ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۸ تا ۱۵ خرداد؛ بیستمین نسخه‌ی بیت کوین کور عرضه شد، ساتوشی کوین‌هایش را خرج نخواهد کرد!

راهنمای مطالعه نمایش

رمزارزها

بیستمین نسخه‌ی بیت کوین کور عرضه شد!

روز گذشته بیستمین نسخه‌ی Bitcoin Core که یازده سال پیش توسط ناکاماتو راه‌اندازی شده، ارائه شد. ولادمیر وان، نگهدارنده‌ی اصلی بیت کوین کور، گفت این نسخه با مشارکت بیش از ۱۰۰ توسعه‌ دهنده طی شش ماه ساخته شده است. نسخه جدید نتیجه بیش از ۵۰۰ درخواست برای تمیز و مستحکم کردن کد بیت کوین (BTC)، یکپارچه‌سازی کیف پول‌ سخت‌افزاری و بهبود دیگر قابلیت‌های شبکه بوده است.

از جمله‌ی تغییرات ایجاد شده می‌توان به یکپارچه‌سازی بهتر با GUI کیف پول‌های سخت‌افزاری، اضافه شدن Asmap (نقشه‌ی سیستم خودمختار) برای اتصال قابل اطمینان‌تر به شبکه، حذف رد شدن پیام‌های BIP61 که در نسخه‌ی ۱۸.۰ غیرفعال شده بود، حذف پروتکل پرداخت BIP70 و  OpenSSL به دلیل آسیب‌های امنیتی و حریم خصوصی، راه‌اندازی Dumptxoutset  به عنوان اولین قدم برای رفتن به سمت Assumeutxo اشاره کرد.

ساتوشی ناکاموتو خود اولین مبدع روش استفاده از پردازنده‌ی گرافیکی برای استخرج بیت کوین است

یکی از توسعه‌دهندگان آغازین بیت کوین که در سال ۲۰۱۰ با ساتوشی ناکاموتو همکاری داشته، گفته است که خالق بیت کوین برای دفاع از شبکه‌ی این رمزارز، پیش از هر فرد دیگری اقدام به ساخت پردازنده‌ی گرافیکی ویژه‌ی استخراج کرده بود.

لازلو هانیچ که برای انجام اولین تراکنش واقعی بیت کوین، نامش بر زبان‌ها افتاده بود، پیش‌تر به‌دلیل اختراع پردازنده‌ی گرافیکی ویژه‌ی استخراج نیز شناخته می‌شد. با این حال، وی به‌تازگی طی مصاحبه‌ای با وب‌سایت کوین‌تلگراف اذعان داشته است که ناکاموتو نه‌تنها پیش از وی، پردازنده‌ی گرافیکی ویژه‌ی استخراج را اختراع کرده بلکه چندین الگوریتم ویژه‌ را نیز برای محافظت از شبکه‌ی بیت کوین توسعه داده است.

بنابر گفته‌های هانیچ، یکی از اولین ایمیل‌هایی که وی از ناکاموتو دریافت کرده، پاسخی به یکی از پست‌های وی در مورد ماینر GPU بوده است. آن‌طور که پیداست ناکاموتو در واکنش به این اتفاق نوشته است:

سلام، می‌توانی روند استخراج با پردازنده‌ی گرافیکی را کندتر کنی؟ ببین برای من اهمیتی ندارد که مردم چقدر بیت کوین به دست آورده و ذخیره می‌کنند و حتی متمرکز شدن آن هم برایم مهم نیست. اما اکنون که در ابتدای راه قرار داریم، جذابیت بزرگ بیت کوین این است که هر کسی بتواند حتی با لپ‌تاپ خود نرم‌افزار بیت کوین را دانلود کرده و با آن اقدام به استخراج کند.

هانیچ بر این باور است که ناکاموتو به‌درستی می‌دانست که دیر یا زود، استخراج بیت کوین به صنعتی بزرگ بدل خواهد شد؛ اما می‌خواست وقوع این اتفاق به تاخیر بیفتد تا روند گسترش پذیرش بیت کوین، متوقف نشود. گفتنی است وقتی هانیچ در پاسخ به ناکاموتو از او به‌دلیل کار پنهانی روی پروژه‌ی ساخت سخت‌افزار ویژه‌ی استخراج، عذرخواهی کرده، ناکاموتو از وی خواسته است تا بگذارد این گفت‌وگو از روی فروم بیت‌کوین تاک حذف شود.

سرخیو دمیان لرنر که تحقیقات مفصلی در زمینه‌ی شناسایی بلوک‌های استخراج شده توسط ناکاموتو انجام داده، می‌گوید کاملا محتمل است که ناکاموتو از پردازنده‌ی گرافیکی برای استخراج بیت کوین استفاده کرده باشد یا دست‌کم این فرضیه با یافته‌های تحقیقاتی وی در تضاد نیست.

پذیرش گسترده بیت کوین : جنبه‌های خوب و بد بیت کوین نسبت به پول فیات

هاوینگ بیت کوین بدون شک یکی از پرتوجه‌ترین رویدادهای فضای رمزارز امسال بود. پذیرش گسترده بیت کوین سویه‌های مثبت و منفی خود را دارد.

نمای کلی‌ای از بیت کوینِ پساهاوینگ

چهارچوب زمانی چهار ساعته BTCUSD نشان می‌دهد که هاوینگ در قیمت ۸،۵۱۵ دلار اتفاق افتاده است که از افزایش قیمت بیت کوین خبر می‌داد. با این حال، هاوینگ بیت کوین تحت تأثیر اثرات مخرب کروناویروس قرار گرفت و سرمایه‌گذاران را ترساند. آنها شروع به نقد کردن سرمایه‌شان کردند که منجر به کاهش BTCUSD شد. پس از آن البته روند حرکت بیت کوین خیلی زود رو به بهبود رفت و ۱۶ بخش معاملاتی همچنان ادامه داشتند. در ۱۵ مه، بیت کوین به  مبلغ ۹،۸۷۰ دلار رسید. با قیمت‌های فعلی، ارزش بیت کوین پس از هاوینگ بیش از ۱۲ درصد افزایش یافته است. با این حال، اکنون در مرحله تحکیم قرار دارد.

جوانب مثبت و منفی در مورد پذیرش گسترده بیت کوین

ابتدا با جوانب مثبت شروع می کنیم: همه‌گیری کروناویروس اقتصاد را به بن بست کشاند. کارخانه ها تعطیل شدند و میلیون ها نفر در سراسر جهان شغل خود را از دست دادند. بانک های مرکزی به چاپ پول با سرعتی بی‌سابقه متوسل شدند. بانک مرکزی آمریکا هر روز ۱۲۵ میلیارد دلار چاپ می‌کند. این باعث می شود ارزش پول در دراز مدت به شدت کاهش یابد. اینجاست که کالاهایی مانند طلا، نقره و ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین ارزشمند شوند.

 جوانب منفی: بیت کوین بسیار بی ثبات است. و نمی‌توان هیچ تضمینی در برای روند قیمتی آن در نظر گرفت. و می‌تواند تا نزدیکی‌های صفر هم کاهش یابد. فعالیت های وب سیاه برای پیگیری اگر معاملات از طریق بیت کوین انجام می‌شود که از نظر نمایی چالش برانگیز است.

ساتوشی ناکاماتو هرگز بیت کوین‌های خود را خرج نخواهد کرد!

سرجیو دمیان لرنر، طراح پروتکل لایه دوم RSK بیت کوین و محقق مشهور رمزنگاری در Reddit AMA گفت سه سال را صرف کشف اشکال حریم خصوصی در کد بیت کوین (BTC) کرده است و نتیجه‌ی آن به کشف الگوی پاتوشی منجر شده است. این محقق که ۱.۱ میلیون بیت کوینی که ساتوشی ناکاماتو ماین کرده را شناسایی کرده گفت، تحقیقات وی باعث شده به این نتیجه برسد که ساتوشی نوع‌دوست بوده و هرگز کوین‌های خود را خرج نخواهد کرد.

الگوی پاتوشی استخراج‌کننده‌ای را توصیف می‌کند که از الگوریتم استخراج کمی متفاوتی استفاده می‌کند و حدود ۱.۱ میلیون بیت کوین ماین کرده است. بیشتر افراد معتقدند این فرد ساتوشی ناکاماتو بوده است. لرنر گفت تصمیم گرفته بیش از این به این موضوع نپردازد چرا که قصد مزاحمت برای خالق بیت کوین را ندارد. او افزود احساس می‌کنم به اندازه‌ی کافی به شفافیت در بیت کوین کمک کرده‌ام، کند و کاو بیشتر در این موضوع می‌تواند به ورود به حریم خصوصی ناکاماتو بیانجامد.

بنیان‌گذار اتریوم: رمزارز بسیار بیشتر از یک پول اعتراضی است

بنیان‌گذار اتریوم،‌ ویتالیک بوترین می‌گوید که بحران جهانی اخیر با بحران سال ۲۰۰۸، که بیتکوین از آن آغاز شد، بسیار تفاوت دارد. بنابراین جامعه رمزارز‌ها نیاز است که طرز فکر خود را تغییر دهند.

وی با نوشتن در حساب توییتر خود در ۲ ژوئن اظهار داشت که برخی از مهم‌ترین روایت‌های بیتکوین سرانجامی نداشته است. وی در توییت خود نوشت که این یک بحران ویروس است، یک بحران معرفت‌شناختی است. او این ایده را به چالش کشید که روایت بیتکوین پیرامون تورم،‌جنبه مهمی از وضعیت فعلی و موجود است.

وی همچنین روایت دیگری داشت که بیتکوین و دارایی‌های رمزارزی ارتباطی با دارایی‌های رایج ندارند. برای اثبات آن، وی یک نمودار را در مورد رکود بازار S&P 500 در ماه مارس نشان داد که به صورت همزمان ارزش بیتکوین و دیگر رمزارز‌ها بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت.

