ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۱۶ تا ۲۲ اسفند؛ سایه‌ی سنگین کرونا بر بازارهای مالی و رمز ارزها

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

استخراج بیت‌کوین، ۷ درصد سخت‌تر از قبل

تنظیم نرخ دشواری استخراج بیت‌کوین یکی از مهم‌ترین نوآوری‌ها بعد از موفقیت اجماع ناکاموتو است. هرچه میزان استخراج‌کنندگان افزایش یا کاهش می‌یابد، دشواری PoW بیت‌کوین هم کم یا زیاد می‌شود. امروز شاهد رشد تقریبا ۷ درصدی بودیم.

دشواری های استخراج افزایش یافته است، اما این برای بیت‌کوین چه معنایی دارد؟

میزان دشواری استخراج بیت‌کوین تقریباً هر دو هفته یا هر ۲۰۱۶ بلاک مجدداً محاسبه و تنظیم می‌شود. این بدان معناست که هرچه استخراج‌کنندگان بیشتری به شبکه اضافه شوند، PoW افزایش می‌یابد. از سوی دیگر اگر ماینرها به‌طور گسترده از استخراج بیت‌کوین دست بردارند، سختی ماین کردن کاهش می‌یابد تا تعادل برقرار شود.
نرخ هش PoW بیت‌کوین مقدار توان محاسباتی است که برای انجام حمله مجدد یا تغییر بلاک‌چین لازم است. نرخ هش بیت‌کوین در حال حاضر ۱۲۱،۶۳۷،۶۶۶ تِراهَش است. با افزایش نرخ هش و استخراج بیشتر، قیمت بیت کوین نیز بعضاً به تبع آن افزایش پیدا می‌کند.
سختی نرخ هش بیت‌کوین امروز ساعت ۵:۵۰ صبح تقریبا ۷ درصد افزایش یافته است. اعتبارسنجی مجدد نرخ دشواری برنامه‌ریزی شده بعدی در زودترین حالت در تاریخ ۲۱ مارس انجام می‌شود. با افزایش سختی، حمله به شبکه دشوارتر خواهد شد.
برای حمله به شبکه بیت‌کوین، یک مهاجم باید هزاران برابر رایانه‌هایی که اکنون بیت‌کوین استخراج می‌کنند قدرت محاسباتی داشته باشد. این نوع حمله با رشد نرخ هش غیرممکن می‌شود. زنجیرهای PoW کوچکتر با میزان هش کمتر، در برابر حمله‌های بدخواهانه آسیب‌پذیرتر هستند.

فاست فیزیکال بیت‌کوین، با هر بار اسکن یک ساتوشی جایزه بگیرید!

فاست فیزیکال بیت‌کوین - کوین ایران

یکی از کاربران GitHub به‌منظور آگاهی‌‌بخشی درباره فاست‌‌های (faucet) بیت‌کوین سیستم پاداش‌دهی فیزیکال طراحی کرده است که خودتان می‌توانید آن را در خانه‌تان بسازید.
فاست‌های سنتی بیت کوین در ابتدا -برای ایجاد انگیزه و آگاهی‌بخشی درباره این رمزارز- در ازای کارهای ساده‌یی مانند کامل کردن یک CAPTCHA در یک وبسایت به کاربران جایزه می‌دادند. این مفهوم در سال ۲۰۱۴ توسط گاوین آندرسن ابداع شد. طبق ایده‌ی آندرسن به ازای انجام هر فعالیت از پیش تعریف شده، به فرد ۵ بیت‌کوین پرداخت می‌شد (به ارزش ۴۰.۵۰۰ دلار در لحظه انتشار این خبر). اما امروزه، این پاداش با توجه به نرخ تورم کاهش یافته است و به هر فرد به‌طور معمول یک ساتوشی یا یک‌صدمیلیونیوم از یک بیت‌کوین تعلق می‌گیرد.
تا همین اواخر، این سیستم‌های پاداش‌دهی بیشتر به اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌ها محدود می‌شدند. بااین‌حال، به لطف خلاقیت یک کاربر GitHub با نام Tbruno25، اکنون می‌توانید فاست بیت‌کوین فیزیکال خود را بسازید.
این دستگاه به قطعات ساده‌ایی همچون یک Raspberry Pi (پردازنده کامپیوتری خیلی کوچک)، یک دوربین، یک صفحه نمایش لمسی ۲.۸ اینچی و یک پرینتر سه‌بعدی احتیاج دارد.
استفاده از این فاست ساده است. صفحه نمایش را لمس و کد QR کیف پول بیت‌کوین خود را از طریق دوربین دستگاه اسکن کنید. چند ثانیه بعد، فاست کد QR خود را نشان می‌دهد. شما باید آن را با تلفن همراه خود اسکن کنید تا دستگاه بعد از پرداخت، جزئیات ساتوشی‌های جدید دریافتی را به شما نشان دهد.
البته این ایده خیلی هم جدید نیست و سال‌ها پیش هم فاست فیزیکال ساده‌تری (بدون استفاده از پرینتر سه‌بعدی) در قالب یک ATM برای دادن انعام در نمایشگاه بین‌المللی Art Basel نصب شده بود. طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۴ در ردیت (Reddit) منتشر شد این فاست حدود ۱ دلار به کیف پول بیت‌کوین کاربران ارسال می‌کرد.

با pBTC بیت کوین‌هایتان را روی بلاک چین اتریوم نگهداری کنید!

pTokens شبکه‌ی Kyber و شبکه‌ی Bancor در یک پلتفرم جدید ترکیب کرده تا نقدینگی بین زنجیره‌ای برای صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) فراهم کنند. pBTC یک توکن ERC-777 جدید برای نگهداری بیت کوین‌های هر شخص روی بلاک چین اتریوم است. کاربران با استفاده از pBTC می‌توانند بیت کوین (BTC) نگهداری کنند و از مزایای صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اتریوم بهره‌مند شوند. برای استفاده از این توکن تمام بیت کوین‌های شخص قفل می‌شود تا به همان تعداد pBTC در اختیار فرد قرار گیرد.

هدف نهایی این است که توکن‌های اینچنینی (pTokens) روی تمام بلاک چین‌ها قابل استفاده باشد. این شیوه که هنوز در مرحله‌ی آزمایش قرار دارد می‌تواند پیتانسیل فوق‌العاده‌ای برای همکاری‌های بین بلاک چینی ایجاد کند. همچنین، ورود کاربران بیت کوین به بلاک چین اتریوم و دیگر بلاک چین‌ها کمک شایانی به افزایش نقدینگی بلاک چین‌ها و بلوغ این صنعت می‌کند.

Nate Hindman، مدیر رشد بنکور گفت کاربرانی که pBTC هایشان را روی بنکور نگهداری کنند (staking) کارمزد و پاداش جذابی دریافت خواهند کرد.

pTokens ادغام‌های مشابهی برای بلاک چین‌های EOS و لایت کوین (LTC) انجام داده و pEOS چند هفته پیش عرضه شده است. انتظار می‌رود pLTC نیز تا چند هفته‌ی دیگر به بازار عرضه شود.

اتریوم ۲.۰ بازطراحی شد:‌ معرفی Gasper

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، پدر شبکه اتریوم هرگز از هیجان‌زده کردن مخاطبانش با ایده‌های فنی باشکوه، دست برنمی‌دارد. با وجود این که قرار است Ethereum (ETH) 2.0 در سال ۲۰۲۰ به مرحله اجرا درآید، ساختار آن یکبار دیگر بازطراحی شد. از آنجایی که این بازطراحی بر اساس پروتکل Casper و قوانین GHOST ساخته شده است، به آن نام گسپر (Gasper) داده‌اند.

گسپر، اتریوم آرمانی

همین امروز نهم مارس (۱۹ اسفند) گروهی از محققان اتریوم (ETH) به سرپرستی ویتالیک بوترین از بنیاد اتریوم، مقاله‌ای را با عنوان «ترکیب گاست و کاسپر» برای توصیف ساختار Beacon Chain، از مرحله اول توافق عمومی سهام Ethereum (ETH) 2.0 منتشر کردند. گسپر از یک الگوریتم Casper استفاده خواهد کرد.

انتشار غیر منتظره

علی‌رغم اینکه این اطلاعیه از لحاظ فناوری جزئیات شگفت‌آوری دارد، ممکن است برای جامعه اتریوم (ETH) گیج‌کننده باشد، زیرا سه ماه قبل از تاریخ مورد انتظار ETH2 منتشر شده است. سؤال اینجاست که آیا رونمایی از آن با تأخیر انجام خواهد شد یا خیر؟
در دسامبر ۲۰۱۹ و در پنجمین سالگرد شبکه اتریوم (ETH) که در تاریخ ۳۰ ژوئیه سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شد، اولین مباحث مربوط به تاریخ راه اندازی ETH2 ذکر شد. یک ماه بعد، این توافق صورت گرفت که محدوده میانه سال بازه زمانی بهتری برای مهاجرت به این الگوریتم جدید خواهد بود.

یکی از آژانس‌های مالی پیشرو: اتریوم، پیشرانه اصلی صنعت رمزارزها است

اوایل هفته جاری، آنتونی پامپلیانو، سرمایه‌گذار سرشناس و بیتکوینر معروف در خبرنامه‌ی روزنامه خود با انتقاد از اتریوم گفت که کسانی که باور دارند اتریوم یک پول است، دچار اشتباه محاسباتی شده‌اند.

اتخاد این موضع در ادامه به درگرفتن مجادله‌ای داغ میان او و طرفداران اتریوم و DeFi انجامید.

اکنون آژانس مالی برجسته‌ی Weiss Ratings نیز اقدام به موضع‌گیری در این زمینه کرده و نقش اتریوم را در پیشبرد صنعت رمزارزها ستوده است.

این آژانس مالی، تمام‌قد به دفاع از دومین بلاک‌چین بزرگ جهان و سکه‌ی آن یعنی ETH پرداخته است. این موسسه مالی افرادی را که ایالات متحده را تشویق به ساخت یک دلار دیجیتالی می‌کنند و از اقدام دولت چین برای صدور سکه‌ی خود موسوم به DCEP حمایت می‌نمایند، مورد انتقاد قرار داده است؛ چرا که باور دارد این افراد به جای حمایت از ارزهای غیرمتمرکز بر طبل پشتیبانی از ارزهای متمرکز دولتی می‌کوبند.

این آژانس گفته که اتریم همان چیزی است که می‌تواند به مثانه یک پیشرانه قدرتمند، صنعت رمزارزها را به جلو هدایت کند. گفتنی است بسیاری از پروژه‌های رمزارزی کنونی از جمله بایننس، ترون، EOS و تعداد زیادی دیگر، در ابتدا روی پلتفرم اتریوم توسعه داده شده‌اند.

توضیح معاون ارشد فنی ریپل در مورد امحای توکن‌های XRP

ریپل

دیوید شوارتز، معاون ارشد فنی ریپل که به عنوان معمار اصلی نرم‌افزار اختصاصی این پروژه شناخته می‌شود، در یک رشته توییت به پرسش‌های کاربران در مورد خلق یا امحای توکن‌های XRP پاسخ گفته است.

