ایستگاه خبر

هزینه گس گران‌قیمت، سرمایه‌گذاران خرد را از بازار دیفای خارج کرده است؛ وال‌ها به صید می‌روند!

هزینه گس بالا در شبکه اتریوم امکان تعامل سرمایه‌گذاران خرد را با پروتکل‌های دیفای بسیار محدود می‌کند، اما برای وال‌های این اتفاق نمی‌افتد.

از اوایل سال ۲۰۲۰ صنعت مالی غیرمتمرکز یا دیفای با توجه به نوآوری‌های نوین و وجود فرصت‌های پرمنفعت در آن، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. البته علیرغم این ویژگی‌ها، با اوج گرفتن هزینه گس یا همان سوخت شبکه در هفته‌ی اخیر، این صنعت دچار معضل کمبود یک راه‌حل لایه دوم برای افزایش توان عملیاتی شبکه اتریوم شده است. حالا تراکم بالای شبکه و هزینه گس بالا، منجر به این شده که سرمایه‌گذاران خرد و جزیی از این بخش دنیای رمز ارز فاصله بگیرند.

سرمایه‌گذارانی که در روزهای اخیر در تلاش برای یک مبادله در صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ بوده‌اند و یا در پی خرید توکن پلتفرم محبوب خود بوده‌اند، حتما شاهد هزینه‌ی تراکنش گزافی که بر کیف پول‌ آن‌ها نقش گرفته، بوده‌اند.

داده‌های مرورگر بلاک چین اتریوم، اتر اسکن، نشان می‌دهند که با این که هزینه گس به اندازه‌ی مقاطعی از ۲۰۲۰ زیاد نیست، اما نسبت به دسامبر سال گذشته، یعنی همین سه ماه قبل، به شدت افزایش یافته‌اند. این افزایش در هزینه گس البته با افزایش قیمت اتریوم در یک روند گاوی همزمان شده است.

chart 1

تحلیل ذاده‌های موقعیت‌های زمانی مختلف نیز نشان می‌دهد که هزینه‌ی تراکنش‌ها که در زمان معامله آسیا انجام می‌شوند تقریبا معادل با هزینه‌ی تراکنش‌ها در زمان معامله آمریکایی هاست. این موضوع نشان می‌دهد که هزینه تراکنش به صورت متقابل با سطح استفاده و تراکم، در بازار ۲۴ ساعته رمز ارز در ارتباط است.

یک گروه وجود دارند که از بالا رفتن هزینه گس و هزینه تراکنش در شبکه ممکن است بهره‌مند شوند. با نگاهی دقیق‌تر به کیف پول‌هایی که در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰ اتریوم داشتند، پی می‌بریم که آن‌ها تعداد تراکنشهای بسیاری بیشتری را نسبت به سرمایه‌گذاران خرد که تعدادشان بسیار بیشتر است، انجام داده‌اند. این موضوع به ایجاد تراکم در شبکه انجامیده که با افزایش هزینه گس در ازتباط است.

در زمان تراکم بالا در شبکه، احتمال بیشتری دارد که وال‌ها در پروتکل‌های دیفای مشارکت کنند زیرا مقادیر بیشتر دارایی، کمتر تحت تأثیر هزینه‌ تراکنش فزاینده قرار می‌گیرند. برای مثال تحت شرایط فعلی، یک معامله‌ی ۲۰۰ دلاری و یک معامله‌ی ۲۰۰۰ دلاری در صرافی یونی سوآپ تقریبا حدود ۵۰ دلار کارمزد دارد. این هزینه برای اولی ۲۵ درصد و برای دومی ۰.۲۵ است.

برای این که صنعت دیفای به رشد نجومی خود ادامه دهد، ضرورت دارد که راه‌حل مناسبی برای مسأله‌ی هزینه گس فزاینده در شبکه پیاده‌سازی شود. قبل از هرگونه پذیرش عمومی در سطح جهان، ابتدا باید این موضوع حل شود.

همچنین بلاک چین اتریوم در حال حاضر با انجام یک میلیون عدد تراکنش روزانه، برای پایدار بودن شبکه خود نیاز به حل این مشکل اساسی دارد. رقبای اتریوم، مثل پولکادات و کاردانو که فقط محبوبیت اتریوم را ندارند، به لحاظ توان عملیاتی بسیار بهتر هستند. این پروتکل‌ها در تلاشند با راه‌‌اندازی پروژ‌ه‌های قابلیت‌های بین زنجیره‌ای و قابلیت اتصال بلاک چین‌ها، برنامه‌نویسان و سرمایه‌گذاران را به بلاک چین خود وارد کنند.

Source

https://coiniran.com/?p=43600
دکمه بازگشت به بالا