ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۶ تا ۱۲ تیر؛ هاردفورک برلین اتریوم به تعویق افتاد!

راهنمای مطالعه نمایش

رمزارزها

محققان هشدار دادند که بیت کوین ممکن است در شبکه لایتنینگ مورد سرقت قرار بگیرد

دو محقق در حوزه بیت کوین ادعا می‌کنند راهی برای سرقت وجوه در شبکه لایتنینگ بیت کوین پیدا کرده‌اند. جونا هریس و آویو زهار، هر دو از محققان دانشگاه اسرائیل، در مقاله‌ای تحقیقاتی با عنوان «طغیان و غارت: حمله سیستماتیک به شبکه لایتنینگ»، دریافتند که مهاجمان می‌توانند از خلل‌های موجود در سیستم برای تخلیه کیف پول‌ها استفاده کنند.

حمله به شبکه لایتنینگ چگونه کار می‌کند؟
شبکه لایتنینگ بیت کوین یک کانال پرداخت است که در رأس بلاکچین بیت کوین قرار دارد و از آنجا که تأیید کامل معاملات می‌تواند مدت زیادی طول بکشد، وظیفه‌ این شبکه تسریع و تسهیل معاملات با تأیید جزئی آنهاست. در شبکه لایتنینگ، کاربران می‌توانند پرداخت را از طریق گره‌های واسطه‌ ارسال کنند. این گره‌های واسطه گرچه فقط مدت کوتاهی فعال‌اند، هکرها می‌توانند با تمدید این بازه زمانی از آنها برای سرقت کیف پول‌ها استفاده کنند.

آیا می‌توان از این حملات جلوگیری کرد؟
محققان دریافته‌اند که یک مهاجم برای به‌دست آوردن پول باید همزمان به ۸۵ کانال حمله کند. آنها همچنین نشان می‌دهند که پیدا کردن قربانیانی ناآگاه برای آنها بسیار آسان است. محققان نوشته‌اند: «ما می‌دانیم که اکثریت قریب به اتفاق گره‌های فعال (۹۵٪) مستعد قربانی شدن در حملات هستند.»

محققان کار خود را بابا توسعه‌دهندگان سه برنامه اصلی لایتنینگ پیش از انتشار آن به اشتراک گذاشته‌اند. هنوز مشخص نیست که آیا می‌توان از شبکه در برابر این حملات دفاع کرد یا خیر.

بیت کوین در حفظ حریم خصوصی باید نکته‌هایی را از مونرو بیاموزد

برای بسیاری از کاربران کریپتو، حفظ حریم خصوصی همچنان اولویت اصلی است. رمزارزهای رایج مانند بیت کوین به کاربران این امکان را می‌دهند که از شکل امن‌تر پول که تغییرناپذیر است بهره‌مند شوند. با این حال، در چند سال گذشته، شاهد رغبت بالا به کریپتوهایی با محوریت حفظ حریم خصوصی مانند مونرو و Zcash  هستیم که به احتمال زیاد حتی می‌توانند بر رمزارزهای رایجی مانند بیت‌ کوین نیز اثرگذار باشند.

در مناظره‌ای جدید، آندریاس آنتونوپولوس، از هواداران بیت کوین، تأکید کرد که چگونه حریم خصوصی همچنان در خط مقدم جنبش رمزارز قرار دارد و در این باره صحبت کرد که آیا نوآوری‌های فناورانه که اکنون در سکه‌هایی مانند مونرو یافت می‌شود، می‌تواند تکامل یابد و به بیت کوین هم اضافه شود. آنتونوپولوس خاطرنشان کرد: ویژگی‌های حریم خصوصی مونرو نسبت به ویژگی‌های بیت کوین بسیار پیچیده‌تر است ، وی گفت:

«Monero یک بلاکچین مجزا و رمزارز است که ترکیبی از فناوری‌های بسیار پیشرفته حریم خصوصی را در خود دارد تا بتواند درجه‌ای از ناشناس بودن را ارائه دهد که در بیت کوین سابقه نداشته است.»

جالب اینکه در گزارشی که اخیراً توسط دانشگاه کارنگی ملون بر روی سکه‌هایی با محوریت حفظ حریم خصوصی انجام شده است، آمده که همه پروتکل‌های حریم خصوصی و پایگاه کاربران یکسان نیستند و در حریم شخصی و ناشناس بودن سطح برابری ندارند. در مورد مونرو، محققان دریافتند که پروتکل‌های حریم خصوصی آن بسیار قوی است اما در مورد Zcash، به نظر می‌رسد که پایگاه کاربری آن همچنان از ویژگی‌هایی که دارد بهره نمی‌برد.

«گرچه Zcash کاملاً مستحکم رمزنگاری شده است، کاربران‌اش به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار از استخر محافظت‌شده استفاده کامل را نمی‌برند و این باعث می شود ردیابی شوند.»

شبکه آزمایشی اتریوم ۲.۰، Altona، آماده است و ۲۹ ژوئن راه‌اندازی می‌شود

دو شبکه آزمایشی اصلی در ژوئن ۲۰۲۰ پیاده‌سازی شدند. یکی از آن‌ها Altona نام دارد که آخرین نسخه از بازگویی اتریوم ۲.۰ است. به گزارش سایت asiacryptotoday.com، این شبکه آزمایشی قرار است روز دوشنبه راه‌اندازی شود. اما قبل از آن یک نسخه‌ی تک مشتری به نام Onyx در تاریخ ۱۰ ژوئن روی شبکه آزمایشی راه‌اندازی شده بود.

از زمان اعلام، سرمایه‌گذاران و فعالان در این زمینه، صبورانه منتظر پیاده‌سازی اتریوم ۲.۰ بوده‌اند. هر روز به شروع فاز صفر که آغازگر پروتوکل اثبات سهام در پیاده‌سازی جدید اتریوم است، نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم. اما قبل از آن، ابتدا باید دو شبکه آزمایشی دیگر راه‌اندازی شوند.

شبکه آزمایشی Onyx

بنا بر اظهارات Prysmatic Labs، یکی از تیم‌های برنامه‌نویسی اتریوم ۲.۰، این شبکه آزمایشی قرار است آخرین به روزرسانی مشخصات قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی برای فاز صفر باشد. این شبکه آزمایشی یکی از ۵ مرحله است که توسط این تیم تعیین شده است. مرحله Diamond که پس از این شبکه آزمایش انجام می‌شود، در نهایت نقطه‌ی عطف شبکه اتریوم خواهد بود. آن زمان، اولین نسخه از اتریوم ۲.۰ برای اولین بار در شبکه‌ اصلی قرار خواهد گرفت و راه‌حل sharding (تکه تکه کردن داده) نیز به سیستم اضافه خواهد شد.

شبکه آزمایشی Altona

این شبکه آزمایشی بر خلاف شبکه Onyx، از ابتدا دارای ۴ مشتری خواهد بود. شبکه‌های آزمایشی با چند مشتری، ضروری هستند چرا که برنامه‌نویسان نیاز دارند تا شرایط شبکه اصلی را به گونه‌ای شبیه‌سازی نمایند که مطمئن شوند موضوعات و مسائل را در یک سطح حداکثری قبل از مواجهه با مسائل دنیای واقعی، پوشش داده‌اند و برای آن‌ها راه‌حل ارائه داده‌اند. این امر ملزم به داشتن شبکه‌های آزمایشی باثبات و بلند مدت است که همواره در حال اجرا و پشتیبانی از سوی چندین مشتری هستند.

هدف اصلی Altona مهیا کردن بستر برای بلاکچین اثبات سهام اتریوم است. اثبات سهام قرار است در ابتدا در کنار زنجیره اثبات کار به عنوان یک سیستم اجماع دوگانه عمل کند.

با وجود پروژه‌های زیادی که بر مبنای به روز رسانی اتریوم هستند (به ویژه مالی غیرمتمرکز)، بسیاری در انتظار یک جدول زمان بندی دقیق‌تر هستند. خوشبختانه، Altona، به احتمال قوی آخرین گام تا رسیدن به فاز صفر در مسیر به روز رسانی اتریوم خواهد بود. پرسش این است که اجرای این شبکه آزمایشی قبل از تصمیم برای راه‌اندازی شبکه اصلی اتریوم ۲.۰، چه مدت طول خواهد کشید؟

توسعه دهنده‌های اتریوم هاردفورک برلین را عقب انداختند!

کاربران زیادی وابسته به کلاینت اتریوم “Geth” هستند. یک باگ می تواند به طور موقت باعث فریز شبکه شود. چیزی که برای هیچ بلاک‌چینی مطلوب نیست. به همین منظور توسعه دهنده های هسته اتریوم روز جمعه تصمیم گرفتند که هاردفورک برلین را حداقل تا اگوست به تاخیر بیندازند. این به سایر مشتریان اجازه می دهد که سهم شبکه خود را ارتقا دهند.

به گزارش خبرگزاری کوین دسک، گت Geth  یازده مشتری مخصوص دارد اما ۷۹ درصد نودهای اتریوم روی آن اجرا شده اند. این درصد از ماه دسامبر تا کنون ۵ درصد نیز افزایش پیدا کرده است. توسعه دهندگان نگران این هستند که یک باگ جدی بتواند باعث شکست اتریوم شود. مخصوصا اینکه به روز رسانی ها  برای Eth 1.x  تا پیش از انتقال شبکه اتریوم به Eth 2.0 باید ادامه پیدا کند.

