ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۱۶ تا ۲۲ خرداد؛ ارزش بازار تحقق یافته‌ی بیت کوین در حالی رکورد زد که شاخص BTC نشان‌دهنده‌ی ترس است!

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

سقوط ۹ درصدی سختی استخراج بیت کوین

سختی استخراج بیت کوین که معیاری برای ارزیابی سهولت ایجاد بلاک‌های جدید از تراکنش‌ها توسط ماینرها در شبکه است، در بلاک شماره‌ی ۶۳۳۰۲۴ به ۱۳.۷ تریلیون دلار کاهش یافت. این دومین سقوط بزرگ و چهارمین سقوط سختی استخراج از ابتدای سال ۲۰۲۰ است. بیشترین سقوط نرخ هش در تاریخ ۲۶ مارس با ۱۵.۹ درصد کاهش رخ داد.

image 14

این اولین بار پس از هاوینگ (نصف شدن پاداش استخراج) بیت کوین نیست که دیفیکالتی چنین سقوطی را تجربه می‌کند. در تاریخ ۲۰ می هم سختی استخراج کاهشی ۶ درصدی ثبت کرده است. پس از هاوینگ انتظار می‌رود استخراج کنندگانی که از تجهیزات ناکارآمد برای این منظور استفاده می‌کنند این کار را کنار بگذارند. کنار رفتن چنین ماینرهایی می‌تواند دلیل اصلی افت سختی شبکه باشد.

بحث درمورد گزینه‌های افزایش ظرفیت بلاک اتریوم بار دیگر بالا گرفته است

ادامه‌ی تراکم تراکنش‌ها در شبکه‌ی اتریوم (ETH) موجب شده برخی از توسعه‌دهندگان و اعضای جامعه خواستار افزایش gas limit شوند. داده‌های Etherscan نشان می‌دهند که قیمت gas از ابتدای ماه می بیش از سه برابر افزایش یافته و در چند روز گذشته به طور متوسط ۳۰ Gwei بوده است. طبق داده‌های EthGasStation این معادل ۰.۱۶ دلار برای هر تراکنش ETH است. گفتنی‌ست تراکنش‌های توکن‌های ERC-20 و قراردادهای هوشمند چندین برابر هزینه در بر دارد.

2020 06 05 094611

داده‌های DappRadar نشان می‌دهد بازی روی اتریوم در ماه می‌ کاهش داشته در صورتی که دیگر پلتفرم‌ها افزایش اندکی را ثبت کرده‌اند. افزایش هزینه‌ی تراکنش می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی DApp های بازی بگذارد.

کارمزد تراکنش به دلیل افزایش فعالیت در بلاکچین مخصوصا انتقال مداوم تتر به شبکه‌ی ERC-20 افزایش یافته است. ارائه‌دهندگان رمز ارزهای پایدار در حال ایجاد زنجیره‌های جانبی هستند تا بدین وسیله بخشی از مشکل را حل کنند. هرچند این یک راه‌حل فوری نیست. در همین حال برخی سازندگان اتریوم خواستار افزایش gas limit با ضریب حداقل ۲.۵ برابری شدند. این کار از لحاظ تئوری روشی برای افزایش طرفیت شبکه و کاهش کارمزدهاست.

gas limit تعداد حداکثر محاسباتی که می‌توان به درون یک بلوک وارد کرد را تعریف می‌کند و مفهومی شبیه به سایز بلاک در بیت کوین است. توسعه‌دهندگان اتریوم نظیر ویتالیک بوترین و آنتون بوکوف نسبت به ریسک‌های چنین کاری نگرانند. به گفته‌ی آنها افزایش gas limit می‌تواند به حمله به نودها بیانجامد و نودهای ضعیف‌تر را از شبکه خارج کند.

راه‌حل جایگزین دیگری که بوترین پیشنهاد داد تغییر قیمت گاز در برخی از انواع محاسبات مثلا بر پایه‌ی هزینه‌ی تراکنش و عملیات ذخیره‌سازی‌ست تا ظرفیت موثر حدود ۲۰ درصد افزایش یابد. هرچند این روش نیز نیازمند انجام انشعاب سخت روی شبکه است و به تصدیق بوترین پیچیده‌تر از آن است که ماینرها با آن موافقت کنند.

دیگر توسعه‌دهندگان پیشنهاد کردند منتظر راه‌حل‌های قطعی‌تر نظیر Ethereum 1.x یا حتی Ethereum 2.0 که روی بهبود مقیاس‌پذیری تمرکز دارند، بمانند. هر دو پروژه در حال توسعه‌ هستند و ممکن است شبکه در انتظار برای عملیاتی شدن آنها متضرر شود.

سلسیوس دو سوم از ۱۵ میلیون دلار عرضه‌ی سهام خود را در یک روز جذب کرد

اپلیکیشن پیشگام در حوزه‌ی مالی غیرمتمرکز (DeFi) شبکه‌ی سلسیوس (Celsius) عرضه‌ی سهام خود را از طریق Bnktothefuture راه‌اندازی کرد. این کمپین بیش از ۱۰.۷ میلیون دلار از حداکثر ۱۵ میلیون دلار را در یک روز جمع‌آوری کرد و حداقل سرمایه‌گذاری ۱۰.۵ میلیون دلاری پیش‌بینی شده را پشت سر گذاشت.

سلسیوس به عنوان یک بستر وام‌دهی و پرداخت بهره‌ی رمزارزی ۶۰۲ میلیارد دلار وام، ۶۳۰ میلیون دلار سهام و ۱۰۶ هزار کیف پول فعال دارد. حدود ۸۱ درصد کاربران بیش از یکبار در این پلتفرم سپرده‌گذاری کرده‌اند و کاربران عادی آن به طور متوسط ۸.۲۱ بار در این پلتفرم سرمایه‌گذاری داشته‌اند. سلسیوس همچنین گزارش داده که در ۹۱ درصد از روزهای کاری خود تراز مثبتی داشته که یعنی سپرده‌گذاری بیشتری نسبت به برداشت‌ها وجود داشته است.

این مبلغ توسط ۳۹ سرمایه‌گذار جذب شده و هنوز ۴۴ روز از جذب سرمایه باقی مانده است. حداقل سرمایه‌گذاری این دور از جذب سرمایه‌ی سلسیوس که هم برای سرمایه‌گذاران ایالات متحده و هم سایر نقاط جهان باز است، ۱۰۰۰ دلار می‌باشد. در این جذب سرمایه ۱۰ درصد از سهام شرکت سلسیوس با رتبه‌ی A میان سرمایه‌گذاران توزیع می‌شود.

شایان ذکر است که سرمایه‌گذاری در این مرحله در یک شرکت ریسک بسیار بالایی دارد. طبق داده‌های Bnktothefuture اکثر پروژه‌ها در این مرحله شکست می‌خورند و سرمایه‌گذارارنشان را متضرر می‌کنند.

مهاجمان از شبکه‌ی محاسبات ابری Azure برای استخراج مونرو استفاده می‌کنند

مایکروسافت به تازگی اعلام کرده که تعدادی از حملات رمزینه‌ربایی به خوشه‌های یادگیری ماشینی قدرتمند خود را که در شبکه‌ی محاسبات ابری Azure کار می‌کنند، کشف کرده است. این کمپانی توضیح داده که نودهای برخی مشتریان به خوبی پیکربندی نشده و به به مهاجمان اجازه می‌دهد تا از این فرصت برای استخراج رمز ارز متمرکز بر حریم خصوصی مونرو (XMR) استفاده کنند.

مایکروسافت اعلام کرده ده‌ها خوشه‌ی تاثیر یافته از این حمله کشف کرده که  ابزار یادگیری ماشین Kubeflow را برای دستیابی به پلتفرم منبع باز Kubernetes هدف قرار داده‌اند. تیم امنیت Azure یک تصویر عمومی مشکوک روی تعدادی از خوشه‌های یادگیری ماشین کشف کرده‌ و از طریق بررسی‌ لایه‌های تصویر متوجه شدند که یک ماینر XMRig روی آنها راه‌اندازی شده است.

خوشه‌های یادگیری ماشین نسبتا قدرتمندند و گاهی حاوی GPU نیز هستند و این ویژگی‌ آنها را به یک هدف ایده‌آل برای رمزینه‌‌ربایی تبدیل می‌کند.

بازار

ارزش بازار تحقق یافته‌ی بیت کوین در حالی رکورد زد که شاخص BTC نشان‌دهنده‌ی ترس است!

داده‌های Coin Metrics نشان می‌دهد که در تاریخ ۱۱ ژوئن ارزش بازار تحقق یافته‌ی بیت کوین (BTC) از ۱۰۶ میلیارد دلار عبور کرده و به ۱۰۶.۲۶ میلیارد دلار رسیده است. ارزش بازار تحقق یافته‌ی روشی متفاوت و جایگزین روش ارزش بازار برای محاسبه‌ی ارزش بیت کوین است. در این روش قیمت آخرین معامله در سایز هر معامله ضرب می‌شود و شاخصی مشهور میان تحلیلگران رمزارزهاست.

2020 06 12 153522

پیشتر در آگوست ۲۰۱۹ برای اولین بار ارزش بازار بیت کوین از ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کرد. به نظر می‌رسد ارزش بازار تحققی یافته با روند کلی بازار در این هفته همراستا نبود چرا که روز پنجشنبه فشار فروش موجب افت ۸ درصدی قیمت بیت کوین نسبت به دلار شد. این افت قیمت موجب شد شاخص ترس و طمع که در محدوده‌ی خنثی با نمره‌ی ۵۳ از ۱۰۰ قرار داشت ناگهان به نمره‌ی ۳۸ از ۱۰۰ سقوط کند و به منطقه‌ی ترس برگردد. از لحاظ تئوری پایین بودن شاخص ترس و طمع نشان‌دهنده‌ی گرایش خرسی (نزولی) در بازار است.

