ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۸ تا ۱۴ فروردین؛ رونمایی قریب الوقوع از اتریوم ۲.۰، بیت کوین پول مردم است

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

قانون برای بیت‌کوین؛ اخطار کریگ رایت، مردی که ادعا می‌کند خالق بیت‌کوین است!

کریگ رایت، مردی که ادعا می‌کند ساتوشی ناکاموتو است می‌گوید سال ۲۰۲۰ سالی است که یک قانون برای بیت‌کوین وضع خواهد شد. کریگ رایت در وبلاگ شخصی خود، آینده‌یی از بیت‌کوین ارائه داد که به مذاق اپراتورهای شبکه بیت‌کوین یا استخراج‌گران آن خوش نمی‌آید.

یکی از بزرگترین جاذبه‌های بیت‌کوین طبیعت ظاهراً بی‌پروا و قدرت‌گریز آن است اما طبق گفته رایت، اینها توهمات و تخیلاتی بیش نیستند.

رایت ادعا می‌کند هر بیت‌کوینی که بدون رعایت الزامات قانونیِ شناخته شده -دقت و تلاش مشتری (CDD) و شناخت مشتری (KYC)- خریداری شود، نتیجتاً یک نوع سرقت به حساب می‌آید.

طبق گفته رایت، این مسئله برای اپراتورهای شبکه‌های بیت‌کوین که سکه‌های «دزدیده شده» را دریافت می‌کنند، مشکل ایجاد می‌کند. رایت همچنین به اصل قانونی Nemo dat quod non habet یا «هیچ‌کس نمی‌تواند آنچه را که ندارد ارائه دهد» استناد می‌کند. از نظر رایت اگر حق قانونی سکه‌های «سرقت شده» به صورت قانونی منتقل نشود، ممکن است ادامه‌ی فعالیت قانونی بیت‌کوین ملغی شود.

رایت همچنین سناریوی شوم دیگری هم برای استخراجگران بیت‌کوین ترسیم کرد. هر استخراجگری که بیت‌کوین را دزدیده یا استخراج می‌کند می‌تواند توسط مقامات قضایی با توجه به قوانین استاندارد سرقت هر کشور تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد.

پرستون جی بایرن، وکیل دادگستری از سوی دیگر متذکر می‌شود که سناریوی رایت به واقعیت نمی‌پیوندد مگر آنکه یک لیست جهانی از سکه‌های سرقت‌شده در سراسر جهان در دسترس عموم قرار بگیرد.

همانطور که بایرن خاطرنشان می‌کند، در حال حاضر هیچ سندی از سکه‌های مسروقه وجود ندارد. ممکن است روزی قانون به خوش‌آمد بیت‌کوین بیاید اما آیا آن روز تحت شرایطی که کریگ رایت گفته است، خواهد بود؟

طراحی اتریوم ۲ با وجود دقت بالا نقاط ضعف نگران‌کننده‌ای دارد

شرکت امنیت فناوری Least Authority گزارشی از حسابرسی مشخصات ETH 2.0 منتشر کرد. این شرکت به درخواست بنیاد اتریوم کار خود را در ماه ژانویه آغاز کرد. Least Authority مشخصات اصلی ETH 2.0 در فاز صفر، مشخصات Beacon Chain، اسناد Beacon Chain Fork Choice، مستندات شبکه‌ی همتا به همتا (P2P)، مشخصات Honest Validator و اسناد مربوط به اجرای ETH 2.0 را بررسی کرد.

این گزارش تاکید می‌کند که هرچند جنبه‌های مختلف ETH 2.0 به طور مجزا قابل بررسی‌ست، این اجزا ممکن است به خوبی کنار هم کار نکنند. این گزارش مشخصات ETH 2.0 را بسیار خوب و جامع ارزیابی و خاطر نشان کرد امنیت در مرحله‌ی طراحی بطور جدی مورد توجه بوده است. با این حال، Least Authority نگرانی‌هایی مربوط به لایه‌ی همتا به همتا و ریسک ارائه‌دهندگان بلاک را برجسته کرده است. این شرکت نگران است بکارگیری ارایه‌دهندگان بلاک ممکن است باعث شود یک مهاجم استراتژی حملات توزیع شده‌ی محروم‌سازی از سرویس (DDOS) اجرا کند.

در این گزارش همچنین آمده است که یک مهاجم می‌تواند حجم زیادی از نودها را در اختیار بگیرد تا بتواند حملات هدفمندی به ارایه‌دهندگان بلاک انجام دهد. این شرکت امنیتی همچنین ادعا می‌کند مستندات سیستم ثبت نود (ENR) و همتا به همتای ETH 2.0 ناقص است و به همین دلیل آنها قادر به نتیجه‌گیری خاصی از ترکیب این سیستم نبودند. این شرکت مشکل شبکه‌ی همتا به همتا را مساله اسپم و فرستادن پیام‌های بلاک‌های قدیمی به شبکه توسط یک نود و تلاش نود خرابکار برای تحت‌الشعاع قرار دادن شبکه عنوان کرد. چنین حملاتی می‌تواند پردازش شبکه‌ را برای مدتی کند یا متوقف کند.

رونمایی از اتریوم ۲.۰ در اپریل ۲۰۲۰

نسخه اولیه ETH 2.0 فقط چند ماه با ما فاصله دارد. پس از اینکه پروتکل مقدماتی آن، تحت بررسی‌های اولیه قرار گرفت، تیم تحقیق و توسعه ETH 2.0 بر روی رفع نقص‌های جزئی یافت‌شده توسط Least Authority، در  ۳۱ مارس ۲۰۲۰ کار خواهد کرد.

یک قدم نزدیکتر به واقعیت

فعالیت‌های اتریوم (ETC)  در فصل سخت کریپتوها رونق گرفته است. علیرغم پایین آمدن رشد قیمت در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ و در هفته‌های اخیر، این شبکه توانسته است ثبات خود را حفظ کند. اکنون فاز بعدی چرخه عمر اتریوم با رونمایی از  ETH 2.0 آغاز می‌شود. این یک قدم برای نزدیک‌تر شدن به اجرای پروتکل‌هاست. بوترین در مورد آغاز به کار اتریوم ۲ گفت:

«بهترین راه برای گمانه‌زنی در مورد زمان اجرای فاز اصلی این است که بدانیم، اولاً به یک شبکه تست چندمرحله‌ای احتیاج داریم، دوماً باید منتظر بمانیم که تست آن برای مدتی بدون مشکل اجرا شود، پس از آن می‌توانیم فاز جدید را راه‌اندازی کنیم. این روش با آنچه در سال ۲۰۱۵ برای اتریوم انجام دادیم مشابه است؛ بنابراین نمی‌توان به طور قطعی پیشبینی کرد چه زمانی شبکه اصلی اجرایی می‌شود. با همه این اوصاف، آوریل بسیار محتمل به نظر می‌رسد.»

مشکلات واقعی تنها در زمان راه‌اندازی مشخص می‌شوند

مانند اکثر بلاک‌چین‌های عمومی، اجرا‌های اولیه و پیش از رونمایی عمومی قابل اطمینان و امن است. اما فقط پس از انتشار عمومی، نقص‌ها و مشکلات مربوط به شبکه شناسایی و در نسخه‌های بعدی حل می‌شوند.

کریپتوکارنسی‌ها در بلاک‌چین های عمومی برای ایجاد انگیزه و ترغیب مهاجمان مخرب به تئوری‌‌های بازی‌ متوسل می‌شوند که پس از عملیاتی شدن پروتکل و اجرای چندین  باره آن قابل تجزیه و تحلیل خواهد بود. بلاک‌چین‌های عمومی نوپا هستند و گذر زمان و عملیات‌های مکرر تنها راه اطمینان یافتن از آنهاست. متأسفانه، ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها طول بکشد تا یک بلاک‌چین برای مصرف انبوه آماده شود.

شاکیان ریپل را به تبلیغات فریبنده و رقابت ناعادلانه متهم کردند

اصلاحیه‌ی دادخواست علیه ریپل در تاریخ ۲۵ مارس با ادعای تبلیغات فریبنده و رقابت ناعادلانه تحت این نظریه که XRP توکن بهادار نیست، تسلیم دادگاه کالیفرنیا شد. به نظر می‌رسد این اصلاحیه به عنوان سیاستی برای حفظ پرونده درصورتی که قاضی به غیرقانونی بودن فروش توکن XRP رای نداد، اتخاذ شده است. شاکیان امیدوارند بتوانند در دادگاه ثابت کنند کنند که XRP یک توکن بهادار است و بدون طی مراحل قانونی به فروش رفته است.

ریپل ادعای جدید افزوده شده به دادخواست را نامربوط خواند. پیشتر ادعای دیگری نیز به این پرونده افزوده شده که می‌گویدبرد گارلینگ‌ هاوس، مدیرعامل ریپل، در حالی که XRP های خود را نقد می‌کند برای XRP به دنبال سرمایه‌گذار می‌گردد.

این دادخواست پیشتر و در نوامبر ۲۰۱۸ رد شده بود اما با کش و قوس فراوان قرار بود در ماه فوریه امسال به آن رسیدگی شود.

آینده Litecoin چطور خواهد بود؟

طی چند سال گذشته، بخش اعظمی از دنیای مالی بر توسعه بازار کریپتو متمرکز شده است. درحالی‌که این سکه‌های دیجیتالی مانند بیت‌کوین برای بسیاری از افراد در حد یک معما باقی مانده است، اما آینده و پتانسیل زیادی دارند. در واقع، کسانی که چندین سال پیش در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند، افزایش سرمایه‌ی زیادی دارند. یکی دیگر از رمزارزهایی که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است Litecoin است. در حالی که Litecoin از سایر ارزهای دیجیتال جزئی‌تر است، دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای انتخاب باشد.

پردازش سریع

مهمترین مزیت Litecoin این است که قدرت پردازشی و سرعت بالایی دارد. یکی از مهمترین معایب استفاده از بیت‌کوین برای خرید یک محصول آنلاین این است که این روند در واقع بسیار کند است. فرآیند پردازشی Litecoin چهار برابر سریعتر از سایر رمزارزهای برجسته است.

بیشتر در دسترس بودن

یکی دیگر از مزیت‌های Litecoin این است که میزان دسترس‌پذیری‌اش به مراتب بیشتر از سایر ارزهای دیجیتال است. یکی از معایب بیت‌کوین این است که عرضه‌ی محدودی دارد. اما عرضه‌ی Litecoin بیش از چهار برابر سکه‌های موجود است، این نیز باعث افزایش پتانسیل آن در آینده خواهد شد.

ناشناس بودن

هنگام استفاده از این سکه‌ها در بازار آزاد، یکی از مهمترین مزیت‌های آنها این است که کاربران ناشناس بمانند. بسیاری از مردم طی یک دهه گذشته قربانی سرقت هویت شده‌اند زیرا امنیت آنها هنگام خرید و فروش به خطر افتاده است. با Litecoin، خطر این اتفاق بسیار کمتر است.

نام شناخته‌شده

گرچه Litecoin امروز مشهورترین سکه در بازار نیست، اما به قدر کافی شناخته‌شده است. درحالی‌که ده‌ها سکه برای انتخاب وجود دارد، بسیاری از این سکه‌ها برای مصرف‌کنندگان خیلی ناشناخته‌اند. با توجه به اینکه از Litecoin شناخت بیشتری وجود دارد برای تبدیل شدن به محبوب‌ترین سکه در آینده پتانسیل بالایی دارد.

کاردانو با ریبوت byron گامی دیگر به سمت مین نت shelley برداشت

پروتکل اثبات سهام (PoS) بلاک چین کاردانو (ADA) با ریبوت Byron آغاز به کار کرد. این پروژه در حال آماده‌سازی خود برای انتقال به شبکه اصلی شلی (Shelley) است. توسعه‌دهندگان کادانو اعلام کردند شرکت فناوری همتا به همتای IOHK مجموعه‌ای از آپدیت‌ها را برای اجزای اصلی شبکه‌ی کاردانو ریبوت کرده است. این مجموعه شامل نودهای کاردانو، مرورگر و کیف پول Daedalus می‌باشد.