کاربرد‌های آلترناتیو رمزارز

حال اگر رمزارز تنها درباره‌ی انقلاب در حوزه‌ی مالی نیست، دیگر موارد استفاده مناسب از آن‌ها چیستند؟

بوترین می‌گوید که دسته‌های بسیاری از کاربرد‌های اتریوم و دیگر بلاکچین‌ها وجود دارند که فراتر از حوزه‌ی مالی گام بر می‌دارند.

“انتشار و ارتباط غیرمستقیم در برابر سانسور، جوامع غیرمتمرکز، دولت‌های غیرمتمرکز و سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز همه از این کار‌های مهم هستند. بازه‌ی ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ دوره‌ی بازآرایی ایدئولوژیک است. بسیاری از ایدئولوژی‌ها و ائتلاف‌های سابق جای خود را به موارد جدید داده‌اند. تپه‌ها و دره‌ها در جبهه‌های نبرد در حال تغییر هستند. فصای رمزارز‌ها باید با دقت زیر نظر گرفته شود و با واقعیت‌های جدید سازگار شود.”

بنیانگذار اتریوم تصریح کرد که ایده های قدیمی در حال از بین رفتن هستند و جامعه نیاز دارد تا این واقعیت جدید را در آغوش بگیرد.

سازنده اتریوم در مرحله بعدی DeFi: از شر Saas متمرکز خلاص شوید

Lefteris Karapetsas، بنیانگذار Rotki و همکار اتریوم، درباره محدودیت‌ها و تضادهای موجود در امور مالی غیرمتمرکز را صحبت کرده است.

در اول ژوئن سال ۲۰۲۰، جامعه Defiant که پیشرفت در امور مالی غیر متمرکز (DeFi) را بررسی و دنبال می‌کند، گزارشی از وضعیت موجود مبادلات غیر متمرکز مبتنی بر اتریوم منتشر کرد. آقای کاراپتسا معتقد است تجارت غیرمتمرکز نباید با مدیریت متمرکز همراه باشد.

مفاهیم متقابل منحصر به فرد

به گفته آقای کاراپتساس، ترکیب ابزارهای متمرکز و غیرمتمرکز در روند معاملات معنی ندارد. فقط وقتی کل سیستم بدون یک نقطه متمرکز عمل کند، می تواند غیرمتمرکز تلقی شود:

مبادلات فقط بخشی است که نیاز به اصلاح دارد. ما همچنین باید از متمرکز کردن SaaS که ردیابی و حسابداری را ارائه می دهد، خلاص شویم.

برای او، انتقال اطلاعات از برنامه‌های غیر متمرکز به متمرکز یک گام به عقب است. بنابراین، فقط باید از سیستمهای مدیریتی غیرمتمرکز استفاده شود. برای رسیدن به این هدف، آقای کاراپتساس توصیه می‌کند که ازشر  SaaS متمرکز خلاص شوید

Lefteris Karapetsas به عنوان مهندس ارشد نرم افزار در Brainbot ، تیم پشتیبان راه حل Rayden Layer-two برای اتریوم (ETH) کار می‌کرد.

گراف اتریوم - کوین ایران
گراف اتریوم – کوین ایران

مسیری روشن برای DEX
گزارش واکنشی که آقای کاراپتساس در مواجهه با پیشرفت مبادلات غیر متمرکز نشان داد، به گفته نویسنده آن لوکاس کمپل، هنوز در مرحله نوپای خود است. اگرچه طی سال جاری پنج بار به سرعت رشد کرده است، اما DEX فقط ۰.۶٪ از بخش کریپتو را به خود اختصاص می‌دهد.

قراردادهای بلاکچینی و هوشمند سویه‌های تاریکی هم دارند

کوین ورباخ، استاد دانشگاه پنسیلوانیا، استدلال می‌کند که تغییرناپذیری از کارگروه‌ها و قراردادهای بلاکچین و هوشمند دارای سویه‌های تاریکی نیز هست. فناوری بلاکچین طلوع قدرت الگوریتمی را متبلور می‌کند که امروزه چالش اساسی برای اشکال سنتی حاکمیت، اختیارات قانونی و حاکمیت دولتی به وجود می‌آورد.

به همین ترتیب، این استدلال در مطلب جدید روز دوشنبه در وبلاگ دانشکده حقوق دانشگاه آکسفورد توسط کوین وارباخ، استاد مطالعات حقوق و اخلاق تجاری در دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا پیش گرفته شده است.

کتاب آینده وارباخ پس از گردباد دیجیتال: شبکه‌ها، الگوریتم‌ها، بشریت استدلال می‌کند که فناوری بلاکچین اگر فهمیده نشود و به مواجهه درستی با آن شکل نگیرد می‌تواند ویرانی‌هایی را به دنبال داشته باشد.

از نظر وارباخ، استفاده از قراردادهای بلاکچین و هوشمند که دارای کدهای نرم افزاری خوداجرا هستند- جنبه‌های منفی‌ای در پی دارند.

در حالی که آنها برای غلبه بر نقاط ضعف واسطه‌های انسانی یا نهادی طراحی شده‌اند، می‌توانند تنش‌های ذاتی خود را داشته باشند:

«قراردادها به طور کلی ناقص هستند. یعنی آنها برای هر سناریوی ممکن نتایج دقیقیً مشخص نمی‌کنند. قراردادهای هوشمند این ناقص بودن را اغراق‌شده‌تر می‌کنند. آنها فقط می‌توانند شرایط را با کد‌های نرم‌افزاری از پیش تعیین شده و صلب بیان کنند و اختیارات تفسیری داوران و هیات منصفه را از بین می‌برند.»

مقاله وارباخ با توصیف رویکردی که او از آن به عنوان «حکمرانی با طراحی» یاد می‌کند به پایان می‌رسد. بدان معنا که «تغییر ناپذیری کامل (در قراردادهای هوشمند) سیستم‌هایی را با شکنندگی غیرقابل قبول» ایجاد می‌کند.

کاهش تعداد قراردادهای سرمایه‌گذاری در حوزه بلاک چین برای هفتمین ماه متوالی

بنابر یافته‌های تحقیقاتی وب‌سایت خبری بلاک کریپتو، در ماه مه ۲۰۲۰ بیش از ۴۰ قرارداد سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی بلاک چین بسته شده که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته، به شدت افت پیدا کرده است.

همان‌طور که در نمودار زیر قابل مشاهده است، تعداد قراردادهای سرمایه‌گذاری با ۱۲۱ فقره در ژوئیه‌ی ۲۰۱۹ به بالاترین تعداد رسیده است؛ با این حال از ابتدای سال میلادی جاری، شمار این قراردادها روز به روز شاهد روندی کاهشی بوده است.

chart

گفتنی است داده‌های یادشده از گزارش پژوهشی وب‌سایت بلاک کریپتو در مورد سرمایه‌گذاری‌های حوزه‌ بلاک چین در میانه‌ی همه‌گیری ویروس کرونا استخراج شده است. جان دانتونی، یکی نویسندگان وب‌سایت بلاک کریپتو می‌گوید:

روند کلی حاکم بر قراردادهای سرمایه‌گذاری، نزولی بوده و طی هفت ماه گذشته نیز همچنان آهنگ کاهشی خود را حفظ کرده است.

دانتونی افزوده است:

هرچند طی ماه گذشته، سرمایه‌گذاری‌ها از نظر ارزش دلاری، افزایش یافته اما تعداد کلی قراردادها رو به کاهش بوده است. شاید بتوان گفت سرمایه‌گذاران به جای توزیع سرمایه‌ی خود میان چندین پروژه‌ به دنبال تمرکز بیشتر هستند. افزایش متوسط حجم مبالغ سرمایه‌گذاری‌شده به‌رغم کاهش تعداد قراردادهای سرمایه‌گذاری احتمالا ناشی از تمرکز روزافزون سرمایه‌گذاران بر تعداد محدودتری از پروژه‌ها و استارتاپ‌ها است.

اتریوم کلاسیک Phoenix Hard Fork را اجرایی کرد

اتریوم کلاسیک به روزرسانی برنامه‌ریزی شده خود را اجرایی کرد تا ویژگی‌های نسخه استانبول را به زنجیره کلاسیک انتقال دهد و دو پروتکل را به طور کامل با یکدیگر سازگار کند. اتریوم کلاسیک، خواهر دوقلوی شبکه اتریوم، هاردفورک فوئنیکس خود را در تاریخ ۳۱ ماه می اجرا کرد که شامل ویژگی‌های فورک قبلی، نسخه استانبول، بود.

به روز رسانی بدان معنی است که دو شبکه پروتکل مشابهی دارند و بنابراین کاملاً با هم سازگار هستند. این هاردفورک برای بلوک ۱۰،۵۰۰،۸۳۹ برنامه ریزی شده بود که در ساعت ۸ بعد از ظهر ۳۱ می ماین شد.

این فورک سومین سری از جدیدترین نسخه‌های اخیر و هدف آن همگام شدن با نسخه‌های محبوب دیگر است. در ماه دسامبر، فورک آگارتا ویژگی‌های نسخه قسطنطنیه را به اتریوم منتقل کرد و نسخه آتلانتیس در اوایل سپتامبر ۲۰۱۹ فعال شد.

افری شوودون، توسعه‌دهنده اتریوم گفت: گنجاندن ویژگی‌های نسخه استانبول بدین معنی است که دو پروژه به برابری پروتکل رسیده‌اند. برخی از دردسرهای جزئی در نتیجه این فورک اتفاق افتاد چون بخش کوچکی از استخراجگران در زنجیره قدیمی باقی مانده‌ بودند. برخی از مشتری‌ها، به ویژه Hyperledger Besu، هنوز با این هاردفورک همگام نشده‌اند. البته تیم اتریوم گفت که این نباید روی شبکه تأثیر بگذارد زیرا Besu در درجه اول در تنظیمات اقتصادی شرکت مورد استفاده قرار می‌گرفت.