2020 06 12 153613

آخرین باری که این اتفاق افتاد، قیمت بیت کوین در ۱۲ ساعت ۸ درصد افزایش یافت

با توجه به داده‌های ارائه‌شده توسط شرکت تحلیلگر blockchain Santiment، بخش قابل توجهی از سکه‌های بی‌استفاده در حال تغییر آدرس‌اند که معمولاً پیش‌بینی‌کننده‌ بی‌ثباتی در قیمت بیت کوین است.

سنجه اختصاصی Token Age Consume در ۴۰ روز بالاترین میزان قرائت را نشان می‌دهد. هنگامی که این میزان در ۲۹ آوریل ۱۸.۱ میلیون افزایش یافت، قیمت بیت کوین از ۸،۶۷۰ دلار به ۹۳۷۰ دلار هشت درصد رسید، این بدان معنی است که افزایش شدید نوسانات بسیار محتمل است.

سنجه فوق اینطور محاسبه می‌شود: با در نظر گرفتن تعداد سکه‌هایی که در یک تاریخ مشخص در حال انتقال هستند و ضرب آنها در مدت زمانی که از آخرین انتقال آنها گذشته است. معامله گران و سرمایه گذاران باید توجه جدی به مقادیر بیت کوین غیرفعال داشته باشند زیرا ممکن است نشان‌دهنده چرخش بالقوه بازار باشد. پس از این که این شاخص در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۹ به تقریبا ۵۸.۲ میلیون رسید، قیمت بیت کوین نیز تنها در یک هفته، از ۹،۶۰۰ دلار به تقریبا ۱۲۰۰۰ دلار رسید.

این فعالیت غیرمعمول لزوماً صعودی نیست. به عنوان مثال، سنجه Token Age Consumes نیز در ۲۰ مارس پیک بزرگی را ثبت کرد که در همان روز ۱۲ درصد سقوط قیمت داشت.

این روزها حرکت تعیین‌کننده‌ای در قیمت بیت کوین به چشم می‌آید. تلاش برای رساندن سطح سالانه به از سطحی بالاتر از ۱۰.۵۰۰ دلار، در اول ژوئن به شدت ناکام ماند و  پس از آن ۱۱ درصد سقوط کرد. همانطور که توسط U.Today گزارش شده است، شاخص بلومبرگ اخیراً نشانگر سیگنال فروش بود. اگر حمایت کافی برای رساندن قیمت بیت کوین به بالای ۱۰ هزار دلار صورت نپذیرد، به زودی شاهد سقوط آن تا ۶۲۰۰ دلار خواهیم بود.

رغبت مؤسسات به بیت کوین، طبق نظر تحلیلگران افزایش می‌یابد

چارلز ادواردز، تحلیلگر Capriole Investments، آمار معاملات آتی بیت کوین (BTC) را در بورس‌های تجاری BitMEX و Chicago Merchantile مقایسه کرده است. او به این نتیجه رسید که رغبت مؤسسات به بیت کوین در حال افزایش است.

آقای ادواردز گفت که آمار مربوط به تمایلات آتی به بیت کوین (BTC) در هر دو پلتفرم موجود است. ورودی نمودارها توسط گروه تحلیلی Skew ارائه شده است که بخش اپن اینترست این رمزارز را نشان می‌دهد.

طبق آمار، اپن اینترست به XBTUSD  در BitMEX حدود ۶۱۶.۷ میلیون دلار است که این ۹٪ کمتر از مقدار میانگین در یک چهارم اول تا دوم ۲۰۲۰ است. در طول روند صعودی فوریه ۲۰۲۰، این تعداد به مدت دو هفته بالاتر از ۱.۱B $ باقی ماند.

در بورس شیکاگو، اپن اینترست به قراردادهای بیت کوین (BTC) 468 میلیون دلار است که دو برابر میزان متوسط برای دوره مربوطه است. به ویژه، چارلز ادواردز توجه‌ها را به پیشرفت سریع CME را جلب می‌کند.

سطح OI Bitcoin (BTC) در CME در سال ۲۰۲۰ تقریباً ۳۱۰٪ افزایش یافته است. بنابراین، می‌تواند در آینده نزدیک از رقبا پیشی بگیرد.

آیا بیت کوین (BTC) به پول مؤسسات نیاز دارد؟

آقای ادواردز تشریح می‌کند که آمار معاملات BitMEX باید برای معاملات آتی خرده‌فروشی بیت کوین (BTC) اعمال شود. معاملات آتی CME Bitcoin (BTC) بیشتر مربوط به سرمایه‌گذاران سازمانی است. به همین دلیل این موضوع بسیار فراتر از رقابت بین دو پلتفرم است.

به طور معمول، سرمایه‌گذاران و تحلیلگران منتظر هجوم پول سازمانی به بیت کوین (BTC) هستند. با وجود این واقعیت، برخی از کارشناسان برجسته بیت کوین (BTC) درباره رغبت مؤسسات به بیت کوین متفاوت فکر می‌کنند. Adam Back مدیرعامل Cypherpunk و Blockstream اعلام کرد که قیمت بیت کوین (BTC) می‌تواند حتی بدون داشتن پول مؤسسات، شش‌رقمی شود.

بر اساس نظرسنجی Fidelty، یک سوم نهادها و موسسات در رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند

یک نظرسنجی که توسط Fidelty انتشار یافته است، نشان می‌دهد که بیش از یک سوم سرمایه‌گذاران نهادی و حقوقی در سطح جهان در رمزارز‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

این نظرسنجی Fidelty از ۷۷۴ موسسه نشان داد که بیش از یک سوم این شرکت‌ها در دارایی‌های دیجیتال و مشتقات آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در حالی که در سطح جهان،‌ ۳۳ درصد این موسسات دارای رمزارز هستند،‌ فقط ۲۷ درصد از ۴۴۱ شرکت آمریکایی که در این مطالعه وجود داشتند، دارای رمزارز هستند، همچنین نزدیک به نیمی از موسسات اروپایی به رمزارز‌ها تمایل زیادی دارند.

در این بین بیتکوین محبوب‌ترین سرمایه‌گذاری رمزارزی است چرا که بیش از یک چهارم این موسسات بیتکوین دارند در حالی که ۱۱ درصد از آن‌ها صاحب اتریوم هستند.

موسسات، بازار آنی را به مشتقات ترجیح داده‌اند

بیش از ۶۰ درصد موسساتی که دارای رمزارز بوده در بازار آنی و نزدیک به ۴۰ درصد در بازار مشتقات سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در حالی که بسیاری از موسسات هنوز مشوق رمزارز‌ها نیستند، فقط ۲۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی عنوان کرده‌اند که چیز جذابی درباره‌ی طبقه دارایی رمزارز برای آن‌ها وجود ندارد.

با نگاه به ۵ سال آینده، ۹۱ درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند که انتظار دارند حداقل ۰.۵ درصد از سبد سرمایه‌گذاری خود را به دارایی رمزارز اختصاص خواهند داد.

در طی ماه‌های اخیر شاهد هستیم که سرمایه‌گذاری بیتکوین Grayscale، انباشت بیتکوین خود را از جذب با نرخ معادل ۳۳ درصد بیتکوین‌های اخیرا استخراج شده در ۳ ماهه اول ۲۰۲۰ تا ۱.۵ برابر نرخ بیتکوین‌های عرضه شده بعد از هالوینگ، افزایش چشمگیری داده است.

رابرت کیوساکی: من در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنم، چون شیفته‌ی آن شده‌ام

رابرت تورو کیوساکی، زاده ۸ آوریل ۱۹۴۷ سرمایه‌گذار و نویسنده پرآوازه‌ی کتاب «پدر پولدار پدر بی‌پول» است. وی به تازگی در توییتی نوشته که اکنون بیش از هر زمان دیگری به بیت کوین دل باخته است.

رابرت کیوساکی در هاوایی به دنیا آمد و در همان‌جا بزرگ شد. او چهارمین نسل از یک خانواده دورگه ژاپنی-آمریکایی است. خانواده‌اش ترکیبی از مدرسان ممتاز و برجسته آمریکا بودند.

در سال ۱۹۷۷، او شرکتی را بنیان نهاد که نخستین کیف پول‌های مردانه را که ترکیبی از نایلون و ولکرو بود به بازار عرضه کرد. این محصول، بعدها به یک فراورده مولتی‌میلیون‌دلاری جهانی تبدیل شد. پس از دست کشیدن از کار تجارت، مؤسسه‌ای به نام مؤسسه بین‌المللی آموزش با گروهی از همکاران خود تأسیس کرد که به آموزش تجارت و سرمایه‌گذاری در هفت کشور جهان مشغول بوده و ده‌ها هزار نفر دانشجو دارد.

کتاب‌های رابرت به خاطر سلاست و روان بودن‌شان در عرض مدت کوتاهی به ۵۱ زبان زنده دنیا ترجمه شده و امروزه در ۱۰۹ کشور جهان در دسترس هستند. مهم‌ترین کتاب او به نام «پدر پولدار» به تعداد بیش‌از ۲۷ میلیون بار به چاپ رسیده و در همه جای دنیا به چشم می‌خورد.