“گت اکثریت شبکه است. این بسیار مهم است که ما درست و کامل باشیم چراکه نمی توانیم هزینه کامل نبودن خود را پرداخت کنیم!”

این صحبت‌های پیتر سیلوگی رهبر تیم گت است. او در قرار هفتگی تلفنی توسعه دهنده ها این صحبت ها را بیان کرده است.

زبان اتریوم

“داشتن تنوعی از مشتریان برای شبکه خوب است. این باعث میشود پروژه‌های متنوعی به جامعه توسعه دهنده‌های اتریوم بپیوندند. از شرکت‌های نوپا و کوچک تا جی پی مورگان.”

اتریوم تنها یکسال پس از تولد خود ۸ زبان متمایز با درجات مختلفی از تکامل داشت. بنیاد اتریوم اکنون ۵ زبان گو Go، سالیدیتی، جاوا، جاوا اسکریپت و پایتون را برای مشتریان خود لیست کرده است. شبیه تمام زبان های انسانی زبان های برنامه نویسی نیز نقطه ضعف ها و ایرادات خود را دارند. وقتی توسعه دهندگان به روز رسانی برای شبکه انجام می دهند، این نقطه ضعف ها می تواند به باگهای خطرناکی برای شبکه تبدیل شوند.

“یکی از دلایل عقب انداختن برلین می تواند کاهش وابستگی به گت و اجازه دادن به شکست تمرکز آن بدون پایین آوردن کل شبکه باشد. در حال حاضر بار مسئولیت بسیار سنگین است و اصلاح گت بسیار حیاتی است.”

این صحبت های الکسی اخونوف یک توسعه دهنده مستقل در این شبکه است.

با استهلاک Parity Ethereum این پروسه سرعت گرفته است. شرکت  Parity Technologies در دسامبر ۲۰۱۹ اعلام کرده بود که دیگر قادر به تامین منابع مورد نیاز برای نگهداری از پروژه ها نیست. کدپایه‌های پروژه به یک سازمان DAO از توسعه دهنده ها که توسط بنیاد ConsenSys تاسیس  شده، Gnosis، انتقال یافته و اکنون تحت نام اوپن اتریوم فعالیت می‌کند.

تنوع مشتریان

“دریک جهان ایده آل ما مشتریان متعددی خواهیم داشت که هیچکدام از آنها بیش از ۳۳ درصد شبکه را در اختیار نخواهند داشت.”

مارتین کوپلمن موسس Gnosis فکر می کند که اینکه آنها هنوز به تعداد مشتریان Parity نرسیده اند یک واقعیت است. ولی آنها این را یک نزول قلمداد نمی کنند. او معتقد است که آنها از صفر شروع کرده اند.

سوختن Geth!

افزایش تعداد مشتریان برای جلوگیری از تسلط گت هنوز یک سوال مبهم است. گرگ کالوین یک توسعه دهنده مستقل می گوید که این یک سوال تجاری است. او معتقد است نیازهای مشتریان به دلیل منبع باز نبودن گت تامین نمی شود. وی عقیده دارد که شاید گت باید کارکنان بیشتری استخدام کند و همچنین تعلیق تست پروپوزال ارتقا اتریوم یکی از گزینه های توسعه دهنده هاست.

یکپارچگی اتریوم و BSN (شبکه خدمات بلاکچین چینی) اهمیت زیادی دارد؟

حسیب قریشی، شریک صندوق سرمایه‌گذاری Dragonfly Capital، اطلاعات اختصاصی‌ای از برنامه‌های جمهوری خلق چین برای پیشبرد BSN، بلاکچین چینی، منتشر کرده است. آقای قریشی ادعا می‌کند که وی در مورد یکپارچگی اتریوم و BSN از چندین منبع اطلاعاتی اخباری دریافت کرده است و اعلامیه رسمی در مورد این مشارکت هم به زودی منتشر می‌شود.
به گفته این سرمایه‌گذار، BSN که مورد حمایت شرکت‌های دولتی چینی است، در نظر دارد تا با بلاکچین‌های عمومی شناخته‌شده ادغام شود. Ethereum (ETH) و شبکه Nervos (CKB) از پیشگامان این همکاری هستند.

آقای قریشی گفته است هنوز هم جای سوال دارد که آیا مقامات نظارتی چین این ادغام را تأیید و از آن حمایت می‌کنند، یا نه، چون به طور معمول، مسئولان جمهوری خلق چین از تعامل با شبکه عمومی می‌پرهیزند.

مرکز اطلاعات دولتی (یک مرکز اطلاعات فناوری اطلاعات دولتی)، چاینا موبایل و اتحادیه شرکت‌های دولتی در شبکه خدمات بلاکچین (Blockchain Service Network) سرمایه‌گذاری کرده‌‌اند.  BSN یک سیستم توزیع‌شده مجاز برای اهداف تجاری، تحقیق و مدیریت عمومی است و ادغام با  dApp Ethereum (ETH) و Nervos (CKB) به‌طور قابل توجهی باعث افزایش پذیرش و عملکرد آن می‌شود.

چرا این یکپارچگی حائز اهمیت است؟

آقای قریشی ادعا می‌کند که یکپارچگی اتریوم و BSN می‌تواند یک توافق بزرگ باشد. در مرحله اول، این توافق تکلیف ادغام بلاکچین‌های عمومی با سیستم‌های توزیع‌شده تحت حمایت دولت چین را روشن می‌کند. علاوه بر این، پذیرش نوآوری‌های مرتبط با رمزارز در چین را تسهیل می‌کند. تعامل با مجموعه‌های عمومی می‌تواند سیستم‌های موجود را بسیار غیرمتمرکزتر کند.

پروتوکل دیفای Balancer مورد یک حمله نیم میلیون دلاری قرار گرفت!

بالانسر Balancer، یک پلتفرم دیفای DeFi  که خدماتی چون مدیریت پورتفولیو  و مبادله را بصورت غیر حضانت دار ارائه میدهد، در تاریخ ۲۹ ژوئن مورد حمله هکری ۴۵۰ هزار دلاری قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری کوین‌گیک، هکر بالانسر اطلاعات زیاد و عمیقی از چندین پلتفرم دیفای دیگر داشته و توانسته با استفاده از این اطلاعات پروژه هک خود را در چند مرحله به انجام برساند.

مایک مک دونالد از مدیران بالانسر گفته است که:

“او ابتدا ۱۰۴ هزار WETH  از dYdX را به صورت یک فلش لون FlashLoan دریافت کرده است. سپس توکن‌های WETH را به STA تبدیل (swap ) کرده است. وی این کار را ۲۴ بار با متد جلو و عقب تکرار کرده است. در هر بار تبدیل WETH به STA استخر بالانسر ۱ درصد STA کمتری از مقدار انتظار دریافت کرده است.”

وی افزود:

“بعد از انجام ۲۴ تکرار، حمله کننده gulp را فراخوانی کرده است. این دستور موجودی استخر درونی را با موجودی واقعی ذخیره شده در قرارداد شمارنده توکن ها همگام می‌کند. از آنجاییکه فرد مهاجم موجودی STA را به صفر رسانده بود،  قیمت نسبی آن نسبت به سایر توکن‌ها افزایش چشمگیری پیدا کرده و پس از آن وی با استفاده از باقی  STA ها اقدام به خرید دارایی های دیگر با قیمت‌های اندکی نموده است.”

فرد مهاجم با این روش حدود ۶۰۰ اتریوم، مقداری زیادی WBTC و توکن های دیگری به ارزش مجموعا ۴۵۰ هزار دلار سرقت کرده است.

پروتکل دیفای Balancer مورد سوءاستفاده قرار گرفت

پروتکل دیفای Balancer ، یک پروتکل غیرمتمرکز مالی (DeFi) برای نقدینگی قابل برنامه‌ریزی و موارد دیگر، توسط یک هکر مورد سوءاستفاده قرار گرفته است. این هکر موفق شده است بیش از ۵۰۰ هزار دلار از ارزش کل سکه‌ها را از استخرهای Statera (STA) و STONK (STONK) سرقت کند.

آسیب پذیری آزمایشگاه‌ها و پروتکل دیفای Balancer 

گرچه امور مالی غیر متمرکز (DeFi) به دلیل ارائه گزینه‌های دیگری برای تأمین مالی به نسبت روش‌های سنتی، به عنوان آینده‌ای روشن مورد حمایت قرار گرفته است، واقعیت این است که هنوز باید راه طولانی‌ای را برای رسیدن به موفقیت کامل طی کند. هکرها  همچنان در تلاش‌اند تا با شناختن و سوءاستفاده از نقاط ضعف این سیستم به پول زیادی دست پیدا کنند.

در جدیدترین این فعالیت‌ها، یک مهندس خبره و ناشناس قراردادهای هوشمند توانسته با موفقیت به این آزمایشگاه‌ها حمله کند و بیش از ۵۰۰ هزار دلار از Statera (STA) و Stonk (STO) به سرقت برده است.