پروتکل میمبل ویمبل لایت کوین ماه سپتامبر آغاز به کار می‌کند

دیوید بورکت، توسعه‌دهنده‌ی پروتکل حفظ حریم خصوصی میمبل ویمبل (MW) برای لایت کوین (LTC) در آخرین اطلاع‌رسانی ماهانه از کار خود، تاریخ راه‌اندازی تست نت را فاش کرد. او گفت پروتکل استخراج بلاک با MW برای اطمینان از صحت عملکرد بلاکچین از اواخر ماه ژوئن آغاز خواهد شد. همچنین وی ماه جولای را شروع دانلود اولین بلاک نامید. دانلود اولین بلاک در MW با آنچه در لایت کوین انجام می‌شود متفاوت است چرا که در شبکه‌ی لایت کوین هر بلاک با استفاده از بلاک جنسیس (پیدایش) اعتبارسنجی می‌شود ولی در MW نیازی به تاریخچه‌ی معاملات وجود ندارد. لذا باید راهی برای همگام‌سازی دو روش پیدا کرد. بورکت سپتامبر را به عنوان تاریخ اولیه‌ی راه‌اندازی تست نت اعلام کرد.

او در گزارش خود اعلام کرد اکنون معاملات انجام شده با MW می‌توانند وارد بلاکچین لایت کوین شده و تائید شوند. وی افزود تست منطقی را با ممپول آغاز کرده است.

تاریخ آپگرید شلی کاردانو اعلام شد

چارلز هوسکینسون، مدیرعامل IOHK، اعلام کرد Shelley، آخرین آپدیت کاردانو، بین ۳۰ ژوئن تا ۷ جولای کار خود را آغاز می‌کند. او با اشاره به اینکه تیم کاردانو سال سختی را از سر گذارند و مجبور بود ماشین در حال کار را تعمیر کند از تمام دستاندرکاران تیم قدرداتی کرد. اجرای شلی عدم تمرکز واقعی را از طریق الگوریتم اجماع Ouroboros و با پشتوانه‌ی تحقیقات علمی قوی در کاردانو پیاده‌سازی می‌کند.

شلی به کاربران شبکه‌ی کاردانو امکان می‌دهد رمز ارز ADA را در این شبکه سپرده‌گذاری و از این طریق به حفظ شبکه کمک کنند. اولین بلوک شلی در تاریخ ۲۷ آوریل روی تست نت تولید شد.

هوسکینسون همچنین اعلام کرداجلاس مجازی کاردانو اوایل ماه جولای برگذار خواهد شد.

زاکربرگ نحوه‌ی سودآوری لیبرا برای فیسبوک را تشریح کرد

روز چهارشنبه در جلسه‌ی سالانه‌ی سهامداران فیسبوک از مارک زاکربرگ درمورد نحوه‌ی کسب سود از ادغام ارز دیجیتال لیبرا و پلتفرم شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک سوال شد. زاکربرگ در پاسخ گفت لیبرا به فیسبوک امکان می‌دهد قیمت تبلیغات را بالا ببرد. وی افزود لیبرا به تجار کمک می‌کند سود بیشتری کسب کنند و بنابراین درآمد تبلیغات افزایش می‌یابد. فیسبوک سال گذشته از فروش تبلیغات حدود ۶۹.۶ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. این میزان ۹۸ درصد درآمد فیسبوک در سال ۲۰۱۹ را تشکیل می‌داد.

زاکربرگ ادامه داد:

«با اجرای یک تبلیغ احتمال بیشتری وجود دارد کسی که روی آن کلیک می‌کند تبدیل به کشتری شود چرا که روش پرداخت بسیار ساده‌تر است. بدین ترتیب کسب و کارها سود بیشتری کسب می‌کنند و میزان تبلیغات افزایش می‌یابد. در نهایت این چرخه به فیسبوک کمک می‌کند نرخ تبلیغات را افزایش دهد.»

چندی پیش فیسبوک نام برند کیف پول دیجیتالی خود را از کالیبرا به Novi تغییر داد و آن را با دیگر محصولش یعنی واتساپ یکپارچه‌سازی کرد. قرار بود لیبرا در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شود اما با مقاومت قانون‌گذاران در سراسر دنیا مواجه شد. لیبرا در آوریل ۲۰۲۰ وایت پیپر خود را به روزرسانی کرد تا از شدت حملات کم کند.

چینی‌ها به دنبال راه‌اندازی نسخه‌ی ویژه‌ی خود از پروژه‌ی TON

جامعه‌ی کاربری شبکه‌ی باز تلگرام موسوم به TON در چین اعلام کرد که به دنبال راه‌اندازی نسخه‌ی ویژه‌ی خود از این پروژه‌ی بلاک چینی است. گفتنی است پیش‌تر مدیران پیام‌رسان تلگرام طی بیانیه‌ای رسمی از خاتمه‌ی کار این پروژه‌ی بلندپروازانه خبر داده بودند.

جامعه‌ی کاربری TON در چین طی یک پست وبلاگی نوشته است:

در اولین گام درنظر داریم تا کار روی شبکه‌ی آزمایشی بلاک چین TON را کلید بزنیم و در ادامه با جذب گره‌ها و توسعه‌دهندگان بیشتر، شبکه را گسترش دهیم.

تلگرام از سال ۲۰۱۸ در حال کار روی شبکه‌ی باز خود بوده است. پاول دوروف، هم‌بنیان‌گذار و مدیر اجرایی تلگرام از پروژه‌ی TONهمواره به عنوان راهی برای ارسال و دریافت رمزارز توسط کاربران این پیام‌رسان یاد می‌کرده است؛ کاربرانی که شمار آن‌ها به بیش از ۴۰۰ میلیون نفر بالغ می‌شود.

شبکه‌ی TON قرار بود در اکتبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی شود و کار خود را آغاز کند؛ اما تلگرام به دلیل شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا موسوم به SEC راه‌اندازی TON را به تعویق انداخت. گفتنی است SEC مدعی شده بود که اقدام تلگرام مبنی بر برگزاری عرضه اولیه سکه و فروش ۱.۷ میلیارد دلار توکن گرم، ناقض قوانین مرتبط با اوراق بهادار ایالات متحده است. کشمکش حقوقی میان تلگرام و SEC ماه‌ها به طول انجامید و در نهایت، دادگاه فدرال آمریکا رای به محکومیت تلگرام صادر کرد و از این پیام‌رسان خواست پول‌های کاربران را به آن‌ها بازگرداند.

تلاش‌های جامعه‌ی کاربری چین یکی از چندین اقدامی است که به دنبال زنده نگاه داشتن پروژه‌ی جادویی TON است. Free TON و NewTON هر دو در پی این هستند تا با استفاده از کد‌های متن‌باز پروژه‌ی TON که توسط تلگرام منتشر شده، نسخه‌ی ویژه‌ی خود از این پروژه‌ی بلاک چینی را راه‌اندازی کنند.

بازار

ارزش بازاری بیت کوین به ارزش ذاتی خود رسیده است!

نیکولاس پانیگیرتزوگلو، استراتژیست JPMorgan معتقد است ارزش ذاتی بیت کوین در حال حاضر با ارزش بازاری آن تقریبا برابر شده است. وی در ماه ژانویه هم گفته بود که ارزش ذاتی بیت کوین کمتر از ارزش بازاری آن است که یعنی بیت کوین در بازار بالاتر از ارزش واقعی خود قیمت‌گذاری می‌شد. JPMorgan ارزش ذاتی بیت کوین را با نگاهی کالایی به آن و ارزیابی هزینه‌ی تولیدش می‌سنجند.

jpm 828x675 1

این استراتژیست JPMorgan گفت نصف شدن پاداش (هاوینگ) بیت کوین موجب کاهش فاصله‌ی ارزش ذاتی و ارزش بازار آن شده است. وی با بیان اینکه کاهش ۲۰ درصدی نرخ هش و کاهش قیمت بیت کوین پس از هاوینگ موجب بسته شدنشکاف قیمتی شد گفت:

«بیت کوین (BTC) در حال حاضر حدود ۹۵۰۰ دلار ارزش دارد.»

بلومبرگ: قیمت بیت کوین امسال به بیش از ۲۰ هزار دلار خواهد رسید

طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط بلومبرگ این شرکت انتظار دارد قیمت بیت کوین امسال دوباره به رکورد ۲۰ هزار دلاری سال ۲۰۱۷ برسد و حتی تا ۲۸ هزار دلار نیز رشد داشته باشد. این گزارش حاکی از آن است که همه‌گیری ویروس کرونا روند بلوغ بیت کوین (BTC) را تسریع کرده و قدرت خود را در هنگام کاهش قیمت سهام نشان داده است. در این گزارش همچنین به افزایش روزافزون اشتیاق سرمایه‌گذاران نهادی به ویژه Grayscale یا GBTC اشاره شده که حدود ۲۵ درصد از عرضه‌ی جدید را مصرف می‌کنند در حالیکه این مصرف برای سال ۲۰۱۹ کمتر از ۱۰ درصد بود.

در این گزارش آمده است باید اشتباهی رخ دهد که قیمت بیت کوین افزایش نیابد. این گزارش یکی از دلایل عمده رشد قیمت بیت کوین را رشد سریع تتر (USDT) می‌‌داند. افزایش رمزارزهای پایدار در گردش نشان‌دهنده‌ی پذیرش بیشتر رمز ارزهاست. علاقه به ایجاد ارتباط دیجیتالی با دلار نشان‌دهنده‌ی نیاز به معامله و ذخیره‌ی ارزش پول بدون واسطه در سطح جهان است. نمی‌توان انتظار داشت همچنان که دنیا به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود ارزهای کاغذی جایگاه خود را حفظ کنند.

