ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۱۹ تا ۲۵ اردیبهشت؛ با سخت‌افزار موبایل و اینترنت DApp سازگار با شبکه‌ی بیت کوین و اتریوم بنویسید!

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

با نزدیک شدن هاوینگ، کارمزد تراکنش‌های بیت کوین افزایش می‌یابد

هزینه متوسط معاملات بیت کوین در ده ماه اخیر به بالاترین سطح خود رسیده است. براساس داده‌های Bitinfocharts ، در تاریخ ۸ ماه مه، متوسط هزینه ۳.۱۹ دلار، بالاترین قیمت از جولای ۲۰۱۹ بوده است.

در ماه مه، هزینه‌ها به طور خلاصه و در هفته گذشته به ۱.۸۰ دلار کاهش یافت، قبل از آنکه به تدریج به سطح جدید یعنی بیش از ۳.۱۹ دلار برسد. دیروز هزینه ها به ۲.۷ دلار کاهش یافت.

هزینه‌ی بالای تراکنش‌ها نشان می‌دهد که افراد بیشتری از شبکه بیت کوین استفاده می‌کنند. از آنجا که هر کس می‌خواهد معاملات خود را در اسرع وقت پردازش کند، این شبکه محاسبه می‌کند که مردم حاضرند برای اولویت‌بندی اعتبار معاملات خود، انعام استخراجگران را بپردازند.

این افزایش قیمت زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضا برای پردازش معاملات از عرضه ماینرها پیشی می‌گیرد. هنگامی که قیمت بیت کوین در دسامبر سال ۲۰۱۷ به بالاترین حد رسید و میزان استفاده از شبکه بسیار افزایش یافت، متوسط هزینه تراکنش به ۵۵ دلار رسید و برخی از معاملات چند روز طول کشید تا پردازش شود.

این امر عرضه بیت کوین جدید را محدود می‌کند و برخی فکر می‌کنند قیمت بیت کوین در نتیجه آن افزایش می‌یابد، همانطور که  در گذشته نیز این اتفاق افتاده است. بسیاری از سرمایه گذاران در حال خرید بیت کوین و آماده کردن خود برای هاوینگ هستند و فشار زیادی به شبکه وارد می‌کنند.

آخرین بلاک هاوینگ بیت کوین پیامی سری داشت

هاوینگ بیت کوین به تازگی اتفاق افتاده است. اما در بلاک ماقبل آخر، ادای احترامی به ایده خلق بیت کوین نهفته بود. سومین هاوینگ بیت کوین امروز در ساعت ۱۹:۲۳ UTC رخ داد و میزان عرضه جدید بیت کوین را به نصف ۶۳۰،۰۰۰ کاهش داد. اما در داخل بلاک ۶۲۹,۹۹۹ یک پیام مخفی، ادای احترامی به آغازگاه بیت کوین بود.

« ۰۹ / آوریل / ۲۰۲۰ با تزریق ۲,۳ تریلیون دلار، برنامه تزریق نقدینگی فدرال فراتر از برنامه سال ۲۰۰۸ رفته است.»

همانطور که طرفداران پروپاقرص بیت کوین می‌دانند، این اولین بار نیست که یک بیانیه سیاست‌ورزانه در یک بلوک بیت کوین قرار می‌گیرد. اولین بلوک بیت کوین که به بلوک Genesis معروف است، همچنین حاوی پیام زیر بود:

«۰۳ / ژانویه / ۲۰۰۹ صدر اعظم، در آستانه تحویل دومین وثیقه برای بانک‌ها.»

Satoshi Nakamoto، نام مستعار مخترع بیت کوین، این پیام را از یکی از مقالات روزنامه Times در روزی که این بلاک تولید شده بود، برداشته است. در حالی که چشم‌انداز سیاسی از آن زمان تغییر کرده است، عنصر تعیین‌کننده سال ۲۰۲۰ افزایش چشمگیر چاپ پول در ایالات متحده و سراسر جهان بوده است. چنین سیاست پولی، پل تادور جونز، افسانه وال استریت را متقاعد کرد که ۱-۲٪ از ارزش خالص خود را به بیت‌ کوین اختصاص دهد.

F2Pool این بلوک را که شامل پیامی برای برجسته کردن چاپ پول و نشان دادن اینکه بیت کوین در این سیستم مالی یک جایگزین است، استخراج کرد. و در حالی که بانک فدرال آمریکا همچنان به چاپ دلارهای بیشتری ادامه می دهد، عرضه جدید بیت کوین کاهش یافته است.

با سخت‌افزار موبایل و اینترنت DApp سازگار با شبکه‌ی بیت کوین و اتریوم بنویسید!

IOV Labs استارتاپی که راه‌حل‌های مالی روی بلاکچین بیت کوین (BTC) می‌سازد، روز چهارشنبه یک کلاینت سبک روی شبکه‌ی پرداخت Lumino راه‌اندازی کرد. شبکه‌ی پرداخت Lumino یک شبکه‌ی سازگار با قرارداد هوشمند و رقیب شبکه‌ی لایتنینگ است. طبق گزارش منتشر شده Lumino Light Client روی دستگاه‌های موبایل با اپلیکیشن‌های کیف پول یکپارچه راه‌اندازی می‌شود.

شبکه‌ی پرداخت Lumino، تطبیق توکن‌های ERC-20 و قراردادهای هوشمند با شبکه‌ی بیت کوین را با استفاده از زنجیره‌ی جانبی Rootstock (RSK) تامین می‌کند و آن را «راه‌حل سه لایه» می‌نامد. بدین ترتیب، برنامه‌نویسانی که از Lumino Light Client استفاده کنند نیازی به داشتن نود کامل بلاکچین برای ایجاد راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین ندارند. آنها می‌توانند به وسیله‌ی موبایل و دسترسی به اینترنت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) مبتنی بر نود سبک ایجاد کنند.

بیت کوین در هر ثانیه تنها می‌تواند هفت تراکنش را پردازش کند و مقیاس‌پدیری مشکل اصلی این شبکه بوده است. این درحالیست که ویزا حدود ۲۴ هزار تراکنش در هر ثانیه انجام می‌دهد. نودهای سبک Lumino گامی در این مسیر برداشته‌اند ۱۰۰ تا ۲۰ هزار تراکنش را در ثانیه پردازش کنند. این شرکت همچنین اعلام کرده در حال توسعه‌ی چندین کیف پول است و قصد دارد با شبکه‌‌ی لایتنینگ و سایر شبکه‌های خارج از زنجیره تطابق داشته باشد تا بهترین تجربه‌ی کاربری را ایجاد نمایند.

کامپیوتر‌های کوانتومی می‌توانند تا سال ۲۰۲۲ بیت‌کوین را شکست دهند

کامپیوتر‌های کوانتومی ممکن است روزی استفاده شوند تا رمزگذاری رمز‌ارز‌ها را  شکست دهد و آن روز زودتر از پیش‌بینی‌ها فرا می‌رسد.

اگر شما یک کامپیوتر فوق‌العاده قدرتمند داشته باشید، به لحاظ نظری می‌توانید کنترل بلاک‌چین بیت‌کوین را در دست بگیرید. آن‌گاه کلید خصوصی هر کیف‌پول از کلید عمومی قابل استخراج است. این یعنی دسترسی به کلید گنجینه‌ای ۱۶۰ میلیارد دلاری. با این سناریو، به محض این که ادعای نفوذناپذیری، بی‌اساس قلمداد شود، قیمت بیت‌کوین سقوط می‌کند. در حالی که حتی با  قدرتمند‌ترین ابر کامپیوتر‌ها،‌ هزاران سال طول می‌کشد تا به بیت‌کوین نفوذ کرد، دستگاه‌هایی وجود دارند که این کار را در عرض فقط چند ثانیه انجام دهند. این دستگاه‌های فوق‌سریع، کامپیوتر کوانتومی نام دارند.

برخی متخصصان گفته‌اند که اکنون نیز برای بیت‌کوین دیر شده است، چرا که کامپیوتر‌های کوانتومی به صورت سری توسط دولت‌ها توسعه داده شده‌اند که فقط ظرف چند سال دیگر می‌توانند بلاک‌چین را ساقط کنند. البته دیگران از جمله توسعه‌دهندگان کامپیوتر‌های کوانتومی باور دارند که این یک نگرانی درباره‌ی موضوعی بعید و دور از ذهن است، زیرا تا آن زمان که این دستگاه‌ها به اندازه‌ی کافی قوی شوند که به بیت‌کوین نفوذ کنند، برنامه‌نویسان بلاک‌چین این نفوذپذیری و شکاف را رفع کرده‌اند.

کامپیوتر‌ کوانتومی چیست؟

فیزیک کوانتوم شامل بررسی ساختار‌های کوچک‌تر از اتم است. وقتی ساختار‌های زیر‌اتمی را می‌نگریم، قوانین مرسوم فیزیک ناپدید می‌شوند. کامپیوتر‌های کوانتومی از آن ویژگی‌ها استفاده می‌کنند تا محاسبات را بسیار سریع‌تر از قوی‌ترین ابر کامپیوتر‌ها انجام دهند. کامپیوتر‌های رایج مثل کامپیوتری که با آن، این متن نوشته شده به صورت صفر و یک کار می‌کنند. اگر چیزی درست باشد ترانزیستور ۱ ثبت می‌کند و اگر نادرست باشد،‌ ترانزیستور ۰ ثبت می‌کند. در هر کامپیوتر میلیارد‌ها ترانزیستور وجود دارد. از طرف دیگر به خاطر «برهم‌نهی کوانتومی» ترانزیستور در کامپیوتر کوانتومی می‌تواند به صورت هم‌زمان هم صفر و هم یک ثبت کند. این یعنی ترانزیستور کوانتومی به صورت نمایی قوی‌تر از یک کامپیوتر معمولی است.

