آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارترید

تکنیک میرور تریدینگ (Mirror Trading) در رمز ارزها چیست؟

وسعت عظیم و پیچیدگی‌های فنی بازار رمز ارز، سرمایه‌گذاری در این دارایی‌ها را برای کاربران تازه‌کار ترسناک کرده است. میرور تریدینگ (Mirror Trading) یکی از راه‌هایی است که می‌تواند مقداری از شدت «ترس، عدم قاطعیت و تردید (Fear, uncertainty, and doubt)» سرمایه‌گذاری در رمز ارزها را کم کرده و احساس امنیت بیشتری به تریدرهای تازه‌کار بدهد. به‌وسیله‌ی این راهکار، سرمایه‌گذاران با نوع حرفه‌ای معاملات کریپتو مستقیما آشنا شده و با کسب تجارب و اطلاعات کافی می‌توانند پورتفولیوی سودآوری داشته باشند.

تکنیک میرور تریدینگ رمز ارزها چیست؟

میرور تریدینگ درواقع یک کپی‌برداری کامل و فیزیکی از عملیات یک تریدر موفق در یک بازار مالی مشخص است. امروزه اکثر پلتفرم‌های مبادلاتی دیجیتال به ‌کاربران خود امکان این را می‌دهند تا سوابق معاملاتی تریدرهای حاضر در آن را مشاهده کرده و از نحوه‌ی عملکرد مثبت یا منفی آن‌ها مطلع شوند.

استفاده از تکنیک میرور تریدینگ به‌معنای همگام‌سازی عملیات مالی خود مطابق با رفتار یک تریدر دیگر است. به ‌بیان دیگر حساب‌ کاربری و پورتفولیوی شما به‌ آن فرد گره خورده و تمامی عملیات مالی وی برای شما نیز اجرا می‌شود. باید خاطرنشان کرد که انتخاب تریدر در این تکنیک بسیار مهم است زیرا ریسک‌های مالی او برای شما نیز رخ خواهد داد.

با اجرای هرگونه سفارش از سوی تریدر موردنظر، یک نسخه از آن‌ها به‌وسیله‌ی نرم‌افزارهای مربوطه، که به‌طور ۲۴ ساعته و ۵ روز درهفته فعال هستند، در حساب میرور نیز کپی و اجرا می‌شوند.

عملکرد میرور تریدینگ چگونه است؟

تکنیک میرور تریدینگ برای نخستین‌بار در اوایل سال ۲۰۰۰ (۱۳۷۸) پدید آمد و تنها برای تریدرهای سازمانی دردسترس بود. با گسترش دامنه‌ی معاملات و ظهور رمز ارزها، این تکنیک فراگیرتر و کاربرد آن برای تمام کاربران تسهیل شد.

نخستین مرحله برای استفاده از میرور تریدینگ افتتاح یک حساب کاربری نزد پلتفرم ارائه‌دهنده‌ی خدمات معاملاتی است. این ارائه‌دهندگان دارای طیف گسترده‌ای از راهکارهای معاملاتی حرفه‌ای برای نیازهای مختلف هستند. در مرحله‌ی دوم استراتژی سرمایه‌گذاری موردنظر را از پلتفرم مذکور انتخاب می‌کنید. برای نمونه قصد شما حفظ سرمایه‌ است؟ به‌دنبال یک استراتژی سرمایه‌گذاری تهاجمی هستید یا تنها بر یک رمز ارز خاص، مانند آلتکوین‌ها تمرکز دارید؟

با انتخاب استراتژی موردنظر اکنون وقت آن است تا تریدر دلخواه خود را براساس اهداف معاملاتی و آستانه‌ی ریسک‌پذیری خود برگزینید. برای مثال اگر استراتژی موردنظرتان محافظه‌کارانه است، تریدرهایی که رویکرد سرمایه‌گذاری این‌چنینی دارند را درنظر بگیرید. با مشاهده‌ی پروفایل هر تریدر می‌توان چکیده‌ای از سودآوری، ریسک‌پذیری، انواع دارایی‌های مورداستفاده و ضریب موفقیت وی را مشاهده کرد.