BTC USD min

کارایی بیت کوین در جهان واقعی

بنیامین سلرماجر، مدیر شاخص بنگاه تحلیلی کریپتو Coin Metrics ، فاش کرد که بیش از نیمی از ذخیره فعال بیت کوین در طی بیش از یک سال جابجا نشده است. او ضمن توئیتی درباره کارایی بیت کوین در جهان واقعی نوشت:

«فاکتور ۱ ساله HODL بیت کوین برای اولین بار به بیش از ۵۰٪ رسیده است و این نشان می‌دهد نیمی از ذخیره فعال بیتکوین طی بیش از یک سال اخیر جابجا نشده است. این شاخص اساسی سلامت بیت کوین نشان‌دهنده این است که تعداد افرادی که بیت کوین را برای مدت طولانی ذخیره می‌کنند، رو به افزایش است. و این موضوع از روایت SoV پشتیبانی می‌کند.»

به عبارت دیگر، حتی افرادی که بیش از یک سال صاحب بیت کوین هستند، از آن استفاده نمی‌کنند و این نشان می دهد که بیت کوین از هیچ کارایی‌ای در دنیای واقعی برخوردار نیست.

چرا بیت کوین کارایی ندارد؟

بیت کوین عملاً هیچ فایده‌ای ندارد زیرا توسعه‌دهندگان نرم‌افزار نمی‌توانند با پروتکل بیت کوین پلتفرم و خدمات ایجاد کنند. بنابراین، ایجاد کالا و خدمات با بیت کوین امکان‌پذیر نیست که ارزش واقعی زندگی مردم و دنیا را بهبود ببخشد. در عوض، بیت کوین در درجه اول به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد که افراد در مورد افزایش قیمت آن گمانه‌زنی می‌کنند.

با این حال، حتی اگر بیت کوین هیچ کارایی واقعی ندارد، و حامیان آن هیچ‌کاری نمی‌کنند تا پروتکل بیت کوین را با ارزش‌تر جلوه دهند، بسیاری از دارندگان آن به‌طور مداوم امیدوارند که بیت کوین بدون انجام کاری که واقعاً ارزش بیشتری را برای شبکه به ارمغان بیاورد، ارزش خود را افزایش دهد. به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که از دیگر شبکه‌های بلکچین حمایت می‌کنند، طرفداران بیت کوین را کمونیست می‌نامند.

افزایش ۶۰ درصدی قیمت کاردانو با نزدیک شدن به آپگرید شلی

قیمت کاردانو (ADA) به دنبال صحبت‌های چارلز هاسکینسون درمورد نقشه‌ی راه آپگرید شلی طی یک هفته ۶۰ درصد افزایش یافت. هاسکینسون، مدیرعامل IOHK و همبنیانگذار کادارنو، هفته‌ی گذشته اعلام کرد آپگرید شلی تا ۷ جولای انجام می‌شود و طی آن کاردانو از یک شبکه‌ی متمرکز به یک شبکه‌ی غیرمتمرکز تبدیل خواهد شد. با نزدیک شدن به تاریخ آپگرید شلی شاهد افزایش قابل توجه قیمت از ۰.۰۵۵ دلار به ۰.۰۸۸ دلار و افزایش چهار برابری حجم معاملات روزانه کاردانو هستیم.

در دو سال گذشته دو تیم توسعه‌دهنده از IOHK در حال توسعه‌ی دو نسخه‌ی مختلف برای پروتکل سهامداری (staking) برای کاردانو بوده‌اند که یکی از آنها از پروتکل فعلی بایرون مشتق می‌شد و دیگری که شلی بر آن استوار است مبتنی بر هاسکل می‌باشد. تست‌های نهایی روی شبکه‌ی تستی ITN شلی انجام شده است. همچنین این شبکه‌ی تستی با استقبال خوبی روبرو شد و ۱۲۰۰ اپراتور نود جذب شبکه شدند.

افزایش قیمت و حجم بازار کاردانو منجر به دست به دست شدن جایگاه دهمین رمز ارز بازار بین کاردانو (ADA) و تزوس (XTZ) شده است. هر دو پروژه کمی بیش از ۲ میلیارد دلار ارزش بازار دارند.

افزایش شدید بهای توکن MKR پس از قرار گرفتن در فهرست صرافی کوین‌بیس

بهای میکر (MKR)، توکن حکمرانی رمزارز باثبات MakerDAO پس از اعلام پشتیبانی صرافی کوین‌بیس از آن در روز گذشته، ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد.

بنابر آمار و ارقام منتشر شده توسط کوین‌مارکت‌کپ، طی هفته‌ی اخیر، بهای این توکن بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است. گفتنی است MKR هفته‌ی گذشته را با قیمت ۳۴۳ دلار آغاز و با بهای ۵۱۸ دلار به پایان رسانده است.

آن‌طور که پیداست کوین‌بیس گفته که کاربرانش می‌توانند این توکن را از هشتم ژوئن روی این پلتفرم انتقال دهند.

البته کاربران هنوز باید منتظر بمانند؛ چرا که امکان داد و ستد این توکن روی کوین‌بیس تنها زمانی فراهم می شود که شرط نقدینگی کافی آن محقق شود. زمانی که کوین‌بیس به این نتیجه برسد که تعداد کافی MKR در پلتفرمش وجود دارد، قابلیت داد و ستد آن را با دلار آمریکا و بیت کوین فراهم خواهد کرد.

این دومین تلاش کوین‌بیس برای عرضه پشتیبانی از توکن MKR است. این صرافی پیش‌تر در ماه آوریل نیز، در شمار معدودی از مناطق، پشتیبانی از MKR را به پلتفرم خود افزوده بود؛ اما از آنجایی که کاربران به تعداد کافی این توکن را به کوین‌بیس منتقل نکرده بودند، امکان داد و ستد آن میسر نشد.

صنعت

ارسال تاریخی اسپیس ایکس (SpaceX) در جهان مبتنی بر بلاکچین Decentraland

در ویدیویی که Block Runner ارسال کرده بود، عده‌ای ارسال اسپیس ایکس (SpaceX) را در دنیای واقعیت مجازیِ Decentraland که ‌مبتنی بر اتریوم است، تماشا می‌کردند. اولین تجربه موفق تجاری فرستادن انسان به فضا توسط شرکت ایلان ماسک، پس از تأخیرهایی به دلیل شرایط نامساعد جوی، در تاریخ ۳۰ ماه مه انجام شد.

پخش زنده در دنیای مجازی کریپتو

Decentraland یک دنیای واقعیت مجازی (VR) مبتنی بر اتریوم و کاملاً متعلق به کاربران خود است (برخلاف گزینه‌های متمرکز آن). و پاسخی به شرکت‌هایی مثل مایکروسافت و گوگل تلقی می شودکه می‌تواند یک روزه آینده صنعت را به طور یکجانبه کنترل کنند.

Decentraland ، که به نظر می‌رسد نسخه غیر متمرکز Minecraft برای سرمایه‌داران آنارشیست است، پس از عرضه اولیه سکه خود در سال ۲۰۱۷ ، سرانجام با راه اندازی رسمی در فوریه سال ۲۰۲۰ ، درهای خود را به روی همه باز کرد.

جذابیت‌های این دنیا

کسانی که ارسال  اسپیس ایکس در Decentraland را از دست داده‌اند ، هنوز هم چیزهای زیادی برای کشف دارند. ویژگی منحصربفرد این دنیای مجازی بخش موزه‌ی آن است که می تواند نسخه مبتنی بر بلاکچین موزه لوور باشد. کسانی که علاقه‌ای به ماجراهای هنری ندارند می‌توانند مستقیماً به کازینو بروند که در آن قماربازان ریسک‌پذیر می‌توانند توکن‌های MANA خود را خرج کنند.

استقبال سامسونگ از ارزهای دیجیتال افزایش می‌یابد

استقبال سامسونگ از ارزهای دیجیتال روز به روز در حال افزایش است. شرکت سامسونگ، مستقر در کره جنوبی، بنیادی را برای پذیرش گسترده بیت کوین ایجاد می‌کند. اخیراً این غول فناوری از نسل دوم تراشه SE) Secure Element) خود و نرم افزاری پیشرفته برای تلفن‌های هوشمند رونمایی کرد. سامسونگ این تراشه را برای اطمینان از روند بوت شدن، حافظه ایزوله و پرداخت‌های مبتنی بر موبایل برای کاربران تلفن همراه طراحی کرده است.

S3FV9RR دارای استاندارد امنیتی استاندارد معیارها (CC) EAL 6+ است. استاندارد امنیتی دقیق برای محافظت از داده‌ها در گذرنامه‌های الکترونیکی و کیف پول‌های سخت‌افزاری رمزارز، می‌تواند S3FV9RR را به یکی از مطمئن‌ترین راه‌حل‌های تلفن همراه تبدیل کند.

سامسونگ اعلام کرده است که تراشه امنیتی با نام تجاری جدید از پرداخت‌های تلفن همراه کاربر و معاملات ارزهای دیجیتال آنها محافظت می‌کند. دونگهو شین، از مدیران ارشد سامسونگ گفت: سامسونگ برای محافظت از اطلاعات خصوصی کاربران در دستگاه‌های هوشمند تلاش می‌کند.

به دنبال این اخبار، سامسونگ همچنین با اعلام همکاری با ارزهای دیجیتال جمینی(Gemini)، تعهد خود به ارزهای دیجیتال را بیشتر کرد و خرید ارزهای دیجیتال را در تلفن‌های سامسونگ برای کاربران آمریکایی و کانادا آسان‌تر کرد.

اکنون کیف پول بلاکچین سامسونگ با برنامه موبایل Gemini ادغام شده و به کاربران امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را می‌دهد. کاربران همچنین می‌توانند مانده‌حساب حساب‌های ارزی خود را در برنامه سامسونگ مشاهده کنند.