IOHK در مورد این ریبوت که تکمیل کردنش ۱۸ ماه به طول انجامید می‌گوید که در طراحی جدید مدولار، جداسازی دفترکل، اجماع و اجزای شبکه‌ی نودها می‌توانند تغییر کنند بدون آنکه بقیه بخش‌ها تحت تاثیر قرار گیرند. IOHK ادعا می‌کند ریبوت منجر به بهبود عملکرد و افزایش ظرفیت انجام تراکنش می‌شود.

توسعه‌دهندگان هم سعی دارند موانع تبدیل شدن به یک نود کاردانو را کاهش دهند تا کاربران بتوانند با استفاده از سخت‌افزارهای معمولی‌تر در شبکه مشارکت کرده و سطح اعتماد و عدم تمرکز شبکه را افزایش دهند. IOHK قصد دارد پس از این روی تست نت Haskett Shelley تمرکز کند.

چارلز هوسکینسون ریاضیدانه، رمزنگار و کارآفرینی است که در سال ۲۰۱۵ IOHK را تاسیس کرد. او که یکی از هم‌بنیانگذاران اتریوم هم بود در مصاحبه‌ای در ماه فوریه گفت هدفش این است که کاردانو ۵۰ تا ۱۰۰ برابر بیش از بیت کوین غیرمتمرکز باشد.

برگزاری یک نظرسنجی جهانی مبتنی بر بلاک‌چین در مورد ویروس کرونا

الگورند (Algorand)، پلتفرم رمزارزی اثبات سهام با برگزاری یک نظرسنجی جهانی درصدد است پایگاه‌داده‌ای باز و شفاف برای گردآوری وضعیت شیوع، علائم و مناطق درگیر با بیماری کووید ۱۹ راه‌اندازی کند.

این شرکت در تاریخ ۲۷ مارس طی توییتی اعلام کرد که اپلیکیشن نظرسنجی‌اش با نام IReportCovid را به یک مخزن داده‌ی جهانی متصل کرده که به صورت بلادرنگ و لحظه‌به‌لحظه با آخرین اطلاعات مرتبط با ویروس کرونا به‌روز می‌شود.

الگورند در یک پست وبلاگی نوشته است که ین طرح ابتکاری می‌کوشد تا خلا دسترسی به داده‌های بلادرنگ در بحبوحه‌ی شیوع کرونا را پر کند. گفتنی است پاسخ‌های درج شده در این نظرسنجی به بلاک‌چین الگورند ارسال می‌شوند تا دسترسی دائمی به داده‌ها امکان‌پذیر باشد.

بنابر اعلام الگورند، شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نمی‌توانند اطلاعات به‌اشتراک گذاشته خود را حذف یا اصلاح کنند و تنها قادرند با تغییر شرایط، به دفعات دلخواه، پاسخ‌های خود را به‌روز کنند. به این ترتیب، افرادی که به ویروس مبتلا نشده‌اند، تشویق به مشارکت و به‌روزرسانی وضعیت خود می‌شوند.

در این نظرسنجی، اطلاعات پایه افراد از جمله سن، جنسیت و محل زندگی مورد پرسش قرار می‌گیرد. علاوه بر این از آن‌ها پرسیده می‌شود که آیا تاکنون تحت درمان قرار گرفته‌اند یا آنکه آزمایش کرونا از آن‌ها به عمل آمده است یا خیر.

مدیران سابق CFTC به پروژه‌ی دلار دیجیتال پیوستند

پروژه‌ی دلار دیجیتال که یک دلار دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین حمایت شده در ایالات متحده است در اعلامیه‌ای هیئت مشاور خود را معرفی کرد. این پروژه با ابتکار عمل چند تن از روسای سابق کمیسیون معاملات آتی کالایی (CFTC) و Accenture کلید خورده است. هیئت مشاوره‌ی جدید شامل ۲۲ عضو، باسابقه‌ی گسترده در امور مالی و فناوری پرداخت می‌باشد.

از جمله‌ی این افراد می‌توان به شارن بوون کمیسر سابق CFTC، عثمان احمد مدیر سیاست پی پال و جورج تاون استاد حقوق فینتک اشاره کرد. در اطلاعیه‌ی هیئت مشاور آمده است هدف مشاوران کمک به ایجاد چارچوب راهنما برای برداشتن گام‌های عملیاتی برای ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) ایالات متحده است.

کریستوفر جیانکارلو، رئیس سابق دفتر فینتک CFTC در گفتگو با کوین تلگراف گفته است:

«ما جمعی از افراد متخصص و باتجربه و نه نهادها را در حوزه‌ی گسترده‌ای مانند سیسات‌های پولی، بانکداری مرکزی، بانکداری تجاری، تائید هویت کاربران و پولشویی، حفظ حریم خصوصی، قانون اساسی، اقتصاد، حسابداری و مالیات را گرد هم آورده‌ایم. تمام دیگر رشته‌ها نیز باید این موضوع و پیامدهای احتمالی آن برای اقتصاد آمریکا، اقتصاد جهانی و جایگاه دلار به عنوان ارز ذخیره ی جهانی را بررسی کنند.»

او در پاسخ به این سوال که آیا ارتباطی بین این پروژه و لوایح مجلس که خواستار حمایت از ارزهای دیجیتال و کیف‌پول‌های آنها شده وجود دارد یا خیر گفت ما با آنچه در لوایح مجلس ذکر شده ارتباطی نداریم ولی ممکن است آنها از واژه‌ی استفاده شده در این پروژه الهام گرفته باشند.

بازار

کاهش بهای بیت‌کوین اندکی پس از افت شاخص‌های بازار سهام

پس از نوسان بهای بیت‌کوین در محدوده‌ی ۶۴۵۰ تا ۶۸۵۰ دلار طی هفته‌ گذشته، اکنون قیمت این رمزارز پیشتاز بازار با افتی ۸.۷۲ درصدی به ۶۰۶۸ دلار رسیده است.

این روند نزولی تاحدودی بازتاب‌دهنده‌ی عملکرد بازارهای سنتی است که روز گذشته را با زیان پشت سر گذاشت. گفتنی است طی روز اخیر، شاخص داوجونز کاهش ۹۱۵ پله‌ای را تجربه کرد، اس‌اند‌پی ۵۰۰ شاهد کاهش ۳.۳۷ درصدی بود و نزدک نیز با افتی ۳.۷۹ درصدی روبه‌رو شد.

در زمان نگارش این مطلب، بهای بیت‌کوین در بالای ۱۲-MA (تایم‌فریم روزانه) قرار دارد و معامله‌گران در تلاش‌اند تا سطح حمایت ۶۲۰۰ را بازپس بگیرند. اگر این تلاش‌ها به شکست بینجامد، احتمال دارد شاهد سقوط بهای بیت‌کوین به سطوح ۵۸۰۰ و ۵۳۵۰ دلار باشیم.

قیمت بیت‌کوین در کوتاه‌مدت باید ابتدا سطح ۶۲۰۰ دلار را پشت سر بگذارد و سپس در بالای گره اندیکاتور VPVR در نقطه‌ی ۶۳۳۵ دلار بایستد تا بتواند دوباره به محدوده‌ی ۶۵۰۰ دلار برسد.

افت بهای بیت‌کوین

پیش‌تر یکی از کاربران وب‌سایت کوین‌تلگراف با ارسال دیدگاه خود در مورد روند قیمت بیت‌کوین گفته بود که بعید می‌داند پیش از ماه مه، بتوان شانسی برای عبور قیمت این رمزارز از مرز ۱۰ هزار دلار قائل بود.

با اصلاح قیمت بیت‌کوین، دیگر رمزارزها نیز شاهد کاهش بهای خود بودند. اتر (ETH) ۷.۰۷ درصد سقوط کرد، بیت‌کوین کش (BCH)‌ شاهد افتی ۹.۳۳ درصدی بود و تزوس (XTZ) هم با کاهش ۱۱.۰۸ درصدی روبه‌رو شد.

در حال حاضر، ارزش بازار رمزارزها در نقطه‌ی ۱۷۲.۹ میلیارد دلار ایستاده است و بیت‌کوین ۶۵.۱ درصد از این بازار را در اختیار دارد.

بانک مرکزی آمریکا هر ثانیه یک میلیون دلار پول چاپ می‌کند

بانک مرکزی آمریکا موسوم به فدرال رزرو در عرض تنها یک هفته با بر جای گذاشتن رکوردی تاریخی بیش از ۵۸۰ میلیارد دلار، پول چاپ و به بازار آمریکا تزریق کرده است.

بر اساس یک گزارش رسمی، فدرال رزرو در عرض یک هفته از تاریخ ۱۸ الی ۲۵ مارس با چاپ ۵۸۶ میلیارد دلار، رکورد‌ها در ترازنامه‌ی خود را جابه‌جا کرده است. با یک محاسبه‌ی سرانگشتی می‌توان دریافت که این نهاد مالی به‌طور تقریبی هر ثانیه، نزدیک به ۹۷۰ هزار دلار پول چاپ کرده است تا بتواند در میانه‌ی بحران کرونا نفسی تازه بر پیکره‌ی نیمه‌جان بازارهای مالی بدمد. با مقایسه‌ی این مبلغ هنگفت با مجموع ارزش بازار ارزهای رمزپایه می‌توان دریافت که فدرال رزرو هر ۳۵ ساعت به اندازه کل ارزش بازار بیت‌‌کوین، پول از خزانه‌ی خود روانه‌ی اقتصاد آمریکا کرده است.

بنابر ادعای رسانه‌ی بلومبرگ، این اولین باری است که شاهد ثبت رقم حیرت‌انگیز ۵ هزار میلیارد دلار در ترازنامه‌ی فدرال رزرو هستیم. سایه افکندن جو رعب و وحشت بر بازارهای مالی جهانی و بیم سرمایه‌گذاران از سقوط فزاینده‌ی شاخص‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا بانک مرکزی آمریکا را بر آن داشته است تا چندین طرح را برای تامین نقدینگی بازارها به مرحله‌ی اجرا بگذارد. بنابر گزارش‌ها مقیاس تلاش‌های کنونی فدرال رزرو برای مهار بحرانی که گریبانگیر اقتصاد آمریکا شده، به هیچ وجه قابل مقایسه با اقدامات پیشین این نهاد مالی در بحران‌های قبلی نیست.

همان‌طور که پیشتر در رسانه‌ها مطرح شد، سران آمریکا بر سر تصویب اختصاص یک بسته‌ی حمایتی مالی ۶ هزار میلیارد دلاری به توافق رسیده‌اند. قرار است از این مبلغ، ۵۶۰ میلیارد دلار به افراد و ۵۰۰ میلیارد دلار هم به شرکت‌های بزرگ، تسهیلات اعطا شود.

رابرت کیوساکی: بیت کوین پول مردم است، برای در امان ماندن از بحران مالی بیت کوین بخرید

رابرت کیوساکی، نویسنده‌ی کتاب محبوب و پرفروش «پدر پولدار، پدر فقیر»، با انتقاد از چاپ پول بدون پشتوانه‌ی تریلیون دلاری توسط فدرال رزرو آمریکا مردم را به خرید طلا، نقره و بیت کوین ترغیب کرد. او که به تازگی ارائه‌ی درس‌هایی برای در امان ماندن از بحران مالی ناشی از پاندمی کرونا ویروس را آغاز کرده است، بیت کوین را با ارزش‌ترین رمز ارز و «پول مردم» توصیف کرد.

او در پیامی‌ توئیتری گفت:

«چرا باید پول ذخیره کنیم وقتی فدرال رزرو انتشار پول جعلی را از منفی ۸۲ میلیارد دلار در یک ماه به ۱۲۵ میلیارد دلار در یک روز افزایش می‌دهد؟ چرا پول ذخیره کنیم وقتی نرخ بهره تا این حد به صفر نزدیک شده است؟ به نظر ذخیره‌ی طلا و بیت کوین که ول مردم است منطقی‌ر باشد.»

وی در ادامه افزود بدهی فرد ثروتمند را ثروتمندتر و فرد فقیر را فقیرتر می‌کند. نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالات متحده از ۶۰٪ به ۱۱۰٪ رسیده است! به گفته‌ی کیوساکی ایالات متحده ورشکسته شده و وضعیت اقتصاد جهانی بسیار بد است.

