ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۲ تا ۸ خرداد؛ افزایش ۲هزار درصدی متوسط کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۰

راهنمای مطالعه نمایش

رمزارزها

ویتالیک بوترین علت رشد بالقوه اتریوم (ETH) 2.0 را توضیح می‌دهد

رشد بالقوه اتریوم  (ETH) 2.0  که هم‌بنیانگذار اتریوم (ETH) ویتالیک بوترین توضیح‌اش داده است، نشان می‌دهد که آیا گسترش مداوم اکوسیستم اتریوم (ETH) 2.0 باید به انزوای ویتالیک بوتین نسبت داده شود یا نه؟

کار پنهانی
ویتالیک بوترین تصریح کرد که افزایش اخیر پیشرفت اتریوم (ETH) 2.0  نتیجه کار چند ساله و دور از چشم افراد خارجی است و برای ماه‌ها، این پیشرفت فقط در پست های وبلاگی مشهود بود.

پدر اتریوم (ETH) گفته است بخش قابل توجهی از کار برای همیشه پنهان خواهد شد زیرا «برای هر داستان بزرگی که از قبل وجود دارد، پنج سطح دیگر در زیر سطح رویی پیداست». همچنین، ویتالیک بر نقش جامعه غیر متمرکز اتریوم (ETH) در توسعه ETH2 تأکید کرد: اکوسیستم اتریوم را دست کم نگیرید.

ETH2 در حال حرکت است
ماه های اول سال ۲۰۲۰ برای تیم توسعه اتریوم (ETH) 2.0 از نظر نسخه‌های صوتی بسیار مثمر ثمر بود. چهار استودیوی مهندسی بلاکچین، از جمله آزمایشگاه‌های Prysmatic ، PegaSys ، Sigma Prime و Nimbus ، محیط آزمایشات خود را برای اعتبارسنجی‌ها منتشر کرده اند.

تاریخ آغاز به فعالیت از اتریوم (ETH) 2.0 هنوز هم نامشخص است. به نظر می‌رسد که ایده راه‌اندازی آن در روز پنجمین سالگرد اصلی شبکه اتریوم (ETH) 1.0 در تاریخ ۳۰ ژوئیه سال ۲۰۲۰ ، باشد.

با این حال، کارشناسان اصلی از جمله اندرو کیز سابق ConsenSys مطمئن هستند که از آن تا پایان سال ۲۰۲۰ رونمایی خواهد شد.

پل غیرمتمرکز RenVM برای ارتباط میان اتریوم و سایر بلاکچین‌ها راه‌اندازی شد

شرکت توسعه‌ی پروتکل‌ برای تراکنش‌های خصوصی بین بلاکچینی Ren از محصول اصلی خود که شبکه‌ای برای ارتباط بین اتریوم و دیگر بلاکچین‌های محبوب است، رونمایی کرد. این شبکه‌ی جدید RenVM نام دارد و شبکه‌های بیت کوین (BTC)، بیت کوین کش (BCH) و زیکش (ZEC) را به اتریوم متصل می‌کند. در حال حاضر توکن‌های renBTC, renBCH و renZEC روی شبکه‌ی اتریوم ایجاد شده‌اند.

هدف از این کار کمک به بهبود صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) عنوان شده است. پروژه‌های DeFi از این پس می‌توانند از RenVM به عنوان افزونه استفاده کرده و آن را به قراردادهای هوشمند خود اضافه کنند. Ren خود را با پروتکل‌های مشابه نظیر WBTC و imBTC متفاوت می‌داند چراکه آنها به متولی متمرکز اعتماد می‌کنند.

Ren در بیانیه‌ی خود آورده که قصد دارد از دارایی‌های دیگر از جمله ارزهای دیجیتال پایداری همچون لیبرا و یوان دیجیتال حمایت کند. این پروژه در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۵ هزار ETH در ICO جمع‌آوری کرد. نام‌های بزرگی همچون Polychain Capital، FBG و Huobi Capital در آن زمان از این پروژه حمایت کردند.

کاردانو تراشه‌ای می‌سازد که پرداخت آفلاین رمز ارزها را ممکن کند

Crypto Crunch App 15

چارلز هاسکینسون، مدیرعامل IOHK در مصاحبه با کوین تلگراف از کار روی تراشه‌ای خبر داد که می‌تواند منجر به تجربه‌ی انتقال رمز ارزها مانند پول نقد شود. او گفت شرکت IOHK که مسئولیت توسعه‌ی کاردانو (ADA) را بر عهده دارد، شروع به تحقیق در مورد موارد مورد استفاده در زنجیره‌ی تامین کرد و فهمید که هیچ تراشه‌ای در بازار نیست که بتواند الزاماتی همچون قابلیت ذخیره‌ی کلیدهای رمزنگاری شده را تامین کند و ارزان هم باشد.

هاسکینسون تاکید کرد که تمام کارهایی که روی تراشه انجام می‌شود منبع باز خواهد بود و نه تنها به بلاکچین کاردانو بلکه به تمام جامعه‌ی رمزارزها سود می‌رساند.این تراشه در موارد متنوعی در زنجیره‌ی تامین قابل استفاده خوهد بود، از جمله برای تائید اعتبار و مدیریت کالاهای لوکس. برای مثال از این تراشه می‌توان در تائید اعتبار کیف‌های دستی Louis Vuitton یا مدیریت دستری به نسخه‌های محدود لامبورگینی استفاده کرد.

ایده‌ی اصلی این تراشه این است که امکان استفاده از رمز ارزها را بصورت آفلاین به عموم مردم بدهد. IOHK می‌خواهد تجربه‌ی استفاده از پول نقد با پس زمینه‌ی بلاکچینی ایجاد کند. این تراشه را می‌توان در گوشی تلفن تعبیه کرد. نحوه‌ی کار آن بدین صورت است که کلید خصوصی از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل شده و از دستگاه قبلی پاک می‌شود تا مطمئن شویم که کلید خصوصی تنها در یک دستگاه موجود است.

ادعای جدید پژوهشگران: ۹۹.۹ درصد از تراکنش‌های زی‌کش قابل ردیابی هستند

پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون دست به بررسی ویژگی‌های حریم خصوصی دو رمزارز محبوب مونرو (XMR) و زی‌کش (ZEC) زده‌اند. ناگفته پیداست که این دو رمزارز از جمله پرطرفدارترین دارایی‌های رمزینه‌ای هستند که قابلیت ناشناسی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

بنابر یافته‌های این محققان، الزامات امنیتی و ناشناسی سفت و سخت مونرو توانسته جایگاه این رمزارز را کماکان به عنوان یک دارایی ردیابی‌ناپذیر حفظ و تثبیت کند.

با این حال، نتایج مطالعات این پژوهشگران نشان می‌دهد که عدم استفاده‌ی ۹۰ درصد از کاربران زی‌کش از قابلیت‌های حریم خصوصی این رمزارز، باعث شده به‌رغم برخورداری آن از ویژگی‌های رمزنگارانه قدرتمند، محرمانگی شبکه‌ی آن تضعیف شود.

محققان یاد شده در گزارش خود از زی‌کش به عنوان فورکی از بیت کوین (BTC) یاد کرده‌اند که می‌خواهد تمامی پیوندهای میان فرستنده و گیرنده را به طور کامل محو کند.

با این حال، این محققان تصریح کرده‌اند که زی‌کش در حال حاضر، کاربست‌پذیری چندان گسترده‌ای ندارد. آن‌ها با استناد به گزارشی که در مه ۲۰۲۰ منتشر شده و وضعیت بازارهای دارک نت را مورد بررسی قرار داده، گفته‌اند که زی‌کش، رمزارز مرجح کاربران برای استفاده در دارک نت نیست.

آن‌طور که پیداست به‌رغم‌ آنکه زی‌کش از هر دو قابلیت تراکنش‌های محافظت‌شده‌ی ناشناس و دارای نام مستعار بهره می‌برد، اما تنها ۰.۰۹ درصد از تراکنش‌های این رمزارز طی یک بازه‌ی زمانی ۳۰ روزه از این ویژگی‌ها استفاده کرده‌اند.

در گزارش پژوهشی محققان دانشگاه کارنگی ملون آمده است:

به نظر می‌رسد که بخش عمده‌ای از کاربران زی‌کش هنوز فاقد درکی صحیح از مدل عملیاتی این رمزارز هستند. با این حال، درصد ناچیزی از کاربران زی‌کش که از تراکنش‌های محافظت‌شده استفاده می‌کنند، توانسته‌اند به طور موثری از قابلیت ردیابی‌ناپذیری این رمزارز بهره‌مند شوند.

با مرورگر رمز ارزی بریو تماس ویدئویی امن برقرار کنید

مرورگر رمزارزی متمرکز بر حریم خصوصی Brave تماس‌های ویدئویی درون مرورگر خود را با ویژگی رمزگذاری سرتاسری (end-to-end encryption) راه‌اندازی کرد. این سرویس ویدئویی رمزگذاری شده Brave Together نامیده می‌شود و برای برقراری تماس‌های ویدئویی رمزگذاری شده‌ی نامحدود دو نفره استفاده می‌شود. کاربران بریوبرای استفاده از این سرویس نیازی به ثبت نام و ایجاد حساب کاربری ندارند.

نسخه‌ی که از تماس بیش از دو مشارکت‌کننده پشتیبانی می‌کند Brave Nightly نام دارد و تحت توسعه است. Brave Together بر پایه‌ی نرم‌افزار ویدئویی رمزنگاری شده‌ی متن‌باز Jitsi ساخته شده است.