کامپیوتر کوانتومی چگونه کد بیت‌کوین را شکست می‌دهد؟

برآورد شده که برای شکست کد بیت‌کوین، به یک کامپیوتر کوانتومی ۴۰۰۰ کوبیتی (واحد اندازه‌گیری اطلاعات کوانتومی) نیاز است . در اکتبر ۲۰۱۹،‌ شرکت گوگل یک کامپیوتر کوانتومی ۵۴ کوبیت معرفی کرد که تا به امروز، قدرتمند‌ترین کامپیوتر کوانتومی است که در عرصه‌ی عموم رونمایی شده است. البته در این زمینه شرکت‌های بزرگی چون گوگل، آمازون، مایکروسافت و IBM به شدت در حال پیشرفت هستند. چقدر زمان می‌برد تا کامپیوتر کوانتومی یک تهدید جدی برای بلاک‌چین به حساب آید؟

در مجمع اقتصادی جهان (WEF) امسال در داووس، سوندار پیچای مدیر ارشد شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت، اشاره کرد:

“در یک بازه‌ی ۵ تا ده ساله، کامپیوتر کوانتومی رمز‌گذاری را آنطور که امروز می‌دانیم، شکست خواهد داد.”

بسیاری از رهبران بلاک‌چین درباره‌ی این موضوع نگران نیستند. ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم نیز نگران نیست. Forkast News به نقل از وی در اکتبر ۲۰۱۹ نوشته است:

“برای هر الگوریتم رمزنگاری که کامپیوتر کوانتومی بتواند آن را شکست دهد، جایگزینی داریم که نمی‌تواند آن را شکست دهد. ما یک مسیر ارتقا و به روزرسانی داریم و می‌دانیم آن مسیر چیست.”

در دنیای هوش و اطلاعات که اندرسون چنگ مدیر ارشد شرکت رمزنگاری Post-Quantum به خوبی آن را می‌شناسد، چرا که شرکت او با سازمان‌های ضد تروریستی چون NATO، GCHQ و NCSC هم‌کاری داشته، شواهدی وجود دارد که تا حدود دو سال دیگر این تهدید قریب‌الوقوع خواهد بود. چنگ در گفتگویی با مجله‌ی Decrypt گفته است:

“این تهدید بیش‌ از این‌ها جدی است. پیش‌بینی سوندار پیچای مبنی بر بازه‌ی ۵ تا ۱۰ ساله، بر اساس کامپیوتر‌های کوانتومی تجاری صورت گرفته است. هیچ دولتی حاضر نیست فاش کند که در یک انبار زیرزمینی، کامپیوتر کوانتومی به اندازه‌ی یک استادیوم دارد.”

آیا بلاک‌چین‌ ایمن در برابر کامپیوتر کوانتومی امکان‌پذیر است؟

در حال حاضر، این بر عهده‌ی جامعه‌ی بلاک‌چین و رمز‌ارز‌هاست که از بلاک‌چین در برابر کامپیوتر کوانتومی محافظت کنند. یک گام،‌ ایجاد فضای رقابت برای ساختن الگوریتم‌های رمزنگارانه‌ی پسا کوانتوم است که توسط تنظیم‌کننده‌ی استاندارد رمزنگاری دنیا، یعنی موسسه استاندارد و فناوری (NIST) آغاز شده است. با یافتن الگوریتم‌های رمزنگاری برای بلاک‌چین که در برابر کامپیوتر کوانتومی مقاوم است، رمز‌ارز‌ها و بلاک‌چین آن‌ها می‌توانند به یک الگوریتم امن پسا کوانتوم منشعب شوند. دیوید چایوم، رمزنگار برجسته آمریکایی و مخترع پول دیجیتال، به تازگی کار خود را در پروژه ی Praxxis، یک بلاک‌چین مقاوم در برابر کوانتوم، شروع کرده است که در آن برای امضای تراکنش‌های رمز‌ارز آن یعنی xx، از امضای دیجیتال مقاوم در برابر کوانتوم استفاده کرده است.

البته تا قضاوت نهایی موسسه NIST که بنا بر نظر چنگ تا ۲۰۲۲ برای آن فرصت باقیست، نمی‌توان نظری داد. تا آن زمان دارندگان بیت‌کوین باید در یک عدم اطمینان کوانتومی به سر برند.

ویتالیک بوترین: بحران‌های جهانی نیاز به اتریوم را پررنگ می‌کنند

ویتالیک بوترین، هم‌بنیانگذار اتریوم در اجلاس Ethereal که ۷ می ۲۰۲۰ برگزار شد گفت، اتریوم می‌تواند نقش مهمی در بحران‌های آینده‌ی جهانی بازی کند و ملت‌ها را به هم پیوند دهد. وی تشریح کرد که بحران فعلی بیش از یک بحران اقتصادی‌ست و اختلافات سیاسی و بی‌اعتمادی میان کشورها را افزایش داده و در این شرایط نیاز به شبکه‌ای مانند اتریوم را برجسته کرده است. وی افزود:

«من فکر می‌کنم این وظیفه‌ی بلاک چین‌ها به ویژه اتریوم است که کمک کند بازیگران جهانی سیستم‌ها، ارزها و اپلیکیشن‌ها با هم تعامل کنند. به نظر من چیزهایی که توسط کشورها ایجاد می‌شوند نمی‌توانند این نقش را ایفا کنند.»

بوترین تائید کرد که بلاک چین اتریوم و ارز اتر (ETH) می‌توانند ملت‌ها را دوباره به هم متصل کنند. وی نگرانی‌های مربوط به سانسور، حریم خصوصی و نهادها را به  عواملی خواند که مردم را به سمت استفاده از رمز ارزها و بلاک چین سوق داده است. بوترین در پاسخ به مقایسه‌ی بحران مالی فعلی با بحران سال ۲۰۰۸ و اثر آن بر گسترش رمز ارزها گفت، رمز ارزهایی مانند ETH اینبار می‌توانند با کمک به حل مسائل غیر مالی نیز رشد کنند. وی افزود:

«پیش از این جامعه‌ی رمزنگاری روی جنبه‌های مالی مانند مقاومت پول در برابر سانسور متمرکز شده بود. با این حال در بحران سال ۲۰۲۰ شاهد این هستیم که بسیاری از این مضامین جنبه‌ی مالی کمتری نسبت به قبل دارند.»

اکثر جنایتکاران وب تاریک نحوه‌ی کارکرد زیکش را درک نمی‌کنند

طبق مطالعاتی که موسسه‌ی Rand منتشر کرده افرادی که از زیکش برای مقاصد غیرقانونی و مجرمانه در وب تاریک استفاده می‌کنند احتمالا کاملا تکنولوژی این رمز ارز متمرکز بر حریم خصوصی را درک نکرده‌اند. در این گزارش ۶۵ صفحه‌ای آمده است که مجرمان نسبت به ناشناس بودن پرداخت‌ها از طریق زیکش شک دارند. در این تحقیق همچنین آمده است که Zcash و برند تجاری آن مطابق با قوانین ضد پولشویی و تامین مالی تروریسم است و این مساله سوءاستفاده‌های غیرقانونی یا مجرمانه از آن را کاهش می‌دهد.

به نظر می‌رسد درک جنایتکاران از زیکش بیشتر از شرایط بازار سرچشمه می‌گیرد تا شرایط خاص این رمز ارز. در این گزارش آمده است زمانی که جنایتکاران تصمیم می‌گیرند «جایی بروند که پول آنجاست»، صریحا به بیت کوین اشاره می‌کنند چرا که هژمونی بیت کوین به مجرمان اطمینان خاطر می‌دهد تا فعالیت‌های غیرقانونی خود را در سایه‌ی بیت کوین انجام دهند. در این مطالعه همچنین مشخص شده که مجرمان استفاده از زیکش را عملیاتی نمی‌دانند.

این گزارش توضیح می‌دهد اکثر خلافکاران از پرداخت‌های محافظت شده‌ی زیکش برای حفظ حریم خصوصی خود استفاده نمی‌کنند که این مساله یا به عدم درک مدل عملیاتی زیکش و یا به عدم آگاهی آنها بازمی‌گردد. این مطالعه نتیجه‌گیری کرده همچنان بیت کوین محبوب‌ترین رمز ارز برای استفاده در فعالیت‌های جنایتکارانه محسوب می‌شود.

آینده‌ای نامعلوم در انتظار پروژه‌ی لوم نتورک

بنابر اطلاعات موجود در لحظه‌ی نگارش این مطلب، به نظر می‌رسد آینده‌ی لوم نتورک (Loom Network)، پروژه‌ی ارائه‌دهنده‌ی خدمت بلاک چین به عنوان سرویس، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

آن‌طور که پیداست در هیچ یک از کانال‌های ارتباطی این پروژه اثری از فعالیت آن دیده نمی‌شود.

برونو اسکورک، مالک پلتفرم آموزشی بیتفالز (Bitfalls) در تاریخ ۸ مه اقدام به ارسال توییتی کرد که باعث شد خبرنگاران وب‌سایت کوین‌تلگراف شاخک‌هایشان فعال شود و به دنبال نشانه‌‌ای از حیات لوم نتورک بگردند. در نهایت این خبرنگاران دریافتند که پروژه‌ی لوم نتورک در حال حاضر، هیچ فعالیتی در تلگرام، ردیت یا وبلاگ خود ندارد. گفتنی است اعضای اصلی تیم لوم نتورک از این پروژه کنار کشیده‌اند. اسکورک در توییتی نوشته:

من لوم نتورک را یک پروژه‌ی کلاهبرداری بگیر و دررو می‌دانم؛ بماند که بعید می‌دانیم چیزی هم برای به بغما بردن در آن باقی‌مانده باشد.

لوم نتورک در ژانویه ۲۰۱۸ درست پیش از وقوع بزرگترین سقوط در بازار رمزارزها اقدام به برگزاری ICO و فروش توکن لوم کرد. در این ICO بیش از ۴۵ میلیون دلار از توکن‌های مبتنی بر اتریوم این پروژه به فروش رسید.

در گروه تلگرامی متعلق به این پروژه مطلبی به تاریخ ۹ مه به چشم می‌خورد که در آن نوشته است:

این گروه در حال حاضر بسته است. لوم نتورک با چرخش در استراتژی خود دیگر در زمین بلاک چین بازی نخواهد کرد و به دنبال ارائه‌ی راهکارهای سازمانی می‌رود. از این رو تصمیم گرفتیم تا همه‌ی کانال‌های ارتباطی همگانی خود را یک‌کاسه کنیم تا اعضای تیم ما بتوانند تمام تمرکز خود را بر فروش و پشتیبانی سازمانی متمرکز کنند.

تاکنون گردانندگان لوم نتروک به درخواست رسانه‌ها برای ارسال پاسخ، واکنشی از خود نشان نداده‌اند.

