ایستگاه خبر

چرا اتریوم یک پول برای انحصار بازاری نیست؟

یک استاد حقوق و بنیان گذار اتریوم، ویتالیک بوتین، در مقاله خود از دولت‌ها می خواهند که با به کارگیری قوانین ضد انحصار در فناوری بلاکچین، بازارها را غیرمتمرکز کنند.

زمانی که تیبوت شرپل و ویتالیک بوترین مقاله مشترک خود به نام “کد بلاکچین به عنوان ضد انحصار” در اوج شیوع ویروس کرونا منتشر کردند، نتوانستند آن را در کنفرانسی ارائه کنند.  به گزارش مجله Decrypt، برای گسترش دامنه دسترسی، آن‌ها این مقاله را برای عموم در یوتیوب ارائه کردند.

این مقاله چیزی از یک نظریه واحد عدم تمرکز را ارائه می دهد زیرا مربوط به حل کردن مشکل انحصارهای دنیای واقعی و کدنویسی قراردادهای هوشمند است. نویسندگان این مقاله ادعا کردند که قدرت‌های مرکزی برای تکمیل قانون ضد انحصاری باید از بلاکچین‌های عمومی و بدون مجوز استفاده کنند.

شرپل در این ویدیو گفته است که هردوی بلاکچین و قوانین ضد انحصار به دنبال عدم تمرکز هستند. هر دو به افراد این امکان را می‌دهند که بتوانند در یک بازار قدرت اقتصادی کسب کنند. قانون ضد انحصار این کار را با جلوگیری از قدرت بالای اقتصادی شرکت‌ها انجام می دهد. بلاکچین‌ها این کار را با کاهش واسطه‌ها و هزینه‌های تراکنش و فعال کردن معاملات فرد به فرد انجام می‌دهند. وی عقیده دارد که سیستم‌های حقوقی سعی می‌کنند که عملکرد صحیح بازار را حفظ کنند اما در برخی موقعیت‌ها حکم قانون به کار نمی‌آید. گاهی به این خاطر که دو قدرت مرکزی نمی‌توانند همکاری کنند و گاهی نیز به دلیل عدم قدرت کافی یک قدرت مرکزی در اجرای آن قوانین است.

بوترین نیز از زمان ارائه خود استفاده کرد تا درباره برخی تصورات غلط درباره بلاکچین توضیح دهد، به خصوص این که تمام جنبه‌های این فناوری باید بر مبنای عدم تمرکز باشد. در واقع وی می‌گوید که زمانی که داشتن بازیگران متمرکز می‌تواند مفید باشد، از تأمین‌کنندگان کیف پول گرفته تا شرکت‌های زیرساخت لایه دو، تمرکز می‌تواند اتفاق افتد.

“همزمان این فشار وجود دارد که سخت تلاش کنیم تا سطح این تمرکز را کاهش دهیم. درسطح لایه پروتوکل، به سختی تلاش کرده‌ایم تا عدم تمرکز بیشتری را در لایه‌ی برنامه ارائه دهیم. در واقع قوانین ضدانحصار و بلاکچین هر دو به دنبال یک عدم تمرکز هستند که بر کارایی بیافزاید.”

در این مقاله این دو نویسنده دولت‌ها را به برقراری فضاهای آزمایشی و پایانه های امن برای فناوری بلاکچین ترغیب می‌کنند تا این فناوری بتواند عدم تمرکز را افزایش دهد و در رسیدن به اهداف قوانین ضد انحصار یاری کند.

https://coiniran.com/?p=40122
دکمه بازگشت به بالا