مقالات بیت کوین

مزایای استفاده از بیت کوین

بیت کوین یک شکل نسبتا جدیدی از پول است که در حال تبدیل شدن به یک پول رایج است، اما بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند که چرا باید بخواهند از آن استفاده کنند.

چرا از بیت کوین استفاده کنیم؟ مزایای استفاده از بیت کوین چیست ؟  ده دلیل خوب وجود دارد که باعث می شود برای این پول دیجیتالی زمان بگذاریم. با کوین ایران همراه باشید.

چرا از ارز رمزنگاری شده بیت کوین (bitcoin cryptocurrency) استفاده کنیم؟

١سرعت انتقال بسیار بالاست

زمانى که شما می خواهید یک چک از بانکى دیگر را در بانک خودتان  نقد کنید معمولا یک تا دو روز طول می کشد تا پول به حساب شما واریز شود. دلیل این تاخیر عدم اطمینان بانک شما از داشتن موجودى در حساب صادر کننده چک میباشد.بدیهى است که این زمان براى تراکنش هاى بین المللى بسیار بیشتر میباشد.نقل وانتقالبیت کوینبسیار سریع انجام میشود و این انتقال سریع یکی از مزایای استفاده از بیت کوین می باشد

bitcoin-iran

اگر انتقالى در شبکه بیت کوین صورت گیرد در دو صورت قابل تایید می باشد. شما می توانید بلافاصله دریافت را تایید کنید بدون اینکه در شبکه ثبت شده باشد و ریسک انجام این انتقال را بپذیرد و یا اینکه پس از تنها چند لحظه زمان دادن و ثبت تراکنش توسط ٣ نفر دیگر در شبکه، انتقال را تایید کنید. این ثبت تراکنش به معناى کامل شدن انتقال است و شما تنها صاحب آن خواهید بود. این به طرز شگرفى پر سرعت تر از تراکنشهاى بانکى است.

٢بسیار کم هزینه و ارزان است

اکثر بانکها در سراسر دنیا براى غالب تراکنش هایى که انجام می دهند پول دریافت میکنند. ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست و براى تراکنش هاى مالى بسته به نوع حساب و مبلغ انتقالى کارمزدى را ازمشترى دریافت می کند. این کارمزد براى تراکنشهاى بین المللى بسیار بالاتر است.طبیعتا هزینه کمتر یکی از مزایای استفاده از بیت کوین می باشد که باید در نظر گرفته شود. 

٣قابل مصادره نمی باشد

آیا بخاطر مى آورید در سال ٢٠١٣ چه اتفاقى در قبرس افتاد؟ بانک مرکزى این کشور اقدام به مصادره حسابهاى بالاى ١٠٠ هزار دلار کرد با این بهانه که این حسابها بیمه نشده بودند. با این کار در واقع بانک مرکزى قبرس اقدام به تجمیع سرمایه دوباره براى خود کرد که با اعتراض عمومى مواجه شد. یا موارد مشابه دیگرى که در نقاط مختلف دنیا مى افتد. با توجه به شرایط بانکى امروز، مردم حق دارند که نگران سرمایه خود باشند!

گوشه ای از یک گزارش که در وبسایتاعتدال پرسآمده است:

***”بیست درصد سود علیالحسابهزاران میلیار جایزههرجا سخن از اعتماد استدر مدت ۵ سال پول خود را ۲.۵ برابر کنیدکارتهای هدیه با جوایز بیشماراینترنت بانک در خدمت شماموبایل بانک خدمتی جدید…” اینها بخشی از تبلیغات بانکها و موسسات مالی و اعتباری است تا سرمایهشما را جذب کند و پول هنگفتی را نصیب خودشان کنند.

چرا از بیت کوین استفاده کنیم؟

به گزارش اعتدال پرس به نقل از تبیان، بانکها از همان زمان تاسیس سودده بودهاند و ساز و کار آنها به گونهای است که در ۹۹ درصد مقاطع سود میکنند و حتی در زمان ورشکستگی صاحبان بانک ضرر نمیکنند بلکه این سپردهگذاران هستند که باید جور بیتدبیری آنها را بکشند***

اما با بیت کوین چنین اتفاقى نمى افتد چرا که این ارز غیر متمرکز است و تنها شما مالک دارایى خود هستید. هیچ قدرت مرکزى براى بیت کوین وجود ندارد که بتواند دارایى شما را ضبط یا مصادره کند. پس بانکها نمیتوانند دارایى شما را صاحب شوند و این براى کسانى که به سیستم بانکى اعتماد ندارند مهم است و یکی از مزایای استفاده از بیت کوین برای آنها به حساب می آید.

۴اطلاعات شخصى شما هک نمی شود

امروزه بیشترپرداختهاى اینترنتى باکارتهاى اعتبارى بانکى انجام میشودکارتهاى اعتبارىسالها پیش  ازاینکه اینترنت فراگیرشو دطراحى شده اند و اساساً براى پرداخت اینترنتى در نظر گرفته نشده اند. براى خرید از فروشگاههاى اینترنتى شما باید اطلاعات بانکى خود را در وب سایت فروشگاهوارد کنید. با ذخیره شدن اطلاعات شما بر روى سرور وبسایت، این احتمال وجود دارد هکرها یا افراد سودجو به آنها دسترسى پیدا کنند.