او پیش‌تر نسبت به بیت کوین و ارزهای رمزپایه ابراز علاقه کرده و گفته بود که رمزارزها می‌توانند در بحبوحه‌ی بحران اقتصادی کنونی، کشتی نجات باشند. او به‌تازگی در توییتی نوشته است:

نقل است که می‌گویند «کاری را بکن که به آن علاقه داری». این گزاره در مورد سرمایه‌گذاری نیز صادق است و بهتر است «در چیزی سرمایه‌گذاری کنیم که به آن علاقه‌مندیم.» من میانه‌ی خوبی با سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا صندوق‌های قابل معامله در بورس ندارم. اگر شما دوستشان دارید، پس معطل نکنید و در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. از ۹ سالگی عاشق ملک و املاک بودم، وقتی ۲۵ ساله شدم، دل به طلا و نقره باختم و حالا امروز شیفته‌ی بیت کوین شده‌ام. شما چه چیزی را دوست دارید؟

هشدار CoinMarketCap در مورد عرضه‌ی غیرعادی XBG

وبسایت CoinMarketCap روز ۴ ژوئن هشدار داد گزارش‌هایی دریافت کرده که XBG علیرغم داشتن سقف ۲۱ میلیونی اقدام به عرضه‌ی میلیاردها توکن کرده است. این هشدار هم‌اکنون در صفحه‌ی BitGrin در وبسایت CoinMarketCap نیز قابل مشاهده است. این کوین در تاریخ ۲۱ ژانویه ۲۰۱۹ توسط تیم ناشناسی از توسعه‌دهندگان راه‌اندازی شد.

Pharazen، توسعه‌دهنده‌ی اصلی Bitgrin در اینباره گفت دقیقا پنج میلیارد XBG به عنوان پاداش یک بلاک در بلاکچین ایجاد و باعث شده کل عرضه‌ی این کوین به ۵۰۲۱۰۰۰۰۰۰ XBG برسد. وی افزود که می‌داند این ناهنجاری از یک باگ در سیستم نشات می‌گیرد و بلاک مورد نظر را خود او ماین کرده است. او کوین‌ها را به آدرسی که خودش به آن دسترسی ندارد انتقال داده تا بدین ترتیب آنها را از دسترس خارج کند هرچند اعتراف کرد که این عمل قابل اثبات نیست.

Pharazen قول داده که یک انشعاب سخت روی شبکه پیاده‌سازی کند تا بصورتی قابل اثبات این سکه‌های جدید از دسترس خارج شوند. در اواخر سال ۲۰۱۸ اتفاق مشابهی برای Bitcoin Private (BTCP) رخ داد و ۲.۰۴ میلیون BTCP جدید ایجاد شد.

صنعت

Tencent Cloud و راه‌اندازی اتحادی جدید تحت عنوان لیگ صنعت بلاکچین

بازوی محاسبات ابری Tencent در چین برای ایجاد اتحاد جدید بلاکچین در تلاش است تا ۱۰۰ سازمان را برای همکاری در پروژه‌های بلاکچین دور هم جمع کند. این اتحاد که به عنوان لیگ صنعت بلاکچین شناخته می‌شود، امسال تأسیس می‌شود و شرکت‌ها، آژانس‌های دولتی و سازمان‌های دیگر را از بخش‌های مختلف صنعت جذب می‌کند.

این گروه تلاش خواهد کرد تا مجموعه‌ای از استانداردها و رویه‌های اجرای فناوری را، به‌عنوان بخشی از تلاش برای تسریع در پذیرش فناوری بلاکچین، به کار بگیرد. طبق گزارشات، این گروه در سه بخش تشکیل می‌شود: کمیته فنی، کمیته اکوسیستم تجاری و کمیته‌ای که به‌طور خاص به استانداردهای بلاکچین بپردازد.

کمیته استاندارد بر روی کار با رگولاتورها و همچنین با شرکت‌هایی که در این فضا قرار دارند تمرکز خواهد کرد تا استانداردهای بهتری برای تنظیم و توسعه تدوین کند. همتایان آنها در کمیته فناوری در زمینه برنامه‌ریزی و ایجاد پلتفرم‌های جدید که از بلاکچین استفاده می‌کنند، کار خواهند کرد.

لیگ صنعت بلاکچین قرار است امسال فقط ۱۰۰ عضو را به خدمت بگیرد، اما برنامه‌هایی برای گسترش دارد تا مشارکت هرچه بیشتر شرکا در جهت رسیدن به هدف مشترک این گروه انجام شود.

این اقدام جدیدترین گام این شرکت در حوزه بلاکچین است. در اواخر آوریل، Tencent برنامه جدید شتاب‌دهنده بلاکچین را برای پشتیبانی از نوآوری‌های این بخش، همزمان با راه‌اندازی یک پلتفرم جدید بلاکچین در آنهویی چین رونمایی کرد که برای ارائه خدمات دولتی راه‌اندازی شده بود.

شرکت رمزارزی Chainalysis، پشتیبانی ردیابی را برای Zcash و Dash اضافه می‌کند

شرکت اطلاعات بلاکچین، Chainalysis درها را به روی کوین‌های حریم خصوصی می‌گشاید. طبق گزارش Coindesk این شرکت روز دوشنبه اعلام کرد که محصولات راکتور و Know Your Transaction این شرکت اکنون می‌توانند Zcash و dash را که اساس فنی آن‌ها به لحاظ نظری موجب می‌شود نظارت بر جریان تراکنش‌ها برای بازرسان دشوار شود، ردیابی کنند.

به هر حال این پشتیبانی Chainalysis احتمالا مشکلاتی برای شهرت پنهانی آن‌ها ایجاد می‌کند. آن‌ها گفته‌اند که می‌توانند بیش از ۹۹ درصد تراکنش‌های Zcash را ردیابی کنند و بازرسی‌های موفقی از تراکنش‌های dash که از طریق ارسال خصوصی انجام می‌شود داشته باشند.

این دو کوین که در مجموع ۱.۵ میلیارد دلار در حجم مبادلات روزانه رمزارز ارزش دارند، دسترسی به دو محصول اصلی این شرکت را گسترش می‌دهند. راکتور که یک بستر نظارت رمزارز که مشتری آن دولت آمریکا است و KYT که یک بستر نظارت آنی برای صرافی‌ها است و تاکنون ۹۰ درصد از کل تراکنش‌های رمزارز‌ها را پوشش داده است.

ویژگی‌های این دو کوین حریم خصوصی، مثل چگونگی ساخته شدن آن‌ها و چگونگی استفاده از آن‌ها در دنیای واقعی، فضای کار را برای بازرسان و متخصصان قانونی باقی می‌گذارد تا فعالیت‌های مشکوک و غیرقانونی را مورد نظارت قرار دهند و سازگاری قانونی را حفظ نمایند.

ارسال خصوصی در پلت‌فرم dash، به عنوان یک ویژگی هسته اختیاری، چندین ارسال وجه را با هم ادغام می‌کند. اما این شرکت عقیده دارد که فنونی که برای ادغام‌کننده بیتکوین Coin Join استفاده کرده برای dash نیز قابل پیاده‌سازی است.

Zcash، یک کوین که دارای طراحی حریم خصوصی است، یک خدمت استخر محافظت شده را ارائه می‌دهد که آدرس‌های کیف پول، حساب‌ها و تراکنش‌ها را از طریق پروتوکل اثبات دانایی صفر zk-SNARK رمزگزاری می‌نماید. Chainalysis اظهار داشته که این رمزگذاری به سختی قابل نفوذ است و در حال حاضر فقط ۰.۹ درصد از تراکنش‌های این رمزارز محافظت شده هستند.

جاناتان لوین، مدیر استراتژی این شرکت گفت که این افزودنی‌ها می‌تواند صرافی‌ها را به افزودن این دو رمزارز به فهرست خود تریب نماید، چرا که هر دوی آن‌ها در گذشته از مبادلات و صرافی‌های جهانی حذف شده بودند. وی اظهار داشت:

“ما به دنبال فراهم کردن نرم‌افزار نظارت بر تراکنش‌ها برای هر کسی که می‌خواهد با ارز‌های مختلف به مبادله بپردازد، هستیم. گمان می‌کنم که کسب و کار‌ها با اضافه شدن این دو رمزارز در نتیجه‌ی این نرم‌افزار، ارتقا یابند.”

ConsenSys در حال ایجاد یک پروژه توافقی برای ردیابی تراکنش هاست!

بنیاد ConsenSys در حال توسعه یک سرویس توافقی است که به صرافی ها و پروژه های مالی غیرمتمرکز کمک می‌کند سابقه خرید و فروش ها و مبادلات را برای توکن های مبتنی بر اتریوم آنالیز کنند.

صرافی های رمز ارزی به خاطر مبارزه با پولشویی، قاچاق ارز و فعالیت های مجرمانه مالی باید قوانین KYC یا شناسایی مشتری را رعایت کنند. به منظور رعایت این قوانین بسیاری از صرافی ها باید از سرویس دهنده هایی نظیر Chainalysis، Elliptic و یا CipherTrace استفاده کنند تا مشتریان خود را شناسایی نموده و از احتمال ارتباط آنها با فعالیت های مجرمانه آگاه شوند.

مطابق با خبر منتشر شده در بلومبرگ، سرویس جدید بنیاد ConsenSys تمرکز خود را بر پروژه های مالی غیر متمرکز یا DeFi خواهد گذاشت و این شرکت ها قادر خواهند بود با استفاده از این سرویس تراکنش های کاربران خود را برای بیش از ۲۸۰ هزار توکن مبتنی بر شبکه اتریوم ردیابی کنند.