تعداد کیف‌پول‌های حاوی دست‌کم یک بیت‌کوین به بالاترین میزان خود در تاریخ رسیده است

شمار آدرس‌هایی که دست‌کم دارای یک واحد بیت‌کوین (BTC) هستند، رو به افزایش است؛ با این حال، هم‌اکنون تنها نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر، مالک یک بیت‌کوین کامل هستند.

مطابق با داده‌های منتشر شده در تاریخ ۲۸ مارس، تعداد کل کیف‌پول‌هایی که حاوی حداقل یک بیت‌کوین هستند، به بالاترین تعداد خود در تاریخ رسیده است.

آمار و ارقام منتشر شده توسط Glassnode نشان می‌دهد هم‌اکنون تعداد ۷۹۷۴۲۰ کیف‌پول دارای موجودی برابر یا بیشتر از یک بیت‌کوین کامل هستند. این تعداد در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰۱ واحد افزایش داشته است.

البته ناگفته نماند که عده‌ای ممکن است دارای بیش از یک کیف‌پول باشند و بعید است که مالکان حقیقی دست‌کم یک واحد بیت‌کوین، برابر با این تعداد باشند؛ از سویی دیگر این مالکان ممکن است کیف‌پول‌هایی با موجودی به مراتب کمتر از این مقدار در اختیار داشته باشند.تعداد کیف پول های بیت کوینی

روند صعودی در تعداد کیف‌پول‌های برخوردار از دست‌کم یک بیت‌کوین در حالی رخ می‌دهد که تحلیلگران می‌گویند مالکان عمده‌ی بیت‌کوین که با عنوان نهنگ از آن‌ها یاد می‌شود، به‌دلیل کاهش بهای بیت‌کوین طی روزهای اخیر در حال یک‌کاسه کردن کیف‌پول‌های خود هستند.

علاوه بر نهنگ‌ها احتمالا استخراج‌گران نیز دست به کار مشابهی زده‌اند؛ چرا که افزایش هزینه‌های استخراج بیت‌کوین در برابر بهای این رمزارز منجر به پاپس‌کشیدن بسیاری از استخراج‌گران شده است. شاید بتوان گفت استخراج‌گرانی که چندی پیش شاهد سقوط بیت‌کوین به سطح ۳۷۰۰ دلار بودند، اکنون در حال انباشت بیت‌کوین‌های خود هستند تا بتوانند خود را برای رویداد هاوینگ در ماه مه آماده کنند.

قانون‌گذاری

بانک مرکزی فرانسه برنامه تجربی ارز دیجیتال خود را راه‌اندازی می‌کند

از آنجا که تعدادی از کشورهای جهان مانند باهاما و سوئد در حال تجربه ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی (CBDC) خود هستند، بانک مرکزی فرانسه نیز به بررسی برنامه‌های CBDC خود می‌پردازد.

بانک مرکزی فرانسه اکنون به‌طور رسمی برنامه‌یی را برای آزمایش اجرای یکپارچه‌ی CBDC در تسویه‌حساب‌های بین بانکی، راه‌اندازی و از شرکای بالقوه برای ارائه برنامه‌های خود دعوت کرده است.

بانک فرانسه اصراری بر اجرای بلاک‌چین برای CBDC ندارد

براساس گزارشی به تاریخ ۳۰ مارس، بانک مرکزی فرانسه با هدف بررسی فرصت‌های احتمالی CBDC برای ترخیص و تسویه دارایی‌های مالی توکن، خواستار برنامه‌های کاربردی برای استفاده از یوروی دیجیتال است. اگرچه بانک فرانسه پیش از این خواستار سیستم‌های تسویه حساب مبتنی بر بلاک‌چین در اروپا بود، اما این بانک گفت که هیچ فناوری خاصی را به برنامه تازه-اعلام-شده CBDC خود تحمیل نمی‌کند.

به این ترتیب، بانک مرکزی فرانسه حداکثر ۱۰ برنامه مرتبط با CBDC را که توسط گروه‌ها یا افراد ارائه‌ شده است انتخاب می‌کند و «ماهیت ابتکاری» را به عنوان معیار اصلی انتخاب در نظر می‌گیرد. این بانک اعلام کرد که متقاضیان می‌توانند تا تاریخ ۱۵ مه سال ۲۰۲۰ میلادی برنامه‌های خود را ارائه دهند. البته پروسه انتخاب برنامه‌ها از تاریخ ۱۰ ژوئیه آغاز می‌شود.

ظاهراً بانک مرکزی فرانسه تصمیم داشت CBDC را تا نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۰  راه‌اندازی کند

ظاهراً نخستین بار است که بانک مرکزی فرانسه از دسامبر سال ۲۰۱۹ در مورد CBDC صحبت کرده است. در ۴ دسامبر، François Villeroy de Galhau رئیس این بانک اعلام کرد که این بانک آزمایش پروژه یوروی دیجیتال را تا پایان سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد کرد. پیش از این، دنیس بیو، قائم‌مقام بانک مرکزی فرانسه اظهار داشت که فن‌آوری بلاک‌چین می‌تواند تعدادی از فرآیندهای مالی و پرداختی از جمله تسویه حساب‌های ارزی را تسهیل کند.

پلیس روسیه عملیات غیرقانونی استخراج بیت‌کوین را متوقف کرد

مقامات روسی یک عملیات غیرقانونی استخراج بیت‌کوین را که حداقل ۱۰ مجرم داشت متوقف کردند. مطابق بیانیه وزارت کشور روسیه، مظنونان از تجهیزاتی استفاده می‌کردند که میزان مصرف برق آنها را نادیده می‌گرفت و به وسیله این تجهیزات آنها از برق هشت منطقه مختلف در سراسر کشور سوءاستفاده می‌کردند.

این وزارتخانه فاش کرد که مظنونان در ساختمان‌های متروکه‌ مخفی می‌شدند و فعالیت می‌کردند.

مقامات با انجام هشت عملیات تحقیق و تفحص بیش از ۱۵۰۰ دستگاه استخراج ارز دیجیتال را توقیف کردند. آنها همچنین ۲ میلیون روبل (۲۵،۰۰۰ دلار) و بیش از صد دستگاه کنتور برق دستکاری‌شده پیدا کردند.

این کنتورها طوری دستکاری شده بودند که کمترین میزان مصرف برق را نشان دهند. آنها همچنین موفق به ضبط تعدادی تلفن هوشمند شدند که به گفته سخنگوی وزارتخانه ایرینا ولک، از پیام‌های آن علیه مظنونان در دادگاه استفاده خواهد شد.

وزارت کشور اعلام کرده است که تمام ارزهای دیجیتالی ضبط شده در این عملیات به صرافی‌های خارج از کشور ارسال می‌شوند و پس از آن نیز از بین می‌روند. در کل، گفته می‌شود مظنونان ماهانه ۱۵ میلیون روبل (۱۹۰،۰۰۰ دلار) از برق استفاده می‌کرده‌اند در حالی که کنتورها هرگز این مقدار مصرف برق را گزارش نمی‌دادند. مقامات، مقصر اصلی که مقیم سن پترزبورگ بود و ۹ نفر از همدستان او را دستگیر کرده‌اند.

امارات متحده‌ی عربی برای مقابله با کرونا از بلاک چین کمک می‌گیرد

با همه‌گیر شدن ویروس کرونا مقامات وزارت توسعه‌ی امارات متحده‌ی عربی (MOCD) به استفاده از کانال‌های دیجیتالی برای خدمات دولتی روی آورده‌اند. این دپارتمان اعلام کرده برای انجام امور به استفاده از هویت دیجیتال شهروندان، سیستم‌های بلاک چینی و سیستم‌های چت روی آورده است. مسئولیت این دپارتمان فراهم کردن خدمات رفاهی برای معلولین و صدور مجوز ازدواج است.

MOCD اعلام کرد کاغذ بطور کلی از فرایند کاری این وزارتخانه حذف شده و اسناد دیجیتالی جای آن را گرفته‌اند. به گفته‌ی هسا اسا بوحمید، وزیر توسعه‌ی جامعه‌ی امارات متحده، برداشتن این گام تداوم و انعطاف‌پذیری خدمات دولتی را در کنار دستورالعمل‌های حکمرانی هوشمند برای کاهش کرونا ویروس تضمین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌های امارات در حال حاضر ۲۹۱۹ نوع سند مختلف توسط سیستم‌های بلاک چینی پردازش می‌شوند. اپلیکیشن UAE Pass یک راه‌حل ارائه‌ی هویت دیجیتال است و توسط Smart Dubai توسعه یافته. به کمک این اپلیکیشن کاربران می‌توانند با استفاده از تلفن‌های هوشمند خود امضای دیجیتال انجام دهند. همچنین وزرات بهداشت امارات بستری بلاک چینی برای ذخیره‌ی داده‌های مراقبت بهداشتی و دارویی ایجاد کرده است.

پگاسوس پلاس، پلتفرم بلاک‌چین مبتنی بر اتریوم، در ژاپن مجوز خواهد گرفت

هیتاچی سلوشنز (Hitachi Solutions) اولین شرکتی در ژاپن است که از اول آوریل برای فروش نرم‌افزارهای مبتنی بر بلاک‌چین شرکت ConsenSys با نام پگاسوس پلاس مجوز خواهد داشت.

براساس اطلاعیه مطبوعاتی ۳۰ مارس، شرکت هیتاچی مستقر در توکیو اعلام کرد که با ConsenSys مستقر در ایالات متحده آمریکا همکاری می‌کند تا پگاسوس پلاس را به بازار ژاپن عرضه کند. پگاسوس پلاس (PegaSys Plus) یک پلتفرم بلاک‌چین مبتنی بر اتریوم (ETH) است که مجوزهای تجاری خود را از ConsenSys گرفته و از ویژگی‌ها و پشتیبانی‌های بیشتری برخوردار است.

بازار بلاک‌چین ژاپن پتانسیل زیادی دارد

جوزف لوبین، بنیانگذار و مدیرعامل ConsenSys درباره همکاری بین دو شرکت اظهار کرد:

«ما فکر می‌کنیم ژاپن این پتانسیل را دارد که طی سال‌های آینده یکی از بزرگ‌ترین بازارهای بلاک‌چین در جهان باشد و من مشتاقم هیتاچی نیز به این سمت حرکت کند. ما متعهدیم که محصولات خود را با همکاری بهترین شریک ممکن به ژاپن بیاوریم تا ژاپن به یکی از رهبران جهانی در این فضا بدل شود.»

از جمله خدمات بلاک‌چین هیتاچی، ارائه راه‌حلهایی‌ست که پشتیبان کاملی برای معرفی، ساخت، بهره‌برداری و توسعه‌ی برنامه‌های پگاسوس پلاس هستند. بنگاه جهانی فناوری اطلاعات در نظر دارد از پلتفرمی که در Hyperledger Besu ساخته شده است برای ساده‌تر کردن امور مربوط به معاملات سرمایه دیجیتال، کوپن‌های الکترونیکی، مدیریت زنجیره تأمین و صدور گواهینامه استفاده کند.

ژاپن با پیامدهای سقوط خونین کریپتو کنار آمده است

حتی در میان صحبت‌های مربوط به تعطیل کردن توکیو به دلیل گسترش COVID-19، خبر‌های خوبی از حوزه بلاک‌چین در ژاپن به گوش می‌رسد و تعداد ژاپنی‌هایی که اخیراً حساب‌های تبادل کریپتو ثبت کرده‌اند افزایش یافته است.

صرافی‌ها و کیف پول‌ها

خرید CoinMarketCap توسط باینانس با قراردادی ۴۰۰ میلیون دلاری

بزرگترین صرافی رمزارزها، بزرگترین وبسایت اطلاعاتی کریپتو را خواهد خرید. اما آیا این قرارداد به نفع صنعت کریپتو خواهد بود؟

گفته می‌شود که باینانس قرار است بازار داده‌های CoinMarketCap را خریداری کند. قیمت این قرارداد ۴۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود. طبق خبری از The Block, باینانس در آخرین مراحل عقد این قرارداد است که در هفته آینده به طور رسمی اعلام خواهد شد.

