ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۸ تا ۱۵ اسفند؛ اعلام زمانبندی استفاده از میمبل ویمبل در لایت کوین، دردسرهای شبکه‌ی استیم و آیوتا و …

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

در میان آشوب‌ و بحران‌ بازارهای جهانی شبکه‌ی بیت کوین هر روز امن‌تر می‌شود

براساس داده‌های Coin Dance نرخ هش شبکه‌ی بیت کوین با جابجا کردن رکورد قبلی خود در چند روز از مرز ۱۵۰ کوینتیلیون هش بر ثانیه عبور کرد. نرخ هش معیاری برای اطمینان از امنیت شبکه است و صعودی بودن آن نشان از سودآوری استخراج برای ماینرا دارد. اخیرا نرخ هش بیت کوین فارق از این که قیمت BTC صعودی یا نزولی بوده رشد کرده است.

bitcoin hash rate

Morgan Creek بنیانگذار Digital بعد از اینکه نرخ هش بیت کوین از ۱۳۶ کوینتیلیون بر ثانیه عبور کرد در توئیتی گفت:

«با وجودی که با بحران همه‌گیر بیمارنی کرونا و آشوب در بازارهای مالی جهان مواجهیم، بیت کوین فقط کاری را انجام می‌دهد که برای آن ساخته شده و به دیگر مسائل بی‌توجه است.»

توجه داشته باشید که نرخ هش یک معیار کیفی‌ است و نشان‌دهنده‌ی مشارکت دقیق استخراج‌کنندگان نیست.

به نظر می‌رسد با وجود افت ۱۲ درصدی قیمت بیت کوین در هفته‌ی گذشته و کاهش آن حتی به زیر ۹ هزار دلار، بسیاری از طرفداران این رمز ارز به رشد قیمت قریب‌الوقوع اولین رمز ارز بازار امید بسیاری دارند. بیت کوین در زمان نگارش این خبر بالاتر از ۹ هزار دلار معامله می‌شود.

۹۸ درصد دستگاه‌های استخراج بیت کوین هیچ بلاکی ماین نکرده‌اند!

Alex de Vries، متخصص بلاک چین در PwC و بنیانگذار وبسایت تحلیلی Digiconomist می گوید ۹۸ درصد دستگاه‌های استخراج بیت کوین در طول عمر متوسط یکسال و نیمه‌ی خود موفق به استخراج یک بلاک هم نشده‌اند. در حال حاضر حدود ۴ میلیون دستگاه فعال وجود دارد و د ر هر ۱.۵ سال تقریبا ۷۵ هزار بلاک تولید شده است؛ این یعنی کمتر از ۲ درصد دستگاه‌ها توانسته‌اند با تائید تراکنش‌های بیت کوین بلاک تولید کنند.

وی در رشته توئیت خود اشاره کرده است که هر چند طول عمر دستگاه‌ها متفاوت است اما اگر نگاهی تاریخی داشته باشید متوجه می‌شوید که دستگاه‌های استخراج بیت کوین از قانون Koomey پیروی می‌کنند. طبق این قانون هر ۱.۵ سال قدرت محاسباتی دستگاه‌ها دو برابر می‌شود. همچنین با نگاهی به داده‌های IPO بیت مین می‌بینیم که این کمپانی طی سال‌های گذشته بیش از ۴ میلیون دستگاه از سری Antminer S9 به فروش رسانده است.

وی با عملیات استخرهای استخراج که کار جمع‌کردن قدرت محاسباتی تعداد زیادی دستگاه و تقسیم کارمزد را انجام می‌دهند نیز مخالف است چرا که در نهایت هر ده دقیقه یک بار یک بلاک استخراج می‌شوند و صورت مساله در این حالت هم تغییری نکرده است. de Vries نسبت به مصرف انرژی دستگاه‌های استخراج بیت کوین ابراز نگرانی کرده و می‌گوید بررسی رد پای کربن در یک تراکنش بیت کوین معادل تماشای ۵۲.۰۴۳ ساعت تماشای فیلم از یوتیوب است.

او این مساله را یک مشکل جدی برای پایداری اقتصادی بیت کوین می‌داند و معتقد است الگوریتم اثبات کار (PoW) یک الگوریتم بی‌فایده است. وی در مورد الگوریتم اثبات سهام (PoS) گفت:

«بر کسی پوشیده نیست که این الگوریتم مصرف انرژی در شبکه‌ی بیت کوین را ۹۹.۹ درصد کاهش می‌دهد هرچند آن را راه‌حل نهایی نمی‌دانم. اثبات سهام می‌تواند گامی در جهت ایجاد ذهنیتی صحیح برای ساختن الگوریتمی پایدار باشد.»

تست نت حریم خصوصی لایت کوین اواخر تابستان راه‌اندازی می‌شود!

تست نت حریم خصوصی لایت کوین اواخر تابستان راه‌اندازی می‌شود!

چارلی لی، بنیانگذار و توسعه‌دهنده‌ی لایت کوین که روی پروژه‌های Extended Block (EB) و MimbleWimble (MW) نیز کار می‌کند در پیامی توئیتری تاریخ راه‌اندازی این پروتکل‌ها را اواخر تابستان ۲۰۲۰ اعلام کرد. این پروتکل‌ها طی یک انشعاب نرم به افزایش حریم خصوصی و  تعویض پذیری (fungibility) در بلاک چین لایت کوین می‌انجامد. David Burkett بنیانگذار رمز ارز Grin توسعه دهنده‌ی اصلی پروتکل EB/MW است و به دلیل هم مسیر بودن هر دو پروژه بطور همزمان روی هر دوی آنها کار می‌کند.

در ماه فوریه Burkett آپدیتی برای تراکنش‌های یک طرفه لایت کوین ارائه کرد. این آپدیت وقتی فرستنده آنلاین است و از پرداخت on-chain استفاده می‌کند، MW را قادر به کار می‌نماید. به گفته‌ی Burkett این به‌روزرسانی مواردی مانند قوانین تائید بلاک و پیام، پیام‌رسانی همتا به همتا، استخر تراکنش‌ها، همگام‌سازی و توانایی استخراج بلاک‌ها را نیز شامل شده است.

گفته ‌می‌شود زمان شروع تست آزمایشی احتمالا ماه آگوست خواهد بود و پس از آن برای راه‌اندازی عمومی پروتکل‌های جدید تلاش می‌شود.

شبکه‌ی استیم خاموش شد! جاستین سان و صرافی‌ها تبانی کرده‌اند؟

صرافی‌های بزرگ رمز ارز با استفاده از توکن‌های کاربران و سوءاستفاده از قدرت رای‌دهی‌ آنها ساختار الگوریتم اجماع پلتفرم بلاک چینی Steem را تغییر دادند. این حرکت موجب تحیر و خشم شدید جامعه استیم شده است. جاستین سان، خالق رمز ارز ترون (Tron) که چندی پیش اقدام به خرید استیمیت (Steemit) کرد عامل اصلی این سوءاستفاده شناخته می‌شود. چندی پیش و به دنبال این خرید، جامعه‌ی استیم با انجام یک انشعاب نرم و تغییر الگوریتم اجماع اثبات سهام محول شده (DPoS)  سعی کرد قدرت جاستین سان را محدود کند.

در اجماع به روش پروتکل اجماع محول شده به کاربران می‌توانند با داشتن توکن‌های یک شبکه، به نماینده مورد اعتماد خود رای بدهند و به این شیوه خود را در آینده شبکه سهیم کنند. ضعف این نوع اجماع این است که افراد ثروتمند و بانفوذی که توکن‌های زیادی در اختیار داشته باشند می‌توانند نمایندگان مورد نظر خود را انتخاب کرد و کنترل شبکه را بدست بگیرند.

حالا سان در یک اقدام تلافی‌جویانه و به کمک چندین صرافی‌ که توکن‌های استیم در آنجا امانت بوده، شبکه را به حالت قبلی بازگردانده است. با این اقدام بیم متمرکز شدن شبکه‌ی استیم و کنترل آن توسط سان می‌رود. هنوز مشخص نیست صرافی‌ها چرا در انجام چنین کاری سهیم شده‌اند و فرضیه‌ی رشوه دادن سان به صرافی‌ها مطرح است. در ساعات اخیر شبکه‌ی استیم فعالیت خود را متوقف کرده و این سوال که دلیل واقعی این اقدامات چیست برای بسیاری مطرح شده است.

از طرفی این سوال مطرح است که آیا سان برخلاف منافع شخصی خود دست به چنین اقداماتی زده و جامعه‌ی استیم را خشمگین ساخته؟ این خاموشی شبکه ضربه‌ی قابل توجهی به اعتبار استیم به عنوان یک بستر بلاک چینی خوشنام و قابل اعتماد وارد می‌کند و به مفهوم DPoS برای اجماع غیرمتمرکز آسیب می‌زند.

هوابی نیز آرای کاربران خود را پس گرفت! استیم در اختیار کاربران

هوابی نیز آرای کاربران خود را پس گرفت

صرافی Huobi که یکی از صرافی‌های بود که با همکاری بایننس Binance و مالک پروژه ترون، جاستین سان با سوء استفاده از موجودی کاربران خود اقدام به شرکت در رای‌گیری و تعویض الگوریتم اجماع شبکه استیم کرده بود،  تحت فشار کاربران و جامعه بزرگ رمز ارزها آرای خود را پس گرفت.

در بیانیه منتشر شده توسط صرافی Huobi در تاریخ ۳ مارچ این صرافی قبول کرده است که از موجودی استیم Steem کاربران در صرافی خود استفاده (سوء استفاده) کرده و به ضرر شاهدین پیشین بلاک‌چین استیم و به نفع مالک ترون، جاستین سان در رأی گیری مشارکت کرده است.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف Huobi ادعا می‌کند که آنها این اقدام را هنگامی انجام داده اند که جاستین سان به آنها گفته شبکه استیم در معرض یک حمله قرار دارد. آنها اقدام خود را نتیجه اعلام مالک ترون و به منظور حمایت از رمز ارزهای کاربران خود انجام داده اند.

مطابق با گزارش صرافی Huobi  پیشتر و در چندین نوبت زمانی که عمر بلاک‌چین‌ها انقدر نبوده است، اقدام به حفظ امنیت ارزهای کاربران با استفاده از سرمایه‌های کاربران خود کرده است و این حرکت اقدام جدیدی نبوده است.