وی توضیح داده که اعتبارسنج‌ها (validators) نمی‌توانند به سادگی توکن‌هایی را که در کیف‌پول سپرده شرکت XRP نگه‌داری می‌شود، امحا کنند.

به گفته‌ی شوارتز به دلیل تهمیدات امنیتی ویژه‌ی پیش‌بینی شده در نرم‌افزار ریپل، هیچ کس نمی‌تواند بیش‌تر از سقف مجاز نسبت به صدور توکن اقدام کند.

دارندگان توکن‌های XRP می‌توانند در صورت دلخواه، توکن‌های خود را قفل یا امحا کنند. با این حال اگر اعتبارسنج‌ها تصمیم به اقدام علیه شبکه بگیرند و موجوذی‌های حساب سپرده ریپل را امحا کنند، سروری که توان دفترکل XRP را تامین می‌کند، ممکن است به سادگی دچار توقف فعالیت شود.

شوارتز مدعی است که تغییر این قوانین مستلزم انجام یک انشعاب سخت است و آن دسته از اعضای شبکه که موافقت خود را با قواعد یک انشعاب اعلام می‌کنند، باید کد خود را به‌روزرسانی کنند.

پیشتر در سپتامبر گذشته، برخی از اعضای جامعه‌ی کاربری ریپل که از اقدام این شرکت برای فروش حجم عظیمی از توکن‌های XRP ناراضی بودند، تصمیم به اجرای یک انشعاب سخت با نام Ripple One گرفتند. با این حال، این تصمیم، هیچ‌گاه عملیاتی نشد.

تعداد آدرس‌های فعال شبکه لایت‌کوین به بالاترین میزان در ۸ ماه اخیر رسید

شاخص‌های درون‌زنجیره‌ای لایت‌کوین پس از نصف شدن پاداش بلوک آن در سال ۲۰۱۹ رو به افول بوده است. بااین‌حال، تعداد آدرس‌های فعال این شبکه اکنون از به بیش از ۱۴۱ هزار واحد رسیده که بالاترین تعداد طی ۸ ماه اخیر است.

بنابر داده‌های جمع‌آوری شده توسط BitInfoCharts، شمار آدرس‌های یکتا پس از آنکه در اول ژانویه ۲۰۲۰ به ۳۴۲۷۳ واحد رسیده بود، رو به افزایش بوده است.

تعداد آدرس‌های فعال شبکه لایت‌کوین، پیش‌تر در تاریخ ۱۰ اوت ۲۰۱۹ پنج روز پس از رویداد هاوینگ با برجای گذاشتن رکوردی تاریخی به ۲۶۲۵۷۳ واحد رسیده بود. پس از این رویداد، تعداد آدرس های فعال، رو به کاهش گذاشت و تنها در تاریخ ۱۷ اوت شاهد افزایش آدرس‌ها به ۱۲۵۴۲۰ واحد بوده‌ایم.

لایت‌کوین

از آن زمان، تعداد آدرس‌های فعال شبکه لایت‌کوین مانند دیگر شاخص‌های این شبکه رو به کاهش بوده است. نکته جالب توجه در این میان آن است که پس از وقوع افزایش یادشده شاهد یک جهش خفیف در نمودار ارزش متوسط تراکنش در شبکه لایت‌کوین نیز بوده‌ایم.

لایت‌کوین

بنیانگذار آیوتا از جبران خسارات وارده به کاربران این شبکه خبر داد

دیوید سانستبی، بنیانگذار پروژه‌ی آیوتا (IOTA) موافقت کرده تا خسارات وارده بر قربانیان حمله سایبری بر شبکه‌ی IOTA را که به قطع موقت این شبکه انجامید، از دارایی‌های شخصی خود جبران کند.

وی در صفحه پروژه IOTA در برنامه دیسکورد طی بیانیه‌ای تصریح کرده است:

من بخش چشمگیری از منابع و دارایی‌های شخصی خود را برای جبران خسارات وارد به کاربران IOTA و حل‌وفصل این رخداد ناگوار اختصاص خواهم داد.

حادثه‌ای که پیش‌تر از آن سخن به میان آمد، در ماه فوریه رخ داد و به از میان رفتن چندین میلیون دلار از ارزش توکن‌های IOTA انجامید. طی این حادثه تمامی کسانی که از نسخه‌ی دسکتاپ کیف‌پول IOTA موسوم به Trinity استفاده کرده بودند، دارایی‌های خود را از دست دادند.

پس از این حادثه، شبکه IOTA به مدت ۱۷ روز از کار افتاد و همین امر، ساختار به‌ظاهر غیرمتمرکز این شبکه را با موجی از انتقادات مواجه ساخت.

بازگشت شبکه آیوتا به حالت آنلاین پس از سرقت بزرگ

آیوتا

پس از گذشت تقریبا یک ماه از هک بزرگ در شبکه آیوتا، بنیاد اختصاصی این رمز ارز از برگشت شبکه خود به حالت آنلاین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف، شبکه آیوتا روز سه شنبه و پس از کش و قوس‌های فنی فراوان به خاطر حمله به نرم افزارکیف‌پول Trinity خود دوباره اجرایی شده است. در همان روز اگرچه کل شبکه به خاطر پیشگیری از سواستفاده‌های بیشتر مهاجمین خاموش شده بود، ۸.۵۵ میلیون توکن MIOTA اما به ارزش تقریبی ۲ میلیون دلار از ۵۰ کاربر کیف پول این شبکه به سرقت رفته بود.

حالا اما بنیاد آیوتا در یک پست اینترنتی از برگشت Coordinator(نود مرکزی پردازنده تراکنش‌ها) خود به حالت آنلاین خبر می‌دهد. نسخه دکستاپ کیف پول Trinity آسیب پذیر تشخیص داده شده است. مهاجمین با حمله به این ابزار به کلید خصوصی کاربران دسترسی پیدا کرده بودند. سرویس MoonPay هم بی تقصیر نبوده است. سرویس‌دهنده‌ای که به کاربران اجازه می‌دهد به طور مستقیم توکن MIOTA را خریداری کنند.

مقامات بنیاد آیوتا در طول هفته گذشته بارها از کاربران خود خواسته بودند که با استفاده از ابزار مهاجرتی توکن‌های خود را به حساب‌های امن منتقل کنند. آنها وعده داده‌اند که برای جلوگیری از اقدامات مشابه در آینده برنامه‌ریزی کرده اند.

شایان ذکر است که بنیاد آیوتا با همکاری FBI، پلیس آلمان، انگلستان و مالت به دنبال مهاجمین است. این بنیاد همچنین از جبران خسارت کاربران متضرر خبر داده است.

رونمایی از الگوریتم اثبات سهام Ouroboros Hydra، نقطه‌ی عطف بلاک چین کاردانو

پروژه‌ی بلاک چینی کاردانو (ADA) مقاله‌ای تحقیقاتی در مورد الگوریتم اثبات سهام Ouroboros Hydra منتشر و از آن به عنوان نقطه‌ی عطفی مهم در توسعه‌ی دفترکل توزیع شده‌ی کاردانو یاد کرد. Ouroboros Hydra با هدف ایجاد سریع‌تر شبکه‌ی غیرمتمرکز با کاربران بیشتر در پنج سال آتی استفاده می‌شود.

طبق اطلاعات منتشر شده در وبلاگ کاردانو، شبیه‌سازی‌های انجام شده روی شبکه نشان می‌دهد هر Hydra head می‌تواند ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه انجام دهد و هر استخر سهامداری میزبان یک Hydra head خواهد بود. همچنین سیستم جدید با مدل UTXO سازگار است و این سازگاری روشی طبیعی برای شاردینگ فضای سهامداری بدون شاردینگ دفترکل ایجاد می‌کند. در نتیجه، اگر استخرهای سهامداری بتوانند head ایجاد کنند، استخرهای بیشتری برای کمک به ایجاد head اضافه می‌شوند و این باعث بهبود مقیاس‌پذیری می‌شود.

به گفته‌ی تیم کاردانو در صورت دستیابی به ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه و ۱۰۰۰ head شبکه به توان حداکثری یک میلیون تراکنش در لحظه می‌رسد. این روش به قدری سریع است که قابلیت رقابت با پروتکل‌های سنتی BFT را دارد.

شبکه‌های کاربر‌محور متن‌باز، آینده‌ی نقدینگی رمز ارزها و دارایی‌های دیجیتال هستند

تیجیون (Tagion)، به عنوان یک پروتوکل پولی و بانک‌داری آزاد، پلت‌فرم «اثبات مفهوم» خود را راه‌اندازی کرده است که به افراد و شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا یک کیت توسعه‌دهنده و برنامه‌ی کیف پول جدید و همچنین هر آن‌چه را که برای آغاز فرآیند انتقال هر برچسبی لازم است، مورد آزمایش قرار دهند.

بنا به گزاش BlockchainNews، تیس سیمونسن، بنیان‌گذار و مدیر‌عامل این شرکت بیان کرده است:

“بسیار خوشحالیم که کار‌های خود را با جامعه در اشتراک می‌گذاریم. با انتشار این ابزار‌های جدید، قدم محکمی را در جهت تحقق چشم‌اندازمان برای ساختن یک رمزارز که قدرت مالی را به افراد بازگرداند، برداشته‌ایم.”

این برنامه بیش‌ از دو سال است که تحت توسعه بوده تا این تیم چندین چالش تکنیکی را حل کرده است. این نسخه‌ی جدید که بر مبنای اثبات مفهوم است، اهداف وسیع‌تر پروژه‌ی تیجیون را نیز برآورده می‌کند.

یک مکانیزم پیچیده

پایگاه داده‌ی DART (آرشیو توزیع‌شده‌ی تراکنش‌های تصادفی) هسته‌ی مرکزی این رمزارز است که در داخل آن جزییات صورت‌حساب الکترونیکی و کلید عمومی مرتبط با آن، ذخیره می‌شوند. صورتحساب ها قابل ذخیره و حذف هستند، زیرا تمام جزئیات معامله با دقت در تمام گره های توزیع شده، تکثیر می شود. موتور برنامه‌نویسی که هر تراکنش را انجام می‌دهد در حال حاضر کار می‌کند. هر تراکنش با استفاده از یک پروتوکل gossip برای انتقال به‌روز‌رسانی‌ها بین گره‌ها با موفقیت ارسال می‌شود و مکانیزم اجماع hashgraph نیز اطمینان می‌دهد که معاملات به درستیُ، سفارش و مرتب می‌شوند.

سیمونسن افزود:

“در حال حاضر ما یک رابط API برای انجام تراکنش‌های کاربران و یک پروتوکل پرداخت آزمایش‌شده برای پرداخت تکراری داریم. همچنین یک برنامه‌ی کیف پول داریم که کاربران می‌توانند با آن تیجیون را ذخیره یا خرج کنند یا حداقل این فرآیند را امتحان کنند. البته هنوز کار‌های زیادی برای انجام دادن وجود دارد. برای مثال پاک کردن یک تراکنش بسیار آرام  انجام می‌شود. تیم توسعه‌‌ی ما اکنون می‌تواند روی بهینه‌سازی این فناوری تمرکز داشته باشد. رویای ما برای یک اقتصاد با دموکراسی بیش‌تر بر اساس سیستم پولی تیجیون در حال تحقق است.”