نرم‌افزار Zoom به دلیل فاصله‌گذاری اجتماعی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا به طور چشمگیری مورد استفاده قرار گرفت. ایلان ماسک، رئیس کمپانی SpaceX در ماه آوریل کارمندان خود را به دلیل نگرانی درمورد حریم خصوصی و امنیت از استفاده از زوم منع کرد. زوم قرار است این هفته از رمزگذاری سراسری برای محافظت از ۳۰۰ میلیون کاربرش رونمایی کند.

بنیاد TON تغییر برند داد، تلگرام به توسعه‌ی Free TON و NewTON کمک می‌کند!

ton telegram

به دنبال خروج تلگرام از پروژه‌ی بلاک چینی TON، این پروژه نام خود را از «Telegram Open Network» به «The Open Network» تغییر داد. اواسط ماه می امسال تلگرام رسما از فعالیت در شبکه‌ی TON انصراف داد و اعلام کرد دیگر روی ورژن تلگرام TON کار نمی‌کند و پروژه‌های جایگزینی چون Free TON و NewTON را پیش خواهد برد.

طبق وایت پیپر TON به نظر می‌رسد این تغییر نام از ابتدا برنامه‌ریزی شده بوده است. در این وایت پیپر آمده است که تا سال ۲۰۲۱ ورژن اولیه TON و معماری آن توسعه می‌یابد و اجرا می‌شود. پس از آن تلگرام از این مجموعه جدا شده و شبکه به «The Open Network» تغییر نام می‌ده و توسعه‌ی آن بر عهده‌ی بنیاد TON خواهد بود.

پاول دوروف، موسس تلگرام، روز ۱۲ می در بیانیه‌ای اعلام کرد پروژه‌های مبتنی بر TON هیچ ارتباطی با تلگرام ندارند. در تاریخ ۷ می و پیش از بیانیه‌ی دوروف، گروهی از توسعه‌دهندگان شبکه‌ی «Free TON Blockchain» را راه‌اندازی کردند. این سیستم گرچه از معماری اصلی طراحی شده توسط نیکولای دوروف، هم‌بنیانگذار و مدیر فنی تلگرام، استفاده می‌کند یک شبکه‌ی متفاوت است و توکن خودش را دارد. توکن این شبکه TON Crystals یا TONs نامیده می‌شود.

همکاری DigitByte و ThreeFold برای ایجاد وب جهانی غیرمتمرکز

بنیاد DigitByte با اکوسیستم وارد همکاری با زیست‌بوم اینترنت همتا به همتای ThreeFold شده تا از تکنولوژی بلاکچین برای ایجاد محیط وب جهانی غیرمتمرکز بهره ببرد. این همکاری در جهت ایجاد پروژه‌های مشتری‌سازی و پروژه‌های سطح شرکتی در شبکه‌ی ThreeFold خواهد بود. بدین ترتیب توسعه‌دهندگان می‌توانند از قراردادهای هوشمند برای استقرار نودهای DigitByte خود در زیرساخت‌های ThreeFold Grid استفاده کنند.

همچنین این مشارکت درهای همکاری‌های منبع باز و حتی پروژه‌های محاسبات شخصی را نیز باز می‌کند. علاقمندان به اجرای زیرساخت‌های بلاکچین DigitByte می‌توانند از ThreeFold Grid استفاده کنند. ThreeFold Grid قصد دارد کارایی بالاتر، حریم خصوصی بهتر و امنیت بیشتری نسبت به اینترنت متمرکز برای کاربران و ارائه دهندگان محاسبات ابری ایجاد کند. ThreeFold Grid در حال حاضر در ۲۱ کشور دنیا دارای ۶۰۰ نود فعال با بیش از ۴۰ میلیون گیگابایت پهنای باند و ۱۵ هزار هسته‌ی CPU است. Hewlett Packard، TomoChain و استلار نیز سایر شرکای DigiByte هستند.

بازار

افزایش ۲هزار درصدی متوسط کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۰

از آغاز سال جدید میلادی، میانگین هزینه‌ی ارسال ترکنش‌ها در شبکه‌ی بیت کوین بیش از دو هزار درصد افزایش یافته است.

آمار و ارقام منتشر شده توسط Bitinfocharts نشان می‌دهد در روز ۲۰ مه، کارمزد تراکنش‌های بیت کوینی به رقم گزاف ۶.۶۴ دلار رسیده است. گفتنی است از ژوئیه‌ی ۲۰۱۸ این بالاترین کارمزد میانگین برای تراکنش‌های بیت کوین تاکنون بوده است.

در آغاز سال جدید میلادی، متوسط کارمزد تراکنش‌ها چیزی در حدود ۰.۲۸ دلار بود. اما با کاهش پاداش استخراج بیت کوین از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ بیت کوین به ازای هر بلوک در تاریخ ۱۲ مه، کارمزدها روی مدار افزایشی قرار گرفته‌اند. گفتنی است از زمان وقوع هاوینگ، متوسط کارمزد تراکنش‌های بیت کوین بیش از ۱۴۰ درصد افزایش یافته است.

به طور معمول، هرگاه بلاک چین بیت کوین تحت فشار زیاد ناشی از تراکنش‌های پرتعداد باشد، کارمزدها افزایش می‌یابد. داده‌های استخراج شده از وب‌سایت Blockchain.com نیز بر این گزاره صحه می‌گذارند و شواهد حاکی از آن است که در حال حاضر شاهد انباشته شدن تراکنش‌های در انتظار پردازش بیت کوین در ممپول هستیم.

پیش‌تر در روز ۲۰ مه، تراکنش‌هایی به مجموع حجم ۹۴ مگابایت در ممپول در انتظار پردازش بوده‌اند. گفتنی است ممپول از ژانویه ۲۰۱۹ تاکنون شاهد این حجم از انباشتگی تراکنش‌ها نبوده است.

تقریبا نیم درصد از ۳۰ میلیون آدرس بیت کوینی حاوی دست‌کم ۱۰ بیت کوین هستند

برای اولین بار، تعداد کیف پول‌های بیت کوینی برخوردار از یک موجودی مثبت از مزر ۳۰ میلیون واحد عبور کرد. با این حال، کمتر از یک درصد از این کیف پول‌ها حاوی دست‌کم ۱۰ بیت کوین هستند.

بنابر آخرین آمار و ارقام منتشر شده توسط Bitinfocharts، یک کیف پول با موجودی دست‌کم ۱۰ بیت کوین (با ارزش تقریبی برابر با ۹۱ هزار دلار) کافی است تا مالک آن در زمره نیم درصد برتر دارندگان بیت کوین قرار گیرد.

گفتنی است کیف پول‌های با موجودی ۱۰ الی ۱۰۰ بیت کوین، ۰.۴۵ درصد از کل کیف پول‌ها را تشکیل می‌دهند و ۲.۱۷ درصد از کیف پول‌ها هم حاوی ۱ الی ۱۰ بیت کوین هستند.

با این پیش‌فرض که هر شخص می‌تواند دارای چندین کیف پول باشد، فردی که ۹۱ هزار دلار موجودی دارد، می‌تواند در صدر فهرست بزرگترین بیت‌کوین‌داران جای بگیرد.

کیف پول‌های برخوردار از موجودی‌های بسیار هنگفت (اعم از صرافی‌اها و بخش کوچکی از نهنگ‌ها) همچنان بسیار کم‌شمار هستند. هم‌اکنون ۳۰.۴ میلیون آدرس بیت کوینی با موجودی مثبت وجود دارد که نسبت به تعداد ۲۵ میلیونی در بازه زمانی مشابه سال گذشته، افزایش چشم‌گیری را نشان می‌دهد.

ناگفته نماند که تعداد کیف پول‌های دارای یک موجودی خاص در سال جدید به رکورد جدیدی دست یافته است. از جمله کیف‌ پول‌های حاوی دست‌کم یک بیت کوین در ماه مارس به ۸۰۰ هزار واحد رسید.

از زمان سقوط شاخص‌های عمومی بازار سهام در اثر همه‌گیری ویروس کرونا و احیای بیت کوین پس از گذشت چند هفته، آمار و ارقام ثبت شده در صرافی‌ها نشان می‌دهد که موج جدیدی از ورود افراد به سرمایه‌گذاری در رمزارزها رخ داده است.

میزان بیت کوین‌هایی که در صرافی‌ها نگهداری می‌شود به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۸ رسیده

طبق اطلاعات منتشر شده توسط CryptoQuant، از ۱۶ تا ۲۰ می جریان خروجی ترکیبی از استخرهای استخراج BTC به میزان ۶۰۰ درصد افزایش داشته و از ۱۰۶۶ BTC به ۷۴۲۶ BTC رسیده است. تغییرات هفته‌ی قبل هاوینگ در ۱۱ می نیز نشان می‌دهد که جریان خروجی ماینرها از حدود ۲۱۰۰ BTC تا حدود ۵۰۰۰ BTC در ۱۰ می افزایش یافت. همچنین، این داده‌ها ارتباط میان افزایش فروش ماینرها و کاهش قیمت بیت کوین را نمایان می‌کنند. ادامه‌ی این روند می‌تواند روی رشد قیمت بیت کوین تاثیر منفی بگذارد و روند پنج رقمی شدن قیمت بیت کوین را کُند کند.

2020 05 22 111928

داده‌های CryptoQuant همچنین نشان می‌دهند که جریان بزرگ‌تر ایجاد شده و کل رمز ارزی که در صرافی‌ها نگهداری می‌شد در تاریخ ۱۲ مارس که قیمت بیت کوین سقوط کرد به شدت افت کرده است. روز چهارشنبه‌، ذخیره‌ی بیت کوین مجموع ۱۷ صرافی بزرگ ۱.۱۸ میلیون BTC بود که کمترین مقدار از نوامبر سال ۲۰۱۸ است. در آن زمان بیت کوین در کف قیمتی ۳۱۰۰ دلار معامله می‌شد.

