ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۷ تا ۱۴ اردیبهشت؛ احیای قیمت رمز ارزها، توکن تلگرام فعلا عرضه نمی‌شود

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

رونمایی از پیام رسان ضدسانسور مبتنی بر شبکه‌ی لایتنینگ

اخیرا، مهندس John Cantrell یک برنامه‌ی پیام‌رسان به نام Juggernaut ارائه کرده است. این برنامه روی لایه‌ی مقیاس‌پذیر بیت کوین یعنی شبکه‌ی لایتنینگ ساخته شده و پیام‌های رمزگذاری شده‌ی end-to-end، همتا به همتا و onion-routed ارائه می‌دهد. از برخی جهات می‌توان Juggernaut را یک نسخه‌ی ابتدایی‌تر و امن‌تر از اپلیکیشن مبتنی بر اتریوم Status یا اپلیکیشن سازگار با بیت کوین Sphinx Chat به شمار آورد. هر چند، زمانی که همه‌چیز بر پایه‌ی تجارت بنا می‌شود، Juggernaut حریم خصوصی را اولویت قرار می‌دهد.

Cantrell اظهار داشت این اپلیکیشن از نگرانی‌ها درمورد سانسور کردن الهام گرفته شده است؛ مانند آنچه در جریان بحران کرونا ویروس شاهدش بودیم. وی افزود در بحران کرونا ویروس WeChat و فیسبوک پست‌های مربوط به پاندمی را حذف می‌کردند و گوگل اپلیکیشن کلیسای آیداهو را به دلیل نقض قوانینش تعلیق کرد. همچنین، Knut Svanholm یکی از طرفداران بیت کوین اعلام کرد آمازون او را مجبور کرده بخشی از خلاصه‌ی کتابش را که در آن از کرونا ویروس صحبت کرده را حذف کند تا اجازه‌ی انتشار کتاب در Kindle را بگیرد.

Cantrell گفت: «به نظر می‌رسد به سمتی می‌رویم که دولت‌ها کانال‌های ارتباطی را از بین می‌برند و نمی‌توانیم درمورد چنین چیزهایی در توئیتر و جاهای دیگر نظر بدهیم. چنین سرویس‌هایی به ازای هر API که استفاده می‌کنیم یک ایمیل یا پیام متنی می‌فرستند و برای استفاده از آنها باید یک حساب کاربری بسازیم و از کارت اعتباری یا حساب بانکی خود در آن استفاده کنیم.»

Juggernaut یک برنامه‌ی پیام‌رسان است که به سرورهای تجاری متکی نیست و روی نود لایتنینگ برای تمام دستگاه‌ها راه‌اندازی می‌شود. بدین ترتیب افراد می‌توانند کلید عمومی نود خود را به عنوان نام کاربری استفاده کنند و به نودهای دیگر پیام ارسال کنند. ارسال پیام با این اپلیکیشن برای کاربرانی که مقدار کمی بیت کوین در شبکه‌ی لایتنینگ سپرده‌گذاری کرده‌اند و پیام مستقیم ارسال می‌کنند، هزینه‌ای نخواهد داشت. کاربرانی که از کانال‌های مستقیم استفاده نمی‌کنند باید مقدار ناچیزی هزینه بپردازند.

پرسش‌های متداول درباره اتریوم ۲.۰

جوزف لوبین، بنیانگذار شبکه اتریوم (ETH) و استودیوی وب غیرمتمرکز ConsenSys، سؤالات جدیدی را منتشر کرده است که جنبه‌های تجاری و طراحی نسخه‌ی اثبات سهام اتریوم ۲.۰ را پوشش می‌دهد.

فاز صفر در سال ۲۰۲۰، فاز یک در سال ۲۰۲۱

براساس این مطلب، چارچوب‌های زمانی برای گسترش اتریوم (ETH) 2.0 تحت تأثیر شیوع کویید-۱۹ و رکود متعاقب آن در بازار قرار نگرفته است. درست همانطور که قبلاً برنامه‌ریزی شده بود، مرحله اولیه توسعه شبکه (فاز ۰ یا Beacon Chain) در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی می‌شود مادامی‌که فاز ۱ در سال ۲۰۲۱ این بلاکچین را به ۶۴ قشر به هم پیوسته تقسیم می‌کند. تمام وجوه اتریوم (ETH) در زمان نقل و انتقالات امن است و نیاز به هیچگونه اقدامی از سوی دارندگان آن نخواهد بود. البته، ConsenSys خاطرنشان می‌کند که در حال حاضر امکان خرید اتریوم ۲.۰ وجود ندارد.

ابزارهای ConsenSys برای اتریوم ۲

استودیوی ConsenSys یکی از مجموعه تیم‌های غیرمتمرکز است که در توسعه اتریوم (ETH) 2.0 نقش داشته است. طبق سؤالات متداول، تلاشهای سازمانی آنها بر سه ابزار متمرکز است. اولین مورد، CodeFi Activate  که به سهامداران خرده‌فروش کمک می‌کند تا در فرایند اعتبارسنجی شرکت کنند. دومین مورد، شبکه‌های CodeFi Staking-as-a-service به‌عنوان یک محصول سازمانی مهم در سرمایه‌گذاری‌ها و شرکت‌های بزرگ عمل می‌کند. همچنین، این استودیو در حال ساخت PegaSys Teku است که به کاربران در فروش سهام و هم در توافقات جمعی شبکه کمک می کند.

اعتبارسنجی اتریوم ۲.۰ تا زمان اجرای به‌روزرسانی افزایش می‌یابد

شبکه اتریوم (ETH) در آستانه اجرای اتریوم ۲.۰ (ETH 2.0) شاهد افزایش چشمگیر اعتبارسنجی اتریوم ۲.۰ است. اتریوم دو یک پروتکل جدید است که می‌تواند الگوریتم اثبات انجام کار بلاک‌چین‌هایی همانند بیت کوین و اتریوم را پشت سر بگذارد و با یک حرکت رو به جلو، این الگوریتم را با پروتکل‌های اثبات سهام جایگزین کند. این پروتکل مکانیسم اجماع جدیدی ارائه می‌دهد و به کاهش فعالیت پیچیده شبکه کمک خواهد کرد، از این طریق ETH 2.0 قادر خواهد بود تایید تراکنش‌ها را سریع‌تر و ارزان‌تر انجام دهد.

« به‌صورت بالقوه چه تعداد اعتباردهنده اتریوم ۲.۰ وجود دارد؟ در حال حاضر، ۱۱۶۳۵۱ #Ethereum وجود دارند که ۳۲ کوین اتریوم یا بیش از این دارند که این میزان تقریباً ۱۴ درصد بیشتر از سال گذشته است.»

طبق توییت اخیر منتشرشده توسط Glassnode، در حال حاضر بیش از ۱۱۵،۰۰۰ نشانی با ۳۲ اتریوم یا بیشتر وجود دارد که نشان دهنده افزایش قابل توجه حداقل ۱۴ درصدی تاکنون در سال ۲۰۲۰ و ساختن یک معیار بالقوه برای تعیین اعتبار ETH 2.0 است.

این موضوع تصمیمی نیست که اخیراً اتخاذ شده باشد؛ دو سال پیش در سال ۲۰۱۸، بنیانگذار اتریوم، ویتالیک باترین گفت که پس از تغییرات اعمالی بر روی شبکه، کاربرانی که حداقل ۳۲ کوین اتریوم دارند، و نقش یک گره را در شبکه بازی می‌کنند با توجه به پروتکل‌های مکانیزم اجماع جدید پاداش دریافت خواهند کرد.

صرافی OkEx به تائیدکنندگان تست نت اتریوم ۲.۰ پیوست!

OkEx Pool، بازوی سپرده‌گذاری هولدینگ OkEx اعلام کرد به عنوان تائیدکننده‌ی اثبات سهام (PoS) به تست نت Topaz اتریوم ۲.۰ پیوسته است. آلیسا ژو، مدیر ارشد استراتژی OkEx در اینباره گفت که این صرافی به پتانسیل اتریوم و نقش آن در صنعت رمز ارزها اعتقاد دارد. وی همچنین فاش کرد که صرافی OkEx در حال برنامه‌ریزی برای تقویت توسعه‌ی اتریوم است.

تست نت Topaz در تاریخ ۱۶ آوریل توسط آزمایشگاه Prysmatic راه‌اندازی شده است. این نسخه جایگزین نسخه‌ی Sapphire است که در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. Prysmatic Labs یکی از چندین شرکتی‌ست که روی یک کلاینت‌ برای اتریوم ۲.۰ هستند. اتریوم ۲.۰ به شرکت‌های مختلف اجازه می‌دهد روی نسخه‌ی خود از کلاینت‌ها به طور مستقل کار کنند و به سازگاری آنها هنگام پیاده‌سازی توجه داشته باشند.

پیشی گرفتن شبکه BSV از ویزا در تعداد تراکنش‌ها بر ثانیه

بیت‌کوین اسوسیشن می‌گوید شبکه BSV از شبکه پردازشگر کارت‌های اعتباری ویزا در تعداد تراکنش‌ها در ثانیه پیشی گرفته است. آنها همچنین مدعی هستند که استخراج کنندگان BSV پاداش‌های مناسبتری نسبت به بیت‌کوین دریافت می‌کنند.

در اولین گزارش سالانه بیت‌کوین اسوسیشن عنوان شده است که تست مقیاس این شبکه به طور مستمر از پردازش ۱۳۰۰ تراکنش در هر ثانیه خبر می‌دهد. رکورد تعداد تراکنش در این شبکه ۶۴۰۰ تراکنش در ثانیه بوده است.

“اگر تعداد تراکنش در هر ثانیه را زیر ذره بین قرار دهیم، شبکه ویزا که به عنوان یک استاندارد پرداخت مطرح می‌باشد، به طور میانگین ۱۷۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند.”

سایز هر بلاک پردازش شده در این شبکه ۲ گیگا بایت است که ظرفیت ذخیره سازی ۷.۸۷۷ میلیون تراکنش را دارد.