به کیت توسعه‌دهنده‌ی تیجیون در این لینک دسترسی پیدا کنید.

اتحادیه کامیابی بلاک چین Celo، رقیب تازه‌ی لیبرا

اتحادیه کامیابی بلاک چین Celo، رقیب تازه‌ی لیبرا

بنیاد Celo، سازمان غیرانتفاعی پشتیبان بلاک چین منبع باز Celo از ایجاد «اتحادیه‌ی کامیابی» با استفاده از تکنولوژی بلاک چین و رمز ارز پایدار Celo خبر داد. بیش از ۵۰ سازمان به عنوان اعضای اولیه A4P در این اتحادیه ثبت نام کردند تا خودشان را وقف ایجاد و توسعه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) با استفاده از پلتفرم بلاک چینی Celo  موسوم به cLabs کنند.

این اپلیکیشن‌ها برای تلفن‌های همراه ساخته می‌شوند تا دسترسی پناهجویان و کسانیکه به خدمات بانکی دسترسی ندارند را تسهیل کنند. Chuck Kimble، سرپرست cLabs و اتحادیه‌ی کامیابی در گفتگو با Decrypt گفته است:

«اعضای اتحادیه به دنبال موارد استفاده‌ی متنوع از جمله استفاده‌ی موبایلی و آنلاین، سرعت در ارسال، قیمت ارزان، کاهش پیچیدگی عملیاتی در زمینه‌ی کمک‌های بشردوستانه، تسهیل در پرداخت و وام‌‌های کوچک هستند.»

هرچند لیبرا و Celo شاید از نظر تاکتیکی در حال انجام کار متفاوتی باشند به نظر می‌رسد ماموریتی که برای خود در نظر گرفته‌اند تفاوت چندانی با هم ندارد. با توجه به تیم هر دو پروژه باید منتظر بود و دید کدام یک در این مسیر موفق می‌شود.

آپدیت جدید Omni Core برای رفع باگ تراکنش‌های مکرر

Omni Core، یک لایه‌ی ترابرپذیر اجرا شده براساس کد اصلی بیت کوین کور، ورژن ۰.۸.۰ خود را برای اصلاح باگی که موجب تکرار برخی تراکنش‌ها شده بود، منتشر کرد. طبق اطلاعیه‌ی منتشر شده این اشکال از یک بروزرسانی در نسخه ۰.۶ در سال ۲۰۱۹ نشئت گرفته و روی ورژن‌های بعدی تاثیر گذاشته است. در نتیجه‌ی این باگ سیستم برخی تراکنش‌ها را بیش از یک بار تکرار می‌کرد و باعث می‌شد مانده حساب کل برخی کاربران بالاتر یا پایین‌تر از آنچه باید باشد ثبت می‌شد.

تیم Omni اعلام کرد با اجرای نسخه‌ی ۰.۸.۰ طی چند ساعت تا چند روز تمام بلوک‌ها تصحیح خواهد شد و ترازها به وضعیت صحیح برمی‌گردند. این تیم هفت بلوک که نیاز به بازنویسی دارند را شناسایی کرده است. این بلوک‌ها عبارتنداز: ۶۱۹۱۴۱, ۶۱۸۴۶۵, ۶۱۴۷۳۲, ۵۹۹۵۸۷, ۵۹۱۸۴۸, ۵۸۹۹۹۹ و ۵۷۸۱۴۱.

بازار

تنها ۱ درصد از یک تریلیون دلار تراکنش با رمز ارزها غیرقانونی بوده!

به گزارش شرکت تحلیل داده‌ی Chainalysis از بیش از یک تریلیون دلار تراکنش رمز ارزی که در سال ۲۰۱۹ انجام شده حدود ۱.۱٪ غیرقانونی بوده است. به طور کلی به نظر می‌رسد با افزایش پذیرش رمز ارزها و گسترش استفاده از آنها، درصد استفاده غیرقانونی روندی کاهشی داشته است. طبق تحلیل انجام شده با افزایش همکاری در این صنعت هکرها فرصت کمتری برای خودنمایی دارند و این صنعت نسبت به روزهای اول که بیشتر در دارک وب مورد استفاده‌ بود، بسیار سالم‌تر است.

2020 03 06 155351 min

پس از دوره‌ی اوج قیمت‌ها، در سال ۲۰۱۸ اقدامات هکرها و سارقان به اوج خود رسید و توانستند حدود یک میلیارد دلار رمز ارز در آن دوره به سرقت ببرند. اما حالا با اقداماتی که صرافی‌ها در زمینه‌ی امنیت سایبری انجام داده‌اند و همکاری‌ها و هماهنگی‌های گسترده در زمینه‌ی اجرای قوانین، امنیت کل اکوسیستم افزایش یافته است.

2020 03 06 155447 min

قرنطینه اسکناس‌ها توسط بانک مرکزی آمریکا؛ بیت کوین، ناجی این روزهای ما

بانک مرکزی ایالات متحده‌ی آمریکا موسوم به فدرال رزرو برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دست به قرنطینه اسکناس‌های کاغذی و پول نقد زده است.

مطابق اخبار منتشر شده، فدرال رزرو تصمیم گرفته تا پول‌های فیزیکی دریافتی خود از کشورهای آسیایی را به مدت ده روز در قرنطینه نگه دارد؛ اتفاقی که بیش از پیش رویایی دیجیتالی کردن پول را به تحقق نزدیک‌تر می‌کند.

حساب کاربری Whale Panda در توییتر از این اقدام با عنوان دلیلی کامل برای خلاص شدن از شر پول‌های فیزیکی و حرکت به‌سوی استفاده از بیت کوین و دیگر رمزارزها یاد کرده است.

پیش‌تر سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز اعلام کرده بود که اسکناس‌ها در ردیف اول متهمان ناقل ویروس کرونا قرار دارند. از آنجا که عمر یک اسکناس یک دلاری می‌تواند به بیش از یک دهه برسد، بنابراین می‌توان آن را کلکسیونی از باکتری‌ها قلمداد کرد. سازمان جهانی بهداشت در توصیه‌های خود همواره مردم را به شستن دست‌های خود پس از تبادل اسکناس تشویق کرده است.

اگرچه چین تصمیم گرفته تا با استفاده از اشعه ماوراء‌بنفش نسبت به ضدعفونی کردن اسکناس‌ها اقدام کند؛ اما بی‌شک این دست اقدامات، کم‌هزینه نخواهد بود.

همه‌گیری ویروس کرونا یکی دیگر از شواهدی است که به ما اثبات می‌کند ورود به جهان آینده بدون بهره‌گیری از مزایای بی‌شمار پول‌های دیجیتالی و رمزارزها اگر غیرممکن نباشد اما بسیار دشوار خواهد بود.

بیت‌‌کوین؛ سدی محکم در برابر ضرابخانه‌های بانک‌های مرکزی

بانک مرکزی ایالات متحده‌ی آمریکا برابر با نیمی از کل بیت‌کوین‌های موجود در جهان، اقدام به تزریق پول به اقتصاد آمریکا کرده است.

بنابر آنچه شعبه مستقر در نیویورک فدرال رزرو در وب‌سایت خود منتشر کرده، در تاریخ پنجم مارس، مبلغ هنگفتی برابر با ۸۹ میلیارد دلار طی عملیات بازخرید یا به‌اصطلاح repos به اقتصاد آمریکا سرازیر شده است.

طراحی عملیات repos با هدف اولیه‌ی ارائه‌ی نقدینگی موقت به بانک‌ها و وام‌دهندگان انجام شده است. این کار آن‌طور که برخی رسانه‌ها به آن اشاره کرده‌اند، چیزی جز خلق پول از هیچ نیست.

این اقدام در راستای سلسله اقداماتی است که بانک مرکزی آمریکا برای مقابله با اثرات مخرب شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد این کشور اتخاذ کرده است. پیش‌تر نیز این بانک کاهش نرخ بهره را در دستور کار خود قرار داده بود.

بیت‌کوین‌دوستان همیشه از خلق پول به‌‌عنوان ابزاری مهلک که در دستان بانک‌های مرکزی قرار دارد، یاد کرده‌اند؛ پولی که هیچ ارزش ذاتی ندارد و هیچ دارایی قابل‌اعتمادی، پشتوانه‌ی آن نیست.

شیوع ویروس کرونا دوباره بحث ناپایداری‌های سیستماتیک بازارهای مالی سنتی را به میان کشیده است. با کاهش مصرف عمومی، وقوع نوسانات متعدد در بازارهای بورس و کاهش مصرف جهانی نفت شاهد کاهش روزانه ارزش پول‌های رسمی هستیم.

چنین ناپایداری‌هایی، پول‌های سخت نظیر بیت‌کوین را در کانون توجه مردم قرار خواهد داد. در جهان بیت کوین که قواعد آن بر پایه عرضه محدود و اثبات‌پذیر پول استوار است، احتمال دستکاری از میان می‌رود و دیگر نه نیازی به بازارهای تبادل ارزی وجود دارد و نه ضرورتی برای تشکیل بانک‌های مرکزی احساس خواهد شد.

هشدار سکویا کپیتال از وخامت اوضاع اقتصادی سال جاری؛ ویروس کرونا قوی سیاه ۲۰۲۰

قوی سیاه

سکویا کپیتال (Sequoia Capital)، یکی از پیشروترین بنگاه‌های سرمایه‌گذاری جسورانه طی یادداشتی به بنیان‌گذاران و مدیران ارشد شرکت‌های متبوع خود، ویروس کرونا را «قوی سیاه سال ۲۰۲۰» نامیده و از آن‌ها خواسته است خود را برای رویارویی با امواج متلاطم در اقتصاد آماده کنند.

در این یادداشت که به‌صورت عمومی نیز منتشر شده، آمده است که شرکت‌ها باید هزینه‌های خود را کاهش دهند، دست به ارزیابی مجدد برنامه‌های هزینه‌ای خود بزنند، تعدیل کارکنان را در دستور کار خود قرار دهند و درنهایت برای تغییر در روش‌های جذب سرمایه و دگرگونی محیط کسب‌وکار آماده شوند.

همچنین سکویا خاطرنشان کرده که شماری از شرکت‌ها شاهد افت سریع نرخ رشد خود در فاصله ماه‌های دسامبر و فوریه خواهند بود و گمان می‌رود بسیاری از آن‌ها نتوانند به‌دلیل شیوع ویروس کرونا از پس برآورده ساختن اهدف خود برای فصل اول مالی سال ۲۰۲۰ بربیایند.