2020 05 22 112028

عدم علاقه به ترید بیت کوین روی احاات بازار سیگنال‌های واضحی بر جای می‌گذارد در حالی که تغییرات همبستگی بین کارایی قیمت در شرایط فعلی مخالف رفتارهای قبلی‌ست.

مدیرعامل صرافی جیمنی: استقبال وال استریت از DeFi باعث تشدید رقابت میان رمزارزهای باثبات می‌شود

تایلر وینکلووس، سرمایه‌گذار سرشناس و مدیرعامل صرافی جمینی در مصاحبه‌ای که به‌تازگی با رسانه‌ها انجام داده، پیش‌بینی کرده که با حرکت وال استریت به سوی دنیای مالیه‌ی غیرمتمرکز یا DeFi، تنور رقابت میان رمزارزهای باثبات داغ‌تر از همیشه می‌شود.

وینکلووس می‌گوید به‌رغم آنکه چشم‌انداز روشنی پیش روی DeFi می‌بیند، اما بر این بارو است که در حال حاضر هیچ یک از کاربردهای بلاک چین نتوانسته آن طور که باید و شاید با فراتر رفتن از مرزهای جامعه‌ی کاربری رمزارزها فصل جدیدی را در پذیرش این پدیده‌های نوظهور توسط آحاد مردم رقم بزند.

وینکلووس در مصاحبه با پایگاه خبری The Defiant پیش‌بینی کرده که تا مادامی که وال استریت علاقه‌ای از خود به DeFi نشان ندهد، رقابت واقعی میان رمزارزهای باثبات مختلف، درنخواهد گرفت. وی گفته است:

زمانی که وال استریت بخواهد قدم در دنیای مالیه‌ی غیرمتمرکز بگذارد، برای سرمایه‌گذاری به یک ارز نیاز خواهد داشت. برای مثال اگر یک صندوق غیرمتمرکز سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات بخواهد سود سهام خود را میان سرمایه‌گذاران توزیع کند، سراغ اتر خواهد رفت؟ بدیهی است که نه. چون این رمزارز همانند دیگر رمزارزها از ثبات کافی برخوردار نیست. بنابراین چاره‌ای نیست جز آنکه سراغ رمزارزهای باثبات برود.

با این حال، وینکلووس بسیاری از رمزارزهای باثبات کنونی را به باد انتقاد گرفته و گفته است:

بسیاری از گردانندگان رمزارزهای باثباتی که این روزها می‌بینیم، تنها برای خودنمایی و به رخ کشیدن دارایی‌های تحت مدیریت خود، اقدام به افزایش سپرده‌های نقدی‌شان می‌کنند تا بگویند از دیگری برتر هستند. من فکر می‌کنم این یک رقابت ویران‌گر و بی‌فایده است. مردم فریب این کارها را نمی‌خورند و ماهیت واقعی رمزارزهای باثبات برای آن‌ها آشکار است.

آفریقا در آستانه‌ی وقوع یک رنسانس رمزارزی

آفریقا

با وضع قوانین نظارتی بیشتر، افزایش معاملات و شمار دارندگان رمزارزها در آفریقا، پذیرش این پدیده‌های نوظهور در قاره‌ی سیاه روندی رو به رشد را طی می‌کند.

بنابر نتایج گزارش‌های تحقیقاتی که به تازگی منتشر شده، اوگاندا، نیجریه، آفریقای جنوبی، غنا و کنیا از جمله کشورهایی هستند که ساکنان آن‌ها بیش از هر جای دیگری به جست‌وجوی کلمه‌ی «بیت کوین» در گوگل پرداخته‌اند.

در این گزارش، از آفریقا به عنوان یکی از امیدبخش‌ترین مناطق برای پذیرش ارزهای رمزپایه یاد شده است.

در گزارش یاد شده آمده است که آفریقا به دلیل برخورداری از جمعیت جوان، وقوع بحران‌های پیاپی مالی، وجود انبوهی از افراد محروم از خدمات بانکی و بهای گزاف دسترسی به ابزارهای پرداخت، قابلیت‌های نهفته‌ی بی‌بدیلی برای استقبال از رمزارزها در خود دارد.

در این گزارش خاطرنشان شده است که اگرچه نیجریه از نظر حجم مبادلات تجاری، طلایه‌دار قاره‌ی آفریقا است، اما در آفریقای جنوبی ۱۳ درصد از کاربران اینترنت، مالک یکی از رمزارزها هستند و نیجریه با ۱۱ درصد در جایگاه دوم قرار دارد.

در مقیاس جهانی نیز، آفریقای جنوبی، جایگاه پنجم را از نظر پذیرش رمزارزها در میان شهروندان متصل در اختیار دارد.

طی هفته گذشته، حجم مبادلات بیت کوین در لوکال‌بیت‌کوینز که بازار همتا به همتای رمزارزی محلی آفریقای جنوبی است، رکورد جدیدی بر جای گذاشت و نزدیک به ۱.۶۵ میلیون دلار بیت کوین میان کاربران این پلتفرم، دست به دست شد.

ماه گذشته هم، نهاد ناظر مالی آفریقای جنوبی دست به انتشار یک سند راهبردی زد و در آن تصریح کرد که دارایی‌های رمزینه و فعالیت‌های مرتبط با ارزهای مجازی دیگر نمی‌توانند بیرون از چارچوب‌های نظارتی باقی بمانند.

شباهت اعداد و ارقام مربوط به بیت کوین در توییتر و market cap

توییت‌هایی شامل کلیدواژه بیت کوین در توییتر بسیار بیشتر از سایر سکه‌هاست. اما مشابهت عجیبی میان توییتر و market cap وجود دارد. براساس آخرین داده‌ها، محبوبیت بیت کوین در توییتر با توجه به تعداد توییت‌ها نه تنها بالاترین در میان کل رمزارزهاست که متناسب با market cap نیز هست.

رقم ۶۵ درصد، برای بیت کوین ثبت شده است

در تاریخ ۲۶ ماه می، از مجموع حدود ۳۹،۰۰۰ توییت، توییت‌هایی شامل کلمه بیت کوین با عدد ۲۶،۷۷۸ به ثبت رسیده است. در حالی که توییت‌هایی شامل شش سکه دیگر – اتریوم (ETH) ،XRP ، Litecoin (LTC) ، Tezos (XTZ) ،EOS (EOS)  و Chainlink (LINK) – تقریباً ۱۳،۰۰۰ عدد بوده است. بنابراین سهم بیت کوین در حدود ۶۸٪ است. در همین حال، داده‌های CoinMarketCap نشان می‌دهد که در زمان این خبر، بیت کوین سهم ۶۵.۷ درصدی در مارکت کپ داشته است.

مارکت کپ به مقدار ضمنی کلیه واحدهایی که از یک رمزارز ایجاد شده‌اند، اشاره دارد. بیت کوین همیشه بیشترین سهم را در اختیار نداشته است؛ برای مثال در ژانویه سال ۲۰۱۸ تسلط آن چیزی نزدیک به ۳۲٪ بود. اما اکنون شباهت بین اعداد مارکت کپ و توئیتر جالب توجه است. ETH که بیش از ۸.۴٪ از بازار برخوردار است، حدود ۱۷٪ توییت دریافت کرد، در حالی که XRP به ترتیب ۸٪ توییت و ۳.۵٪ سهم در بازار داشته است.

جی‌پی‌مورگان هشدار داد: ارزهای دیجیتال موقعیت ژئوپلیتیکی ایالات متحده را به خطر می‌اندازد

تحلیلگران JPMorgan Chase، بزرگ‌ترین بانک ایالات متحده، در گزارش اخیر خود هشدار دادند:

«هیچ کشوری به اندازه‌ی ایالات متحده از پتانسیل ارز دیجیتال برای اخلال در سیستم پولی ضرر نخواهد کرد.»

مایکل فرولی، سرپرست استراتژی نرخ بهره‌ی مشتقات ایالات متحده در JPMorgan که یکی از نویسندگان این مقاله است، معتقد است این مشکل عمدتا به هژمونی دلار آمریکا مرتبط است. هرچند تحلیلگران پیش‌بینی نمی‌کنند که دلار در آینده‌ی نزدیک جایگاه خود را به عنوان ارز ذخیره‌ی جهانی از دست بدهد، با این حال به برخی پیوندهای ضعیف‌تر غلبه ارز مانند تسویه حساب تجاری و سیستم SWIFT اشاره می‌کنند.

SWIFT جامعه‌ی جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی‌ست و از اهرم‌های اصلی اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران به شمار می‌رود. JPMorgan می‌گوید در صورتی که کشورهایی بتوانند سوئیفت را دور بزنند، توانایی ایالات متحده را در دستیابی به اهداف استراتژیک و ژئوپولیتیکش کاهش می‌دهند. تحلیلگران می‌گویند اینکه ایالات متحده ابتکار عمل در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال را برعهده بگیرد در مدیریت ریسک ژئوپولیتیک بسیار حائز اهمیت است.

تحلیلگران معتقدند ایجاد یک راه‌خل پرداخت برون‌مرزی یا دلار دیجیتال مخصوصا اگر حداقل برای سیستم مالی داخل آمریکا بدیع باشد، یک سرمایه‌گذاری متوسط برای حفظ ویژگی کلیدی دلار در اقتصاد جهانی‌ست.

قانون‌گذاری

کنگره چین از ارائه‌ی طرحی برای تاسیس یک صندوق ویژه به‌منظور توسعه‌ی بلاک چین خبر داد

کنگره چین

پارلمان چین موسوم به کنگره‌ی ملی خلق چین و کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین که قدرتمندترین نهاد مشاوره سیاسی در چین است، به تازگی نشست‌های سالانه‌ی خود را آغاز کرده‌اند. از این نشست‌ها در چین با عنوان «لیانگ هوی» یاد می‌شود. قرار است نشست‌های یادشده تا ۲۲ مه ادامه داشته باشند.