به گفته منابع نزدیک، این هکر با ارسال دو تراکنش پیچیده به Ethereum Mainnet در فاصله چند دقیقه این دو استخر را تخلیه کرده است. مشخصاً‌ این هکر قراردادهای هوشمند مخربی را طراحی کرده که برای انجام معاملات چندگانه با یک تراکنش واحد ساخته شده‌اند و از این طریق توانسته برای هک کردن سیستم به آن دسترسی پیدا کند.

پروتکل DeFi Balancer ضررهای ارائه‌دهندگان نقدینگی را به آنها می‌پردازد

فرناندو مارتینلی، مدیرعامل و بنیانگذار آزمایشگاه‌های Balancer در تاریخ ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۰، در واکنش به واقعه‌ای که طی آن ۵۰۰۰۰۰ دلار دارایی دیجیتالی از بین رفت گفت: پس از هک شدن پروتکل DeFi Balancer این تیم بهتر از پیش عمل خواهد کرد و اکنون بازپرداخت خسارات بازارگردانان را به عهده خواهد گرفت.

بازپرداخت آزمایشگاه‌های Balancer، حرکتی در جهت درست
Balancer Labs با اذعان به اینکه این سوءاستفاده از پروتکل DeFi Balancer تا حدودی به دلیل عدم اقدامات پیشگیرانه صحیح آنها بوده است، از Ankur Agrawal (فردی که برای اولین بار به این اشکال اشاره کرده است) عذرخواهی و اعلام کرده حداکثر میزان را از بودجه پاداش خود، به وی اعطا می‌کند. آنها همچنین برای سومین بار و بسته به میزان حساسیت، کدها را بازرسی می‌کنند و پاداش پیدا کردن باگ‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند. مسلماً، ضرر ۵۰۰۰۰۰ دلاری ضربه بزرگی برای فردی با فعالیت‌های معمولی در این حوزه بوده است.

در حالی که در پی هک شدن این شبکه شوک بزرگی به جامعه DeFi وارد شده بود، فرناندو و تیم او به منظور آرام کردن فضا با اعلام این بازپرداخت واکنش درستی به این واقعه داشتند. با توجه به موج اخیر حملات به برنامه‌های مالی مشابه در نیمه اول سال ۲۰۲۰، این حرکت او عملی اطمینان‌بخش قلمداد می شود.

بستر پیش بینی بلاکچین Augur ماه آینده با یک توکن راه‌اندازی می‌شود

بستر پیش بینی بلاکچین Augur در ماه آینده نسخه جدیدی از پروتکل خود را راه اندازی می کند ، اما کاربران در صورت تمایل به استفاده از آن باید به یک توکن جدید مهاجرت کنند. به گزارش Coindesk، این شرکت روز دوشنبه اعلام کرد که معرفی نسخه v2 برای روز ۲۸ جولای مقرر شده و یک آرایش کاملا جدید را از پروتوکل هسته Augur بر شبکه اتریوم به نمایش خواهد گذاشت.

این شرکت اظهار کرد که Augur v1 به صورت مستقل در اتریوم به شکل فعلی خود ادامه خواهد داد ، زیرا هیچ نوع “دریچه فرار و یا روش متوقف کردن فعالیت تجاری روی پروتکل یا توکن REP” وجود ندارد. Augur v2 نسخه جدیدی از توکن بومی REP، بستری به نام “REPv2” را ارائه می دهد که در آن، توکن‌های REP‌ به “REPv1” تغییر نام داده اند. از دارندگان توکن‌های فعلی خواسته می‌شود تا به منظور شرکت در سیستم گزارش دهی سیستم عامل جدید، به صورت دستی به توکن REPv2 جدید مهاجرت کنند. یک ابزار مهاجرت به همراه آموزش نحوه انجام مبادله در رابط کاربری سیستم عامل ارائه خواهد شد.
با وجود به روزرسانی جدید مفهومی به نام “استفاده کن یا از دست بده” دوباره برقرار خواهد شد که به موجب آن همه دارندگان REPv1 و REPv2 باید در یک انشعاب احتمالی شبکه سیستم خود شرکت کنند. اگر کاربران نتوانند در مدت این مدت ۶۰ روزه مشارکت کنند، نمی توانند از توکن‌های REP خود برای شرکت در انشعاب‌های آینده پروژه استفاده کنند.

پروژه پیش بینی غیر متمرکز بازار Augur با هدف استفاده از “خرد جمعیت” برای ایجاد پیش بینی‌های دقیق برای سناریوهای مختلف و پیچیده ایجاد شده است. در سال ۲۰۱۹ ، استارت‌آپ بازار پیش بینی blockchain Veil، نسخه جدیدی از Augur با نام AugurLite را ایجاد کرد ، که برای پشتیبانی از پیش بینی و شرط بندی در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایالات متحده ایجاد شده است.

صدور رای نهایی دادگاه تلگرام؛ ۱.۲ میلیارد دلار باید به سرمایه‌گذاران بازگردانده شود

روز گذشته پس از ماه‌ها کشمکش، سرانجام قاضی کوین کاستل، حکم نهایی جدال حقوقی میان کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا و پیام‌رسان تلگرام را امضا کرد. بر مبنای این حکم، تلگرام ملزم است مبلغ ۱.۲ میلیارد دلار دریافتی خود از سرمایه‌گذاران را که طی برگزاری عرضه اولیه سکه از آن‌ها جمع‌آوری کرده بود، تمام و کمال به آن‌ها بازگرداند.

پیش‌تر نیز رسانه‌ها از صدور رای دادگاه علیه تلگرام خبر داده بودند. آنچه اما روز گذشته خبرساز شد، صدور رای نهایی دادگاه و مختومه شدن این پرونده است. امروز همزمان با صدور این رای، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا موسوم به SEC در اطلاعیه‌ای آورده است:

آغوش بازار سرمایه‌ی ما همچنان به روی کسب‌وکارهای جدید و نوآورانه باز است؛ اما تخطی از قوانین اوراق بهادار فدرال ایالات متحده به هیچ وجه، پذیرفتنی نیست.

اینکه تلگرام یا هر مجری عرضه اولیه سکه بالقوه‌ی دیگری چطور خواهند توانست موافقت SEC را در این مرحله جلب کنند، کماکان سرفصل بازی خواهد بود که نیاز به بحث و بررسی دارد.

رییس سابق کمیسیون معاملات آتی و کالا در گزارش جدید موسسه Brookings درباره پروژه لیبرا بحث می‌کند

در یک گزارش جدید که توسط موسسه Brookings منتشر شده، تیموتی ماساد، رییس سابق کمیسیون معاملات آتی و کالا (CFTC) درباره‌ی تغییرات پروژه لیبرا توضیح داده است. مجله Forbes در مقاله‌ای، به صورت خلاصه به آن پرداخته است.

در آن چه ماساد از آن به عنوان لیبرا ۲.۰ یاد کرده، وی اثرات بالقوه لیبرا بر پرداخت و شمول مالی را ارزیابی می‌کند. پس از آن روش دستیابی سیستم‌های پرداخت موبایل چینی را به شمول مالی و الزامات قانونی مناسب توصیف می‌کند و توصیه می‌کند که ارز دیجیتال بانک مرکزی آمریکا (CBDC) باید با احتیاط بررسی شود چرا که ممکن است بانک‌های تجاری را از نقش واسطه‌گری حذف نماید.

تغییرات پروژه لیبرا

ماساد عقیده دارد که لیبرا ساختار‌های خود را مورد تجدید نظر و اصلاح قرار داده، پس باید به آن برای ارائه خدمات به جمعیت محروم از خدمات بانکی فرصت کافی داده شود. وی اشاره می‌کند که لیبرا رویکرد خود را از یک “ارز جهانی” به “تناظر یک به یک با ارز‌های حاکمیتی” تغییر داده است. تغییر دوم، ارتقای رویه‌های تطابق با دغدغه‌ی قانون‌گذاران در زمینه‌ی کاربرد این شبکه در پولشویی و تأمین مالی فعالیت‌های غیرقانونی بوده است. تغییر سوم نیز در چگونگی محافظت از ذخایر برای ارز‌های حاکمیتی که توکن‌های لیبرا در ازای آن‌ها صادر شده‌اند، اتفاق افتاده است.

وی همچنین اشاره می‌کند که صرف نظر کردن لیبرا از تبدیل بلاکچین مجوزدار به یک بلاکچین عمومی مثل بیت‌کوین و اتریوم حرکتی در مسیر درست برای برآورده کردن الزامات قانونی خود به صورت مداوم است. همچنین در ادامه نگرانی خود را درباره‌ی استفاده از داده‌ها و حریم خصوصی توسط شرکتی مثل فیسبوک ابراز کرد و به عقیده‌ی او چه لیبرا موفق شود و چه نشود، باید به این موضوع پرداخته شود.

سپس اشاره می‌کند که ارز دیجیتال در نظر وی شامل هرچیزی است که تبدیل به توکن شده باشد، چه پول خصوصی باشد و چه پول بانک مرکزی. پیشرفت‌های پرداخت موبایل در چین نشان داد که چگونه می‌توان یک مسیر پرداخت جدید ایجاد کرد و شمول مالی را ارتقا داد، بدون این که یک ارز دیجیتال خصوصی توسعه داده شود. این در حالی است که بانک پرداخت‌های بین‌المللی بیان کرده است که بانک‌های مرکزی به دنبال پیاده‌سازی ارز دیجیتال عمومی خود هستند که در این صورت ۲۵ درصد از جمعیت جهان را پوشش خواهند داد.