با استقبال سامسونگ از ارزهای دیجیتال و پس از معرفی Blockchain Keystore در سال ۲۰۱۹، به یک رهبر پیشرو در پشتیبانی از ارزهای دیجیتال هوشمند تبدیل شده است. این شرکت در اوایل ماه گذشته، تیمی را با پلتفرم پرداخت ارز دیجیتال Swipe برای افزودن یک ویژگی پرداخت ارز دیجیتال به کیف پول سامسونگ تشکیل داد. این همکاری جدید در حالی صورت می گیرد که مبادلات ارزی دیجیتال در سراسر جهان به دلیل رکود قیمت بازار  با عدم اطمینان روبرو هستند.

Fireblocks شبکه‌ای را برای مؤسسات به منظور انتقال دارایی راه‌اندازی می‌کند

Fireblocks با استفاده از فناوری محاسباتی چند جانبه خود، یک شبکه انتقال دارایی امن ایجاد کرده و به مؤسسات امکان می‌دهد سریع و ایمن یکدیگر را پیدا کنند، به هم وصل شوند و معاملاتشان را انجام دهند.

Fireblocks  متخصص امنیت دارایی دیجیتال، شبکه انتقال دارایی‌اش را از ۲ ژوئن راه‌اندازی کرد. این شبکه‌ی باز مؤسسات را قادر می‌سازد با اطمینان هم‌ارزان خود را پیدا کنند و ضمن ساده کردن عملیات تسویه حساب و فعالیت‌های پس از تجارت، دارایی را به صورت زنجیره‌ای انتقال دهند.

شبیه به گذشته و بلکه بهتر

اکنون بیش از یک سال است که Fireblocks از محاسبات چند جانبه یا فن آوری MPC در محیط امن انتقال دارایی‌اش استفاده می کند و به مشتریان سازمانی ابزارهایی برای انتقال دارایی‌های دیجیتالی بین صرافی‌ها، کیف پول‌ها و طرف‌های دیگر ارائه می‌دهد. این شرکت همچنین الگوریتم جدید MPC را توسعه داده است و ادعا می‌شود ۸۰۰٪ سریعتر از استاندارد صنعت و استفاده از آن برای دارندگان و فروشندگان آزاد است. شبکه انتقال دارایی امن جدید که اخیراً راه اندازی شده است، در این محیط بنا شده و روند یافتن و ارتباط با طرف‌های دیگر را ساده تر می‌کند.

ویژگی های جدیدجستجو
پیش از این، دو طرف مقابل که هر دو از Fireblocks استفاده می‌کردند برای اتصال باید آدرس کیف پول یکدیگر را پیدا و اضافه کنند. اما شبکه جدید بیشتر شبیه یک دایرکتوری است، موسسات را قادر می سازد یکدیگر را در شبکه جستجو و با کلیک روی یک دکمه درخواست اتصال را ارسال کنند.

امضای یک قرارداد بلاک چینی میان علی بابا و بزرگترین شرکت ترابری دریایی چین

چاینا مرچنس پورت، بزرگترین شرکت ترابری دریایی چین در تاریخ ۲۸ مه دست به انعقاد قرارداد همکاری مشترک با گروه علی بابا و یکی از شرکت‌های وابسته به آن به نام انت فایننشال (Ant Financia) زده است. طرفین با امضای این قرارداد به دنبال توسعه‌ی یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین برای بهره‌برداری در بخش‌های مختلف مدیریت بندرگاهی هستند.

بنابر آنچه رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند، این پلتفرم قرار است به خریداران، فروشندگان، شرکت‌های لجستیک، بانک‌ها، گمرکات و نهادهای مالیاتی اجازه دهد که بتوانند تراکنش‌های صادرات و واردات را بدون تماس انجام دهند.

علاوه بر این، دو شرکت یادشده با این اقدام، باز شدن پای فناوری بلاک چین به صنعت ترابری دریایی و مدیریت بنادر را تسهیل می‌کنند. هدف آن‌ها این است که در نهایت به اولین بندر دیجیتال بلاک چینی جهان که دارای یک شبکه‌ی باز همکاری است، تبدیل شوند.

آن‌طور که پیداست این بندر دیجیتال، قرار است به یک گره مرکزی مبدل شود که تمامی معاملات تجاری بین‌المللی و صنعت لجستیک را به هم متصل می‌کند. گفتنی است در اسناد این پروژه بر لزوم پیاده‌سازی یک طرح به‌اشتراک‌گذاری داده با کمک فناوری بلاک چین تاکید شده است.

چاینا مرچنس و علی بابا امیداورند که بتوانند با همکاری مشترک خود به ترویج ایده‌های نوآورانه و روزآمدسازی مدل‌های کسب‌وکاری بنادر کمک کنند.

تست آزمایشی بلاکچین ائتلافی نفت و گاز نتایج موفقیت‌آمیزی داشت

یک بلاکچین ائتلافی متشکل از ۱۰ شرکت از تست آزمایشی بلاک‌چین خود برای انتقال آب به میادین نفتی نتایج خوبی بدست آورد.

فرآیند مدیریت آب در ذخایر نفتی مستلزم به استخراج و تزریق مقادیر زیاد آب در طول استخراج نفت و گاز است. یک گزارش Reuters مدعی شده که این راه‌حل‌های بلاکچینی که در طول آزمایش پیاده‌سازی شدند موجب کاهش روند کار تا ۹ مرحله شده است که در مجموع مراحل تکمیل کار را از ۱۲۰ روز به یک هفته کاهش یافت.

بلاکچین ائتلافی نفت و گاز OOC یک شرکت نفت و گاز با ۱۰ عضو شامل شرکت‌های Dutch Shell، Equinor و ConocoPhilips است. راه‌حل‌های بلاکچین برای تست آزمایشی توسط شرکت خدمات بلاکچین Data Gumbo Corporation که توسط شرکت نفتی آرامکو عربستان تأمین می‌شود، ایجاد شد.

آماده برای پیاده‌سازی در سایت‌های تولید و فراتر از آن

این تست آزمایشی در مشارکت با راه‌حل‌های محیط زیستی Nuverra که آب رسانی و دفع آب از چاه‌های نفت و گاز شرکت Equinor را مدیریت و اجرا می‌کند، انجام گرفته است. پس از تکمیل موفقیت‌آمیز آزمایش در ۵ چاه نفت در داکوتا شمالی، این ائتلاف قصد دارد راه‌حل‌های بلاکچین را در سایت‌های تولید و توزیع پیاده‌سازی کند. این بلاکچین ائتلافی همین برنامه را برای کالا‌ها و خدمات دیگر دارد.

رییس هیئت مدیره بلاکچین OOC، ربکا هافمن، اشاره کرده که سقوط قیمت‌ها در بازار نفت و مشتقات آن در طول بحران‌های ویروس همه گیر کرونا، پیاده‌سازی بلاکچین را تسریع نموده است. وی برآورد کرده که این گروه می‌تواند این راه‌حل‌ها را امسال عملیاتی کند چرا که این راه‌حل‌ها می‌توانند به سادگی باعث صرفه‌جویی در میلیون‌ها دلار شود.

آمازون از ثبت پتنتی برای یک سامانه‌ی بلاک چینی رهگیری کالا در زنجیره‌ی تامین خبر داد

آمازون، یکه‌تاز صنعت تجارت الکترونیکی جهان پتنتی را برای یک سامانه‌ی بلاک چینی ثبت کرده که کالاها را در طول زنجیره‌ی تامین، رهگیری می‌کند.

این پتنت که روز ۲۶ مه به ثبت رسیده، یک سامانه‌ی صدور گواهینامه‌ی مبتنی بر دفترکل توزیع‌شده‌ را توصیف می‌کند. در اسناد این پتنت، آمده است که راهکار رهگیری ارائه شده می‌تواند تضمین کند که کالا و محصول مصرفی فروخته شده روی وب‌سایت آمازون، معتبر است. در چکیده‌ی این اسناد می‌خوانیم:

ویژگی‌ها و قابلیت‌های این طرح مربوط به واسطه‌ای هستند که امکان رهگیری تاییدپذیر کالاها را با استفاده از دفترکل الکترونیکی توزیع شده روی زنجیره تامین فراهم می‌کند.

در بخش توضیحات تفصیلی این پتنت آمده است که سامانه‌ی توصیف شده در نهایت به دنبال این است که از طریق پیاده‌سازی یک پلتفرم خدمات سازمانی به طرف‌های درگیری در زنجیره تامین کمک کند تا بتوانند زنجیره تامین جهانی خود را روی یک دفترکل واحد، نگاشت کنند. گفتنی است راهکار رهگیری این پتنت می‌تواند موقعیت مکانی تمامی مرسولات و کالاها را از تولید تا تحویل به مصرف‌کننده‌ی نهایی روی زنجیره‌ی تامین، آشکار کند.

ماهیت قابل اعتماد و تغییرناپذیر فناوری بلاک چین، راه‌حلی مناسب برای پیاده‌سازی قابیت ردیابی و رهگیری در زنجیره‌های تامین است؛ چرا که زنجیره‌های تامین، مستلزم پیاده‌سازی زیرساخت‌هایی هستند که بتوانند بدون وقفه و برای مدتی طولانی کار کنند و به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شوند که داده‌های آن قابل ویرایش نباشد.

راه‌اندازی سیستم ردیابی دارو شرکت Bayer توسط VeChain

Bayer China، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های داروسازی جهان در حال همکاری با VeChain برای توسعه‌ی یک بستر جدید قابل ردیابی بلاکچینی است. این سیستم که با عنوان CSecure شناخته می‌شود با هدف ردیابی داروها در زنجیره‌ی تامین است. این سیستم بر پایه‌ی سرویس بلاک چینی (BaaS) به نام ToolChain ایجاد شده است. ToolChain به VeChain امکان می‌دهد راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری دفترکل توزیع شده‌ی کاملی را با توجه به نیازهای خاص مشتری طراحی و اجرا کند.