کنگره‌ی ملی خلق چین یا NPC عالی‌ترین نهاد قانون‌گذاری در چین است. این نهاد، میزبان نزدیک به ۳ هزار نماینده از سراسر چین است که سالی یک بار گرد هم می‌آیند تا طی نشستی لوایح و طرح‌های پیشنهادی خود را به رای بگذارند. بنابر گزارش پایگاه خبری پکن نیوز در تاریخ ۲۳ مه، جیکینگ تان، نائب رئیس NPC پیشنهاد داده یک صندوق ویژه برای توسعه‌ی صنعت بلاک چین تاسیس شود. اگر این پیشنهاد به تصویب نمایندگان برسد، دولت چین، مدیریت این صندوق را در دست خواهد گرفت.

آن‌طور که پیداست هدف از تاسیس این صندوق، حمایت از توسعه و رشد کسب‌وکارهای مبتنی بر بلاک چین، تشویق نوآوری در حوزه‌ی بلاک چین و پرورش تعدادی یونیکورن بلاک چینی در چین است.

جیکینگ تان، نائب رئیس کنگره‌ی ملی خلق چین بر این باور است که با حمایت از توسعه‌ی بلاک چین، می‌توان نظام حکمرانی چین را مدرنیزه کرد.

تان می‌گوید فناوری بلاک چین نه تنها ابزاری بی‌نظیر برای هموار کردن راه چین به سوی دستیابی به نظام حکمرانی هوشمند است، بلکه می‌تواند به این کشور کمک کند تا در آینده در توسعه‌ی بلاک چین، دست بالاتر را داشته باشد. تان بر این باور است که با پیشگامی چین در بلاک چین، می‌تواند امید داشت که این کشور بتواند از اقتدار و امنیت ملی خود بهتر محافظت کند.

تان در خاتمه پیشنهاد کرده که دولتمردان و نمایندگان پارلمان چین باید تدوین یک برنامه و نقشه‌ی راه توسعه‌ی ملی برای صنعت بلاک چین را در دستور کار خود قرار دهند.

قوانین جدید کریپتو : آلبانی می‌خواهد کانون ارزهای دیجیتال اروپا باشد

آلبانی در پی این است که با مجموعه قوانین جدید کریپتو که استفاده از ارزهای دیجیتالی را قانونی می‌کند، به قطب اصلی بلاکچین اروپا تبدیل شود. پارلمان این کشور اخیراً قوانین جدیدی را تصویب کرد و زمینه را برای رسمیت شناختن و تنظیم این صنعت فراهم آورد.

این لایحه توسط آنیلا دناج وزیر دارایی و اقتصاد به کمیسیون اقتصاد مجلس ارائه شده است. بر اساس گزارش آژانس خبری دولتی ATA این بازارها به بازارهای مالی مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع شده معطوف بودند.

وزیر دارایی و اقتصاد اظهار داشت، پیش‌نویس این قوانین جدید کریپتو با هدف استفاده بهینه از DLT انجام شده است. و همچنین بررسی می‌کند که چگونه کشور می‌تواند طیف وسیعی از خطرات احتمالی را مرتفع کند. این موارد شامل استفاده از ارزهای دیجیتال در طرح‌های پونزی و دخالت در بازار است.

این قانون همچنین خطر پولشویی از طریق استفاده از ارزهای دیجیتال را در نظر گرفته است. برای مقابله با این امر، هر ارائه‌دهنده خدمات دارایی مجازی (VASP) نیاز دارد تا یک سیستم محافظت از ریسک را برای نظارت بر معاملات مشکوک ایجاد کند. دارندگان مجوز قانونی البته باید دستورالعملهای موجود در زمینه جلوگیری از پولشویی از جمله استخدام کارمند با تجربه لازم در این زمینه را رعایت کنند. آلبانی سومین کشوری در اروپا است که قانونی جامع در زمینه تنظیم صنعت ارزهای دیجیتال دارد. دو کشور دیگر مالت و فرانسه هستند که به‌عنوان پیشگامان در این عرصه «جزیره بلاکچین» لقب گرفته‌اند.

آیا شرکت‌های بلاکچین چینی بازارهای آمریکا را از دست خواهند داد؟

سنای آمریکا شرکت‌های بلاکچین چینی را به رعایت تمام قوانینی که بر سایر شرکت‌ها حاکم است، مجبور کرد که رعایت نکردن آن، خطر از بین رفتن دسترسی‌شان به بورس آمریکا را در پی خواهد داشت.

این آیین نامه جدید ممکن است پایان فعالیت‌های تولیدکنندگان سخت‌افزار ASIC چینی و بلاکچین چین در بازار سرمایه ایالات متحده باشد و می‌تواند به حذف افرادی که قبلاً معامله می‌کردند منجر شود.

براساس این گزارش، آنچه باعث شده این قوانین جدید پیشنهاد داده شوند، این دغدغه بوده است که برخی از این شرکت‌های IPO چینی برای دور زدن قوانین به عدم شفافیت حسابداری، نقدینگی کم و ارتباط نزدیک با خودی‌های قدرتمند دولت متکی بودند.

تغییر قانون پیش رو، شرکت‌های برخی کشورها را ملزم به افزایش و تولید ۲۵ میلیون دلار در IPO  یا حداقل یک چهارم سرمایه بازار خود خواهد کرد. همچنین به شرکتهای حسابرسی نیاز خواهد بود تا اطمینان حاصل کنند که فعالیت‌های بین المللی این شرکت ها مطابق با استانداردهای جهانی است.

در هر صورت، آینده برای این شرکت‌های سخت افزاری چینی ASIC به نفع سرمایه‌گذاران نیست. به دلیل رکود قیمت بازار بیت کوین، هیچ تقاضایی برای محصولات آنها وجود ندارد. مسائل ژئوپلیتیک به کنار، آنها مدل‌های درآمد خود را بر اساس تقاضای در حال افزایش از ارز دیجیتال که هیچ ارزش ذاتی یا سودمندی ندارند، ساخته بودند.

اعضای کنگره‌ی آمریکا به دنبال استفاده از بلاکچین برای شفافیت در قانون‌گذاری هستند

برت گوتری، نماینده‌ی کنگره‌ی ایالات متحده مجموعه‌‌ای از لوایح با محوریت استفاده از بلاک چین در ارتش آمریکا و هوش مصنوعی برای مقابله با فعالیت‌های ناپسند آنلاین را معرفی کرد. قانون Advancing Blockchain یکی از چندین لایحه‌ی مرتبط با این فناوری نوظهور است که از طرف کمیته‌ی بازرگانی و انرژی و کمیته‌ی حمایت از حقوق مصرف‌کننده ارائه شده است.

این کمیته‌های جمهوری‌خواه اظهار امیدواری کردند با ایجاد سیاست‌هایی برای تقویت نوآوری، حفاظت از زنجیره‌ی تامین و محافظت از مصرف‌کننده بتوانند از آمریکا در جنگ تجاری با چین حمایت کنند. این لایحه همچنین به دنبال تعیین صلاحیت آژانس‌های فدرال است و قصد دارد با مشخص کردن اینکه کدام دفتر بر کدام جنبه‌های کاربردی نظارت دارد، شفافیت نظارتی را افزایش دهد. با این حال در این لایحه اشاره‌ای به استفاده از بلاکچین برای دیجیتالی کردن دارایی‌ها و رمز ارزها نشده است.

وضع مالیات رمزارز در کره جنوبی

مالیات رمزارز کره جنوبی، سال آینده برای معامله‌گران، استخراج‌گران و عرضه‌های کوین اولیه از راه می‌رسد

وزرای کشور کره جنوبی متعهد شده‌اند که از سال آینده مالیات مربوط به معامله‌ی رمزارز و استخراج آن را اعمال کنند.

وزارت اقتصاد و مالی خود را برای یک اصلاحیه بر سند مالیات درآمد فعلی آماده می‌کند که شامل اخذ مالیات از فروش سودآور رمزارز‌ها و همچنین سود‌های پروژه‌های استخراج رمزارز خواهد بود. این وزارت‌خانه همچنین درباره‌ی اخذ مالیات از رویه‌های عرضه‌های اولیه کوین سخن گفت، که البته معما گونه است چرا که ICO در این کشور ممنوع است.

رسانه‌ها نقل می‌کنند که یک مقام از این وزارتخانه گفته:

“ما در حال بررسی ‌راه‌های اعمال مالیات عایدی سرمایه و انواع دیگر مالیات درآمد بر سود‌های کسب شده توسط سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی که از رمزارز استفاده می‌کنند، هستیم.”

به نظر می‌رسد که برنامه‌های این وزارت‌خانه در چارچوب قوانین موجود مالیات اوراق طراحی خواهد شد که فقط به دنبال اخذ مالیات از معاملات سودآور است و نه معاملاتی که ضرر می‌دهند. همانطور که قبلا در گزارش‌ها آمده، سئول یک قانون رمزارز جدید معرفی کرده که شامل بند‌های مربوط به صرافی هاست که مطابق با آن باید داده‌های خود را به اداره‌ی مالیات ارائه دهند.

سئول از اعمال مالیات رمزارز در گذشته به دفعات صحبت کرده، به خصوص در اواخر ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ که البته تمامی برنامه‌های سابق بی‌نتیجه باقی ماندند. اما طی سال گذشته در یک اقدام جنجال برانگیز، نهاد‌های مالیاتی در این کشور صرافی ‌Bithumb را با یک قبض مالیات ۶۷ میلیون دلاری برای تراکنش‌های انجام شده توسط مشتریان برون مرزی مواجه ساخت.