ماساد به عنوان نتیجه گیری پایانی خود توصیه می‌کند که به هر کسی یک حساب در فدرال رزرو با یک سقف و تعداد محدود تراکنش اعطا شود. وی باور دارد که این حساب‌ها می‌توانند یک راه مناسب برای ورود افراد محروم از خدمات بانکی به سیستم بانکی باشند و شمول مالی را که هدف اصلی لیبرا است، ارتقا دهند. با این نتیجه گیری وی نگرانی خود را از حذف نقش واسطه‌گری بانک‌های تجاری با وجود یک سیستم خرده فروشی ارز دیجیتال بانک مرکزی، به خوبی نشان می‌دهد.

در کل ماساد در این گزارش، یک روش  برای بررسی این موضوع ارائه می‌کند که چگونه ساختار جدید لیبرا می‌تواند فرصتی فراهم کند تا ببینیم آیا آن‌ها به وعده‌های خود مبنی بر کمک به بخش محروم از خدمات بانکی، جامه عمل می‌پوشانند یا خیر.

بازار

بازار بیت کوین ممکن است در تحرکات بزرگ پیش رو نقش داشته باشد

وب سایت تحلیلی Cryptobest نوسانات بیت کوین و دلار را از هفته گذشته تا روز دوشنبه بررسی کرده است. اکنون، تحلیلگران CryptoComp معتقدند که بازار بیت کوین می‌تواند در برخی از تحرکات بزرگ بازار نقش داشته باشد. در همین حال، دو سرمایه‌گذار و کارآفرین بزرگ فعال در بیت کوین، آنتونی پولپیانو و آلیستر میلن، در حال شرط بندی بر روی بیت کوین هستند.

آیا تحرکات بزرگ بازار پیش‌بینی‌پذیر است؟
داده‌های به اشتراک‌ گذاشته‌شده توسط وبسایت CryptoComp نشان می‌دهد که در یک هفته متوسط حجم تجمیع (CAV) معاملات بیت کوین (از هفته گذشته تا دوشنبه، ۲۹ ژوئن) کاهش پیدا کرده و قیمت آن بسیار بی‌ثبات شده است. این باعث شد تا تحلیلگران Crypto Share احتمال تحرکات بزرگ آینده را در نظر داشته باشند که ممکن است به زودی در بازار بیت کوین اتفاق بیفتد.

طی هفته گذشته، قیمت بیت کوین از ۹،۶۷۰ دلار به زیر ۹۰۰۰ دلار کاهش یافت اما مطابق با CoinMarketCap، خیلی سریع افت قیمت خود را جبران کرد. از آن زمان، بیت کوین در محدوده ای میان ۹،۳۰۰ دلار و ۹۰۱۱ دلار در نوسان است. در زمان نگارش این خبر، بیت کوین در قیمت ۹ هزار و ۹۳۹ دلار تثبیت شده است.

روند صعودی جدیدی می‌تواند در همین نزدیکی‌ها باشد
آلیستر میلن، سرمایه‌گذار سرشناس بیت کوین، برای به اشتراک گذاشتن داده‌هایی که نشان می‌دهد حدود ۶۲ درصد از بیت کوین‌های طی سال گذشته منتقل نشده‌اند، به توییتر رفته و گفته است: وضعیت فعلی مشابه وضعیت قبل از جهش صعودی در سال ۲۰۱۷ است، هنگامی که قیمت رمزارز پرچمدار به بالاترین حد در تاریخ، یعنی نزدیک به ۲۰ هزار دلار، رسید.

پرداخت بیش از حد هزینه تراکنش معاملات بیت کوین ممکن است منجر به مناقصه قیمت‌ها شود

در جریان بالا رفتن قیمت بیت کوین در ابتدای سال، شبکه بیت کوین با بار سنگینی از معاملات روبرو شد و به سطوحی رسید که از فوریه ۲۰۱۸ دیگر مشاهده نشده بود. جالب اینجاست که این اتفاق با تحرکات قیمت این رمزارز رخ نداده و آمار مربوط به هزینه تراکنش معاملات بیت کوین در اواسط ماه می حدوداً کمی بیشتر از دو سال گذشته است. اندکی پس از شکل گرفتن یک پیک در این آمار، هزینه معاملات کاهش یافت و همچنان نسبتاً کم است و نشان‌ می‌دهد فعالیت عادی معاملات در شبکه بیت کوین با افت روبرو شده است.

هزینه‌های تراکنش در واقع هزینه‌هایی‌اند که کاربران شبکه برای پردازش معاملات در بلاکچین بیت کوین به ماینرها پرداخت می‌کنند. از آنجا که هر بلوک فضای محدودی را در خود جای داده است، ماینرها معمولاً تمایل دارند اول معاملاتی را به شبکه بلاکچین اضافه کنند که هزینه‌های بالاتری دارند. به عبارت دیگر گویا کاربران در معاملات بیت کوین در واقع، در یک مناقصه قیمتی قرار می‌گیرند و هزینه معاملات بسته به تعداد معاملات مورد نیاز برای پردازش، تغییر می‌کند. و از آنجا که هزینه واقعی معاملات در نوسان است، بررسی آن حائز اهمیت می‌شود.

آندریاس آنتونوپولوس، از طرفداران پروپاقرص بیت کوین، با تأکید بر لزوم پرداخت صحیح هزینه تراکنش معاملات بیت کوین، خاطرنشان کرد که تنها دو سناریو وجود دارد:

«یا هزینه تراکنش اندکی پرداخت می‌کنید و معامله خود را برای ساعت‌ها یا روزها در لیست انتظار می‌گذارید، در حالی که شاید حتی هرگز تأیید نشود. یا ناچارید هزینه‌های بیشتری را برای تراکنش‌هایتان بپردازید.»

بالاترین قیمت بیت کوین در سال پیش‌رو به ۲۰ هزار دلار نزدیک هم نخواهد شد!

چند ماه گذشته، دوران خوبی برای بیت کوین و طلا بود. رمزارز پیشرو از ماه مارس بیش از ۱۵۰٪ و طلا ۱۵٪ افزایش یافته‌ و هر دو سود قابل توجهی به همراه داشته‌اند. با این حال طبق گفته پیتر چِف، سرمایه گذار برجسته و از طرفداران سرمایه‌گذارای در طلا، بالاترین قیمت امسال بیت کوین حتی به ۲۰ هزار دلار نزدیک هم نخواهد شد.

پیتر چِف می‌گوید بیت کوین به کانال بیست هزار دلار نخواهد رسید
به علت فعالیت‌های بانک مرکزی و سیاست‌های پولی، طلا طی چند ماه گذشته صعود کرده است. این فلز گرانبها به بالاترین قیمت خود (در برابر دلار) نزدیک می‌شود و به نظر می‌رسد برای ادامه این روند رو به رشد آماده است. گرچه، متأسفانه ممکن است بیت کوین‌ــ‌طلای دیجیتال‌ــ‌سرنوشت طلا را نداشته باشد. پیتر چِف، مدیرعامل Euro Pacific Capital در ۲۸ ژوئن گفت:

«من فقط در مورد ۲.۵ سال گذشته صحبت می‌کنم. اشتباه کردم که ۸ سال پیش بیت کوین را نخریدم، اما دارندگان بیت کوین، بهتر بود دو سال و نیم پیش آن را بفروشند. طلا احتمالاً در سال ۲۰۲۰ به بالاترین میزان خود خواهد رسید و بالاترین قیمت امسال بیت کوین حتی به آن نزدیک هم نخواهد شد.»
چِف تنها کسی نیست که فکر کند امسال طلا بسیار خوب عمل خواهد کرد. با این حال، و با وجود شک و تردید چِف در مورد بیت کوین، بسیاری انتظار دارند که این رمزارز به ۲۰ هزار دلار برسد.

هیجانات حول بیت کوین در شبکه‌های اجتماعی با کاهش روبروست

حجم هیجانات حول بیت کوین در توئیتر از سومین هاوینگ بیت کوین در ماه مه سال ۲۰۲۰ با کاهش روبرو شده است که ممکن است در نتیجه عدم دستیابی بیت کوین به سطح قیمتی‌ای باشد که پس از هاوینگ از آن انتظار می‌رفت.

تحقیقی که توسط شرکت تحلیلی Crypto Analytics Santiment در روز دوشنبه (۲۹ ژوئن ۲۰۲۰) انجام شده نشان داده است هیجانات حول بیت کوین در توئیتر در حین هاوینگ این رمزارز به ۷۸۱.۵ رسیده است. با این حال، به نظر می‌رسد که اخیراً‌ منشن‌‌های مثبت در بستر رسانه‌های اجتماعی پایین آمده و مقدار آن به ۳۲۷.۰ رسیده است.

پیش از این، شاخص‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی مانند میزان توئیت‌ها، نظرات Reddit و غیره، هیجانات فزاینده در میان معامله‌گران را نشان می‌دادند. در ماه می سال ۲۰۲۰، نویسنده مشهور سریال هری پاتر، J.K. رولینگ توئیت کرد که به درک بیشتری درباره بیت کوین نیاز دارد. این توئیت سیلی از پاسخ‌های جامعه کریپتو درباره بیت کوین را به همراه داشت.