افراد سودجو میتوانند با دسترسى به اطلاعات شخصى شما اقدام به کلاهبردارى یا سرقت اینترنتى کنند. این یکى ازمسائلى است که امروزه پلیس فتا بصورت کاملا جدى پیگیر آن است و بصورت دائمى به مردم هشدار میدهد که مراقب اطلاعات  بانکى و شخصى خود در فضاى مجازى باشنداما در بیت کوین براى پرداخت و دریافت نیازى به اطلاعات شخصى نیستدر بیت کوین براى ترکنشها از دو کلید رمزگذارى شده استفاده میشود.

١کلید عمومى (public key)

٢کلید خصوصى (privet key)

کلید عمومىحکم شماره حساب را دارد و شخص میتوند براى دریافت پول آن را در اختیار دیگران قرار دهد.

اماکلید شخصىرا نباید در اختیار دیگران قرار داد چرا که این کد رمزنگارى شده حساب شماست.

براى انتقال کافى است که مبلغ را مشخص کرده و گزینه پرداخت را بزنید. برنامه بصورت خودکارکلید عمومىوکلید خصوصىمبلغ مورد نظر را به حساب مقصد ارسال میکند آن هم بدون اینکه نیاز به وارد کردن اطلاعات شخصى و بانکى خودمان در فضاى مجازى داشته باشیم. در ضمن تا زمانى که شما نخواهید کسى متوجه نمیشود که این حساب متعلق به شما بوده است و این حفظ حریم خصوصی است که یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از بیت کوین می باشد.

۵تورم ندارد

   یکى از مشکلات ارزهاى معمول این است که دولتها این قدرت را دارند که در صورت نیاز اقدام به چاپ پول کنند، کارى که بسیارى از دولتها انجام میدهند. مثلا اگر دولت آمریکا پول کافى براى بازپرداخت بدهى هاى ملى نداشته باشد، بانک مرکزى میتواند دلار بیشترى چاپ کند و در اختیار دولت قرار دهد. دولت پول تازه چاپ شده را به اقتصاد تزریق میکند و در ظاهر شرایط بهبود پیدا میکند، که به آنتسهیل کمىگفته میشود و موجب پایین آمدن ارزش پول میشود.

اگر صبح از خواب بیدار شوید و ببینید که تعداد ریال در تمام چرخه بانکى ٢ برابر شده است به معناى آن است که هر کجایى که تا دیروز ١ ریال بوده امروز ٢ ریال است. کسى که تا دیروز نان را ١ ریال میفروخت امروز ٢ ریال براى آن طلب میکند تا ارزش آن نان همان چیزى باشد که تا دیروز بود، چرا که ارزش ریال یک شبه نصف شده است. به این تورم گفته میشود و موجب افزایش قیمت کالا و خدمات و کاهش قدرت خرید مردم میشود.

طراحى بیت کوین به شکلى است که در نهایت ٢١ میلیون بیتکوین بیشتر تولید نشود و بعد از آن هرگز تعداد بیت کوینها بیشتر نخواهد شد، به این ترتیب تورم دیگر مسئله ساز نخواهد بود.

در واقع، کاهش قیمت کالا و خدمات تنها در دنیاى بیت کوین اتفاق خواهد افتاد.

۶کاملا خصوصى و محرمانه است

گاهى اوقات ما دوست نداریم که دیگران بدانند ما چه خریدى انجام داده ایم.

بیت کوین همزمان هم محرمانه است و هم شفاف. با سپاس از شبکه بلاکچین، تمامى حسابهاى بیت کوین بر همگان آشکار است. یعنى مشخص است که هر حساب چقدر بیتکوین در خود دارد و این بیتکوین ها از کدام حساب آمده و به کدام حساب رفته است. از سوى دیگر برعکس حسابهاى بانکى معمولى که مشخص است صاحب هر حساب چه کسى است، حسابهاى بیت کوین کاملا ناشناس میباشند و مشخص نیست که حساب x با هزارن بیت کوین در آن متعلق به کیست. تنها کسى که میداند همان صاحب حساب است. مانند یک کیف شیشه اى که حاوى هزاران دلار است و همگان آنرا میبینند اما نمیدانند که صاحب آن کیست.

شما تازمانى که خود نخواهید کسى نمیداند این کیف شیشه اى متعلق به شماست و میتوانید آزادانه از کیف خود پول بردارید و خرج کنید بدون اینکه کسى بداند پرداخت کننده کیست، حتى بانکها.

٧نیازى ندارید که به شخص یا سازمانى اعتماد کنید.