برای برنامه‌های آتی موانعی وجود خواهد داشت. چنان که E Daily به نقل از یک مقام رسمی اشاره کرده که افرادی که می‌خواهند از مالیات‌ها فرار کنند قادر خواهند بود این کار را با استفاده از صرافی‌های بدون نسخه (Over-the-Counter) انجام دهند. یک مدیر در صنعت بلاک‌چین گفته است که این کشور باید برنامه‌های مالیاتی را تا زمانی که یک روش موثرتر برای محاسبه‌ی قبض‌های مالیات بر تراکنش‌های رمزارز ایجاد نکرده، متوقف سازد، فرآیندی که به نظر وی ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد.

بانک مرکزی روسیه از پلتفرم وام‌دهی بلاکچینی خود رونمایی کرد

بانک مرکزی روسیه یک پلتفرم وام‌دهی دیجیتال را روی بلاکچین Masterchain که برای مصارف داخلی این کشور توسعه داده شده، راه‌اندازی کرده است. Masterchain اولین پلتفرم بلاکچینی در روسیه است که توسط سرویس امنیت فدرال یا FSB تائید شده است. این بلاک چین توسط انجمن فین‌تک روسیه در سال ۲۰۱۷ و مبتنی بر اتریوم راه‌اندازی شده است.

در سپتامبر ۲۰۱۸ نیز بانک بین‌المللی Raiffeisen اسناد وام‌دهی شامل اطلاعات طرفین معامله، وا‌م‌های اعتباری و مدت زمان آنها و املاک خریداری شده را روی سیستم نگهداری غیرمتمرکز (DDS) Masterchain نگهداری کرد.

علی‌رغم تلاش‌های بانک مرکزی روسیه، دولت این کشور نسبت به رمز ارزها رویکردی خصمانه داشته است. قانون‌گذاران روس در اوایل ماه جاری مجازات تا سقف ۲ میلیون روبل (معادل ۲۷۸۰۰ دلار) و هفت سال زندان برای گردش مالی غیرقانونی با رمز ارزها و دارایی‌های دیجیتال وضع کردند.

اخیرا نیز بانک Sberbank، بزرگترین بانک روسی، مناقصه‌ای برای تامین ۴۹۱۷ دستگاه خودپرداز با قابلیت پشتیبانی از تراکنش‌های بلاکچینی ایجاد کرده است.

تدوین لایحه‌ای جدید در اوکراین برای اعطای مجوز افتتاح حساب بانکی به بنگاه‌های رمزارزی

اوکراین با انتشار پیش‌نویس لایحه‌ای برای تنظیم‌گری رمزارزها یک گام دیگر به دستیابی به یک وضعیت حقوقی شفاف‌تر در حوزه ارزهای رمزپایه نزدیک‌تر شد.

در روز ۱۸ مه، وزارت تحولات دیجیتال اوکراین، پیش‌نویس لایحه‌ای جدید با سرفصل دارایی‌های مجازی را منتشر کرد. آن‌طور که پیداست این لایحه درصدد است چارچوبی قانونی برای چگونگی صدور و چرخش دارایی‌های رمزینه در اوکراین وضع کند. گفتنی است نسخه‌ی فعلی این لایحه هنوز نهایی نشده و تا تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۲۰ قابل تغییر است تا اعضای جامعه‌ی رمزارزها بتوانند مفاد آن را به بحث و بررسی بگذارند.

بنابر اظهارات یکی از نویسندگان این پیش‌نویس، هدف اصلی از نگارش آن این است که صرافی‌های محلی بتوانند اقدام به افتتاح حساب در بانک‌ها بکنند. مایکل چوبانیان، دبیر انجمن بیت کوین اوکراین، نهادی که در تدوین پیش‌نویس یاد شده نیز همکاری داشته، می‌گوید هنوز که هنوز است صرافی‌های رمزارزی اوکراینی قادر به افتتاح حساب در بانک‌های این کشور نیستند.

به این ترتیب، پیش‌نویس یاد شده به گونه‌ای تدوین شده تا صنعت رمزارزها در اوکراین بتواند پا را از پستوهای مخفی و «منطقه‌ی خاکستری» بیرون بگذارد و سر و شکل قانونی در این کشور به خود بگیرد.

بر اساس مفاد این لایحه، ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی اعم از صرافی‌ها، ناشران و کاربران رمزارزها از این حق برخوردار می‌شوند که بتوانند در بانک‌ها و دیگر نهادهای مالی اقدام به افتتاح حساب کنند.

صنعت

میخ آخر تلگرام بر تابوت TON با انصراف از پیگیری حقوقی پرونده‌ی این پروژه

پروژه TON

بنابر اسناد مرتبط با پرونده‌ی تلگرام به تاریخ ۲۲ مه، مدیران این پیام‌رسان، درخواست تجدیدنظر در حکم صادره‌ی دادگاه فدرال علیه خود مبنی بر توقف صدور و توزیع توکن گرم را پس گرفتند.

آن‌طور که از شواهد و قرائن پیداست، این شرکت به طور کامل از پیگیری حقوقی پرونده‌ی پروژه TON و توکن گرم منصرف شده است. گفتنی است اوایل ماه جاری، پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام با انتقاد از زیاده‌خواهی نهادهای نظارتی ایالات متحده، به طور رسمی از خاتمه‌ی درگیری فعالانه‌ی شرکت متبوع خود در پروژه‌ی TON خبر داد.

پروژه‌ی TON که در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد، یک پلتفرم بلاک چینی است که به دنبال تسهیل پرداخت‌ها با توکن‌های گرم و میزبانی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با بالاترین سطح از مقیاس‌پذیری است. یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۸ تلگرام توانست طی دو مرحله، نزدیک به ۱.۷ میلیارد دلار برای توسعه‌ی پروژه‌ی بلاک چینی خود سرمایه جذب کند؛ اتفاقی که منجر شد مقام‌های ناظر مالی ایالات متحده نسبت به این پروژه حساس شوند.

در اکتبر سال ۲۰۱۹ کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا با استناد به نقض قوانین اوراق بهادار توسط تلگرام، علیه این پیام‌رسان روسی، اعلام جرم و طرح دعوی کرد.

در نهایت در مارس ۲۰۲۰، یک دادگاه منطقه‌ای فدرال ایالات متحده با صدور حکمی علیه تلگرام، رای به ممنوعیت صدور توکن‌های گرم این شرکت داد. اندکی پس از صدور این حکم، تلگرام با ارسال درخواستی به دادگاه استیناف، خواستار تجدیدنظر در آن شد. اکنون اما تلگرام اعلام کرده درخواست تجدیدنظر خود را پس گرفته و برای همیشه پرونده‌ی پروژه‌ی TON و توکن گرم را به بایگانی می‌فرستد.

هم‌بنیان‌گذار ردیت: ما اکنون در بهار رمزارزی به سر می‌بریم

الکسیس اوهانیان، هم‌بنیان‌گذار ردیت با تاکید بر لزوم توسعه‌ی قدرتمند کاربردهای معنادار برای فناوری بلاک چین گفته که اکوسیستم ارزهای مجازی وارد دوران شکوفایی خود شده است.

اوهانیون طی مصاحبه‌ای با یاهو فایننس در تاریخ ۲۳ مه، گفته است:

ما حقیقتا از نظر در اختیار داشتن مهندسان کاربلد، توسعه‌دهندگان خبره و طراحان چیره‌دست برای توسعه‌ی راهکارهای واقعی مبتنی بر بلاک چین در بهار رمزارزی به سر می‌بریم.

وی در ادامه افزوده است:

ما در حال مشاهده‌ی ظهور استعدادهای برتر و درخشانی در این اکوسیستم هستیم و این چیزی است که بیش از همه برای من مهم و قابل توجه بوده است.

اوهانیون پیش‌تر فاش کرده بود که بخشی از ثروت خود را به رمزارز تبدیل کرده است. وی می‌گوید هرچند احساس خوبی نسبت به رمزارزها دارد، اما فعلا به دنبال ورود تمام‌عیار به بازار رمزارزها نیست.

هم‌بنیان‌گذار ردیت، دارایی‌های رمزینه را یک ابزار محتاطانه برای پوشش ریسک توصیف کرده و می‌گوید:

روز به روز بر تعداد فعالان وال استریت که روانه‌ی بازار رمزارزها می‌شوند، افزوده می‌شود و این نشانه‌ای آشکار از این است که قلمرو رمزارزها نه جایی برای گذر موقت که برای اقامتی طولانی است.

پاور لجر فناوری داد و ستد همتا به همتای انرژی تجدیدپذیر را به تایلند می‌برد

پاورلجر

شرکت استرالیایی پاور لجر اعلام کرد برای ایجاد یک پلتفرم دیجیتال تبادل انرژی مبتنی بر بلاک چین، اقدام به انعقاد قرارداد همکاری مشترک با مرکز توسعه‌ی انرژی دیجیتال تایلند موسوم به TDED کرده است.

قرار است در این پلتفرم برای تسریع در فرایند پذیرش انرژی‌های تجدیدپذیر، امکان داد و ستد همتا به همتای انرژی فراهم شود. گفتنی است تایلند درصدد است تا سال ۲۰۳۷ یک‌چهارم از انرژی موردنیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کند.

راهکار تبادل انرژی مبتنی بر بلاک چین پاور لجر شامل داد و ستد همتا به همتای انرژی و نیروگاه‌های مجازی، تجارت اعتبار کربن و مجوزهای انرژی‌های تجدیدپذیر است. گفتنی است اعتبار کربن (Carbon credit‎) واژه‌ای عمومی در صنعت است که نشان دهنده هر نوع مجوز یا گواهی قابل معامله برای خروج یک تن دی‌اکسید کربن یا هر نوع گاز گلخانه‌ای دیگر است.