براساس داده‌های Crunchbase این پنجمین موفقیت بزرگ باینانس خواهد بود. این شرکت پیشتر DappReview، یک بستر تحلیلی داده برای برنامه‌های غیرمتمرکز، را خریده بود. همچنین WazirX، صرافی هندی رمزارز، JEX صرافی مبادلات و مشتقات آینده رمزارزها و Trust Wallet که کیف پول رمزارز تلفن همراه است، از دیگر دارایی‌های باینانس به شمار می‌آیند. این شرکت همچنین در Mars Finance، یک خبرگزاری مستقر در چین نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

CoinMarketCap یکی از محبوب‌ترین منابع داده‌های رمزارز در صنعت کریپتو است. با وجود نگرانی‌هایی مبنی بر فعالیت‌های جعلی در این وبسایت، SameWeb گزارش کرده است که ۳۷ میلیون کاربر ماهانه از این وبسایت بازدید می‌کنند.

معامله اخیر باینانس چه اثری بر صنعت رمزارز تأثیر خواهد گذاشت؟

با توجه به اینکه باینانس به عنوان یکی از بزرگترین صرافی‌های رمزارزهاست و CoinMarketCap نیز بزرگترین منبع داده در این صنعت است، این توافق می تواند صنعت رمزارز را بیش‌ازپیش متمرکز کند. یوجین نگ، رئیس فروش Matrixport و معامله‌گر سابق Deutsche Bank نوشت:

« از این به بعد چه کسی به CoinMarketCap اعتماد خواهد کرد ؟ احتمال دارد سهام شرکت Binance بهتر از پیش شود، اما داشتن سیستم یکپارچه‌یی از اطلاعات که بی‌طرفانه و به دور از غرض‌ورزی فعالیت می‌کند، دور از ذهن خواهد بود.»

نگرانی‌ها از خاموشی بیش از ۱۸ ساعت صرافی BitBay رو به افزایش است

صرافی BitBay که در استونی مستقر است دیروز اعلام کرد با مشکلات شبکه ناشی از ارائه‌دهندگان خارجی دست و پنجه نرم می‌کند. این صرافی اظهار داشت با ارائه‌دهندگانش تماس گرفته و برای حل این مشکل تلاش می‌کند. با این حال مشکلات هنوز حل نشده و سومین صرافی بزرگ اروپا بیش از ۱۸ ساعت است که آفلاین می‌باشد.

چهار ساعت پس از آفلاین شده، صرافی BitBay اعلام کرد مساله از آنچه تصور می‌شد پیچیده‌تر است و صرافی در تلاش است تا عملیاتی محدود را راه‌اندازی کند که معامله‌گران بتوانند سفارشات خود را مدیریت کنند. به دنبال آن بیت بی در فیسبوک مشتریانش را به آٰامش دعوت کرد و اطمینان داد که تمام وجوه در امنیت هستند و آنها در تلاش‌اند تا مشکلات را برطرف نمایند.

هرچند طولانی شدن خاموشی صرافی موجب افزایش سوءظن‌ها شد. به دنبال افزایش سوءظن و نگرانی کاربران بیت بی بار دیگر تاکید کرد جای وجوه سپرده شده امن است و مشکلات ناشی از حمله هکرها نیست. BitBay سپس در توئیتر اعلام کرد علیرغم تلاش سخت و تماس مداوم با ارائه‌دهنده‌ی خدمات هنوز نتوانستیم ۱۰۰٪ زیرساخت‌ها را فعال کنیم. علیرغم خاموشی، به نظر می‌رسد صرافی بیت پی معاملاتی به ارزش حدود ۴۰ میلیون دلار را در ۲۴ ساعت گذشته را به انجام رسانده است.

این قطعی گسترده در حالی اتفاق افتاد که BitBay دو هفته پیش رکورد جدیدی در حجم معاملات روزانه طی شش سال فعالیت خود ثبت کرد. در تاریخ ۱۳ مارس بیت بی تقریبا ۷۵ میلیون دلار حجم معامله بین BTC و PLN ثبت کرد.

صرافی هندی BuyUCoin بین المللی می‌شود

صرافی هندی BuyUCoin که در حوزه رمز ارزها فعالیت می‌کند، از دیدبان مالی کشور استونی اجازه فعالیت برون مرزی دریافت کرده است.

به گزارش کوین تلگراف، شیوام تاکرال مدیر اجرایی BuyUCoin تایید کرده است که شرکت آنها مجوز مبادله رمز ارز به فیات را در اواخر سال ۲۰۱۹ دریافت کرده‌ و پس از آن مجوز ارائه کیف‌پول را هم دریافت کرده‌اند. این شرکت هندی همچنین از همکاری گسترده خود با شرکت پرداخت موبایلی  Mobikwik خبر داده است. شرکت Mobikwik که خدمات مبتنی بر کیف پول دیجیتالی هم می‌دهد ۱۰۷ میلیون کاربر دارد.

دریافت مجوز فعالیت مالی از کشور استونی پیچیدگی‌های خاصی دارد. مخصوصا با تغییر قوانین اخیر در این کشور کوچک اروپایی.

مطابق با قوانین جدید ما نیاز داشتیم یک وکیل محلی انتخاب کنیم که به دولت ثابت کند ما شرکت خوشنامی هستیم. تهیه کردن مدارک مورد نیاز، مهارت‌های لازم و …پروسه زمان بری است.

آنها اکنون یک دفتر خدماتی فیزیکی در استونی دارند. این نیز جزو قوانین جدید است. BuyUCoin قصد دارد خدمات خود را به مشتریان بیشتری عرضه کند. آنها با قوانین حاکم بر فضای رمز ارزها در کشورهای مختلف مشکلی ندارند.

پس از اعلام دادگاه عالی هند مبنی بر قانونی بودن فعالیت در حوزه رمز ارزها، فضای پر و جنب و جوشی در این صنعت در هند به راه افتاده است. کارشناسان معتقدند شراکت Mobikwik با BuyUCoin معنایی جز گسترش فضای رمز ارزها در هندوستان ندارد.

شایان ذکر است که BuyUCoin پیشتر اعلام کرده بود که ۱۵ درصد از عواید حاصل از فعالیت‌های رمز ارزی خود را به درمان اپیدمی کرونا ویروس اختصاص خواهد داد.

بایننس با کمک ویزا کارت بدهی رمز ارزی صادر می‌کند

صرافی بایننس با همکاری شرکت ویزا یک کارت بدهی به نام Binance Card صادر کرده که کاربران می‌توانند به وسیله‌ آن با بیت کوین (BTC) و بایننس کوین (BNB) پرداخت‌های خود را انجام دهند. این کارت مانند کارت‌هایی‌ست که بانک‌ها برای کاربرانشان صادر می‌کنند. با هر بار استفاده از Binance Card وجوه از حساب کاربران در صرافی بایننس یا کیف پول آنها به حساب فروشنده منتقل می‌شود.

کاربران با استفاده از Binance Card می‌توانند از ۴۶ میلیون بازرگان در ۲۰۰ منطقه زمین بصورت آنلاین و آفلاین با رمز ارزها خرید کنند. برای شروع این کارت از ماه آوریل در مالزی دسترس خواهد بود و به سرعت قابلیت استفاده از آن در تمام نقاط جهان ممکن می‌شود. در طول دوره‌ی آزمایش ارز مبادله‌ای این کارت دلار آمریکا خواهد بود و تا پایان سال جاری ارزهای دیگر کشورها نیز برای کاربران در دسترس خواهند بود. سفارش این کارت ۱۵ دلار هزینه‌ی اولیه دارد و کارمزد نگهداری ماهانه و سالانه متوجه آن نیست.

مدیران بایننس بارها اعلام کرده‌اند که هدف آنها فراتر از یک صرافی رمز ارز است و در تلاش‌اند تا انقلابی در سیستم مالی به وجود آورند.

بایننس حذف توکن‌های اهرمی را در دستور کار خود قرار می‌دهد

بایننس به‌رغم تلاش برای آشنایی کاربران خود با توکن‌های اهرمی (leveraged tokens) به این نتیجه رسیده که یادگیری کار با این توکن‌ها برای کاربران بسیار دشوار است.

بایننس که عنوان بزرگترین صرافی رمزارزی جهان را یدک می‌کشد، دو ماه پس از معرفی توکن‌های اهرمی، اکنون بر آن شده تا تمامی توکن‌های اهرمی FTX و جفت‌های معاملاتی مرتبط با آن‌ها را حذف کند. این صرافی ژاپنی، از عدم درک کاربران از نحوه‌ی عملکرد این توکن‌ها به‌عنوان دلیل عمده‌ی این اقدام یاد کرده است.

بنابر اعلامیه‌ای که ساعاتی پیش توسط بایننس منتشر شد، این صرافی در تاریخ ۳۱ مارس، تمامی توکن‌های اهرمی را حذف خواهد کرد. در این اعلامیه آمده است که کسانی که هم‌اکنون در حساب خود اقدام به بازگشایی موقعیت‌های معاملاتی روی این توکن‌ها کرده‌اند، باید هر چه سریع‌تر از آن‌ها خارج شوند یا دارایی خود را نقد کنند.

مطابق اعلامیه بایننس، اگر کاربری به هر علتی از بستن موقعیت‌های معاملاتی خود روی توکن‌های اهرمی باز بماند، این صرافی معادل با ارزش توکن‌های اهرمی در زمان حذف آن‌ها، ظرف۱۴ روز، توکن BUSD به حساب او واریز می‌کند.

اما توکن اهرمی چیست؟ اگر قرار باشد یک تعریف ساده و سرراست از این توکن داشته باشیم باید بگوییم که این توکن‌، ابزاری سودمند برای معامله‌گران رمزارزهاست که به‌وسیله‌ی آن می‌توانند چندین برابر دارایی‌های واقعی خود اقدام به اخذ موقعیت معاملاتی در بازار کنند.

رکورد قابل توجه حجم کل مبادلات در صرافی‌های غیرمتمرکز

طبق داده‌های Dune Analytics، حجم کل مبادله شده در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) در ماه مارس به رکورد تاریخی ۶۶۸ میلیون دلار دست یافته‌ است. این مقدار نسبت به ماه فوریه ۵۳٪ بیشتر است. نکته‌ی جالب اینجاست که برای اولین بار با وجود افت قیمت اتر (ETH) در بازار، حجم DEX افزایش می‌یابد.

Screen Shot 2020 04 01 at 9.10.32 AM 1200x560 1

به گفته‌ی Dune Analytics این افزایش حجم می‌تواند اینطور تفسیر شود که صرافی‌های غیرمتمرکز واقعا مشکلی را حل می‌کنند و کم کم جایگاه اصلی خود را به دست می‌آورند. طبق این گزارش، در حال حاضر صرافی‌های غیرمتمرکز dYdX، Uniswap و KyberSwap سردمداران فضای صرافی‌های غیرمتمرکز هستند.

کسب و کارها

پروتکل LAST لایتنینگ می‌تواند یک وب جدید ایجاد کند!

آزمایشگاه لایتنینگ پیش نویس خود را برای سرویس تائید هویت لایتنینگ (LSAT) را منتشر کرد. LSAT یک پروتکل استاندارد با وعده‌ی بازتعریف پرداخت‌های آنلاین از طریق وضعیت کد HTTP است. LSAT بطور اتوماتیک ورود و پرداخت با استفاده از اعتبارنامه‌های رمزنگاری را تسهیل می‌کند؛ مشابه کاری که در حال حاضر توسط سیستم کارت‌های اعتباری و یوزرنیم و پسورد انجام می‌شود.

پروتکل LAST از کد وضعیت HTTP 402 که بصورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده خواهد کرد. خطای ۴۰۲ زمانی ظاهر می‌شود که کاربر در تلاش است به صفحه ای از وب که برای آن پرداخت انجام نداده دسترسی پیدا کند.

Osuntokun، توسعه‌ دهنده‌ی بیت کوین ادعا می‌کند LSAT یک وب جدید ایجاد می‌کندکه حامل اعتبارنامه‌های رمزنگاری شده است. این اعتبارنامه‌ها با استفاده از خدمات فعلی مانند آدرس‌های ایمیل و رمز عبور، توسط کاربران برای دسترسی به محتوای آنلاین خریداری می‌شود.