کوین ایران در ابتدایی ترین زمان انجام این مداخله در کنار کاربران و جامعه استیمیت Steemit ماند و هرگونه مداخله نهادهای متمرکز در بازار رمز ارزها را محکوم می‌کند.

حالا دنیای Chainlink تنها مختص به بلاک‌چین اتریوم نیست

اوراکل غیرمتمرکز Chainlink در حال گسترش ورای اتریوم است. طبق اطلاعیه منتشر شده در روز سه شنبه راه حل این استارتاپ برای امنیت، شفافیت و دسترسی به اطلاعات دقیق همسازی با بلاک‌چین Polkadot است.

به گزارش خبرگزاری دیکریپت، توسعه‌دهنده‌هایی که بر روی پروتوکل‌های Polkadot مشغول هستند، اکنون می‌توانند به اطلاعات اوراکل Chainlink  دسترسی داشته باشند. اطلاعاتی خارج از بلاک‌چین، قابل اعتماد و مربوط به دنیای واقعی

هدف استارتاپ Polkadot از استفاده از اوراکل غیر متمرکز Chainlink توسعه فناوری parachain است. فناوری که می‌خواهد پلی بین بلاک‌چین‌های مختلف بزند. اطلاعات قابل دسترسی برای اوراکل، می‌توانند اطلاعات قیمتی، اطلاعات هویتی و یا امضاهای الکترونیکی باشند. شرکت Polkadot ابتدا این توسعه را بر روی شبکه آزمایشی Kusama محقق خواهد کرد.

شرکت Polkadot که در سال ۲۰۱۶ توسط یکی از چهره‌های سرشناس اتریوم گاوین وود تاسیس شد، اولین پلتفرم غیر اتریومی خواهد بود که با پلتفرم Chainlink ارتباط برقرار کرده است. پیشتر اوراکل Chainlink با شرکت‌های بزرگی نظیر گوگل و سوئیفت نیز وارد همکاری شده بود.

توضیح: اوراکل oracle به برنامه ای گفته می‌شود که بلاک‌چین را به اطلاعات در دنیای واقعی و همچنین دیتابیس‌های غیر بلاک‌چینی متصل می‌کند.

همکاری Chiliz و Chainlink برای ضرب خودکار توکن‌های ورزشی

پلتفرم توکن ورزشی مبتنی بر اتریوم Chiliz (CHZ) با پلتفرم بلاک چینی Chainlink وارد همکاری شد تا امکان ایجاد توکن‌ غیرقابل تعویض (NFT) را برای کاربرانش فراهم کند. طبق اعلامیه‌ی منتشر شده Chiliz قصد دارد از ظرفیت Chainlink برای اجرای قرارداهای هوشمند بر اساس داده‌ها و رویدادهای جهان واقعی بهره‌برداری کند.

بدین ترتیب، کاربران Chiliz می‌توانند با استفاده از داده‌هایی که توسط شبکه‌ی Chainlink بطور امن فراهم شده توکن غیرقابل تعویض بسازند. برای مثال، با این همکاری امکان ضرب توکن غیرقابل تعویض وقتی یک بازیکن فوتبال شاهکاری انجام می‌دهد قابل انجام خواهد بود.

Chiliz تا کنون با باشگاه‌های بارسلونا، یوونتوس، پاری سن ژرمن، اتلتیکو مادرید، گالاناسارای، آ.ث. رم، CA Independiente و وستهام قرارداد همکاری امضا کرده است. همچنین، بیش از ۵۰ قرارداد با شرکت‌های ورزشی و سرگرمی در سال جاری توسط Chiliz منعقد شده است.

ایلان ماسک: دوج کوین بهترین رمز ارز است!

AFP 1EN3YK scaled 1

ایلان ماسک یکی از بزرگ‌ترین کارآفرینان جهان و بنیانگذار و مالک تسلا موتورز و اسپیس ایکس در توئیترش نوشت دوج کوین (Dogecoin) بهترین رمز ارز است. ایلان ماسک که پیشتر رمز ارزها را تائید کرده بود اینبار دوج کوین را رمز ارز مورد علاقه خود خواند.

دوج کوین در زمان نگارش این خبر در حدود ۰.۰۰۲ دلار معامله می‌شود و انتظار می‌رود نسبت به اظهار نظر ایلان ماسک واکنش مثبتی داشته باشد. دوج کوین با حجم بازار حدود ۳۰۰ میلیون دلاری جایگاه سی و سوم را در بازار رمز ارزها دارد.

شرکت‌ها و پروژه‌های بلاک‌چینی که باید در سال ۲۰۲۰ آن‌ها را رصد کنید

صنعت رمزارز در سال ۲۰۱۹ مراحل بسیار مهمی را گذراند: بیت‌کوین با بیش از ۴۰۰ هزار تراکنش،‌ ده‌ساله شد، فیس‌بوک از لیبرا رونمایی کرد و کل ارزش بازار رمز‌رز‌ها ۵۱ درصد رشد کرد. به گزارش IBT، چندین پروژه‌ی رمزارزی در سال ۲۰۱۹ کلید خورده‌اند که انتظار داریم درسال جاری بتوانند سهم قابل‌توجهی را از بازار کسب کنند.

Skrill

به عنوان بخشی از گروه Paysafe که سالانه بیش از ۱.۹ میلیارد دلار درآمد دارد، یکی از بازیگران اصلی در حوزه‌ی پرداخت آنلاین به حساب می‌آید که انتقال پول و پرداخت خدمات بین‌المللی را در بین حدود ۲۰۰ کشور تسهیل می‌کند. کاربران این پلت‌فرم با استفاده از کیف پول الکترونیکی خود می‌توانند ۴۰ ارز فیات را به رمز‌ارز‌هایی مانند بیت‌کوین، بیت‌کوین کش، اتریوم و XRP تبدیل کنند. آن‌ها می‌توانند ارز‌های مجازی خود را هر زمان که بخواهند، بفروشند و یا آن‌ها را به آلت‌کوین تبدیل کنند.

Waves

این پلت‌فرم مجموعه‌ی ابزار برای توسعه‌ی برنامه‌های وب ۳.۰ و راه‌حل‌های غیرمتمرکز سفارشی برای امور مالی غیرمتمرکز ارائه می‌دهد که توان عملیاتی بالایی دارد و در جهت یک دولت از نوع سازمان خودگردان غیرمتمرکز که تصمیم‌گیری در آن بر بلاک‌چین ذخیره می‌شود، است. Waves، اخیراً خبر راه اندازی سهام غیرمتمرکز را اعلام کرده که به کاربران اجازه می دهد تا دارایی های دیجیتالی خود را تبدیل به سهام و از وثیقه، درآمدی غیرفعال کسب کنند.

Simplex

سیمپلکس یک دروازه‌ی پرداخت فیات به رمز‌ارز است که ریل‌های آن توسط صرافی‌های بزرگ همچون بایننس، OKEx، Huobi، BitMart و Poloniex استفاده شده‌اند. این شرکت مالیِ دارای مجوز از اتحادیه‌ی اروپا، اتصال اصلی بین پول فیات و رمز‌ارز است و مشریان با آن می‌توانند برای خرید رمز ارز‌های مختلف با استفاده از ۱۹ ارز فیات معروف پرداخت کنند. با توجه به شراکت اخیرش با شبکه‌ی سلسیوس و گسترش پشتیبانی از ارز‌های فیات و رمز‌ارز‌ها و همچنین امضای توافق با یک ارائه‌‌دهنده‌ی خدمات پرداخت به نام BitPay، این شرکت نقش خود را در پذیرش گسترده‌ی رمز‌ارز‌ها به خوبی ایفا می‌کند.

ILCoin

این پروژه‌ی بلاک‌چینی برای حل جدی‌ترین مشکل بلاک‌چین‌های فعلی یعنی مقیاس‌پذیری ایجاد شده و پروتکل آن به نام RIFT، دست‌یابی به سرعت ۲۳ میلیون تراکنش به ازای هر بلوک را ممکن کرده که ۱۰ برابر سریع‌تر از ویزا است. همچنین با تضمین سطح بالایی از امنیت، راه حلهای ذخیره سازی زنجیره ای مؤثر و مطمئن را برای مشاغل ارائه می دهد. سیستم بلاک‌چین ابری غیرمتمرکز، ذخیره سازی داده های زنجیره ای را فراهم می کند که با پروتکل زنجیره فرماندهی مقاوم در برابر کوانتوم (SHA-256) تضمین و اداره می شود. همه اینها باعث می شود که این پروژهُ مناسب برای استقرار بازی ها ، ماژول های پرداخت و سایر DApp‌ها در سال ۲۰۲۰ باشد.

Plutus

Plutus با ارائه‌ی یک سیستم قابل‌اعتماد برای پرداخت‌های رمزنگاری‌شده در زندگی واقعی، اعتماد جامعه‌ی رمزنگاری را به دست آورده است. به منظور دست‌یابی به این هدف، یک حساب بانکی مجازی رایگان ارائه می‌دهد که دارای ویژگی‌های مشترکی مانند شماره حساب اروپایی IBAN و همچنین کارت ویزای بدون تماس است. این پروژه با یک برنامه تلفن همراه، مدیریت آسان پول را میسر و دنیای دارایی‌های دیجیتال را با ارزهای سنتی ترکیب می‌کند، یعنی کاربران، هم ارز فیات و هم رمز‌ارز را در حساب Plutus خود ذخیره می‌کنند. این پلتفرم می‌خواهد ویژگی‌هایی را در سال ۲۰۲۰ اضافه کند، مانند برخی از مشارکت‌های کلیدی با شرکت‌هایی مانند AirBnb و Skyscanner برای ارائه پشتوانه‌ی رمز‌ارز و پشتوانه نقدی.

Wirex

این پلت‌فرم به مشتریان اجازه می‌دهد که از پول خود به روش خود استفاده کنند و با اتصال اکوسیستم های دیجیتال سنتی و جدید در یک بستر پرداخت بدون مرز، جایگزینی را برای موسسات مالی سنتی فراهم و مشتریان شرکت‌ها با استفاده از ارزهای سنتی و رمزارز، به خرید، تبادل و پرداخت بپردازند. ویرکس اولین شرکتی بود که یک کارت اعتباری ویزای بدون تماس را معرفی کرد که کاربران با آن، رمز‌ارز خود را در هر جایی که ویزا قابل‌قبول است، تبادل و خرج می‌کنند. این شرکت بیش از ۳ میلیون مشتری در سطح ۱۳۰ کشور دارد و تا به امروز حدودا معادل ۲.۶ میلیارد دلار تراکنش را ثبت کرده است.