TDED با سرمایه‌گذاری مشترک بخش‌های خصوصی و دولتی تشکیل شده است. سازمان‌ تولید و بهره‌برداری انرژی تایلند و شرکت خصوصی BCPG از جمله حامیان این پروژه هستند. قرار است پاورلجر با همکاری با TDED از بلاک چین برای مدیریت چهار پروژه‌ی تولید انرژی سبز BCPG استفاده کند. از جمله‌ی این پروژه‌ها می‌توان به پروژه‌ی احداث نیروگاه سبز ۱۲ مگاواتی در پردیس هوشمند دانشگاه چیانگ می اشاره کرد.

مدیر بخش توسعه‌ی کسب و کار شرکت پاور لجر می‌گوید تمرکز تایلند بر سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر همراه با استفاده از فناوری نوظهور بلاک چین، می‌تواند راه این کشور را برای دستیابی به هدف تامین ۲۵ درصد از برق مصرفی‌اش از انرژی‌های تجدیدپذیر هموار کند.

کیف پول دیجیتالی فیس بوک به Novi تغییر نام داد

غول شبکه‌های اجتماعی Facebook  اعلام کرده است که کیف پول دیجیتالی Calibra مطابق برنامه قبلی در حال توسعه می باشد اما اکنون با عنوان Novi به کار خود ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری altcoinbuzz، با اعلام تغییر برند از Calibra به Novi کمپانی فیس بوک معتقد است که دیگر نام این کیف پول باعث سردرگمی با پروژه لیبرای آنها نخواهد شد. این شرکت معتقد بود که هم آوایی بین Calibra و Libra در آینده دردسرساز میشود.

کلمه Novi از ترکیب دو کلمه لاتین novus به معنای جدید و via به معنای راه تشکیل شده است. این کیف پول دیجیتالی قرار است زودتر از ارائه رسمی لیبرا عرضه شود. یک رابط نیز بین شبکه واتساپ و پیام رسان فیس بوک نیز با این کیف پول توسعه داده خواهد شد. کاربران اما برای استفاده از این کیف پول میبایست با شماره ملی رسمی خود تایید هویت شوند. کاربران خواهند توانست با کیف پول Novi ارزهای فیات خود را به دارایی های دیجتالی و رمز ارزها تبدیل کنند.

فیس بوک همچنین تاکید کرده است که اگرجه نام پروژه آنها تغییر کرده است، اما نقشه راه و اهداف این  کیف پول دیجیتالی ثابت باقی خواهد ماند.

گوگل هم به جمع اعتباردهندگان پلتفرم ویدئویی بلاکچینی تتا پیوست

Google Cloud به پروژه‌ی تائید اعتبار آزمایشگاه تتا (Theta Labs) پیوست. این آزمایشگاه اعضای دیگری همچون بایننس،سامسونگ، سرمایه‌گذاران خطرپذیر بلاکچین و شرکت ژاپنی gumi Cryptos نیز دارد. بدین ترتیب، هر کاربر گوگل کلاد می‌تواند یک اعتبارسنج مین نت ۲.۰ تتا باشد.

آلن دی، مشاور توسعه‌ی گوگل کلاد، در اینباره گفت: «فناوری دفترکل توزیع شده مدل‌های تجاری جدیدی ایجاد می‌کند که پتانسیل تغییر اقتصاد دیجیتال جهانی از جمله صنعت رسانه و سرگرمی را دارد». وی افزود، گوگل برای این همکاری مشترک مشتاق است و زیرساخت‌های گوکل کلاد از تتا برای رسیدن به چشم‌اندازش حمایت می‌کند.

فناوری استریم غیرمتمرکز تتا پهنای باند را میان کاربران پخش می‌کند تا بینندگان بتوانند پهنای اضافی خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارند و توکن TFUEL دریافت کنند. این فناوری باعث افزایش کیفیت فیلم می‌شود و در عین حال هزینه‌ی زیرساخت برای تولیدکنندگان ویدئو را به حداقل می‌رساند. این تکنولوژی در حال حاضر روی پلتفرم‌ استریم متمرکز بر بازی و ورزش الکترونیکی Theta.tv استفاده می‌شود. استریم‌های Theta.tv در حال حاضر روی ۷۵ میلیون گوشی گلکسی S سامسونگ در دسترس هستند.

تا کنون ۱۲ نود اعتباردهنده‌ی شرکتی، ۴۲۵ نود نگهبان و بیش از ۲۲۰۰ نود cacher در این پلتفرم فعالیت می‌کنند. طی سی روز گذشته توکن Theta حدود ۲۳۹ درصد و توکن TFUEL حدود ۵۳۶ درصد رشد داشته‌اند.

الگورند قصد دارد جلوی کلاهبرداری در صنعت بیمه را بگیرد

algorand attestiv 052120 lt

شرکت دفترکل توزیع شده‌ی Algorand با پلتفرم تائیدکننده‌ی رسانه‌ای مبتنی بر بلاکچین Attestiv وارد همکاری شد. هدف این همکاری جلوگیری از کلاهبرداری در صنعت بیمه است. این شرکت‌ها دانش‌شان را برای توسعه‌ی یک پلتفرم واحد برای تائید دیجیتال رسانه‌ای برای بسیاری از ذینفعان صنعت بیمه شامل بیمه‌گذاران، مشتریان، کارشناسان و کارگزارن توسعه خواهند داد. این تائید توسط بستر هوش مصنوعی Attestiv در زمان حادثه یا پیش از انگشت‌نگاری در فرایند پزشکی قانونی ثبت و روی بلاکچین الگورند بارگذاری می‌شود تا غیرقابل تغییر بماند.

شان فورد، مدیر عملیاتی الگورند این همکاری را برهم‌زننده‌ی قوانین صنعت بیمه دانست و از همکاری با تیم Attestiv ابراز خوشحالی کرد. نیکووس وکیاریدس، مدیر اجرایی Attestiv نیز اظهار داشت دفتر کل توزیع شده (DLT) شفافیت و اعتماد در اکوسیستم بزرگ بیمه را افزایش می‌دهد.

کریپتو دبیت کارت جدید ویزا با قابلیت دیفای در اتحادیه اروپا و انگلیس

استارتاپ سوئیسی ِEidoo بر سر نسخه جدیدی از کریپتو دبیت کارت با ویزا همکاری می‌کند.

خرج کردن رمزارزهایی مانند بیت کوین (BTC) در زندگی روزمره آسان نیستند، عمدتاً به این دلیل که خرده‌فروشان ترجیح می‌دهند خود را درگیر نوسانات بازار کریپتو نکنند. به منظور ایجاد پلی بین دارایی‌های سنتی و دارایی‌های نوظهور مانند بیت ‌کوین، یک استارت آپ سوئیسی در حوزه کریپتو به نام Eidoo از کریپتو دبیت کارت جدید ویزا را رونمایی کرده است که از استیبل کوین های تنظیم‌‌شده برای تبدیل رمزارز به پول رسمی کشورها استفاده می‌کند.

Eidoo Card برای فعالیت در این حوزه توسط غول پرداخت Visa تأیید شده است و با اعلام این خبر در تاریخ ۲۵ می، به Cointelegraph گفت که کارت جدید آن ۴۰ میلیون از مشتریان ویزا کارت را قادر می‌سازد ارزهای فیات مشتق از کریپتو، از جمله پوند انگلیس (GBP) و یورو (یورو) را بپذیرند.

توماس برتانی، مدیرعامل Eidoo گفت که این فعالیت بخشی از مشارکت Eidoo باContis، عضو اصلی ویزا کارت اروپا و دارنده مجوز پول الکترونیک در انگلیس است. برتانی گفت که ویزا کل جریان صدور کارت کنتس و همچنین تبدیل کریپتو به فیات را شامل می‌شود و شامل استیبل کوین های تنظیم شده توسط Moneyfold، یک شرکت خدمات مالی مستقر در آمریکا است که بر روی کلاهبرداری‌های مرتبط با استیبل کوین ‌ها متمرکز است.

راه‌اندازی یک پلتفرم پزشکی از راه دور مبتنی بر بلاک چین

Solve.Care، استارتاپ رمزارزی فعال در حوزه‌ی خدمات درمانی به تازگی از راه‌اندازی یک پلتفرم بلاک چینی پزشکی از راه دور خبر داده است.

بنابر آنچه در رسانه‌ها منتشر شده، پلتفرم جدید Solve.Care به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند با پزشکان متخصص چهارگوشه‌ی دنیا به صورت برخط گفت‌وگو و مشورت کنند. Solve.Care نام این پلتفرم را بورس سلامتی از راه دور جهانی یا به اختصار GTHE گذاشته است.

پزشکان به کمک پلتفرم GTHE می‌توانند نمایه‌، رتبه، دسترس‌پذیری و ساعات موردنظر خود برای پذیرش بیماران را منتشر کنند. این سامانه با بهره‌گیری از ذهنیت باز طراحی شده؛ بنابراین ارائه‌دهندگان راهکارهای پزشکی از راه دور شخص ثالث می‌توانند از دفاتر ثبت داده‌های آن استفاده کنند.

گفتنی است پلتفرم GTHE از طریق سامانه‌ی مدیریت خدمات درمانی Care.Wallet تا اواخر سال میلادی جاری برای تعداد محدودی از کشورها قابل دسترس خواهد بود.

پزشکان پس از دریافت مجوز از کاربران، می‌توانند به سوابق پزشکی آ‌ن‌ها در این پلتفرم دسترسی پیدا کنند. سازوکارهای اندیشیده در این پلتفرم به گونه‌ای است که نیاز به ارزیابی‌های چندگانه را برای اعطای مجوز دسترسی به اطلاعات از میان برمی‌دارد. علاوه بر این، پلتفرم یاد شده به پزشکان کمک می‌کند که از تجویز آزمایش‌های تکراری غیرضروری برای بیماران پرهیز کنند.