پای ویروس کرونا طی یک هفته‌ی اخیر به ابرشرکت‌های فناوری باز شده و با به جای گذاشتن ۱۰ کشته در سیاتل، بسیاری از شرکت‌ها از جمله آمازون، فیسبوک و گوگل را وادار به اتخاذ سیاست‌های محتاطانه کرده است؛ به‌گونه‌ای که این شرکت‌ها اقدام به لغو سفرهای کاری کارکنان خود کرده و از آن‌ها خواسته‌اند از مراجعه به محل کار خود خودداری کرده و از خانه کارهای خود را رتق‌وفتق کنند.

در یادداشت سکویا آمده است:

در دوران رکود، سطح درآمدها و نقدینگی همیشه سریع‌تر از هزینه‌ها کاهش می‌یابد. به قول داروین، نه قدرتمندترین یا باهوش‌ترین بلکه سازگارترین‌ها هستند که می‌توانند در نهایت با سازگاری با تغییرات به حیات خود ادامه دهند.

سکویا از جمله سرمایه‌گذاران آغازین در ابرشرکت‌هایی نظیر گوگل و اپل بوده است و همه آن را به خاطر پیش‌گویی‌های دقیقش می‌شناسند.

آیا فعالان حوزه رمزارزها باید نگران سقوط قیمت نفت باشند؟

قیمت نفت در بازارهای جهانی، صبح امروز حدود ۳۰% کاهش داشت. این بزرگترین کاهش یک روزه در ۲۹ سال اخیر به حساب می‌آید. معاملات برنت شاهد دومین سقوط بزرگ خود بعد از سقوط مربوط به جنگ خلیج در سال ۱۹۹۱ بود. سوال اینجاست که این مسائل برای بیت‌کوین چه معنی خواهند داشت؟

بازارهای سنتی سرمایه نیازمند تغییر هستند!

بازار نفت بار دیگر نشان داد که دولت‌ها و سازمان‌های بزرگ با ایجاد تغییر در روند و خلق شوک‌های غیرمنتظره در بازارهای سنتی دخالت می‌کنند. دولت عربستان در مخالفت با خواست روسیه اعلام کرد برنامه‌ای برای افزایش تولید نفت دارد، آن هم درست در زمانی که میزان تقاضا در جهان کاهش یافته است. این اعلام جدا از اینکه تاثیر منفی بر بازارهای جهانی نفت داشت، شاهدی بر حضور و دخالت دولت‌ها برای خلق شوک در بازار سنتی است.

وقایع اخیر نشان می‌دهد که جهان باید به سمت یک اقتصاد غیرمتمرکز حرکت کند، تا تحت تاثیر یک دولت واحد تا این حد دچار بحران نشود.

آیا بیت‌کوین پیروز نهایی این میدان است؟

قیمت بیت‌کوین برای اولین بار از تاریخ ۱۰ ژانویه به زیر ۸هزار دلار رسید چرا که سقوط قیمت نفت، بیت‌کوین را برای سرمایه‌گذاران جذاب کرده است. درواقع تاثیر شوک بازار نفت، نتایج طولانی مدتی بر وضعیت سیاسی و اقتصادی جهان خواهد داشت و همین موضوع سبب می‌شود سرمایه‌گذاران به دنبال فرصت‌های امن‌تری همچون بیت‌کوین باشند.

درواقع می‌توان اینطور گفت که اقتصاد جهانی تغییرهای بنیادینی را تجربه خواهد کرد، و شاید این موضوع برای بیت‌کوین به عنوان یک محل امن برای سرمایه‌گذاری، آینده‌ی روشن‌تری را در پی داشته باشد.

بیت‌کوین، آماج انتقادات صریح سرمایه‌گذاران بین‌المللی

پیتر شیف، مدیرعامل Euro Pacific Capital، سقوط اخیر ارزش بیت‌کوین را فرصتی مناسب برای حمله بی‌امان به این پرچمدار رمزارزها دانست و گفت: «با کاهش ارزش بیت‌کوین می‌توان آن را از بین‌رفته قلمداد کرد.»
پیتر شیف که از طرفداران سرسخت سرمایه‌گذاری در بازار طلاست گفت: این سکّه نارنجی -بیت‌کوین- از آزمایش بحران اقتصادی اخیر سرافکنده بیرون آمد و نتوانست خود را به‌عنوان یک دارایی کم‌ریسک معرفی کند. او اضافه کرد: پس از این سقوط وحشتناک دیگر هیچ چیز نمی‌تواند به بیت‌کوین کمک کند.

توئیت پیتر شف درمورد بیت کوین - کوین ایران

تاجران کهنه‌کاری چون جان بولینگر و برایان آرمسترانگ، مدیرعامل Coinbase، انتظار داشتند تحت چنین شرایطی بیت‌کوین دقیقاً در ‌خلاف جهت فعلی حرکت کند اما اینطور نشد.
طی چند روز گذشته قیمت بیت کوین بیش از ۱۷ درصد سقوط کرد و این سقوط سیلی محکمی به صورت آنهایی بود که ادعا می‌کردند بیت‌کوین در شرایط بحرانی عملکرد قابل قبولی خواهد داشت. سقوط اخیر بحران هویتی این رمزارز پیشرو را که به گفته ری دالیو، میلیاردر مشهور، دیگر نه ذخیره‌ی ارزشمندی‌ست و نه مدیومی برای معاملات ارزی بدتر می‌کند.

CNBC نیز در امان نماند!

علاوه بر بیت‌کوین پیتر شف شدیدا از CNBC، رسانه برجسته حوزه تجارت، انتقاد کرد. این رسانه زمانی که بیت‌کوین در اوج بود وقت زیادی صرف پوشش خبرهای مرتبط با آن می‌کرد اما پس از کاهش ارزش بیت‌کوین در بازار، درباره این موضوع سکوت اختیار کرده است.

دوشنبه‌ی خونین: کاهش قیمت بیت‌کوین، نفت و سهام

بیت‌کوین هفت روز اخیر را با نرخ ۸،۰۲۴ دلار به پایان رساند. این کاهش قیمت بیت‌کوین یک افت تکان‌دهنده ۹.۹۲ درصدی و کمترین نرخ هفتگی از ۱۳ ژانویه به حساب می‌آید.
تغییر ناگهانی در حالی صورت گرفت که معاملات در بازارهای DOW ، S&P 500 و نفت کاهش یافت و ترس سرمایه‌گذاران از تأثیر اقتصادی کرونا ویروس شدیدتر شد.

ترس از کرونا ویروس اقتصاد جهانی را درگیر کرده است

معاملات آتی Dow بیش از ۱۲۰۰ واحد (۴.۶٪) سقوط کرد، معاملات S&P 500  افت ۴.۸۹ درصدی را از سر گذراند و Brent Crude نیز ۳۰ درصد کاهش یافت. به نظر می‌رسد که عدم تعادل در معاملات آتی نفت با اختلاف فزاینده بین عربستان سعودی و روسیه تشدید می‌شود و اعضای اوپک، علیرغم تقاضا در سراسر جهان بر سر کاهش تولید نفت خام اختلاف نظر دارند. به رغم آگاهی کامل از مخالفت روسیه، گزارش شده است که عربستان سعودی برنامه‌هایی برای افزایش تولید دارد و این موضوع باعث نگرانی سرمایه‌گذاران از جنگ قیمت‌ها شده است.
با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا ویروس در سرتاسر جهان، قیمت بیت‌کوین هم از خسارت وارده به بازارهای سهام دور نمانده است و در زمان انتشار این خبر، در حال سقوط به زیر ۸۰۰۰ دلار است تا یکی دیگر از پایین‌ترین نرخ‌ها یعنی ۷،۶۷۵ دلار را ثبت کند. در حال حاضر بیت‌کوین با قیمتی نزدیک به ۷،۸۵۰ دلار معامله می‌شود و اگر نتواند خود را در همین قیمت تثبیت کند کاهش آن به ۷۶۰۰ دلار دور از انتظار نخواهد بود.

ثبات تدریجی بیت‌کوین و بازار رمزارزها پس از دوشنبه‌ی خونین

بعد از اینکه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه غیرقانونی به بازار تزریق شد، ارزش بیت کوین – و بازار رمزارز-  بهبود یافت. در طی سه روز گذشته، بازار رمزارزها شاهد کاهشی چشمگیر بوده است و تقریباً ۴۰ میلیارد دلار از سرمایه کل بازار تمام ارزهای رمزپایه‌یی از بین رفت. این دومین سقوط این بازار در کمتر از یک ماه گذشته بوده است.

این سقوط اخیر بازار حاکی از آن است که اکثریت قریب به اتفاق رمزارزها متحمل ضررهای قابل توجهی شده‌اند. بیت‌کوین (BTC) به تنهایی بیش از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه خود را از دست داد. اتریوم (ETH)، Bitcoin Cash (BCH) و XRP هم به شدت صدمه دیدند و ارزش آنها به زیر سطح حمایتی فروغلتید که از اوایل فوریه بی‌سابقه است .

با این حال اگرچه هنوز بخش عمده‌ای از بازار قرمز است، اما به نظر می‌رسد بدترین قسمت افت قیمت را پشت سر گذاشته‌ایم. همانطور که نمودارها نشان می‌دهند، اکثر رمزارز‌ها در روز گذشته بین یک تا سه درصد نزول ارزش داشته‌اند اما امروز تعداد انگشت‌شماری، در حال بهبود هستند. قیمت بیت‌کوین با ۲ درصد افزایش طی ۲۴ ساعت گذشته به ۸۰۴۷ دلار رسیده است و قیمت اتریوم نیز حوالی ۲۰۳ دلار ثابت مانده است.

با توجه به توئیتی که اکانت ارگو  – اکانتی که حرکت‌های غیرقانونی و مشکوک را از کلاهبرداری PlusToken 2019 به این سو دنبال کرده است – منتشر کرد، بیش از ۱۳هزار بیت‌کوین به‌سرقت‌رفته که بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار می‌ارزند، درست چندساعت قبل از سقوط بزرگ دیروز وارد بازار شده‌اند.

این فشار ناگهانی  برای افزایش فروش، بازار را مجبور به روندی نزولی کرد و سود حاصل از رمزارزها را که در اوایل ماه مارس به دست آمده بود، از بین برد. با این حال اکنون که فشار فروش فروکش کرده است، شرایط بیشتر رمزارزها رو به بهبود و ثبات است.

کاهش نرخ بهره‌ی فدرال،‌ تقاضای وام رمز‌ارزی را به شدت افزایش داده است

چاپ پول

کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی فدرال ایالات متحده منجر به افزایش قابل‌توجهی در تقاضای خدمات وام‌دهی رمز‌ارزی شده است. برای نمونع پلت‌فرم اعطای وام بلاک‌چین محور، Figure Technologies، با یک افزایش سه برابری در درخواست‌های وام مواجه شده است.

سیاست انگیزشی صندوق ذخیره‌ی فدرال، مصرف‌کنندگان را به قرض‌گیری بیش‌تر تشویق می‌کند

سه‌شنبه‌ی گذشته، بانک مرکزی ایالات متحده، نرخ بهره را ۰.۵ درصد کاهش و به محدوده‌ی هدف ۱ تا ۱.۲۵ درصد رساند. برای بسیاری از برنامه‌های اعطای وام رمز‌ارز، این یک مشوق خوب بود. طبق گزارش خبرگزاری Bitcoinist، طی هفته گذشته، شرکت Figure Technologies در بازار وام رمز‌ارز، افزایشی ۳۰۰ درصدی را در تقاضای وام تجربه کرده است. از این رو،‌ مقدار کل وام‌هایی که این شرکت تأمین کرده است از مرز ۱ میلیارد دلار عبور کرده است.

بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت، مایک کاگنی که بنگاه مالی شخصی Social Finance را نیز تأسیس کرده،‌ این موفقیت چشم‌گیر را مرهون پلت‌فرم بلاک‌چین اختصاصی خود (Provenance) می‌داند که راه‌حل‌های وام‌دهی رمز‌ارز را ارائه می‌دهد. وی اشاره کرد:

“۳۰۰ درصد افزایش در درخواست‌ها نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان تشنه‌ی بهره‌جویی از نرخ‌های کم‌تر غیرمنتظره در وام مسکن، بازپرداخت وام دانشجویی و HELOC‌ (وام با وثیقه‌ی سهام مسکن)‌ هستند. مصرف‌کنندگان از طریق کم‌تر شدن هزینه‌ی بدهی و برای بازپرداخت‌های غیرنقدی و HELOC‌ با بیش‌تر شدن پول در دست، منتفع می‌شوند.”

بلاک‌چین‌دات‌کام، خدمات رمز‌ارزی جدیدی راه‌اندازی می‌کند

یکی از تأمین‌کنندگان پیش‌گام در زمینه‌ی کیف پول رمز‌ارزی، پلت‌فرم Borrow را راه‌اندازی کرده است. این یک محصول جدید است که با آن کاربران می‌توانند استیبل‌کوین به ارزش دلاری را به ازای رمز‌ارز‌های موجود در کیف پول خود،‌ قرض بگیرند. پیتر اسمیت،‌ مدیرعامل بلاک‌چین‌دات‌کام اشاره کرده است:

“سرمایه‌گذاران جزئی و نهادی هدف‌های مالی یکسانی دارند،‌ افزایش ثروت و مدیریت ریسک! اما ابزار‌های بسیار متفاوتی در اختیار آن‌ها است. اکنون با مجموعه‌ی محصولات ما،‌ کاربران کوچک می‌توانند به مانند سرمایه‌گذاران کلان به تجارت بپردازند، بدون این‌که رمز‌ارز‌های خود را بفروشند و یا کیف پول خود را رها کنند.”

پروژه‌ی پانزی پلاس توکن از صرافی‌های دارای مجوز برای دامپ رمز ارزها استفاده می‌کند!

گزارش‌های جدید شرکت تحقیقاتی OXT Research نشان می‌دهد پروژه‌ی پانزی پلاس توکن (PlusToken) از صرافی‌های دارای مجوز برای دامپ کوین‌ها استفاده می‌کند. این درحالیست که این صرافی‌ها قوانین احراز هویت (KYC) سفت و سختی دارند. در این گزارش آمده که وجوه PlusToken از جاهای مختلف به میکسرها منتقل و پس از ترکیب توزیع می‌شود. در این گزارش آمده است:

«تقریبا ۸۰ درصد کوین‌ها توزیع شده‌اند در حالیکه ۳۳۸۷۲ BTC درون میکسر باقی مانده و ۳۸۵۳ BTC در حال توزیع شدن است. در نتیجه ۳۷۷۲۵ BTC وارد میکسر شده اما هنوز توزیع نشده‌اند.»

طبق این گزارش پلاس توکن با عرضه در زمان گاوی بودن بازار و متوقف کردن فروش در زمان افت بازار ۱.۳ میلیارد دلار در هفت ماه گذشته به جیب زده است. تا زمان نگارش این خبر OXT حدود ۷۰ درصد کل کوین‌های توزیع شده این پروژه را احتکار کرده که یعنی اقدامات پلاس توکن تاثیر قوی بر بازار نخواهد گذاشت.

OKEx نیز مقصد تازه‌ی این کوین‌هاست و از ماه فوریه به بعد حدود ۵۰ درصد کوین‌ها وارد این صرافی شده است. با این حال، صرافی هوبی همچنان مقصد اصلی این کوین‌ها است. با وجود اینکه نهادهای حاکمیتی سراسر جهان به لزوم اجرای قوانین احزار هویت کاربران (KYC) و مبارزه با پولشویی (AML) تاکید دارند، صرافی‌های دارای مجوز عمده مقاصد پروژه‌ی پانزی پلاس توکن هستند و این پروژه‌ی کلاهبرداری کوین‌های خود را از طریق این صرافی‌ها جابجا می‌کند.

کارشناسان معتقدند که PlusToken بزرگ‌ترین پروژه اسکم و پونزی تاریخ رمز ارزها تا به امروز بوده است. این پروژه در سال ۲۰۱۸ آغاز شد و طبق گزارش‌ها در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰ میلیون مشارکت‌کننده داشت. هرچند که چندین نفر از اعضای این پروژه تا کنون دستگیر شده‌اند این پروژه هنوز به کار خود ادامه می‌دهد.

ترس از ویروس همه‌گیر کرونا بر بازار رمز ارزها سایه انداخت

گروه تجاری بورس شیکاگو (CME) بزرگترین صرافی مشتقات مالی جهان و ارائه‌دهنده‌ی مشتقات بیت کوین (BTC)، اعلام کرده به دلیل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا پس از پایان ساعت کاری فردا جمعه (۱۳ مارس) تا اطلاع ثانوی بخش معاملاتی خود را در شیکاگو تعطیل خواهد کرد. پس از آنکه سازمان بهداشت جهانی جهانی بیماری کرونا ویروس را به عنوان یک بیماری همه‌گیر جهانی طبقه‌بندی کرد، شرکت‌ها و سازمان‌های حوزه‌ی رمز ارزها شیوه‌ی کار خود را تغییر دادند.

CME اعلام کرده علیرغم اینکه هیچ مورد مثبتی در ساختمان این صرافی گزارش نشده این تصمیم به دلیل لزوم احتیاط و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا اتخاذ شده است. تا کنون ۱۳۲۲ مورد ابتلا به کرونا و ۳۸ فوت در ایالات متحده تائید شده است. بیت کوین در زمان نگارش این خبر حدود ۶۳۰۰ معامله می‌شود و طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۹.۵ درصد افت داشته است.

برنده‌ی نوبل اقتصاد روایت پرطرفدار موجود در مورد بیت‌کوین را زیر سوال برد

نوریل روبینی، اقتصاددان برنده جایزه نوبل، با انتشار یک توئیت درباره کاهش ۸ درصدی پرچمدار رمزارزها، نمک بر زخم سرمایه‌گذاران بیت‌کوین پاشید. او در توییت خود با اشاره به این کاهش اعلام کرد که بیت‌کوین جزو دارایی‌های ریسک‌پذیر و پرخطر به حساب می‌آید.
این موضوع که بیت‌کوین عملکرد بدتری نسبت به سهام جهانی داشته است، روایت محبوب موجود که بیت‌کوین را یک دارایی امن در هنگام بحران‌های اقتصادی می‌داند، زیر سؤال می‌برد. نوریل روبینی در توئیتش مدعی شده است، اینکه کاهش ارزش بیت‌کوین از کاهش ارزش سهام جهانی بیشتر بوده، شاهدی دیگر بر این مدعاست که بیت‌کوین در دوره‌های بحرانی، پرخطرتر از دیگر دارایی‌های موجود است.

توئیت نوریل روبینی - کوین ایران

بیت‌کوین به زیر ۸۰۰۰ دلار لغزید

همانطور که تمام خبرگزاری‌ها گزارش کرده‌اند، بیت‌کوین در ۸ مارس (۱۸ اسفند) ضربه سختی خورد. این کاهش قیمت به کلاهبرداران PlusToken نسبت داده شد. گفته می‌شود آن‌ها مقداری سکه‌ی مسروقه را وارد بازار آزاد کرده‌اند.

پس از ورود به این گرداب مرگبار، ارزش پیشروترین رمزارز به پایین‌تر از ۸۰۰۰ دلار سقوط کرد و به کمترین نرخ روزانه خود یعنی ۷،۶۸۹ دلار رسید. طرفداران بیت‌کوین همیشه اعتقاد داشتند که اولین رمزارز در طول بحران اقتصادی بعدی رونق خواهد گرفت. همانطور که وایت‌پیپر بیت‌کوین درست در دورانی منتشر شد که بانک برادارن لومان در آمریکا دچار ورشکستگی شده بود.

پس از آنکه عربستان سعودی اظهار کرد که تولید روزانه خود را به بیش از ۱۰ میلیون بشکه افزایش خواهد داد، قیمت نفت بیش از ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد.
این اخبار بازارهای جهانی سهام را که به دلیل شیوع کرونا ویروس آسیب‌پذیر شده، متلاشی کرده است. در اقدامی بی‌سابقه، معاملات آتی سهام ایالات متحده نیز پس از کاهش بیش از پنج درصد، موقتاً متوقف شدند.

۴۵ درصد از معامله‌گران رمزارزها از سال ۲۰۱۷ وارد این حوزه شده‌اند

بر اساس نتایج یک نظرسنجی منتشر شده توسط صرافی بایننس، قریب به نیمی از معامله‌گران رمزارزها اولین دادوستد خود را در این حوزه در سال ۲۰۱۷ انجام داده‌اند.

در این نظرسنجی که در بستر شبکه اجتماعی توییتر انجام شده، بیش از ۱۱ هزار کاربر شرکت کرده‌اند و بخش قابل‌توجهی اذعان داشته‌اند که سال ۲۰۱۷ همزمان با جهش شدید قیمت رمزارزها دست به معامله‌گری در این وادی زده‌اند.

۱۷ درصد از این شرکت‌کنندگان گفته‌اند که در سال ۲۰۱۸ که از آن با عنوان «سال سرد و زمستان رمزارزها» یاد می‌شود، وارد این حوزه‌ شده‌اند و ۱۱ درصد هم سال گذشته، اولین معامله رمزارزی خود را رقم زده‌اند. ۲۷ درصد از آن‌ها هم اظهار داشته‌اند که پیش از سال ۲۰۱۷ به دادوستد رمزارزها مشغول بوده‌اند.

با نیم‌نگاهی به نمودار زیر درمی‌یابیم که میان شاخص ترس و آز با نتایج این نظرسنجی، هم‌بستگی وجود دارد. در سال ۲۰۱۸ فضای به‌شدت ابهام‌آلود و هراسناکی بر دنیای رمزارزها سایه افکنده بود و همین مانع از آن می‌شد که معامله‌گران تازه‌وارد دست به انجام معامله در این حوزه بزنند.

معامله‌گران رمزارزها

بااین‌حال به‌نظر می‌رسد سال ۲۰۲۰ سال متفاوتی برای رمزارزها باشد و شاهد اقبال روزافزون مردم به این حوزه خواهیم بود.

معامله‌گران رمزارزها

قانون‌گذاری

بانک مرکزی انگلیس به عرضه‌ی CBDC ابراز علاقه کرد!