لکس سوکولین مدیر مالی بنیاد ConsenSys در این باره به بلومبرگ گفت:

“هر روز بر تعداد افرادی که قراردادهای غیرمتمرکز خود را بر روی شبکه اتریوم توسعه می دهند افزوده می شود. کاری کا ما در حال انجام آن هستیم این است که فعالیت های کاربران در فضای مالی غیر متمرکز را مطمئن تر ،شفاف تر و قابل ردیابی نماییم.”

شرکت بیمه‌ی کره‌ای از بلاکچین برای ارسال پیام استفاده می‌کند

شرکت بزرگ بیمه‌ای KB کره جنوبی در نظر دارد از بلاکچین در سیستم تحویل پیام مشتریانش کمک بگیرد. طبق گزارش منتشر شده این شرکت به همراه شرکت ارتباطات KT Corp از ماه آینده بصورت مشترک از این سیستم استفاده خواهند کرد. این سرویس در ابتدا اطلاعیه‌های پرداخت و خاتمه‌ی قرارداد بیمه‌ی اتوموبیل را نشان می‌دهد و در ادامه برای سایر خدمات و مشتریان نیز در دسترس خواهد بود. هدف از این کار کاهش هزینه‌های پستی و حل مشکل عدم تحویل اعلان‌ها اعلام شده است.

اطلاعات ارسال شده توسط این روش در سیستم گواهی بلاکچینی آزانس امنیت و اینترنت کره ثبت و نگهداری می‌شود. بدین ترتیب بیمه‌گر قادر است اثبات کند که اعلان مناسب را برای مشتری خود ارسال کرده است. دریافت اعلان‌ها نیازی به نصب اپلیکیشن جدید ندارد و حتی با تغییر آدرس و شماره تلفن هم قابل دریافت است.

پلتفرم رسانه‌های اجتماعی Block.One پیش از موعد مقرر راه‌اندازی می‌شود

به گفته صلاح زالاتیمو، مدیر عامل Voice، پلتفرم رسانه‌های اجتماعی Block.One از تاریخ ۴ جولای در دسترس همگان خواهد. طبق توئیتی که در تاریخ ۶ ژوئن توسط صلاح زالاتیمو مدیر عامل شرکت Voice ارسال شده است، پلتفرم رسانه‌های اجتماعی در روز استقلال ایالات متحده آمریکا در دسترس مخاطبان خواهد بود و تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند قادر به انتشار محتوا یا فعالیت آنلاین هستند.

زالاتیمو گفت: «قرار بود که پاییز تاریخ رونمایی بزرگ ما باشد اما دیگر نمی‌توانیم صبر کنیم. اکنون وقت آن است که رسانه‌های اجتماعی را از فناوری‌ها بزرگ پس بگیریم.»

پلتفرم رسانه‌های اجتماعی Block.One از ۱۴ فوریه در آزمایش بتا بوده است. مدیرعامل شرکت گفت که ثبت نام در صورت درخواست تا ۱۵ آگوست، روزی که کاربران Voice می‌توانند از دوستان خود برای عضویت دعوت کنند، ادامه خواهد یافت.

کسب درآمد از رسانه‌های اجتماعی

از آنجایی که شرکت مسئول پروتکل EOSIO (EOS) اعلام کرده بود که در ژوئن ۲۰۱۹ پلتفرم رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر بلاکچین را ایجاد می‌کند، Block.One صد میلیون دلار پول نقد و ۵۰ میلیون دلار سرمایه معنوی در آن سرمایه‌گذاری کرده است. علاوه بر این، این شرکت نام دامنه voice.com را با قیمت ۳۰ میلیون دلار خریداری کرده است.

به گزارش کوین تلگراف، Block.One حق ثبت اختراع را برای سیستم مناقصه مبتنی بر بلاکچین در تبلیغات پست‌های رسانه‌های اخذ کرده است. این اختراع احتمالاً در Voice اجرا خواهد شد.

با این همه، علی‌رغم اینکه این پلتفرم مبتنی بر رمزارز است، Voice به واسطه‌های نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی مورد انتقاد قرار گرفته است. همه اعضا هویت خود را تأیید می‌کنند، و برخی از داده‌های متا برای جلوگیری و کشف جرم استفاده می‌شوند.

بلاکچین در مبارزه با کووید-۱۹ چگونه عمل می‌کند؟

بلاکچین در مبارزه با کووید-۱۹ مانند بسیاری از منابع مالی و انسانی دیگر وارد عمل شده است. در این مبارزه از فناوری‌های جدید نیز استفاده می‌شود: هوش مصنوعی برای تحقیق، ۵G  برای افزایش سرعت انتقال اطلاعات و بسیاری دیگر. بلاکچین هم از این دایره بیرون نیست و هم اکنون نقش مهمی در کمک به مؤسسات و دولت‌های سراسر جهان در مواجهه با این پاندمیک بازی می‌کند.

بلاکچین در مبارزه با کووید-۱۹ می‌تواند قابلیت اطمینان، شفافیت و امنیت را در داده‌های پزشکی به ارمغان آورد. چندین سازمان متهم به دستکاری داده‌ها در طول این بیماری هستند، بلاکچین می‌تواند با ارائه داده‌های پزشکی شفاف و غیرقابل تغییر، به حل آنها کمک کند. برای پیگیری شیوع ویروس، تعداد شهروندان آلوده و تعداد شهروندان بهبودیافته می‌توان از نقشه جهانی مبتنی بر بلاکچین این همه‌گیری استفاده کرد.

نقش سیستم‌های پرداخت غیرمتمرکز

روش پرداخت غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین می‌تواند نقش مهمی در از بین بردن ویروس داشته باشد، زیرا شرکت‌ها می‌توانند بدون خطر انتشار ویروس از طریق وجه نقد، از طریق رمزارزها مبادلاتشان را انجام دهند. علاوه بر این، سیستم‌های پرداخت سریع کریپتو به تسهیل معاملات فرامرزی در عرض چند ثانیه کمک می‌کند.

از بلاکچین می‌توان برای ارتقاء شفافیت در طول جمع‌آوری کمک‌های مالی و کمپین‌های اهدای عضو استفاده کرد و در عین حال وسیله‌ای برای ردیابی منشاء وجوه است و با کمک آن می‌توان تشخیص داد آیا این وجوه برای اهداف مناسب استفاده می‌شوند یا خیر.

توکنایز کردن می‌تواند به کشورها در بازسازی اقتصاد پس از کووید-۱۹  کمک کند

توکنایز کردن فرصتی بی‌نظیر برای بازسازی جامعه پس از همه‌گیری کووید-۱۹ است. بدون شک آسیب‌های ناشی از این همه‌گیری، رکود اقتصادی و نرخ بالای بیکاری در سراسر جهان احساس می‌شود. پلتفرم‌های بلاکچین توکنایز کردن را امکان پذیر کرده‌اند و امکان تفکیک دارایی‌ها را به کوچک‌ترین روش ممکن فراهم آورده‌اند. توکنایز کردن اجازه می‌دهد شخص با کمترین میزان سرمایه‌گذاری و در ساختن اقتصاد کمک کند.

Ngrave پشتیبان‌گیری از کلید خصوصی رمزگذاری شده فیزیکی را راه‌اندازی کرد

شرکت امنیت رمزارز، Ngrave، به تازگی روش جدید پشتیبان‌گیری از کلید مخفی کیف پول‌های سخت‌افزاری رمزارز‌ها، Ngrave Graphene را راه‌اندازی کرده است. این شرکت اعلام کرده است این روش از یک کلید خصوصی رمزگذاری شده و قابل بازیابی که روی صفحه ی فلزی کیف پول‌های سخت‌افزاری حک شده است، استفاده می‌کند. بنا بر اعلامیه‌ای در ۱۰ ژوئن، Ngrave Graphene برای عموم قابل دست‌یابی است. این سخت‌افزار با یک معمای رمزنگارانه و با تمرکز بر مقاومت در برابر شوک‌های الکتریکی،‌ باران، آتش، و حرارات تا ۱۶۶۰ درجه سلسیوس طراحی شده است.

این معما شامل دو صفحه است که کلید خصوصی مالک را با مقادیری روی صفحه‌ای که برای مشتریان مختلف به شکل متفاوتی طراحی شده در بر می‌گیرد. برای بازیابی کلید، هر دوی صفحات مورد نیاز هستند.

روبن مر، بنیان‌گذار و مدیر ارشد Ngrave به خبرگزاری Cointelegraph گفته است این فناوری مشکلات باقیمانده از راه‌حل‌های پشتیبان‌گیری موجود را حذف می‌کند:

“این فناوری در درجه اول مشکل ماندگاری کیف پول های کاغذی و حتی پشتیبان گیری‌های الکترونیکی را حل می‌کند که می‌توانند در طول زمان عملکرد خود را از دست دهند. Graphene یک راه‌حل ماندگار است که سخت‌افزار آن از فولاد ضد زنگ ساخته شده که می‌تواند آتش ساختمان و دیگر شرایط حاد را تحمل کند. همچنین مشکل شکست تک نقطه‌ای را که در کیف پول‌های فلزی فعلی رایج است، از میان بر می‌دارد. The Ngrave Zero یک کیف پول سخت‌افزاری فیزیکی ضد دست‌کاری است که به هیچ وجه مورد حمله آنلاین قرار نمی‌گیرد. این ویژگی دارای گواهینامه امنیتی بالا برای بروزرسانی های سیستم عامل است. اگر در هنگام مدیریت رمزارز در کیف پول خود دچار اشتباه شوید ممکن است آن‌ها را از دست بدهید. از این رو ما دستگاهی ساختیم که کاملا محفوظ از خطا و شکست است.”