شبکه بیت‌کوین‌کش BCH و بیت‌کوین SV زمانی ظهور کردند که بحث بر سر مقیاس پذیری بیت‌کوین بالاگرفته بود. بیت‌کوین به خاطر مشکل مقیاس پذیری ناتوان در افزایش کاربردپذیری گسترده است. این دو شبکه با افزایش سایز بلاک‌ها به جنگ مشکل مقیاس پذیری شبکه بیت کوین رفته اند.

گفتنی است که این گزارش سالیانه که از فوریه ۲۰۱۹ تا فوریه ۲۰۲۰ را شامل می‌شود، مدعی است که استخراج‌گران BSV در این مدت پاداش تراکنش بیشتری نسبت به شبکه بیت کوین دریافت کرده اند.

کاردانو به شبکه Shelley نزدیک می‌شود

رمز ارز محبوب و خوشنام کاردانو و بلاک‌چین آن به بروز رسانی Byron خود نزدیک می‌شوند.  این به روز رسانی که در ماه مارس انجام خواهد شد، راه را برای رسیدن به شبکه اصلی Shelley هموار می‌کند. در فاز Byron اجزا بسیاری آپدیت خواهند شد و این به روز رسانی ۱۸ ماه طول خواهد کشید.

این پروژه اولین بلاک خود را بر روی بلاک‌چین Shelley در زمان تست نسخه آزمایشی خصوصی ایجاد کرد. این نشانه هرچه نزدیک تر شدن کاردانو به اجرای موفقیت آمیز بلاک‌چین طراحی شده Shelley است.

مدیر اجرایی کاردانو چارلز هاسکینسون در شبکه اجتماعی توئیتر راه اندازی مجدد شبکه و ایجاد موفقیت آمیز اولین بلاک را تایید کرده است. او تاکید کرد که این بلاک توسط دوستان نزدیک و خانواده اصلی کاردانو ایجاد شده است.

مطابق با گزارش ها آپدیت Byron سه جزء اصلی خواهد داشت و از یک مکانیزم اجماع جدید بهره خواهد جست. Daedalus wallet نیز به روز رسانی خواهد شد. ایجاد اولین بلاک فاز اول را کامل کرده است. به زودی فاز بعدی که هایبرید است اجرایی خواهد شد. در این مرحله کاربران اجازه خواهند داشت از بلاک‌چین Byron به شبکه Shelley آپگرید شوند.

در شبکه Shelley کاربران می‌توانند با استفاده از کوین‌های خود از شبکه محافظت کنند و همچنین پاداش دریافت نمایند. باید دید چه در انتظار این بلاک‌چین محبوب نشسته است.

باگ در پروتکل دیفای باعث شد ۳۰,۰۰۰ دلار اتر برای همیشه مسدود شود

یک باگ در کدبیس پروتکل هجیک (Hegic) – پروتکل معاملات آپشن‌های دیفای – باعث شد که ساختارهای آپشن‌های این پروتکل قابل بازکردن (Unlockable) شوند. این باگ در پروتکل دیفای باعث به وجود آمدن درگیری لفظی سختی بین خالق این پروتکلِ معاملات آپشن‌های دیفای و Trail of Bits حسابرس قراردادهای هوشمند شد.

هدف حسابرسی چیست؟

این قبیل اکسپولیت‌ها برای دیفای تازگی ندارد اما در ماجرای اخیر هکر یا اکسپولیتی در کار نبوده و یک غلط املایی ساده باعث به وجود آمدن این اتفاق بوده است. اشتباه املایی بسیار کوچکی در حد حذف کردن یک S از کد مربوطه که به وجودآورنده‌ی این باگ در پروتکل دیفای شده است. در پی این اشتباه گرچه کاربران می‌توانستند سرمایه های خود را برداشت کنند اما سرمایه‌شان پس از منقضی شدن آپشن‌ها باز نمی‌شد. پس از این که این خطا توسط مولی وینترمیوت (Molly Wintermute) خالق و تنها توسعه دهنده هجیک شناسایی شد، وی بلافاصله کاربران خود در دیسکورد، توییتر و تلگرام را از این موضوع آگاه کرد و نسبت به آن هشدار داد.

اعتماد کاربران به پروتکل‌های دیفای

حسابرسی‌های قرارداد هوشمند، گرچه برای کاربران حرفه‌ای که خودشان می‌توانند کد را حسابرسی کنند، موضوع مهمی نیست اما برای دیگر کاربران به مثابه مهر تاییدی از جانب متخصصان امنیتی در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل شرکت‌های حسابرسی مانند ConsenSys و MythX، اتحادیه اعتمادسازی اتریوم (Ethereum Trust Alliance) را راه‌اندازی کردند تا کاربران معمولی مرجعی برای رتبه‌بندی امنیتی قراردادهای هوشمند داشته باشند.

دستیابی تلگرام به ۴۰۰ میلیون کاربر به‌رغم ممانعت SEC از راه‌اندازی شبکه‌ی بلاک چینی این پیام‌رسان موسوم به TON

تلگرام، پیام‌رسان نام‌آشنا روز جمعه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که توانسته به تعداد ۴۰۰ میلیون کاربر فعال در ماه دست پیدا کند. گفتنی است روزانه دست‌کم ۱.۵ میلیون کاربر جدید در این اپلیکیشن پیام‌رسانی ثبت نام می‌کنند.

تلگرام به‌دلیل درگیری در یک پرونده‌ی حقوقی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) نتوانسته دسترسی این ۴۰۰ میلیون کاربر را به شبکه‌ی بلاک چینی خود موسوم به TON برقرار کند.

قرار بود این شبکه‌ی بلاک چینی، یک منبع درآمدزایی از صدها میلیون کاربر تلگرام باشد. در حال حاضر، تلگرام هیچ درآمدی از محل تبلیغات ندارد و به ثروت بنیان‌گذاران خود متکی است. گفتنی است پاول و نیکولای دورف، بنیان‌گذاران تلگرام پیش‌تر با راه‌اندازی نسخه‌ی روسی فیسبوک، ثروت هنگفتی به جیب زده بودند.

با این حال، قرار نیست تا ابد هزینه‌های تلگرام از جیب سرمایه‌گذاران و بنیان‌گذاران آن تامین شود. از این رو موسسان تلگرام بر آن شدند تا با راه‌اندازی یک شبکه‌ی بلاک چینی، هزینه‌های سرسام‌آور نگه‌داری پلتفرم پیام‌رسانی خود را تامین کنند. این شبکه‌ی بلاک چینی که TON نام گرفته به گونه‌ای طراحی شده که از پلتفرم‌های مشابهی همچون اتریوم، سرعت بیشتری داشته باشد.

اما درگرفتن هیاهوی تبلیغاتی پیرامون TON، مقامات ناظر و نهادهای رگولاتوری به دقت این پروژه را زیر ذره‌بین خود قرار دادند و در ادامه دستور توقف فعالیت آن در ماه مارس، صادر شد. گفتنی است کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا چندی پس از معرفی شبکه‌ی TON اعلام کرد که فروش ۱.۷ میلیارد دلار توکن این شبکه، غیرقانونی و خلاف مقررات مصوب است. پرونده‌ی تخلفات تلگرام در پروژه‌ی TON از اکتبر ۲۰۱۹ روی میز SEC قرار دارد و مانع از آن شده که این پروژه راه‌اندازی شود.

شواهد حاکی از آن است که هفته‌ی آینده، تلگرام ممکن است مبالغ دریافتی از سرمایه‌گذاران را مطابق با مفاد مندرج در موافقتنامه‌ی خرید توکن گرم (GRAM) به آ‌ن‌ها بازگرداند. مطابق با این مفاد، تصریح شده است که اگر شبکه‌ی بلاک چینی تلگرام تا تاریخ ۳۰ آوریل راه‌اندازی نشود، تمام مبالغ جذب شده از سرمایه‌گذاران به آن‌ها عودت داده خواهد شد.

تلگرام اسیر چنگال قانون گذارای آمریکا؛ توکن گرام فعلا توزیع نمی‌شود

پلتفرم پیام‌رسان تلگرام اعلام کرده بنا به حکم دادگاه ایالات متحده فعلا نمی‌تواند توکن‌های گرام (Gram) را توزیع کند و شبکه‌ی بلاک چینی TON را راه‌اندازی نماید. تلگرام همچنین اعلام کرده که به چانه‌زنی با قانون‌گذاران در مورد شبکه‌ی بلاک چینی TON ادامه خواهد داد.

آخرین مهلت راه‌اندازی تلگرام امروز، ۳۰‌ام آوریل بود که به دلیل عملیاتی نشدن آن سرمایه‌گذاران گرام اکنون می‌توانند وجوه خود را مطالبه کنند.  تلگرام به سرمایه‌گذارانش پیشنهاد بازپرداخت ۷۲٪ از سرمایه را به صورت فوری و ۱۱۰٪ به صورت مدت‌دار تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ را داده است و از آنان خواسته تا آخر این هفته نوع بازپرداخت مورد نظر خود را مشخص کنند.

این در حالیست که اخیرا خبرگزاری‌ها از قول یک منبع آگاه نقل کردند که به زودی سیستم عامل شبکه‌ی بلاک چینی TON در گوگل پلی و اپ استور برای تلفن‌های هوشمند و رایانه‌های شخصی در دسترس توسعه‌دهندگان و کاربران قرار خواهد گرفت. این منبع آگاه گفته است که این سیستم عامل جایگزینی برای سیستم‌عامل‌های موجود نیست بلکه یک افزونه است که کاربران را قادر به پشتیبانی از اپلیکیشن‌های بلاک چینی می‌سازد. طبق گزارش‌ها این سیستم عامل در آینده عملیات متنوعی انجام خواهد داد و از رمز ارزهای بسیاری پشتیبانی خواهد کرد.

Storj فضای ذخیره‌سازی رایگان برای تحقیقات کروناویروس را راه‌اندازی می‌کند

شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز Storj، برنامه‌ای ارائه داده است که فضایی ابری را به صورت رایگان برای تحقیقات کروناویروس در اختیار شرکت‌های مرتبط با این تحقیقات قرار می‌دهد.