به لطف پروژه‌هایی همچون موارد ذکر‌شده در اینجا، هیچ‌گاه یک هفته‌ی کسل‌کننده در دنیای بلاک‌چین وجود نداشته است. انتظار می‌رود که این پروژه‌ها در سال جاری سهم زیادی از بازار را به نفع خود اختصاص دهند.

پترو Petro، یک پروژه رمز ارزی شکست خورده؟

پترو Petro، یک پروژه رمز ارزی شکست خورده؟

دولت‌مردان آمریکایی در رابطه با خرید و فروش رمز ارز پترو Petro خیلی سخت‌گیر هستند. درحالیکه پترو رمز ارز محبوب ساکنین شمالی قاره آمریکا نیست، شهروندان آمریکایی که اقدام به خرید و فروش رمز ارز ملی ونزوئلا کنند، با جریمه‌های سنگینی مواجه خواهند شد.

همانطور که همه ما می‌دانیم، رمز ارز پترو گذشته مشکوکی دارد. رئیس جمهوری آمریکا دونالد ترامپ طبق یک دستور اجرایی تمام شهروندان آمریکایی را از معامله پترو منع کرده است.

“بخشنامه ۱۳۸۲۷ و اصلاحیه آن تمام شهروندان آمریکایی را از خرید و فروش و نگهداری هرگونه رمز ارز و یا ارز دیجیتال عرضه شده توسط رژیم مادورو منع می‌کند. از ژانویه ۲۰۱۸ هرگونه معامله با اینگونه رمز ارزها تبعات زیرپا گذاشتن تحریم‌های آمریکا را در پی خواهد داشت.”

به بیان دیگر در آمریکا اگر شما با ونزوئلایی ها هرگونه تراکنشی داشته باشید جرم مرتکب شده‌اید. خیلی فرقی نمی‌کند که این تراکنش دیجیتالی بوده باشد یا سنتی.

پترو در سال ۲۰۱۸ توسط رئیس جمهور ونزوئلا نیکلاس مادورو عرضه شد. طبق ادعای او یک میلیارد واحد پترو در عرضه اولیه توکن این رمز ارز به فروش رفته است. ادعایی که بسیاری بر صحت آن مشکوک هستند. علاوه بر این بسیاری فکر می‌کنند که نفت ونزوئلا پشتوانه پترو است، درحالیکه در وایت‌پیپر این رمز ارز هیچ اشاره‌ای به این موضوع نشده است.

برنامه‌های زیادی برای جذاب جلوه دادن پترو صورت گرفته است. از هدایای کریمسی و جایزه و جبران به مناسبت سقوط ارزش بولیوار. اما شهرت جهانی این رمز ارز همچنان مناسب نیست و افراد خارجی علاقه‌ای به داشتن پترو از خود نشان نمی‌دهند. ژانویه گذشته مادورو از فروش بخشی از ذخیره طلا و نفت این کشور به نفع پترو سخن گفت. اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد. این می‌تواند اشتباه بزرگی باشد چراکه نفت و طلا کالاهای ارزشمندی هستند که می‌توانند ثروت و رفاه واقعی برای ونزوئلایی‌ها به ارمغان بیاورند.

اکنون که خرید و فروش این رمز ارز در آمریکا ممنوع است، هیچ صرافی قانونی حق عرضه آن را ندارد و علاقه چندانی نیز به استفاده از این رمز ارز وجود ندارد، به نظر می‌رسد پترو یک پروژه شکست خورده باشد.

کورونا‌کوین:‌ توسعه‌دهندگان کریپتو از ویروس کرونا برای توکن جدید استفاده کردند

به نقل از خبرگزاری رویترز، برنامه‌نویسان رمزارزی، یک کوین دیجیتال توسعه داده‌اند که به معامله‌گران اجازه می‌دهد بر روی بیماری اپیدمیک (همه‌گیر) کورونا، بر مبنای این که چه تعداد از مردم مبتلا می‌شوند یا می‌میرند، شرط‌بندی کنند.

عرضه‌ی کوروناکوین بنا بر نرخ موارد ابتلای جدید، هر دو روز یک‌بار کاهش می‌یابد. هرچه این ویروس افراد بیش‌تری را می‌کشد،‌قیمت آن می‌تواند بیش‌تر شود. بیماری اپیدمیک کورونا در حال جهانی شدن است،‌ در حالی که شش کشور جدید، اولین موارد شناسایی شده را در روز جمعه گزارش دادند، سازمان بهداشت جهانی اثرات و گسترش جهانی آن را بسیار شدید می‌داند.

آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که بیش از ۸۲۰۰۰ نفر به این ویروس آلوده شده‌اند،‌ همراه با بیش از ۲۷۰۰ مورد مرگ در چین. شیوع سریع این ویروس که در ماه دسامبر در چین ظاهر شد، موجب یک فروش ارزان و به‌یک‌باره در بازار‌های جهانی گردید. در طی هفته‌ی اخیر، سه شاخص سهام اصلی در آمریکا در بدترین وضعیت از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ قرار گرفتند.

عرضه‌ی کل برای کوروناکوین بر مبنای جمعیت مردم جهان است و هر ۴۸ ساعت یک‌بار به مقدار تعداد افرادی که مبتلا می‌شوند و  می‌میرند،‌ توکن‌ها از بین می‌روند.

سانی کمپ (Sunny Kemp)، که خود را به عنوان یکی از توسعه‌دهندگان این کوین می‌شناسد، در یک گفتگو در برنامه‌ی پیام‌رسان تلگرام گفت:

“برخی افراد حدس می‌زنند که یک قسمت وسیع از عرضه به خاطر شیوع بیماری سوخت می‌شود، پس در این کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند.”

کمپ بیان کرد که گروه از هفت برنامه‌نویس تشکیل شده و بیش‌تر از این هم خواهند شد. وی از تعیین هویت دیگران اجتناب کرد اما اشاره کرد که اکثر آن‌ها در اروپا هستند.

رمز‌ارز‌هایی چون بیت‌کوین،‌ ارز‌هایی دیجیتالی هستند که برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها بر مبنای رمزنگاری پیشرفته قرار هستند. دارایی‌های نوظهور به دفعات افت‌های شدید قیمتی را تجربه کرده‌اند و در دام کلاه‌برداری گرفتار شده‌اند.

تراکنش‌ها به وسیله‌ی یک دفتر کل دیجیتال به نام بلاک‌چین ثبت و ذخیره می‌شوند. بلاک‌چین کوروناکوین،‌ شیوع و گسترش ویروس را مستند‌سازی و ثبت می‌کند و توکن آن می‌تواند در مبادلات آنلاین مثل ساترن‌نت‌‌ورک (Saturn.Network) خریداری و فروخته شود. کمپ بیان کرد که در حدود ۲۰ درصد از عرضه به صورت ماهانه با استفاده از یک پردازنده‌ی پرداخت رمزارز شناخته‌شده برای اهدا به صلیب سرخ تخصیص داده خواهد شد.

برخی از کاربران رسانه‌ اجتماعی Reddit، انتقاد خود را به این توکن اظهار داشتند. کمپ در مقابل این پرسش که آیا این توکن وحشت‌آور و بیمارگون است،‌ گفت:‌

“در حال حاضر اوراق قرضه‌ی بیماری همه‌گیر جهانی (Pandemic Bonds) توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر می‌شود. پس چه تفاوتی با این دارد؟”

 

کسب و کارها

راه‌حل تائید هویت مایکروسافت با استفاده از بلاک چین بیت کوین!

راه‌حل تائید هویت مایکروسافت با استفاده از بلاک چین بیت کوین!
سیستم‌های تائید هویتی که اغلب کاربران از آنها استفاده می‌کنند مستعد اختلال هستند. مایکروسافت اظهار کرده است که تکنولوژی مشابهی که از شبکه‌ی بیت کوین قدرت می‌گیرد بالاترین ارزش را در میان موارد مشابه دارد. مایکروسافت در حال کار روی یک پروژه‌ی احراز هویت آنلاین است که به کاربران بیت کوین اجازه می‌دهد کنترل اعتبار خود را به دست بگیرند.

هویت دیجیتال در صورتی که بتوان از آن در کل اینترنت استفاده کرد و شرکت‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات مختلف حاضر شوند از آن استفاده کنند، بسیار مفید و جذاب خواهد بود. مایکروسافت برای حل این مساله یک راه‌حل لایه دوم روی بلاک چین بیت کوین ارائه کرده است. در این روش سیستم InterPlanetary File با بلاک چین بیت کوین ترکیب می‌شود تا بتواند در هر لحظه ده‌ها هزار عملیات را انجام دهد.

راه‌حل‌‌های فعلی تائید هویت تا کنون چالش‌های زیادی داشته‌اند. اخیرا گروه امنیت سایبری که توسط ThreatFabric نسبت به استفاده از اپلیکیشن Google Authenticator برای تائید هویت هشدار جدی دادند.

واقعیت مجازی و بلاک‌چین، عقدشان در آسمان‌ها بسته شده

واقعیت مجازی، اکنون تجسمی از واقعیت است. این فناوری نویدبخش، می‌تواند تغییراتی در چندین کسب‌و‌کار از جمله چون آموزش، سرگرمی و هنر،‌ بهداشت و درمان و ساخت و تولید ایجاد کند. با این‌که بعید است بلاک‌چین و واقعیت مجازی به عنوان یک جفت در آینده‌ای بسیار نزدیک، دنیا را تغییر دهند اما تاکنون چندین محصول شگفت‌انگیز با این ترکیب ساخته شده‌اند. در گزارش cryptodaily به چندین مورد از ترکیب این دو فناوری اشاره شده است.