شرکت امنیتی رمزنگاری Ngrave به زودی توانایی متولیان تعیین شده توسط صاحب کلیدها را برای بازیابی آن است،‌ کلیدها حتی پس از درگذشت مالک آن راه‌اندازی می‌کند.

Ngrave Graphene از پروتوکل‌های رمزنگاری مثل EAL7 استفاده می‌کند و با شرکت Imec، یک قطب تحقیق و توسعه در زمینه‌ی ساخت و تولید نانوالکترونیک و تراشه و COSIC، یک گروه تحقیقاتی برای رمزنگاری صنعتی کاربردی، هم‌کاری می‌کند تا ویژگی‌های امنیتی خود را ارتقا دهد.

شبکه پرداخت ریپل شاهد افزایش تقاضای جدید است

این استارت آپ که امیدوار رقیبی جدی برای SWIFT باشد، از ماه نوامبر حدود ۵۰ شریک جدید گرفته است. شبکه پرداخت ریپل توسعه یافته است و اکنون توسط ۳۵۰ مؤسسه مالی در سطح جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مصاحبه‌ای در تاریخ ۲۲ ماه مه با شرکت حقوقی هندی Nishith Desai Associates، ناوین گوپتا، مدیر عامل منطقه جنوب آسیا و منطقه MENA، ادعا کرد که ریپل از سال گذشته حدود ۵۰ شریک زندگی اضافه کرده است.

ریپل در ماه دسامبر برنامه‌های گسترده‌ای را در جهت رقابت با SWIFT به عنوان راهی برای جابجایی پول فرا-مرزی راه‌اندازی کرد. مدیر عامل این شرکت نوپا، برد گارلینگ هاوس گفت: هدف آنها رشد سی تا چهل درصدی مشتریان در سال ۲۰۲۰ است.

Moneygram دومین شرکت انتقال پول در جهان نیز در فهرست شرکای ریپل قرار دارد. ریپل تابستان گذشته سهم خود را در Moneygram خریداری کرد، و این شرکت اکنون از XRP، رمزارز ریپل، برای ۱۵٪ از انتقالات خود به مکزیک استفاده می‌کند.

ریپل به سرعت در حال به‌دست آوردن جایگاهی در میان غول‌های پرداخت فرا-مرزی، مانند UBS و PayPal است. در ماه فوریه، این شرکت تنها رمزارزی بود که در لیست ۱۰۰ شرکت برتر ارائه‌دهنده پرداخت فرا-مرزی توسط FXC Intelligence ، قرار گرفت.

اما  شبکه پرداخت ریپل در رقابت با SWIFT راه طولانی‌یی در پیش دارد. حدود ۱۰،۰۰۰ مؤسسه مالی جهان از SWIFT استفاده می‌کنند. اما رم باستان هم در یک روز ساخته نشده بود. غول پرداخت جهان ۴۷ سال طول کشید تا برجسته‌ترین سیستم بین‌المللی جهان شود. آیا ریپل می‌تواند این کار را سریع‌تر انجام دهد؟

همکاری مشترک وی‌چین با یک شرکت چینی برای بهبود رهگیری فرآورده‌های گوشتی

پروژه‌ی بلاک چینی وی‌چین از همکاری مشترک خود با شرکت مواد غذایی شنژن یاهونگتای خبر داد. قرار است میجیادا فرش فود که یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی شنزن است، از پلتفرم وی‌چین برای رهگیری توزیع فرآورده‌های گوشتی استفاده کند.

آن‌طور که پیداست، جزئیات فروش و مسیرهای عرضه فرآورده‌های گوشتی در سوپرمارکت‌ها با انعقاد این قرارداد همکاری مشترک، رهگیری خواهد شد. به این ترتیب، میجیادا می‌تواند فروشگاه‌ها را ملزم کند تا فرآورده‌های گوشتی را در همان روز دریافت از کشتارگاه به دست مصرف‌کننده برسانند.

همچنین قرار است در این طرح، محصولات فروش‌نرفته به طور سیستماتیک از سطح فروشگاه‌ها جمع‌آوری شود تا در روز بعد، محصولات تازه روی قفسه فروشگاه‌ها قرار بگیرد.

میجیادا درصدد است تا با استفاده از بلاک چین وی‌چین و دیگر ابزارهای آن از جمله ToolChain اطلاعات فرآورده‌های گوشتی از جمله مبدا، پردازش‌ها و داده‌های لجستیکی آن‌ها را روی یک بلاک چین ثبت و ضبط کند.

مصرف‌کنندگان نیز با اسکن کد QR چاپ شده روی بسته‌بندی محصولات این شرکت، می‌توانند به اطلاعات تغییرناپذیر محصولات که در سرتاسر زنجیره‌ی تامین آن‌ها ثبت شده، دسترسی پیدا کنند.

میجیادا و شنزن تاکید کرده‌اند که در آینده از محصولات جدیدی ذیل برنامه‌ی توسعه‌ی بلاک چینی خود رونمایی خواهند کرد.

خرید با بیت کوین، این بار Bitcoin Down Under و کوکاکولا

برخی از دستگاه‌های فروش کوکاکولا اکنون خرید با بیت کوین را می‌پذیرند. حدود ۱۲۰۰ دستگاه فروشنده در استرالیا و نیوزیلند شروع به پذیرش رمزارزها کرده‌اند که یکی از مهم‌ترین آنها بیت کوین است.

این معامله از طریق Centrapay، یک استارتاپ نیوزیلندی پرداخت دیجیتالی، انجام می‌شود که اجازه خرید با بیت کوین را می‌دهد. دستگاه‌های فروش، کدهای QR را نمایش می‌دهند و مشتریان می‌توانند هنگام استفاده از برنامه Sylo آنها را با تلفن خود اسکن کنند. پس از آن بیت کوین فوراً به دلار استرالیا یا نیوزیلند تبدیل می‌شود و شما می‌توانید نوشیدنی‌تان را از دستگاه بردارید.

سخنگویی از Coca-Cola Amatil، کمپانی بطری‌سازی کوکاکولا در استرالیا، نیوزیلند و چهار کشور دیگر در آسیا و اقیانوس آرام، گفت که آنها از چند سال پیش در نقاط مهم گردشگری شروع به استفاده از کدهای QR کرده‌ است.

Alipay و WeChat Pay روش های پرداخت دیجیتال محبوب در چین هستند. آنها از ارز فیات به جای رمزارز استفاده می کنند.

این سخنگو گفت: «ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که مشتریان می‌توانند با ارز مورد نظر خود معامله کنند، بنابراین پذیرش دارایی‌های دیجیتال گام بعدی برای ماست.»
جروم فوری، مدیر عامل Centrapay به AFR گفت هدف بعدی این شرکت بازارهای  ایالات متحده است.

فناوری Centrapay با سایر فناوریهای پرداخت رمزارز رقیب خواهد بود. شرکت کریپتوی تایوانی SecuX یک ترمینال پرداخت رمزارز را در ماه ژانویه راه‌اندازی کرد که می تواند بر روی هر سیستم اثبات فروش مانند یک دستگاه فروش جای بگیرد.

قراردادهای اجاره‌ خانه با فناوری بلاکچین

Sekisui Hous، در ژاپن، یکی از بزرگترین شرکت‌های خانه‌سازی در حال آماده کردن قراردادهای اجاره‌ خانه با فناوری بلاکچین است. طبق اطلاعیه ای که در تاریخ ۸ ژوئن در وبسایت این شرکت پست شده است، این شرکت اعلام کرده است برای قراردادهای اجاره مسکن شامل پرداخت‌های قبوض برق و گاز، از بلاکچین استفاده می‌کند. این اقدامات پیش از مارس ۲۰۲۱ اجرا خواهد شد.

کاربرانی که در خانه‌های کرایه‌ای Shamaison  اقامت دارند، می‌توانند شماره تلفن و آدرس‌های خود را برای ورود به ملک ثبت کنند بدون اینکه با نماینده املاک تماس بگیرند. فناوری موجود این امکان را برای مشتریان Sekisui House فراهم می‌کند که با تلفن‌های هوشمند خود درها را باز و بسته کنند.

 حرکت به سمت اجاره‌های یک‌مرحله‌ای

سازندگان خانه در سایر کشورها در تلاش‌اند تا قراردادهای اجاره‌ خانه با فناوری بلاکچین را ثبت کنند. Cointelegraph در ژوئن سال ۲۰۱۹ گزارش داد که رگولاتورها در مالت برای جلوگیری از دستکاری و اطمینان از دسترسی های مجاز ، نیاز به ثبت قرارداد در بلاکچین دارند.

در جولای سال ۲۰۱۹، bitFlyer Blockchain، شرکت بلاکچین ژاپنی اعلام کرد که با شرکت Sumitomo  همکاری کرده‌اند تا تجارت املاک و مستغلات با قراردادهای هوشمند در بلاکچین داخلی آن Miyabi را راه‌اندازی کنند.

Sekisui Hous در سال ۲۰۱۷ ساخت سیستم مدیریت اطلاعات املاک و مستغلات را با استفاده از بلاکچین با همکاری KDDI و Hitachi آغاز کرد. این شرکت عضو Nexchain، یک کنسرسیوم از شرکت‌هایی است که اطلاعاتی از جمله فناوری بلاکچین را به اشتراک می‌گذارد.