سازمان‌های تحقیقاتی درباره کووید-۱۹ واجد شرایط دریافت ۲ ترابایت حافظه‌اند

در تاریخ ۲۲ آوریل، شبکه ابری مبتنی بر بلاک‌چین، Storj ، برنامه‌ای ارائه داد که امکان ذخیره‌سازی آنلاین رایگان را برای سازمان‌هایی که در تحقیقات مربوط به مبارزه جهانی علیه همه‌گیری کرونا ویروس شرکت می‌کنند، فراهم کرد. برنامه ذخیره‌سازی Storj یک ترابایت فضای ذخیره رایگان ابری را در اختیار سازمان‌های واجد شرایط قرار می‌دهد. اشخاص واجد شرایط نیز به مدت یک سال پهنای باند ماهانه یک ترابایت ذخیره‌سازی را در پلتفرم ابری غیرمتمرکز Tardigrade خود دریافت می‌کنند.

Storj  متعهد شده است در مجموع پنج پتابایت اطلاعات و فضای ذخیره‌سازی در اختیار واجدین شرایط قرار دهد و اعلام کرده‌است گزارش شرکت‌هایی را که بیشتر از یک ترابایت حافظه درخواست می‌کنند نیز بررسی خواهد کرد. استورج فضایی برای ذخیره‌سازی فایل‌های اپن-سورس غیر متمرکز است که از رمزنگاری و بلاک‌چین، برای ذخیره کردن داده‌ها در یک شبکه همتابه‌همتا استفاده می‌کند.

جامعه کریپتو بر علیه کووید-۱۹ قیام می‌کند

جامعه کریپتو علاوه بر ارائه کمک‌های مالی و مادی، با اهدای منابع محاسباتی به پلتفرم تحقیقاتی Folding@Home برای مقابله با کرونا ویروس کمک کرده‌است. F@H توسط یک کنسرسیوم جهانی آزمایشگاه‌های تحقیقات علمی به منظور پیشبرد قدرت کامپیوترها به سمت تحقیقات پزشکی ایجاد شد. در واکنش به کووید-۱۹، F @H پروژه‌ای را برای انجام شبیه‌سازی ساختار مولکولی ویروس برای اطلاع از توسعه درمان‌های بالقوه آغاز کرده است.

در تاریخ ۳۱ مارس، شرکت مبتنی بر بلاک‌چین، Bitfury، اعلام کرد برخی از منابع خود را به F@H اختصاص داده است. شرکت‌های دیگر مانند Golem و Tezos نیز به دنبال آن کمک‌های محاسباتی خود را ارائه کردند.

Algorand برای گسترش پذیرش بلاک چین در حوزه‌ی مالی به WSBA پیوست

اتحادیه‌ی بلاک چینی وال استریت (WSBA) روز گذشته اعلام کرد پلتفرم رمز ارزی اثبات سهام (PoS) Algorand به این اتحادیه پیوسته است. بدین ترتیب Algorand با شرکت‌های فناوری و مالی عضو این اتحادیه همکاری خواهد کرد. هدف این اتحادیه استفاده از پتانسیل فناوری بلاک چین در بازارهای مالی است.

به گفته‌ی ران کوارانتا، رئیس WSBA، فناوری ارائه شده توسط الگورند با معیارهایی که اتحادیه در پی تقویت آن است مطابقت دارد و موجب پذیرش بلاک چین در بازارهای مالی می‌شود. به گفته‌ی وی الگورند توسط Silvio Micali، دانشمند مشهور رایانه و برنده‌ی جایزه‌ی تورینگ ایجاد شده و در قلب رمزنگاری مدرن کار می‌کند. الگورند یک تکنولوژی اثبات سهام محض بدون مجوز ارائه می‌دهد که ابزاری در توسعه‌ی عدم تمرکز و بدون مرز کردن اقتصاد خواهد بود.

اخیرا، شرکت سرمایه‌گذاری بلاک چینی Eterna با Borderless Capital همکاری کرد و Eterna Borderless Venture Studio را ایجاد کرد تا از پروژه‌های پلتفرم الگورند حمایت کنند. این برنامه با هدف تامین مالی برای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و حمایت از کارآفرینان شکل گرفته است.

Telos ویژگی‌ های بلاکچین را به بازی‌های مبتنی بر Unity و Steam می‌آورد

Telos از همکاری با سه بازی خبر داده است که توسعه دهندگان را قادر می‌سازد عملکردهای مبتنی بر بلاکچین را در بازی‌های موجود روی پلتفرم‌های Unity و Steam ادغام کنند.

دومین بلاکچین فعال، Telos، از همکاری با سه شرکت بازی‌سازی در تاریخ ۲۸ آوریل خبر داد و تصمیم دارد ویژگی‌ های بلاکچین را به بازی‌های موجود در پلتفرم‌های Unity و Steam بیاورد. مشارکت Telos با Blockbastards باعث می‌شود شبکه، میزبان پلتفرم Qudo این شرکت، همراه با ارائه بازاریابی و پشتیبانی فنی باشد.

Qudo یک مکانیزم پاداش مبتنی بر توکن است که حول محور اثبات گیم‌پلی می‌گردد و می‌تواند در هر بازی ساخته شده با استفاده از پلتفرم Unity ادغام شود. کاربران می‌توانند برای دستیابی به اهداف خاص یا به سادگی در ازای ساعت‌های بازی کردن زیاد، پاداش کسب کنند.

براساس آمار و ارقامی که خود Unity ارائه داده است، بیش از ۳.۳ میلیارد دستگاه در سال گذشته بازی‌های ساخته‌شده روی این پلتفرم را اجرا کرده‌اند، بنابراین Qudo به‌طور بالقوه می‌تواند مخاطبان زیادی برای پاداش‌های کریپتو داشته باشد. این پلتفرم به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بر تجربه گیم‌پلی متمرکز شوند، و بدون نیاز به تجربه قبلی در زمینه بلاکچین، پاداش‌های رمزارزی دریافت کنند. به گفته  João Abrantes مدیرعامل شرکت Blockbastards:

«در بازی‌های سنتی، ما دیده‌ایم که سیستم‌های اعتباری درون بازی تمایل دارند که بیشترین درآمد را کسب کنند، و اکنون می‌توانیم همین تجربه را همزمان با Qudo، با استفاده از ویژگی های بلاکچین در شبکه Telos ارائه دهیم.»

پلتفرم‌ توکن امنیتی ایالات متحده (TokenSoft) به انجمن بلاک‌چین پیوست

مقامات آمریکا از آنجایی که مالک دامنه وبسایت مربوط به کویید-۱۹ سعی ‌می‌کرد در آن با استفاده بیت‌ کوین کلاهبرداری کند، دامنه مربوطه را ضبط کردند. دامنه، coronaprevention.org با قیمت ۵۰۰ دلار به فروش گذاشته شده بود. توقیف این دامنه در واکنش به افزایش کلاهبرداری‌های رمزارزی در جریان کووید-۱۹ صورت می‌گیرد.

دفتر دادستان آمریکا ادعا کرد که صاحب دامنه آن را در انجمنی مربوط به هکرها ارسال کرده است. در دادگاه، فروشنده فقط با عنوان «الف» مشخص شد و ادعا کرد که این دامنه برای فروش محصولات با تقاضا بالا است. وی ۵۰۰ دلار درخواست خرید داشت و در قبال آن فقط بیت کوین می‌پذیرفت.

وزارت دادگستری همچنین ادعا می‌کند که یک نماینده از بخش امنیت داخلی به فروشنده مراجعه کرده و در مورد دامنه سؤال کرده است. گفته می‌شود فروشنده به نماینده گفته است که این دامنه برای فروش کیت‌های آزمایش تقلبی کاملاً مناسب است. وی افزوده بود که خودش می خواسته این کار را انجام دهد، اما هنوز نتوانسته بود به اندازه کافی پول دریافت کند تا بتواند آنها را از Alibaba (یک سایت تجارت الکترونیکی چینی) خریداری کند. او همچنین اشاره کرده بود با استفاده از سرویسی مستقر در خارج از کشور برای دامنه‌ وبسایتش راه دسترسی و ردیابی مقامات ایالات متحده آمریکا را بسته است.

Timothy She، دادستان ایالات متحده، به قانون‌شکنانی که از بیماری همه گیر کووید-۱۹ و فضاهای آنلاین ناشناس سوءاستفاده و اقدام به کلاهبرداری‌های رمزارزی می‌کنند، هشدار داد.

بازار

تاثیر کشمکش هالوینگ و همه‌گیری کرونا بر قمیت BTC چه خواهد بود؟

بسیاری از بیت کوینرها معتقدند چاپ بی‌رویه‌ی پول توسط بانک‌های مرکزی پس از سقوط بازارها به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا موجب ابر تورم می‌شود و قیمت BTC را به شدت افزایش می‌ دهد. با این حال، برخی از متخصصان استرالیایی و آمریکایی از جمله بانک مرکزی استرالیا، ING Bank، نیویورک تایمز و UBS پیش بینی می‌کنند با رکود مواجه باشیم. این سازمانها معتقدند افت قیمت نفت و کاهش تقاضا می‌تواند موجب کاهش فشار شود.

Paxful در یک بررسی جدید که از ۵۰۰ کاربر رمز ارز ها نشان داد که بیش از نیمی از دارندگان بیت کوین در ایالات متحده رمز ارزها را محافظی در برابر تورم می‌داند. تحلیلگران بیت کوین معتقدند افزایش چاپ پول در جهان و نصف شدن عرضه بیت کوین در روزهای آتی منجر به افزایش شدید قیمت بیت کوین تا پایان سال خواهد شد. حتی گزارش‌ها حاکی از آن است که مردم آمریکا با کمک هزینه‌هایی که دولت به آنها پرداخت کرده بیت کوین و سایر رمز ارزها را خریداری کرده‌اند.

از طرف دیگر کاشناسان ابراز می‌کنند افت قیمت نفت جهان را وارد رکود می‌کند. آنها معتقدند همه‌گیری ویروس کرونا یک شوک عظیمم اقتصادی بوده و منابع تولیدی جهان را خاموش کرده است. از کار افتادن صنعت گردشگری، هوانوردی و ورزشی میزان استفاده از نفت به کمترین میزان تاریخی خود رسانده و نرخ بیکاری را در ایالات متحده به ۲۲ میلیون نفر رسانده است. همه‌ی اینها نوید یک رکود بزرگ را می‌دهند.