واقعیت مجازی و بلاک‌چین

Decentraland یک تجربه‌ی جذاب واقعیت مجازی است که بر بستر اتریوم ساخته شده است و به شما اجازه می‌دهد تا با سایر کاربران در یک محیط مجازی، با استفاده از توکن‌ها (MANA)، کارهایی را مثل خرید زمین مجازی و برپایی یک کسب‌و‌کار انجام دهید. برای مثال می‌توانید یک خط تولید لباس برای آواتار‌های متولد‌شده در این جهان راه‌اندازی کرده و به ازای لباس های خریداری‌شده توسط سایر اعضا، درخواست توکن کنید. پروژه‌ی High Fidelty توسط شرکت Second Life نیز مفهوم مشابهی دارد. همچنین VibeHub یک دنیای مجازی دیگر است که می‌توان تجاربی چون حضور در یک رویداد یا یادگیری یک ابزار را در آن خرید و فروش کرد.

CEEK یک تولید‌کننده‌ی هدست VR است که خود را آینده‌ی محتوای دیجیتال می‌داند. با این فناوری می‌توانید با خرید بلیت، از تجربه‌ی یک رویداد و اجرای زنده به همراه آسایش خانه‌ی خود لذت ببرید و احساس کنید در مرکز یک اجرا هستید، البته با هزینه‌ی بسیار کم‌تر. این شرکت با هنرمندان مشهوری چون التون‌ جان، U2، لیدی گاگا و کیتی پری هم‌کاری کرده و در پی گسترش این افق است.

بازی Beach Head 2020، اوج تجربه‌ی VR و یک بازی با اهداف درون-بازی است. این بازی در یک شهر مجازی تحت محاصره است که باید از شهر در مقابل مهاجمان احتمالی دفاع شود. بازی به شما امکان می دهد با استفاده از توکنBHT تکه‌های زمین را خریداری کنید. همچنین می توانید در چندین گزینه سرگرمی از جمله نمایش‌ها، کنسرت‌ها و بازی‌های ورزشی شرکت کنید.

این دو فناوری کاربرد‌های بالقوه‌ی فراوانی در آینده‌ای نزدیک دارند و ادغام این دو، تغییراتی را در ابعاد مختلف زندگی ایجاد می‌کند. منتظر بمانید تا درباره‌ی این پروژه‌های جذاب در آینده‌ بیش‌تر بشنوید، چرا که این دو فناوری با یک‌دیگر، رابطه‌ای به مانند یک ازدواج ابدی دارند.

فیسبوک به تلاش خود برای ورود به دنیای رمز ارزها ادامه می‌دهد

فیسبوک به تلاش خود برای ورود به دنیای رمز ارزها ادامه می‌دهد

پس از درگیری‌ها و فراز و نشیب‌های قانونی بسیار فیسبوک طرح خود را برای عرضه‌ی ارز دیجیتال پایدار لیبرا که تابستان گذاشته آن را مطرح کرده بود، تغییر داد. به گفته‌ی چندین شخص آگاه، این رسانه‌ی اجتماعی عظیم قصد دارد در کنار لیبرا چندین توکن دیجیتال پایدار که با ارزهای فیات مختلفی همچون دلار و یورو بطور مجزا پشتیبانی می‌شوند، عرضه کند. کیف پول کالیبرا که پیشتر قرار بود برای پشتیبانی از ارز دیجیتال لیبرا ایجاد شود از این ارزهای دیجیتال پایدار جدید هم پشتیبانی خواهد کرد.

طبق اطلاعات منتشر شده فیسبوک قصد دارد کیف پول و ارزهای دیجیتالش را همزمان با هم عرضه کند. گفته می‌شود راه‌اندازی کالیبرا از ماه ژوئن به ماه اکتبر موکول شده است. فیسبوک امیدوار است کالیبرا از طریق واتساپ در دسترس کاربران قرار گیرد هر چند ممکن است این دسترسی در برخی حوزه‌های قانونی محدود شود.

ریپل بازار رمز ارزهای پایدار را نشانه گرفته است

David Schwartz، مدیر فناوری شرکت ریپل گفت در حال توسعه‌ی ویژگی‌هایی هستیم که به کاربران امکان می‌دهد توکن‌های با پشتوانه‌ی دارایی را مستقیما روی دفتر کل XRP ایجاد کنند. بدین ترتیب اشخاص ثالث خواهند توانست ارزهای دیجیتال جدیدی در اکوسیستم XRP ایجاد کنند. شوارتز به جزئیات بیشتری اشاره نکرد و تنها به این موضوع بسنده کرد که به زودی امکان ایجاد توکن‌هایی با ارزش ثابت مانند رمز ارزهای پایدار روی دفتر کل XRP وجود خواهد داشت.

ویژگی‌های مشابهی روی سایر بلاک چین‌ها مانند تتر (Tether) وجود دارد که لایه‌های رمز ارزهای پایدار روی شبکه‌ی چندگانه بطور همزمان اجرا می‌شوند. شوارتز اظهار داشت به دلیل مکانیزم دفترکل XRP می‌توان نقدینگی را برای توکن‌هی ایجاد شده تضمین کرد. ریپل قصد دارد محیطی ایجاد کند که به جای ایجاد بازارهای جداگانه برای هر دارایی دیجیتال، همه‌ی آنها روی دفتر کل XRP معامله شوند تا رمز ارزهای پایدار صرف نظر از محبوبیتشان نقدینگی بالایی داشته باشند.

مودم جدید Exodus 5G Hub شرکت HTC می‌تواند یک نود بیت کوین باشد

مودم جدید Exodus 5G Hub شرکت HTC می‌تواند یک نود بیت کوین باشد

شرکت HTC از روتر جدیدی رونمایی کرده که می‌تواند همزمان به شبکه‌ی ۵G متصل شود و شبکه‌ی بیت کوین را هم پشتیبانی کند. HTC روز چهارشنبه از مودم Exodus 5G Hub رونمایی کرد و ادعا می‌کند این دستگاه برای تمام دستگاه‌های دارای قابلیت اتصال به اینترنت، اتصال امن ۵G را فراهم می‌کند. همچنین، Exodus 5G Hub بطور همزمان به عنوان یک نود کامل بیت کوین هم فعالیت می‌کند و به کاربران امکان می دهد در تائید تراکنش‌ها و امنیت شبکه‌ی بیت کوین سهیم باشند. انتظار می‌رود Exodus 5G Hub در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ در دسترس کاربران قرار بگیرد. هنوز اطلاعاتی درمورد قیمت این دستگاه ارائه نشده است.

به گفته‌ی HTC دستگاه Exodus 5G Hub به کاربران امکان می‌دهد کنترل کلیدهایشان را از طریق Zion Vault در دست بگیرند. امکان اجرای نود بیت کوین از طریق Zion باعث می‌شود در صورتیکه کاربران دستگاه‌شان را از دست دادند بتوانند کلید خود را بازیابی کنند. همچنین، کاربران می‌توانند از این دستگاه برای نگهداری بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، لایت کوین (LTC)، استلار (XLM)، بایننس کوین (BNB) و توکن‌های ERC-20 و ERC-721 استفاده کنند.

HTC می‌گوید از این پس به جای اینکه سرورهای ابری شما را تائید کنند، این شمایید که تائید کننده‌ی سرورهای ابری خواهید بود. چیزی که معادلات قدرت را کاملا تغییر می‌دهد. این شرکت پیشتر دو گوشی هوشمند از خانواده‌ی Exodus عرضه کرده که هر دو از طریق Zion خدمات رمز ارزی ارازئه می‌دهند. HTC اعلام کرده قصد دارد از چندین اپلیکیشن متمرکز بر حریم خصوصی روی تمام دستگا‌های برند Exodus شامل سرویس ایمیل رمزگذاری شده‌ی ProtonMail، مرورگر بریو (Brave) و Incognito VPN پشتیبانی کند.

آزمایشگاه کسپرسکی از ماشین رای‌گیری بلاک چینی خود رونمایی کرد

آزمایشگاه Kaspersky که یک شرکت امنیت سایبری در فضای رمز ارزهاست از نوع جدیدی از دستگاه‌های رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین با استفاده از Polys رونمایی کرد. Polys سیستمی است که در نوامبر سال ۲۰۱۷ به عنوان روشی موثر و امن برای رای‌گیری آنلاین طراحی شده بود. Roman Aleshkin، مدیر پروژه‌ی Polys می‌گوید این پلتفرم برخی از مشکلاتی که در رای‌گیری‌های کاغذی با آنها مواجهیم را برطرف می‌کند و امکان مشارکت بیشتر افراد جامعه را فراهم می‌سازد.

تا کنون، پیشگیری از تقلب در انتخابات به کمک سیستم‌های رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین توسط چند دولت مورد بررسسی قرار گرفته است. اولین کشوری که از بلاک چین برای رای‌گیری استفاده کرد سیرالئون بود که در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۰ درصد آرا را به این ترتیب جمع‌آوری کرد. اخیرا، رئیس کمیسیون انتخابات هند نیز اعلام کرد که سیستم رای‌گیری بلاک چینی برای شهروندان این کشور مهیا می‌شود.

طبق اطلاعات منتشر شده توسط Polys برای هر رای‌دهنده یک QR کد یا توکن صادر می‌شود و آنها می‌توانند رای خود را به یکی از دستگاه‌های رای‌گیری جدید برسانند. بدین ترتیب رای‌دهندگان می‌توان تصدیق کنند که رای‌شان را روی بلاک چین ثبت کرده‌اند. این روش با اختصاص یک رای به هر فرد احتمال تقلب را کاهش می‌ دهد. همچنین نیاز به مراکز شهری با اتصالات اینترنتی قابل اطمینان‌تر را از بین برده و باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

هرچند در این روش امکان مشارکت کسانیکه به تلفن هوشمند، رایانه یا اینترنت پرسرعت دسترسی ندارد را محدود می‌کند. هرچند این مشکل را می‌توان با ایجاد غرفه‌های ثابت یا سیار رای‌گیری کاهش داد. احتمال هک یا ایجاد شکاف در داده‌ها نیز یکی از خطرات استفاده از سیستم‌های رای‌گیری بلاک چینی است که شرکت‌ کسپرسکی و بسیاری دیگر در صدد حل آن هستند.

حتی غیرقابل دسترس‌ها هم برای کاربران بریو در دسترس هستند!

حتی غیرقابل دسترس‌ها هم برای کاربران بریو در دسترس هستند!