بانک مرکزی انگلیس امروز بصورت رسمی یک مقاله برای بحث و تبادل نظر پیرامون ارز دیجیتال منتشر کرد. این مقاله‌ی ۵۷ صفحه‌ای یک الگوی مصور از ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) ارائه می‌دهد که برای ذخیره‌ی ارزش و پرداخت‌های خانوار و مشاغل طراحی شده است. بانک انگلیس منتظر پاسخ عموم مردم تا ۱۲ ژوئن ۲۰۲۰ به این مقاله است.

در بخشی از مقاله منتشر شده آمده:

«ما به CBDC علاقمندیم چراکه تغییری قابل توجهی درماهیت پول و پرداخت‌ها ایجاد می‌کند. استفاده از اسکناس به عنوان در دسترس‌ترین شکل پول بانکی رو به کاهش گذاشته و عرضه‌ی پول‌های خصوصی با نوآوری تکنولوژی‌های جدید روندی افزایشی دارد.»

بانک مرکزی در ادامه‌ی مقاله توضیح می‌دهد:

«حرکت سپرده‌های بانکی قابل توجه به سمت CBDC روز ترازنامه‌ی بانک مرکزی و بانک‌های تجاری تاثیر خواهد گذاشت. چنین اتفاقی می‌تواند روی میزان اعتبار فراهم شده توسط بانک‌ها برای اقتصادی بزرگ‌تر و چگونگی اجرای سیاست پولی و حمایت از پایداری مالی تاثیر بگذارد.»

هرچند بانک مرکزی انگلیس هنوز تصمیم قطعی برای عرضه‌ی CBDC نگرفته اما اعلام کرده در صورت عرضه‌ی ارز دیجتال هر CBDC معادل یک پوند استرلینگ خواهد بود.

بانک مرکزی انگلیس اوایل امسال به همراه بانک‌های مرکزی کانادا، ژاپن، سوئد، سوئیس و بانک مرکزی اروپا کارگروهی برای کشف کاربردهای احتمالی CBDC ها ایجاد کردند.

توقف فعالیت اولین خودپرداز بیت‌کوینی آلمان به دستور مقام ناظر مالی این کشور

مقام ناظر بر امور مالی آلمان درصدد است فعالیت شرکت KKT UG مستقر در برلین را متوقف کند. این شرکت به مصرف‌کنندگان امکان می‌دهد از طریق خودپرداز نسبت به خرید و فروش رمزارزها اقدام کنند.

اداره نظارت مالی فدرال آلمان (BaFin)، طی حکمی به تاریخ چهارم مارس به آدام گراموفسکی، مدیرعامل KKT UG دستور داده تا هرچه سریع‌تر نسبت به توقف معاملات برون‌مرزی شرکت متبوع خود اقدام کند.

شرکت KKT UG در وب‌سایت خود به نشانی www.shitcoins.club به تبلیغ ۲۴ دستگاه خودپرداز برای خرید و فروش رمزارزها پرداخته است. علاوه‌براین به‌نظر می‌رسد گستره‌ی دامنه‌ی فعالیت این شرکت، تمام اروپا را نیز در بر‌می‌گیرد.

فعالیت خودپردازهای رمزارزی از لحاظ قانونی در آلمان، همچنان بلاتکلیف است. پیش‌تر در سال گذشته در جریان رسیدگی به پرونده صرافی بیت کوینی Bitcoin-24 فعال در آلمان، دادگاه تجدیدنظر برلین طی حکمی رای به عدم مجازات دادوستد بیت‌ کوین بدون مجوز صریح نهادهای ناظر داد.

گفتنی است در سال میلادی جاری، دولت آلمان تصمیم گرفته مقررات جدیدی را در زمینه مبارزه با پولشویی به اجرا بگذارد. مطابق این قوانین از سال آینده، تمامی فعالان در حوزه خدمات رمزارزی از صرافی‌ها گرفته تا کیف‌پول‌ها باید نسبت به اخذ مجوز از سازمان BaFin اقدام کنند.

فعالیت در حوزه‌ی رمز ارزها در کره جنوبی زیر چتر قانون قرار گرفت

مجمع ملی کره جنوبی اصلاحیه‌ای را تصویب کرد که طبق آن رمز ارزها تحت سیستم حقوقی کره به رسمیت شناخته می‌شوند. این اصلاحیه گزارش‌دهی و استفاده از اطلاعات ویژه‌ی مالی را بر اساس دستورالعمل FATF برای فعال کردن کسب و کارهای رمز ارزی تغییر داد. طبق قانون اصلاح شده شرکت‌های فعال در حوزه‌ی رمز ارزها در کره‌ جنوبی باید الزامات مربوط به تائید هویت مشتری (KYC)، مبارزه با پولشویی (AML) و گزارش‌دهی تراکنش‌ها را رعایت کنند.

طبق اصلاحیه‌ی جدید صرافی‌ها، کیف پول‌ها و پروژه‌های بلاکچینی که عرضه اولیه توکن را انجام می‌دهند باید با یک بانک دارایی مجوز در کره جنوبی همکاری کنند تا نام واقعی مشارکت‌کنندگان و اطلاعات حساب بانکی آنها تائید شود. کره جنوبی یکی از بزرگترین قطب‌ معاملات رمز ارزها در آسیا است و بیش از ۷۰ صرافی در این کشور مشغول فعالیت می‌باشند.

قوانین فعالیت در حوزه‌ی رمز ارزها پیش از این در کره جنوبی روشن نبود و تنها دستورالعمل‌هایی برای شرکت‌های فعال وجود داشت. تنظیم مقررات و به رسمیت شناختن صنعت رمز ارزها باعث ورود سرمایه‌گذاران نهادی و افراد بیشتری به این صنعت می‌شود.

مهر تایید نهادهای قانونی فرانسه بر بیت کوین

رسمیت بیت کوین

دادگاه تجاری شهر نانتر فرانسه طی حکمی بیت کوین را به عنوان یک ارز به رسمیت شناخته است.

مطابق با اخبار منتشر شده توسط پایگاه خبری Les Echos، دادگاه تجاری نانتر پیش‌تر در اواخر ماه فوریه گذشته حکم به رسمیت بیت کوین داده و اکنون این تصمیم علنی شده است.

انتظار می‌رود صدور این حکم به رونق معاملات بیت کوینی و سرازیر شدن نقدینگی به بازار رمزارزها بینجامد.

یکی از وکلای فعال در حوزه رمزارزها می‌گوید مطابق با حکم صادره، از این پس استفاده از بیت کوین به عنوان پول در فرانسه کاملا قانونی خواهد بود. بنابراین می‌توان انتظار داشت که تنور بازار رمزارزها در تمامی حوزه‌ها از پرداخت تسهیلات گرفته تا دادوستد و سپرده‌گذاری داغ‌تر از همیشه شود.

گفتنی است رای دادگاه تجاری نانتر برای حل‌وفصل مناقشه حقوقی درگرفته میان صرافی فرانسوی Paymium و بنگاه سرمایه‌گذاری انگلیسی BitSpread صادر شده است.

در سال ۲۰۱۴، صرافی Paymium مقدار معینی BTC به بنگاه BitSpread تسهیلات اعتباری اعطا کرد. با ظهور بیت کوین کش (BCH) در سال ۲۰۱۷ پس از وقوع انشعاب سخت از بیت کوین، تمامی دارندگان BTC به نسبت یک‌به‌یک، سکه BCH دریافت کردند. پرسشی که در این میان برانگیخته شده بود این بود که آیا BitSpread باید علاوه بر BTC بیت کوین های کش دریافتی خود را به Paymium تحویل دهد یا خیر. دادگاه یاد شده برای حل این منازعه برپا شده بود.

سرمایه‌گذاری ۴.۷ میلیون دلاری چین در پلتفرم‌های مالی مبتنی بر بلاک‌چین

بانک خلق چین (PBoC) چهارمیلیون و هفتصدهزار دلار از بودجه دولت مرکزی را برای پلتفرم مالی‌اش که مبتنی بر بلاک‌چین است اختصاص داد. این بودجه بیش از سه سال اجرا خواهد شد و برای پروژه‌های تحقیق و توسعه در نظر گرفته شده است.

پلتفرم بلاک‌چین در ابتدا توسط PBoC در شنزن در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ معرفی شد. این پلتفرم برای تسهیل نقل و انتقالات و ایجاد یک دفترکل غیرقابل مداخله برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات ایمن بین مشاغل و ادارات دولتی در نظر گرفته شده است.

بلاک‌چین باعث صرفه‌جویی در بهره‌وری تأمین اعتبار شرکت‌های چینی می‌شود

تا اواسط ژانویه سال جاری میلادی، این پلتفرم معاملات ۱۲.۴ میلیارد دلاری ۳۸ بانک را به انجام رسانده است و نزدیک به ۱۹۰۰ بنگاه برای استفاده از این بستر ثبت نام کرده‌اند.
رسانه چینی Xinhua ادعا می‌کند که این پلتفرم مدت پروسه مالی تجارت‌ها را از تقریباً ۱۰ روز به ۲۰ دقیقه کاهش داده است. هزینه‌های انجام‌شده برای این پروسه نیز با استفاده از این پلتفرم حدوداً ۶٪ کاهش یافته‌اند.

این پلتفرم توسط مؤسسه تحقیقاتی ارزهای دیجیتال PBoC، آکادمی علوم چین، دانشگاه‌های پیشرو چین و بانک‌های بزرگ محلی اداره می‌شود.

بلاک‌چین همچنان در چین در حال توسعه است

در ماه‌های اخیر فناوری بلاکچین به برنامه‌های کاربردی زیادی در سراسر جامعه چین راه یافته است. در تاریخ ۲ مارس، پکن سیستم فاکتور الکترونیکی مبتنی بر بلاک‌چین را برای پارکینگ‌ها راه‌اندازی کرد. این کشور تصمیم دارد در آینده بلاک‌چین را در بخش‌های بیشتری اجرا کند.

در طول نیمه اول فوریه، Xinhua تخمین زده است که دست کم ۲۰ برنامه بلاک‌چین برای کمک به تلاش‌های دولت چین در مهار کرونا ویروس – از جمله در زمینه مدیریت و پیگیری سوابق بهداشتی، لوازم پزشکی و اقدامات امدادی- راه‌اندازی شده است.

کسب و کارها

بلاک‌چین، راه‌حلی برای رونق بازار املاک در ژاپن

بلاک‌چین راه حل بازار املاک در ژاپن - کوین ایران

برای رسیدگی به خانه‌های خالی حومه ژاپن دو شرکت، راه‌حلی مبتنی بر بلاک‌چین تهیه کرده‌اند. موضوعی که خبر از توسعه کاربرد‌پذیری بلاک‌چین می‌دهد.
پلتفرم Securitize، با هدف ایجاد یک بستر مالی با استفاده از اوراق بهادار دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، به LIFULL شرکت فعال در حوزه املاک و مستغلات مستقر در توکیو پیوست. براساس خبری که در ۱۰ مارس منتشر شد، آنها موفق شده‌اند اثبات کنند که فناوری بلاک‌چین و اوراق بهادار دیجیتال نسبت به روش‌های سنتی تأثیرگذاری بیشتری در بازار املاک و مستغلات ژاپن دارد.
بودجه اجتماعی LIFULL با همکاری BUIDL، یک شرکت تابعه Securitize، از این پلتفرم جدید برای نوسازی بسیاری از خانه‌های ژاپن که غیرقابل سکونت‌اند یا به کلی رها شده‌اند، استفاده خواهد کرد.