بازار

با وقوع هاوینگ، ماینرها دیگر بزرگترین فروشندگان بیت کوین نخواهند بود

معامله‌گران انتظار دارند پس از وقوع هاوینگ بیت کوین، بهای این رمزارز پیشتاز بازار با افت مواجه شود. به گفته‌ی شماری از تحلیلگران، فشار فروش ناشی از صرافی‌های رمزارزی یکی از دلایل احتمالی افت بهای بیت کوین پس از وقوع هاوینگ خواهد بود.

ویلی وو، هم‌بنیان‌گذار هایپرشیت (Hypersheet) می‌گوید که احتمال دارد صرافی‌ها بخشی از دارایی‌های رمزینه‌ی خود را که پیش‌تر در قالب کارمزد دریافت کرده‌اند، به فروش برسانند. معمولا صرافی‌ها کارمزدهای معاملاتی خود را در قالب ارزهای رمزپایه دریافت و آن‌ها را صرف هزینه‌های عملیاتی خود می‌کنند.

از آنجا که مجموع درآمد صرافی‌های رمزارزی از کارمزدها در حدود ۱۲۰۰ بیت کوین در روز است (معادل با ۱۱.۶ میلیون دلار)، ممکن است با عرضه‌ی بخشی از این بیت کوین‌ها به بازار شاهد توقف روند صعودی این رمزارز طلایه‌دار باشیم.

همان‌طور که می‌دانید با وقوع هاوینگ، بیت کوین‌های قابل حصول برای استخراج‌گران به نصف ۴ سال قبل از هاوینگ، کاهش می‌یابد. از این رو با یک محاسبه‌ی سرانگشتی درمی‌یابیم که درآمد ماینرها از ۱۸۰۰ به ۹۰۰ بیت کوین در روز می‌رسد.

با نصف شدن درآمدهای ماینرها بخش استخراج حدودا ۳۳ درصد کمتر از بخش صرافی، درآمد کسب خواهد کرد.

وو می‌گوید:

 با وقوع هاوینگ، دیگر ماینرها بزرگترین فروشندگان رمزارزها نخواهند بود و از آن پس، ستاره‌ی بخت صرافی‌ها طلوع می‌کند و آن‌ها در صدر بزرگترین فروشندگان رمزارزها قرار خواهند گرفت. به‌زودی پس از آنکه هاوینگ به وقع پیوست، بزرگترین فشار فروش بیت کوین از سوی صرافی‌ها به وقوع می‌پیوندد.

افزایش تعداد کیف‌پول‌های بیت کوین کوچک‌تر، پس از هاوینگ دوم تاکنون

تعداد آدرس‌های بیت کوین با تتمه حساب کمتر از ۱ بیت کوین از هاوینگ دوم در ژوئیه ۲۰۱۶ بیش از ۱۰۰٪ افزایش یافته است. گرچه تعداد آدرس‌های بیت کوین از هاوینگ دوم به طور کلی زیاد شده است، اما تعداد کیف‌پول‌های کوچک بیت کوین، با مانده کمتر از ۰.۱ بیت کوین بیشترین اقزایش را داشته است.

براساس داده‌های Glassnode ارسال شده در ۱۱ می، تعداد آدرس‌های بیت کوین (BTC) با تتمه حساب زیر ۰.۰۱ بیت کوین – تقریباً ۸۶ دلار در زمان خبر – پس از هاوینگ سوم ۲۳۵٪ افزایش یافته است که در مقایسه با نیمه دوم در ژوئیه ۲۰۱۶، بیش از ده میلیون نفر است. آن آدرس‌هایی که دارای تتمه حساب بین ۰.۰۱ بیت کوین و ۰.۱ بیت کوین هستند – تقریباً از ۸۶ دلار تا ۸۶۰ دلار- ۲۰۴٪ افزایش یافته‌اند و تعداد کسانی که بیش از ۰.۱ بیت کوین اما کمتر از یک بیت کوین دارند ۱۴۲٪ افزایش یافت.

این کیف‌پول‌های بیت کوین جدید مسئول نوسان هستند؟

در حین سقوط قیمت این رمزارز در ماه مارس، برخی گمانه‌زنی‌ها وجود داشت که آن دسته از دارندگان بیت کوین که بیش از ۵ سال این رمزارز را در کیف پول بیت کوین خود نگه داشتند، مسبب این رکود هستند.

همانطور که Cointelegraph گزارش داده است، ممکن است معاملات مربوط به بیت کوین‌های ذخیره‌شده به مدت شش ماه یا کمتر، بازار بیت کوین را متحمل اتفاقات سال ۲۰۱۹ به ویژه ماه مارس کرده باشند.

پتانسیل واقعی بیت کوین توسط دکتر برایان گاس آشکار شد

این روزها و پس از هاوینگ بیت کوین رایج‌ترین موضوع مکالمه در بسیاری از انجمن‌های بیت کوین (BTC) قیمت آینده و پتانسیل واقعی بیت کوین است. در میان همه آن پیش‌بینی‌های شش رقمی و هفت رقمی، دکتر برایان گاس ادعا می‌کنند که حتی قیمت ۱۰۰ برابری آن چیزی نیست که باید درباره آن صحبت کنیم.

رادیولوژیست، ماینر انفرادی بیت کوین (BTC) و مدافع حقوق بشر دکتر برایان گاس اعلام کرده است که بسیاری از افراد حاضر در جامعه بیت کوین (BTC) ثروت خود را حتی با قیمت ۱۰۰ برابری هم که چیزی در حدود ۸۷۰،۰۰۰ دلار در زمان انتشار خبر است، نمی‌فروشند.

وی تشریح کرد که تمام این سودهای محاسبه‌شده با دلار آمریکا مربوط به این پول کاغذی بی‌ثبات است. بنابراین، مبادله بیت کوین (BTC) روی آن به هر قیمتی بی‌معنی است. و هنگامی که بیت کوین (BTC) سرانجام به پتانسیل واقعی خود برسد، دارندگان آن مجبور نخواهند شد آنرا با پول کاغذی مبادله و معامله کنند. بیت کوین (BTC) به خودی خود وجود خواهد داشت و از همه معادل‌های ارزی فیات خلاص می‌شود. در نهایت، دکتر گاس به این نتیجه رسید که عده‌ای که از این رویکرد حداکثری برخوردارند، البته بسیار زیادند گرچه افراد عادی قادر به درک اینکه این جامعه چقدر گسترده است، نیستند.

تعداد نهنگ‌های بیت کوین زیاد و تعداد نهنگ‌های اتریوم کم شده است!

در حالیکه قیمت اتر (ETH) از ابتدای سال جاری میلادی حدود ۵۰ درصد رشد داشته است، تعداد آدرس‌هایی که رمز ارز زیادی نگهداری می‌کنند و به نهنگ‌ موسوم هستند به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. میانگین هفت روزه‌ی تعداد آدرس‌های یکتایی که بیش از ۱۰ هزار اتر نگهداری می‌کنند در روز سه‌شنبه به ۱۰۵۰ عدد سقوط کرد. روند کاهشی تعداد نهنگ‌های اتر در حالی اتفاق می‌افتد که تعداد نهنگ‌های بیت کوین رو به افزایش گذاشته است. به نظر می‌رسد برخی از نهنگ‌های اتر پتانسیل افزایش قیمت در بیت کوین پس از نصف شدن پاداش استخراج (هاوینگ) آن را دیده و به سمت آن رفته‌اند.

2020 05 14 185953 min

یکی از دلایل احتمالی کاهش نهنگ‌های اتر می‌تواند افزایش علاقه‌ی سرمایه‌گذاران به فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) باشد. ممکن است این نهنگ‌ها مقدار قابل توجهی از منابع خود را در قراردادهای هوشمند پروتکل‌های مختلف DeFi سرمایه‌گذاری کرده باشند. تعداد اترهای قفل شده در DeFi در ماه فوریه به رکورد ۳.۲۳ میلیون رسید و در حال حاضر حدود ۲.۶۵ میلیون است که نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد رشد نشان می‌دهد.

2020 05 14 190022 min

همچنین با وجود کاهش آدرس‌های بزرگ می‌توان افزایش بی‌امان آدرس‌های دارای بیش از ۳۲ اتر یا بیشتر را مشاهده کرد. میانگین هفت روزه‌ی این آدرس‌ها ۱۱۴.۶۲۵ عدد بوده که از ابتدای سال رشد ۴ درصدی را نشان می‌دهد. این افزایش را می‌توان به چشم‌انداز مثبت نسبت به اتریوم ۲.۰ نیز نسبت داد. شایان ذکر است افزایش تعدا آدرس‌هایی که میزان خاصی اتر نگهداری می‌کنند الزاما ناشی از هجوم دیگر افراد به شبکه‌ی اتریوم نیست چراکه هر کاربر می‌تواند چندین آدرس مختلف داشته باشد.

ارزش معاملات آتی تسویه نشده‌ی بیت کوین در CME Group رکورد زد!

ارزش معاملات آتی تسویه نشده‌ی بیت کوین در CME Group به رکورد تاریخی جدید ۴۰۰ میلیون دلار رسیده است. به نظر می‌رسد معامله‌گران انتظار دارند قیمت در کوتاه مدت افزایش یابد. رکورد تاریخی قبلی این قراردادهای آتی در تاریخ ۱۴ فوریه به ارزش ۳۳۸ میلیون دلار رسید.

cme 1182x675 2

در حالی که ارزش این قراردادهای آتی رو به افزایش است، حجم معاملات نسبت به ماه فوریه به طرز چشمگیری کمتر است. میانگین حجم روزانه‌ی قراردادهای آتی بیت کوین در CME ماه گذشته حدود ۲۱۷ میلیون دلار بوده در حالی که در ماه فوریه به ۴۳۹ میلیون دلار رسیده بود.

گروه CME معاملات آتی با تسویه نقدی بیت کوین را در سال ۲۰۱۷ و به دلیل افزایش علاقه‌ی مشتریانش به این حوزه راه‌اندازی کرد. آنها اوایل سال جاری اوراق مشتقه‌ی بیت کوین را نیز به محصولات خود اضافه کردند.

مدیرعامل بیت‌مکس: سرمایه‌گذاران نهادی با تقلید از پائول جونز دست به سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها می‌زنند

پائول تئودور جونز، ثروتمند سرشناس و سرمایه‌گذار افسانه‌ای یک صندوق پوششی روز گذشته با اعلام اینکه بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به بیت کوین اختصاص داده، شور و هیجان خاصی را میان فعالان بازار رمزارزها برانگیخت. معامله‌گران و بازیگران بزرگ صنعت رمزارزها بر این باورند این خبر می‌تواند دیگر سرمایه‌گذاران بزرگ را ترغیب به ورود به بازار رمزارزها کند.