از ۲۵ فوریه کاربران دسکتاپ مرورگر بریو (Brave) با اتصال به Wayback Machine می‌توانند به محتوای بایگانی شده‌ی صفحات غیرقابل دسترس و محتوای گمشده در اینترنت دسترسی پیدا کنند. برای دستیابی به این ویژگی، بریو با کتابخانه‌ی دیجیتال غیرانتفاعی The Internet Archive یا Archive.org همکاری می‌کند. در نتیجه‌ی این همکاری کاربران مرورگر دستکاپ بریو دیگر با پاسخ HTTP 404 موجه نخواهند شد و به صفحه‌ی بایگانی شده رهنمون می‌شوند. در واقع کاربران بریو با پیام زیر مواجه می‌شوند:

«متاسفیم، این صفحه وجود ندارد. آیا می‌خواهید به صفحه‌ی ذخیره‌ شده‌ی موجود در Wayback Machine نگاهی بیاندازید؟»

بریو اولین مرورگری‌ست که این امکان را برای کاربرانش فراهم کرده چرا که این ویژگی برای مرورگرهایی همچون کروم، فایرفاکس و Safari تنها از طریق افزونه‌های در دسترس است. بریو یک مرورگر با تمرکز بر حریم خصوصی کاربران است و در آخرین بررسی‌های انجام شده از مرورگرهای گوگل، سافاری و فایرفاکس در زمینه‌ی رعایت حریم خصوصی کاربران بهتر عمل کرده است. مرورگر بریو در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۰.۴ کاربر فعال ماهانه داشت و در حال کسب محبوبیتی روزافزون است.

شبکه‌ی بایگانی اینترنت در سال ۱۹۹۶ با هدف دسترسی دائم به داده‌های دیجیتالی تاریخی تاسیس شد و تا امروز بیش از ۹۰۰ میلیارد URL را در کنار ۴۰۰ میلیارد صفحه‌ی وب بایگانی کرده است.

سود هنگفت شرکت Square از فعالیت در بازار بیت‌کوین

به‌منظور افزایش کاربردپذیری رمز ارزها، شرکت‌های FinTech در مقابله با بانکداری‌های سنتی بیشتر به رمز ارزها نزدیک شده‌اند. شرکت‌هایی نظیر Circle، Skrill و Square با استقبال از بیت‌کوین و سایر رمز ارزها درصدد جلب توجه مشتریان جوان و باهوشتر خود هستند.

به گزارش خبرگزاری فوربس، شرکت مالی جک دورسی Square از بازار بیت‌کوین خود درآمدی معادل ۱۷۸میلیون دلار از ابتدای اکتبر تا انتهای سال ۲۰۱۹ کسب کرده است. سود خالص از این رقم ۳ میلیون دلار گزارش شده است.

این شرکت در سایر فعالیت‌های مالی خود برای همین مدت ۱۸۳ میلیون دلار درآمد داشته است. رقمی که یک افزایش ۵۰ درصدی را برای دوره زمانی مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد. این نشان می‌دهد چگونه استفاده از بیت‌کوین و محبوبیت آن در بازارهای مالی می‌تواند سایر درآمدهای شرکت‌های مالی را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

برای یک سال مالی Square از تبادل ۵۱۶ میلیون دلار بیت‌کوین، ۸ میلیون دلار سود کسب کرده است. دورسی که مدیر توئیتر نیز هست از طرفداران رمز ارزها و بیت‌کوین است. او بارها از تاثیر بیت‌کوین بر فعالیت‌های مالی شرکت خود سخن گفته است.

گفتنی است که Square تنها یکی از شرکت‌های پیشروی مالی است که ریسک ناشی از تبادل مالی با بیت‌کوین را پذیرفته است. آنها در سال ۲۰۱۸ و در زمان بازار نزولی به بازار رمز ارزها  ورود کردند. ابتدا کاربران Square تنها می‌توانستند دارایی‌های مالی را خرید و فروش کنند. اما تنها ظرف مدت چند ماه آنها میتوانستند به حساب‌های خود بیت‌کوین ارسال کنند. دورسی یکی از معتقدین به بیت‌کوین است. او اوایل سال اعلام کرد که می‌خواهد برای تطابق پذیری با شبکه لایتنینگ بیت‌کوین، توسعه‌ای بر روی برنامه خود عرضه کند.

بلاک‌چین،‌یک سوپرگل در دنیای ورزش – روند صعودی موارد استفاده در ۲۰۲۰

بلاک‌چین،‌یک سوپرگل در دنیای ورزش

سرانجام با آغاز دهه‌ی جدید، فناوری بلاک‌چین در سناریو‌های واقعی در دنیای ورزش برای بهبود خدمات به هواداران مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که بسیاری از مدافعان بلاک‌چین به انواع مختلف از موارد استفاده‌ی بالقوه‌ی این فناوری علاقه‌مند هستند، نمونه‌های عملی در دنیای واقع به سختی به دست می‌آیند.

پتانسیل بلاک‌چین برای پی‌ریزی انواع سیستم‌ها در بخش ورزش، مدت‌هاست که مورد بحث قرار گرفته است، اما تنها بهد از گذشت دو ماه از سال جدید، حالا چندین مورد استفاده‌ی برجسته برای بهبود خدمات به طرف‌داران وجود دارند. بنا بر گزارش Cointelegraph، از قاره‌ی فوتبالی اروپا گرفته تا دنیای NFL و لیگ بیس‌بال، در این رشته‌های ورزشی و لیگ‌ها کاربرد‌های مبتنی بر بلاک‌چین برای بهبود بلیت‌فروشی، فروش کالا و تعاملات میان مخاطبان، سازمان‌ها و تیم‌های ورزشی استفاده می‌شوند.

بلیت‌های جام ملت‌های اروپا بر بستر بلاک‌چین

هر چهار سال، بهترین تیم‌های فوتبال ملی در اروپا در قالب مسابقات قهرمانی اروپا (UEFA) با یک‌دیگر به رقابت می‌پردازند. شانزدهمین دوره‌ی این مسابقات از ماه ژوئن تا ژولای به میزبانی ۱۲ شهر در سراسر این قاره برگزار خواهد شد. یکی از چالش‌بر‌انگیز‌ترین ابعاد برای برگزار‌کنندگان این مسابقات، بلیت‌فروشی است، در حالی که بیش از ۲۸ میلیون درخواست برای بلیت از ۲۰۰ کشور دنیا برای یورو ۲۰۲۰ وجود دارد.

برای اولین بار، یوفا به یک برنامه‌ی موبایل با قابلیت بلاک‌چین روی آورده تا یک راه‌حل جدید برای بلیت‌فروشی به هواداران فراهم کند و قصد دارد تا یک میلیون بلیت را از طریق این برنامه‌ی مبتنی بر بلاک‌چین عرضه کند و به فروش برساند. سیستم بلیت‌فروشی مبتنی بر یک برنامه‌ی تلفن همراه،‌ مزیت‌هایی دارد. اولا،‌امکان وجود تکرار در بلیت‌ها را از بین می‌برد. دوم اینکه طرف‌داران ملزم به مراجعه به دفاتر فروش بلیت نیستند و در هنگام ورود به ورزشگاه فقط باید گزینه‌ی وای‌فای تلفن همراه خود را روشن کنند تا کد QR بلیتشان فعال شود و اجازه‌ی ورود به جایگاه خود را داشته باشند. این اقدام، پس‌ماند‌های ناشی از فروش بلیت‌های کاغذی را نیز حذف می‌کند. مزیت اصلی سیستم مبتنی بر برنامه‌ی تلفن همراه، سهولت آن در توزیع بلیت برای تعداد بی‌شماری از کشور‌هاست.

لذا اقدام یوفا برای استفاده از فناوری بلاک‌چین یک دستاورد بزرگ برای این صنعت در حیطه‌ی ورزش به حساب می‌آید و با توجه به محبوبیت ورزش فوتبال در دنیا، پذیرش این فناوری روندی را ایجاد می‌کند تا سایر ارائه‌دهندگان خدمات در دنیای ورزش،‌آن را دنبال و ادامه دهند.

در مورد مسائل باشگاه مورد‌علاقه‌ی خود، با استفاده از Socios رأی دهید

Socios که یک پلت‌فرم با قابلیت بلاک‌چین، برای تعامل و مشارکت هوادار است که به نظر می‌رسد کمک شایانی به پذیرش فناوری بلاک‌چین در دنیای ورزش می‌کند. با استفاده از این پلت‌فرم، تیم‌ها و باشگاه‌های ورزشی می‌توانند توکن مخصوص به خود را راه‌اندازی کنند که برای دامنه‌ای از فعالیت‌‌ها روی همان پلت‌فرم به کار برده می‌شود. کاربران می‌توانند در رأی‌گیری‌ برای تصمیم‌های عمومی باشگاه مشارکت کنند و دخالت بیش‌تری در اموری چون انتخاب سرود هواداری و شادی پس از گل داشته باشند. به علاوه با استفاده از این توکن‌ها، می‌توانند به یادبود‌ها و موزه‌ی خاطرات باشگاه، دسترسی داشته باشند. این پلت‌فرم در طول چند سال اخیر با چندی از بزرگ‌ترین باشگاه‌های فوتبال جهان مانند یوونتوس، اتلتیکو‌مادرید،‌ پاریسن‌ژرمن، آ.اس.رم و گالاتاسرای هم‌کاری کرده است و یک هفته بعد از استقبال از باشگاه بارسونا در فوریه‌ی ۲۰۲۰، به بازار‌های ورزش آمریکا وارد شد. شرک فناوری مالی چیلیز که خالق این پلت‌فرم است امید دارد تا از طریق هم‌کاری با آژانس بازار‌یابی ورزشی و سرگرمی لاگاردِره که جایگاه ویژه‌ای در آمریکا دارد،‌ بتواند تعدادی از تیم‌‌های مشغول در NFL و لیگ بیس‌بال را اضافه کند.

