ایستگاه خبر

جانب‌داری کاخ سفید در تصویب اصلاحیه‌ی نهایی لایحه‌ی زیرساخت‌ها و مالیات رمزنگاری

سه سناتور آمریکایی Ron Wyden ،Cynthia Lummis و Pat Toomey در پاسخ به لایحه‌ی دوحزبی زیرساخت‌های مجلس سنا، پیشنهاد اصلاحیه‌ای را مطرح نمودند که از یک طرح مالیاتی بازبینی‌شده‌ی رمزنگاری و تراکنش‌های دیجیتال بهره می‌برد. این طرح جدید با بازتعریف دامنه‌ی فعالیت کارگزاران مالی، حاضرین غیرامانی همچون ماینرها و توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری را از از پرداخت مالیات معاف می‌نماید.

با این رویکرد، این اشخاص و نهادها از تعهد تکمیل و ارائه‌ی فرم مالیاتی ۱۰۹۹ خارج می‌گردند، فرم ۱۰۹۹ با «ماهیت غیرمتمرکز بودن و حفظ حریم شخصی فناوری بلاک‌چین و تراکنش‌های آن» در تضاد کامل است.

در هفته‌ی پیش خواندیم که کنگره‌ی آمریکا اخیرا برای بازسازی برخی از زیرساخت‌های فرسوده‌ی کشور، پیشنهاد تصویب یک لایحه‌ی ۵۵۰ میلیارد دلاری را در سنا مطرح کرده است. ۲۸ میلیارد دلار از این مبلغ از راه گسترش و افزایش نرخ مالیاتی از صنعت رمز ارزها تامین خواهد شد.

جزئییات این اصلاحیه

این اصلاحیه سه گروه را از حضور در فهرست گزارشات مالی معاف می‌دارد. گروه اول تائید تراکنش‌های دفتر کل توزیع‌شده، گروه دوم فروشندگان نرم‌افزار یا سخت‌افزارهایی که تنها برای کنترل کلیدهای خصوصی کاربران درخصوص دارایی‌های دیجیتال موجود در دفتر کل توزیع‌شده طراحی شده‌اند و گروه سوم توسعه‌ی دارایی‌های دیجیتال یا پروتکل‌های وابسته‌ی توسط اشخاص ثالث است، مشروط به آنکه این اشخاص از مشتریان یا توسعه‌دهندگان این دارایی‌ها نباشند.

مقرر شده بود که این اصلاحیه دیروز به رای‌گیری گذاشته شود و گمان می‌رفت که راهکار مطلوبی برای قانون‌مندی مسائل مربوط به رمزنگاری و سناتورهای طرفدار این حوزه باشد. اما سناتور Portman که از مذاکره‌کنندگان اصلی این طرح بود و از آن حمایت می‌کرد، با مطرح کردن اصلاحیه‌ی جدیدی به مخافت با آن برخواست و به‌همراه سناتور Warner به دوحزبی شدن آن منجر شد.

جانب‌داری کاخ سفید در تصویب اصلاحیه‌ی نهایی لایحه‌ی زیرساخت‌ها و مالیات رمزنگاری

اما پیشنهاد جدید این دو سناتور تنها معافیت ماینرهای اثبات کار (PoW) و برخی از پروژه‌های کیف‌پول را شامل می‌شد. توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری، اعتبارسنج‌های اثبات سهام (PoS) یا ارائه‌دهندگان نقدینگی غیرمترکز که از لحاظ فنی قادر به پیروی از این قانون نبودند، همچنان مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.

اصلاحیه‌ی Portman-Warner تنها دو گروه «تائید تراکنش‌های دفتر کل توزیع‌شده تنها درخصوص استخراج با مکانیسم اثبات کار» و «فروشندگان نرم‌افزار یا سخت‌افزارهایی که تنها برای کنترل کلیدهای خصوصی کاربران درخصوص دارایی‌های دیجیتال موجود در دفتر کل توزیع‌شده طراحی شده‌اند» را از ارائه‌ی گزارش مالیاتی معاف کرده است.

جانب‌داری کاخ سفید

اصلاحیه‌ی سه سناتور Wyden-Lummis-Toomey با چالش دیگری نیز روبرو شده است و آن حمایت کاخ سفید از طرح پیشنهادی Portman-Warner است. دولت بایدن در بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «اصلاحیه‌ی پیشنهادی Portman-Warner از تعادل مناسبی برخوردار است و گامی بزرگ در بهبود خدمات مالیاتی است.»

طبق گزارش‌ها Janet L. Yellen، وزیر خزانه‌‌داری آمریکا، نیز اقداماتی برای مخالفت قانون‌گذاران با اصلاحیه‌ی مطرح شده‌ از سوی Wyden-Lummis-Toomey انجام داده است.

این رویکرد از سوی سناتور Toomey صریحا زیرسوال برده شده است، وی در توئیتی نوشت: «با وجود آنکه من از همکاران خود در کاخ سفید برای بازگویی نقاط ضعف لایحه‌ی مالیاتی رمزنگاری خود سپاس‌گزارم، لازم است متذکر شوم که اصلاحیه‌ی معافیت مالیاتی Warner-Portman براساس نوع فناوری به‌کار گرفته‌شده طراحی شده است. این رویکرد بسیار خطرناکی برای حوزه‌ی نوآورانه‌ی رمزنگاری است. این اصلاحیه به‌نفع ماینرهای بیت‌کوین بوده اما حقوق تائید‌کنندگان تراکنش‌ها یا توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری که بانی این قبیل پلتفرم‌ها هستند، را نادیده گرفته است. به بیان ساده‌، دو سرویس یکسان با قوانین نظارتی کاملا متفاوتی روبرو خواهند شد.»

رقابت این دو لایحه امروز به رای‌گیری گذاشته می‌شود، فارغ از پیروزی هریک از این اصلاحات، لایحه‌ی زیرساخت‌ها به تصویب خواهد رسید و جهت اخذ رای نهایی راهی مجلس می‌گردد. اگر طرح Portman-Warner انتخاب شود، آینده‌ی رمزنگاری نسبتا تیره و تار خواهد شد، با این‌وجود، این اصلاحیه تا سال ۲۰۲۳ عملی نخواهد شد و می‌توان امیدوار بود که تغییراتی برای بهبود آن صورت گیرد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی انواع مختلف بلاک‌چین و فناوری دفتر کل توزیع‌شده

Source

https://coiniran.com/?p=46926
دکمه بازگشت به بالا