احیای قیمت بیت کوین پس از سقوط ناشی از کرونا

بهای بیت کوین به سطوح قبل از سقوط ناگهانی در ماه مارس رسیده است. روز گذشته بنابر آمار و ارقام وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ، قیمت بیت کوین به ۷۶۴۱ دلار رسید که حدودا برابر با سطوح قیمتی پیش از سقوط بازار رمزارزها در اواسط ماه مارس است. گفتنی است در حال حاضر، قیمت بیت کوین برابر با ۷۵۸۸ دلار است.

اگر قیمت بیت کوین در همین بازه‌ تثبیت شود، می‌توان نتیجه گرفت که این رمزارز پیشتاز توانسته خود را از مهلکه‌ی بزرگترین سقوط بازارهای مالی طی چند دهه‌ی اخیر در عرض یک ماه، نجات دهد. البته، بحران ویروس کرونا هنوز به پایان نرسیده و ممکن است فراز و نشیب‌های دیگری در راه باشد.

پیش‌تر تصور همگان بر این بود که بیت کوین هرگز از روندهای بازارهای سنتی پیروی نمی‌کند؛ اما سقوط بهای این رمزارز در پنج‌شنبه‌ی سیاه اثبات کرد که این‌گونه نیست. گفتنی است قیمت بیت کوین در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۲۰ با دنباله‌روی از دیگر بازارها از ۷۶۵۰ دلار به ۴۱۰۷ دلار رسید. چند روز پیش از این سقوط بهت‌آور، بیت کوین در محدوده ۹۱۰۰ دلار دادوستد شده بود.

اما نباید از این نکته غافل شد که احتمال دارد افزایش بهای بیت کوین ناشی از به حرکت درآمدن چرخ اقتصاد و کاهش محدودیت‌های حضور در اجتماع باشد.

گلدمن ساکس در روز دوشنبه هفته گذشته نوشته بود:

بانک مرکزی و کنگره‌ی آمریکا دست در دست یکدیگر، اقتصاد را از افتادن در ورطه‌ی سقوطی هولناک نجات دادند. سرمایه‌گذاران نیز رویکرد «بگذارید هر چه می‌خواهد بکند» در قبال بانک مرکزی آمریکا اتخاذ کردند.

ناگفته نماند که بانک مرکزی آمریکا موسوم به فدرال رزرو برای کاهش اثرات سوء ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا ۵ هزار میلیارد دلار به بازارهای مالی و پولی تزریق کرده و نرخ بهره‌ی خود را نیز تا حول و حوش صفر کاهش داده است.

قیمت بیت کوین از ۹۰۰۰ دلار عبور کرد، بازار رمز ارزها سبزپوش شد!

قیمت بیت کوین با ادامه‌ی روند صعودی با رشدی ۱۷ درصدی از ۹۰۰۰ دلار گذشت. طبق داده‌های نمودار معاملاتی در وبسایت TradingView.com قیمت ببیت کوین (BTC) از روز ۱۳ مارس که به ۳۸۵۰ دلار رسید، رشدی ۱۳۰ درصدی داشته و بدین ترتیب بهترین بازدهی را نسبت به دارایی‌های دیگر طی سال ۲۰۲۰ ثبت کرده است. در تصویر زیر بازدهی بیت کوین (BTC) با رنگ نارنجی، طلا با رنگ زرد، نفت با رنگ مشکی و شاخص S&P500 با رنگ آبی مشخص شده است.

2020 04 30 091649 min

به دنبال اقدامات پیشگیرانه‌ی دولت‌ها در همه‌گیری ویروس کرونا قیمت بیت کوین کاهش یافت و تا ۳۸۵۰ دلار نیز سقوط کرد. دیگر بازارها نیز با کاهش فاصله‌گذاری اجتماعی در حال بهبود هستند. با این وجود به نظر می‌رسد نصف شدن پاداش استخراج (هاوینگ) بیت کوین طی روزهای آتی پیش‌راننده‌ی اصلی این افزایش قیمت باشد. هاوینگ هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد و طی آن پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود تا عرضه‌ی آن متناسب گردد.

با افزایش قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته چانگ‌ ژائو، مدیرعامل صرافی بایننس، اعلام کرد حجم معاملات این صرافی به رکورد جدید ۱۱ میلیارد دلار رسیده است. با این حال صرافی‌های بسیاری از جمله کوین بیس و بیتمکس در نتیجه‌ی این افزایش حجم معاملات دچار مشکل شدند.

عوامل رشد قیمت بیت کوین چه بود؟

طبق داده‌های وبسایت Coinmarketcap، قیمت بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته از ۷۷۰۰ به ۸۸۳۰ دلار در زمان نگارش این خبر رسیده و رشدی ۱۵ درصدی ثبت کرده است.

سه دلیلی که به عنوان عوامل اصلی رشد قیمت بیت کوین برشمرده می‌شود عبارتند از افزایش حجم تبادل بیت کوین در صرافی‌ها، شکستن سطح مقاومت تاریخی و افزایش قابل توجه تقاضا موسسات.

صعود اخیر بیت کوین حجم مبادلات زیادی به همراه داشته که موجب رکورد جدیدی در حجم مبادلات صرافی‌‌ها شد و صرافی بایننس به رکورد ۱۲.۵ میلیارد دلار در روز رسید و پلتفرم کوین بیس نیز مدتی از کار افتاد. این درحالیست که حجم مبادلات آتی بیت کوین نسبتا کم است و بیتمکس کمتر ۵۰۰ میلیون دلار معامله ثبت کرده است.

از طرفی، معامله‌گران می‌گویند بیت کوین با گذشتن از ۸۰۰۰ دلار مقاومت تاریخی خود را شکسته است. همچنین، میانگین متحرک روزانه‌ی ۱۰۰ روزه و ۲۰۰ روزه و سطح ۰.۶۱۸ فیبوناتچی نیز بطور همزمان  شکسته‌اند. بیت کوین معمولا در چنین مواقعی یک حرکت صعودی قوی را ثبت می‌کند همچنان که با گذشتن از ۸۰۰۰ دلار قیمت تا ۹۵۰۰ دلار بالا رفت.

2020 04 30 163050 min

گزارش Grayscale از سه ماهه اول ۲۰۲۰ نشان می‌داد که ۸۸ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها روی بیت کوین توسط موسسات انجام شده است و بخش بزرگی از این موسسات صندوق‌های پوشش ریسک هستند. به نظر می‌رسد موسسات از اول سال ۲۰۲۰ بصورت پیوسته در حال سرمایه‌گذاری در بیت کوین بوده‌اند.

2020 04 30 162839 min

به نظر می‌رسد این مسائل منجر به افزایش تقاضا برای بیت کوین و رشد قیمت شده باشد.

همچنین طبق گزارش Whalebot Alerts، بیش از ۱۶۰ میلیون توکن جدید تتر (USDT) در ۲۴ ساعت گذشته در تنها دو صرافی عرضه شده است. طبق گزارش ۶۰ میلیون اول زمانی صادر شد که قیمت بیت کوین به ۸ هزار دلار رسید و ۱۰۰ میلیون تتر نیز کمی قبل از رسیدن قیمت بیت کوین به ۸۵۰۰ دلار صادر شد. همچنین در کمتر از ۱۲ ساعت ۹۱ میلیون توکن USDT توسط نهنگ‌ها به صرافی‌های بایننس و OKEx منتقل شده است.

تاثیر صدور تتر بر قیمت بیت کوین همچنان محل بحث فعالان این حوزه است و بحث‌های زیادی در رد و قبول این نظریه در جریان است.

وال‌ها ۵ سال است که هیچ بیت‌کوینی نفروخته اند

وال‌های اصلی بازار بیت‌کوین هیچ بیت‌کوینی را در ۵ سال اخیر به فروش نرسانده اند. این نشان‌دهنده خوش‌بینی آنها به بازار بلند مدت پادشاه ارزهای دیجیتال است.

یکی از اصلی ترین دارندگان بیت‌کوین که ۶۸ هزار عدد بیت‌کوین معادل ۵۲۳ میلیون دلار دارایی دارد، هیچ تراکنشی را در بازه ۵ ساله اخیر ثبت نکرده است. اطلاعات دیگر شبکه نشان می‌دهد که بقیه دارندگان اصلی بیت‌کوین که به اصلاح به آنها وال گفته می‌شود، برای مدت ۴.۷ سال است که تراکنش نداشته اند.

بیت‌کوین که رتبه نخست بازار را در اختیار دارد، در ماه مارس تا ۳۶۰۰ دلار کاهش قیمت داشت. در آن زمان هم این دارندگان بزرگ بیت‌کوین قصد ورود به بازار و فروش موجودی‌های خود را نکرده اند.

چیزی که از مشاهده اطلاعات منتشر شده برداشت می‌شود این است که وال ها با نگهداری بلند مدت بیت کوین مشکلی ندارند. هرچند که سطح اصلاحی ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ ممکن است یک بار دیگر لمس شود و تاکنون نیز لمس شده است. این نشان می‌دهد که آنها به آینده بازار خوشبین هستند.

از سال ۲۰۱۵ تاکنون کاربرد پذیری بیت‌کوین افزایش چشمگیری داشته است. فروشگاه‌ها و موسسات بیشماری اکنون پذیرای این رمز ارز هستند. صرافی‌های متعددی وارد بازار رمز ارزها شده اند و سرمایه گذاران نهادی نیز به صورت چشمگیری به این بازار علاقه نشان میدهند. گزارش‌ها نشان می دهد که در بازه قیمتی ۳۷۵۰ بسیاری از سرمایه‌گذاران نهادی اقدام به خرید بیت‌کوین کرده اند.

وال‌ها و سرمایه‌گذاران به صورت  بلند مدت به نگهداری دارایی خود فکر می‌کنند. خطرات ناشی از نقل و انتقال و کاهش عرضه بیتکوین می‌تواند از دلایل این اقدام آنها باشد. اکنون که ۱۳ روز تا هالوینگ بیت‌کوین باقی مانده ممکن است نوساناتی زیادی را در بازار شاهد باشیم. اصلاح به محدوده پایین تر و یا حتی صعود به بالای ۱۰ هزار دلار، اما فارغ از این مسائل به نظر می‌رسد وال ها به آینده بازار امیدوار هستند.