  در نظام بانکى مرسوم، زمانى که میخواهید مبلغى را به حساب یک فروشگاه واریز کنید اطلاعات شخصى شما و مشخصات خرید شما در بانک و فروشگاه ثبت میشود و شما مجبورید که به آنها اعتماد کنید و آرزو کنید که این اطلاعات بدست افراد سودجو و هکرها نیافتد. در پرداخت با بیت کوین شما نیاز به شخص ثالث (بانک) ندارید و فروشگاه نیز براى دریافت مبلغ نیازى به اطلاعات شخصى شما ندارد. در نتیجه شما مجبور نیستید به خاطر ضعف نظام بانکى در پرداختهاى اینترنتى به دیگران اعتماد کنید و اطلاعات شخصى و لیست خریدهاى خودتان را در فضاى مجازى رها کنید به این امید که بانکها و فروشگاها امن هستند.

٨شما صاحب و مالک آن هستید

   در اینجا هیچ حساب الکترونیکى وجود ندارد که بجزء خود مالک، شخص حقیقى یا حقوقى دیگرى به آن دسترسى داشته باشد. مثلاپى پالرا در نظر بگیرید، اگر شرکتپى پالتصمیم بگیرد که به هر دلیلى حساب شما را مسدود کند، توانایى این کار را دارد حتى بدون اینکه با شما مشورت کند. بعداز مسدود شدن حساب این شما هستید که باید با ارائه مدرک و دلیل اقدام به رفع مسدودیت حساب نمایید تا بتوانید به دارایى خودتان دسترسى داشته باشید. اما با بیت کوین شما صاحبکلید شخصىیا همان Private Key هستید.هیچ شخص یا سازمانى نمیتواند از آن استفاده کند مگر اینکه خود شما آن را از در اختیار دیگران قرار دهید یا آن را از دست بدهید.

٩شما می توانید بیت کوین خود را استخراج کنید!

   با وجود پیشرفتهاى بسیار در زمینه چاپهاى رنگى و حضور پرینتر هاى رنگى خانگى، دولتها همیشه افراد را ازاقدام به چاپ پول منع می کنند، خوب با توجه به نظام پولى حاکم در سراسر دنیا چاره اى جزء این ندارند. اما بیت کوین برعکس شما را تشویق به خلق پول خودتان می کند. شما بیت کوین را از دو راه معمول می توانید بدست آورید؛

  • بیت کوین را از بازارهاى آزاد یا صرافیهاى ارز دیجیتالى بخرید مانند اینکه دلار، یورو یا هر ارز دیگرى را میخرید.
  • بیت کوین را استخراج کنید که براى این کار به دستگاه استخراج(یک کیس کامپیوترى با قدرت پردازش بالا)، اینترنت معمولى ولى پایدار و برق نیاز دارید. سپس دستگاه را روشن میگذارید تا شروع به کار استخراج کند. امروزه مردم بسیارى در سراسر دنیا کار استخراج بیت کوین را انجام میدهند. استخراج بیت کوین با حل معادلات ریاضى توسط دستگاه شما انجام میشود و این استخراج محدود خواهد بود. در مجموع ٢١ میلیون بیت کوین در دنیا وجود خواهد داشت و همین امر موجب گشته که افراد زیادى در دنیا دست به رقابت براى استخراج این طلاى مجازى بزنند. تا لحظه نگارش این مطلب حدود ١۵ میلیون بیتکوین استخراج شده است.

١٠امکان خرید از سراسر دنیا

امروزه با وجود نعمتى به نام اینترنت بسیارى از مردم دنیا این امکان را دارند که کالا یا خدمات مورد نظر خود را بصورت مستقیم از هر گوشه دنیا که میخواهند خریدارى کنند. سایتهایى مثل آمازون، ای بِى، على بابا و میلیونها سایت دیگر در سراسر دنیا به تحقق این امر کمک می کنند. مثلا مادرى که بدنبال غذاى کودک از برندى مشخص براى نوزاد خود می باشد بسیار راحت با مراجعه به سایت شرکت تولید کننده یا یکى از نمایندگیهاى آن اقدام به خرید می کند و غذاى نوزاد را در مقابل خانه اش تحویل می گیرد. با وجود اینکه بسیارى از فروشگاههاى آنلاین محصول و خدمات مجاز را به ایران ارسال می کنند؛
اما فقدان یک کانال براى پرداخت پول موجب گشته که این بازار آزاد از دست ایرانی ها دور بماند. دیده شده که بسیارى از افراد براى تهیه کالاى مورد نظر خود که در ایران یافت نمی شود اقدام به خرید کالاى مشابه (معمولا چینى و بى کیفیت) می کنند و یا از دوستان یا اقوام خود در خارج از کشور درخواست کمک می کنند که بتوانند کالاى مورد نظر خود را تهیه کنند. با بیت کوین شما نیازى به کمک دیگران براى تهیه کالا یا خدمات خود از کشورهاى دیگر ندارید و می توانید خود مستقیم اقدام به خرید و پرداخت کنید. بسیارى از عرضه کنندگان کالا در سایت هایى مانند آمازون و ای بِى، بیت کوین را به عنوان پول قبول می کنند و این همه گیر بودن یکی از مزایای استفاده از بیت کوین می باشد.

https://coiniran.com/?p=2234
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x