فوتبال فانتزی با کارت‌های قابل تجارت دیجیتال

در فوریه ۲۰۲۰، تعدادی از تیم‌های باشگاهی فوتبال پس از شراکتی با پلت‌فرم مبتنی بر بلاک‌چین Sorare، اعلام کردند که به یک بازی مدیریت تیم فوتبال با کارت‌های دیجیتالِ قابل داد‌و‌ستد که بر بستر فناوری اتریوم قرار دارند، اضافه شده‌اند. کارت‌های فابل تجارت و کم‌یاب به صورت دیجیتال، که مبتنی بر فناوری بلاک‌چین اتریوم هستند برای انجام بازی فوتبال فانتزی با ۵ بازیکن برای هر باشگاه قابل جمع‌آوری هستند و این کارت‌ها بنا بر عملکرد واقعی بازیکنان در زمین مسابقه، امتیاز کسب می‌کنند و قابل انتقال به بلاک‌چین اتریوم هستند. بنا بر اعلام وب‌سایت این پلت‌فرم، تاکنون بیش از ۳۸ تیم به صورت رسمی، مجوز این بازی را دریافت کرده‌اند.

The Sacramento Kings،‌پیشرو در عرضه‌های مبتنی بر بلاک‌چین

دو تیم بسکتبال در NBA، طی چند سال گذشته با انجام پرداخت‌های خود از طریق بیت‌کوین، رمز‌ارز‌ها و فناوری بلاک‌چین را پذیرفته‌اند. ساکرامنتو کینگز و دالاس ماوِریکس، به هواداران خود اجازه داده‌اند تا با استفاده از بیت‌کوین بتوانند بلیت مسابقه و کالا خریداری کنند. اولی از سال ۲۰۱۴ و دومی از سال ۲۰۱۹.

تیم ساکرامنتو به عنوان نوآورترین باشگاه ورزشی در استفاده از بلاک‌چین، مدعی است که یکی از پیشرفته‌ترین برند‌های ورزشی به لحاظ فناوری است. سقف ورزشگاهشان از پانل‌های خورشیدی پوشانده شده و همچنین یک پایگاه استخراج رمزارز در مرکز داده‌ی خود دارند که عایدات ناشی از آن در خیریه‌های محلی صرف می‌شود. این باشگاه همچنین یادبود‌های اختصاصی را بر بستر مبتنی بر بلاک‌چین به هواداران عرضه می‌کند.

در ژانویه‌ی ۲۰۲۰، با هم‌کاری Consensys، از عرضه‌ی جدیدی رونمایی کردند که به هواداران امکان می‌دهد وسایل و لباس‌های بازیکنان در طول مسابقه‌ی زنده از طریق یک برنامه‌ی تلفن همراه به حراج گذاشته شوند. همواره، بازار داغی برای البسه و وسایل درون زمین مسابقه که اصل هستند، وجود دارد اما همین اصل بودن کالاهای به حراج گذاشته شده نیز همواره یک معضل بوده است. این برنامه‌ی مبتنی بر بلاک‌چین این مشکل را با باز کردن بازار‌ حراج که وسایل زمین مسابقه‌ی اصل را به صورت آنی به مزایده می‌گذارد، حل کرده است.

موارد استفاده‌ی حقیقی به پذیرش کمک می‌کنند

این که می‌بینیم تعدادی از باشگاه‌ها و سازمان‌های ورزشی برای بهبود خدمات خود به هوادارانشان از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند،‌دلگرم‌کننده است. این‌که آیا آن‌ها به یادبود‌های اختصاصی دسترسی دارند یا می‌دانند که بلیت‌های خریداری‌شده واقعا معتبر است،‌ در هر حال علاقه‌مندان به ورزش به آرامی با راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک‌چین آشنا می‌شوند، حتی اگر درباره‌ی آن‌ها آگاه نباشند.

قانون گذاری

اجاره‌ی ۴۰ هکتار زمین برای استخراج رمز ارزها

shutterstock 790613926 540x340 1

محمد مهدی کربلایی، مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، گفت: در راستای طرح جامع توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) و براساس مصوبه هیئت مدیره این مجموعه، مجوز واگذاری ۴٠ هکتار از اراضی منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی به سرمایه گذاران به دفتر مناطق آزاد و ویژه این مجموعه ابلاغ شد و سرمایه گذاران پروژه‌های تولیدی و لجستیکی می‌توانند برای کسب اطلاعات مورد نیاز به دفتر امورمناطق آزاد و ویژه شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) مراجعه کنند.
وی با اشاره به اهداف ترسیم شده برای شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) جهت تبدیل شدن به قطب اول بار در منطقه بیان داشت با توجه به ظرفیت حمل و نقل ترکیبی در شهر فرودگاهی، لجستیک به عنوان محور توسعه این مجموعه در نظر گرفته شده و در این حوزه ۴ تفاهم نامه با شرکت‌های حوزه واردات و صادرات منعقد شده است. ما در راستای اهداف توسعه پایدار این مجموعه مشغول واگذاری زمین جهت ایجاد انرژی‌های تجدیدپذیر و استخراج رمز ارزها در منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی هستیم.

شُک به دنیای رمز ارزها! هندوستان ممنوعیت فعالیت در حوزه رمز ارزها را برداشت

دادگاه عالی هندوستان بر خلاف بخشنامه قبلی بانک مرکزی هند رای داد. دو سال پیش بانک مرکزی سومین اقتصاد بزرگ آسیا، هند بخشنامه‌ای مبنی بر ممنوعیت فعالیت در حوزه رمز ارزها صادر کرده بود.

به گزارش خبرگزاری کوین‌دسک و با استناد به مطلب منتشر شده در بلومبرگ، دادگاه عالی هندوستان در روز چهارشنبه به نفع شکایت صرافی‌ها و استارتاپ‌های فعال در حوزه رمز ارزها، بخشنامه پیشین بانک مرکزی این کشور که در تاریخ ۱۸ آپریل ۲۰۱۸ وضع شده بود، را باطل کرد. بخشنامه باطل شده شرکت‌های محلی و موسسات مالی را از سرویس‌دهی به فعالین رمز ارزی منع می‌کرد.

پیشتر و در زمان ممنوعیت فعالیت رمز ارزها در هند، صرافی‌ها مجبور بودند که یا محل فعالیت خود را به حوزه‌های قضایی دیگر منتقل کنند یا خدمات رمز ارز به فیات خود را تعطیل نموده و تنها خدمات رمز ارز به رمز ارز انجام دهند.

“برداشتن ممنوعیت سرویس دهی رمز ارزی می‌تواند فرصت‌های بسیاری را برای هندوستان در زمینه سرمایه‌گذاری، اقتصاد و ایجاد بازار جدید ایجاد کند.”

اینها صحبت‌های مدیر اجرایی صرافی هندی CoinDCX است. او با اعلام قدردانی از عملکرد دادگاه عالی هند افزود:

“ما معتقدیم رمز ارزها می‌توانند رویای هندوستان برای رسیدن به یک اقتصاد ۵ تریلیون دلاری را محقق کند.”

به نظر می‌رسد این می‌تواند یک خبر مثبت برای بازار رمز ارزها قلمداد شود. باید دید با باز شذن بازارهای آسیایی واکنش به این خبر چگونه خواهد بود.

جلسه‌ی CFTC با فعالان حوزه‌ی رمز ارزهای پایدار برای کسب اطلاعات

جلسه‌ی CFTC با فعالان حوزه‌ی رمز ارزهای پایدار برای کسب اطلاعات

تنظیم‌گرهای مالی آمریکا نشستی با پروژه‌های بزرگ رمز ارز پایدار برگزار کردند تا این صنعت را بهتر درک کنند. کمیسیون تجارت آتی کالایی (CFTC) روز ۲۶ فوریه یک نشست عمومی برگزار کرد تا در مورد رمز ارزهای پایدار، بیمه‌ی رمز ارزها، اقدامات محافظتی و امنیت سایبری اطلاعات کسب کند. سه پروژه‌ی JPM Coin ،MarkerDao و Paxo در این جلسه شرکت کردند و به بحث درمورد جنبه‌های مختلف رمز ارزهای پایدار در جلسه پرداختند.

Brian Quintenz یکی از اعضای CFTC پس از شنیدن صحبت‌های نمایندگان رمز ارزهای پایدار اظهار داشت چشم‌انداز مثبتی از رمز ارزهای پایدار به عنوان واسطه‌ای سیال در آینده‌ای نزدیک دارد افزود:

«علاوه بر ایجاد همبستگی ارزش، رمز ارزهای پایدار این پتانسیل را دارند که با توکنایز کردن، عملکرد مناسبی به عنوان واسطی سیال و قدرتمند برای قراردادهای هوشمند داشته باشند.»

Tomasso Mancini-Griffoli، معاون بخش بازارهای سرمایه و پولی صندوق بین‌المللی پول (IMF) نیز تاکید کرد که از رمز ارزهای پایدار باید در برخی سیاست‌های پولی استفاده شود. از جمله‌ی این سیاست‌ها می‌توان به ثبات مالی، کنترل سیاست پولی، حریم خصوصی، رقابت، کارایی، حمایت از مصرف‌کننده و یکپارچگی مالی اشاره کرد.

به نظر می‌رسد که بدنه‌ی پولتی ایالات متحده متقاعد شده که پروژه‌ی دلار دیجیتال را دنبال کند. به نظر شما تغییر نگاه دولت‌ها چه تاثیری بر بازار رمز ارزها می‌گذارد؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

جلسه‌ی بررسی تاثیر بلاک چین بر مشاغل کوچک در کنگره‌ی آمریکا برگزار شد

روز گذشته جلسه‌ای در کنگره‌ی ایالات متحده برای رسیدگی به تاثیر بلاک چین بر مشاغل کوچک برگزار شد. در این نشست چهار شاهد برابر هیئتی از مقامات دولتی درمورد جنبه‌های مختلف تکنولوژی بلاک چین صحبت کردند. Marvin Ammori، عضو شورای عمومی Protocol Labs در این جلسه و در پاسخ به سوال Steve Chabot، نماینده‌ی مجلس ایالات متحده، گفت:

«پرداخت مالیات برای رمز ارزها بدترین کابوس است.»

وی تصریح کرد بلاک چین آمادگی پذیرش گسترده‌ و عمومی را دارد و تنها نیاز است تا رابط کاربری این تکنولوژی بهبود یابد. Ammori افزود قوانین مالیاتی وضع شد توسط سرویس درآمد داخلی آمریکا (IRS) کار را بسیار پیچیده کرده است. او مثالی از خرید قهوه با بیت کوین آورد و گفت اگر شما چنین کاری کنید باید بر اساس قیمت لحظه‌ای بیت کوین مالیات خرید قهوه را بپردازید!