آرتور هیز، مدیرعامل نام‌آشنای صرافی بیت‌مکس می‌گوید که جونز با سرمایه‌گذاری در رمزارزها خط بطلانی بر ریسک‌های مفروض سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه کشیده است. هیز در تاریخ ۷ مه طی توییتی نوشت:

انتظار می‌رود پس از این، شمار زیادی از مدیران صندوق‌های پوششی برای ورود به بازار رمزارزها آستین بالا بزنند.

هیز تنها فردی نیست که گمان می‌کند روز به روز بر تعداد سرمایه‌گذاران نهادی علاقه‌مند به رمزارزها افزوده می‌شود. علاوه بر او، برایان کلی، کارشناس بیت کوین در شبکه‌ی CNBC نیز پیش‌تر از تاثیر احتمالی ورود سرمایه‌گذاران میلیاردر به بازار رمزارزها بر افزایش قیمت این دارایی‌‌های دیجیتال گفته‌ است.

کارن فاینرمن، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت مشاوران سرمایه‌گذاری متروپولیتن نیز بر این باور است که اقدام جونز می‌تواند راه را برای ورود دیگر صندوق‌های پوششی و سرمایه‌گذاران جریان اصلی به بازار رمزارزها هموارتر کند. فاینرمن می‌گوید اکنون پس از ورود جونز به این حوزه، مردم خیالشان از بابت سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه، آسوده‌تر خواهد بود.

جونز می‌گوید بیت کوین برای او یادآور نقش حیاتی طلا در بحران اقتصادی دهه ۱۹۷۰ میلادی است. بنابر اظهارات کارشناس حوزه رمزارزهای شبکه‌ی CNBC بیت کوین و طلا به دلیل برخورداری از ویژگی‌های مشابه از جمله عرضه‌ی محدود می‌توانند در شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد، قایق نجاتی برای فرار از تورم‌های فزاینده باشند. وی با این حال می‌گوید بیت کوین یک سر و گردن از طلا بالاتر می‌ایستد؛ چرا که ماهیتی دیجیتالی دارد.

پاول تودور جونز، میلیارد افسانه ای وال استریت: بر روی سرمایه‌گذاری در بیت کوین شرط می‌بندم

پل تودور جونز، از سرمایه‌داران افسانه‌ای وال استریت نه تنها به سایر سرمایه‌گذاران توصیه کرد که بیت کوین بخرند, بلکه خود او نیز صاحب مقدار زیادی بیت کوین است.براساس مصاحبه باCNBC ، پل تودور جونز، افسانه وال استریت، بنیانگذار Tudor Investment Corp بین ۱-۲ درصد از دارایی خود را به سرمایه‌گذاری در بیت کوین اختصاص داده است.

«۱ تا ۲ درصد از دارایی‌هایم را برای در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌ام که به نظر می‌رسد در حال حاضر کافی باشد. هر روز که بیت کوین در بازار بماند، اعتماد به آن  هم بالا می‌رود.»

پنجشنبه گذشته، جونز نامه‌ای به سهامداران ارسال کرد که در آن نوشته بود بیت کوین یک راه محافظتی در برابر تورم محتمل در آمریکا است – بخصوص با توجه به میزان پولی که در واکنش به بیماری همه‌گیر کرونا ویروس چاپ شده است.

بنیانگذار Tudor Investment Corp در تماس‌های خود در ماه می با سرمایه گذاران، که در روز پنجشنبه منتشر شد، گفت: «من پولکی نیستم. با این حال اگر مجبور به پیش‌بینی شوم، بر روی بیت کوین شرط خواهم بست.»

وی توضیح داد که چرا در شرایط فعلی سرمایه‌گذاری در بیت کوین خردمندانه است. وی در این نامه نوشت: «من طرفدار مالکیت بیت کوین در انزوا نیستم، اما پتانسیل‌های آن را در دوره‌ای که بیشترین سیاستهای اقتصادی نامتعین در تاریخ مدرن را داریم، می شناسم.»

جک دورسی ، مدیرعامل توییتر، هنوز هم هر هفته یک بیت کوین کامل می‌خرد

امروز جک دورسی ، مدیرعامل توییتر و میلیاردر حوزه فناوری، گفت که وی هنوز در هفته ۱۰،۰۰۰ دلار بیت کوین خریداری می‌کند. وی اظهار داشت که او هنوز در حال خرید و فروش بیت کوین در Cash App -یک شرکت تابعه از شرکت ارائه‌دهنده  خدمات پرداخت متعلق به خود دروسی با محدودیت هفتگی ۱۰،۰۰۰ دلار- است.

با در نظر گرفتن قیمت‌های امروز ۱۰ هزار دلار ۱.۱۴ بیت کوین در هفته خواهد بود.

کمی بیش از یک سال پیش، دورسی در پادکست «افسانه‌هایی درباره کریپتو» به میزبانی Marty Bent، گفته بود که به خرید بیت کوین از طریق برنامه Cash (زیرمجموعه شرکت ارائه‌دهنده پرداخت دورسی) اقدام کرده است و حداکثر محدودیت‌های هفتگی خود را اعلام می‌کند. محدودیت هفتگی این برنامه ۱۰،۰۰۰ دلار است. دورسی ذکر نکرده است که چند بار بیت کوین را با استفاده از برنامه نقدی خریداری کرده است، فقط در هفته گذشته آن را تا میزان حداکثری‌اش افزایش داده است.

علاوه بر این، دورسی در مورد “Stacking Sats” – حرکتی برای خرید مقادیر ناچیز بیت کوین در مدت زمان طولانی – خاطرنشان کرد که «فکر خیلی خوبی است.»

مدیر عامل توییتر مدتی است که به عنوان یکی از طرفداران پروپاقرص بیت کوین شناخته می‌شود. همانطور که اخیراً Decrypt گزارش داد، وی حتی در هنگام حضور در پادکست هوش مصنوعی با لکس فریدمن، دانشمند MIT در تاریخ ۲۴ آوریل، وایت پیپرهای بیت کوین را شاعرانه خواند.

برزیل می‌تواند یک منبع تقاضای جدید برای بیت کوین باشد

اینکه بانک مرکزی برزیل نرخ بهره خود را به ۳ درصد کاهش داد و به طور بالقوه برخی سرمایه‌گذاران را از دست داد، ممکن است منجر به تبدیل شدن این کشور به یک منبع تقاضای جدید برای بیت کوین شود. عملکرد به‌روز و کارآمد بیت کوین در مقایسه با واقعیت وضعیت اقتصادی برزیل و مشکلات مالی این کشور ممکن است به بالا رفتن تقاضای این رمزارز کمک کند.

براساس گزارش جدید منتشر شده در ۱۱ می توسط دلفی دیجیتال با عنوان «حکومت بیت کوین»، بانک مرکزی برزیل نرخ بهره خود را به ۳٪ کاهش داد و این واقعیت که واحد پول این کشور پیش از این ۳۰٪ از ارزش خود را نسبت به دلار آمریکا از دست داده بود می‌تواند سرمایه‌گذاران را از سرمایه‌گذاری در بازار داخلی ناامید کند.

Delphi Digital حدس زده است که این خروج احتمالی سرمایه‌گذاران می‌تواند به سمت بیت کوین (BTC) سرازیر شود:

«البته به معنای این نیست که سیل سرمایه از بازارهای نوظهور دقیقاً به سمت بیت کوین سرازیر شود… اما میزان این حرکت بالقوه می‌تواند به‌عنوان منبع تقاضای دیگری برای بیت کوین رقم بخورد، به ویژه اگر کنترل سرمایه سخت‌تری متداول شود.»

رابطه درهم‌ریخته برزیل با کریپتو

گرچه ممکن است بازار بیت کوین این کشور برای سرمایه‌گذاران هنوز درحال‌توسعه باشد، اما رمزارزها در برزیل سهم خود را در چالش‌های نظارتی و در میان منتقدین تأثیرگذار دارند. چهار شرکت متمرکز بر معاملات بیت کوین از سال ۲۰۱۹ تعطیل شده‌اند. حتی رئیس فدراسیون بانکی برزیل هم معتقد است که رمزارزها اصلاً ارز نیستند.

صنعت

پلتفرم بلاکچین IBM، و ارائه گزینه قرارداد غیرمتمرکز هوشمند

IBM در حال به روزرسانی بلاکچین سازمانی خود برای ارائه گزینه جدید مدیریت غیرمتمرکز برای مشتریان است که به طرفین معامله اجازه می‌دهد پارامترهای قرارداد هوشمند را پیشنهاد و اصلاح کنند.

شرکت فناوری اطلاعات تراشه آبی هفته گذشته اعلام کرد که پلتفرم بلاکچین IBM می‌تواند تغییرات Hyperledger Fabric 2.0 را اعمال کند و ادعا دارد که امنیت و قابلیت استفاده کلی را بهبود می‌بخشد. IBM علاوه بر بهبود عملکرد و حفظ حریم خصوصی داده‌ها، در یک پست وبلاگ گفت که این به روزرسانی به‌طور کامل حاکمیت قرارداد هوشمند این پلتفرم را تغییر می‌دهد.

IBM Blockchain Platform از Hyperledger Fabric 2.0 پشتیبانی خواهد کرد و همچنان به قابلیت‌های جدید خود اضافه خواهد کرد. علاوه بر این، این پلتفرم به کاربران این امکان را می‌دهد تا انتخاب کنند که می‌خواهند از  کدام نسخه استفاده کنند و خواهند توانست از یک نسخه به نسخه دیگر مهاجرت کنند.

در نسخه ۱.۰ Hyperledger، حاکمیت قرارداد هوشمند تا حد زیادی متمرکز است. توانایی پیشنهاد پارامترهای جدید برای یک نهاد محفوظ است، در حالی که همه طرف‌های دیگر با انتخاب باینری مواجه هستند که یا آنها را به صورت موجود بپذیرند یا از آنها به طور کامل امتناع کنند و خود را از معامله در حال انجام خارج نمایند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که نسخه Hyperledger 2.0 یک مدل غیرمتمرکز را اضافه می‌کند که در آن چندین طرف می‌توانند پارامترها را قبل از فعال شدن معامله پیشنهاد و اصلاح کنند.