در ژوئن سال گذشته نیز بازوی چینی سوپرمارکت والمارت و شرکت حسابرسی PwC با VeChain همکاری کردند و یک سیستم ردیابی غذا در چین ایجاد نمودند. فناوری بلاکچین به دلیل غیرقابل تغییر بودن داده‌ها در ردیابی زنجیره‌ی تامین کاربرد زیادی دارد.

دو بانک سوییسی، معاملات و محافظت رمزارز را پس از اخذ تأییدیه قانونی راه‌اندازی می‌کنند

بنا بر گزارش Bitcoin.com، تنظیم‌کننده مقررات مالی سوییس، FINMA، دو بانک مستقر در زوریخ را برای ارائه یک طیف از خدمات رمزارزی شامل معامله و حفاظت دارایی، تأیید کرده است. بانک Maerki Baumann متعاقبا راه‌اندازی بستر معاملات خود را برای رمز‌ارز‌های اصلی اعلام کرد و بانک Incore نیز یک محدوده از خدمات رمزارز را ارائه می‌کند.

بانک Maerki Baumann

این بانک خصوصی مستقر در زوریخ با یک میز کار رمزارزی اختصاصی، روز جمعه اظهار کرد که یک مجوز را از FINMA اخذ کرده که به موجب آن معاملات و محافظت رمزارز و دیگر دارایی‌های دیجیتال (توکن) را ارائه خواهد داد. با مجوز جدید،‌ این بانک این خدمات را از همین ماه برای مشتریان خود فراهم می‌کند. با اشاره به این که بستر معاملاتی آن‌ها از توکن‌های ERC20 نیز پشتیبانی می‌کند توضیح دادند:

“بانک Maerki Baumann در درجه‌ی نخست معامله را در رمز‌ارز‌های اصلی مانند بیتکوین، بیتکوین کش، اتریوم، لایتکوین و ریپل فراهم می‌کند. ما شک نداریم که دارایی‌های دیجیتال یک عنصر ثابت در خدمات مدیریت دارایی و مشاوره سرمایه‌گذاری در آینده خواهد بود.”

علاوه بر ایجاد حساب‌های بانکی کسب و کار برای شرکت‌های بلاکچین و رمز‌ارز، این بانک همچنین بر عرضه‌های کوین اولیه (ICO) و عرضه‌های توکن اوراق (STO) نظارت خواهد کرد. این بانک در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹، دارایی‌هایی به ارزش ۸.۸۴ میلیارد دلار را تحت مدیریت خود داشت.

بانک Incore

این بانک یک بانک معاملاتی ارائه دهنده‌ی خدمات برون‌سپاری برای نهاد‌های مالی مثل خدمات تسویه، محافظت،‌ پرداخت، حسابداری،‌ انطباق و پشتیبانی مالیاتی است که به تازگی برای ارائه خدمات رمزارز توسط FINMA صاحب اختیار شده است. این بانک روز جمعه اعلام کرد که برای معامله، نگه‌داری، انتقال و تولید دارایی‌های دیجیتال دارای مجوز قانونی است.

این بانک اخیرا یک بخش خدمات دیجیتال را ایجاد کرده تا یک محدوده‌ی کامل از خدمات را مثل انتشار، توزیع،‌ کارگزاری و ذخیره‌سازی را ارائه نماید. به علاوه اعلام کرده‌اند که برنامه‌ی توسعه‌ی این خدمات را به توکن‌های اوراق دارند.

بانک Maerki Baumann اولین مشتری این بانک برای خدمات رمزارز است. سفارشات معاملات از سوی Maerki Baumann، از طریق شرکت‌های شریک به دلالان رمزارز تخصصی و صرافی‌های بزرگ دنیا انتقال خواهد یافت. این امر سرعت بیشتر انجام تراکنش‌ها و کاهش شکاف معاملاتی را تضمین می‌کند.

سامسونگ مهندس ارشد بلاک چین سابق IBM را به استخدام خود درآورده است

خبرهایی که از گوشه و کنار دنیای فناوری به گوش می‌رسد، حاکی از آن است که سامسونگ الکترونیکس، اقدام به انتصاب یک معاونت ارشد جدید در بخش هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین کرده است.

آن‌طور که پیداست، وونگ اه یون که عنوان معمار ارشد راهکارهای بلاک چینی در IBM را در کارنامه دارد، به‌تازگی پروفایل لینکدین خود را با یک موقعیت شغلی جدید به‌روز کرده است. با این حال، مطابق اطلاعات ارائه شده، وی از ژانویه ۲۰۲۰ در موقعیت شغلی جدید خود در سامسونگ، مستقر شده است.

بنابر گزارش‌های منتشر شده توسط رسانه‌های محلی، وونگ قرار است بخش بلاک چین سامسونگ را که اکنون در قالب یک سازمان موقت درون دپارتمان فناوری‌های بی‌سیم این شرکت، سازمان‌دهی شده متحول کند.

به نظر می‌رسد وونگ مسئولیت نظارت بر توسعه‌ی بلاک چین و کسب‌وکارهای مرتبط با آن را در سامسونگ برعهده خواهد گرفت. گفتنی است سامسونگ هلث، یکی از سه پروژه‌ی راهبردی سامسونگ است که احتمالا ارتباط نزدیکی با حوزه‌ی تحت مدیریت وونگ خواهد داشت.

سامسونگ همواره برای ایفای نقش در توسعه‌ی فناوری بلاک چین و استفاده از آن برای تنوع‌بخشی به محصولات خود، ابراز علاقه کرده است. این غول کره‌ای صنعت الکترونیک در تلاش است تا سویه‌ای رمزارزدوستانه به خدمات خود بدهد.

قانون‌گذاری

آنچه باید بدانید: چارچوب توکن‌های ضمانتی جدید SEC

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اخیراً چارچوبی را برای توکن‌های ضمانتی منتشر کرده است که صادرکنندگان و سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن آگاهی از اینکه آیا دارایی‌های دیجیتال امن هستند یا خیر، استفاده کنند. بیایید جزئیات را بررسی کنیم.

برخی از دستورالعمل‌ها را در مورد نحوه اطلاع از دارایی‌های دیجیتال اوراق بهادار را به یاد آورید. بیشتر آنها به زبان حقوقی نوشته شده است، اما بیایید آنها را به زبان روزمره و رایج بیاوریم تا بتوانیم راحت‌تر درکشان کنیم.

SEC اعلام کرد که این چارچوب در نظر گرفته نشده است تا یک نمای کلی از قانون باشد، بلکه یک ابزار تحلیلی برای کمک به فعالان بازار است تا ارزیابی کنند که آیا قوانین اوراق بهادار فدرال در مورد عرضه، فروش یا بازفروش یک دارایی دیجیتالی خاص اعمال می شود یا خیر؟ با این وجود، تعیین اینکه آیا یک توکن، ضمانتی است یا خیر، بستگی به تست Howey دارد.

SEC همچنین اطلاعاتی را برای تعیین بهتر اینکه دارایی دیجیتال توکنی ضمانتی‌ست یا نه، ارائه می دهد. اگر یک دارایی دیجیتال یک یا چند مورد از این معیارهای زیر را داشته باشد، احتمال عدم موفقیتش در تست هاوی بسیار بیشتر است.

معیارهای ذکر شده توسط SEC شامل موارد زیر است:

  • در صورتی که شبکه توزیع شده کاملاً توسعه یافته و عملیاتی شود.
  • اگر نشانه به جای ارزش سفته بازی نیازهای کاربران را برآورده کند.
  • در صورتی که این کد سریعاً بتواند برای عملکرد مورد نظر خود استفاده شود.
  • اگر توکن در افزایش ارزشش محدودیتی داشته باشد.
  • اگر بالا رفتن مقدار توکن اتفاق افتاده باشد و نسب به عملکرد آن در درجه دوم از اهمیت باشد. و …

SEC در ارائه جریمه‌ برای کسانی که توکن‌هایی را بدون هیچگونه ارزش ایجاد کرده‌اند، فعال عمل کرده است. با این حال، با این دستورالعمل‌ها، SEC یک قدم به ایجاد یک چارچوب سازگار نزدیک‌تر شده است که همه سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان توکن‌های ضمانتی می‌توانند از آن پیروی کنند.

شرکت‌های بیت کوین در کانادا تنظیم می شوند

کانادا شرکت‌های بیت کوین را به‌عنوان مشاغل خدمات پول طبقه‌بندی کرده است. و بیت‌کوینیست‌ها به طرز شگفت‌انگیزی از آن خوشحال هستند. کانادا عقیده دارد که شرکت‌های رمزارز اعم از داخلی و خارجی- که به مشتریان کانادایی خدمات می‌دهند باید به‌صورت رسمی و به‌عنوان مشاغل خدمات پولی (MSBs) در کشور تنظیم شوند. اکنون آنها باید مقررات را رعایت کرده و در واحد اطلاعات مالی کانادا، FINTRAC ثبت نام کنند.

اصلاحات مربوط به این قانون در ژوئیه گذشته توسط دولت کانادا منتشر شد. MSBs اکنون شامل مشاغل داخلی و خارجی می‌شود که با ارزهای مجازی معامله می‌کنند. این فعالیت‌ها شامل معاملات ارز مجازی و خدمات انتقال ارزش است.

فرانسیس پولیوت، مدیرعامل و بنیانگذار بول بیت کوین،  یکی از شرکت‌های بیت کوین در کانادا، و وکیل کریپتو در سفارت محلی بیت کوین (Bitcoin Embassy)، تأیید کرد که آیین نامه جدید لازم الاجراست.

پولیوت ادامه داد: به نظر من این همه موفقیت بزرگی بوده است. عالی نیست اما می‌توانست خیلی بدتر باشد. […] موضع ما هرگز تغییر نکرد: بیت کوین پول است، باید مانند سایر پول‌ها تنظیم شود، نه بیشتر و نه کمتر. این همان چیزی است که ما به‌دست آورده‌ایم.