تعداد آدرس‌های حاوی دست‌کم ۰.۱ بیت کوین به بالاترین تعداد در تاریخ خود رسید

تعداد آدرس‌های حاوی دست‌کم ۰.۱ بیت کوین (BTC) برای اولین بار از مرز ۳ میلیون واحد عبور کرد.

تحلیلگرانی که به نظریه‌ی بازارهای کارا معتقدند، می‌گویند اثر هاوینگ در قیمت کنونی بیت کوین ظاهر شده و دیگر پس از وقوع این رویداد شاهد جهش قیمت بیت کوین نخواهیم بود. با این حال، شماری دیگر بر این باورند که رفتار فعلی بازارها چندان پایه و اساس منطقی ندارد و به جای تکیه بر نظریه بازار کارا باید به اصول اقتصادی رفتار مراجعه کرد. اقتصاد رفتاری حوزه‌ای است که طلایه‌دار آن فردی به نام دی کانمن است؛ روانشناسی که اخیرا حائز جایزه نوبل اقتصاد شد. با ای تفاصیل، بعید نیست در حال حاضر، پاشنه‌ی بازار بر مبنای نظریه دوم در حال چرخش باشد.

bitcoin wallet

نکته‌ی جالب توجه در این میان آن است که به‌رغم نصف شدن بهای بیت کوین در روز پنج‌شنبه‌ی سیاه در ماه گذشته‌ی میلادی، آهنگ رشد آدرس‌های حاوی دست‌کم ۰.۱ بیت کوین کند نشده است. بدیهی است که نمیتوان دارندگان ۰.۱ بیت کوین را نهنگ نامید؛ اما افزایش شمار آن‌ها مهر تاییدی است بر گسترش دامنه‌ی پذیرش و ضریب نفوذ رمزارزها در میان مردم و سرمایه‌گذاران خرده‌پا.

علاوه بر این، با توجه به آنکه در شرایطی به سر می‌بریم که به دلیل رکود اقتصاد جهانی ناشی از شیوع کرونا بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف، کماکان بر طبل چاپ پول می‌کوبند، روی آوردن مردم به رمزارزها شاید تلاشی از سوی آن‌ها برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان باشد.

نرخ تورم سالانه بیت‌ کوین تقریباً نصف میانگین جهانی پس از هاوینگ بیت‌کوین

ماتی گرینسپان، تحلیلگر کریپتو، خاطرنشان کرد: نرخ تورم سالانه بیت‌کوین در ماه مه، از ۳.۶۵٪ به ۱.۸٪ کاهش می‌یابد. هنگامی که هاوینگ بیت‌کوین تاریخ ۱۲ ماه مه به پایان برسد، نرخ تورم سالانه این رمزارز تقریباً نصف میانگین جهانی خواهد بود. همانطور که ماتی گرینسپان، تحلیلگر کریپتو، در تاریخ ۲۶ آوریل در صفحه توییترش نوشت، هنگامی که هاوینگ بیت‌کوین رخ دهد، تورم سالانه بیت‌کوین (BTC) از ۳.۶۵٪ به ۱.۸٪ می‌رسد. نرخ تورم سالانه جهانی برای سال ۲۰۱۹ معادل ۳.۴۱ درصد بوده و تاکنون برای سال ۲۰۲۰ تقریبا ۳.۵۶ درصد رسیده است.

گرچه بسیاری عقیده دارند که نرخ تورم پایین لزوماً باعث نمی‌شود خریداران جدید به بیت‌کوین بپیوندند، اما واقعیت این است که به محض وقوع هاوینگ بیت‌ کوین نرخ تورم این رمزارز – تقریباً ۲.۵٪ در زمان این خبر- هم پایین تر از میانگین جهانی و هم از طلا خواهد بود. به دنبال رکود ۱۳ مارس، بیت‌ کوین با سرمایه‌های مذکور ارتباط نزدیک‌تری پیدا کرد.

حصاری در برابر تورم

طبق گزارش Cointelegraph بیت‌کوین می‌تواند به‌عنوان محافظی در برابر تورمی که ایالات متحده ممکن است پس از اقدامات این دولت در واکنش به بحران مالی با آن روبرو شود، مورد استفاده قرار گیرد. اگر جهان شاهد افزایش تقاضا برای بیت‌ کوین باشد -هم با عرضه ثابت سکه و هم نرخ تورم پایین پس از هاوینگ- ممکن است مسیر این سرمایه دیجیتالی در آینده نزدیک صعودی‌تر باشد.

رکورد خرید بیت‌کوین در آرژانتین در اوج بحران مالی این کشور

با هرچه بیشتر شدن ناامیدی از آینده رشد اقتصادی در اقصی نقاط جهان بر اثر پاندمی کرونا ویروس، مبادله بیت‌کوین در آرژانتین به یک رکورد تاریخی دست یافته است.

به گزارش خبرگزاری کریپتودیلی، در میان مردم آرژانتین محبوبیت بیت‌کوین روز به روز و با سرعت زیادی افزایش می‌یابد. موضوع بهشت امن بودن بیت‌کوین و رمز ارزها اکنون بحث داغ در محافل رمز ارزی و مالی کشور آرژانتین است. با افزایش بدهکاری خارجی این کشور به رقم ۷۰ میلیارد دلار مردمان این کشور رکورد تقاضا برای این رمز ارز را زده اند. حجم بسیاری بالایی از پزوس پول دولتی آرژانتین در حال تبدیل به بیت‌کوین است.

با استناد به خبر منتشر شده در آرکان ریسرچ، حجم خرید هفتگی بیت‌کوین با پزوس هزار درصد نسبت به ژانویه ۲۰۱۸ افزایش داشته است. این درحالی است که اوضاع اقتصادی کشور مناسب به نظر نمی‌رسد. بانک مرکزی با ممنوع کردن خرید ارزهای خارجی قصد دارد از بحران مالی جلوگیری کند. به نظر می‌رسد محدودیت اعمال شده باعث افزایش علاقه مردم به خرید بیت‌کوین شده باشد.

رمزارز تزوس در کورس قیمت از EOS پیشی گرفت

برای اولین بار در تاریخ رمزارزها تزوس (XTZ)، رمزارزی که در جایگاه دهم فهرست برترین رمزارزها قرار دارد، EOS هشتمین رمزارز پرارزش را از نظر حجم معاملات و قیمت پشت سر گذاشت.

در زمان نگارش این مطلب، تزوس در قیمت ۲.۷۵ دلار معامله می‌شود؛ در حالی که قیمت EOS برابر با ۲.۷۳ دلار است. روز گذشته نیز حجم معاملات XTZ با جهش ۳۱ درصدی نسبت به روز قبل از ۹۵ میلیون دلار فراتر رفت. در مقابل، حجم معاملات EOS در روز قبل تنها ۳۴ میلیون دلار بود.

تزوس با این افزایش قیمت شاهد بالاترین بهای خود در یک ماه اخیر است. گفتنی است این رمزارز پیش‌تر در روزهای هشتم و نهم ماه مارس در محدوده‌ی قیمتی ۲.۶ تا ۲.۹ دلار داد و ستد شده بود.

تزوس هم‌اکنون دارای شبکه‌ی سهام‌گذاری (Staking) بسیار بزرگتری در مقایسه با EOS است. پلتفرم مساری این رمزارز را پس از Cosmos و Synthetix در جایگاه سوم قرار داده است. بازده سالانه سهام‌گذاری این رمزارز نیز تقریبا برابر با ۷ درصد است.

البته ناگفته نماند که EOS کماکان ارزش بازار بزرگتری در مقایسه با دو رمزارز یاد شده دارد. ارزش بازار EOS برابر با ۲.۵ میلیارد دلار است؛ در حالی که XTZ ارزش بازاری نزدیک به ۲ میلیارد دلار دارد. با این حال، خبر امروز، گام بلندی رو به جلو برای تزوس محسوب می‌شود؛ چرا که ارزش بازار این رمزارز در هفته‌ی گذشته تقریبا ۵۰۰ میلیون دلار کمتر بود.

صنعت

بازی‌های آنلاین و بیت کوین

مراکز بازی و سرگرمی لاس وگاس و ماکائو از عواقب تعطیلات ناشی از بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ رنج می‌برند. با توجه به آینده نامعلوم و طولانی مدت این بیماری، دوباره بحث در مورد iGaming یا صنعت بازی‌های آنلاین داغ شده است. بیت کوین SV (BSV) به‌عنوان بستری برای بازی‌هایی با حجم زیاد مناسب است، آن دسته از بازی‌هایی که برایشان فرقی ندارد بازیکنان آن وارد کازینو شوند یا توی اتاق نشیمن‌شان باشند.

طبق اطلاعیه انجمن بیت کوین، در سال ۲۰۱۸ بازی‌های آنلاین ۴۸ میلیارد دلار ارزش داشته است. در آن زمان پیش‌بینی می‌شد که با افزایش تلفن همراه‌های هوشمند در سراسر جهان، این رقم بسیار بزرگتر شود. اما با تمایل جدید برای رفتن به سمت اپلیکیش‌های آنلاین و کمتر فیزیکی – فارغ از بد یا خوب بودنش – می‌توان از اینجا به بعد رونق بیشتری برای بازی‌های آنلاین شرطبندی متصور شد.

بازی‌های آنلاین  و اعتماد

اعتماد یکی از جنبه‌هایی‌ست که تاکنون مانع رشد iGaming شده است. بازی حضوری در کازینوها، به رغم تمام نقص‌های آن بیشتر مورد توجه حوزه‌های قضایی‌ است و به هر حال بر آنها نظارتی وجود دارد. هویت صاحبان آنها معلوم و ثبت‌شده‌ است، اما در بازی‌های آنلاین اینطور نیست.