ردیت برای پاداش دادن به کاربرانش از دو توکن مبتنی بر اتریوم رونمایی کرد

فروم آنلاین محبوب Reddit در حال آزمایش نسخه‌ی بتا دو توکن مبتنی بر اتریوم است تا کاربران بتوانند به وسیله‌ی آنها برای تولید محتوا پاداش بگیرند. این دو توکن MOONS و BRICKS هستند. ردیت در حال حاضر یک صفحه‌ی وب ایجاد کرده تا کاربران را برای باز کردن پلتفرم جدید مدیریت توکن‌ Vault راهنمایی کند. پلتفرم Vault به کاربران کمک می‌کند میزان توکن‌های خود را مشاهده کنند و با اپلیکیشن موبایل ردیت این توکن‌ها را خرج کنند.

هر دو توکن معرفی شده توکن‌های ERC-20 صادر شده روی بلاک چین اتریوم هستند. با ایجاد Vault کاربران عملا یک کیف پول اتریومی ایجاد می‌کنند تا بتوانند توکن‌های‌شان را ذخیره کنند. طبق گفته‌ی ردیت این توکن‌ه در نسخه‌ی بتا هستند و این آزمایش تا تابستان ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت. پس از اتمام آزمایش نسخه‌ی بتا، امتیازات کاربران به شبکه‌ی اصلی اتریوم منتقل می‌شود. همچنین، به گفته‌ی ردیت قرادادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های موبایل آنها توسط شرکت امنیتی مستقل Trail of Bits بررسی شده است.

بازار صنعت بلاکچین تا سال ۲۰۲۵ تقریبا ۲۱ میلیارد دلاری می‌شود

طبق گزارش GlobeNewswire، برآورد می‌شود که بازار تکنولوژی بلاک چین تا سال ۲۰۲۵ به ۲۱.۰۷ میلیارد دلار می‌رسد. این گزارش که حاصل تحقیق شرکت ارائه‌دهنده خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی Fortune Business Insights است، با بررسی صنایع مختلف جهانی از جمله قانون‌گذاری، مراقبت‌های بهداشتی، بانکداری، خدمات مالی و بیمه یا BFSI انجام شده است. در این گزارش آمده است سایز بازار تکنولوژی بلاکچین در سال ۲۰۱۷ حدود ۱.۶۴ میلیارد دلار بوده است.

Fortune Business Insights دلیل این رشد را افزایش شرکت‌هایی در جهان دانسته که در حال سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تحقیق و توسعه بلاک چین هستند. این تحقیق همچنین انتظار دارد با افزایش علاقه عمومی و قانون‌گذاری دولت‌ها، تحقیق و تنظیم‌گری بهبود یابد و پذیرش صنعت بلاک چین تسریع شود.

این گزارش از IBM بعنوان بازیگر اصلی در زمینه بلاک چین و از شرکت هایی چون بنیاد لینوکس، اوراکل،  Chain Inc, Fintech & Blockchain Software House, Deloitte, Consensus Systems, مایکروسافت، Schvey, Inc., Altoros, Bits, Inc., Altoros,  و VironIT بعنوان سایر بازیکنان کلیدی نامبرده است.

تلگرام با ارائه‌ی مدارک عرضه اولیه گرام به SEC موافقت کرد

تلگرام با ارائه‌ی مجموعه‌ی ارتباطات و اسناد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) روز گذشته از آنها خواسته بود، موافقت کرد. این اسناد مربوط به توزیع توکن‌های گرام (Gram) و توافقات مرتبط با خرید عرضه‌ی اولیه (ICO) در سال ۲۰۱۸ است. تلگرام همچنین سوابق بانکی اضافی را به قانون‌گذار ارائه می‌دهد و به سوالات مربوط به صورت‌های مالی پیشین‌ا]ش پاسخ می‌دهد.

با رضایت تلگرام، جامعه‌ی شبکه‌ی آزاد تلگرام (TON) تصمیم گرفتند یک انشعاب از بلاک چین TON را راه‌اندازی کنند.این تصمیم با مخالفت SEC و پاول دوروف، بنیانگذار تلگرام روبه رو شد. جامعه‌ی TON آزاد اعلام کردند به دلیل مسائل به وجود آمده برای اولین سازنده‌ی بلاکچین TON یعنی تلگرام، این شرکت دیگر نمی‌تواند درگیر توسعه‌ی TON باشد.

در اکتبر سال ۲۰۱۹، SEC راه‌اندازی TON را به دلیل عرضه اولیه‌‌ی بدون مجوز کمیسیون اوراق بهادار، متوقف کرد. پس از شش ماه دادرسی، قاضی کاستل از منطقه‌ی نیویورک در تاریخ ۲۴ مارس در حکم اولیه تلگرام را از راه‌اندازی TON منع کرد. به دنبال این حکم تلگرام به سرمایه‌گذارانش اعلام کرد می‌توانند بصورت فوری ۷۲ درصد و در صورت انتظار تا آوریل ۲۰۲۱ صد و ده درصد سرمایه‌ی اولیه خود را پس بگیرند.

پاول دوروف از توقف پروژه‌ی بلاک‌چین تلگرام خبر داد

پاول دوروف، بنیان‌گذار شرکت تلگرام، اعلام کرد که پروژه‌ی بلاک‌چین این شرکت، TON، پس از شکست در یک جدال حقوقی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا متوقف شد.

دوروف توضیح داده است که دلیل ترک پروژه‌ی بلاک‌چین، شکست در این دعوی حقوقی بوده است:

“متأسفانه، حکم دستگاه قضایی ایالات متحده درباره‌ی یک چیز درست است،‌ ما، مردم خارج از این کشور، می‌توانیم به رییس جمهور منتخب خود رأی دهیم و در انتخابات مجلس شرکت کنیم، اما وقتی صحبت از مالی و فناوری است، هنوز همه چیز وابسته به ایالات متحده است. (خوشبختانه در مورد قهوه چنین نیست). ۹۶ درصد از جمعیت مردم دنیا به تصمیم‌گیرندگانی که توسط بخشی از ۴ درصد جمعیت جهان که در آمریکا زندگی می‌کنند،‌ وابسته هستند.”

همان طور که در گزارش خبرگزاری U.Today اشاره شده، قاضی کوین کاسل از دادگاه منطقه‌ای جنوب نیویورک، شرکت تلگرام را از فروش رمز‌ارزهای گرام (Gram Tokens) در خارج از آمریکا منع کرد. دوروف در پست خود، به سرمایه‌گذاران درباره‌ی سرمایه‌گذاری پولشان در پروژه‌های شخص ثالث که ربطی به تلگرام ندارند ولی از نام TON یا برند تلگرام استفاده می‌کنند، هشدار داد:

“نه اعضای حاضر و نه اعضای سابق تیم ما در هیچ یک از این پروژه‌ها دخالتی ندارند.”

این مدیر میلیاردر همچنین دنیا را «بیش‌از‌حد متمرکز» خوانده و برای آن‌هایی که برای عدم تمرکز و برابری مبارزه می‌کنند،‌ آرزوی موفقیت کرده است.

جی پی مورگان به صرافی‌های رمز ارزی خدمات بانکی می‌دهد

شرکت بزرگ خدمات بانکی جی پی مورگان اعلام کرده است که از این پس به صرافی‌های رمز ارزی خدمات بانکی ارائه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کریپتوبلاک، نختسین مشتری‌های موسسه مورگان صرافیهای coinbase و Gemini هستند. این نخستین بار است که JPMorgan مشتریانی از فضای رمز ارزها می‌پذیرد. حساب‌های این دو صرافی ماه پیش تایید شده است و تراکنش‌های آنها اکنون در این بانک در حال پردازش است.

مطابق با گزارشها JPMorgan به این دو صرافی خدمات مدیریت پول نقد میدهد و تراکنش‌های مبتنی بر دلار آنها را برای مشتریان آمریکایی پردازش می‌کند.

پیشتر بانکها تمایل چندانی برای ارائه خدمات مالی به صرافی‌های رمز ارزی از خود نشان نمی‌دادند. در ماه اوت سال گذشته بانک Barclays خدمات مالی خود به صرافی coinbase را به حالت تعلیق درآورده بود. اکنون اما با مشارکت JPMorgan به نظر می‌رسد تمایل موسسات مالی سنتی در ورود به بازار خدماتی شرکت‌های رمز ارزی افزایش یافته است.

این اقدام JPMorgan وقتی هیجان انگیز به نظر می‌رسد که توجه داشته باشیم مدیر اجرایی این کمپانی جیمی دیمون پیشتر بیت‌کوین را بزرگترین پروژه اسکم دنیا نامیده بود. اگرچه خود این کمپانی سالهاست از بلاک‌چین در بخش های زیرساختی خود استفاده میکند.

بیت کوین در آینده بین سیاره‌ای ایلان ماسک جایی خواهد داشت؟

به نظر می‌رسد که ایلان ماسک به رمزارزها و به تبع آن بیت کوین رغبت نشان داده است.

اخیراً، وی خاطرنشان کرد که قصد فروش اموال خود از جمله خانه‌اش را دارد. در جامعه رمزنگاری و در واکنش یه اظهارات اخیر وی بحثی میان دو گروه شکل گرفته است. عده‌ای می‌گویند که مدیرعامل شرکت تسلا قصد فروش مبلغ ناچیز بیت ‌کوین خود را دارد و عده‌ای دیگر گمان می‌کنند که وی بیت کوین بیشتری خواهد خرید.

اکنون مدیرعامل و بنیانگذار صرافی کانادایی بیت کوین، ایلان ماسک را در توییتر خود تگ کرده و ابراز امیدواری کرده است که در آینده وی تعامل عمیق‌تری با بیت کوین داشته باشد و به جامعه توسعه‌دهندگان آن بپیوندد.

«می‌دانم که شما به اکوسیستم سازنده بیت کوین خواهید پیوست»

فرانسیس پولیوت، رئیس صرافی کانادایی بول بیت کوین، در توئیتی خطاب به ایلان ماسک اعلام کرده که مدیرعامل تسلا و (مهم‌تر از آن در این مورد خاص، SpaceX)  نهایتاً‌ بخشی از اکوسیستم توسعه دهندگان بیت کوین خواهد شد.