Bent یکی دیگر از توسعه‌دهندگان پروتکل هم پتانسل عظیمی در LSAT برای توسعه‌دهندگان و کاربران می‌بیند. از نظر او LSAT بسیاری از فرایندهای دستی را با فراخوانی خودکار API از کیف پول‌ها، اپلیکیشن‌های موبایل، مرورگرها و افزونه‌ها انجام می‌دهد.

پلتفرمی مبتنی بر بلاک‌چین برای ثبت قراردادها راه‌اندازی می‌شود

بسترهای نرم افزاری مبتنی بر بلاک‌چین KT Paperless به کاربران امکان می‌دهد قراردادها را ایجاد، منتشر و ذخیره کنند و زمان افتتاح، امضا یا تغییرات آنها را بررسی کنند. بزرگترین کنگره ارتباطات از راه دور کره جنوبی، KT، یک بستر بلاک‌چین برای قراردادهای به نام KT Paperless را راه‌اندازی می‌کند.

این پلتفرم کاربران را قادر می‌سازد تا قراردادهای الکترونیکی را ایجاد، منتشر و ذخیره کنند. پس از آپلود شدن قراردادها بر روی KT Paperless، کاربران می‌توانند بررسی کنند که آیا در آنها تغییری به وجود آمده است یا خیر.

KT Paperless  بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی و باشگاه‌های ورزشی را هدف قرار می‌دهد

KT Paperless مؤسساتی را هدف قرار می‌دهد که تعاملات قراردادیِ زیادی با مصرف‌کنندگان دارند، ازجمله بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی و سالن‌های بدنسازی. این مراکز درمانی، آموزشی یا ورزشی، قادر خواهند بود تا ۵۰۰۰ قرارداد در روز بر روی این پلتفرم ثبت کنند.

مفهوم قراردادهای تغییرناپذیر در پلتفرم Paperless شبیه نامه‌های ثبت‌شده است، به این صورت که کاربران می‌توانند زمان افتتاح، امضای و بازدیدهای هر قرارداد را بررسی کنند. این فناوری زمان-محور (Timestamp)، که تقریباً در همه‌ی سازمان‌های بزرگ شبکه بلاک‌چین استفاده می‌شود، امکان ردیابی دقیق فعالیت کاربر را فراهم می‌کند.

در آینده نزدیک، KT  به کاربران اجازه می‌دهد قراردادهای کاغذی را در شبکه بلاک‌چین KT Paperless، بارگذاری کنند و از آن به‌عنوان یک بستر ذخیره سازی استفاده نمایند.

باینانس آکادمی شتابدهنده‌ی بلاک‌چین را در چین راه‌اندازی کرد

آکادمی باینانس در تاریخ ۳۰ مارس از تأسیس یک موسسه تحقیقاتی بلا‌ک‌چین در شانگهای خبر داد. قرار است مؤسسه تحقیقاتی فناوری و صنعت Lingang Blockchain به‌عنوان اتاق فکر و مرکز استعداد برای فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) در چین فعالیت کند.

باینانس و ادغام بلاک‌چین با سایر فناوری‌های نوآورانه

برای تسریع اپلیکیشن DLT در چین، مؤسسه blockchain Binance در نظر دارد با استفاده از هوش مصنوعی، داده‌های کلان و… بلاک‌چین را با سایر فناوری‌های نوظهور ادغام کند. انستیتوی تحقیقاتی بلاک‌چین به سرپرستی دون تاپسکوت اداره خواهد شد.
تاپسکوت DLT را به‌عنوان «عصر دوم اینترنت» توصیف کرد و افزود: فناوری‌های بلاک‌چین باعث ایجاد «سازمان‌های نوآورانه و تولیدی» می‌شوند.
هلن های، از دیگر مدیران باینانس اظهار داشت که این مؤسسه «متعهد به ساخت صنعت بلاک‌چین، تحقیق و پرورش استعداد برتر در این زمینه است».

گامی برای استقرار مجدد در چین

راه‌اندازی این موسسه یک گام آزمایشی برای فعالیت مجدد در چین است؛ چرا که این صرافی معروف در پی سختگیری و اعمال محدودیت بر رمزارزها در چین، فعالیت خود در این کشور را از سپتامبر ۲۰۱۷ لغو کرده بود.

بعد از اینکه چندماه پیش، بنیاد خیریه باینانس متعهد شد که ۱.۴ میلیون دلار تجهیزات پزشکی خریداری کند و در اختیار ۳۰۰ بیمارستان چینی در شهرهایی قرار دهد که به سختی در معرض بیماری کرونا بودند، زمزمه‌هایی شکل گرفت مبنی بر اینکه بایننس قصد ورود مجدد به بازار چین را دارد.

یک ماه قبل بایننس خدمات معاملاتی همتا را برای معامله یوان چینی با بیت‌کوین، اتریوم و تتر راه‌اندازی کرد.

تلگرام تحت هیچ شرایطی پا پس نمی‌کشد!

توسعه‌دهندگان بلاک چین TON در واکنش به حکم دادگاه ایالت متحده اعلام کردند هنوز در حال کار روی پروژه هستند. فدرو اسکوراتوف، سخنگوی این تیم اعلام کرد حکم اخیر دادگاه ایالت متحده باعث تعجب آنها نشده است. وی افزود:

«جامعه ما برای این تصمیم و یا هر تصمیم دیگر آماده بود. ما گزینه‌های مختلفی پیشرو داریم از جمله راه اندازی بلاک چین TON توسط بنیاد TON. می خواهم اضافه کنم که هیچ کس و هیچ نهادی نمی‌تواند جلوی راه‌اندازی TON را بگیرد چرا که TON یک راه حل منبع باز غیرمتمرکز است. در حال حاضر در جامعه‌ی TON دو شبکه‌ی تستی متفاوت وجود دارد که حداقل یکی از آنها برای راه‌اندازی برنامه‌ریزی می‌کند.»

بنیاد TON معتقد است آنها می‌توانند با فورک کردن شبکه‌ی اصلی TON دادگاه ایالات متحده و SEC را دور بزنند. بدین ترتیب پروژه‌ها بصورت رسمی از هم جدا شده‌اند و سرمایه‌گذاران می‌توانند دارایی خود را در شبکه‌ی فورک شده به دست آورند.

هنوز مشخص نیست این پیشنهاد توسط پاول دوروف، بنیانگذار تلگرام، تائید شده یا خیر. چرا که با توجه به منبع باز بودن پروژه او احتمالا متهم نخواهد شد.

تلگرام حق عرضه‌ی گرام را داخل یا خارج از خاک ایالات متحده ندارد!

قاضی دادگاه نیویورک حکم ممنوعیت عرضه‌ی توکن‌های گرام بلاک چین تلگرام را برای تمام نهادها درون یا بیرون ایالات متحده ممنوع کرد. این قاضی در تاریخ ۱ آوریل به درخواست تلگرام برای شفاف‌سازی دامنه‌ی فراگیری حکم اولیه دادگاه که در تاریخ ۲۴ مارس صادر شده بود، پاسخ داد و تلگرام را از توزیع توکن میان مشارکت‌کنندگان غیر آمریکایی ICO سال ۲۰۱۸ خود منع کرد.

تقریبا ۱.۲۷ میلیارد دلار از ۱.۷ میلیارد دلار جمع‌آوری شده در ICO از سرمایه‌گذاران غیر آمریکایی برای توسعه‌ی شبکه‌ی باز تلگرام (TON) جمع‌آوری شده است. قاضی پرونده معتقد است تلگرام نتوانسته نحوه‌ی محافظت از وجوهی را که در سال ۲۰۱۸ به دست آورده نشان دهد.

برخلاف حکم دادگاه، فدرو اسکوراتف سخنگوی تلگرام پیشتر اعلام کرده بود که هیچکس نمی‌تواند جلوی راه‌اندزای TON را بگیرد چراکه TON یک محصول غیرمتمرکز و منبع باز است. وی افزود در حال حاضر دو شبکه‌ی آزمایشی وجود دارد که حداقل یکی از آنها در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

افزوده شدن قابلیت رهگیری تغییرات شیوع بیماری کرونا به پلتفرم Messari

کاربران پلتفرم Messari اکنون می‌توانند همزمان با رهگیری تغییرات قیمتی بازارهای سهام و رمزارزها، میزان شیوع همه‌گیری ویروس کرونا را نیز دنبال کنند.

با آنکه پیش‌تر، خبرهایی در فضای مجازی دست به دست می‌شد، مبنی بر اینکه توییتر، سیاست اعمال محدودیت نامحسوس را بر پلتفرم Messari به‌دلیل تلاش برای پوشش اخبار مرتبط با بیماری کووید ۱۹ در پیش گرفته است، این وب‌سایت به‌تازگی اعلام کرده که راهی جدید برای تحلیل چگونگی اثرگذاری این پاندمی بر بازارها در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

Messari ساعاتی پیش اعلام کرد که با قابلیت جدید نمودار کووید ۱۹ کاربران می‌توانند عملکرد دارایی‌های مختلف را همزمان با گسترش شیوع کرونا ارزیابی کنند. از جمله‌ی این دارایی‌ها می‌توان به بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزپایه، بازار سهام، فلزات گران‌بها، نفت خام و حتی اورانیوم اشاره کرد. کاربران می‌توانند در نوار جست‌وجوی نمودارها با انتخاب گزینه‌ی Covid V Markets تغییرات دارایی دلخواه خود را در کنار نمودار شیوع کرونا مشاهده کنند.

آن‌طور که پیداست، Messari داده‌های مربوط به شیوع کرونا را از وب‌سایت eodhistoricaldata.com دریافت می‌کند. کاربران با استفاده از این داده‌ها می‌توانند به آمار لحظه‌به‌لحظه شمار مبتلایان و تلفات کرونا به‌صورت سرتاسری و هم‌چنین به تفکیک کشور دست پیدا کنند.

رایان سلیکس، مدیرعامل Messari در تشریح فواید پیگیری تغییرات شیوع کرونا برای کاربران می‌گوید:

برای مثال، پس از آنکه اولین مورد مرگ بر اثر ابتلا به کرونا گزارش شد، بیت‌کوین توانست در مقابله با شاخص S&P 500 عملکرد بهتری از خود نشان بدهد. دیگر داده‌ها نیز حاکی از آن است که لایت‌کوین نیز رفتار مشابهی در برابر طلا داشته است.

پیش‌تر سلیکس ادعا کرده بود که شبکه‌ی اجتماعی توییتر، سیاست اعمال محدودیت نامحسوس را در برابر پلتفرم Messari (به‌دلیل پوشش اخبار مرتبط با ‌همه‌گیری کرونا)‌ در پیش گرفته است.

افزایش موقعیت‌های شغلی در حوزه‌ی بلاک‌چین به‌رغم رکود جهانی اقتصاد

تاکنون میلیاردها دلار منابع مالی برای احیای اقتصاد جهانی به بازارها تزریق شده است؛ با این حال، تنها در ایالات متحده، نرخ بیکاری با بر جای گذاشتن رکوردی تاریخی به بالاترین رقم طی چند دهه‌ی اخیر رسیده است.

بنابر آنچه ۲۶ مارس در نشریه فوربس منتشر شده، کراکن (Kraken) یکی از بزرگترین صرافی‌های رمزارزی در ایالات متحده، به‌رغم کاهش چشم‌گیر بهای رمزارزها و رکود حاکم بر بازارهای جهانی، به‌دنبال افزایش ۱۰ درصدی شمار کارکنان خود است.

در حال حاضر، ۸۰۰ نفر در کراکن مشغول به کار هستند و قرار است طی هفته‌های آتی ۶۷ نفر نیروی کار جدید به این صرافی ملحق شوند.

وب‌سایت کاریابی Indeed.com در ماه دسامبر گذشته، پیش از تایید رسمی اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا تقریبا ۱۱۴.۵ آگهی استخدام در حوزه‌ی بلاک‌چین به ازای هر میلیون موقعیت شغلی منتشر کرده است. این رقم تا فوریه ۲۰۲۰ با افزایشی ۳ درصدی به ۱۱۸.۴ در هر میلیون رسیده است.