فناوری بلاکچین، چه BSV و چه جز آن، مدت‌هاست که به عنوان راه حلی برای این مشکل مورد استفاده قرار گرفته است. سوابق و قوانین قابل بازیابی عمومی و غیرقابل تغییر، گامی بزرگ در جهت تأیید اعتبار و جلب اعتماد بازیکنان است. اگر بتوانید ببینید که یک بازی به صورت عادلانه اجرا می‌شود یا نه، مکان یا هویت اپراتورهای آن دیگر اهمیت کمتری خواهند داشت (هرچند هنوز هم مهم‌اند).

بازی آنلاین قابل اعتماد یکی از اولین وعده‌های بیت کوین بود و در مدتی هم از آن به عنوان یکی از بزرگترین موفقیت‌های آن یاد می‌شد.

یک میلیون کاربر MyEtherWallet می‌توانند دامنه‌ی .crypto ثبت کنند

کاربران اپلیکیشن کیف پول اتریوم MyEtherWallet به زودی قادر خواهند بود دامنه‌های .crypto را از رابط کاربری کیف پول خریداری کنند. شرکت Unstoppable Domains که امیدوار است آگاهی درمورد دامنه‌های غیرمتمرکز را افزایش دهد با ارائه‌دهنده‌ی کیف پول MyEtherWallet وارد همکاری شده است. این همکاری باعث می‌شود Unstoppable Domains به یک میلیون کاربر ماهانه‌ی MyEtherWallet دسترسی داشته باشد.

برخلاف دامنه‌های سنتی، پشتیبانی از دامنه‌های غیرمتمرکز برعهده‌ی یک کیف پول است و توسط نهادهای مرکزی کنترل نمی‌شود. طبق یک قرارداد هوشمند روی اتریوم دامنه‌ی .crypto یک دامنه‌ی غیرقابل توقف روی اتریوم است. این سرویس از دامنه‌های .eth مجزاست اما کارکرد مشابهی دارند. با گره زدن یک آدرس به یک کیف پول کاربران می‌توانند برای آدرس‌های معنی‌دار از نظر انسان وجه ارسال کنند.

دارندگان وبسایت‌ها هم می‌توانند از این دامنه‌ها استفاده کنند. این دامنه‌های بلاک چینی برای غیرقابل کنترل کردن وبسایت نیست بلکه به کاربران اجازه می‌دهد هنگام انتشار محتوا، محدودیت‌ها را دور بزنند. به نظر می‌رسد کیف پول‌های رمز ارزی بهترین مکان برای دامنه‌های بلاک چینی هستند. بدین ترتیب می‌توان گفت کیف پول‌ها کاری بیش از ذخیره‌ی صرف دارایی می‌کنند و در حال تبدیل شدن به پورتالی برای دسترسی به خدمات و محصولات بلاک چینی هستند.

پیوستن بیمارستان‌های نیویورک به شبکه‌ی بلاک چینی IBM برای مقابله با بیماری کووید ۱۹

نورث‌ول هلث (Northwell Health) یک گروه بزرگ فعال در حوزه‌ی درمانی که بیش از ۸۰۰ بیمارستان را تحت پوشش خود دارد به شبکه‌ی اتصال تامین‌کننده‌ی سریع (Rapid Supplier Connect) آی‌بی‌ام پیوست.

این شبکه، یک اپلیکیشن ابری است که از فناوری دفاترکل توزیع شده برای اتصال تامین‌کنندگان تجهیزات مراقبتی ویروس کرونا به خریداران استفاده می‌کند.

آن‌طور که پیداست آی‌بی‌ام تا ۳۱ اوت سال میلادی جاری امکان دسترسی رایگان به شبکه‌ی خود را در اختیار تامین‌کنندگان واجد شرایط قرار خواهد داد.

گفتنی است نورث‌ول هلث، بزرگترین گروه فعال در صنعت خدمات درمانی نیویورک با بیش از ۸۰۰ بیمارستان است.

فیلیس مک کریدی (Phyllis McCready)، معاون رئیس و مدیر بخش تدارکات نورث‌ول هلث در مصاحبه‌ای با فوربس، چالش‌های پیش روی سازمان متبوع خود را در مواجهه با تامین تجهیزات ضروری در میانه‌ی همه‌گیری ویروس کرونا تشریح کرده است.

وی در این مصاحبه گفته است:

ما از طریق ایجاد سازمان‌های خرید گروهی یا GPO ها و زنجیره‌ی تامینی ویژه و اتصال به تامین‌کنندگان غیرسنتی توانسته‌ایم به اندازه کافی تجهیزات حفاظت شخصی انبار کنیم؛ بنابراین از اینکه به شبکه‌ی اتصال سریع تامین‌کنندگان آی‌بی‌ام پیوسته‌ایم، بسیار خرسندیم.

وی بنک، بانک تمام‌دیجیتال چین، پیشتاز در ثبت پتنت‌های بلاک چینی در سال ۲۰۱۹

وی‌بنک (WeBank)، بانک دیجیتال مستقر در چین، از نظر تعداد پتنت‌های بلاک چینی ثبت شده در سال ۲۰۱۹ به جایگاه سوم جهان ارتقا یافته است. گفتنی است علی بابا و تنسنت به ترتیب جایگاه‌های اول و دوم را در اختیار دارند.

بنابر گزارشی که در تاریخ ۲۴ آوریل منتشر شده، وی‌بنک پس از ثبت نزدیک به ۶۳۲ پتنت در سال ۲۰۱۹ از جایگاه پنجم به جایگاه سوم شرکت‌های پیشرو در حوزه‌ی بلاک چین صعود کرده است. ۸۰ درصد از پتنت‌های این بانک دیجیتال مربوط به حوزه‌هایی نوینی همچون بلاک چین، هوش مصنوعی، رایانش ابری و کلان‌داده بوده است.

از میان پتنت‌های ثبت شده وی‌بنک در حوزه‌ی بلاک چین، ۴۸ درصد بر زیرساخت زنجیره‌ای کنسرسیوم متن‌باز، ۴۰ درصد بر میان‌افزارها و ۱۲ درصد بر دیگر راه‌کاری مرتبط با الگوریتم‌ها، محافظت از حریم خصوصی و فناوری‌های میان‌زنجیره‌ای متمرکز بوده است.

گفتنی است وی‌بنک در سال ۲۰۱۹ از یک راهبرد جدید به نام راهبرد فینتک متن‌باز رونمایی کرد که هدف آن تشریک مساعی با توسعه‌دهندگان در سرتاسر جهان است.

این راهبرد شامل توسعه‌ی پلتفرم‌هایی همچون FATE (فعال‌ساز هوش مصنوعی فدرال)،‌ FISCO BCOS (پلتفرم زنجیره‌ی کنسرسیومی که با کارگروه متن‌باز FISCO ساخته شده) و پلتفرم متن‌باز کلان‌داده‌ی WeDataSphere است.

شرکت Dole از پیاده‌سازی کامل بلاک چین در تمامی بخش‌های خود تا سال ۲۰۲۵ خبر داد

دل فود (Dole Food)، بزرگترین تولیدکننده‌ی میوه و تره‌بار جهان از برنامه‌ی توسعه‌‌ی پنج ساله‌ی خود برای بسط دامنه‌ی پذیرش فناوری دفاتر توزیع شده یا DLT برای رهگیری زنجیره‌ی تامین خود پرده برداشت.

گفتنی است برنامه‌ی گسترش استفاده از بلاک چین در گزارش مسئولیت‌پذیری و پایداری ۲۰۲۰ شرکت دل منتشر شده است.

دل پس از پیوستن به پروژه‌ی آی بی ام فود تراست (IBM’s Food Trust) به عنوان عضو موسس در سال ۲۰۱۷ اولین شرکتی است که به دنبال بهره‌برداری از فناوری دفاتر توزیع شده است.

در گزارشی که پیش‌تر‌ به آن اشاره شد آمده است که دل تا سال ۲۰۲۵ سامانه‌های ردیابی غذای خود را به طور کامل متحول خواهد کرد. از جمله اهدافی که در این گزارش به آن اشاره شده می‌توان از یکپارچه‌سازی برچسب‌زنی مبتنی بر بلاک چین محصولات و راهکارهای رهگیری پیشرفته در تمامی بخش‌های شرکت دل تا سال ۲۰۲۵ نام برد.

دل در حال حاضر از فناوری بلاک چین در سرتاسر زنجیره‌ی تامین خود برای برای سالادها و صیفی‌جات تازه استفاده می‌کند و داده‌های خود را نیز در این زمینه با شماری از خرده‌فروشان منتخب به اشتراک می‌گذارد.

در اعلامیه منتشر شده از سوی دل آمده است:

بلاک چین، زمان متوسط موردنیاز برای بررسی سلامت مواد غذایی را از چند هفته به چند ثانیه کاهش داده است.

چشم‌انداز ناامیدکننده‌ی بنگاه‌های پرداخت برون‌مرزی رمزارزی در پی کاهش ۲۰ درصدی نقل‌وانتقال جهانی پول

بانک جهانی پیش‌بینی کرده است که صنعت حواله و نقل‌وانتقال پول در سایه‌ی بحران اقتصادی ناشی از کرونا ۲۰ درصد کوچکتر خواهد شد.

این پیش‌بینی اگر رنگ واقعیت به خود بگیرد، باعث می‌شود بسیاری از بنگاه‌های بلاک چینی که پیش‌تر به دنبال عرض اندام در صنعت پرداخت‌های برون‌مرزی بودند، از رسیدن به اهداف خود ناکام بمانند.

در تاریخ ۲۲ آوریل، بانک جهانی با انتشار گزارشی پیش‌بینی کرد که در سال ۲۰۲۰ شاهد شدیدترین کاهش در صنعت نقل‌وانتقال پول خواهیم بود.

بنابر این گزارش با کاهش دستمزدها و افزایش شمار بیکاران نیروی کار مهاجر، می‌توان انتظار داشت تعداد درخواست‌ها برای پرداخت‌های برون‌مرزی نزدیک به ۲۰ درصد کاهش یابد؛ چرا که بسیاری از این نیروهای کار، بخشی از درآمدشان را به خانواده‌های خود که عمدتا ساکن کشورهای کم‌درآمد هستند، ارسال می‌کنند. در مجموع، پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ زیانی بالغ بر ۴۴۵ میلیارد دلار بر میلیون‌ها خانوار ساکن در کشورهای کمتر توسعه یافته و در حال توسعه، تحمیل شود.