چرا بازار املاک و مستغلات در ژاپن نیاز به رونق دارد؟

شرکت Securitize تصمیم دارد بستری فراهم کند تا افراد را به سرمایه‌گذاری در زمینه ملک در منطقه‌های کم‌طرفدارتر ژاپن تشویق کند.  LIFULL مسائل مربوط به این سرمایه‌گذاری را در بیانیه خود اینطور توضیح داد:

«به منظور حفظ و بهبود ارزش مستغلات، لازم است که نوسازی و تعمیرات خانه‌های خالی سراسر کشور برای استفاده در زمینه‌های دیگر به‌صورت فعال و پیوسته انجام شود. این مشکل بزرگی است و احیای منطقه‌ای املاک و مستغلات به عنوان راه‌حلی برای این مشکل پیشنهاد می‌شود.»

هشت میلیون خانه متروکه در ژاپن نتیجه روند گسترده شهرنشینی در آسیاست که از اواخر دهه ۸۰ شدت گرفت. پیش از آن، بازار املاک و مستغلات ژاپن تقریبا به صورت نمایی رشد کرده بود. بسیاری از مشاغل فقط در شهرهای بزرگ ژاپن در دسترس‌اند و خانواده‌ها به دلیل نزدیک بودن مدارس فرزندان‌شان ناچار به ترک کردن حومه شهرها می‌شوند. در نتیجه ، املاکی که نامطلوب به نظر می‌رسند به راحتی به ارگان‌های علاقه‌مند داده می‌شوند.

بوترین: ارزهای غیرمتمرکز مبتنی بر حریم خصوصی ارز آینده خواهد بود

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، معتقد است با این وجود که دولت‌ها به دنیال ایجاد ارز دیجیتال ملی خود هستند، رمز ارزها قابلیت رقابتی خود را از دست نمی‌دهند. او ادعا می‌کند که دیجیتالی شدن امری اجتناب‌ناپذیر است و ارزهای غیرمتمرکز مبتنی بر حریم خصوصی مطلوب‌تر از ارزهای دیجیتال دولتی (CBDC) خواهند بود. ویتالیک معتقد است با فناوری بلاک چین یا بدون آن ارزهای دیجیتال به سمت پذیرش عمومی حرکت می‌کنند.

او در گفتگو با پادکست Block TV سه نوع ارز مستقل، شرکتی و دولتی را با م مقایسه کرد و گفت چالش اساسی CBDC ها و حتی ارزهای شرکتی تمرکز قدرت و جمع‌آوری داده است. این مساله موجب وابسته شدن افراد جامعه می‌شود می‌تواند روی مشارکت افراد در سیستم تاثیر بگذارد. ویتالیک پیش‌بینی می‌کند با توجه به میل سیستم‌های متمرکز به حذف بخشی از جامعه‌ی تحت کنترل‌شان، ارز جذاب در آینده ارزی غیرمتمرکز و خصوصی خواهد بود.

فناوری دفترکل توزیع شده (DLT)، سیستم مالی جهانی را بهبود می‌بخشد

در هفتم مارس سال جاری، سه کارشناس پول و رمزنگاری در مورد چالش‌ها و چشم‌انداز ارزهای دیجیتال صادره از سوی بانک مرکزی در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) نمایشگاه بیت‌کوین ۲۰۲۰ گفتگو کردند.
سه کارشناس یاد شده تصدیق کردند که فناوری‌ دفترکل توزیع شده (DLT) می‌تواند سیستم پولی موجود جهانی را بهبود بخشد، با این وجود چالش‌های مهمی در رابطه با حریم خصوصی، قابلیت همکاری و قابلیت مقایسه بلاک‌چین‌ها وجود دارد.
سونجا داوودوویچ، اقتصاددان صندوق بین‌المللی پول (IMF)، به بانک‌های مرکزی هشدار داد که بدون در نظر گرفتن فناوری مرتبط با آن، برای اجرای سیستم‌های بلاک‌چین عجله نکنند. با وجود مجموعه‌ای از سیستم‌های توزیع‌شده در دسترس برای بانک‌های مرکزی، داوودوویچ ادعا می‌کند که هیچ یک از آنها حریم خصوصی و قابلیت همکاری مناسبی را به نمایش نگذاشته‌اند.

آیا DLT میتواند حجم میلیاردی معادلات را پشتیبانی کند؟

رابله علی، پژوهشگر حوزه رمزارزها در MIT و کارمند سابق بانک انگلستان، پیش‌بینی می‌کند ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در نهایت اشکال ترکیبی و مختلفی خواهند داشت.
باب بنچ مدیر تحقیقات فینتک در بانک مرکزی فدرال بوستون، می‌گوید رمزارزهایی مثل بیت‌کوین نمی‌توانند نیازهای بانک مرکزی را تامین کنند.
با وجود اینکه تأیید شده فناوری دفترکل توزیع شده (DLT) می‌تواند کارایی مثبت داشته باشد، از بانک‌های مرکزی خواسته شده تا خطرات اعتماد کامل به آن را در نظر بگیرند.

امکان خرید رمز ارز با استفاده از سیستم پرداخت بانکی در BlockFi

ورایزون

شرکت وام‌دهی رمز ارزی BlockFi از پرداخت‌های نقدی در پلتفرم خود پشتیبانی می‌کند. مشتریان این پلتفرم از این به بعد خواهند توانست با پرداخت‌های مستقیم بانکی رمز ارز خریداری نمایند.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف، کمپانی BlockFi در تاریخ ۱۰ مارس افزودن این امکان جدید به پلتفرم خود را اعلام کرده است. به موجب این امکان کاربران BlockFi می‌توانند با پرداخت‌های بانکی رمز ارز خریداری کنند و همچنین تا ۸.۶ درصد سود سالیانه بدست آورند. سرویس پرداخت بانکی توسط شرکت خدمات مالی  Silvergate پشتیبانی می‌شود و هم به صورت محلی و هم بین المللی در دسترس است.

زاک پرینس مدیر اجرایی BlockFi به کوین‌تلگراف گفته است که تاکنون بیت‌کوین، اتریوم و رمز ارز پایدار USDC محبوب‌ترین رمز ارزهای بازار بین مشتریان بوده اند.

“مشتریان قدیمی بیشتر تمایل به نگهداری و دریافت وام از رمز ارزهای با قیمت پایدار داشتند. اما مشتریان جدید ما تمایل بیشتری به دریافت بیت‌کوین و اتریوم از خود نشان داده اند.”

وی افزوده است که BlockFi به زودی رمز ارزهای دیگری را به پلتفرم خود اضافه خواهد کرد.

گفتنی است که در ماه‌های اخیر استفاده از پلتفرم‌های وام‌دهی در فضای رمز ارزها گسترش پرشتابی یافته است.

ورایزون به‌دنبال استفاده از بلاک‌چین در زیرساخت‌های امنیت سایبری خود

ورایزون بیزینس (Verizon Business)، بازوی سازمانی ابرشرکت ورایزون، هفته گذشته از دو سامانه امنیت سایبری مبتنی بر بلاک‌چین رونمایی کرد. این اولین باری است که ورایزون از بلاک‌چین برای تامین امنیت زیرساخت‌های سایبری خود بهره می‌برد.

اولین سامانه‌ که ورایزون آیدنتیتی (Verizon Identity) یا به‌اختصار VID نام دارد، اطلاعات مرتبط با گواهینامه‌های ورود کاربران را در یک گاوصندوق هویت دیجیتال ذخیره می‌کند. آن‌طور که ورایزون می‌گوید چنین سامانه‌ای می‌تواند نیاز به گذرواژه‌ها را از بین ببرد. علاوه‌براین، در سامانه یاد شده، احراز هویت چندعاملی و داده‌های بیومتریک، یکپارچه شده و استانداردها در زمینه محافظت از داده‌های کاربران رعایت می‌شود.

دومین سامانه که Verizon’s Machine State Integrity نام دارد، اطلاعات را از سامانه‌های غیرمتمرکز عظیم نظیر شهرهای هوشمند یا ابرشبکه‌های توزیع برق دریافت می‌کند. قرار است این سامانه در سه‌ماهه‌ی دوم سال میلادی جاری در ایالات متحده‌ی آمریکا راه‌اندازی شود.

ورایزون می‌گوید پایگاه داده‌ی توزیع‌شده بلاک‌چین نسبت به همسان‌های متمرکز آن امن‌تر است؛ چرا که هیچ نقطه‌ی تکین شکست در آن وجود ندارد.

شتابدهنده‌ی بلاک چین برکلی استارتاپ‌های فصل بهار خود را انتخاب کرد

شتابدهنده‌ی بلاک چین دانشگاه برکلی از انتخاب ۱۷ استارتاپ جدید برای دور سوم شتابدهی که از بهار ۲۰۲۰ شروع می‌شود، خبر داد. این شتابدهنده یک سرمایه‌گذاری مشترک بین سازمان‌ها در پردیس دانشگاه برکلی در کالیفرنیاست و از مرکز کارآفرینی و فناوری Sutardja، دانشکده‌ی مهندسی برکلی، بیزینس اسکول Haas برکلی و مرکز بلاک چین برکلی تشکیل شده است.

۱۷ استارتاپ جدید از بین ۱۴۰ استارتاپ انتخاب شده‌اند و طیفی از صنعت بازی، اینترنت چیزها (IoT)، فینتک، ورزش، انرژی و مراقبت‌های بهداشتی را شامل می‌شوند. این استارتاپ‌ها از مشارکت با مربیان، محققان، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و استعدادهای دانشجویی شتابدهنده‌ی بلاک چین برکلی سود می‌برند.