کارشناسان و فعالان صنعت بلاک‌چین، سرسختانه نسبت به رشد شاخص‌های بازار رمزارزها طی ماه‌های آینده امیدوارند. جیهان وو، بنیان‌گذار بیت‌مین، غول صنعت استخراج در اولین مصاحبه خود در سال میلادی جاری در یک نشست رسانه‌ای نسبت به حرکت صعودی بازارها در سال پیش رو اظهار خوش‌بینی کرد. وی گفته است:

برای ادعای خودم دو دلیل دارم: یک اینکه چین و کشورهای همسایه‌اش توانسته‌اند ظرف مدت ۲ ماه با اتخاذ تدابیر شدید مراقبتی، ویروس کرونا را مهار کنند. دو اینکه تمامی کشورهای جهان اقدام به تصویب سیاست‌های مالی و پولی حمایتی برای سرپا نگه‌داشتن بازارها کرده‌اند.

زنجیره تامین بلاک‌چین محور در خودروسازی BMW

شرکت بزرگ خودروسازی BMW اعلام کرده است که قصد دارد از برنامه مدیریت زنجیره تامین مبتنی بر بلاک‌چین خود (SCM) در سال ۲۰۲۰ استفاده کند. برای شروع این ابر شرکت خودروسازی آلمانی برنامه خود را با ۱۰ تامین‌کننده قطعات خود آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری بیت‌کوین‌منیجر و با استناد به اعلامیه منتشر شده در ۳۱ مارس، گروه خودروسازی BMW برنامه مدیریت زنجیره تامین مبتنی بر بلاک‌چین SCM خود به نام PartChain را با ۱۰ شرکت از تامین‌کننده‌های خود در سال جاری آغاز خواهد کرد. این شرکت پیشتر در سال ۲۰۱۹ در فاز نخست نسخه آزمایشی و بتای خود را به منظور بهینه سازی فرآیند ردگیری قطعات مورد نیاز را عملیاتی کرده بود. اشتراک‌گذاری امن اطلاعات به وسیله فناوری بلاک‌چین و ذخیره سازی ابری از اهداف اولیه این پروژه بلاک‌چین محور شرکت BMW بوده است.

آندراس وندت یکی از اعضای بلندپایه مدیریتی در شرکت BMW معتقد است:

“پروژه PartChain امکان ذخیره سازی و جمع آوری اطلاعات سالم و غیر قابل جعل را در پروسه زنجیره تامین ما فراهم می‌آورد. این حرکت فرآیند دیجیتالی خرید در شرکت ما را چند گام به جلو می‌برد. هدف ما ساخت یک پلتفرم است که به اطلاعات مربوط به زنجیره تامین ما اجازه دهد به آسانی ذخیره و تبادل شوند.”

به گفته کارشناسان ریسک دستکاری اطلاعات در اینگونه راه‌حل‌های بلاک‌چینی بسیار اندک است.

شرکت ویزا از فروکش کردن مخارج مردم به خاطر COVID-19 رنج می‌برد

شرکت ویزا، غول خدمات پرداخت جهانی، اعلام کرده که مخارج مصرف‌کنندگان و حجم تراکنش‌ها در این شبکه‌ به صورت قابل‌توجهی در ماه اخیر، افت کرده است. گسترش ویروس کرونا و محدودیت‌های مربوط به آن به کاهش خرید مردم حتی به صورت آنلاین، منجر شده است.

طبق گزارش خبرگزاری Beincrypto.com، روز دوشنبه، شرکت ویزا اعلام کرد که یک افت شدید در حجم تراکنش‌ها در این ماه رخ داده است و انتظار می‌رود که رشد آن برای سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰، یک رشد تک‌رقمی باشد.

تعطیلی‌های جهانی، افت مخارج مصرف‌کنندگان را به همراه دارد

ماه مارس امسال، برای بسیاری از صنایع، یکی از مخرب‌ترین ماه‌ها در طول دوره‌ی حیاتشان بوده است. نوسانات تقریبا در تمام بازار‌ها وجود دارند. از بازار نفت و طلا گرفته تا بازار سهام و رمز‌ارز‌ها، قیمت‌های نوسانی در هر دو جهت، سطح وحشت را در بازار‌های جهانی نشان می‌دهند. با افزایش روز‌افزون جمعیت افراد محبوس در خانه به علت شیوع ویروس در سطح جهان، کسب و کار‌ها تعطیل می‌شوند، بیکاری در حال افزایش است و در نتیجه افراد، تمایل کمتری به خرج کردن پول خود دارند و یا امکان آن را ندارند. بسیاری از مغازه‌ها تا اطلاع ثانوی بسته شده‌اند و خدمات حمل‌و‌نقل و ارسال کالا به تعویق افتاده‌اند که به اختلال در درآمد میلیون‌ها نفر انجامیده است.

آخرین گزارش ویزا در مورد رشد شرکت، ناتوانی و عدم‌تمایل عموم را برای خرج کردن به مانند زمان پیش از کرونا نشان می‌دهد. این افت در حجم تراکنش‌ها،‌قطعا قابلیت‌سود‌دهی شرکت ویزا را تحت تأثیر قرار خواهد داد. شرکت‌های خدمات پرداخت دیگر مثل Mastercard ،American Express و PayPal به شکل مشابهی،انتظار افت شدید درآمد‌ را برای هفته‌ها و ماه‌های آینده دارند.

تمام شبکه‌های پرداخت نیاز به سود‌های همیشگی ندارند

به عنوان یک شبکه‌ی پرداخت متمرکز، ویزا برای بقا تماما به سود‌های خود وابستگی دارد. اگر این کاهش در رشد و درآمد‌ها ادامه یابد، این شرکت مجبور می‌شود که مدل کسب و کار خود را اصلاح و یا تعویض کند. نیاز به سود‌های پیوسته و همیشگی در این شرکت‌های متمرکز و از طرفی قابلیت‌های اثبات‌شده‌ی شبکه‌های غیرمتمرکز به معنای واقعی، مثل بیت‌کوین و رمز‌ارز‌های دیگر، تصویری جالبی را برای ما می‌سازد. اگر سود‌های نزولی، شبکه‌های پرداخت متمرکز مثل ویزا را به تغییرات در مدل خدمات، مجبور کند، به احتمال زیاد، سیستم‌های پرداخت جایگزین در سرتاسر جهان جذاب‌تر خواهند شد.

پروژه‌ی جدید بلاک‌چینی به کاربران اجازه می‌دهد منبع انرژی تجدید‌پذیر مورد نظر خود را انتخاب کنند

شرکت بلاک‌چین استرالیایی، Power Ledger و شرکت تأمین انرژی سبز در فرانسه، ekWateur، تصمیم دارند با توسعه‌ی انتخاب‌های مصرف‌کننده، به تسریع فرآیند گذار به استفاده از انرژی پایدار کمک کنند.

طبق خبرگزاری Cointelegraph، در روز اول آوریل، دو شرکت اظهار کردند که قرار است به ۲۵۰ هزار فرانسوی، فرصت شخصی‌سازی ترکیب انرژی خود را بدهند. از فناوری بلاک‌چین در این طرح، برای تأیید صحت منبع انرژی استفاده می‌شود.

ekWateur یک شرکت توزیع‌کننده و جمع‌کننده‌ی انرژی سبز با ۲۲۰۰۰۰ متر شبکه‌ی توزیع است. این شرکت انرژی برق را که از توربین‌های بادی، تابلو‌های فتووولتاییک و بستر‌های برق‌آبی تولید شده، تأمین می‌کند و همچنین اولین شرکت در فرانسه است که گاز تجدیدپذیر حاصل از بیومتان را تأمین می‌کند.

با این فناوری و با تکیه بر پلت‌فرم Vision برای تأیید صحت منبع عرضه‌ی مورد انتخاب خود، خانوار‌ها می‌توانند در فواصل ۳۰ دقیقه‌ای سبد انرژی ترجیحی خود را انتخاب و پی‌گیری کنند. مدیر اجرایی شرکت بلاک‌چین Power Ledger می‌گوید:

“مصرف‌کنندگان چه بخواهند انرژی خود را از تابلوهای سقفی خورشیدی همسایه‌ی خود تأمین کنند، چه از یک مزرعه‌ی انرژی بادی در شهر بوردو، پلت‌فرم ما،انتخاب‌های گسترده‌تر و مدیریت بهتر منابع انرژی خود را فراهم می‌کند.”

هر دو شرکت اعتقاد دارند که گسترش انتخاب‌های مصرف‌کننده می‌تواند در رسیدن به هدف معاهده‌ی اقلیمی پاریس مبنی بر کاهش ۴۰ درصدی انتشار گاز‌های گل‌خانه‌ای تا سال ۲۰۳۰، نقش مهمی ایفا کند. نیاز است که هر خانوار قادر باشد سبد خود را به انرژی سبز تغییر دهد.

بلاک‌چین برای تجارت انرژی تجدیدپذیر غیرمتمرکز

در آغاز امسال،‌ پژوهش‌گران موسسه‌ی مطالعات اجتماعی و اقتصادی ایرلند نشان دادند که بلاک‌چین می‌تواند زیرساخت مناسبی برای نوآوری در مدیریت انرژی تجدید‌پذیر باشد. آن‌ها ابزاری برای پیش‌فروش تولید انرژی برق تجدید‌پذیر و تعامل میان تأمین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان به وسیله‌ی توکن‌ها مطرح کردند.

در این زمینه، شرکت Power Ledger، یک پلت‌فرم با قابلیت بلاک‌چین برای پشتیبانی از داد و ستد انرژی،‌تأمین مالی دارایی‌های انرژی تجدید‌پذیر و بازار‌های اعتباری کربن و انرژی تجدید‌پذیر دارد. در سپتامبر ۲۰۱۹، این شرکت اولین نسخه را از فناوری معامله‌‌ی انرژی فرد-به-فرد در مناطق روستایی اتریش راه‌اندازی کرد، با این هدف که مزارع تولید انرژی بتوانند کارایی شبکه‌ی خود را بهبود دهند و هزینه‌های مربوطه را کاهش دهند. همچنین در ماه نوامبر، اولین نسخه‌ی تجاری خود را برای برنامه‌ی معامله‌‌‌ی انرژی بر بستر بلاک‌چین، راه‌اندازی کردند که به کاربران اجازه می‌دهد فضای مازاد ذخیره‌ی باتری و پانل خورشیدی خود را در یک نیروگاه مجازی برای مدیریت بهتر مصرفشان، به اشتراک بگذارند.

یکپارچه‌سازی شبکه‌ی اجتماعی مبتنی بر اتریوم Pepo با پلتفرم Zoom

شبکه‌ی اجتماعی Pepo که مبتنی بر اتریوم است، برای تسهیل استریم آنلاین با پلتفرم ویدئو کنفرانس زوم (Zoom) یکپارچه می‌شود.

قابلیت Pepo Live Events در حال حاضر در نسخه‌ی بتا و انحصارا روی وب‌سایت پلتفرم Pepo در دسترس است و هیچ زمان‌بندی مشخصی برای فعال‌سازی نسخه‌ی موبایل این برنامه ارائه نشده است.

در برنامه‌ی Pepo تنها مدیران یا ادمین‌های جامعه‌ی کاربری از امکان استریم آنلاین برخوردارند و دیگر کاربران تنها می‌تواند در رویدادهای آنلاین حضور داشته باشند. گفتنی است تمامی رویدادهای استریم شده روی این پلتفرم، ضبط می‌شوند و محدود به بازه‌ی زمانی سه‌ساعته هستند.

تصمیم Pepo برای همکاری و ادغام با زوم حاکی از آن است که در میانه‌ی بحبوحه‌ی شیوع کرونا تقاضا برای سرویس‌های استریم آنلاین به‌شدت افزایش یافته است.

اپ Pepo اکتبر گذشته طی رویداد DevCon 5 راه‌اندازی شد. این برنامه با استفاده از پلتفرم OST این امکان را در اختیار کاربران خود قرار دهد که بتوانند با توکن بومی Pepo به یکدیگر پاداش دهند.