با تکمیل تنظیمات اولیه، حساب کاربری شما به‌طور خودکار زمان‌بندی و سفارش‌های خرید یا فروش تریدر موردنظر را کپی‌برداری خواهد کرد. این فرآیند به‌کمک الگوریتمی که معاملات را پردازش می‌کند حاصل شده و نتیجه‌ی عملکرد حساب شما بازتابی از فعالیت تریدر برگزیده خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: شناخت انواع استراتژی‌های ترید رمز ارزها

مزایای میرور تریدینگ رمز ارز

  • کاهش استرس احساسی سرمایه‌گذارانی که به‌تازگی با حوزه‌ی کریپتو آشنا شده‌اند با پیچیدگی‌های آن آشنا نیستند و درکل تجربه‌ی مفیدی در سرمایه‌گذاری ندارند. این گروه از سرمایه‌گذاران به‌کمک میرور تریدینگ از فعالیت تریدرهای باتجربه‌ی رمز ارز پیروی کرده و از فشار استرس احساسی می‌کاهند.
  • بهبود اعتمادبه‌نفس برای سرمایه‌گذاری بازار کریپتو تقریبا جوان است و تنها یک دهه قدمت دارد. این عامل مهمی برای افزایش سطح استرس احساسی در بین سرمایه‌گذاران است. تریدرهای تازه‌کار به‌کمک تکنیک میرور تریدینگ استراتژی‌های مورداستفاده‌ی تریدرهای باتجربه را فراگرفته و اعتمادبه‌نفس سرمایه‌گذاری خود را بهبود می‌بخشند. برخی از این آموزش‌ها عبارت‌اند از: تکنیک‌های اولیه‌ی معامله، اجرای سفارش‌های بازار، ابزارهای حد ضرر (Stop Loss) و حد توقف (Stop Limit).
  • کاهش زمان نظارت بر بازار و مشاهده‌ی نمودارها تکنیک میرور تریدینگ نیاز به نظارت همیشگی نمودارها و ضرورت دنبال کردن روند بازار پرنوسان رمز ارز را به‌شکل قابل‌توجهی کم می‌کند. اغلب سرمایه‌گذاران زمان و صبر کافی برای پیگیری جریان‌های نزولی و صعودی بازار دراختیار ندارند. ازسوی دیگر تریدرهای باتجربه برای بررسی بی‌وقفه‌ و روزانه‌ی این بازارها پول دریافت می‌کنند. این نکته در بازارهای کریپتو اهمیت به‌سزایی دارد، زیرا این بازارها برخلاف بازار بورس سهام فاقد محدودیت زمانی بوده و حتی در تعطیلات رسمی نیز فعال هستند. درنتیجه باشروع سرمایه‌گذاری کریپتو، کاربران باید همواره و در تمام ساعات روز به ‌نظارت بازارهای مالی بپردازد، درحالی‌که میرور تریدینگ این روند را تسهیل نموده و به‌طور خودکار عملیات معاملاتی را برای شخص اجرا می‌کند.
  • برخورداری از ابزار رهگیری عملکرد پلتفرم‌های میرور تریدینگ عموما دارای تاریخچه‌ عملکرد پورتفولیو و سفارشات مالی هر تریدر هستند. با مشاهده‌ی سوابق عملکرد یک تریدر باتجربه و حرفه‌ای می‌توان یک ایده‌ی کلی درخصوص میزان سودآوری درآینده به‌دست آورد. از یاد نبرید که در بازارهای پرنوسان مانند رمز ارزها، اکتفا به سوابق گذشته‌ به‌تنهایی تضمین‌کننده‌ی موفقیت آتی نخواهد بود.