قانون‌گذاران

پژوهشگران بانک مرکزی آمریکا: CBDC‌ها می‌توانند تغییراتی بنیادین در صنعت بانکداری ایجاد کنند

مرکز پژوهش‌های بانک مرکزی آمریکا شعبه‌ی فیلادلفیا با انتشار مقاله‌ی تحقیقاتی جدیدی به بررسی پیامد‌های تحول‌آفرین ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC‌ها در صنعت بانکداری پرداخته است.

«ارز دیجیتال بانک مرکزی: بانکداری مرکزی برای همه؟» عنوان این مقاله است. در چکیده‌ی این مقاله آمده است که یک CBDC می‌تواند جذابیت بانک مرکزی را برای سپرده‌گذاران به عنوان نهادی پایدار، دو چندان کند. ایده نهفته در واری CBDC که در واقع، ایجاد درجه‌ای از رقابت در نظام بانکداری است، پیش‌تر نیز مورد کندوکاو قرار گرفته بود؛ از جمله صندوق بین‌المللی پول در ماه دسامبر طی یادداشتی این مسئله را مورد بررسی قرار داده بود.

نویسندگان مقاله‌ی یادشده نوشته‌اند که یک CBDC به بانک مرکزی اجازه می‌دهد با رقابت برای سپرده‌پذیری با نهادهای واسطه‌گری مالی خصوصی، در یک فعالیت بزرگ‌مقیاس واسطه‌گیری درگیر شود. آن‌ها در بخشی از مقاله خود آورده‌اند:

از آنجا که یک بانک مرکزی در امر سرمایه‌گذاری خبره نیست، نمی‌تواند خود در پروژه‌های بلندمدت سرمایه‌گذاری کند؛ اما برای انجام این کار بر بانک‌های سرمایه‌گذاری متکی است. ما در این مقاله توانسته‌ایم به موازنه‌ای دست پیدا کنیم که نشان می‌دهد در نبود وحشت بانکی (وحشت بانکی از جمله بحران‌های بانکداری است که در زمان هجوم مردم برای نقد کردن سپرده‌هایشان رخ می‌دهد) همان سطح از تخصیص‌ها که به دست نهاد‌های واسطه‌گری مالی خصوصی انجام می‌شود، توسط یک CBDC نیز قابل حصول است. در زمان وقوع وحشت بانکی، ما نشان می‌دهیم که قوام قرارداد بانک مرکزی با بانک‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند احتمال وقوع بحران بانکی را کاهش دهد.

هنوز ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، پا به دنیای واقعی نگذاشته‌اند و باید منتظر بمانیم تا ببینیم که این پدید‌ه‌ی نوپا چگونه می‌تواند در صنعت بانکداری نقش ایفا کند.

دولت هند بار دیگر در پی ممنوعیت رمز ارزها در این کشور است

وزارت دارایی هند پیشنهاد کرد که رمز ارزها را به طور قانونی در این کشور منع کنند. این تصمیم جدید جامعه‌ی رمز ارز هند را با یک وضعیت غیرمنتظره روبرو کرده است. به گزارش روزنامه‌ تایمز به نقل از یک مقام ارشد دولتی این پیشنهاد ابتدا به هیئت وزیران ارائه شده و پس از تائید به مجلس این کشور ارسال می‌شود.

این درحالیست که تنها کمتر از سه ماه پیش دیوان عالی هند دیوان عالی هند تحریم بانک مرکزی برای ارائه خدمات رمز ارزی به افراد و شرکت‌ها را باطل کرد. ماه جولای سال گذشته هیئت دولتی با ریاست وزیر سابق امور مالی هند پیش‌نویسی برای ممنوعیت استفاده از رمز ارزها ارائه کرده بودند. در این پیش‌نویس محکومیت استخراج و استفاده از رمز ارزها تا ۱۰ سال زندان یا جریمه‌ی حداکثر ۲۵ کرور روپیه (معادل ۳.۲ میلیون دلار) در نظر گرفته شده بود.

این پیشنهاد جدید موجب ترس در فضای استارتاپ‌ها و کسب و کارهای رمز ارزی هند شده و صرافی‌های بایننس و OKEx که در حال گسترش خدمات خود به هند بودند را وادار به عقب‌نشینی کرده است. یک مقام رسمی شرکت مشاوره‌ AKM Global گفت تصویب این پیشنهاد موجب صدمات سنگین به صنعت رمزنگاری هند خواهد شد.

همکاری رگولاتورهای نیویورک و فرانسه در زمینه فناوری‌های نوین

وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) در اقدامی که به منظور ایجاد یک رابطه نزدیک‌تر بین دو حوزه قضایی برای مشاغل مربوط به فناوری‌های نوین انجام شده است، تفاهم‌نامه‌ای را با فرانسه امضا کرده است.

اولین رگولاتور ایالات متحده برای دستیابی به این سطح از توافق با همتایان فرانسوی خود، تفاهم نامه NYDFS را امضا کرد. این تفاهم‌نامه با هدف از بین بردن موانع برای شرکت‌هایی تصویب شد که به دنبال کار متقابل بین دو بازار هستند.

این توافقنامه بطور رسمی بین سرپرست خدمات مالی در وزارت اقتصاد، لیندا لاسول، رئیس بانک فرانسه، و رئیس ACPR، منعقد شد.

لاسول گفت: «این همکاری برای حمایت از تحولات بین المللی فناوری‌های نوین فرامرزی، فراهم آوردن سرعت کارآفرینان برای ورود به بازار در نیویورک و فرانسه منعقد شده است و در عین حال باعث حمایت از مصرف کننده نیز خواهد شد.»

در این تفاهم‌نامه دو تنظیم کننده با هم همکاری خواهند کرد تا در زمینه‌های مسائل متقابل همکاری کنند. لاسول در بیانیه‌ای گفت که این تفاهم‌نامه همکاری‌های فرامرزی بین دو بازار ایجاد می‌کند.

علاوه بر تبادل اطلاعات در مورد مقررات، مقامات همچنین با هدف ارتقاء کارآیی و اثربخشی در بخش‌های مربوطه، دانش و تخصص خود از نوآوری‌ها در این بخش را به اشتراک می‌گذارند.

بلاکچین در خاورمیانه و تنظیمات مترقی

در طول پنج سال گذشته اتفاق فوق‌العاده‌ای در حوزه بلاکچین رخ داده است: کشورهایی که معمولاً دنباله‌روی حوزه نوآوری‌های تکنولوژیک شناخته می‌شدند، نقش رهبری را برعهده گرفته‌اند. بسیاری از کشورهای خاورمیانه به جای کشورهایی مانند ایالات متحده، این جریان را هدایت می‌کنند. آنها چه مشترکاتی دارند؟ تنظیمات دوستانه.

این هفته سازمان پول عربستان سعودی (SAMA) اعلام کرد که از فناوری بلاکچین برای واریز بخشی از نقدینگی به بخش بانکی استفاده می‌کند. این حرکت به عنوان بخشی از نقش فعال SAMA در ارائه تسهیلات اعتباری بسیار مورد توجه قرار گرفته است. SAMA نمونه‌ای از تنظیم‌کننده‌های نوآورانه است که مایل به آزمایش فناوری های نوظهور است. SAMA با ارزیابی موارد استفاده چندگانه و مزایای استفاده از بلاکچین، همپایی سرعت حرکت این کشور با روند بازارهای جهانی را تضمین می‌کند. در حالی که فناوری‌های نوین در سراسر منطقه رو به افزایش است، این انتقال پول جدید مبتنی بر بلاکچین در خاورمیانه و از طریق بانک مرکزی بدون شک جالب توجه خواهد بود.

هیئت توسعه اقتصادی بحرین با حرکتی سریع فناوری بلاکچین را تأیید کرد. این خبر داغ نیست و این اتفاق در اکتبر سال ۲۰۱۷ رخ داده است. این جزیره کوچک یک پیشگام واقعی در حوزه اقتصادی و نوآوری است، نه تنها برای منطقه، بلکه برای جهان. رگولاتورهای بحرین به سرعت عمل کردند تا مقررات جدید دارایی‌های کریپتو را معرفی کرده و با صنعت خدمات مالی و دولت همکاری نزدیکی داشته باشند تا استعدادهای مختلفی را از سراسر جهان جلب کنند. بحرین با انجام ابتکارات بی شماری برای جذب استعدادهای مربوط به بلاکچین، خود را به عنوان پیشگام بلاکچین در منطقه معرفی می‌کند.

راه‌اندازی پروژه ثبت اسناد رسمی مبتنی بر بلاک چین در یکی از شهرهای چین

بنابر گزارش رسانه‌های محلی، قرار است در شهر سوژو در چین یک پروژه آزمایشی برای ثبت اسناد رسمی به کمک بلاک چین، اجرا شود.

مطابق اعلام مقامات سوژو در تاریخ ۵ ژوئن، هدف از اجرای این پروژه، تهسیل دسترسی میلیون‌ها شهروند چینی به دفاتر دولتی ثبت اسناد از طریق اینترنت است.

این پروژه آزمایشی که به طور مشترک توسط اداره نظارت بر بازار و دایره‌ی قضایی شهرداری سوژو راهبری می‌شود، خدماتی مرتبط با موضوعاتی همچون آزادی شخصی، خدمات درمانی، حقوق مالکیت و دیگر موارد را در اختیار شهروندان سوژو قرار خواهد داد.

تمامی خدمات دفاتر دایر شده در این پروژه از طریق سامانه‌های ابری ارائه می‌شوند. گفتنی است میان این دفاتر، برای تسهیل قابلیت ردیابی و اهداف حقوقی و قانونی، مدارک صوتی و تصویری نیز به اشتراک گذاشته می‌شوند.