با همه‌گیری ویروس کرونا بسیاری از افراد ناچار به خانه‌نشینی شده‌اند و در این میان، کسب‌وکار پلتفرم‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات ویدئو کنفرانس سکه شده است. پیشتر، شماری از معامله‌گران با پیش‌بینی رونق این سرویس‌ها در تشخیص نماد معاملاتی پلتفرم زوم به اشتباه افتادند و به جای خریداری نماد معاملاتی ZM به اشتباه دست به معامله‌ی نماد ZOOM که متعلق به یک شرکت فعال در حوزه‌ی سرگرمی است، زده بودند.

سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با کرونا اقدام به راه‌اندازی یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین می‌کند

سازمان جهانی بهداشت (WHO) با همکاری شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه‌ی بلاک‌چین درصدد راه‌اندازی یک پلتفرم مبتنی بر فناوری دفاترکل توزیع شده (DLT) برای به‌اشتراک‌گذاری داده‌های مرتبط با پاندمی ویروس کرونا است.

این پلتفرم که MiPasa نام گرفته، قرار است روی بلاک‌چین هایپرلجر فبریک پیاده‌سازی شود. هدف از توسعه‌ی این پلتفرم، تشخیص زودهنگام ناقلان کووید ۱۹ و کانون‌های عفونی عنوان شده است.

پلتفرم MiPasa با همکاری و مشارکت مایکروسافت، آی‌بی‌ام، اوراکل و پلتفرم بلاکچین سازمانی Hacera راه‌اندازی شده است.

پلتفرم یادشده قرار است ‌اشتراک‌گذاری محرمانه‌ی اطلاعات را میان افراد، مقامات دولتی و مراکز درمانی تسهیل کند. آن‌طور که پیداست این پلتفرم با حفظ حریم خصوصی کاربران قادر است اطلاعات ذی‌قیمتی را از بیماران و محل حضور آن‌ها در اختیار تصمیم‌گیران و سازمان‌های بهداشتی قرار دهد. بنابر گفته‌ی مدیران این پروژه، MiPasa در آینده‌ای نزدیک، میزبان طیفی وسیع از ابزارهای تحلیلی نیز خواهد بود.

در وب‌سایت این پروژه آمده است:

MiPasa می‌تواند در امر پایش و پیش‌بینی روندهای اپیدمیولوژیکی محلی و جهانی بسیار موثر واقع شود و با بهره‌گیری از پردازنده‌های قدرتمند هوش مصنوعی و تحلیل کلان‌داده‌های مرتبط با مسیرهای عفونی، حامل‌ها و ناقل‌های پیدا و پنهان بیماری‌ها را شناسایی کند.

یک بازی مبتنی بر کریپتو، به جلوگیری از اشاعه کرونا کمک می‌کند!

همه‌گیری کروناویروس بدترین رکود اقتصادی جهانی را از سال ۱۹۲۹ در بین همه بخش‌های تجاری رقم زده است و ضرر در بخش تبلیغات و بازاریابی در سال ۲۰۲۰ به تنهایی ۳ میلیارد دلار برآورد شده است. بازارهای سنتی و شرکت‌های رمزارز در تلاش برای مقابله با بیماری پاندمیک، در حال جایگزین کردن تبلیغات کلان خود با تبلیغات کم‌بودجه هستند.

مسئولیت اجتماعی صنعت رمزارز

Triffic، یک بازی واقعیت افزوده رایگان که به بازیکنان با کریپتو پاداش می‌دهد، نقش خود را برای ترویج فاصله اجتماعی در بین کاربرانش ایفا می‌کند. در تاریخ ۲۶ مارس، این استارتاپ در توییتر اعلام کرد که کاربران نسخه بتا اکنون می‌توانند وسایل مصرفی ویژه محدودی مانند رول توالت، ضدعفونی‌کننده دست و ماسک صورت را جمع‌آوری کنند. با مشارکت در این بازی، کاربران می‌توانند به جمع آوری پول برای مبارزه با COVID-19 کمک کنند. این شرکت توضیح داد:

«Triffic تا به حال توانسته است ۱۰ هزار دلار برای مقابله با COVID-19 جمع‌آوری کند. هربار که یک کاربر نسخه بتا بتواند یک واقعیت افزوده (AR)، رول دستمال توالت، ضدعفونی‌کننده دست یا ماسک صورت به دست آورد این شرکت مبلغی را برای مقابله با این ویروس کمک خواهد کرد.»

Triffic به Cointelegraph گفت که مدل تجاری آن مبتنی بر توانایی کاربران آنها برای حرکت آزادانه و جمع‌آوری امتیازهاست و آنها تصمیم گرفتند تا این ایده را به عنوان راهی برای کمک به ارتقاء سطح آگاهی اجتماعی اجرا کنند. هدف شرکت این است که همزمان ضمن تبلیغ نسخه بتای بازی خود، به حل یک مسئله مهم اجتماعی هم کمک کند. این تیم افزود:

«چه کسی نمی‌خواهد به جای پوکمون، دستمال توالت مجازی جمع کند؟»

مسئولان بهداشت عمومی، حفظ فاصله اجتماعی را روشی برای کاهش سرعت گسترش کروناویروس عنوان کرده‌اند. تاکنون این تلاش‌ها در کشورهایی مانند چین و کره جنوبی که کروناویروس اول در آنجا بروز یافته، موفقیت‌آمیز بوده است.

شرکت‌های دیگر نیز وظیفه خود را انجام می‌دهند. به جای به تعویق انداختن تاریخ برگزاری کنفرانس، اجلاس سران Crypto Asia اعلام کردند که می‌توانند رویداد خود را به صورت آنلاین انجام دهند. در این اجلاس از ۳۰ سخنران دعوت به عمل آمد تا در این گردهمایی شرکت کنند. هر سخنران برای دسترسی آنلاین افراد، صفحه مخصوص به خود را دارد.

بیت کوین نقش عمده‌ای در کمک به بخش‌های پرداختی دارد

همانطور که پیش از این Cointelegraph گزارش داد، به دلیل شیوع COVID-19، پذیرش رمزارز در بخش پرداخت رو به افزایش است. از همین رو، بانکو سلا ایتالیا را ترغیب به راه اندازی یک سرویس تجارت بیت‌کوین به منظور تسهیل در انتقال پول بین المللی کرد.

رصد جزءبه‌جزء مصرف انرژی به کمک فناوری بلاک‌چین

شرکت بی‌ای‌ای‌اس (Blockchain-as-a-Service) با شرکت مشاوره نرم‌افزاری اوپتیموم (Optimum) برای تهیه یک راه‌حل مبتنی بر بلاک‌چین برای پیگیری مصرف انرژی همکاری کرده است.

BlockApps، یکی از بنیانگذاران EEA) Enterprise Ethereum Alliance) و توسعه‌دهنده STRATO است. استراتو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین است که به‌عنوان زیرساختی انعطاف‌پذیر برای شبکه‌‌های مختلف معاملات و فعالیت کسب‌وکارها خدمات‌رسانی می‌کند.

Optimum، شرکتی در حوزه مشاوره نرم‌افزاری و متمرکز بر صنایع نفت و گاز، تولید و ساخت‌وساز، برای یک همکاری استراتژیک در تاریخ ۲۷ مارس به BlockApps Partner Network -زیرمجموعه‌یی از استراتو- پیوست.

ایام نابسامان صنعت جهانی انرژی

BlockApps و Optimum در اعلامیه خود به فشار شدیدی که اخیراً بر صنعت جهانی انرژی، به علت جنگ قیمت‌ها در بازار نفت و شوک‌‌های پی‌درپی بازارهای جهانی در طول همه‌گیری COVID-19 وارد شده است، اشاره کردند:

«پیگیری جزءبه‌جزء مصرف انرژی، یک نیاز مهم در این صنعت است و راه‌حلی اساسی برای بهبود مدیریت بحرانِ شوک‌های آتی در حوزه‌ی عرضه و تقاضا خواهد بود.»

اوپتیموم BlockApps استارتو را برای توسعه راه‌حل‌های بلاک‌چین اجرا می‌کند و می‌کوشد آنها را برای پاسخگویی به نیازها و چالش‌های مشتریان خود در صنایع نفت و گاز، تولید و ساخت‌وساز که در بحران بی‌سابقه‌یی گرفتار شده‌اند بهینه کند.

قیمت نفت خام ایالات متحده اکنون به پایین ترین نرخ ۱۸ سال اخیر  یعنی کمتر از ۲۰ دلار برای هر بشکه رسیده است. این بخش به دلیل ازدیاد بیش از حد تقاضای جهانی با کمبود منابع و ذخایر کافی روبرو شده است. پیش از این نیز گزارش شده است که تعدادی از تولیدکنندگان در آمریکای شمالی در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند.

استخراج

ضربه صنعت استخراج بیت‌کوین از پاندمی کرونا ویروس

شرکت استخراج رمز ارز Riot Blockchain گزارش سالیانه خود به SEC را منتشر کرده است. در این گزارش شرکت Riot به تاثیر منفی گسترش پاندمی کرونا ویروس بر فعالیت‌های استخراج این شرکت تحت عنوان  بخشی به نام ریسک‌های عمومی اشاره کرده است.

فرآیند استخراج بیت‌کوین نیازمند سخت افزار و انرژی مناسب است تا بتواند واحدهای تولیدکننده بیت‌کوین را عملی نگه دارد. برای حل الگوریتم‌های مورد نیاز به منظور شکستن قفل بلاک‌ها و دریافت پاداش استخراج آن اگرچه نیاز زیادی به وجود انسان نیست، اما مقدار زیادی سخت افزار و انرژی مورد نیاز است.

با این حال کارخانه‌های استخراج هم از گزند پاندمی کرونا ویروس در امان نمانده‌اند. کارگران مجبور به قرنطینه خانگی خود شده اند. کنترل مرزها و نظارت بر تعطیلی واحدهای صعنتی تجهیز این کارگاه‌ها را با مشکل روبه رو کرده است. استخراج بیت‌کوین جزو مشاغل ضروری تقسیم بندی نشده است.، البته تا حدودی این مسئله در شرایط فعلی قابل درک است، بنابراین تاثیر گسترش کرونا ویروس بر این صنعت به طور مستقیم و مخرب بوده است.  با استناد به گزارش منتشر شده ، اگر نتوان به طور موثر از این کارگاه‌ها حمایت به عمل آورد، توانایی استخراج و ارزآوری این واحدها به طور محسوسی لطمه خواهد خورد.

گفتنی است که صنعت استخراج بیت‌کوین ضروری‌ترین بخش اکوسیستم بیت‌کوین است. آن‌ها نه تنها قفل بلاک‌های جدید را می‌گشایند، بلکه تراکنش‌ها را تایید و مهمتر از آن امنیت شبکه را تامین می‌کنند.

ثبت پتنتی در مورد یک سیستم رمزارزی که از داده‌های فعالیت‌های بدنی برای استخراج رمزارز استفاده می‌کند

مایکروسافت، غول صنعت نرم‌افزار در پی توسعه‌ی یک سیستم رمزارزی است که افراد را قادر می‌سازد از داده‌های فعالیت‌های بدنی خود برای استخراج رمزارز استفاده کنند و از راه‌اندازی دستگاه‌های ویژه‌ی استخراج بی‌نیاز شوند.

مایکروسافت در تاریخ ۲۶ مارس اقدام به انتشار پتنتی کرده که عنوان آن از این قرار است: سیستم رمزارزی با استفاده از داده‌های فعالیت بدنی. در اسناد این پتنت، جزئیات روشی برای استخراج رمزارز تشریح شده که از داده‌های فعالیت بدنی کاربر برای انجام یک گونه‌ی جدید از روش اثبات کار بهره می‌گیرد. در این اسناد آمده است:

برای مثال، می‌توان از امواج مغزی یا گرمای ساطع شده از بدن کاربر در زمانی که به یک کار مخصوص تعیین شده توسط یک ارائه‌دهنده‌ی سرویس مشغول است (کارهایی نظیر تماشای تبلیغات یا استفاده از یک سرویس اینترنتی خاص)، برای فرایند استخراج استفاده کرد.