گفتنی است تمامی رکوردها و تراکنش‌های پزشکی روی این پلتفرم به صورت درون‌زنجیره‌ای ذخیره می‌شوند تا از ضدجعل بودن داده‌ها اطمینان حاصل شود.

همکاری آنتولوژی با یک استارتاپ آلمانی برای توسعه راهکارهای شناسه‌ی زنجیره تامین

شناسه دیجیتال

شرکت آنتولوژی به تازگی همکاری مشترکی را با اسفریتی (Spherity)، شرکت آلمانی فعال در حوزه شناسه دیجیتالی و کیف پول ابری آغاز کرده است. قرار است این دو شرکت در زمینه‌ی توسعه‌ی راهکارهای شناسه‌ی دیجیتال برای محصولات و سازمان‌ها با یکدیگر همکاری کنند.

آن‌طور که پیداست دو شرکت یادشده درصدند کیف پول ابری اسفریتی را با بلاک چین آنتولوژی یکپارچه کنند و این امکان را در اختیار این بلاک چین قرار دهند که بتواند از راهکارهای غیرمتمرکز شناسه‌ی دیجیتال اسفریتی استفاده کند.

ساخت و توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی مفهومی برای شناسه‌های دیجیتالی در حوزه‌هایی نظیر زنجیره تامین، حمل و نقل و صنایع دارویی از جمله رئوس برنامه‌های آنتولوژی و اسفریتی است. علاوه بر این آنتلوژی و اسفریتی برنامه‌های برای تشریک مساعی با یکدیگر در زمینه تحقیقات و بازاریابی دارند.

دکتر کراستن اسکوتر، مدیرعامل اسفریتی به رسانه‌ها گفته است که بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها، تحقیقات و توسعه‌های صورت گرفته در راهکارهای شناسه‌ی مبتنی بر بلاک چین، ناظر بر احراز هویت شهروندان نیست. وی می‌گوید:

بلاک چین ها و دفاترکل توزیع شده به طور عمده برای رمزگذاری شماری زیادی از انواع دیگر اطلاعات به کار می‌روند؛ اطلاعاتی که برای رهگیری مرسولات و کالاها در سرتاسر زنجیره‌های تامین جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اسکوتر در ادامه گفته است:

فناوری‌هایی که ما عنوان سامانه‌های احراز هویت را به آن‌ها اطلاق کرده‌ایم، تنها برای شناسایی شهروندان و ایجاد هم‌بستگی میان اطلاعات مالی و حقوقی آن‌ها با هویت‌ دیجیتالی‌شان به کار نمی‌روند. این سامانه‌ها کاربست‌پذیری وسیعی در شناسایی ماشین‌ها، الگوریتم‌های خودمختار، نهادهای حقوقی، اطلاعات محصولات، مجوزها و بسیاری موارد دیگر دارند.

گفتنی است انعقاد این قرارداد همکاری مشترک به این دو شرکت اجازه می‌دهد به بازارهای جدیدی دست پیدا کنند. آنتولوژی جا پای محکمی در آسیا دارد و اسفریتی نیز نبض بازار اروپا را به ویژه در آلمان، سوئیس و اتریش در اختیار دارد.

فروش زمین مجازی به بالاترین سطح خود رسیده است

فقط در ۱۰ هفته، استارت‌آپ Somnium Space، زمین‌های مجازی را تقریبا به ارزش نیم میلیون دلار به حراج گذاشته است.

فروش زمین مجازی در یک اقتصاد غیرمتمرکز در حال فعالیت به نام Somnium Space شبیه به فروش کیک داغ دیجیتال است. به گزارش مجله‌ی Decrypt، در طول ۱۰ هفته‌ی گذشته، صدها قطعه زمین در دنیای مجازی با ارزش کل ۴۷۰ هزار دلار به فروش رسیده است. این برنامه‌ی غیرمتمرکز در حال حاضر در صدر فهرست سایت رتبه‌دهی Dapp Radar است.

ارزش زمین در Somnium Space در هفته‌های اخیر دو برابر شده است. کاربران می‌توانند از طریق ارز CUBE زمین بخرند، در آن ساخت و ساز کنند، قطعه‌های زمین را مدیریت کنند، اجاره دهند، به فروش برسانند و همچنین از طریق راه‌های دیگری کسب درآمد کنند.

در ابتدای این ماه، L’Atelier عضوی از گروه BNP Paribas یک بازار ۱۰۰ میلیار دلاری را در اقتصاد مجازی شامل بازی‌های ویدیویی و جهان‌های مجازی مثل Somnium Space، Decentraland و The Sandbox شناسایی کرد. این بخش در حال حاضر شامل ۲.۵ میلیارد کاربر است و با کسب درآمد مردم از روش‌های مجازی، با سرعت چشمگیری در حال رشد است.

در حالی که جهان واقعیت مجازی بلاکچینی Decentraland، احتمالا مشهورترین آن‌هاست و Crypto Punks نیز از زمان راه‌اندازی توجه زیادی به خود جلب کرده است، Somnium Space به صورت ناگهانی به صدر این فهرست دست پیدا کرده است.

این شرکت در سال ۲۰۱۷ با مشارکت Sony راه‌اندازی شد و در سال ۲۰۱۹ با بلاکچین اتریوم ادغام شد که به کاربران اجازه داد از طریق توکن‌های غیرقابل تعویض، صاحب دارایی‌های درون بازی شوند و آن‌ها را در بازار غیرمتمرکز OpenSea داد و ستد کنند.

اولین عرضه زمین اولیه در اکتبر ۲۰۱۹ انجام شد. با آخرین فروش خود در ۲۸ می ۲۰۲۰،‌ این شرکت دو برابر درآمد اولین عرضه را کسب کرد. از این ماه، قیمت رمزارز آن‌ها تا پایان مارس ۲۰۲۱ هر ۳ ماه ۲۵ درصد افزایش خواهد داشت که بعد از آن نرخ مبادله کاملا بر اساس بازار تعیین خواهد شد.

راه‌های دیگر برای کسب درآمد از جهان مجازی

کاربران از روش‌های متنوعی می‌توانند سود کسب کنند. ترانه‌نویسان می‌توانند از موسیقی‌ منتشر شده در جهان‌های مجازی درآمد کسب کنند. عکاس‌ها با دریافت پول، عکس‌های خود را بر دیوار‌های خانه‌های مجازی بگذارند. Somnium Space همچنین تبلیغات برنامه‌نویسی شده مختص به خود را دارد که از طریق شریک خود Admix به بزرگترین شبکه‌های تبلیغاتی متصل شده است. کاربران می‌توانند کالاهای برند را در دارایی‌های خود قرار دهند و هر بار که کسی با آن کالا تعاملی داشته باشد از تبلیغ‌گنندگان مبلغی دریافت کنند.

دارایی‌ها توسط توکن‌های دیجیتال بر یک بلاکچین نمایش داده می‌شوند و پرداخت‌ها به صورت مستقیم و بدون واسطه به صاحبان آن‌ها منتقل می‌شوند. بنا بر وایت پیپر، این استارت‌آپ در حال کار بر روی مجموعه‌ای از ویژگی‌های جذاب مثل ردیابی چشم، ویژگی بویایی از طریق ماسک‌های چند حسی و ادغام فضای VR و واقعی سازگار با بستر‌های مختلفی چون Oculus، Vive و GearVR، هستند. جالب این که کاربران نیازی به استفاده از VR ندارند.

بستر‌های غیرمتمرکز و توکن‌های غیر قابل تعویض توسط مدیر L’Atelier، جان ‌اگان، به عنوان جالب‌ترین ابعاد اقتصاد مجازی شناخته می‌شوند. استدلال وی روشن است:

“آن‌ها زیرساخت اقتصادی را برای ایجاد ارزش افزوده در دارایی‌های مجازی به نوعی فراهم کرده که در واقع هیچ روش دیگری نمی‌تواند.”

همکاری Vodafone با Energy Web، نوید بخش تحول در صنعت انرژی

همکاری Vodafone با Energy Web، نوید بخش تحول در صنعت انرژی

غول ارتباطات از راه دور Vodafone با یک شرکت بلاک‌چینی انرژی به نام Energy Web که توکن آن EWT نام دارد، وارد همکاری شده است. آنها قصد دارند میلیون‌ها واحد تولید کننده انرژی را با استفاده از فناوری اینترنت اشیا و دفتر کل توزیع شده به هم متصل کنند.

به گزارش کوین تلگراف شرکت Energy Web در تاریخ ۲۶ می آغاز این همکاری را اعلام کرده است. طبق این اعلامیه دفتر کل توزیع شده  SIM-centric با IoT که توسعه از Vodafone است تلیفق خواهد شد تا بتوان Ids امنی را برای تولیدکننده‌های انرژی فراهم کند.

این بدان معنی است که منابع تجدید پذیر و توزیع شونده چون توربین‌های بادی، باتری ها، پمپ‌های حرارتی و سلول های خورشیدی به گریدهای انرژی به صورت امن و کارآمد متصل شوند.

شرکت Vodafone یک کمپانی پیشرو در فناوری اینترنت اشیا یا همان IoT است که بیش از ۱۰۰ میلون نقطه ارتباطی در دنیا دارد. این خبر می تواند باعث افزایش خیره کننده ارزش توکن EWT شود.

به موجب این همکاری و با توسعه یک سیستم بلاک‌چینی مانند سیستم های مخابراتی و با استفاده از تلفن‌های هوشمند و سیمکارت شبکه های مختلف خواهند توانست منابع توزیع کننده و تهیه کننده انرژی خود را شناسایی و عملکرد آنها را ردیابی کنند.