معایب میرور تریدینگ رمز ارز

  • مجموعه‌ی داده‌های عملکردی نسبتا محدود رمز ارزها دارایی‌های جدیدی بوده و داده‌های تاریخی زیادی برای عملکرد قیمتی آن‌ها وجود ندارد. برای نمونه بیت‌کوین قدیمی‌ترین عضو خانواده‌ی رمز ارزهاست و درسال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) توسعه یافت. درنتیجه حجم داده‌های موجود برای تکنیک میرور تریدینگ کمی بیش‌از ۱۰ سال است که باتوجه به این بازه‌ی زمانی کوتاه‌مدت، سرمایه‌گذاران اطلاعات کافی برای پیش‌بینی نحوه‌ی عملکرد این تکنیک در شرایط خاص، مانند بازار خرسی طولانی‌مدت، دراختیار ندارند.
  • چالش‌های نقدینگی (Liquidity) هنگامی که سرمایه‌گذاران زیادی از الگوی معاملاتی یک تریدر باتجربه پیروی کنند مشکلاتی درخصوص نقدینگی بازار ایجاد می‌شود. برای نمونه برخی از انواع رمز ارزها ممکن است به‌مقدار کافی برای تامین تقاضای سرمایه‌گذاران میرور تریدینگ موجود نباشد.
  • عدم تضمین سودآوری همان‌طور که سود معاملاتی تریدر موردنظر در حساب شما منعکس می‌شود، زیان‌های مالی وی نیز شامل شما خواهد شد. به‌همین خاطر باید به‌ یاد داشت که تضمینی برای سودآوری وجود نداشته و با قرارگیری تریدر باتجربه در روند نزولی، وضعیتی مشابه برای شما نیز اتفاق خواهد افتاد.
  • عدم کنترل بر معاملات عملیات مختلف معاملاتی ازقبیل سفارش‌های خرید و فروش با استفاده از تکنیک میرور تریدینگ به‌طور خودکار به‌اجرا درمی‌آیند؛ درنتیجه سرمایه‌گذاران کنترل خود را بر موقعیت‌های معاملاتی ازدست خواهند داد. سفارش‌‌گذاری خودکار فارغ از وضعیت بازار کریپتو رخ داده و تنها تضمین عدم زیان مالی، اعتمادی است که بین سرمایه‌گذار و تریدر موردنظر وجود دارد.

مزایای میرور تریدینگ رمز ارز

تفاوت میرور تریدینگ با کپی تریدینگ (Copy Trading) در چیست؟

در کپی تریدینگ ارز دیجیتال، ابتدا یک تریدر موفق را شناسایی و سپس روند معاملاتی وی را کپی‌برداری می‌کنید. کاربرانی که به کپی تریدینگ علاقه‌مند هستند، ازطریق شبکه‌های اجتماعی مانند تالارهای گفتگوی Reddit و توئیتر، تریدرهای موردنظر خود را دنبال کرده و با ایده‌های سرمایه‌گذاری، طرز فکر و موقعیت‌های معاملاتی آن‌ها آشنا می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟ + بهترین پلتفرم‌های کپی تریدینگ

شما در کپی تریدینگ برخلاف میرور تریدینگ می‌توانید بر برخی از تصمیمات سرمایه‌گذاری کنترل داشته و برای آن‌ها زمان‌بندی تهیه کنید. همچنین در کپی تریدینگ می‌توانید معاملات دلخواه خود را شناسایی و درصورت علاقه آن‌ها را انجام دهید؛ درحالی‌که میرور تریدینگ فارغ از مخالفت یا موافقت شما تمام سفارش‌های معاملاتی را به‌طور خودکار اجرا می‌کند.

میرور تریدینگ گزینه‌ای مناسب برای آن‌دسته از کاربرانی است که وقت کافی برای بررسی موقعیت‌های سرمایه‌گذاری دراختیار ندارند و کپی تریدینگ برای افرادی مناسب است که تمایل به ‌تحقیق و مطالعه درخصوص کلاس‌های دارایی و سبک‌های مختلف معاملاتی دارند.

از برتری‌های شاخص کپی تریدینگ، عدم محدودیت در پیروی از یک الگوی معاملاتی است؛ درنتیجه با آزمودن استراتژی‌های مختلف می‌توانید به ‌گزینه‌های موردنظر خود دست‌ یابید. تنوع معاملاتی در تکنیک میرور تریدینگ نسبتا محدود است، زیرا براساس مدت‌زمان اعتبار حساب خود تنها می‌توانید از یک الگوی معاملاتی یک تریدر استفاده کنید.