قانون جدید تصریح می‌کند که هر فرد که در کانادا ۱۰،۰۰۰ دلار کانادایی (تقریبا ۷،۳۵۰ دلار) یا بیشتر به صورت رمزارز دریافت می‌کند از این پس تعهدات ضبط، شناسایی و گزارش‌دهی خواهد داشت. پولیوت خاطرنشان کرد که این تنها چیزی است که مانع از آن می‌شود که اصلاحات تنظیمیاتی جدید را یک پیروزی قاطع بخواند.

قانون‌گذاران کره‌ی جنوبی در پی وضع مالیات بر سودهای حاصله از تراکنش‌های رمزارزی

وزارت استراتژی و امور مالی کره‌ی جنوبی از ارائه‌ی لایحه‌ای برای اخذ مالیات از تراکنش‌های رمزارزی خبر داد. آن‌طور که پیداست تمامی توکن‌های فروخته شده از طریق استخراج یا برگزاری عرضه اولیه سکه، مشمول این لایحه می‌شوند.

شواهد نشان می‌دهد مقام‌های ناظر کره قصد دارند متن کامل این لایحه را در ماه ژوئیه منتشر و آن را در ماه سپتامبر در قالب متمم مالیاتی به مجلس ملی کره ارائه کنند. مقامات کره مدت‌هاست که به دنبال یافتن راهی برای اخذ مالیات از ارزهای دیجیتالی بوده‌اند و به نظر می‌رسد لایحه‌ی یادشده می‌تواند صنعت رمزارزها را بیش از همیشه در این کشور، شفاف‌تر کند.

ذیل قوانین فعلی، شهروندان کره‌ی جنوبی از پرداخت مالیات برای درآمدهای ناشی از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال معاف هستند. گفتنی است در ایالات متحده،‌ ژاپن، آلمان و تعدادی از کشورهای دیگر، شرایط اخذ مالیات از تراکنش‌های رمزارزی متفاوت است و درآمدهای حاصله از داد و ستد رمزارزها مشمول مالیات هستند. سنگاپور پا را از این فراتر گذاشته و بر معاملات رمزارزها، مالیات بر ارزش افزوده اعمال می‌کند. با این حال، مقامات ناظر کره گفته‌اند که قصد ندارند تا این حد، دامنه‌ی اخذ مالیات را گسترش دهند.

آن‌طور که مقامات کره‌ای گفته‌اند قرار است برای مالیات‌گیری از رمزارزها استاندارد «اخذ مالیات از محل ایجاد درآمد» در مورد آن دسته از تراکنش‌های رمزارزی به کار گرفته شود که منجر به خلق سود شده‌اند. گفتنی است اگر تراکنشی به خلق سود خالص منفی بینجامد، مشمول مالیات نخواهد شد. آن‌طور که پیداست این قانون به طور یکسان برای شهروندان کره و اتباع مقیم این کشور اجرا می‌شود.

در فرانسه یک ICO ویزا برای شرکت WPO صادر شده است!

یک شرکت فرانسوی تولید کننده انرژی های تجدیدپذیر به نام WPO موافقت قانون گذاران مالی فرانسه برای جمع آوری سرمایه  اولیه خود را توسط ICO بدست آورده است.

به گزارش خبرگزاری کوین دسک، AMF یا همان سازمان نظارت مالی فرانسه در تاریخ ۱۲ می یک ICO ویزا برای شرکت WPO صادر کرده است.

به عنوان بخشی از برنامه قانونی دولت فرانسه برای رمز ارزها در سال پیش، ICO visa طراحی شد تا ریسک سرمایه گذاران به حداقل برسد. شرکت کنندگان در این عرضه های اولیه عمومی باید به AMF نشان دهند که اطلاعات لازم برای سرمایه گذاری را بدست آورده و از ریسک های موجود آگاهی دارند.

شرکت WPO توکن خود با نام GTK را با استاندارد ERC-20 و برروی بلاک‌چین اتریوم عرضه خواهد کرد. این شرکت امیدوار است که در نهایت بتواند ۱۰ میلیون یورو سرمایه جمع آوری نماید و بر این اساس ۱۰ میلیون توکن نیز عرضه خواهد کرد.

توکن GTX برای بدست آوردن ارزش و خدمات از شرکت WPO کاربرد خواهد داشت. در ماه دسامبر سال جاری نیز قرار است این توکن در صرافی فرانسوی SAVITAR عرضه شود. دارندگان این توکن در شبکه GreenToken نیز می توانند توکن های خود را به ارزهای فیات تبدیل نمایند.

گفتنی است که شرکت WPO دوازده سال پیش تاسیس شد و اکنون در ۱۰ کشور اروپایی خدمات انرژی می دهد. ظرفیت تولید انرژی این شرکت  ۵ گیگا وات تخمین زده می شود.

چراغ سبز مقام ناظر مالی سوئیس برای انجام تراکنش‌های رمزارزی به یکی از بانک‌های محلی

نهاد نظارت بر بازار مالی سوئیس موسوم به FINMA با صدور مجوزی، به بانک محلی InCore اجازه داده که بتواند تراکنش‌های دارایی‌های دیجیتال را انجام دهد. به این ترتیب، مشتریان این بانک در سرتاسر جهان می‌توانند با رمزارزها به خدمات آن دسترسی داشته باشند.

اعطای این مجوز، نویدبخش ایجاد یک فضای دوستدار بلاک چین در بخش بانکداری اتحادیه اروپا است. اکنون InCore اولین بانک B2B سوئیس است که می‌تواند با تایید مقام ناظر، به‌طور رسمی وارد قلمرو رمزارزها شود.

گفتنی است از این پس مشتریان نهادی InCore می‌توانند نسبت به معامله، نگه‌داری و انتقال دارایی‌های دیجیتال اقدام کنند. علاوه بر این، سازمان FINMA به بانک InCore مجوز داده که بتواند قابلیت‌های خود را در زمینه‌ی صدور و انتشار توکن و توکنیزه کردن دارایی‌ها گسترش دهد.

مارک دمباکر، مدیرعامل InCore طی مصاحبه‌ای با رسانه‌ها با ستودن اقدام FINMA گفته است:

مشتریان ما اکنون می‌توانند بدون نیاز به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها یا درگیر شدن در چنبره‌ی فرایندهای دست و پاگیر، از مزایای این کلاس جدید دارایی (دارایی‌های دیجیتال) بهره‌مند شوند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که تمامی استاندارهای امنیتی معمول، رعایت و میان دارایی‌های سنتی و نوین، پلی برپا شده است.

این بانکدار سوئیسی در ادامه گفته است که می‌خواهد طی ماه‌های آتی، استراتژی بلاک چینی بانک تحت مدیریت خود را گسترش دهد. آن‌طور که پیداست قرار است این بانک خدماتی از جمله کارگزاری و تولیت رمزارزها را در آینده به مشتریان خود ارائه کند.

یکی از سرمایه‌گذاران حوزه‌ی رمزارزها: چین و روسیه می‌خواهند مانع از دسترسی شهروندان خود به بیت کوین شوند

ماریوس لندمن، معامله‌گر و مدیر صندوق سرمایه‌گذاری فعال در حوزه‌ی رمزارزها می‌گوید چین و همسایه‌اش روسیه که هم از نظر مرزهای جغرافیایی و هم برخورداری از یک نظام سیاسی اقتدارگرا با هم مشترک‌اند، به‌تازگی درصدد مسدودسازی هرگونه محتوای مرتبط با بیت کوین برآمده‌اند.

لندمن بر این باور است که دولت‌های این کشورها می‌خواهند دست شهروندانشان را از بیت کوین دور کنند و ملت خود را فقیر نگه دارند.

گفتنی است وب‌سایت صندوق سرمایه‌گذاری لندمن در کشورهای چین و روسیه مسدود شده و این پیشامد، واکنش خشمگینانه‌ی لندمن را در پی داشته است.

وی در توییتر در واکنش به این اتفاق نوشته است که هرگاه شرکت متبوعش می‌خواهد امکان عضویت مبتنی بر پرداخت بیت کوین را در وب‌سایت خود فعال کند، دولت چین، آن را مسدود می‌کند.

لندمن می‌گوید شرکت وی، هیچ کدام از قوانین کشورهای یادشده را نقض نکرده است. وی افزوده است که چین مانع از دسترسی به چنین وب‌سایت‌هایی می‌شود چون نمی‌خواهد مردم چین ثروتمند شوند.

در روسیه نیز اتفاق مشابهی برای وب‌سایت صندوق سرمایه‌گذاری لندمن رخ داده و دولت این کشور، دسترسی شهروندان روس را به وب‌سایت این شرکت، مسدود کرده است.

گفتنی است به‌تازگی اطلاعاتی منتشر شده که نشان می‌دهد یک پارلمان محلی در روسیه برای استفاده غیرقانونی از بیت کوین و دیگر دارایی‌های دیجیتال، مجازات ۷ سال زندان را تصویب کرده است.

دنیا در پی محدود کردن استفاده از خودپردازهای رمز ارزی

کارشناسان پیشبینی میکنند که خودپردازهای بیتکوین با قوانین محدودکننده بیشتری در سرتاسر دنیا مواجه خواهند شد، چرا که کانادا و آلمان که بیشترین خودپردازهای بیتکوین در آنها نصب شده، در پی وضع قوانین سختگیرانه تری برای مبارزه با پولشویی هستند.