قبل از هاوینگ سوم بیت کوین، BTCManager در آوریل سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که هیجانات رو به افزایش است و کلمات «هاوینگ بیت کوین» در سطح جهانی ترند شده است. در همان ماه گزارش شد که تعداد آدرس‌های خرده‌فروشان بیت کوین از فوریه سال ۲۰۲۰ افزایش یافته و به بالاترین میزان خود (ATH) بالغ بر ۳ میلیون رسیده است.

با این حال، کاهش حجم توئیت‌های بیت کوین می‌تواند به دلیل انتظارات ناکام‌مانده در بین معامله‌گران باشد که معتقد بودند هاوینگ باعث جهش قیمتی در بیت کوین خواهد بود. اما چنین انتظاراتی خلاف روندهای تاریخی است. هاوینگ دومین که در سال ۲۰۱۶ رخ داد، تا دسامبر ۲۰۱۷ -که قیمت بیت کوین به بالاترین میزان خود یعنی ۲۰ هزار دلار رسید- باعث افزایش قیمت نشد.

یک میلیارد دلار قرارداد اختیار بیتکوین فردا منقضی خواهد شد

بازار قراردادهای اختیار به بزرگترین سررسید انقضای قرارداد‌ها تا کنون، نزدیک است. آیا باید منتظر موج‌های قیمتی باشیم؟

یک بسته‌ی میلیارد دلاری از اختیارات بیتکوین فردا منقضی خواهند شد و یک علامت سوال بر قیمت بیتکوین وجود دارد، بسته به این که معامله‌گران تصمیم بگیرند از اختیار خود استفاده کنند.

داده‌های Skew نشان می‌دهند که ۱۱۴۰۰۰ قرارداد اختیار در سطح بازار‌های مشتقات بیتکوین، فردا منقضی خواهند شد. این یعنی بازار بیتکوین از فردا بسته به این که معامله‌گران تصمیم به خرید، فروش و یا کنار گذاشتن اختیار خود بگیرند، شاهد نوسانات خواهد بود.

در بازار بیتکوین مشابه بازار‌های دیگر، اختیارات یک مشتقه مالی هستند که به معامله‌گران اختیار خرید یک دارایی را در یک قیمت از پیش تعیین شده در یک تاریخ مشخص اعطا می‌کند. یک اختیار call یعنی شما اختیار خرید یک دارایی را دارید و یک اختیار put به شما حق فروش آن را خواهد داد. سطوح قیمتی که معامله‌گران در آن خرید می‌کنند، strike نام دارند که چند ماه پس از قرارداد منقضی می‌شوند.

در عمل به این شکل خواهد بود: باب یک اختیار خرید بیتکوین را با قیمت برخورد ۷۰۰۰ دلار در ۲۵ ژانویه با تاریخ انقضا در ۲۵ ژوئن می‌خرد. حال که بیتکوین با قیمت ۹۰۰۰ دلار خرید و فروش می‌شود، باب به احتمال زیاد، قرارداد خرید خود را دنبال خواهد کرد، چرا که قیمت پرداختی برای بیتکوین ۷۰۰۰ دلار خواهد بود.

اما حرکت بازار تضمین شده نیست. نیکولاس پلکانوس از صندوق سرمایه‌گذاری NEM به خبرگزاری Decrypt گفته است که انقضای قرارداد‌ها، ممکن است اثر بزرگی بر قیمت نداشته باشد. اغلب اختیارات یا در طرف فروش، کم هستند (کمتر از ۹۰۰۰ دلار) و یا در طرف خرید بسیار زیاد (بیشتر از ۱۰۰۰۰ دلار) هستند. این یعنی آن‌هایی که این اختیارات را دارند، اگر ماشه‌ی قرارداد را بکشند سودی نخواهند کرد. وی افزود:

“حتی اگر بازار اختیارات از فردا بازار بیتکوین را تکان ندهد، بهره‌ی نهاد‌ها و موسسات یک زمینه‌ی مناسب را برای رشد ادامه‌دار مهیا می‌کند. در بلندمدت، بهره‌ی نهادی باید معادل با یک قیمت لحظه‌ای بالاتر شود.”

با عمومیت و محبوبیت بیشتر بیتکوین در محافل مالی، یک بازار اختیارات با نقد شوندگی بیشتر باید بتواند استراتژی‌های پیچیده را که به شدت مورد درخواست معامله‌گران نهادی است، باز کند.

اغلب این قرارداد‌ها از Deribit، یک صرافی مشتقات بیتکوین، هستند. این صرافی نوظهور فقط ۱.۲ میلیارد دلار قرارداد اختیار بیتکوین دارد که بعد از آن رقیب اصلی آن‌ها یعنی صرافی CME، قرارداد‌های اختیار در مجموع به ارزش ۴۴۱ میلیون دلار دارد.

بنابراین، ممکن است ما فوراً هیچ اقدام قیمتی بزرگی نداشته باشیم. این امر می تواند به این دلیل باشد که معامله گران در حال آمادگی برای یک مارتون هستند، نه یک مسابقه دو سرعت.

آدرس‌های فعال اتریوم به بالاترین میزان خود از می ۲۰۱۸ رسیده است

طبق اطلاعات ارائه‌شده توسط شرکت تحقیقاتی cryptocurrency Santiment، تعداد آدرس‌های فعال اتریوم به اوج دو ساله خود، یعنی ۴۸۶۰۰۰، رسیده است. آخرین باری که اتریوم این میزان از آدرس‌های فعال را تجربه کرده بود، به ماه می سال ۲۰۱۸ برمی‌گردد.

چه چیزی اتریوم را تقویت می‌کند؟
قابل ذکر است، اخیراً تعداد کیف پول اتریوم با حداقل ETH 0.1 به بالاترین سطح خود در طول زمان رسیده است. در همین حال، اتریوم از نظر هزینه‌های روزانه پرداخت‌شده در شبکه، همچنان و برای سومین هفته از بیت کوین پیشی گرفته است. طبق گزارشات پیشین U.Today، این موضوع به رشد سریع صدور Tether (USDT) نسبت داده می‌شود.

نسخه ERC20 از Tether بیشترین سهم از کل عرضه استیبل‌کوین‌ها را دارد. کاربران Tether برای انجام معاملات USDT مجبور به پرداخت هزینه گاز هستند (بنابراین با شبکه تعامل دارند).

با ارزش اقتصادی اکوسیستم غیرمتمرکز مالی (DeFi) که به $ ۱.۶۶ میلیارد دلار می‌رسد، این موضوع یک جریان مخالف بزرگ برای رشد معاملات اتریوم است.

اتر اتریوم را تحت‌الشعاع خود قرار داده است

گفتنی است با توجه به اینکه کاربران تصمیم گرفته‌اند به جای اتر، stablecoin ارسال کنند، افزایش معاملات اتریوم الزامی نیست.در ماه مه، نزدیک بود که ارزش کل توکن های ERC20 اتریوم را در بلاکچین خود مغلوب کند.

ارزش بازار تتر از مرز ۱۰ میلیارد دلار عبور کرد

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط Messari، ارزش بازار سکه‌های در گردش تتر که عنوان پراستفاده‌ترین رمزارز باثبات بازار را یدک می‌کشد، به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است.

اکنون تتر با برخورداری از ارزش بازاری برابر با ۱۰ میلیارد دلار، وارد باشگاه سکه‌هایی با ارزش بازار ۱۰ رقمی می‌شود که بیت کوین و اتریوم دو عضو دیگر آن هستند.

علاوه بر این، دستیابی به این موفقیت، جای پای تتر را به عنوان پیشروترین سکه در قلمروی رمزارزهای باثبات تثببت می‌کند. نزدیک‌ترین رقیب تتر USDC است که توسط صرافی کوین‌بیس صادر شده و با ارزش بازاری برابر با ۹۲۷ میلیون دلار، فاصله‌ی زیادی با تتر دارد.

شاید اختلاف میان ارزش بازار تتر و دیگر رمزارزهای باثباتی همچون TUSD، USDC و PAX را بتوان به عدم نیاز کاربران آن به رعایت مقررات شناخت مشتری یا همان KYC منتسب کرد؛ چرا که مشتریان می‌توانند حتی با وجود مشکلاتی در حوزه انطباق با قوانین نظارتی به خرید و فروش این رمزارز بپردازند.

کاهش ۳۰ درصدی حجم معاملات آنی بیت کوین همزمان با افزایش سهم بازار DEX‌ها در ماه ژوئن

بنابر داده‌های منتشر شده توسط وب‌سایت The Block، در ماه ژوئن، حجم ماهانه‌ی معاملات آنی و آتی بیت‌کوین به‌ترتیب با ۳۱.۹۸ و ۴۰.۳۹ درصد کاهش مواجه شده‌ است.