دیوید مالپس، رئیس بانک جهانی می‌گوید:

حواله‌ها یکی از منابع حیاتی درآمد برای کشورهای در حال توسعه هستند. در واقع در سایه‌ی انتقال پول از کشورهای پیشرفته است که ساکنان سرزمین‌هایی با اقتصاد نوظهور می‌توانند از استطاعت کافی برای پرداخت هزینه‌های مواد غذایی، درمان و دیگر نیازهای اولیه برخوردار شوند.

وی در ادامه افزوده است:

بحران جاری حاکم بر اقتصاد جهانی که ناشی از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ است، می‌تواند به شدت توانایی شاغلان برای ارسال پول به بستگان خود را تحت تاثیر قرار دهد و این بیش از همیشه این نکته را به ما یادآوری می‌کند که باید با تمام توان برای احیای اقتصاد و بازگشت به شرایط عادی، تلاش کنیم.

قانون‌گذاری

استاندارد جدید صنعت رمز ارزها در سوئیس منتشر شد

اتحادیه‌ی فناوری و بازارهای سرمایه‌ی سوئیس (CMTA) یک استاندارد جدید صنعتی برای نگهداری و مدیریت دارایی‌های دیجیتال منتشر کرده است. این استاندارد جدید با هدف روشن کردن تفاوت بین ذخیره‌ی رمز ارزها و دارایی‌های سنتی و ایجاد امنیت اولیه است و الزاماتی عملیاتی برای فعالان این صنعت را نیز به همراه دارد.

CMTA یک انجمن مستقل و غیرانتفاعی‌ست که در سال ۲۰۱۸ در ژنو آغاز به کار کرد. هدف CMTA ترویج تکنولوژی‌های دفترکل توزیع شده همچون بلاک جین و افزایش پذیرش دارایی‌های دیجیتال در بازارهای مالی است. دبیر کل CMTA این سند جدید را نمایانگر اولین گام صنعت مالی سوئیس برای دستیابی به اجماع درمورد استانداردهای مشترک برای نگهداری و مدیریت دارایی‌های دیجیتال دانست. وی تاکید کرد این امر به ظهور زیرساخت‌های بازار سرمایه‌ی کاملا دیجیتال، از جمله نگهداری یکپارچه و آغاز معاملات ثانویه کمک خواهد کرد.

او در ادامه افزود، ذخیره‌ی دارایی‌های دیجیتال با دارایی‌های سنتی که معمولا از سیستم‌های متمرکز استفاده می‌کنند و به سیستم رمزنگاری متکی نیستند بسیار متفاوت است. در بازار رمز ارزها سرمایه‌گذاران نیاز به زیرساخت‌های با اطمینان بسیار بالا دارند که زیرساخت‌های آنها به خوبی توسعه یافته و در برابر از بین رفتن سرمایه، دزدی و هک مقاوم است.

علاقه‌ی بانک مرکزی هلند به ایتفای نقش کلیدی در توسعه‌ی CBDC ها

بانک مرکزی هلند (DNB) گزارشی منتشر کرده و اعلام کرده آماده است تا نقش رهبری در توسعه‌ی CBDC ها ایفا کند. این بانک اعلام کرد CBDC می‌تواند سود بزرگی برای شهروندانش داشته باشد و این بانک علاقمند است نقش مهمی در توسعه‌ی آن برعهده بگیرد. بانک مرکزی هلند افزود با توجه به اینکه با سرعت فزاینده‌ای در سیستم پرداخت به پول خصوصی وابسته می‌شویم، CBDC می‌تواند به عنوان پشتیبان پرداخت‌ها با پول‌ خصوصی استفاده شود.

در این اطلاعیه آمده است مردم در زمان بحران کرونا بیش از پیش اعتماد خود را به پول‌های فیات از دست می‌دهند و CBDC می‌توانند ترمیمی برای ایم مساله باشد. DNB افزود در شرایط بحران مالی شهروندان سعی خواهند کرد دارایی‌های خود را به CBDC تبدیل کنند تا بتوانند ریسک خود را کاهش دهند، بنابراین کنترل میزان CBDC در گردش بسیار بااهمیت است. DNB همچنین خواستار گسترش این بحث به کل منطقه‌ی یورو شد.

CBDC ها با رمز ارزهایی همچون بیت کوین متفاوتند چرا که توسط موسسات دولتی عرضه و تنظیم می‌شوند و به ارزهای فیاتی همچون دلار آمریکا یا یورو وابسته هستند. طبق آخرین مطالعات ۸۰ درصد بانک‌های مرکزی جهان در حال مطالعه و راه‌اندازی CBDC های خود هستند.

صرافی‌ها و کیف پول‌ها

افزایش ۲هزار درصدی شمار کارکنان بایننس در عرض کمتر از ۳ سال

بایننس، صرافی نام‌آشنای رمزارزی اکنون بیش از هزار نیروی کار در استخدام خود دارد که حاکی از رشد حیرت‌آور این شرکت از زمان آغاز به کارش در سال ۲۰۱۷ است.

یی هی (Yi He)، هم‌بنیان‌گذار بایننس در تاریخ ۲۳ آوریل طی مصاحبه‌ای با پایگاه خبری کوین تلگراف گفته است:

وقتی بایننس کارش را در سال ۲۰۱۷ آغاز کرد، تنها ۵۰ کارمند در اختیار داشت. اکنون شمار کارکنان ما به بیش از ۱۰۰۰ نفر بالغ می‌شود و هر روز نیز با استخدام نیروهای جدید در حال گسترش فعالیت‌های خود هستیم.

بایننس در ژوئیه ۲۰۱۷ اقدام به برگزاری عرضه اولیه سکه (ICO) کرد و توانست بیش از ۱۵ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند. پس از یک ماه، این صرافی کارش را آغاز کرد. هی می‌گوید:

در این یک ماه، ما تیم بزرگی در اختیار نداشتیم اما از مدت‌ها قبل در قالب یک گروه بین‌المللی از متخصصان حوزه فناوری‌های غیرمتمرکز با یکدیگر همکاری می‌کردیم و از راه دور با تیم اجرایی صرافی در ارتباط بودیم.

گفتنی است صرافی بایننس به سرعت به یکی از گزینه‌های اصلی برای ورود به بازار رمزارزها بدل شد و حجم معاملات انجام شده در این صرافی تا ژوئن سال ۲۰۱۸ به ۱.۵ میلیارد دلار رسید.

به‌رغم سایه افکندن رکود بر تمامی بازارها به دلیل شیوع گسترده‌ی ویروس کرونا و تعطیلی روزافزون شرکت‌ها و خطوط تولید، بایننس در مدار رشد قرار دارد و به دنبال جذب نیروهای کار جدید است.

هی در ادامه با گریزی به شرایط پیش آمده گفت:

به دلیل جو حاکم بر بازار کار، بسیاری از نیروهای کاری بااستعداد، کار خود را از دست داده‌اند و اکنون بهترین زمان برای جذب آن‌هاست. ما در ماه‌های پیش رو همچنان به استخدام کارکنان جدید ادامه خواهیم داد و از همه متخصصان و اهل فن دعوت می‌کنیم برای همکاری به ما بپیوندند.

راه‌اندازی سرویس اوراکل کوین بیس برای زیر نظر گرفتن حرکات DeFi

صرافی کوین بیس از راه‌اندازی سرویس جدیدی به نام DeFi Price Oracle برای مشاهده‌ی حرکات رمز ارزهای DeFi خبر داد. به گفته‌ی Coinbase اوراکل رقیب اوراکل‌های DeFi مانند Chainlink نیست بلکه مکمل آنهاست. کوین بیس یک اوراکل قیمت برای جفت‌های BTC/USD و ETH/USD راه‌اندازی کرده است. فید قیمت در Coinbase Pro API در دسترس است و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند.

در حال حاضر، اوراکل Chainlink قیمت بیش از ۲۶ جفت رمز ارز را ارائه می‌دهد. با این حال از آنجا که قیمت‌ها تا حد زیادی به وضعیت بازار مربوط است نمی‌توان آنها را صرفا از منابع بدون نیاز به اعتماد دریافت کرد. اکنون کوین بیس روشی پیشنهاد داده تا داده‌های بازار خود را بدون نیاز به اعتماد ارائه دهد.

استخراج

گزارش سود ۳۰۰ میلیون دلاری Bitmain در چهار ماه نخست ۲۰۲۰

Bitmain، سازنده‌ی چینی سخت‌افزار استخراج رمز ارزها، گزارش کرده در چهار ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۰۰ میلیون سود کسب کرده است. این در حالیست که طی این مدت علیرغم شیوع ویروس کرونا شایعات بسیاری درمورد مشکلات داخلی این شرکت به گوش می‌رسید. علاوه‌ بر این، این غول استخراج چهار تسهیل‌کننده‌ی جدید استخراج راه‌اندازی کرده و شاهد افزایش نرخ هش در دو استخر استخراج خود نیز بوده است.

در گزارش همچنی آمده که بیت مین در حوزه‌ی هوش مصنوعی (AI) نیز رشد زیادی داشته و قصد دارد از آن در طراحی چیپ‌هایش استفاده کند تا به سیستم‌های هوش مصنوعی و نرم‌افزاری قدرت بیشتری ببخشد.

پس از آنکه در ماه ژانویه شاهد گزارش تعدیل گسترده‌ی کارمندان بیت مین بودیم، این شرکت اکنون اعلام کرده پاداش‌های بزرگی تا سقف ۷۰ هزار یوان معادل ۹۹۰۰ دلار به کارکنانش خواهد داد. این درحالیست که بیت کین در نیمه‌ی دونمم سال ۲۰۱۹ کاهش چشمگیر سهم بازار را تجربه کرد.

اخیرا گزارش‌هایی نیز از خرابی بالای ریگ‌های استخراج S17/T17 Antminer به گوش می‌رسد. همچنین درگیری حقوقی میان دو بنیانگذار Bitmain به وجود آمده است. با این حال بیت مین اطمینان می‌دهد نتایج این پرونده تاثیری بر عملکرد شرکت نخواهد گذاشت.

