بلاکچینکاربرد بلاکچینمقالات بلاکچین

سه بینش اصلی درمورد ارزش استراتژیک تکنولوژی بلاک چین در صنعت

پتانسیل بلاک چین برای تبدیل شدن به یک پروتکل باز استاندارد جدید برای ثبت سوابق صحیح، هویت و تراکنش ها، غیرقابل انکار است.

قسمت های قبلی این نوشته را می توانید اینجا و اینجا بخوانید.

نیازی نیست که بلاک چین یک واسطه باشد تا با مزایای کاهش پیچیدگی معاملات و هزینه، ایجاد ارزش کند؛ بلکه می تواند با بهبود شفافیت و کنترل تقلب در نهادهای موجود و تراکنش های چندجانبه با استفاده از معماری مناسب بلاک چین نیز، ارزش ایجاد نماید. انگیزه های اقتصادی برای به دست آوردن فرصت های دارای ارزش باعث می شود که شاغلین استفاده از بلاک چین را به غفلت از آن ترجیح دهند. بنابراین، مدل تجاری احتمال موفقیت بیشتری نسبت به بلاک چین عمومی در کوتاه مدت دارد.

بلاک چین های عمومی نظیر بیت کوین، ناظر مرکزی ندارند و ابزارهایی برای ریشه کن کردن واسطه ها هستند. بلاک چین های دارای مجوز، روی شبکه های محاسباتی خصوصی قرار دارند و دارای ویژگی های دسترسی کنترل شده و حق ویرایش هستند.

ارزش استراتژیک بلاک چین برای کسب و کار ها چیست؟ (قسمت دوم)
What is the strategic business value?

بلاک چین های انحصاری خصوصی به کسب و کارهای کوچک و بزرگ اجازه می دهند استخراج ارزش تجاری از پیاده سازی بلاک چین را شروع کنند. بازیگران غالب می توانند موقعیت خود را به عنوان ناظر مرکزی حفظ کنند یا با دیگر بازیگران صنعت برای به دست آوردن و تقسیم ارزش مشارکت کنند. مشارکت کنندگان می توانند از به اشتراک گذاری امن داده ارزش کسب کنند در حالی که آنچه به اشتراک گذارده می شود، چه کسی آن را به اشتراک می گذارد و چه زمانی آنرا به اشتراک میگذارد، تحت کنترل خودکار است.

برای تمام شرکت ها، آزمایشِ بلاک چینِ انحصاریِ مقیاس کوچکِ گزاره های ارزشمندِ متمایز برای توسعه ی اعتماد تجاری پیش از افزایش مقیاس، قابل اجراست. مثلا بورس اوراق بهادار استرالیا یک سیستم بلاک چینی پایاپای اوراق بهادار برای کاهش فرایند مصالحه برای اعضای کارگزاری راه اندازی کرده است. Maersk Line، بزرگ ترین شرکت حمل و نقل جهان به همراه IBM در حال ایجاد یک سرمایه گذاری مشترک برای ایجاد پلتفرم معاملاتی بلاک چین در بازار هستند. هدف این پلتفرم جمع کردن کاربران و بازیگران تراکنش های حمل و نقل جهانی در بورسی امن و فوری برای جمع آوری داده های زنجیره ی عرضه و کاهش کاغذبازی می باشد.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع مختلف بلاک چین و فناوری دفتر کل توزیع شده (بخش اول)

پتانسیل بلاک چین برای تبدیل شدن به یک پروتکل باز استاندارد جدید برای ثبت سوابق صحیح، هویت و تراکنش ها، غیرقابل انکار است. فناوری بلاک چین می تواند نیاز به یک نهاد رهبری، ذخیره سازی و جذب سرمایه ی یک پایگاه داده را تامین کند. مدل های صحیح همتا به همتا به خاطر توانایی بلاک چین برای دادن پاداش مشارکت به شرکت کنندگان به وسیله ی توکن ها که به عنوان سهام به آنها داده می شود و احتمالا روزی افزایش قیمت خواهند داشت، می توانند از لحاظ تجاری ارزشمند باشند. با این حال، نیاز به تغییر ذهنیت و شکست تجاری به عنوان یک مدل برای گسترده شدن مورد نیاز است.

اگر بازیگران صنعت مدل های عملیاتی خود را با عصاره ی ارزش بلاک چین سازگار کنند و این ارزش را برای منفعت مشتریانشان به کار گیرند، فضا برای ورود دیگران محدود خواهد شد. فاکتور تعیین کننده ی سازگاری و ادغام شرکت ها با تکنولوژی بلاک چین، مقدار کاهش واسطه ها در بلند مدت خواهد بود.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.
Source
https://coiniran.com/?p=28588
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x