بلاکچینراه‌اندازی کسب و کار روی بلاکچین

ارزش استراتژیک بلاک چین برای کسب و کار ها چیست؟ (قسمت دوم)

شرکت ها چطور ارزش استراتژیک بلاک چین را برای توجیه سرمایه گذاری های عمده، تعیین می کنند؟ در این سری مقالات به دنبال پاسخ به این سوال هستیم.

بخش اول این نوشته را می توانید اینجا بخوانید.

با توجه به حواشی پیرامون بلاک چین، ممکن است رو به رو شدن با حقایق سخت باشد (شکل ۱). بلاک چین یک دفترکل توزیع شده یا یک شبکه ی محاسباتی اشتراکی عمومی یا خصوصی است. هر نود شبکه یک کپی از دفترکل را دارد و بنابراین شکست وجود نخواهد داشت. هر قطعه از اطلاعات به وسیله ریاضیات، رمزنگاری شده است و به عنوان یک «بلاک» به تاریخچه ی زنجیره اضافه می شود.

بیشتر بخوانید: معامله گران چطور روند قیمت در بازار رمز ارز ها را تحلیل می کنند؟

پروتکل های اجماع مختلفی برای تایید یک بلاک جدید توسط مشارکت کنندگان سیستم و پیش از افزوده شدن بلاک به زنجیره وجود دارد. پروتکل های اجماع برای جلوگیری از تقلب و پرداخت دوگانه بدون نیاز به نظارت نهاد مرکزی ایجاد می شوند.

دفترکل را با «قرارداد های هوشمند» نیز می توان برنامه نویسی کرد؛ مجموعه ای از شرایط ثبت شده روی بلاک چین که باعث انجام خودکار تراکنش ها درصورت برآورده شدن شرایط می شود. برای مثال، از قرارداد هوشمند می توان برای پرداخت خودکار بیمه استفاده کرد.

ارزش استراتژیک بلاک چین برای کسب و کار ها چیست؟ (قسمت دوم)
What is the strategic business value?

مزایای اصلی بلاک چین عبارتند از تمرکز زدایی، رمزنگاری امنیتی، شفافیت و غیرقابل تغییر بودن، که موجب تایید درستی اطلاعات و مبادله ارزش بدون نیاز به تایید شخص ثالث می شود. به جای وجود یک فرم خاص از بلاک چین، این تکنولوژی را می توان با روش های متعدد برای رسیدن به اهداف و شرایط تجاری خاص پیکربندی کرد.

بیشتر بخوانید: زبان برنامه نویسی Solidity در صدر ۱۰ مهارت برتر تکنولوژی در سال ۲۰۱۹

برای نظم دادن به کاربردهای مختلف بلاک چین، موارد استفاده از بلاک چین به شش دسته با دو کاربرد اساسی یعنی نگهداری مستندات و انجام تراکنش، طبقه بندی شده اند.

برخی صنایع دارای برنامه های کاربردی در طبقه بندی های مختلف هستند در حالی که بقیه روی یک یا دو مورد تمرکز کرده اند. این چارچوب، همراه با تحلیل بیشتر صنعت و سطح کاربرد که در مقالات بعدی به آن ها خواهیم پرداخت، منجر به بینش کلیدی ما از ماهیت و قابلیت دسترسی به ارزش استراتژیک بلاک چین می شود.

ارزش استراتژیک بلاک چین برای کسب و کار ها چیست؟ (قسمت دوم)
What is the strategic business value?
توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.
Source
https://coiniran.com/?p=28570
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x