شتابدهنده‌ی بلاک چین برکلی در بهار ۲۰۱۹ میزبان ۱۲ پروژه و در پاییز ۲۰۱۹ میزبان ۱۳ تیم بود. تیم‌های منتخب بهار ۲۰۲۰ برکلی عبارتنداز:

 • Alcala: کنسرسیوم غیرمتمرکز مالی که به دنبال ایجاد زیرساخت بین زنجیره‌ای باز برای اکوسیستم Polkadot است.
 • ARterra: پلتفرم درگیرسازی مخاطبان که روی پروتکل NEAR ساخته شده و به فرانسیزهای ورزشی، eSport، تیم‌های ورزشی و تولیدکنندگان ویدئو خدمات ارائه می‌دهد.
 • Blockstar: استارتاپی که بازاری برای برندهای اختصاصی ساخته تا با ویدئو گیم، تجربیات واقعیت مجازی، شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان کالاهای مجازی قابل خرید، اجراه یا مصرف ارائه دهند.
 • Blok-z: یک راه‌حل برچسب سفید در شارژ تائید تولید، معامله و ردیابی برق از مبدا تا مقصد.
 • Calypso: یک سایت حراج معکوس که به قرض گیرندگان امکان ایجاد پروپوزال وام شخصی‌سازی شده را می‌دهد.
 • Cowri: شبکه‌ای که امکان تبادل کارآمدو سریع رمز ارزهای پایدار را می‌دهد تا مشکلات قابلیت همکاری زیرساخت‌ها در آینده را حل کند.
 • Finoa: یک شرکت نگهداری و خدمات دارایی دارای مجوز از اتحادیه اروپا در آلمان برای موسسات و شرکت‌ها.
 • GVOS.io: یک مرز ابری با استفاده از ذخیره‌سازی توزیع‌شده برای ایجاد، ذخیره، توزیع و نظارت بر نقشه‌های HD برای رانندگی خودکار.
 • Linkdrop: یک پلتفرم بازاریابی Web3 که با استفاده از پروژه‌های رمز ارزی و کیف پول‌ها به کاربران امکان می‌دهدبدون داشتن کیف پول دارایی دیجیتال خود را نگهداری کنند.
 • Liquid Mortgage: یک پلتفرم دارایی دیجیتال برای ایجاد دارایی دیجیتا در سطح وام برای انتقال دارایی وام‌گیرنده به سرمایه‌گذار.
 • Nodle.io: پروژه‌ای که ارتباط بیش از پنج میلیون تلفن هوشمند DAU با اینترنت چیزها (IoT) را ممکن می‌کند.
 • Nugbase: یک مزرعه‌ی مبتنی بر اتریوم برای بازی‌های چندین نفره.
 • OPGames: ارائه‌دهنده‌ی مجموعه‌ای از ابزارها برای کمک به توسعه‌دهندگان بازی تا مسابقات ورزشی الکترونیکی را به بازی‌های تک‌نفره‌ی خود اضافه کنند و کریپتو به‌دست آورند.
 • Sixtant: یک سیستم معاملاتی فرکانس بالای مکزیکی که خدمات بازارسازی و نقدینگی رمز ارزی ارائه می‌دهد.
 • Snark Health: بستری برای ایجاد انسجام میان بیماران، پزشکان و اهداکنندگان خدمات مراقبت پزشکی.
 • Snowball Money: یک پلتفرم سرمایه‌گذاری هوشمند روی رمز ارزها.
 • Stake Technologies: یک زیرساخت مقیاس‌پذیر برای وب ۳.۰ از طریق شبکه‌ی پلاسما با قابلیت قراردادهای هوشمند.

کرونا ویروس در کنفرانس ETHLondon! شرکت‌کنندگان باید تست کرونا دهند

در تاریخ ۱۱ مارس، مالک سرویس‌دهنده غیرمتمرکز TorusLabs آقای ژن یو یانگ خبر از مثبت بودن نتیجه تست کرونا ویروس خود داده است.

او با انتشار یک پست در توئیتر از تمام کسانی که با او در طی کنفرانس ETHLondon که از تاریخ ۲۸ فوریه تا ۱ مارس برگزار شده بود، و یا گردهمایی جامعه اتریوم که در تاریخ ۳ تا ۵ مارس برگزار شده بود،  ارتباط داشته اند درخواست کرده است که یا خود را قرنطینه کنند و یا آزمایش کرونا دهند.

شیوع کرونا ویروس در تمامی کشورهای دنیا، کنفرانس‌های متعددی در رابطه با رمز ارزها را تحت تاثیر قرار داده است. هفته بلاک‌چین پاریس پس از منع گردهمایی‌های پرجمعیت توسط دولت فرانسه به تعویق افتاده است. گردهمایی جامعه اتریوم که در فرانسه برگزار شده بود، به علت حضور کمتر از ۵ هزار نفری شرکت‌کنندگان شامل حال قانون منع برگزاری نشد. در کنفرانس ETHLondon نیز صندلی‌های رزرو شده خالی بسیاری دیده می‌شد. ترس عمومی از شیوع این ویروس مرگبار مردم را از شرکت در تجمعات منصرف می‌کند. حتی اگر دولت‌ها اجازه برگزاری آنها را داده باشند.

در هنگ‌کنگ نیز دو کنفرانس رمز ارزی و بلاک‌چین محور به تعویق افتاده‌اند. برگزاری هفته بلاک‌چین هنگ‌کنگ به اواخر سپتامبر موکول شده است. در کره جنوبی نیز گردهمایی Nitron به اوایل فوریه تغییر تاریخ داده است.

این درحالی است که هر روز به شمار قربانیان کرونا ویروس در دنیا افزوده می‌شود. به نظر می‌رسد اکنون با گسترش شیوع در تمامی کشورهای جهان حوزه و زمینه‌ای نیست که تحت تاثیر این ویروس مرگبار قرار نگرفته باشد.

شیوع ویروس کرونا به لغو دو کنفرانس بزرگ در حوزه رمزارزها انجامید

ویروس کرونا

شیوع گسترده‌ی ویروس کرونا به لغو بسیاری از نمایشگاه‌ها و گردهمایی‌ها انجامیده است. در حوزه‌ی رمزارزها نیز تاکنون دو کنفرانس بزرگ در ایالات متحده به‌دلیل شیوع این اپیدمی به تاریخ دیگری موکول شده است.

کنفرانس «بیت کوین ۲۰۲۰» که قرار بود در روزهای ۲۷ و ۲۸ مارس در سان فرانسیسکو برگزار شود، لغو شده و احتمالا در سه‌ماهه سوم سال میلادی جاری برگزار خواهد شد. اتاق تجارت دیجیتال نیز کنفرانس DC Blockchain Summit 2020 را که برای هفته‌ی بعد برنامه‌ریزی شده بود، به زمان دیگری موکول کرده است.

برگزارکنندگان کنفرانس بیت کوین ۲۰۲۰ به کسانی که بلیت این رویداد را خریداری کرده‌اند، اطمینان داده‌اند که بلیت آن‌ها کماکان معتبر خواهد بود و می‌توانند در این رویداد که در تاریخ جدیدی برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

گفتنی است هر دو رویدادی که پیش‌تر از آن‌ها نام برده شد، از جمله مهمترین رویدادهای صنعت رمزارزها هستند. با نزدیک شدن به موعد هاوینگ، کنفرانس بیت کوین ۲۰۲۰ در پی این بود تا بهترین سخنرانان حوزه رمزارزها را گرد هم بیاورد. برگزارکنندگان این رویداد امیدوار بودند که بتوانند در خلال این کنفرانس به بحث در مورد نقاط عطف پیش روی فناوری بلاک چین بپردازند و مسیر این فناوری را برای شکوفایی قابلیت‌هایش مورد بررسی قرار دهند.

ایرلند برای اولین‌بار میزبان رویداد حراج عمومی بیت‌کوین خواهد بود

وقتی نام حراجی به میان می‌آید، بیشتر از هر چیزی آثار هنری، کلکسیون‌های ارزشمند، اتومبیل‌های منحصربه‌فرد و اشیای عتقیه به ذهن متبادر می‌شود. با این حال، این رو‌زها می‌توان شاهد به حراج گذاشتن همه چیز از جمله بیت‌کوین‌های توقیف شده بود.

قرار است حراجی ویلسون در اولین رویداد خود برای حراج بیت کوین‌های توقیف شده در جمهوری ایرلند، معادل با ۱۲۵ هزار دلار بیت کوین را زیر چکش حراجی قرار دهد. تمامی بیت کوین های این حراجی توسط دولت فدرال بلژیک در اختیار حراجی ویلسون قرار گرفته است.

این اولین باری نیست که حراجی ویلسون، میزبان برگزاری حراجی رمزارزهای مصادره‌ای است. در واقع این شرکت ایرلندی که بزرگترین حراجی مستقل بریتانیا به حساب می‌آید، پیش‌تر در فوریه ۲۰۱۹ از طریق یکی از شرکت‌های خصوصی در شهر بلفاست اقدام به برگزاری حراجی بیت کوین کرده بود.

در آن هنگام، ۳۱۵ بیت کوین در معرض پیشنهاد بیش از ۹۰ شرکت‌کننده از سراسر جهان قرار گرفت. با این حال، این اولین باری است که قرار است جمهوری ایرلند میزبان چنین حراجی‌ای باشد.

حراجی یادشده در تاریخ ۲۴ مارس به‌صورت آنلاین توسط شعبه دوبلین حراجی ویلسون برگزار خواهد شد. برخلاف حراجی‌هایی که در ایالات متحده برگزار می‌شود، این حراجی برای افراد بیشتری در دسترس خواهد بود. پیمانه‌های درنظرگرفته شده برای این حراجی از ۰.۲۵ تا ۱ بیت‌کوین متفاوت است.

کیف پول‌ها و صرافی‌ها

با لغو ممنوعیت رمز‌ارز‌ها در هند، کراکن وارد بازار‌ این کشور شد

کراکن (Kraken)، یکی از بزرگ‌ترین پلت‌فرم‌های بلاک‌چینی در دنیا در پی تصمیم جدید دادگاه عالی هند مبنی بر لغو ممنوعیت‌ بانک‌ها برای انجام تجارت با شرکت‌های رمز‌ارزی، که دو سال پیش اجرایی شده بود، قصد دارد فعالیت‌های خود را در بازار این کشور آغاز کند. به گزارش خبرگزاری CryptoDaily، این اعلامیه‌‌ی جدید در تاریخ ۹ مارس منتشر شده است.

در طی دو سال گذشته، رشد بازار این صرافی در هند به شدت به وسیله‌ی ممنوعیت بانک مرکزی این کشور تحت تأثیر قرار گرفته و محدود شده بود. با این وجود، جزییات بیشتری برای برنامه‌های مربوط به فضای بازاری بزرگ‌تر کنونی توسط کراکن داده نشده است.

سانی ری (Sunny Ray)، مدیر ارشد توسعه‌ی کسب‌و‌کار جهانی کراکن، درباره‌ی این تصمیم از سوی دادگاه عالی کشور هند اشاره کرد:

“این یک لحظه‌ی تاریخی فوق‌العاده حساس برای هند است. ساتوشی، بیت‌کوین را ابداع کرد چون می‌دانست بانک‌های مرکزی ناکارآمد هستند. واقعیت این است که مبارزه و پیروزی صنعت رمز‌ارز‌ها در برابر بانک مرکزی دومین کشور پر‌جمعیت دنیا یک دستاورد بسیار بزرگ است. ما مبارزه کردیم تا ۱.۵ میلیارد نفر دارای حق دسترسی به رمز‌ارز‌ها به شکل قانونی باشند.”

در همین راستا، این پلت‌فرم (کراکن) همچنان در آینده در جستجوی بازار هند خواهد بود. با توجه به فهرست سیاهه‌ی این ممنوعیت، آنها امیدوار هستند در مورد تعهد جدیدی که با کاربران خود در یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان به دست آورده اند، خدمات جدید بیشتری ارائه دهند.

https://coiniran.com/?p=37523
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x