ایستگاه خبر

DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) چیست، و چرا مهم‌ است؟

DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) یکی از جدیدترین و امیدوارکننده‌ترین آزمایش‌های حاکمیتی است. بسیاری از مدت‌ها به این فکر می‌کردند که چگونه می‌توان ارزش را در یک محیط امن و قابل اعتماد بدون نظارت و کنترل یک نهاد متمرکز یا واسطه رد و بدل کرد.

DAOها این نگرانی‌ها را کاهش می‌دهند. تصمیمات از پایین به بالا توسط اعضایی گرفته می‌شود که به‌طور جمعی مالک و مدیر آن نهاد نیز هستند. این سازمان‌ها بر اساس قراردادهای هوشمندی عمل می‌کنند که پس از دستیابی به مجموعه‌ای از معیارهای مربوطه، به طور خودکار اجرا می‌شوند. قراردادهای هوشمند همچنین قوانین این سازمان‌ها را کنترل، و به افرادی که حق رأی دارند و مدیریت فرآیند پیشنهاد حاکمیت کمک می‌کنند.

از آنجایی که DAOها بر اساس فناوری بلاکچین ساخته شده‌‌اند، شفاف و مستقل هستند، بنابراین اعضا می‌توانند اطلاعات لازم را برای ارائه پیشنهادات حاکمیتی و رأی دادن داشته باشند.

DAO در خارج از دنیای کریپتو نیز توجه‌ها را به خود جلب می‌کند

جای تعجب نیست که مزایای فراوان DAO تعداد زیادی از مردم را به خود جلب کرده است. در مارس ۲۰۲۱، ایالت وایومینگ ایالات متحده یک گام اولیه برای کمک به شفاف‌سازی قانونی وضعیت یک DAO انجام داد. سنای این ایالت، قانونی را با عنوان «مکمل سازمان مستقل غیرمتمرکز» به تصویب رساند.

این لایحه قصد داشت DAOها را به‌عنوان شرکت‌های با مسئولیت محدود (LLC) تحت قانون وایومینگ در نظر بگیرد. تا پاییز ۲۰۲۱، BLOCKS DAO LLC به اولین DAO LLC ثبت شده طبق قانون تبدیل شد. مقامات وایومینگ همچنین قانونی را به تصویب رساندند که از DAOهایی که به عنوان شرکت مسئولیت محدود (LLC) سازماندهی شده‌اند، حمایت کنند. ایالت ورمونت همچنین به DAOها اجازه می‌دهد خود را به‌عنوان LLC ثبت کنند.

یکی از بزرگترین مزایای DAOها عدم نیاز طرفین به اعتماد در سطح شخصی برای انجام معاملات یا تبادل اطلاعات است. طرفین فقط باید به خود کد DAO اطمینان داشته باشند، یک فرآیند ساده به‌عنوان قراردادها و کدهای هوشمند را می‌توان آزمایش و ممیزی کرد تا همه بتوانند آن را بررسی کنند.

علاوه بر این، هر اقدامی که DAO پس از راه‌اندازی انجام می‌دهد باید توسط انجمن تأیید شود. تصمیمگیری‌ها در پشت درهای بسته توسط چند شخصیت کلیدی امکان‌پذیر نیست، اتفاقی که در اغلب سازمان های سنتی می‌افتد. برخی ممکن است استدلال کنند که فقدان سلسله مراتب یا اختیارات مرکزی پیشرفت را کند می‌کند زیرا ممکن است تکمیل وظایف بیشتر طول بکشد.

با این حال، حقیقت این است که ساختار و پادمان‌های قرارداد هوشمند در یک DAO در واقع فرآیند دستیابی به وظایف و حرکت رو به جلو را ساده می‌کند. به عنوان مثال، اعضا می‌توانند ایده‌هایی را برای رأی‌گیری مطرح کنند و سایر اعضا می‌توانند ایده را بهینه کنند و در نهایت به یک تصمیم رأی دهند. قراردادهای هوشمند در یک DAO همچنین به حل سریع اختلافات کمک می کند زیرا همه چیز را می‌توان به رأی گذاشت.

 

پیشنهاد مطالعه: بررسی MakerDAO ؛ نگاهی عمیق و کلی

 

Source

https://coiniran.com/?p=48040
دکمه بازگشت به بالا