از آن سو، کاهش حجم معاملات در بازار بیت کوین با افزایش چشم‌گیر حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم یا همان DEX ها همزمان شده است. مطابق با داده‌های منتشر شده توسط Dune Analytics دکس‌ها در ماه ژوئن شاهد حجم ماهانه‌ای برابر با ۱.۵۱ میلیارد دلار بوده‌اند که نسبت به ماه مه، افزایش ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد. گفتنی است این افزایش نشانگر یک جهش ۴۶ درصدی نسبت به رکورد قبلی در ماه مارس است.

image 2

گفتنی است حرکت مخالف حجم معاملات روی دکس‌ها و صرافی‌های متمرکز بیت کوین (CEX‌ها) باعث افزایش نسبت میان این دو به ۲.۱ درصد شده است. از سویی دیگر، راه‌اندازی توکن‌های حکمرانی نظیر بالانسر و کامپوند در ماه ژوئن به افزایش حجم معاملات در بازارگردان‌های خودکاری نظیر Uniswap و Curve دامن زده است.

image 1

ناگفته نماند که حجم معاملات ماهانه آتی بیت کوین نیز با کاهش ۴۰ درصدی از ۵۵۷ میلیارد دلار در ماه مه به ۳۳۲ میلیارد دلار در ماه ژوئن رسیده است.

image

رمزارز Compound اکنون در صرافی Coinbase قابل دست یابی است

بنا بر اطلاعیه‌ای،‌ صرافی Coinbase رسما اعلام کرد که رمزارز Compound در تمام بستر‌هایش راه‌اندازی شده و کاربران این صرافی اکنون می‌توانند این رمزارز را در کنار سایر رمزارز‌ها بخرند، انتقال دهند و ذخیره کنند. این رمزارز برای مشتریان در تمام مناطق تحت پشتیبانی Coinbase قابل دست‌یابی است، البته به استثنای ایالت نیویورک.

این یک قدم مهم در مسیر مالی غیرمتمرکز از موارد استفاده کوچک تا تبدیل شدن به بخش غالب داستان رمزارز به حساب می‌آید. این قدم به احتمال زیاد پهنه‌ای از کاربران جدید را به گروه رو به رشد پروتوکل‌های مالی می‌افزاید.

توکن Compound

رمزارز (Compound (COMP یک توکن اتریوم است که این پروتوکل مالی غیرمتمرکز را اداره می‌کند. پروتوکل این امکان را می‌دهد که هر کسی بتواند از  طریق یک بازار غیرمتمرکز، توکن‌های اتریوم را عرضه کند و از آن بهره کسب کند و یا قرض بگیرد و بهره‌ی آن را بپردازد. در واقع با این پروتوکل امکان قرض گرفتن توکن‌های قفل شده توسط کاربران دیگر به عنوان نقدینگی، فراهم شده است.

توکن COMP برای حکم‌رانی پروتوکل استفاده می‌شود به این ترتیب که به دارندگان آن، حق رأی دادن را در مورد تغییرات پروتوکل، مثل نرخ‌های بهره برای سپرده‌های کوین پایدار، اعطا می‌کند. صرافی Coinbase در نتیجه‌ی یک سرمایه‌گذاری از طریق بازوی سرمایه‌گذاری شرکت، Coinbase Ventures، بخشی از توکن‌های COMP را در مالکیت خود دارد.

قیمت این توکن پس از آغاز توزیع آن بین تأمین‌کنندگان نقدینگی در این بستر، افزایش چشمگیری داشت و در اولین روز‌های معامله بیش از ۵۰۰ درصد رشد کرد. البته از دوشنبه قیمت COMP نزدیک به ۳۵ درصد کاهش یافت تا در حال حاضر این توکن با قیمت تقریبی ۲۱۵ دلار معامله شود. روشن شده است که انتشار و توجه پیرامون این توکن یک تقویت قابل توجه برای جامعه‌ی مالی غیرمتمرکز به حساب می‌آید. کاربران با ترکیبی از دارایی‌های دیجیتال، کوین‌های پایدار و پروتوکل‌های وام دهی مثل Compound، ریسک سرمایه‌گذاری خود را پوشش می‌دهند به طوری که بازده آن به صورت سالانه، از روش‌های رایج برای سرمایه‌گذاری بیشتر است.

ارزش صعودی این توکن به وضوح در مقدار ارزش بازاری تمام توکن‌های مالی غیرمتمرکز دیده می‌شود. در هنگام راه‌اندازی این توکن در آوریل، مجموع ارزش تمام توکن‌های پروتوکل‌های مالی غیرمتمرکز نزدیک به یک میلیارد دلار بود. حالا با افزایش قیمت COMP و آغاز توزیع توکن BAL از سوی شرکت Balancer، این رقم از مرز ۶ میلیارد دلار عبور کرده است.

صنعت

Coinbase به توافق سرمایه گذاری ۵ میلیون دلاری گراف پیوست

گراف، شرکتی که به برنامه‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند تا با داده‌های بلاکچین تعامل کنند، امروز اعلام کرد مبلغ ۵ میلیون دلار از فروش توکن جمع‌آوری کرده است.

گروه‌های Coinbase Ventures ،Framework Ventures ،ParaFi Capital و Digital Digital از جمله شرکت‌کنندگان در فروش توکن‌های شرکت سان فرانسیسکو بودند. این شرکت پیش از این ۲.۵ میلیون دلار به رهبری Multicoin Capital جمع آوری کرده بود.

گراف در وب سایت خود نوشت: برنامه‌های غیرمتمرکز (dapp ها) به پرسش‌هایی نیاز دارند، مانند: «چه کسی مالک زمین‌ها در دنیای واقعیت مجازی من است؟». پروتکل آن اطمینان حاصل می‌کند که پرسش‌هایی از این دست به روشی امن و مطمئن به برنامه‌های غیرمتمرکز می‌رسند.

بنیان گذار گراف در بیانیه‌ای گفت: «تیم ما زمان زیادی را برای ساختن سرورهای نمایه‌سازی اختصاصی و کار با خود سرورها صرف مرده است.» گراف تمامی زیرساخت‌های پیچیده بک‌اند را کنترل می‌کند.

وی گفت: «گراف یک پروتکل نمایه‌سازی را ایجاد کرده است که به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد برنامه های زیبایی را بدون سرورهای در حال اجرا ایجاد کنند.»

از زمان راه اندازی در سال ۲۰۱۸، گراف اکنون چندین اپلیکیشن زیرمجموعه دارد، از جمله Synthetix ،Uniswap و Aragon. ادعای پردازش ۵۰ میلیون پرسشنامه در روز و بیش از ۷۵۰ میلیون در ماه مه، افزایش ۴۵ درصدی نسبت به ماه قبل دارد.

میشل اندرسون، همبنیانگذار Framework Ventures، یکی از سرمایه‌گذاران فروش توکن‌های گراف، در بیانیه‌ای گفت که اعتبار این شرکت با Chainlink و Ethereum برابری می‌کند.

گراف گفته است که این اواخر امسال به سمت یک شبکه غیرمتمرکز حرکت خواهد کرد. Coinbase ،Framework و ParaFi از جمله شرکت‌کنندگان در این پروتکل پردازش پرسشنامه‌های توزیع شده بودند.

Elliptic در افزودن Zcash به بستر نظارتی خود، مسیر Chainalysis را دنبال می‌کند

به گزارش خبرگزاری Coindesk، شرکت تحلیل بلاکچین، Elliptic، دو کوین حریم خصوصی را به بستر مانیتورینگ خود افزود. افزوده شدن zcash و horizen به این بستر، به صرافی‌ها و سرمایه‌گذاران نهادی بینش درستی درباره زمان پایان رشته تراکنش‌ها ارائه می‌دهد تا بتوانند اقدامات احتیاطی مورد نیاز را انجام دهند.

حریم خصوصی یکی از انگاره‌های اصلی رمزارز و بلاکچین است. شرکت‌هایی که به دنبال استفاده از تراکنش‌های محافظت شده هستند باید مسیر درستی را طی نمایند. محقق ارشد این شرکت، تام رابینسون اشاره کرده:

“ما در حال کمک کردن به کسب و کارهایی هستیم که به تراکنش‌ها بر روی بلاکچین چشم دوخته‌اند و کاملا از حقوق مردم در رابطه با حریم خصوصی مالی دفاع می‌کنیم. اگر دیده شد که وجوه از یک آدرس محافظت شده دریافت شده‌اند، ممکن است نیاز باشد تا برخی فرآیند‌های انطباق اضافی انجام شوند. ما ابزار نظارت و دیده‌بانی تراکنش را فراهم می‌کنیم و قصدی برای ارائه این قابلیت برای رمزارزی چون مونرو که در آن همه چیز به صورت پیش فرض خصوصی است، نخواهیم داشت.”

چه میزان از حریم خصوصی؟

کوین‌های حریم خصوصی محدوده‌ای از فنون هوشمندانه برای جلوگیری از باقی گذاشتن یک دنباله از تراکنش‌ها روی بلاکچین دارند. در مورد zcash و ZEN، نوعی از اقدام حریم خصوصی انتخابی وجود دارد که کاربران می‌توانند انتخاب کنند که آیا تراکنش‌هایشان در بلاکچین قابل رویت باشد یا خیر.

بیشتر بخوانیم: زی کش (Zcash) چیست و تفاوت های آن با سایر رمزارز ها در چیست؟ 

مشابه آنچه صرافی‌ها می‌خواهند بدانند که آیا یک تراکنش بیتکوین از طریق یک مخلوط کن انجام شده (یک تکنیک برای ترکیب چند تراکنش برای مخفی کردن منشأ تراکنش)، Elliptic یک خدمت مشابه برای کوین‌های حریم خصوصی فراهم کرده که نشان می‌دهد آیا یک تراکنش از یک آدرس محافظت شده انجام گرفته است یا خیر.

