار ناگهان ارزش نصف پیدا کرده است. این را تورم می‌نامند و باعث می‌شود که بهای کالاها و خدمات افزایش یابد. تورم را به سختی می‌توان کنترل کرد و باعث می‌شود که قدرت خرید مردم کاهش یابد.

بیت کوین طوری طراحی شده که یک حداکثر مقدار مشخص وجود داشته باشد. حدود 21 میلیون تا به حال با یک مشخصات اصیل ایجاد شده است. این بدان معناست که بعد از این، تعداد بیت کوین‌ها افزایش نخواهد یافت و بنابراین مشکل تورم بوجود نخواهد آمد. در واقع، فروکش یا تقلیل قیمت‌ها در جهان بیت کوین محتمل‌تر از تورم است.

7.هر قدر که بخواهید خصوصی است

گاهی نمی‌خواهیم مردم بدانند که ما چه چیزی خریداری کرده‌ایم. بیت کوین یک پول نسبتا خصوصی است. از یکسو به لطف بلاک‌چین شفاف است، هرکسی می‌داند که  یک آدرس خاص بیت کوین را چقدر پول در نقل و انتقال داراست. از سوی دیگر، برخلاف حساب بانکی‌های سنتی، هیچ کس نمی‌داند که یک آدرس خاص بیت‌کوین در دست چه کسی است. این مانند یک کیف پولی پلاستیکی شفاف با یک مالک نامرئی است.

هرکسی می‌تواند داخل آنرا نگاه کنید، اما هیچ کسی نمی‌داند که مال چه کسی است. با وجود این، شایان ذکر است که کسانی که از بیت کوین استفاده می‌کنند گاهی به طور نابخردانه‌ای (از قبیل استفاده یک آدرس بیت‌کوین یکسان، یا ترکیب پول از آدرس‌های متعدد در یک آدرس منفرد) این ریسک را می‌کنند که به صورت آنلاین خود را صاحب این بیت کوین‌ها معرفی کنند.

8.نیاز به اعتماد به کس دیگری ندارید.

در یک سیستم بانکی سنتی، شما باید به کسانی اعتماد کنید که باید کارهای پولی شما را به درستی انجام دهند. برای مثال، باید به بانک اعتماد کنید. باید به پردازشگر پرداخت شخص ثالث اعتماد داشته باشید. اغلب به یک تاجر هم باید اعتماد کنید. این سازمان‌ها اطلاعات حساس و مهمی را از شما می‌خواهند. چون بیت کوین کاملا نامتمرکز است، برای استفاده از آن نیاز به اعتماد به هیچ کسی ندارید.

وقتی یک نقل و انتقال را ارسال می‌کنید، به صورت دیجیتالی نشانه‌گذاری شده و امن است. یک استخراج کننده ناشناس آنرا تایید خواهد کرد و سپس نقل و انتقال کامل می‌شود. تاجر حتی نیازی ندارد بداند که شما که هستید، مگر اینکه شما خودتان بخواهید به وی بگویید.

9.تنها شما مالک بیت کوین خود هستید

هیچ سیستم وجه نقد الکترونیکی دیگری وجود ندارد که در آن حساب شما در اختیار کس دیگری نباشد. برای مثال، PayPal  را در نظر بگیرید: اگر این شرکت به دلایلی تصور کند که حساب شما مورد سوء استفاده قرار گرفته است، قدرت اینرا دارد که تمامی دارایی‌های شما در حساب را بدون مشورت شما، مسکوت کند. پس برعهده شماست که تمامی اقدامات لازم برای شفاف سازی را انجام دهید تا بتوانید به پول تان در حساب دسترسی پیدا کنید.

با بیت کوین، شما مالک کلید خصوصی هستید و این کلید عمومی متناظر با آن است که یک آدرس بیت کوین را می‌سازد. هیچ کسی نمی‌تواند آنرا از شما بگیرد مگر اینکه خودتان آنرا لو دهید، یا اینکه  آنرا در یک سرویس کیف پولی روی وب قرار دهید تا آنرا از دست شما بگیرد.

10.می‌توانید خودتان پول را ایجاد کنید

با وجود پیشرفت‌های شگفت‌آور در فن‌آوری چاپ رنگی اسکناس، اغلب حکومت‌ها نسبت به اینکه شما پول را خودتان تولید کنید نامطمئن هستند. اما با بیت کوین، این کار اتفاقا تشویق می‌شود. مطمئنا می‌توانید بیت‌کوین را در یک بازار آزاد بخرید، اما خودتان هم می‌توانید آنرا استخراج کنید اگر که قدرت محاسباتی کافی داشته باشد.

بعد از یک سرمایه‌گذاری اولیه روی تجهیزات و برق، استخراج بیت کوین کاری به سادگی روشن نگاه داشتن یک ماشین و اجرای نرم افزار است. کیست که دوست نداشته باشد کامپیوترش هنگامی که خودش خواب هست، پول کسب کند؟

١١امکان عرضه محصولات ایران به سراسر دنیا

امروزه با جهانى شدن اینترنت بسیارى از تولید کنندها محصولات خود را به سراسر دنیا عرضه میکنند و با این کار به رونق بازار کشور خود کمک می کنند.اما براى ما که در داخل ایران زندگى می کنیم و با مشکل تحریم بانکى مواجه هستیم این امر امکان پذیر نیست، چرا که بانکهاى خارجى با سیستم پرداخت بانکى ایران کار نمی کنند. تصور کنید که شخصى از کشور کانادا بخواهد یک کیف یا گیوه سنتى دستباف ایرانى را خریدارى کند، این شخص به فروشگاه اینترنتىبافنده خوش ذوقمراجعه می کند و کالاى مورد نظر خود را انتخاب می کند اما هنگام پرداخت با مشکل مواجه می شود.

آنهم بدلیل عدم ارتباط بانکى بین ایران و کانادا. اگر امکان دریافت پول از خارج کشور براى فروشگاهبافنده خوش ذوقوجود داشت، این فروشگاه می توانست با ارسال محصولات خود به خارج از ایران هم کسب خود را رونق بخشد و هم به چرخه اقتصاد کشور کمک کند. با بیت کوین هیچ نهاد دولتى و غیر دولتى خارجى نمی تواند تحریم را به مردم کشور ما اعمال کند.

فقط کافیست که هر فروشگاه اینترنتى در وبسایت خود گزینه پرداخت با بیت کوین را اضافه کند و این امکان را به مردم سایر نقاط دنیا بدهد که از فروشگاه هاى ایرانى خرید کنند. فروشگاه اینترنتى می تواند بیت کوین دریافتى را به راحتى به ریال تبدیل کند و بعداز تایید پرداخت، محصول خود را به کشور مقصد ارسال کند.

برای مشاهده نسخه جدیدتر، اینجا را کلیک کنید.

منبع

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 7 =

بستن