ممکن است استخراج بیت کوین به دلیل سقوط قیمت نفت سودآورتر شود

در ۲۰ آوریل، قراردادهای آتی نفت ایالات متحده برای تحویل ماه مه به دلیل مشکلات ذخیره‌سازی کاهش یافت و باعث سقوط قیمت نفت به زیر صفر شد. به دنبال آن ترس زیادی در بازار نسبت به سایر کالاها و حتی بیت کوین [BTC] وجود داشت. با توجه به ماهیت نامربوط بیت کوین با نفت، بازار آن با هیچگونه نقص و وقفه‌یی روبرو نبود و توانست رو به جلو حرکت کند. با این حال، کاهش قیمت نفت می‌تواند خبر خوبی برای استخراجگران بیت کوین باشد.

سقوط فاجعه‌بار قیمت نفت منجر شد تولیدکنندگان نفت از مردم بخواهند که نفت بخرند. با این حال، بسیاری از کانتینرهای حمل‌ونقل نفت همچنان بیکار هستند. با در نظر گرفتن قانون عرضه و تقاضا، در دسترس بودن بیش از حد نفت، قیمت را به سطح بسیار پایینی رسانده است. به گفته آندریاس آنتونوپولوس، تحلیلگر بیت کوین، این سقوط ناگهانی در قیمت نفت تأثیر مثبتی در استخراج بیت کوین خواهد داشت چون فعالیت‌های استخراج به شدت تحت تأثیر هزینه برق است و هزینه‌های برق تحت تأثیر سوخت یا منبع انرژی‌یی است که از طریق آن برق تولید می‌شود.

از آنجایی که تأثیرات رویدادهای جهانی در بازار کریپتو منعکس می‌شود -به عنوان مثال، حرکت بیت کوین بین ۶،۴۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار از نظر بسیاری به‌عنوان تأثیری از عملکرد بازارهای سنتی مورد بررسی قرار گرفت- این احتمال وجود دارد که کاهش قیمت نفت و متعاقب آن کاهش هزینه‌های برق بتواند راه را برای یک شبکه بیت کوین سالم‌تر و با نرخ هش بهبودیافته هموار کند.

ایبنگ، فعال در حوزه‌ی تولید تراشه‌ی استخراج بیت کوین به دنبال ورود به تالار بورس نیویورک

ایبنگ (Ebang)، سازنده دستگاه‌های استخراج بیت کوین از ارسال درخواست به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا موسوم به SEC برای برگزاری یک عرضه اولیه‌ی ۱۰۰ میلیون دلاری خبر داد.

آن‌طور که پیداست، ایبنگ در تلاش است تا تعدادی سهام عادی کلاس A را با ارزش اسمی ۰.۰۰۰۱۳ دلار، توزیع کند. گفتنی است این شرکت می‌خواهد با نماد EBON در بازار بورس نیویورک حضور پیدا کند.

این اقدام تقریبا دو سال پس از آن صورت می‌گیرد که این شرکت به دنبال برگزاری یک IPO یک میلیارد دلاری در هنگ کنگ بود. در ژوئن ۲۰۱۸ ایبنگ اقدام به ارسال درخواست خود به مقام‌های ناظر بازار کرد؛ اما تا پایان سال، رتق و فتق کارهایش به طول انجامید.

در سال ۲۰۱۹ بیش از ۸۰ درصد از درآمد ایبنگ از فروش تراشه‌های ای‌سیک و مدارات مجتمع فب‌لس (بدون ساخت) حاصل شده است.

گفتنی است درآمد سالیانه این شرکت در سال گذشته به ۱۰۰ میلیون دلار بالغ شده است. با افت تقاضا برای دستگاه‌های استخراج در سال ۲۰۱۸ به دلیل سقوط بهای رمزارزها درآمد ایبنگ با کاهشی ۶۶ درصدی به ۳۱۹ میلیون دلار رسید.

سود ناخالص این شرکت نیز از ۲۴.۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ به ۳۰.۶ میلیون دلار در سال اخیر رسید. میزان فروش این شرکت در یک سال اخیر از ۴۱۵،۹۳۰ تراشه با قیمت متوسط ۷۳۷ دلار به ۲۸۹،۹۵۳ تراشه با بهای میانگین ۳۰۴ دلار افت کرده است.

امنیت و هک

دامنه وبسایت مربوط به کووید-۱۹در جریان کلاهبرداری‌های رمزارزی توقیف شد

مقامات آمریکا از آنجایی که مالک دامنه وبسایت مربوط به کویید-۱۹ سعی ‌می‌کرد در آن با استفاده بیت‌ کوین کلاهبرداری کند، دامنه مربوطه را ضبط کردند. دامنه، coronaprevention.org با قیمت ۵۰۰ دلار به فروش گذاشته شده بود. توقیف این دامنه در واکنش به افزایش کلاهبرداری‌های رمزارزی در جریان کووید-۱۹ صورت می‌گیرد.

دفتر دادستان آمریکا ادعا کرد که صاحب دامنه آن را در انجمنی مربوط به هکرها ارسال کرده است. در دادگاه، فروشنده فقط با عنوان «الف» مشخص شد و ادعا کرد که این دامنه برای فروش محصولات با تقاضا بالا است. وی ۵۰۰ دلار درخواست خرید داشت و در قبال آن فقط بیت کوین می‌پذیرفت.

وزارت دادگستری همچنین ادعا می‌کند که یک نماینده از بخش امنیت داخلی به فروشنده مراجعه کرده و در مورد دامنه سؤال کرده است. گفته می‌شود فروشنده به نماینده گفته است که این دامنه برای فروش کیت‌های آزمایش تقلبی کاملاً مناسب است. وی افزوده بود که خودش می خواسته این کار را انجام دهد، اما هنوز نتوانسته بود به اندازه کافی پول دریافت کند تا بتواند آنها را از Alibaba (یک سایت تجارت الکترونیکی چینی) خریداری کند. او همچنین اشاره کرده بود با استفاده از سرویسی مستقر در خارج از کشور برای دامنه‌ وبسایتش راه دسترسی و ردیابی مقامات ایالات متحده آمریکا را بسته است.

Timothy She، دادستان ایالات متحده، به قانون‌شکنانی که از بیماری همه گیر کووید-۱۹ و فضاهای آنلاین ناشناس سوءاستفاده و اقدام به کلاهبرداری‌های رمزارزی می‌کنند، هشدار داد.

آزمایش‌های پزشکی مجازات پولشویی OneCoin را به ماه جولای موکول کرد

مجازات وکیلی که ۴۰۰ میلیون دلار برای طرح بدنام OneCoin پولشویی کرده بود، دوباره و تا ۱۴ جولای سال ۲۰۲۰ به تعویق افتاد. در تاریخ ۲۵ آوریل، قاضی ادگاردو راموس از دادگاه منطقه جنوبی نیویورک بنا به درخواست اسکات برای تعویق جلسه به دلیل نیاز وی به آزمایش‌های پزشکی به او فرصت بیشتری داد. اسکات در حکم ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ مقصر شناخته شد و با این حال درخواست تجدیدنظر به رأی دادگاه را ثبت کرده بود.

این اولین تأخیر و تعویق در جریان این پرونده نیست

در اواسط ماه فوریه، دولت آمریکا خواستار تعویق سه هفته‌یی برای پاسخ به درخواست تبرئه اسکات شد. اسکات ادعا کرده بود در این پرونده شهادت شاهدانی که در خریدوفروش OneCoin نقشی داشته‌اند، وجود ندارد و اظهار کرد که این پرونده صرفاً بر شهادت یکی از بنیانگذاران OneCoin، کنستانتین ایگناتوف استوار است. اسکات همچنین ادعا کرده است که نمی‌دانسته OneCoin یک پروژه کلاهبرداری است.

در ماه مارس، دولت مخالفت خود را با صحبت‌های اسکات اعلام کرد و ادعا کرد که اسکات آگاه بوده و ۵۰ میلیون دلار در جریان کمک به کلاهبرداران برای یک پولشویی ۴۰۰ میلیونی سود کرده است. اسکات از سود خود برای خرید وسایل نقلیه لوکس، قایق بادبانی و چندین وسیله‌ی دیگر استفاده کرد.

در اوایل این ماه هم مجازات اگناتوف تا ماه ژوئیه به تعویق افتاد. خواهر ایگناتوف، روجا ایگناتووا که با عنوان ملکه کریپتو شناخته می‌شود، پس از ترک خانه خود در بلغارستان در سال ۲۰۱۷، همچنان متواری است.

میلیونر نروژی متهم به آدم ربایی و قتل همسرش

وقتی که در اکتبر ۲۰۱۸ میلیونر نروژی تام هاگن با پلیس تماس گرفت و خبر از آدم ربایی همسرش داد، هیچکس فکر نمی‌کرد که چه کسی می‌تواند پشت این آدم ربایی باشد. در آن زمان آدم رباها در قبال آزادی الیزابت همسر تام تقاضای ۱۰ میلیون دلار رمز ارز مونرو کرده بودند.

وقتی که در تاریخ ۲۸ آپریل خود تام توسط پلیس محلی بازداشت شد، پلیس متوجه شد که تقاضای رمز ارزی آدم رباها تنها یک تاکتیک از سوی این میلیونر بوده است که بتواند با ظاهر سازی پلیس را گمراه کند و خود در انتها به پول‌های پرداخت شده دسترسی پیدا کند.

خبر این آدم ربایی توجهات بسیاری را به خود جلب کرده بود. خبرگزاری رویترز در تاریخ ۲۹ آپریل گزارش کرده که وکیل اریکسون در کنفرانس خبری پلیس با اعلام بازداشت تام از تحقیقات ۱۸ ماهه کارآگاهان پرده برداشته است.

اگرچه تام هرگونه مشارکتی را رد کرده است اما پلیس معتقد است درخواست ۱۰ میلیون دلاری تنها برای رد گم کردن بوده و معتقد است هیچگونه آدم ربایی در کار نیست و تام خود همسر خود را به قتل رسانده است.

تام یکی از ثروت مند ترین افراد نروژ است. ثروت او بالغ بر ۱۶۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. کسی نمی داند تام چه مقدار بیت‌کوین دارد.

https://coiniran.com/?p=38550
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x