این قابلیت به افزایش پذیرش این کوین‌ها کمک قابل توجهی می‌کند چرا که در برخی موارد صرافی‌ها مجبور شده‌اند تا این کوین‌های حریم خصوصی را از فهرست خدمات خود حذف نمایند. البته تحلیل‌های این شرکت نشان می‌دهد که در واقع zcash در تراکنش‌های غیرقانونی استفاده نمی‌شود. کندی از شرکت تحلیلی Chainalysis می‌گوید:

“تقریبا ۱۴ درصد از معاملات zcash در یکی از دو استخر محافظت شده zcash درگیر هستند. اما از این معاملات تنها ۶ درصد کاملا محافظت شده هستند (فرستنده، گیرنده و ارزش معامله همگی رمزگذاری شده هستند). این یعنی ۰.۹ درصد از کل معاملات Zcash.”

شرکت وام دهی و خرید و فروش رمزارزی Genesis Trading اعلام کرده است که از ابزارهای نظارت کیف پول و تراکنش شرکت Elliptic برای این دو کوین حریم خصوصی استفاده می‌کند.

بلاک چین و رمزارز در صدر علائم تجاری فعال ثبت شده در آمریکا

بنابر یافته‌های تحقیقاتی جدید وب‌سایت The Block، دو واژه‌ی «بلاک چین» و «رمزارز»، پرطرفدارترین کلماتی هستند که در نام و علائم تجاری ثبت شده در ایالات متحده رویت شده‌اند.

گفتنی است تعداد مجموع دفعاتی که از بلاک چین و رمزارز در نام‌ها و نشان‌های تجاری شرکت‌ها استفاده شده به ترتیب برابر با ۲۶۴۶ و ۲۳۸۲ بار بوده است.

دیگر واژه‌ها و عبارات نظیر «بیت کوین»، «عرضه اولیه سکه» و «اتریوم» اما کمتر از ۵۰۰ بار، مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

۱

آمار و ارقام یادشده از پایگاه داده‌ی سامانه‌ی جست‌وجوی الکترونیکی علائم تجاری آمریکا موسوم به TESS به دست آمده است. این سامانه تحت مدیریت دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده (USPTO) فعالیت می‌کند. گفتنی است USPTO به کاربران اجازه می‌دهد که بتوانند تمامی علائم تجاری ثبت شده در این پلتفرم را با یک جست‌وجوی ساده مشاهده کنند.

غول مالی ژاپن به‌دنبال راه‌اندازی یک صندوق سرمایه‌گذاری رمزارزی

اس‌بی‌آی هلدینگز، غول ژاپنی فعال در صنعت مالی می‌گوید درصدد تشکیل یک صندوق دارایی رمزینه‌ی جدید است و می‌خواهد ۵۰ درصد از موجودی آن را به توکن XRP اختصاص دهد.

قرار است این صندوق، طی چند ماه آتی راه‌اندازی شود. بنابر گفته‌های اس‌بی‌آی، صندوق رمزینه‌ی جدید به گونه‌ای طراحی شده که مشتریان بتوانند شانس خود را برای کسب سود از دارایی‌های رمزینه امتحان کنند.

در خلاصه‌ای از آنچه از این خبر در رسانه‌ها منتشر شده، آمده است:

اس‌بی‌آی گروپ می‌خواهد با راه‌اندازی این صندوق، امکان سرمایه‌گذاری در دارایی‌های رمزینه را برای سرمایه‌گذاران خرد و مستقل فراهم کند. دارایی‌های رمزینه، همبستگی اندکی با دارایی‌های سنتی نظیر سهام، اوراق قرضه و غیره دارند و باعث افزایش کارایی تنوع‌بخشی می‌شوند.

قرار است نیمی از موجودی این صندوق به توکن XRP و نیمی دیگر به بیت کوین و اتریوم اختصاص یابد.

بنابر شواهد به‌دست آمده، اس‌بی‌آی آلترنیتو اینوستمنت با همکاری با یک موسسه مالی ناشناس، مسئولیت راه‌اندازی و مدیریت این صندوق را برعهده گیرد. دیگر بخش‌های هلدینگ اس‌بی‌آی یعنی اس‌بی‌آی سکیوریتیز و مانی‌پلازا نیز قرار است کار فروش سهام این صندوق را به سرمایه‌گذاران مستقل رتق و فتق کنند.

پلتفرم مالی غیرمتمرکز تحت حمایت تیم دراپر توانست ۶.۵ میلیون دلار سرمایه جذب کند

یکی از پروژه‌هایی که از پشتیبانی تیم دراپر، سرمایه‌گذار سرشناس حوزه‌ی رمزارزها و چند صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه برتر سیلیکون ولی برخوردار است، به‌تازگی توانسته با فروش توکن، بیش از ۶ میلیون دلار سرمایه‌ جذب کند.

این توکن در واقع توکن حکمرانی اکوسیستم مالی غیرمتمرکز DeFi Money Market یا به اختصار DMM است. این پلتفرم یک بستر سوددهی مبتنی بر اتریوم است که مدعی است می‌تواند روی اتریوم و رمزارزهای باثبات DAI و USDC بهره‌ی ثابتی برابر با ۶.۲۵ درصد به کاربران خود پرداخت کند. در واقع، کاربران این پلتفرم می‌توانند با قرض دادن این سکه‌ها از یک نرخ بهره‌ی ثابت بهره‌مند شوند.

فروش عمومی توکن‌های این پروژه در قالب یک IDO و در دو صرافی غیرمتمرکز انجام شده است. گفتنی است صرافی‌های غیرمتمرکز، صرافی‌هایی هستند که برخلاف صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس، هیچ‌گونه نقش متولیانه در نگه‌داری از دارایی‌های کاربران ندارند.

توکن فروخته شده، نوعی توکن حکمرانی است که از آن می‌توان برای رای‌دهی در مورد آینده‌ی این پروژه استفاده کرد. در واقع، کسانی که این توکن را در اختیار دارند، می‌توانند در مورد افزوده شدن توکن‌های جدید یا دارایی‌های مورداستفاده برای پشتیبانی از توکن‌ها رای بدهند.

مانی گرام با پشتوانه ریپل، با مشارکت eWallet در امارات متحده عربی توسعه می‌یابد

به نقل از خبرگزاری u.today، شریک تجاری ریپل، مانی‌گرام، همکاری خود را با خدمات مالی دیجیتال (DFS LLC) که به صورت غیرمستقیم به بانک اسلامی دبی متصل است، آغاز کرده است.

این سرمایه گذاری مشترک به میلیون‌ها کاربر eWallet اجازه می دهد تا از طریق طیف گسترده‌ای از اپراتورهای کیف پول موبایل، پرداخت‌های آنی و کم هزینه را به بیش از ۲۰۰ کشور دنیا انجام دهند. این خدمات از طریق برنامه‌های تلفن هوشمند، درگاه‌های وب و رابط‌های مستقیم که از API استفاده می کنند قابل دست یابی است.

در این مطلب خبری که توسط PR Newswire منتشر شده، اشاره شده است که MoneyGram برای گسترش حضور خود در خاورمیانه و ادامه دادن به رشد دیجیتال در سطح جهان، با DFS LLC همکاری کرده است. به علاوه کشور امارات متحده عربی یکی از بزرگترین کشور‌ها در زمینه حواله پول است.

eWallet که توسط بانک مرکزی امارات قانون گذاری شده و دارای مجوز است، به مشتریان خود این امکان را می‌دهد تا پول را از طریق برنامه تلفن همراه و بدون نیاز به داشتن حساب بانکی (بر خلاف کیف پول‌های موبایل و برنامه‌های پرداخت دیگر) به صورت آسان و امن انتقال دهند. برای این کار، کاربران باید شناسه امارات و یک سیم کارت ارائه شده توسط یک اپراتور مخابراتی محلی داشته باشند. این راه‌حل پرداخت دیجیتال در تصاحب Digital Financial Services LLC است و از مشارکت بین دو بانک Etisalat و Noor به وجود آمده است. این فناوری به کشور امارات فرصت انتقال به یک اقتصاد آزاد بدون پول نقد را اعطا می‌کند.

جان مکافی می‌گوید که XRP توسط مانی‌گرام استفاده نمی‌شود

در یک توییت تازه، این شخصیت برجسته دنیای رمزارز‌ها، رمزارز ریپل (XRP) را بی‌ارزش دانسته و تأکید کرده که مانی‌گرام به مشتریان خود استفاده از این ارز مجازی را توصیه نمی‌کند. وی توضیح می‌دهد که رمزارز‌ها ذاتا بدون اعتماد هستند و با آن‌ها شما نیازی به اعتماد کردن به بانک یا هر سیستم پرداخت متمرکز ندارید. او مخصوصا از مانی‌گرام نام برد. وی رمزارز‌ها را نه به عنوان یک طبقه دارایی، بلکه به عنوان یک روش جایگزین برای پرداخت که مستقل از بانک و دولت است، می‌داند.

فروپاشی شرکت وایرکارد به هرج و مرج در بخش بانکداری بریتانیا انجامیده است

با گذشت یک هفته از ماجرای رسوایی مالی شرکت وایرکارد، هر روز ابعاد دیگری از این واقعه آشکار می‌شود.