پولیوت با کنایه به سیستم مالی و پولی فعلی ابراز امیدواری کرد که ایلان ماسک، یکی از افرادی که در حال حاضر تصمیم دارد آینده جدیدی برای نوع بشر خلق کنند، بیت کوین را به جای سیستم پولی فعلی که منحط و بی‌آینده است برای پروژه آینده بین‌سیاره‌ای انتخاب کند.

عرضه بسته وام‌دهی جدیدترین محصول شرکت ریپل

یک آگهی استخدامی جدید در وب سایت رسمی Ripple نشان می‌دهد که این کمپانی بلاک‌چینی به دنبال استخدام مدیر محصول وام دهی است.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف، توضیحات فرصت شغلی ارائه شده مشخص میکند که محصول مالی جدید ریپل یک بسته وام دهی برای افزایش خدمات مالی این شرکت به مشتریان خود است. این بسته‌های وامی توسط کمپانی‌ها دریافت میشوندتا عملکرد مالی روزانه آنها را حمایت کند.

ارائه بسته‌های بلاک‌چین محور وامدهی سرعت درخواست و دسترسی به این گونه وامها را تا حد قابل توجهی افزایش میدهد. کارهای اداری را کاهش داده و شفافیت را ارتقا می‌بخشد. با در نظرگفتن اعتبار بالای شرکت ریپل در میان موسسات مالی نهادی، دریافت این وام میتواند مزیتهای فراوانی برای شرکت‌های پذیرنده فراهم آورد.

شایان ذکر است که شرکت ریپل Ripple بسته‌های مالی فراوانی بر بستر بلاک‌چین عرضه کرده است. این شرکت پیشگام تحول شیوه های سنتی خدمات بانکی با فناوری بلاک‌چین بوده است. در ماه می بانک اماراتی RAKBank اعلام کرده بود که از خدمات مالی ریپل استفاده خواهد کرد.

DBS Bank برای دیجیتالی کردن پرداخت‌های تجاری به بلاک‌چین پیوست

بانک چندملیتی مستقر در سنگاپور DBS Bank برای دیجیتالی کردن پرداخت‌های تجاری خود به شبکه مالی تجاری Contour پیوست.

مطابق گزارشی که در تاریخ ۱۱ مه توسط خبرنامه تجارت «Business Times» منتشر شد، بانک DBS اولین بانکی از سنگاپور است که به این شبکه پیوسته است. مؤسسات بزرگی مانند BNP Paribas، بانک بانکوک، ING ، HSBC، Standard Chartered و Citi Ventures کانتور را تأسیس کردند.

دیجیتالی شدن برای کارآیی بیشتر

DBS مشتاقانه می‌خواهد فرایند تسویه اعتبارنامه پایان‌به‌پایان خود را از طریق راه‌حل‌ پلتفرم‌های بلاکچین دیجیتالی کند. هدف این بانک کاهش زمان تسویه حساب، کاهش میزان اسناد و مدارک و ساده کردن روند معاملات از طریق دیجیتالی کردن پرداخت‌های تجاری است.

بانکداری غیرحضوری در اثناء کووید-۱۹

Cointelegraph در ماه مارس گزارش داد که کانتور سال گذشته آزمایش موفقیت‌آمیزی روی پلتفرم خود، جایی که ۳۰ میلیون دلار در اعتبارنامه‌ معاملات ثبت کرده، انجام داده بود. در سیستم تأمین مالی تجارت سنتی، بیشتر فرایندها نیاز به مداخله انسان و کاغذبازی دارند. با توجه به بحران کووید ۱۹، اکنون آمادگی برای شکل‌گیری روند غیرحضوری تجارت بسیار مهم‌تر از همیشه است.

Ajay Sharma، رئیس بخش تجارت جهانی و تأمین مالی مطالبات HSBC، پیش از این ادعا کرده بود که: «بهینه‌سازی بلاکچین در حوزه‌های مالی و تجاری بر محدودیت‌های حضور فیزیکی امروز ما غلبه کرده است.»

کوین‌شیرز در مراحل نهایی تملک GABI Trading و راه‌اندازی پلتفرم معاملاتی اختصاصی خود است

کوین‌شیرز (CoinShares)، شرکت مدیریت سرمایه‌ی رمزینه‌ی اروپایی از آغاز فعالیت واحد کسب‌وکاری جدید خود در حوزه‌ی معامله‌گری با نام کوین‌شیرز کپیتال مارکتز یا CSCM در تاریخ ۷ مه خبر داد.

آن‌طور که پیداست کوین‌شیرز در مراحل پایانی قبضه‌ی مالکیت شرکت GABI Trading است تا با تغییر برند آن به CSCM فعالیت خود را در زمینه‌ی داد و ستد رمزارزها شروع کند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده، شرکت GABI Trading توانسته در سال ۲۰۱۹ معاملاتی به ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار را پردازش کند. گفتنی است این پلتفرم، تحت مالکیت گلوبال ادوایزرز گروپ (Global Advisors Group) قرار داشته است. با افزایش فعالیت‌ها در حوزه‌ی معامله‌گری رمزارزها از آغاز سال ۲۰۲۰، پلتفرم GABI Trading توانسته در سه‌ماهه‌ی اول سال، معاملات خود را به حجم اسمی بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار برساند. گفتنی است این شرکت در مجموع، ۶ سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است.

شرکت CSCM درصدد است برای تکمیل سبد محصولات خود در زمینه‌ی داد و ستد رمزارزها مجموعه‌ای از ابزارهای معاملاتی و خدمات را در زمینه‌های معامله‌گری الکترونیک، تامین نقدینگی و اعطای تسهیلات اعتباری به کاربران ارائه دهد.

همچنین این پلتفرم به دنبال ارائه‌ی راهکارهای سفارشی مدیریت ریسک به استخراج‌کنندگان، صرافی‌ها، کارگزاران، صندوق‌های سرمایه‌گذاری رمزارزی و دیگر بنگاه‌های تخصصی است.

کوین‌شیرز راه‌اندازی واحد کسب‌وکاری CSCM را بخشی از یک نقشه راهبردی بزرگ‌تر تحت راهبری مدیریت جدید خود می‌داند.

ملتیوم دمیررز، معاون ارشد استراتژی کوین‌شیرز می‌گوید:

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در بازار دارایی‌های دیجیتال به شدت نیازمند سامانه‌هایی کارا، مقیاس‌پذیر و بی‌نقص هستند. آن‌طور که بازخوردها نشان می‌دهد مشتریان ما اقدامات جدید شرکت را بسیار مثبت و سازنده ارزیابی کرده‌اند.

چاینا تلکام: بلاک چین، کاربردهای متعددی در نسل پنجم سامانه‌های ارتباط سیار یا ۵G دارد

جیاونگ وی، مدیر آزمایشگاه تحقیقاتی بلاک چین و اقتصاد دیجیتال چاینا تلکام طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری Cebnet گفته است که فناوری بلاک چین از قابلیت‌های بی‌شماری برای بهبود شبکه‌ی موبایل ۵G‌ برخوردار است.

مطابق با تخمین‌های چاینا تلکام در سال ۲۰۱۹، انتظار می‌رود سرویس‌های ۵G تا پایان سال میلادی جاری در چین به بیش از ۱۷۰ میلیون مشترک دست پیدا کنند. جیانگ وی می‌گوید انتظار دارد که بلاک چین، نقشی حیاتی در مدیریت معتمد، تعامل ایمن و همکاری کارآمد میان اجزای فعال در فناوری ۵G ایفا کند.

جیانگ وی در ادامه گفته است که فناوری بلاک چین، چشم‌انداز سرمایه‌ی اجتماعی ۵G را گسترش می‌دهد. او بر این باور است که این امر می‌تواند صنعت مخابرات را در تامین سرمایه‌ی جمعی زیرساخت‌های ۵G یاری دهد. او همچنین خاطرنشان کرده است که بلاک چین می‌تواند در تحقق تسهیم منابع ۵G موثر واقع شود.

گفتنی است چاینا تلکام در حال آزمایش بلاک چین برای بهبود سرویس‌های رومینگ بین‌المللی است. این شرکت مخابراتی بلاک چین را روشی کارآمد برای حذف نیاز به سرویس‌دهندگان شخص ثالث می‌داند. اگر پای بلاک چین به سرویس رومینگ باز شود، می‌توان انتظار داشت که ارائه این سرویس، یکپارچه‌تر و راحت‌تر شود.

جیانگ وی می‌گوید:

پیش از آنکه بتوانیم شاهد یکپارچه‌سازی بلاک چین و فناوری ۵G باشیم، مسائل متعددی باید حل و فصل شود. از میان این مسائل می‌توان به جنبه‌های امنیتی و قانونی قراردادهای هوشمند اشاره کرد.

وی در ادامه افزوده است:

علاوه بر این، از منظر طراحی، قراردادهای هوشمند نمی‌توانند تعمیر یا به‌روز شوند. از این رو، قراردادهای هوشمند ۵G به تدوین راهکارهای استانداردی برای اشکال‌زدایی و به‌روزرسانی نیاز دارند.

مشاغل بلاک چینی؛ پردرآمدترین مشاغل فناوری در بریتانیا

کپیتال آن تپ (Capital on Tap)، شرکت فعال در حوزه‌ی اعطای تسهیلات اعتباری به تازگی آمار و ارقامی را منتشر کرده که نشان می‌دهد مشاغل مرتبط با بلاک چین در بریتانیا در فهرست پردرآمدترین شغل‌ها در حوزه‌ی کسب‌وکارهای فناوری جای دارند.

بنابر اطلاعات منتشر شده توسط این شرکت بریتانیایی، متوسط حقوق پرداختی به شاغلان حوزه‌ی بلاک چین به ۷۵ هزار پوند (بیش از ۹۰ هزار دلار) در سال می‌رسد. آن‌طور که پیداست تاکنون بیش از ۵۰۰ موقعیت شغلی دائمی در حوزه بلاک چین در سرتاسر بریتانیا ایجاد شده است.

مطالعه‌ی کپیتال آن تپ نشان می‌دهد که فناوری توفنده‌ی بلاک چین در حال بدل شدن به نیرویی نوظهور در تمامی صنایع از واقعیت مجازی گرفته تا چاپ سه‌بعدی است.