Ammori پیشنهاد کرد یک معافیت مالیاتی حداقلی برای رفع چنین معضلاتی در نظر گرفته شود. او همچنین درخواست کرد دستورالعمل‌های کمیسیون اوراق بهادار (SEc) و کمیسیون معاملات آتی کالایی (CFTC) شفاف‌تر شوند.

این جلسه به دنبال نشست رمز ارزها در IRS واشنگتن و با هدف مشابه سرعت بخشیدن به تنظیم‌گری در فضای رمز ارزها برگزار شد.

تسهیل روند ایجاد کسب و کار در دبی با رونمایی از پلتفرم بلاک چینی Fides

مرکز مالی بین‌المللی دبی (DIFC) و بانک مشرق از راه‌اندازی پلتفرم بلاک چینی جدیدی برای به اشتراک‌گذاری داده‌ها خبر دادند. این پلتفرم به شرکت‌ها و کسب و کارها اجازه می‌دهد با احراز هویت در یک بلاک چین داخلی، حساب‌های دیجیتالی بانکی فوری باز کنند. بانک مشرق این کار را با جایگزین کردن روش شناخت مشتری (KYC) کاغذی با نوع دیجیتالی بلاک چینی آن انجام داده است. DIFC نیز برای هر KYC ثبت شده توسط شرکت‌ها مجوز صادر می‌کند.

اطلاعات ثبت شده با رضایت مشتری و بصورت الکترونیکی در دسترس بانک مشرق قرار می‌گیرد. نتیجه‌ی کار ساده‌سازی فرایند افتتاح حساب بانکی جدید خواهد بود و بدین ترتیب تجارت در امارات متحده‌ی عربی تسهیل خواهد شد. طبق اطلاعات منتشر شده، شرکت فینتکی Norbloc که توسط DIFC پشتیبانی می‌شود این بستر بلاک چینی موسوم به Fides را ایجاد کرده است.

کیف پول‌ها و صرافی‌ها

راه‌اندازی Huobi Chain برای ایجاد پلی میان قانون‌گذاران و شرکت‌ها

صرافی رمز ارز هوبی (Huobi) از راه‌اندازی تست نت عمومی بلاک چین مالی غیرمتمرکز (DeFi) منبع باز به نام Huobi Chain خبر داد. هدف از ایجاد Huobi Chain فراهم کردن یک چارچوب مطابق با خواسته‌های تنظیم‌گران برای شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات مالی است تا در بخش‌های مختلف صنعت مالی از آن بهره بگیرند. Huobi Chain از یک مدل سازمانی انعطاف‌پذیر بهره می‌بردکه می‌تواند به طور همزمان پاسخگوی نیاز تنظیم‌گران و شرکت‌ها باشد. این بلاک چین با استفاده از مدل اجماع اثبات سهام (PoW) به قانون گذاران اجازه می‌دهد از طریق نودهای یکتا بر شبکه نظارت کنند.

همچنین، پروتکل‌های برای اجرای صحیح شناخت مشتری (KYC) و مبارزه با پولشویی (AML) در سیستم احراز هویت غیرمتمرکز در این شبکه تعبیه شده است. به گفته‌ی Ciara Sun، معاون تجارت جهانی گروه تجاری هوبی، اکوسیستم رمز ارزها به تنظیم‌کننده‌ها و شرکت‌ها برای تعیین استانداردها و رونق بخشیدن به این صنعت نیاز دارد.

رمز ارزهای بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و دارایی‌های عرضه شده توسط هوبی مانند Huobi Token (HT) توسط این پلتفرم پشتیبانی می‌شوند. Huobi Chain قصد داردبا پشتیبانی از قرار دادهای هوشمند اجرا شده توسط کاربران و زنجیره‌های جانبی اشخاص ثالث، میان طیف وسیعی از شبکه‌های متمرکز و غیرمتمرکز ارتباط برقرار کند.

انتشار ابزار Seed Migration برای کیف پول Trinity توسط بنیاد آیوتا

انتشار ابزار Seed Migration برای کیف پول Trinity توسط بنیاد آیوتا

بنیاد آیوتا یک ابزار Seed Migration برای کیف پول Trinity منتشر کرده تا کاربران بتوانند توکن‌های IOTA خود را از seed های در معرض خطر به seed های جدید انتقال دهند. حدود سه هفته پیش کیف پول Trinity هک و مبلغی حدود ۲ میلیون دلار سرقت شد. به دنبال آن بنیاد آیوتا شبکه‌ را خاموش کرد تا از هرگونه خسارت بیشتر جلوگیری شود.

این طولانی‌ترین زمانی است که یک شبکه‌ی بلاک چینی خاموش شده است. از آنجا که آیوتا از coordinator استفاده می‌کند و هنوز یک شبکه‌ی متمرکز است، خاموشی شبکه ممکن شد. هرچند پیشتر هم انتقاداتی نسبت به coordinator و تمرکزگرایی وجود داشته است اینبار و پس از خاموشی شبکه موجی از انتقادات به سمت بنیاد آیوتا و استفاده از coordinator گسیل شد.

اخیرا بنیاد آیوتا پستی منتشر کرده و در آن اشاره شده که سعی دارند coordinator را از بین ببرند و شبکه‌ی آیوتا کاملا غیرمتمرکز شود. این تیم اعلام کرد سورس کد، مشتقات باینری و دیگر رفرنس‌هایشان درمورد Seed Migration کیف پول Trinity را در پست‌های وبلاگ‌شان منتشر می‌کنند.

بیتفینکس حدود ۵۰ جفت معاملاتی را از لیست خود حذف می‌کند

صرافی رمز ارز بیتفینکس (Bitfinex) اعلام کرد در تاریخ شش مارس  ۴۶ جفت ارزی که حجم تبادلات پایینی دارند را از لیست خود حذف می‌کند. حذف جفت ارزهایی که نقدینگی پایین دارند یک اقدام متداول برای تثبیت و بهبود نقدینگی به شمار می‌رود و منجر به تجربه‌ی معاملاتی بهتر و بهینه‌تر کاربران می‌شود. کاربرانی که این دارایی‌ها را دارند نیازی نیست که دارایی‌ خود را برداشت کنند و فقط کافیست تا سفارشات خرید و فروش خود را روی این دارایی‌ها لغو کنند. لیست جفت‌های در شرف حذف عبارت‌ست از:

  • توکن‌های شبکه‌ی اتریوم:

Fusion (FSN/ETH), Scorum (SCR/ETH), Credits (CSX/ETH), On.Live (ONL/ETH), Statis Euro (EUS/ETH), Atonomi (ATM/ETH), AidCoin (AID/ETH), Aelf (ELF/ETH), Auctus (AUC/ETH), DAOstack (GEN/ETH), Mithril (MIT/ETH), Seer (SEE/ETH), Yggdrash (YGG/ETH), Contentbox (BOX/ETH), Lympo (LYM/ETH), BnkToTheFuture (BFT/ETH), OKEX (OKB/ETH), Blockpass (PAS/ETH), Loom Network (LOO/ETH), Verge (XVG/ETH), MATRIX AI Network (MAN/ETH), FOAM (FOA/ETH), Tripio (TRI/ETH), Vetri (VLD/ETH), Nucleus Vision (NCA/ETH), Universa (UTN/ETH), Cortex (CTX/ETH)

  • توکن‌های جفت با بیت کوین:

CommerceBlock (CBT/BTC), Edge (DAD/BTC), ORS Group (ORS/BTC), BLOCKv (VEE/BTC), Nectar Token (NEC/BTC), Nucleus Vision (NCA/BTC), Sentient Coin (SEN/BTC), Everipedia (IQX/BTC), POA (POA/BTC), Lympo (LYM/BTC), Hydro Protocol (HOT/BTC), YOYOW (YYW/BTC), Atonomi (ATM/BTC), AidCoin (AID/BTC), Medicalchain (MTN/BTC), Essentia (ESS/BTC)

  • توکن‌های جفت با DAI:

OmiseGO (OMG/DAI), 0x (ZRX/DAI)

  • توکن جفت با ین ژاپن:

Verge (XVG/JPY)

بیتفینکس در زمان نگارش این مطلب و براساس داده‌های CoinMarketCap، تعداد ۳۹۸ جفت معاملاتی و حجمی حدود ۱۱۱ میلیون دلار دارد.

سرقت اطلاعات کاربران Digitex توسط یکی از کارمندان سابق صرافی

سرقت اطلاعات کاربران Digitex توسط یکی از کارمندان سابق صرافی

صرافی غیرمتمرکز Digitex اعلام کرده یکی از کارمندان قبلی این شرکت اطلاعات و آدرس ایمیل بیش از ۸۰۰۰ کاربر این صرافی را به سرقت برده است. Christina Comben مدیر این صرافی گفت این یک نشت اطلاعات محرمانه بوده و یک هک خارجی نبوده است. Digitex هویت این کارمند سابق که مسئول نشت داده‌هاست را فاش نکرده و تخمین زده این اتفاق در تاریخ ۷ فوریه رخ داده است.

Digitex یک صرافی مشتقات رمز ارزی غیرمتمرکز مستقر در دوبلین پایتخت ایرلند است که به کاربران خرد خدمات می‌دهد. از جمله خدمات این صرافی معاملات همتا به همتا، تاخت (سوآپ) و قراردادهای آتی است. این صرافی همچنین معاملات مارجین با اهرم ۱۰۰ را برای کاربرانش ارائه می‌دهد.

صرافی Digitex اول فوریه اعلام کرد اکانت فیسبوک این صرافی هک شده و هکر آدرس کاربران این صرافی را بصورت پست عمومی منتشر می‌کند. این صرافی فیسبوک را به خاطر عملکرد کند در پس گرفتن کنترل صفحه‌ی فیسبوک توسط صرافی مقصر دانست.این صرافی در حال حاضر به دنبال دریافت خدمات حقوقی برای مواجهه با این مساله است.

صرافی‌های بیتفینکس و OKEx هدف حمله‌ی DDOS قرار گرفتند!