پنجشنبه هفته گذشته، سرانجام وایرکارد، درخواست خود برای ورشستگی را تسلیم نهادهای مالی آلمان کرد. متعاقبا کارت‌های نقدی رمزارزی صادره توسط Crypto.com و TenX که وایرکارد مدیریت آن‌ها را در دست داشته، برای مشتریان ساکن در بریتانیا و اتحادیه اروپا مسدود شده‌اند.

روز جمعه، بسیاری از مشتریان بنگاه‌های فینتک بریتانیا که پیش‌تر با وایرکارد همکاری داشته‌اند، متوجه شده‌اند که موجودی حساب‌هایشان فریز شده است. آن‌طور که پیداست اداره کنترل مالی بریتانیا موسوم به FCA طی حکمی به شعبه نیوکاسل وایرکارد از آن خواسته که برای محافظت از دارایی‌های کاربران، دسترسی آن‌ها به حساب‌هایشان را مسدود کند.

از جمله شرکت‌های فینتک بریتانیا که پایشان در این ماجرا گیر کرده می‌توان به Curve، Pockit و ANNA Money اشاره کرد. گفتنی است مشتریان این شرکت‌ها کماکان سردرگم‌اند و در تقلا هستند تا با برپایی کارزارهایی در شبکه‌های اجتماعی از وضعیت حساب‌های خود مطلع شوند.

هنوز مشخص نیست که FCA چه زمانی دستور خود مبنی بر تعلیق فعالیت‌های شرکت‌های مرتبط با وایرکارد را لغو می‌کند تا مشتریان آسیب‌دیده بتوانند به حساب‌های خود دسترسی داشته باشند.

قانون‌گذاری

دستورالعمل تولید رمز ارزها در هیئت دولت تصویب شد

به گزارش کوین ایران و به نقل از کانال خبررسانی آخرین خبر رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا در رابطه با تصویب دستورالعمل جدید تولید رمز ارزها در هیئت دولت صحبت هایی را ایراد کرده است.

علی مویدی خرم ابادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا دقایقی پیش صحبت‌های زیر را در رابطه با تولید رمز ارزها و آخرین مصوبه دولت در این خصوص ایراد کرده است:

“خبر مهم این است که ما در بحث رمز ارزها که دغدغه بخشی از مردم است و این روزها درگیر آن هستند، با پیگیری مجدانه ستاد، هفته جاری در هیئت دولت مصوبه ای داشتیم و فعالین در این حوزه برابر با آیین نامه‌ای که در آینده نزدیک ابلاغ می شود، می توانند تمامی فعالیت های خود را در بستر قانونی انجام دهند.”

شایان ذکر است که توضیحات تکمیلی در رابطه با این خبر تا کنون منتشر نشده است و به محض اطلاع رسانی رسمی، خبر به روز رسانی خواهد شد.

لینک مصاحبه رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا در یوتیوب

تعیین تکلیف تجهیزات ماینینگ رمزارز موجود در ایران

هیئت وزیران برای ساماندهی و تسهیل فضای کسب‌وکار در کشور و برطرف کردن ابهامات فعالین حوزه استخراج رمز، نظارت بالاتر، کنترل و برنامه‌­ریزی دولتی بر فعالیت‌­های استخراج رمزارز، شفاف‌‌سازی فضای کار، ساماندهی و افزایش سلامت فعالیت‌های در این حوزه و حفاظت از منابع عمومی از جمله حوزه برق و انرژی، نسبت به تعیین تکلیف تجهیزات ماینینگ رمزارز موجود در ایران تصمیماتی اتخاذ کرد.

بر اساس مصوبات اخیر دولت، کلیه دارندگان دستگاه‌های استخراج رمزارز (ماینر) باید حداکثر ظرف مدت یک ماه از زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌کند، مشخصات هویتی خود و تعداد و نوع دستگاه‌های ماینر تحت مالکیتشان را در سامانه‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت، و طبق روال توضیح‌داده‌شده در همان سایت ثبت و  از طریق سامانه پرداخت اینترنتی همین وبسایت، کلیه حقوق و عوارض دولتی را پرداخت کنند.

طبق گزارش منتشر شده در وبسایت رسمی دفتر هیئت دولت در تاریخ ۸ تیرماه، دولت همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کرد ظرف مدت یک ماه از تاریخ عملیاتی شدن این سامانه اینترنتی، فهرست مراکزی که در این صنعت جواز تأسیس دارند، اعلام نماید. دارندگان تجهیزات ماینینگ رمزارز موجود در ایران نیز باید از تاریخ اعلام فهرست مذکور، ظرف مدت یک ماه، مجوزهای لازم را دریافت کنند یا دستگاه‌های ماینر خود را به مراکز موردتأیید تحویل دهند. مراکز تحویل گیرنده هم باید رسید تحویل را در همین سامانه بارگذاری کنند. نگهداری از دستگاه‌­ها در مراکز ممنوع اعلام شده است. این وزارتخانه همچنین دستورالعمل‌های لازم دریافت مجوز فعالیت را ظرف حداکثر یک ماه از تاریخ این مصوبه در درگاه ملی مجوزهای کشور (سامانهG۴b) بارگذاری خواهد کرد.

حکم عجیب دادگاهی در روسیه: سرقت بیت کوین جرم نیست؛ چون این ارز مجازی دارایی محسوب نمی‌شود

در تاریخ ۳۰ ژوئن، یکی از دادگاه‌های کیفری روسیه با اعلام اینکه بیت کوین به‌عنوان یک ارز مجازی، یک دارایی قانونی تلقی نمی‌شود، از پذیرش شکایت یک مالباخته مبنی بر اعاده‌ی بیت کوین‌های مسروقه‌ی خود امتناع کرد.

پرونده این ماجرا به سال ۲۰۱۸ بازمی‌گردد؛ زمانی که دو سارق با جعل هویت ماموران سرویس امنیت فدرال روسیه، فردی را ربوده و از او ۵ میلیون روبل پول نقد و ۹۹.۷ بیت کوین، اخاذی کردند. گفتنی است در نهایت با دستگیری این دو مجرم، هر یک به ۸ تا ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

در این میان، شاکی از دادگاه درخواست کرده تا سارقان را ملزم به بازگرداندن وجوه مسروقه کند. دادگاه نیز تا حدودی با درخواست وی موافقت کرده و طی حکمی از سارقان خواسته ۵ میلیون روبل سرقت‌شده را به شاکی بازگردانند. آنچه در این گیر و دار موجب تعجب همگان شده این است که به‌رغم درخواست شاکی مبنی بر صدور حکمی برای اعاده‌ی بیت کوین‌هایش، دادگاه اعلام کرده که قادر به انجام این عمل نیست. بنابر ادعای دادگاه، ارزهای مجازی هنوز توسط قانون روسیه به رسمیت شناخته نشده‌اند؛ بنابراین نمی‌توان حکمی مبنی بر بازگرداندن بیت‌کوین‌های مسروقه به مالک آن‌ها صادر کرد.

گفتنی است شاکی قصد دارد بخت خود را برای محکوم کردن سارقان، در دادگاه مدنی امتحان کند. البته صرف‌نظر از موفقیت یا عدم توفیق احتمالی وی، تصمیم دادگاه کیفری روسیه مبنی بر عدم صدور حکم برای سرقت بیت کوین، بسیار جنجال‌برانگیز است؛ چرا که بر این انگاره صحه می‌گذارد که سرقت بیت کوین، جرم محسوب نمی‌شود.

صرافی‌ها

صرافی بایننس از تکمیل فرایند بزرگترین ارتقای تاریخ خود خبر داد

صرافی بایننس پس از تکمیل آنچه بزرگترین ارتقای پلتفرم معاملاتی خود خوانده، با موفقیت توانست پروژه‌ی اورهال کامل موتور مچینگ خود را کامل کند.

اوایل هفته جاری بود که بایننس اعلام کرد در تاریخ ۲۸ ژوئن، اقدام به آپگرید پلتفرم معاملات آنی خود خواهد کرد. گفتنی است فرایند این ارتقا که ابتدا تصور می‌شد نزدیک به دو ساعت به طول بینجامد، سرانجام به پایان رسید و طی آن طیف گسترده‌ای از قابلیت‌های پلتفرم معاملاتی این صرافی از جمله بخش‌های واریز، برداشت، معامله‌ی آنی و همتا به همتا به‌روز شد.

بایننس از زمان راه‌اندازی در سال ۲۰۱۷ دستخوش طیفی وسیع از آپگریدها از بهبود عملکرد گرفته تا دیگر تغییرات بنیادی بوده است.

یک سال پیش، بایننس برای اولین بار، محصولات مالی متنوعی از جمله معاملات آتی و مارجین را در اختیار کاربرانش گذاشت. مدت کوتاهی پس از آن نیز محصولات دیگری نظیر قابلیت اعطای وام و سهام‌گذاری رمزارزی را به سبد محصولات متنوع خو اضافه کرد.

چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل سرشناس بایننس مدعی است ارتقای امروز، بزرگترین ارتقایی است که صرافی متبوعش تا به حال به خود دیده است. گفتنی است طی این ارتقا، موتور مچینگ پلتفرم معاملاتی این صرافی با یک زبان برنامه‌نویسی جدید پیاده شده که نزدیک به دو سال، توسعه‌ی آن به طول انجامیده است.

https://coiniran.com/?p=39874
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x