آمار و ارقام گزارش یاد شده، حاکی از آن است که ایالات متحده، میزبان بیشترین کسب‌وکارهای مرتبط با فناوری بلاک چین است و هند و بریتانیا نیز در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

البته پیش‌تر گزارش‌هایی منتشر شده بود که نشان می‌داد در سال ۲۰۱۹ حقوق سالانه‌ی دریافتی شاغلان حوزه‌ی بلاک چین در چین، نزدیک به ۴۰ درصد کاهش یافته است. با این حال، اتاق بازرگانی دیجتال کانادا در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که میزان حقوق و دستمزد مشاغل بلاک چینی از جمله بالاترین حقوق‌های پرداختی در میان کسب‌وکارهای مختلف است.

انقلاب کشاورزی در هند با بلاک‌چین

شرکت استارتاپی فعال در حوزه کشاورزی Agri10x می‌خواهد با اتصال کشاورزان کوچک و محلی به خریداران کلی توسط بلاک‌چین انقلابی در بازدهی مالی صنعت کشاورزی هندوستان ایجاد نماید.

به گزارش خبرگزاری کوین‌دسک و با استناد به منابع محلی، شرکت Agri10x با همکاری دولت هندوستان می‌خواهد کشاورزان در دورترین مناطق این کشور را به بازار فروش کلی بدون واسطه محصولات کشاورزی متصل نماید.

پانکاچ گواد مدیر اجرایی این شرکت می‌گوید:

“کشاورزان قهرمانان نامرئی اقتصاد هندوستان هستند. ما می خواهیم مطمئن شویم تمامی آنها به بازار اصلی محصولات کشاورزی دسترسی دارند و واسطه ها حقوق آنها را تضییع نمی‌کنند.”

همکاری شرکت Agri10x با دولت هند امکان دسترسی متخصصین این شرکت به سامانه ثبت اطلاعات کشاورزان را فراهم می‌کند. روستاییان و کشاورزان باید با ثبت نام در پلتفرم بلاک‌چینی این شرکت اطلاعات خود را در سامانه آنها ثبت نمایند.

در مدل کنونی واسطه‌ها در هند محصولات کشاورزی را بسیار ارزان تر از قیمت واقعی خریداری میکنند و سود کشاورزان نصیب آنها می شود. اتفاقی که در کشور ما نیز در حال رخ دادن است. بلاک‌چین می تواند انقلابی در حذف واسطه ها ایجاد کند.

همایش آنلاین هاوینگ بیت ‌کوین در آستانه سومین هاوینگ تاریخی آن، در ایران

همایش آنلاین فعالین کامیونیتی ایران در آستانه سومین هاوینگ تاریخی بیت­ کوین در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ مصادف با سومین هاوینگ بیت­ کوین به دلیل شرایط پیش‌آمده در خصوص ویروس کرونا، به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. جمعی از فعالان و صاحب‌نظران کامیونیتی رمزارز ایران در همایش آنلاین هاوینگ بیت ‌کوین شرکت خواهند کرد و به ایراد سخنانی خواهند پرداخت.

نصف‌شدن پاداش استخراج بیت­ کوین تقریباً هر ۴ سال یک بار (به ازای استخراج هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک) در این شبکه اتفاق می‌افتد و پاداش ماینرها نصف مقدار قبلی خواهد شد. این پاداش تا کنون از ۲۵ بیت ­کوین برای هر بلاک به ۱۲.۵ و در روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت برابر با ۱۲ می ۲۰۲۰ به ۶.۲۵ بیت­ کوین تغییر پیدا خواهد کرد.

با توجه به هالوینگ‌های قبلی، انتظار می‌­رود که این بار نیز این اتفاق تأثیر قابل توجهی در حوزه‌های ماینیگ و ترید و همچنین روند‌های آینده بیت ­کوین داشته باشد. در این رویداد آنلاین، صاحب‌نظران و مدعوین نسبت به اثرات این اتفاق به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

کوین ایران نیز با توجه به سابقه فعالیت طولانی‌مدت در این عرصه، به‌عنوان یکی از حامیان این رویداد حضور خواهد داشت و دو تن از افراد این تیم (بنیانگذار و هم‌بنیانگذار) تریبونی برای سخنرانی خواهند داشت.

هاوینگ، شبکه بیت ­کوین را که در پروتکل، مقدار آن به ۲۱ میلیون محدود شده، به شدت متأثر خواهد کرد. این موضوع برای سرمایه‌گذاران و ماینرهای این رمزارز حائز اهمیت است.

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تأثیری بر روی این رمزارز دارد؟

این سؤالی‌ است که در همایش آنلاین هاوینگ بیت ‌کوین در طی ۵ ساعت به آن پاسخ داده خواهد شد. در این رویداد مدیران استارتاپ‌ها‌، فعالین صاحب‌نام در عرصه ماینینگ، سرمایه‌گذاری، اطلاع‌رسانی، اقتصادی، توسعه نرم‌افزار و دیگر صاحب‌نظران و علاقه‌مندان حضور خواهند داشت.

موضوعات و پنل‌های این رویداد به شرح زیر است:

  • پنل اول، موضوع بررسی و تحلیل ارزش بیت ‌کوین پس از هاوینگ‌ و تأثیر آن روی کسب‌وکارها
  • پنل دوم، سرنوشت تکنولوژی و سرمایه‌گذاری در بیت ‌کوین
  • پنل سوم، ماینینگ و آخرین وضعیت از سرنوشت آن در ایران

علاقه‌مندان می‌توانند از پلتفرم‌های مختلف با مراجعه به  وب‌سایت hday.ir نسبت به دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب سایت‌های نمایش آنلاین (یوتیوب، آپارات، توییتر و…) این رویداد اقدام نمایند.

قانون‌گذاری

کشمکش حقوقی درگرفته میان SEC و پیام‌رسان کیک در آستانه‌ی صدور رای نهایی

جدال حقوقی میان کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا و شرکت کیک اینتراکتیو (Kik Interactive) با ارائه‌ی اسناد جدیدی به دادگاه، وارد دوره‌ی تازه‌ای شد. گفتنی است عرضه‌ی اولیه‌ی سکه این شرکت در سال ۲۰۱۷، موضوع مناقشه‌ی میان آن و SEC است.

آن‌‌طور که پیداست هر دو طرف دعوی به دنبال خاتمه‌ی دادرسی و صدور رای نهایی دادگاه هستند؛ در عین حال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار نیز حکم پیشنهادی خود برای خاتمه‌ی پرونده را تقدیم دادگاه کرده که امیدوار است بر مبنای آن رای صادر شود.

از سویی دیگر، کیک با اعتماد کامل بر این باور است که رای نهایی دادگاه به نفع آن صادر خواه شد و SEC با استناد غیرقابل دفاع به پرونده‌ی عرضه اولیه تلگرام، راه را بر استدلال صحیح بسته است.

اگر حکم موردنظر SEC به تایید دادگاه برسد، کیک به دلیل نقض قوانین اوراق بهادار آمریکا مقصر شناخته خواهد شد.

همزمان با تلاش کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا برای محکومیت کیک، این شرکت با ارائه‌ی توضیحی استدلال‌های مطروحه توسط SEC را رد کرده است.

کره جنوبی به‌دنبال توسعه یک پلتفرم شناسه‌ی دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین برای خودروهای خودران است

دولت کره‌ی جنوبی اعلام کرد که شهر سیجانگ که شهر پایلوت برای اجرای آزمایشی راهکارهای شهر هوشمند در این کشور است، به زودی یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین راه‌اندازی می‌کند تا بتواند از آن برای ذخیره و تایید شناسه‌های دیجیتالی خودروهای خودران استفاده کند.

بنابر آنچه در رسانه‌ها منتشر شده قرار است وزارت علوم و ارتباطات کره‌ی جنوبی با همکاری سازمان نظارت بر اینترنت این کشور، توسعه این پلتفرم را برای مدیریت شناسه و احراز هویت دیجیتال در دستور کار خود قرار دهند.

به گفته یکی از مقامات رسمی شهر سیجانگ، این پلتفرم مبتنی بر بلاک چین می‌تواند با تقویت امنیت اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط خودروها و دکل‌های کنترلی آن‌ها، به طور چشم‌گیری اعتبار داده‌ها را افزایش دهد.

اگرچه خودروهای خوردان کماکان فاصله‌ی زیادی تا پیوستن به جریان اصلی حمل و نقل دارند؛ اما شهر سیجانگ پا را از پذیرش این فناوری فراتر گذاشته و به دنبال وضع قوانینی برای پیشگیری از وقوع تخلفات احتمالی مرتبط با این فناوری است.

گروهی متشکل از شرکت‌های الجی، الجی سی‌ان‌اس و یک سازنده‌ی مینی‌بوس‌های خودران با همکاری با شهرداری سیجانگ در تلاش‌اند تا این پلتفرم مبتنی بر بلاک چین را که شناساگر غیرمتمرکز یا DID نام گرفته، توسعه بدهند. این پلتفرم قادر خواهد بود از هک یا جعل غیرقانونی شناسه‌های خودروهای خودران جلوگیری کند.

بنابر آنچه در رسانه‌ها آمده، این سامانه‌ی تایید شناسه‌ی بلاک چینی می‌تواند با استفاده از پروتکل ارتباطی خودرو به همه‌چیز (vehicle-to-everything) موسوم به V2X چندین لایه‌ی رمزگذاری‌شده را به داده‌های تسهیم شده میان خودروها و دکل‌های ارتباطی اضافه کند.

دولت کره‌ی جنوبی تا به حال نشان داده که علاقه بسیاری به فناوری بلاک چین و پیاده‌سازی آن در تمامی صنایع دارد. در ماه آوریل نیز این دولت اعلام کرده بود که بلاک چین یک فرصت جهانی است و تمامی شرکت‌های فعال در بخش خصوصی باید تمام توان خود را برای بهره‌برداری از قابلیت‌های نهفته در این فناوری برای خلق نوآوری به خدمت بگیرند.

بانک مرکزی چین خواستار افزایش سرعت پذیرش بلاکچین شد

کمیته‌ی فناوری اقتصادی بانک مرکزی چین (PBoC) اولین جلسه‌‌ی سال جاری را این هفته برگزار کرد و معاون بانک مرکزی در این جلسه خواستار تسریع در پذیرش بلاک چین در کشورش شد. در این جلسه که با حضور معاون بانک مرکزی و روسای شرکت‌های مالی برگزار گردید به اهمیت صنایع فینتک و بلاک چین تاکید شد. معاون بانک مرکزی چین گفت درصدد است اطمینان حاصل کند چشم‌انداز PBoC تا شروع سال ۲۰۲۱ با موفقیت اجرایی می‌شود.