شاید بزرگترین نقطه‌ضعف کپی تریدینگ را بتوان زمان‌بندی دستی معاملات دانست. بااستفاده از میرور تریدینگ سفارشات خرید یا فروش به‌طور خودکار و همزمان با الگوی موردنظر اجرا می‌شوند. اما در کپی تریدینگ باید موقعیت‌های موردنظر را شناسایی و درصورت تمایل آن‌ها را ارزیابی، کپی و سپس اجرا کنید. باتوجه به سرعت تحول و نوسانات بالای بازار رمز ارزها، این فرآیند ممکن است کمی آزاردهنده باشد.

آیا میرور تریدینگ غیرقانونی است؟

تکنیک میرور تریدینگ توسط هیچ‌ مرجعی رسما غیرقانونی اعلام نشده است. این تکنیک در آمریکا تا زمانی که سرمایه‌گذار از یک پلتفرم قانونمند و تنظیم‌شده استفاده کند، بلا‌مانع است. بااین‌حال میرور تریدینگ دربرخی از کشورها با محدودیت‌هایی روبه‌رو است، ازاین‌رو بهتر است پیش از اقدام به استفاده از آن، از قوانین داخلی کشور خود در حوزه‌ی رمز ارزها مطلع باشید.

طی سال‌های اخیر پدیده‌‌ای به‌نام میرور تریدینگِ «جعلی» ظهور کرده که ریشه‌ی آن به فعالیت شرکت Mirror Trading International (MTI) در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) مربوط می‌شود که اقدام به‌ پول‌شویی کرده بود. به‌همین خاطر بعضی کاربران میرور تریدینگ را نوعی کلاهبرداری تلقی می‌کنند.

بانک دویچه‌ی (Deutsche Bank) آلمان نیز در همان سال به‌جرم معاملاتی که ازسوی سازمان‌های نظارتی میرور تریدینگ قلمداد شد، محکوم به پرداخت ۶۳۰ میلیون دلار جریمه‌ی نقدی شد.

چه آینده‌ای درانتظار میرور تریدینگ است؟

در سالی که گذشت شاهد اوج‌گیری شدید ارزش کل بازار رمز ارزها بوده و حتی برخی از سرمایه‌گذاران نهادی قیمت بیت‌کوین را تا ۱ میلیون دلار برای هر واحد پیش‌بینی کرده‌اند. برخی از سرمایه‌گذارانی که پدیده‌ی ترس ازدست‌دادن یا فومو (FOMO) را تجربه کرده‌اند ترجیح می‌دهند تا تصمیمات معاملاتی را خودشان اتخاذ کرده و با دوری از مشاوران مالی حرفه‌ای از پرداخت کمیسیون‌های هنگفت خودداری کنند.

این دسته از تریدرها برای پیشبرد اهداف سرمایه‌گذاری خود به‌استفاده از تکنیک‌هایی همچون میرور تریدینگ روی آورده و توسعه‌ی پذیرش رمز ارزها در پلتفرم‌های مبادلاتی سنتی و نظام بانکداری نیز بر نفوذ این راهکارها تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

پیشنهاد مطالعه: معرفی ۱۰ صرافی‌ آنلاین ایرانی معتبر برای ترید رمز ارزها

جمع‌بندی

تکنیک میرور تریدینگ فرصت‌های مفیدی برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار و با‌تجربه فراهم می‌کند. پیش از آنکه اقدام به‌استفاده از این تکنیک کنید لازم است تا از وضعیت قانونی آن در کشور خود اطلاع داشته تا از مشکلات آتی پیشگیری نمایید. در مرحله‌ی بعد کافی‌ست تا استراتژی موردنظر را یافته و درخصوص گزینه‌های سرمایه‌گذاری آن اطلاعات کافی کسب کنید.

می‌توانید با مطالعه‌ی دقیق شاخص‌های پلتفرم‌های میرور تریدینگ موردنظر، تصمیم‌گیری آگاهانه‌ای داشته باشید. سپس بودجه‌ی خود را تعیین کرده و حساب میرور تریدینگ شخصی خود را افتتاح کنید. اکنون می‌توانید به‌راحتی به کارهای روزمره‌ی خود پرداخته و درآمد حاصله از معاملات خودکار را کسب کنید.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منابع: ۱، ۲، ۳

https://coiniran.com/?p=51122
دکمه بازگشت به بالا