شبکه‌ای که این دفاتر را به هم وصل می‌کند، «زنجیره‌ی اسناد رسمی سوژو» نامیده شده است. این شبکه به نهادهای قانونی اجرای احکام اجازه می‌دهد تا بتوانند از آن برای تایید اصالت اسناد استفاده کنند و در زمان بروز مغایرت، کل این فرایند را از طریق پرونده‌های اشتراکی روی یک پلتفرم ابری، انجام دهند.

برخلاف روش‌های معمول ذخیره‌ی پرونده‌های صوتی و تصویری در یک پایگاه داده‌ی نهاد مجری قانون، این پلتفرم ثبت اسناد بلاک چینی همه فرایند ثبت و تایید اصالت اسناد را از مرحله ضبط گرفته تا توزیع، پردازش می‌کند. ذخیره آسان‌تر داده، امنیت بالا، عدم دستکاری و ردیابی‌پذیری از جمله ویژگی‌های این پلتفرم هستند که شفافیت فرایند اجرای احکام قانونی را افزایش می‌دهند.

بهره‌گیری روسیه از یک سامانه‌ی رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین برای اخذ آرای همه‌پرسی تغییر قانون اساسی

بر اساس اعلامیه‌ی رسمی دولت روسیه، شهروندان مسکو می‌توانند در همه‌پرسی پیش رو برای ترمیم قانون اساسی این کشور از یک سامانه‌ی رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین استفاده کنند.

مقامات مسکو مدعی‌اند که فناوری دفاترکل توزیع‌شده می‌تواند به‌دلیل بهره‌مندی از قابلیت غیرمتمرکز بودن، امنیت و شفافیت فرایند رای‌گیری را تضمین کند.

در اعلامیه‌ی دولت روسیه آمده است:

این سامانه‌ی رای‌گیری و شبکه‌ی متعلق به آن فاقد هرگونه سرور واحدی است. برای تغییر هر یک از داده‌های مندرج در این سامانه، اخذ تاییدیه‌ی یکایک مشارکت‌کنندگان در این شبکه، الزامی است؛ بنابراین هک کردن و نفوذ به این سامانه عملا امکان‌پذیر نیست.

بنابر آنچه در این اعلامیه تصریح شده، تمامی آرا در این سامانه به طور ناشناس و رمزگذاری‌شده ثبت می‌شوند. گفتنی است به هر رای‌دهنده دو کلید رمزگذاری شده اختصاص می‌یابد. یکی از این کلیدها در اختیار رای‌دهنده گذاشته شده و دیگری پس از تقسیم به چند قسمت توسط مشارکت‌کنندگان شبکه، ذخیره و نگه‌داری می‌شود.

آن‌طور که پیداست، رای‌گیری آنلاین یادشده در بازه زمانی ۲۵ تا ۳۰ ژوئن در وب سایت ویژه‌ای که برای این امر راه‌اندازی شده، انجام خواهد گرفت. کاربران باید با استفاده از هر یک از حساب‌های کاربری خدمات عمومی خود به این وب‌سایت وارد شده و اقدام به ثبت آرای الکترونیکی خود کنند.

استخراج

آرگو از کاهش درآمد پس از هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ خبر داد

آینده روشنی در انتظار سازمان‌های فعال در صنعت استخراج نیست، زیرا برای بسیاری از آنها آن روزهای پر سود و بی‌دردسر در استخراج و مبادله بیت کوین به پایان رسیده است و همه‌ی داده‌ها از کاهش درآمد پس از هاوینگ بیت کوین خبر می‌دهند. آخرین سازمانی که اخیراً با این واقعیت تلخ روبرو شده شرکت بازرگانی Argo Blockchain است.

کمتر از ۶۰ روز پس از گزارش درآمدهای ۲۰۱۹ که بیانگر افزایش ۱۱ برابری در مقایسه با درآمد سال گذشته بود، این شرکت اعلام کرد که در ماه می استخراج ماهانه‌اش ۵ درصد کاهش یافته است، دچار کاهش درآمد پس از هاوینگ بیت کوین شده است و نسبت به ماه قبل ۶۷ درصد میزان بیت کوین کمتری برای پشتیبانی از شبکه کسب کرده است. Argo مستقر در ایالات متحده گزارش داد که این کاهش مستقیماً به هاوینگ بیت کوین مربوط می‌شود که پاداش بلوک را از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ تقلیل داد.

چرخه کاپیتولاسیون ماینرها

آرگو که در بورس اوراق بهادار لندن (LSE) تحت نماد ARB ثبت شده بود، در پایان ماه گذشته ۱۱۷ بیت کوین داشت. این شرکت ۸۰۰۰ دستگاه استخراج  ASIC را با سرعت ۷۳۰ Ph / s به کار می‌گیرد. پیتر وال، مدیرعامل شرکت، در بیانیه ای اظهار داشت: این هفته شاهد تعدیل سختی در استخراج بیت کوین خواهیم بود، و ما انتظار داریم که براساس نرخ هش فعلی و پیش‌بینی‌ها، بین ۴-۶٪  از مشکلات کاهش یابد.

صرافی‌ها و کیف پول‌ها

بسته‌ی به‌روزرسانی منتشر شده برای کیف‌پول‌های سخت‌افزاری ممکن است منجر به قفل شدن موجودی کاربران شود

ترزور، شرکت ارائه‌دهنده‌ی کیف‌پول سخت‌افزاری، بسته به‌روزرسانی مهمی را برای فریمور محصولات خود منتشر کرده است. این بسته در پاسخ به نقص امنیتی بالقوه‌ای منتشر شده که برخی از کیف‌پول‌های سخت‌افزاری استفاده‌کننده از پروتکل سگویت را در معرض خطر قرار می‌دهد. گفتنی است سگویت، راهکاری است که امکان انجام ارزان‌تر تراکنش‌های بیت کوین را با حجم داده‌ی کمتر میسر می‌کند.

اما حتی با انتشار این بسته‌ی به‌روزرسانی، کاربران ترزور که برای کار با دیگر نرم‌افزارهای بیت کوینی از جمله Wasabi و BTCPay به این کیف‌پول متکی هستند، کماکان دچار مشکل‌اند و باید منتظر بمانند.

گفتنی است آن دسته از کاربرانی که اقدام به نصب این بسته‌ی به‌روزرسانی کرده‌اند، اگر با Wasabi یا BTCPay کار کنند، موجودی کیف‌پول‌هایشان قفل خواهد شد. از این رو Wasabi و BTCPay از کاربران خود خواسته‌اند تا پیش از حل مشکل سازگاری میان بسته‌ی به‌روزرسانی تازه انتشار یافته و نرم‌افزارهای آن‌ها از به‌روزرسانی فریمور کیف‌پول خود خودداری کنند.

سلیم رشید، هکر مستقل و سرشناس، پیش‌تر موفق شده بود آسیب‌پذیری یاد شده را در کیف‌پول‌های سخت‌افزاری کشف کند و جزئیات آن را در اختیار شرکت‌های بزرگ فعال در این حوزه از جمله لجر و ترزور قرار داده بود. اکنون ترزور با انتشار یک بسته‌ی به‌روزرسانی برای فریمور کیف‌پول‌های سخت‌افزاری خود این آسیب‌پذیری را رفع و رجوع کرده است.

صرافی کوین‌بیس به دنبال فروش نرم‌افزار بلاک چینی خود به دو آژانس فدرال ایالات متحده است

کوین‌بیس، صرافی نام‌آشنای ارزهای رمزپایه درصدد است مجوز استفاده از نرم‌افزارهای تحلیلی بلاک چینی خود را در اختیار دو نهاد دولتی ایالات متحده قرار دهد.

بنابر آنچه در رسانه‌ها منتشر شده، اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا موسوم به DEA و اداره خدمات درآمد داخلی این کشور یا IRS قصد دارند مجوز بهره‌برداری از یکی از نرم‌افزارهای ابری کوین‌بیس موسوم به کوین‌بیس آنالیتیکس را خریداری کنند. مطابق با مفاد قرارداد منعقده میان کوین‌بیس و این دو آژانس دولتی، نرم‌افزار کوین‌بیس، برخی از داده‌های مربوط به شناسه‌های آدرس‌های رمزارزی داخلی و حتی بین‌المللی این صرافی را در اختیار این دو نهاد می‌گذارد.

اسناد عمومی حاوی اطلاعات مربوط به این قرارداد به ترتیب در تاریخ‌های ۱۸ مه و ۷ آوریل منتشر شده است. گفتنی است وب‌سایت The Block اولین پایگاه خبری بود که اقدام به انتشار اخبار مربوط به این اسناد کرد.

تاکنون کوین‌بیس به‌طور مستقیم در مورد قراردادهای فدرال خود اظهار نظر نکرده است. با این حال، سخنگوی این شرکت به رسانه‌ها گفته است که کوین‌بیس در راستای انطباق با قوانین، نرم‌افزارهای تحلیلی خود را در اختیار نهادهای مالی و آژانس‌های مجری قانون می‌گذارد.

وی در ادامه اظهارات خود افزوده است:

این ابزار تنها امکان دسترسی به داده‌های همگانی را در اختیار نهادها می‌گذارد و آن‌ها به هیچ وجه به اطلاعات داخلی کوین‌بیس یا داده‌های مشتریان آن دسترسی نخواهند داشت.