این جلسه شامل یک مرور کلی از مطالعات علمی بود و در آن به معرفی سیاست‌های جدید برای تشویق برنامه‌‌ی توسعه پرداخته شد. آنها در نهایت نتیجه گرفتند لازم است استفاده از علم و فناوری در حکمرانی و کاربردهای آن تقویت شود و در این راستا از کلان داده، هوش مصنوعی، محاسبات ابری، بلاکچین و سایر تکنولوژی‌ها استفاده گردد.

دولت هند برای رشد تکنولوژیکی با شرکت‌های بلاک چینی همکاری می‌کند

T-Block، شتابدهنده‌ی بلاک چینی دولتی هند با شرکت‌های بلاک چینی Matic Network ،Harmony و Aeternity برای حمایت از رشد استارتاپ‌های بلاک چینی وارد همکاری شده است. این شتابدهنده‌ ماموریت دارد روی موارد استفاده‌ی بزرگ بلاک چین کار کند. انتظار می‌رود این همکاری به تمام سطوح توسعه‌ و استقرار محصول کمک کند. شتابدهنده‌ی T-Block استارتاپ‌ای هندی را طی یک برنامه‌ی فشرده‌ی چهار ماهه حمایت مالی و فنی می‌کند.

گفته می‌شود Matic Network کمک می‌کند تا استارتاپ‌ها اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بسازند در حالیکه Aeternity که توسط پدرخوانده‌ی اتریوم، Yanislav Malahov، ساخته شده به استارتاپ‌ها برای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزشان با استفاده از قرارداد هوشمند کمک خواهد کرد. Harmony نیز به استارتاپ‌های هندی کمک می‌کند در زمینه‌ی دارایی‌های دیجیتال تجربه کسب کنند.

این شتابدهنده‌ همچنین قصد دارد با حمایت از استارتاپ‌ها در اروپا بتواند ایده‌ها را به سمت تجاری شدن سوق دهد.

استخراج

یک شرکت استخراج آمریکایی به دنبال دوبرابر کردن نرخ هش خود پس از هاوینگ است

رایوت بلاک چین (Riot Blockchain)، شرکت فعال در حوزه‌ی استخراج مستقر در ایالات متحده با خرید بیش از هزار دستگاه انت‌ماینر S19s از شرکت بیت‌مین در تاریخ ۶ مه، شمار ماینرهای بیت کوین خود را دو برابر کرد.

گفتنی است خریداری این تعداد ماینر، نزدیک به ۲ میلیون دلار برای این شرکت، هزینه دربر داشته است. پیش‌تر نیز در تاریخ ۳۰ آوریل، رایوت اقدام به خریداری هزار دستگاه S19s Pros کرده بود.

رایوت می‌گوید این دستگاه‌های تازه خریداری شده تا سه‌ماهه‌ی سوم سال میلادی جاری مستقر شده و کار استخراج را آغاز کنند. این شرکت انتظار دارد که با استقرار بیش از دو هزار دستگاه S19s، نرخ هش عملیاتی‌اش را تا سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۸۰ درصد افزایش دهد.

رایوت در مجموع پیش‌بینی می‌کند که بتواند با مصرف نزدیک به ۱۶.۵ مگاوات برق پس از استقرار دستگاه‌های جدید، نرخ هش عملیاتی خود را به ۴۵۷ پتاهش بر ثانیه برساند.

نماینده‌ی شرکت بیت‌مین در آمریکای شمالی گفته است که شرکت متبوعش سالیان درازی است همکاری نزدیکی با رایوت بلاک چین داشته و رایوت نیز همواره از محصولات انت‌ماینر برای تجهیز دیتاسنترهای خود استفاده می‌کرده است.

نرخ هش شبکه‌های BCH و BSV پس از هاوینگ بیت کوین بهبود یافت

نرخ هش شبکه‌های بیت کوین کش (BCH) و بیت کوین SV که پس از هاوینگ آنها در ماه آوریل کاهش چشمگیری داشت، بهبود یافته است. طبق داده‌های bitinfocharts نرخ هش BCH بیش از ۹۰ درصد افزایش یافته و از ۱.۴۳ اگزا هش بر ثانیه (EH/s) در ۱۰ می به ۲.۷۴ EH/s در ۱۳ می رسیده است. نرخ هش BSV نیز از ۱.۱ EH/s به ۱.۷۸ EH/s رسیده است. تاریخ هاوینگ بیت کوین کش ۸ آوریل و هاوینگ BSV در تاریخ ۱۰ آوریل اتفاق افتاد و هر دو شبکه افت نرخ هش شدیدی را تجربه کردند.

2020 05 14 105217 min

پس از هاوینگ BCH و BSV سودآورترین عملیات استخراج متعلق به بیت کوین (BTC) بود و بخش زیادی از استخراج‌کنندگان هر دو شبکه شروع به استخراج BTC کرده بودند. به دنبال هاوینگ بیت کوین و نصف شدن پاداش استخراج ماینرها تعدادی از ماینرها که دستگاه‌های ضعیف‌تر و هزینه‌ی استخراج بالاتری دارند از میدان خارج شده و دستگاه‌های خود را خاموش کردند که تا زمان نگارش این خبر منجر به افت ۲۴ درصدی نرخ هش در شبکه‌ی BTC شده است.

2020 05 14 105008 min

با وجودی که درصد درآمد استخراج‌کنندگان BSV از کارمزد شبکه پایین است، تراکنش‌های BSV در ۱۳ می به حدود ۸۸ درصد کل تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین رسیده است. همچنین استخرهایی مانند f2pool پی برده‌اند که استخراج BSV کمی از استخراج BTC سودآورتر است و درآمد استخراج BCH کمی از این دو کمتر است.

صرافی‌ها و کیف‌پول‌ها

معاملات همتابه‌همتای Paxful در کیف پول چند-رمزارزی Infinito یکپارچه شده است

کیف پول چند-رمزارزی Infinito در حال ادغام سرویس‌های تجاری همتابه‌همتای Paxful در پلتفرم خود است. کیف پول چند-رمزارزی Infinito  از همکاری با بازار همتابه‌همتای بیت کوین Paxful برای یکپارچه‌سازی خدمات خود در کیف پول اینفینیتو خبر داد.

طبق اعلام رسمی، کاربران Infinito اکنون قادر خواهند بود بیت کوین را به‌طور مستقیم از سایر کاربران رمزارز در سراسر جهان خریداری کنند بدون اینکه هیچگونه هزینه معامله‌ای در آن پرداخت شود.

رای یوسف، مدیر عامل شرکتPaxful ، در گفتگو با Cointelegraph ، گفت: این یکپارچه‌سازی روشی برای آسان‌تر ساختن، به دست آوردن و استفاده از رمزارزهاست:

«روند جهانی در مالکیت بیت کوین در سطح جهان رو به رشد است. ما به‌عنوان یک صنعت باید در جهت ایجاد محصولات رمزارز بیشتری قدم برداریم که در زندگی واقعی کاربرد دارد و می‌تواند به تسریع حضور پررنگ‌تر رمزارزها در زندگی واقعی کمک کند.»

توسعه به بازارهای جدید آسیا

هر دو شرکت همچنین به دنبال گسترش خدمات خود در بازارهای ویتنام هستند که به عقیده آنها بازاری با ظرفیت بالاست و به سرعت در حال رشد است.

جک نگوین، مدیرInfinito ، گفت تجارت همتابه‌همتا برای کاربران ویتنامی نیز مفید خواهد بود:

«ما بسیار خوشحالیم که اولین شریک کیف پول رمزارز Paxful برای فعال کردن مالکیت بیت کوین در بازار ویتنام باشیم.»

امنیت

حذف ۴۹ افزونه‌ی فیشینگ توسط گوگل که داده‌های رمزارزی کاربران را سرقت می‌کردند

گوگل به تازگی از حذف ۴۹ افزونه‌ی فیشینگ در مرورگر کروم پس از دریافت گزارش در مورد فعالیت مخرب آن‌ها خبر داده است.

هری دنلی (Harry Denley)، مدیر بخش امنیت استارتاپ کیف‌پول رمزارزی مای‌کریپتو (MyCrypto) در تاریخ ۱۴ آوریل طی مطلبی در پلتفرم مدیوم توضیح داده که چگونه توانسته با همکاری شرکت امنیت سایبری فیش‌پورت (PhishFort) در عرض ۲۴ ساعت، افزونه‌های یاشده را از فروشگاه افزونه‌های کروم حذف کند.

گفتنی است این افزونه‌ها مالکان کیف‌پول‌های سخت‌افزاری تولیدشده توسط شرکت‌های Ledger ،Trezor و KeepKey و هم‌چنین کیف‌پول‌های نرم‌افزاری Jaxx ،MyEtherWallet ،Metamask ،Exodus و Electrum را هدف گرفته بودند.

افزونه‌های یادشده با فریب کاربران، آن‌ها را به این سمت سوق می‌دادند که اعتبارنامه‌های لازم برای دسترسی به کیف‌پول خود را (از جمله واژه‌های یادیار، کلیدهای خصوصی و فایل‌های ذخیره کلید) را وارد کرده و سپس آن‌ها را برای افراد مهاجم ارسال می‌کردند.

گفتنی است برخی از این افزونه‌ها دارای رتبه‌بندی جعلی ۵ ستاره در فروشگاه‌های افزونه‌های کروم بوده‌اند. در عین حال، بازخوردهای اندکی در مورد این افزونه‌ها ثبت شده است که از «یک افزونه‌ی خوب» تا یک «برنامه‌ی مفید» و «یک افزونه‌ی قانونی» متغیر است.

یکی از این افزونه‌های یادشده، همین بازخوردهای محدود را چندین بار کپی کرده و توسط نام‌های کاربری متفاوت در جاهای مختلف درج کرده است.

ناگفته نماند این اولین باری نیست که جامعه‌ی کاربری رمزارزها موفق به کشف یک افزونه‌ی مخرب در مرورگر گوگل کروم شده است. همان‌طور که پیش‌تر رسانه‌ها گزارش دادند، یکی از کاربران وب‌سایت ردیت به جامعه‌ی کاربری رمزارزها هشدار داده بود که بخشی از دارایی‌های رمزینه‌ی خود را به دلیل افتادن در دام یک افزونه‌ی جعلی از دست داده است.

https://coiniran.com/?p=38836
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x