برای پیاده‌سازی این روش، ابتدا یک سرور، یک وظیفه‌ی خاص را به دستگاهی که در سمت کاربر قرار دارد، محول می‌کند. سپس یک حسگر ویژه، با رصد فعالیت بدنی کاربر، بررسی می‌کند که آیا داده‌های فعالیت بدنی با وظیفه‌ی محول شده از سرور و سامانه‌ی رمزارزی همخوانی دارد یا خیر. در نهایت، این سامانه به کاربرانی که داده‌های فعالیت بدنی آن‌ها مورد تایید قرار می‌گیرد، پاداش‌هایی در قالب رمزارز اعطا می‌کند.

پتنت

شرکت‌های بزرگ فناوری در تلاش‌اند تا شانس خود را در وادی بلاک‌چین و رمزارزها نیز بیازمایند و با ارائه‌ی راهکارهای نوآورانه در این حوزه، رقبای خود را پشت سر بگذارند. گفتنی است تنها در ایالات متحده‌ی آمریکا در بازه‌ی زمانی ژانویه ۲۰۱۴ تا اکتبر ۲۰۱۹ بیش از ۲۲۰ پتنت مرتبط با بلاک‌چین در اداره‌ی ثبت اختراعات و علائم تجاری این کشور به ثبت رسیده است.

دستگیری استخراج‌گران روسی که اقدام به استخراج بیت‌کوین با برق دزدی کرده بودند

دولت روسیه موفق شده یکی از مزارع استخراج غیرقانونی بیت‌کوین را توقیف کند. گردانندگان این مزرعه توانسته‌اند با پنهان‌کاری، به‌طور رایگان از شبکه‌ی برق روسیه استفاده و زیانی معادل با ۲۰۰ هزار دلار را به این شبکه تحمیل کنند. آن‌طور که پیداست تمامی سکه‌های استخراج‌شده در این مزرعه، پیش‌تر در صرافی‌های خارجی نقد شده است.

بنابر اطلاعیه منتشر شده توسط دولت روسیه، مظنون اصلی همراه با ۹ تن از همدستانش در شهر سن پترزبورگ روسیه دستگیر شده‌اند.

وزارت کشور دولت روسیه طی اعلامیه‌ای تصریح کرده که متهان یاد شده توانسته‌اند از ۸ نقطه‌ی مختلف، تجهیزات استخراج خود را به‌طور مخفیانه به شبکه‌ی توزیع و انتقال برق روسیه متصل کنند. آن‌طور که از شواهد پیداست آن‌ها از یک سوله‌ی متروکه که پیش‌تر یک مرغداری در آن برپا بوده برای استخراج پنهانی بیت‌کوین استفاده کرده‌اند.

از مخفیگاه متهمان، ۱۵۰۰ دستگاه استخراج بیت‌کوین، ده‌ها کنتور دستکاری شده و دو میلیون روبل پول نقد (معادل با ۲۵ هزار دلار) به‌دست آمده است.

اقدام پلیس روسیه برای پلمپ این مزرعه استخراج غیرقانونی، تازه‌ترین خبر از برق‌دزدی استخراج گران رمزارزهاست. پیش‌تر کارکنان راه‌آهن اوکراین نیز به اتهام اتصال غیرقانونی یکصد دستگاه استخراج به شبکه‌ی برق این شرکت، دستگیر و روانه‌ی زندان شدند. احتمالا آن‌ها خواسته‌اند از ژو ژینگهوا که پیش‌تر با نفوذ به شبکه‌ی رایانه‌ای راه‌آهن چین دست به سرقت انرژی برای استخراج بیت‌کوین زده بود، تقلید کنند. علاوه بر این‌ها شماری از فرصت‌طلبان بی‌باک اوکراینی و روسی پا را فراتر از این گذاشته‌اند و با استخراج بیت‌کوین از برق تولیدی نیروگاه‌های هسته‌ای، بازی را به سطح بالاتری کشانده‌اند.

هک و امنیت

نگرانی ۸۷ درصد از متخصصان فناوری اطلاعات درباره‌ی سرقت رمز‌ارز

با بر گزارش سایت Cryptonewmedia، استارت‌آپ Acronis، آخرین نظر‌سنجی امنیت سایبری را در ۳۱ مارس انجام داد که نتایج آن نشان می‌دهد ۸۶ درصد از متخصصان IT درباره‌ی سرقت رمز‌ارز نگران هستند. بنا بر این مطالعه، یک ترس فزاینده از حمله‌های سرقت رمز‌ارز در میان متخصصان IT وجود دارد. همان‌طور که نتایج نشان می‌دهند، ۳۰ درصد از کاربران شخصی و ۱۳ درصد از کاربران حرفه‌ای متوجه نمی‌شوند که آیا داده‌ها و منابع کامپیوتر آن‌ها بر خلاف انتظار تغییر یافته است (همان کاری که یک حمله‌ی سایبری انجام می‌دهد) یا خیر.

این مطالعه همچنین اشاره می‌کند که از سال ۲۰۱۹، آگاهی و نگرانی درباره‌ی روش‌های حمله‌های سایبری مثل سرقت رمز‌ارز، ۳۳ درصد افزایش داشته است. همچنین ترسی از حمله‌های باج‌افزار (ransomware attacks) در میان متخصصان IT در حال گسترش است. ۸۸ درصد از مشارکت‌کنندگان در این نظر‌سنجی گفته‌اند که این نگرانی را داشته‌اند.

سرقت رمز‌ارز چیست؟

سرقت رمز‌ارز،‌ استفاده‌ی بدون اجازه و اختیار از دستگاه فرد دیگری برای استخراج رمز‌ارز است. این دستگاه می‌تواند کامپیوتر، تلفن هوشمند و یا یک شبکه‌ی کامل از تجهیزات باشد. روش‌های سرقت رمز‌ارز از دو راه برای شکستن امنیت یک کامپیوتر وارد می‌شوند: ورود بد‌افزار با نصب کردن برنامه‌های مشکوک و یا از طریق وب‌سایت‌هایی که از منابع دستگاه بدون اجازه و رضایت کاربر استفاده می‌کنند.

اوج حجم کلاه‌برداری‌های مربوط به ویروس کورونا در آسیا

این مطالعه نشان داد که حجم کلاه‌برداری‌های سایبری مربوط به ویروس کورونا در طی دو هفته‌ی اخیر به اوج خود رسیده و کشور سنگاپور در این قاره، بیش‌تر از همه تحت تأثیر این کلاه‌برداری‌ها بوده است. حالا شرکت Acronis که در همین کشور مستقر است، توصیه می‌کند که برای حفظ امنیت، همیشه نسخه‌های پشتیبان از داده‌های باارزش خود بسازید،‌ از به‌روز‌رسانی برنامه‌ها و سیستم‌های عملیاتی اطمینان حاصل کند و از ایمیل‌ها و وب‌سایت‌های مشکوک آگاه و مطلع باشید.

بر خلاف نتایج این مطالعه،‌ در سال گذشته، کوین‌تلگراف گزارشی منتشر کرد که با نرم‌افزار MalwareBytes برای سیستم‌های عامل مختلف،‌ سرقت رمز‌ارز از کاربران اساسا منقرض‌شده به حساب می‌آید.

سرقت بیت‌کوین از کاربران با توسل به کیوآرکدهای جعلی

شبکه‌ای از تبهکاران توانسته‌اند با تولید کیوآرکدهای جعلی، معادل با ۴۰ هزار دلار در عرض یک ماه از کاربران، بیت‌کوین سرقت کنند.

طی هفته‌های اخیر، دست‌کم ۹ مولد بیت‌کوین به کیوآرکد جعلی شناسایی شده است. هری دنلی، پژوهشگر امور امنیتی نخستین فردی بود که در تاریخ ۲۲ مارس با شناسایی دو دامنه‌ی میزبان اپلیکیشن‌های تولید کیوآرکد تقلبی، پای این ماجرا را به رسانه‌ها باز کرد.

دنلی در ادامه توانست ۱۱ دامنه‌ی دیگر را با رابط کاربری یکسان شناسایی کند که نشان می‌داد همگی توسط یک توسعه‌دهنده‌ی واحد ایجاد شده‌اند.

این وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مخرب، آدرس بیت‌کوینی کاربران را به یک کیوآرکد تبدیل می‌کنند و مدعی‌اند می‌توانند ریسک ناشی از اشتباه سهوی کاربران را هنگام وارد کردن آدرس کیف‌پول کاهش دهند. گفتنی است بیشتر کیف‌پول‌های موبایلی برای تسهیل دادوستد بیت‌کوین، این سرویس را در اختیار کاربران خود می‌گذارند.

تمامی این برنامه‌های تقلبی، کیوآرکد یکسانی را تولید و موجودی کاربران را یک‌راست به کیف‌پول فرد کلاهبردار منتقل می‌کنند. بنابر گزارش‌های منتشرشده، این مولدهای کیوآرکد جعلی به پنج کیف‌پول مختلف متصل بوده‌اند و توانسته‌اند در مجموع بیش از ۷ بیت‌کوین را به جیب کلاه‌برداران سرازیر کنند.

در ادامه فهرست وب‌سایت‌هایی که با توسل به این روش، اقدام به کلاه‌برداری از کاربران کرده‌اند، آورده شده است:

۱- bitcoin-barcode-generator.com

۲- bitcoinaddresstoqrcode.com

۳- bitcoins-qr-code.com

۴- btc-to-qr.com

۵- create-bitcoin-qr-code.com

۶- free-bitcoin-qr-codes.com

۷- freebitcoinqrcodes.com

۸- qr-code-bitcoin.com

۹- qrcodebtc.com

کلاهبرداران بیت‌کوین در کمین کاربران یوتیوب

معمولاً  فعالیت‌های متقلبانه در یوتیوب کاملاً شبیه به یکدیگر هستند. در زمان شیوع بیماری کرونا در سراسر کره‌ی زمین، مجموعه‌ای از کلاهبرداران هویت بیل گیتس را جعل می‌کنند که فعالیت‌های انها ویژگی‌های متمایزی دارد.

با افت قیمت بیت کوین (BTC) ، کلاهبرداران حریص می‌شوند

دقیقاً مانند چندین مورد قبلی، کلاهبرداران با پخش زنده در یوتیوب، از کاربران می‌خواهند بیت‌کوین (BTC) خود را ارسال کنند تا مبلغ ارسالی اولیه آنها را دو برابر کنند. این کلاهبرداری با ۰.۱ بیت‌کوین به قیمت تقریبی ۶۵۰ دلار آغاز می‌شود.

کلاهبرداران همچنین URLهایی برای این کمپین منتشر می‌کنند که به وبسایت‌های مشکوک مرتبط‌اند. برخلاف موارد قبلی، کلاهبرداران چندین پخش زنده همزمان را راه اندازی می‌کنند. در زمان انتشار این مقاله، حداقل دو نفر از آنها فعال بودند که طبق آمار، میانگین محبوبیت یکی از آنها در حدود ۳۰۰۰۰ بیننده بوده است.

پخش زنده کلاهبرداران یوتیوبی - کوین ایران

ایده‌یی نه چندان خوب

راه‌اندازی اکانت‌های جعلی به نمایندگی از بیل گیتس خنده‌دار به نظر می‌رسد چون آقای گیتس از منتقدان برجسته کریپتوکارنسی‌ها، به ویژه بیت‌کوین (BTC) است و این نوع سرمایه‌گذاری را بیشتر یک «تئوری احمقانه» می‌داند. به عقیده او بیت‌کوین فقط بودجه‌یی غیرقانونی برای قاچاق مواد مخدر است و نه چیزی بیش از آن:

«در حال حاضر رمزارزها برای خرید فنتانیل و سایر مخدرها استفاده می‌شوند و بنابراین جزو معدود فناوری‌هایی‌ست که مستقیماً باعث مرگ و میر می‌شود.»

 

تیم U.Today بار دیگر اعلام می‌کند که هیچ فعالیتی منتسب به یک محصول یا برندِ بخصوص بدون اطلاع‌رسانی از وبسایت رسمی آن انجام نخواهد گرفت. هرگونه اعلانی در یوتیوب، مدیوم یا تلگرام می‌تواند اعلانی از سوی کلاهبرداران باشد. هرگز پول خود را برای اشخاص ناشناس ارسال نکنید.

 

https://coiniran.com/?p=37981
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x