ایستگاه خبر

دومین سقوط تاریخی نرخ هش بیت کوین رقم خورد؛ منتظر افت قیمت باشیم؟

سختی اسخراج بیت کوین امروز حدود ۱۶ درصد کاهش یافت و دومین کاهش بزرگ خود در طول تاریخ پیدایش را تجربه کرد. سختی استخراج بیت کوین هر ۲۰۱۶ بلاک و در حدود هر دو هفته یکبار تعدیل می‌شود. این تعدیل به تغییرات نرخ هش شبکه وابسته است و الگوریتم مرتبا تلاش می‌کند تا زمان استخراج بلاک جدید حدود ۱۰ دقیقه بماند.

اگر نرخ هش طی دو هفته افزایش یافته باشد سختی شبکه هم بالا می‌رود و استخراج در شبکه سخت‌تر می‌شود و اگر نرخ هش کاهش یابد از میزان سختی کاسته می‌شود. این واقعه‌ی نسبتا غیرمعمول شاخص تاریخی ناگواری برای بیت کوین محسوب می‌شود. پیش بینی می‌شود سختی استخراج در تعدیل بعدی ۱۳.۶۷ درصد دیگر افت کند.

آخرین نزول سختی استخراج در ۲۵ فوریه ۲۰۲۰ صورت گرفت و به دنبال آن قیمت از ۹۹۸۹ دلار به ۸۷۸۵ دلار کاهش یافت. در ادامه‌ی این روند نزولی قیمت بیت کوین در ۱۴ مارس به ۴۸۳۰ دلار رسید و بیت کوین ۵۲ درصد از ارزش خود را طی این دوره از دست داد. پیش از آن نیز نرخ هش در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۱۹ تعدیلی نزولی داشت که به دنبال آن قیمت از ۹۳۱۰ دلار به ۶۹۰۷ دلار  در ۲۶ نوامبر رسید و بیت کوین ۲۵.۸۱ درصد از ارزش خود را از دست داد.

2020 03 26 170354

چرخه‌ای که این مساله را به وجود می‌آورد و به عنوان توجیه مساله از آن استفاده می‌شود این است که ماینرها در نقطه‌ای که از لحاظ سختی شبکه و قیمت بیت کوین ماینینگ را به صرفه می‌دانند به استخراج می‌پردازند و باعث افزایش سختی شبکه می‌شوند و به دنبال آم حاشیه سود کاهش پیدا می‌کند. این روند تا زمانیکه بخشی از ماینرها قادر به ادامه‌ی فعالیت نباشند پیش می‌رود و سپس برخی ماینرها به نقطه‌ای می‌رسند که به دلیل عدم وجود صرفه‌ی اقتصادی از شبکه خارج می‌شوند. این امر موجب افت نرخ هش می‌شود و ماینرها بیت کوین بیشتری برای عرضه به بازار در دست دارند و افزایش عرضه موجب کاهش قیمت می‌شود. وقتی سختی شبکه به پایین‌ترین سطح می‌رسد فضا برای ورود مجدد ماینرها فراهم می‌شود و به ابتدای چرخه باز می‌گردیم.

Source & Image

https://coiniran.com/?p=37838
دکمه بازگشت به بالا