به گزارش خبرگزاری کوین تلگراف و به نقل از گزارش منتشر شده در CipherTrace، تقریبا ۷۴ درصد تراکنش‌های صورت گرفته توسط خودپردازهای بیت‌کوین در آمریکا به خارج از این کشور ارسال شده است. این گزارش همچنین نشان می دهد که ۸۸ درصد تراکنشهای ارسالی در آمریکا از خودپردازهای رمز ارزی به مقصد صرافی‌ها به صرافی‌های مستقر در خارج از ایالات متحده صورت گرفته است. رشد نمایی این آمار برای قانون گذاران نگران کننده قلمداد شده چرا که از سال ۲۰۱۷ تاکنون این آمار رشد ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

جان جفری مدیر اجرایی CipherTrace معتقد است که با افزایش تقاضا برای نصب خودپردازهای رمز ارزی آنها نقطه تمرکز قانون گذاران خواهند بود.

در کانادا و مطابق با قوانین جدید وضع شده افرادی که تراکنش های بالاتر از ۱۰ هزار دلار کانادا را توسط خودپردازهای بیت‌کوین انجام می دهند موظف شده اند تا تراکنش خود را به مقامات قانونی تعیین شده گزارش دهند. در کانادا  بیش از ۷۷۸ خودپرداز بیتکوین وجود دارد که تقریبا ۱۰ درصد کل خودپردازهای نصب شده در دنیاست.

در اروپا و کشور اسپانیا نیز پس از آنکه یک گروه مواد مخدر محلی برای ارسال ۱۰ میلیون دلار به یک گروه کلمبیایی از خودپرداز بیتکوین استفاده کرده بود، حساسیت ها افزایش یافته بود.

مشارکت بخش‌های عمومی و خصوصی بهترین راه توسعه‌ی CBDC‌هاست

توماس مانچینی، یکی از نمایندگان صندوق بین‌المللی پول (IMF) معتقد است مشارکت ترکیبی خصوصی-عمومی به بهترین روش برای پیشبرد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می‌انجامد. او این سخنان را در آخرین جلسه‌ی آنلاین جنبش‌های پولی در تاریخ ۲۶ می به میزبانی جرمی الایر، مدیرعامل Circle، مطرح کرد. او گفت، ایده‌ی ایجاد یک CBDCکه فقط از ذخیره‌ی یک بانک مرکزی پشتیبانی کند و کاملا تحت کنترل آن بانک باشد منسوخ شده است.

از نظر مانچینی مشارکت ترکیبی خصوصی-عمومی روی CBDC به افزایش محبوبیت این ارز دیجیتا می‌انجامد و قدرت بلاکچین‌هی بخش خصوصی همچون رمز ارزهای پایدار را برای نوآوری بیشتر تقویت می‌کند. او پیشنهاد کرد بخش خصوصی بر نوآوری، طراحی رابط و مدیریت مشتری متمرکز باشد و بخش دولتی نیز برتنظیم‌گری و تحکیم اعتماد تمرکز کند.

وی افزود، برخلاف تصور غالب که در بکارگیری CBDC بانک مرکزی باید صدور بدهی برای عموم را مستقیما برعهده بگیرد، یک CBDC ترکیبی به بخش خصوصی امکان صدور بدهی را می‌دهد که مردم با آن پرداخت و خرید انجام دهند. این بدهی کاملا توسط بانک‌های مرکزی پشتیبانی می‌شود. بانک مرکزی تنها به صدرو مجوز برای بدهی می‌پردازد که این امر به قانون‌گذاری و حمایت از مشاغل کمک می‌کند. او عتقد است این شیوه به کاهش ریسک‌های بالقوه ثبات مالی نیز کمک می‌کند. این شیوه همچنین به افزایش رقابت میان ارائه‌دهندگان ارزهای دیجیتال می‌انجامد.

استخراج

استخراج بیت کوین در خانه با حفظ حریم خصوصی بیشتر

روزهایی را به خاطر می‌آورید که استخراج بیت کوین در خانه ممکن بود، و هر کسی با کامپیوتر شخصی‌اش می‌توانست به راحتی بیت کوین استخراج کند؟ بله، چندی پیش، قبل از روزهای ASIC، چند نفر خوش‌شانس با رایانه‌های خود تعدادی بیت کوین ماین کردند.

با توجه به افزایش شدید سختی استخراج بیت کوین، به لطف ماینرهای حرفه‌ای با تراشه‌های رایانه‌ای تخصصی و قدرت پردازش بالا، صنعت استخراج برای خود موقعیت امن‌تری در اکوسیستم خلق کرده است.

در سال ۲۰۱۳ وقتی ASIC معرفی شد، نرخ هش آنقدر افزایش یافته بود که کارت گرافیک‌ها در طی چند ماه منسوخ می‌شدند. ماینرهای کوچک با کرات گرافیک‌های خود و نسل های قبلی ASIC نتوانستند با ASICهای سطح بالا رقابت کنند و تسلیم شدند.

این سؤال هنوز هم باقی است آیا درصورتی که هزینه برق مقرون به صرفه باشد و هدف در ابتدا اندوختن بیت کوین باشد در فعالیت‌های ماینرهای انفرادی سودی وجود دارد؟ آندریاس آنتونوپولوس، از طرفداران بیت کوین در پادکستی خاطرنشان کرد که در حقیقت هنوز هم برای افراد ممکن است که بیت کوین را در خانه استخراج کنند. او بیان کرد:

« بله، یک نکته وجود دارد و به شما امکان می‌دهد دو کار بسیار مهم را انجام دهید. یک، شما در حال به دست آوردن بیت کوین بدون هزینه و هرگونه از بین رفتن حریم خصوصی هستید. هیچ هزینه معامله‌ای وجود ندارد به علاوه کاملاً ناشناس خواهید ماند. دلیل دیگر این است که دستیابی به بیت کوین از این طریق بیت کوین بکر به شما می دهد. این اتفاق به معنای واقعی کلمه تاریخچه‌ای ندارد. »

علاوه بر این، گزارش اواخر سال ۲۰۱۹ از Coinshares نشان داده بود که حدود ۵۴٪ از کل نرخ هش از کشور چین و از ماه مه سال ۲۰۲۰، ۶۵٪ از نرخ هش معدن شناخته شده از استخرهای معدن واقع در چین بود.

کاهش اخیر بازده‌ عملیات‌های بیت کوین ماینرها را وادار کرده است که بخشی از دارایی خود را بفروشند

فهرست گردش ۲۱ روزه استخراجگران، سنجه ایجاد شده توسط پورتال تجزیه و تحلیل ByteTree  برای ردیابی تغییرات در کیف پول بیت کوین ماینرها، چیزی حدود ۱۱۱ درصد در حدود ۰۵۰۰ UTC  بود. این نشان می دهد که ماینرها در پی کاهش اخیر بازده‌ عملیات‌های بیت کوین ۱۱ درصد بیشتر از آنچه که در یک بازه زمانی تنظیم شده هفتگی استخراج شده، بیت کوین به فروش رساندند.

با نگاهی به گذشته، ماینرها ۵،۸۸۸ بیت کوین تولید کردند اما ۶،۵۶۱ بیت کوین فروخته‌اند، به این معنی ۶۷۳ بیت کوین را از موجودی خود فروختند تا هزینه های عملیاتی را جبران کنند.

این فروش در پی سومین هاوینگ بیت کوین و کاهش عملیات‌های بیت کوین اتفاق افتاده است، رویدادی که در ۱۱ مه برگزار شد و باعث شد تا محدودیت عرضه روزانه این رمزارز از ۱۸۰۰ به ۹۰۰ BTC کاهش یابد. در حالی که این پدیده بیت کوین را نایاب‌تر کرد و – همانطور که بسیاری معتقدند – در طولانی مدت با ارزش‌تر خواهد شد، ماینرها با درآمد روزانه کمتری همان هزینه عملیاتی را متقبل می‌شوند.

پیش از این بازار پیش‌بینی کرده بود که بعد از هاوینگ بیت کوین، ماینرهای کوچک از کار خارج خواهند شد گرچه آنها به نوعی از اتفاقات پس از هاوینگ جان سالم به در برده‌اند.

نرخ مبادله  دلار / بیت کوین از ۳،۸۰۰ دلار در ماه مارس به بالای ۱۰،۰۰۰ دلار در ۷ می رسید. بنابراین به نظر می‌رسد استخراجگران خرده‌پا همچنان در سود هستند و با این حال برای باقی ماندن در این عرصه در حال فروش دارایی‌های کوتاه مدت خود هستند.

صرافی‌ها

کوین‌مارکت‌کپ معیار رتبه‌بندی صرافی‌های رمزارزی را تغییر داد

CoinMarketCap (CMC) معیار جدیدی برای رتبه‌بندی صرافی‌ها با هدف کاهش اثر حجم‌های جعلی روی داده‌های پلتفرم ایجاد کرده است. معیارهایی که اخیرا معرفی شده به دلیل تصاحب CoinMarketCap توسط صرافی بایننس بحث‌برانگیز شده بود. اینبار CoinMarketCap در تاریخ ۲۹ می از معیار جدید «اعتماد» رونمایی کرد. این معیار با الگوریتم‌های یادگیری ماشین داده‌های دریافت شده توسط CMC را بررسی می‌کند تا تشخیص دهد حجم گزارش شده توسط صرافی‌ها چقدر متورم شده است.

CMC از یک الگوریتم واحد استفاده می‌کند و رتبه‌ی نقدینگی، فاکتور ترافیک وب‌سایت و حجم هر معامله را برای کب بهترین نتیجه به کار می‌بندد. این معیار به زودی به معیار مرتب‌سازی پیش‌فرض این پلتفرم بدل خواهد شد.

CMC در تاریخ ۱۴ می از معیارهایی برای رتبه‌بندی صرافی‌ها رونمایی کرد که به دنبال تجزیه و تحلیل فعالیت کاربر در صرافی‌ها از جمله تعداد بازدید از صفحات، زمان صرف شده در سایت، نرخ ترک وبسایت از طریق ورودی‌های موتور جستجو و رتبه‌بندی در موتور جستجو، بود. این متریک اعتراضات زیادی را برانگیخت و انگشت اتهام طرفداری از بایننس به سمت CMC دراز شد.

https://coiniran.com/?p=39278
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x