تنظیم کننده جبل الطارق درباره چهار پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال هشدار داده است

سازمان دیده‌بان خدمات مالی جبل الطارق علیه چهار پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال هشدار داده است. این چهار پلتفرم ادعا کرده بودند که تحت لیسانس جبل الطارق‌اند، اما این دیده‌بان هرگونه ارتباط با آنها را رد کرد. تنظیم کننده جبل الطارق (GFSC) در ۸ ژوئن هشدارهایی را علیه این چهار مورد صادر کرد:www.etrustcoin.com ، www.findcurrency.org، www.arbitrageblock.com ، www.arbitragecurrency.org.

آنها ادعا می‌کنند از GFSC مجوز دارند، اما این رگولاتور اظهار داشت که هیچ مجوزی برای شرکت‌ها صادر نکرده است. به‌علاوه اظهار داشت که این بنگاه‌ها حتا درخواست در حال انتظاری  برای اخذ مجوز هم ندارند.

از چهار مورد، فقط Arbitrageblock در انتشار خبر قابل دسترسی بود و در وبسایت خود، نوشته است است:‌ ارائه‌دهنده خدمات فناوری توزیع‌شده دارای مجوز توسعه ابزار تجارت نوآورانه و ارائه خدمات به مشتریان خرده‌فروش و سازمانی.

این شرکت حتی آرم GFSC را در وبسایت خود نمایش می‌دهد، ظاهراً بدون اطلاع یا رضایت تنظیم‌کننده. همچنین ادعا می‌شود که واحد اطلاعات مالی کشور در استونی مجوز دارد.

تنظیم کننده جبل الطارق که یک قلمرو برون مرزی انگلیس است، برای محافظت از سرمایه‌گذاری‌های شهروندان در ارزهای دیجیتال، اقدامات مختلفی را انجام داده است. همانطور که CoinGeek گزارش داد، جبل الطارق اکنون در حال کار بر روی قوانینی است که با مداخلات بازار در بخش بلاکچین مقابله خواهد کرد. وزیر خدمات مالی در ماه آوریل فاش کرد که سیاست‌های جدید طی چند ماه آینده عملی می‌شوند. وزیر انتظار دارد که قانون جدید باعث شود شرکت‌های بدون ‌مجوز از بین بروند و فقط چند شرکت قانونی خدمات‌رسانی کنند.

صرافی OKEx قرارداد اختیار معامله‌ی اتر و EOS راه‌اندازی می‌کند

صرافی رمزارزی OKEx از راه‌اندازی قراردادهای اختیار معامله‌ی اتر (ETH) خبر داد. همچنین این صرافی اعلام کرده قراردادهای اختیار معامله‌ی EOS از ۱۸ ژوئن در اختیار علاقمندان خواهد بود. اختیار معامله یک قرارداد قانونی است که توسط یک فروشنده به یک خریدار در ازای مبلغ معینی فروخته می‌شود. خریدار این قرارداد آنگاه این اختیار را به دست می‌آورد که یک دارایی را تا مدت مشخصی به مبلغ تعیین شده‌ای بخرد یا بفروشد. اختیار معامله ابزاری برای پوشش ریسک معامله‌گران بازار است.

OKExهمچنین اعلام کرده مبلغ ۱۰۰۰ ETH را برای بیمه‌ی قراردادهای اوراق مشتقه در صندوق بیمه‌ی اختیار معالات اتر نگهداری می‌کند. قیمت قراردادها با استفاده از مدل بلک-شولز با استفاده از تحلیل داده‌های واقعی بازار استخراج می‌شود. قیمت تسویه نهایی نیز از میانگین وزنی زمانی قیمت دارایی‌ها در طول دوره‌ی قرارداد محاسبه می‌شود.

صرافی Deutsche Borse در آستانه عرضه بسته مالی جدید مبتنی بر بیت‌کوین

شرکت سرمایه‌گذاری لندنی  ETC Group می‌خواهد یک بسته مالی بهادار مبتنی بر بیت‌کوین را در بازار مبادله الکترونیک آلمان لیست کند.

به گزارش کوین دسک، این شرکت روز سه شنبه اعلام کرد که بسته مبادله بیت‌کوین BTCE که نخستین دارایی مشتقه رمز ارزی دنیاست، به زودی در بازار Xetra صرافی Deutsche Borse در فرانکفورت آلمان لیست می شود. این اوراق اصطلاحا Central clearing هستند.

Central clearing ابزاری است که معمولا در بازار مشتقات مالی اروپایی به منظور افزایش ثبات محصولات مالی و با همکاری موسسات مالی مختلف به عنوان پذیرنده ریسک استفاده می‌شود. این دارایی مالی رمز ارزی با بیت‌کوین پشتیبانی می‌شود به این صورت که هر سهام معادل مقداری رمز ارز بین کوین ارزش گذاری شده است. مطابق با اعلام شرکت پشتیبانی، بیت‌کوین ها در کیف پول سرد این شرکت که توسعه ای از BitGo است نگهداری خواهند شد.

برادلی دوک مدیر اجرایی ETC Group به کوین دسک گفت:

“سرمایه‌گذاران از مزایای مبادله و نگهداری بیت‌کوین از طریق یک ورقه بهادار قانونی بهره مند می‌شوند. آنها می توانند هر زمان که خواستند بیت‌کوین ها را از گرو در بیاورند.”

اگرچه هزینه خرید این اوراق بهادار جدید از نسخه های سنتی ETFs ها گران تر است، با نرخ خرید ۲ درصد در مقایسه با ۰.۵ تا ۰.۷ درصد بسته های مشابه قبلی، اما مدیر اجرایی این شرکت معتقد است این گران بودن نشان دهنده سختی طراحی بسته های مالی این شکلی است:

“عرضه بسته های مالی این شکلی در بازارهای قانونی کار سختی است. و شما این سختی را در هزینه این اوراق مشاهده می کنید.”

گفتنی است که این بسته مالی قرار است ابتدا در آلمان، سپس در انگلستان، ایتالیا و اتریش نیز عرضه شود. به این معنی که کاربران در این کشورها می توانند BTCE را نگهداری و یا مبادله کنند.

امنیت

افزایش چشم‌گیر فعالیت باج‌افزارهای رمزارزی در سالیان اخیر

نتایج مطالعات موسسه‌ی کریپسیس گروپ نشان می‌دهد طی سالیان اخیر، باج‌افزارها روز به روز، قربانیان بیشتری بر جای می‌گذارند. آن‌طور که پیداست میزان حملات باج‌افزارها از سال ۲۰۱۸تا ۲۰۱۹ بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نه‌تنها تعداد حملات باج‌افزاری بلکه مبالغ درخواستی از قربیان نیز طی سه سال اخیر به شدت افزایش یافته است. کریپسیس گروپ در گزارش خود آورده است که میانگین باج‌های درخواستی مجرمان چیزی در حدود ۱۱۵ هزار دلار بوده است.

بنابر یافته‌های کریپسیس گروپ، مهاجمان بیش از گذشته، تمرکز خود را بر اخذ باج از سازمان‌ها معطوف کرده‌اند. بدیهی است که سازمان‌ها توانایی مالی بیشتری از اشخاص دارند، از این رو طعمه‌های جذاب‌تری برای مهاجمان حملات باج‌افزاری هستند.

همچنین به نظر می‌رسد تاکتیک‌های اتخاذشده توسط مجرمان سایبری به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌شوند که بتوانند راهبردهای دفاعی سازمان‌ها را خنثی کنند.

کریپسیس گروپ می‌گوید دو باج‌افزار Ryuk و Sodinokibi از جمله فعال‌ترین باج‌افزارها در سال ۲۰۱۹ بوده‌اند. این باج‌افزارها بر یک تروجان بانکی به نام TrickBot متکی هستند تا بتوانند علیه قربانیان خود دست به اجرای کارزارهای انتشار اسپم یا فیشینگ بزنند.

افزایش ۳۰۰ درصدی حملات رمزینه‌ربایی در سنگاپور در بحبوحه‌ی شیوع بیماری کرونا

داده‌های منتشر شده از سوی کسپرسکی، شرکت روسی فعال در حوزه‌ی امنیت سایبری نشان می‌دهد که سنگاپور در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش درخور توجه حملات رمزینه‌ربایی بوده است.

آمار و ارقام کسپرسکی نشان می‌دهد که در بازه‌ی زمانی ژانویه تا مارس ۲۰۲۰، حدودا ۱۲ هزار حمله علیه دستگاه‌های مستقر در سنگاپور رخ داده است. این در حالی است که تعداد این حملات در بازه زمانی مشابه در سال گذشته، چیزی در حدود ۲۹۰۰ مورد بوده است.

کسپرسکی خاطرنشان کرده است که منطقه جنوب شرقی آسیا شاهد بیشترین افزایش در تعداد حملات رمزینه‌ربایی طی سال میلادی جاری است.

یو سیانگ تیونگ، مدیرکل منطقه آسیای جنوب شرقی کسپرسکی در مصاحبه‌ای گفته که زیرساخت‌های اینترنتی پیشرفته‌ی سنگاپور، طعمه‌ی جذابی برای مهاجمان سایبری است. وی می‌گوید:

مجرمان سایبری از ابزارهای مختلفی برای نصب نرم‌افزارهای استخراج روی کامپیوترهای دیگران استفاده می‌کنند و بدون آنکه نیازی به پرداخت‌ هزینه‌های گزاف برق و زیرساخت داشته باشند، سودهای کلانی به جیب می‌زنند.

تیونگ تصریح کرده است که دشواری فزاینده‌ی استخراج باعث شده رمزینه‌ربایان به جای هدف قرار دادن رایانه‌های مجزا به دنبال راه‌اندازی یک شبکه‌ی بات نت باشند.

https://coiniran.com/?p=39381
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x