دو صرافی رمز ارزی OKEx و Bitfinex گزارش دادند که در ۲۴ ساعت گذشته مورد حمله‌ی منع سرویس توزیع‌شده (DDOS) قرار گرفته‌اند. Jay Hao مدیرعامل صرافی OKEx اظهار داشت دو حمله‌ ۲۰۰ گیگابایتی و چهرصد گیگابایتی به ترتیب در روزهای پنجشنبه و جمعه این صرافی را هدف قرار داده است. وی گفت آنها توانسته‌اند تا حد زیادی این حملات را بی‌اثر کنند و تنها وقفه‌ای کوتاه در آپدیت سیستم‌ معاملاتی آتی و مشتقات ب وجود آمده است.

Bitfinexاما به نظر به شدت از حمله‌ی DDOS آسیب دیده است. خدمات معاملاتی این صرافی به مدت کمتر از یک ساعت از دسترس خارج شد اما در زمان نگارش این خبر این صرافی هم به حالت عادی برگشته است. مدیر اجرایی صرافی بیتفینکس، Paulo Ardoino اعلام کرده تمام وجوهی که در صرافی بود در طول حمله ایمن باقی ماندند.

حمله DDOS زمانی اتفاق می‌افتد که چندین سیستم به‌طور هم‌زمان پهنای باند یا منابع سیستم مورد هدف را با بسته‌های سیل‌آسا مورد حمله قرار دهند. وقتی سروری با اتصالات زیادی دچار سربار شود، دیگر نمی‌تواند اتصالات جدیدی را بپذیرد و ممکن است سرویس آفلاین شده و یا پاسخ به کاربران با کندی انجام شود.

هنوز مشخص نیست چرا این دو صرافی به طور همزمان هدف حمله‌ی DDOS قرار گرفته‌اند و هدف مهاجمان از انجام این کار چه بوده است.

کوین‌بیس در میان موجودیت‌هایی که با یک شرکت ارائه‌دهنده‌ی فناوری تشخیص چهره‌ی بحث‌بر‌انگیز کار می‌کند

اسناد داخلی به دست آمده از BuzzFeed نشان داد شرکت Clearview AI از طرف شرکت‌های اپل و گوگل با تهدید‌های قانونی روبرو شده و همچنین از آن خواسته شده که رویه‌های خود را به صورت دقیق‌تری بررسی کند. این شرکت تاکنون فناوری خود را به ۲۲۰۰ شرکت دیگر از سراسر دنیا به اشتراک گذاشته و فروخته است.

این نرم‌افزار، وب‌سایت‌ها و پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی را مورد هدف قرار می‌دهد تا داده‌ها را به چنگ آورد و عکس‌های ارسال‌شده به صورت آنلاین به فرد موردنظر را مطابقت دهد. بنا بر گزارش BuzzFeed در روز پنجشنبه، کوین‌بیس، از جمله سازمان‌هایی بود که حداقل برای یک جستجو از این نرم‌افزار استفاده کرده بود.

سخنگوی کوین‌بیس در مقاله تأیید کرد که این صرافی، نرم‌افزار Clearview را با توجه به نیاز‌های منحصربه‌فردش درباره‌ی امنیت و انطباق مورد آزمایش قرار داده بود، اما وی افزود که داده‌های مشتریان در هیچ‌یک از این آزمایش‌ها مورد استفاده قرار نگرفته بود. بنا بر گفته‌ی او، صرافی کوین‌بیس این نرم‌افزار را آزمایش کرده تا ببینید آیا این سرویس به صورت معناداری توانایی تقویت تلاش‌های ما را در جهت محافظت از کارمندان و دفاتر در برابر تهدید‌های فیزیکی و بررسی و تحقیق درباره‌ی کلاه‌برداری و فساد دارد یا خیر.

کوین‌بیس، پیش از این نیز درباره‌ی چگونگی پرداختن به حریم خصوصی کاربران با انتقاداتی روبرو شده بود. در ماه مارس گذشته،‌ این صرافی چند روز پس از ادعاهای مدیر فروش نهادی خود، دال بر فروش داده‌های مشتری به منابع خارجی توسط تحلیل‌گر قبلی، مجبور به اثبات عدم فروش داده‌های کاربران به منابع خارجی شد. کوین‌بیس به تازگی یک شرکت تحلیلی به دست آورده بود که به دولت‌های ناقض حقوق بشر مرتبط بود.

ادعاهای مشتری

مدیر ارشد Clearview که پیش از این ادعا می‌کرد نرم‌افزار شرکت وی دقیقا برای اجرای قانون بوده است، در بیانیه‌ای خطاب به BuzzFeed افزود که این نرم‌افزار در درجه‌ی نخست بر کانادا و آمریکا متمرکز بود. مقامات مختلف در تنظیم مقررات آمریکا در میان بزرگ‌ترین مشتریان این نرم‌افزار جای دارند. بنا بر اسناد،‌ وزارت امنیت بیش از ۲۸۰ حساب را ثبت کرده است که سرویس مخفی ۵۶۰۰ جستجو را انجام داده است.

با این حال،‌ مشتریان این نرم‌افزار،‌ بانک‌ها نیز هستند که شامل Wells Fargo و Bank of America هستند. اگرچه سخنگوی BoA بیان کرد که این بانک هرگز مشتری Clearview نبوده است، اما اسناد نشان می دهد که این نرم افزار برای بیش از ۱۹۰۰ جستجو توسط این بانک مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین بسیاری از مشتریان در خارج از کشور هستند، از جمله سازمان های اجرای قانون در سراسر اروپا و آسیا، و همچنین موجودیت‌هایی مانند صندوق ثروت مستقل امارات متحده عربی (امارات).

در اوایل فوریه،‌ شرکت‌های گوگل،‌ یوتیوب و فیس‌بوک، سفارشات خود را به این نرم‌افزار، لغو و متوقف کردند تا تصاویر مربوط به این نرم‌افزار را از پلت‌فرم‌های خود جدا کنند.

استخراج

بیت مین در آستانه‌ی هالوینگ از انت ماینرهای سری S19 و S19 Pro رونمایی کرد

1
Antminer S19 and S19 Pro Officially Announced

Bitmain، غول تولیدکننده‌ی دستگاه‌های استخراج، بطور رسمی از سری Antminer S19 و S19 Pro رونمایی کرد. هر دو این دستگاه‌ها در دو مدل عرضه خواهند شد. Antminer S19 با نرخ هش ۹۵ TH/s و مدل دیگر آن با نرخ هش ۹۰ تراهش بر ثانیه و قدرت راندمان حدود ۳۴.۵ J/TH عرضه می‌شوند. S19 Pro نیز با نرخ هش ۱۱۰ تراهش بر ثانیه و ۱۰۵ تراهش بر ثانیه و قدرت راندمان ۲۹.۵ J/TH به بازار عرضه می‌شود.

تراشه‌های نسل جدیدتر بیت مین در کنار بازطراحی معماری مدار و بهبود بهره‌وری توانسته‌اند قدرت راندمان سری Antminer S19 را تا ۲۳ J/TH بهبود دهند. همچنین، استفاده از منبع تغذیه‌ی APW12 که راندمان بالایی دارد باعث شده انت ماینرهای سری S19 و S19 Pro پایدارتر باشند. از افزایش سرعت راه‌اندازی این دستگاه‌ها و مکانیزم کنترل هوشمند برای بهبود تجربه‌ی کاربری استفاده شده است.

این دستگاه‌ها با نزدیک شدن به هالوینگ بیت کوین و نصف شدن پاداش استخراج این شبکه ارائه شده تا استخراج‌کنندگان از حفظ و بهبود درآمد خود اطمینان کسب کنند.

هک و امنیت

نسخه‌ی جدید مرورگر Edge کاربران را در مقابل بدافزارهای استخراج محافظت می‌کند

با وجود بدافزاهای استخراج رمز ارز در سطح اینترنت در دو سال گذشته، مایکروسافت از این پس از کاربران مرورگر Edge در برابر این نرم‌افزارهای مخرب محافظت می‌کند. این غول فناوری اعلام کرد یک ویژگی جدید فعال کرده که از دانلود برنامه‌های خاکستری (PUAs) همچون برنامه‌های استخراج مخفیانه‌ی رمز ارزها یا تبلیغاتی جلوگیری می‌کند. این ویژگی در ورژن جدید نرم‌افزار Edge غیرفعال است و کاربران باید با رفتن به تنظیمات حریم خصوصی آن را فعال کنند.

برنامه‌های خاکستری یا PUAs باعث کند شدن سرعت کامپیوتر کاربران می‌شوند و سر و صدا و گرمای فن را افزایش می‌دهند. یکسال قبل هشت برنامه‌ی ویندوزی توسط Symantec در فروشگاه مایکروسافت  برای توسعه‌ی یک اسکریپت استخراج رمز ارز مونرو کشف و از لیست اپلیکیشن‌ها حذف شد.

طبق تحقیقات Skybox Security در سال ۲۰۱۸ بدافزارهای استخراج رمز ارز بیش از باج‌افزارها به کار گرفته می‌شوند و ۳۲ درصد از حملات سایبری مربوط به بدافزارهای استخراج رمز ارز است.

کشف تورجان قدتمندی که کیف پول‌ها و حساب صرافی رمز ارز شما را هدف گرفته است

کشف تورجان قدتمندی که کیف پول‌ها و حساب صرافی رمز ارز شما را هدف گرفته است

طبق گزارش امنیت سایبری که توسط ThreatFabric تهیه شده، یک بدافزار جدید به نام Cerberus می‌تواند رمزهای عبور تلفن‌های هوشمند اندرویدی که توسط اپلیکیشن Google Authenticator ایجاد می‌شود را به سرقت ببرد. به گفته‌ی محققان Cerberus قادر به انجام کاری‌ست که بسیاری از تروجان‌ها نمی‌توانند آن را انجام دهند. طبق این تحقیقات نسخه‌های جدید تروجان Cerberus بهبود چشمگیری داشته و قابلیت کنترل از راه دور دارد.

از کدهای یکبار مصرف اپلیکیشن Google Authenticator اغلب برای دسترسی به کیف پول‌های بیت کوین یا اکانت‌های صرافی‌های رمز ارز استفاده می‌شود. تا کنون اعتقاد بر این بود که اپلیکیشن Google Authenticator بهترین روش محافظت و بسیار کارآمدتر از روش مبتنی بر دریافت SMS است. محققان می‌گویند این تروجان هنوز در انجمن‌های هکرها به اشتراک گذاشته نشده اما هشدار دادند که این اتفاق ممکن است به ‌زودی رخ دهد.

https://coiniran.com/?p=37347
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x