ما در حال مشاهده همگرایی بخش های مختلف برای تحول صنعت انرژی هستیم. بخش های انرژی، شرکت های مخابراتی و همچنین موسسات مالی

این صحبت های مدیر اجرایی شرکت Energy Web است.

اریک برنی مدیر تجاری Vodafone نیز معتقد است که با افزایش تعداد تولیدکننده های انرژی های دوست دار محیط زیست غیر متمرکز نیاز به اتصال آنها فارغ از موقعیت مکانی این تولید کننده ها نیز افزایش می یابد. او معتقئ است این اتصال ها باید امن و ساده باشند و تولیدکننده ها را از اتصال، مدیریت و ارتباط آسان با سایر بخش ها مطمئن کند.

گفتنی است که شرکت Vodafone در سال ۲۰۱۹ نیز پروژه های متعددی را مبتنی بر بلاک‌چین راه اندازی کرده بود.

دانشگاه استرالیا برنامه کارشناسی ارشد بلاکچین را با IBM راه‌اندازی می‌کند

دانشگاهRMIT، دانشگاه تحقیقاتی استرالیا، دو برنامه کارشناسی ارشد جدید را در زمینه امنیت سایبری و فناوری بلاکچین به برنامه‌ی تحصیلات تکمیلی خود اضافه می‌کند.

این دانشگاه در تاریخ ۲۶ می اعلام کرد که با IBM ،Palo Alto Networks و Stone & Chalk  همکاری می‌کند تا یک گواهینامه فارغ‌التحصیلی امنیت سایبری و گواهی فارغ التحصیل در تجارت با قابلیت بلاکچین را ارائه دهد. انتظار می‌رود این برنامه‌ها از اکتبر سال ۲۰۲۰ آغاز شود و به مدت نه ماه ادامه یابد.

پاسخگویی به تقاضا برای مشاغل بلاکچین

RMIT برنامه‌های جدید را به منظور پاسخگویی به افزایش تقاضا برای متخصصان صنعت در زمینه امنیت سایبری و بلاکچین معرفی کرد.

این اطلاعیه با استناد به گزارش‌هایی نشان می‌دهد صنعت امنیت سایبری استرالیا در شش سال آینده تقریباً با رسیدن به ۶ میلیارد دلار استرالیا سه برابر خواهد شد، و همین امر باعث ایجاد تقاضا برای ۱۸۰۰۰ متخصص در استرالیاست.

پیش‌بینی می‌شود حتی صنعت بلاکچین رشد سالانه ۸۰٪ را نشان دهد. با این حال، در حال حاضر از هر ۲۰ مدیر فقط یک نفر قادر است افراد متخصص در این زمینه را پیدا کند.

هلن سوئس، مدیرعامل RMIT آنلاین با ابراز نگرانی از افزایش شکاف مهارت و تخصص در این بخش‌های نوظهور گفت:

«طبیعت غیرقابل پیش‌بینی محیط فعلی ما را ملزم می‌کند تا درک خود را از منظر دیجیتال تقویت و تسریع کنیم. دانش در زمینه امنیت سایبری و فن‌آوری‌های بلاکچین به‌عنوان مهارت‌هایی مهم در کسب و کار ظهور کرده‌اند و ما آموزش‌هایی را ارائه می‌دهیم که این مهارت را برای نیروی کار فراهم کند.»

eMusic از عرضه یک توکن برای حمایت از هنرمندان خبر داد

eMusic از عرضه یک توکن برای حمایت از هنرمندان خبر داد

سردمدار عرضه دیجیتال موزیک eMusic از اجرایی شدن توکن Emu به منظور برخورداری هرچه بیشتر هنرمندان از مزیای عرضه آثار موسیقیایی خود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کوین تلگراف و با استناد به مطلب منتشر شده در تاریخ ۲۶ می، این شرکت هدف عرضه این توکن را ایجاد یک اکوسیستم پایدار برای دنیای موسیقی اعلام کرده است. توکن Emu یک روش پرداختی مبتنی بر بلاک‌چین است که به هنرمندان امکان می‌دهد حقوق معنوی آثار خود را بهتر حفظ کنند.

مدیر شرکت eMusic تامیر کاوچ می گوید:

“پخش آنلاین به صورت قابل تاملی افزایش یافته است اما مدل کنونی پاسخگوی نیازهای جدید نیست. هنرمندان تنها بخشی از حقوق خود را دریافت می کنند در حالی که واسطه ها سهم بیشتر این بازار را از آن خود کرده اند.”

کاوچ معتقد است که توکن Emu یک مدل تجاری جدید می سازد که باعث افزایش عدالت و شفافیت در توزیع حقوق هنرمندان می‌شود.

یکی از سخنگویان این شرکت نیز به کوین‌تلگراف گفت:

“بلاک‌چین امکان پخش غیرمتمرکز آثار موسیقیایی را فراهم کرده است. با بلاک‌چین می توان پاداش و حقوق هنرمندان را شفاف تر پرداخت نمود. زیبایی بلاک‌چین ورای تراکنش هاست. ما می‌توانیم امکانات بیشتری توسعه دهیم. از پاداش های مستقیم به کاربران تا جمع آوری سرمایه برای حمایت از تولید آثار با ارزش هنری”

دانشگاهی در کره جنوبی از برپایی یک پردیس بلاک چینی خبر داد

دانشگاه سوسونگ کره جنوبی با همکاری انجمن هوش مصنوعی کره (KORAIA) به دنبال برپایی پردیس بلاک چین و هوش مصنوعی در منطقه‌ی دائگو است.

بنابر گزارش‌های منتشر شده توسط رسانه‌ی محلی مانی تودی، دانشگاه سوسونگ درصدد است با پذیرش دانشجویان از سال ۲۰۲۱ دوره‌هایی در زمینه‌های نوینی همچون هوش مصنوعی، کلان‌داده، بلاک چین و رایانش ابری برگزار کند.

کیم کون-وو، مدیر دایره‌ی برنامه‌ریزی و هماهنگی دانشگاه سوسونگ با اعلام خبر این همکاری به رسانه‌ها اظهار داشت که جهان به سرعت در حال تغییر است و هر روز آغوش خود را بیشتر به روی فناوری‌های برهم‌زننده‌ای همچون بلاک چین و هوش مصنوعی باز می‌کند؛ اتفاقی که با همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ روند شتابانی به خود گرفته است.

در اعلامیه‌ی مشترک دانشگاه سوسونگ و انجمن KORAIA آمده است که چندین شرکت بلاک چینی مستقر در دائگو موافقت خود را با ارائه‌ی دوره‌های آموزشی و انتقال تجربه به دانشجویان پردیس در حال احداث، اعلام کرده‌اند.

قرار است دانشگاه سوسونگ با ارائه‌ی خدمات کاربرپسند و با تقویت ارتباط میان آموزش‌های دانشگاهی و مدیریت آکادمیک،‌ حلقه‌ی واسط میان کارشناسان و افراد خبره در حوزه‌های مختلف باشد.

گفتنی است دولت کره‌ی جنوبی کماکان موضع مثبت خود را در قبال توسعه‌ی صنعت بلاک چین در این کشور، حفظ کرده است.

پیش‌تر کو یون-چول، معاون وزارت راهبرد و امور مالی کره به رسانه‌ها گفته بود که بازار بلاک چین، فرصتی طلایی برای کره جنوبی است. وی در اظهارات خود شرکت‌های فعال در بخش خصوصی را به استفاده از این فرصت کم‌نظیر فراخوانده بود.

صرافی‌ها و کیف‌پول‌ها

دسترسی هکرها به اطلاعات کاربران کیف پول‌های لجر، ترزور و کیپ‌کی

به‌نظر می‌رسد هکری که پیش‌تر به فروم Ethereum.org نفوذ کرده بود، اکنون در حال فروش پایگاه داده‌ی سه کیف پول سخت‌افزاری پرطرفدار یعنی لجر، ترزور و کیپ‌کی است.

آن‌طور که پیداست این پایگاه‌های داده شامل نام، آدرس، شماره تلفن و ایمیل بیش از ۸۰۰ هزار کاربر است. با این حال، در هیچ یک از این پایگاه‌های داده‌، گذرواژه‌های حساب‌های کاربری مشاهده نشده است.

این هکر پیش‌تر نیز پایگاه داده‌ی SQL پلتفرم سرمایه‌گذاری آنلاین BnkToTheFuture را منتشر کرده بود.

دیروز ۲۴ام مه ۲۰۲۰، وب‌سایت آندر د بریچ (Under the Breach)، فعال در حوزه‌ی کشف جرایم سایبری اعلام کرد که هکری اقدام به انتشار پایگاه داده‌های سه کیف پول سخت‌افزاری محبوب کرده است.

این هکر ادعا کرده که توانسته به اطلاعات حساب‌های کاربری نزدیک به ۴۱۵۰۰ کاربر لجر، بیش از ۲۷۱۰۰ کاربر ترزور و ۱۴ هزار مشتری کیپ‌کی دست پیدا کند.

بنابر داده‌های منتشر شده در توییتر، این داده‌ها با سوء‌استفاده از آسیب‌پذیری پلتفرم تجارت الکترونیکی شاپیفای به سرقت رفته است.

آن‌طور که پیداست هکر یادشده توانسته علاوه بر فهرست ایمیل‌های دو پلتفرم مالیاتی رمزارزی به پایگاه‌های داده‌ی ۱۸ صرافی رمزارزی نیز دسترسی پیدا کند.

این پایگاه‌های داده شامل SQL کامل ۴۵۰۰ کاربر صرافی کره‌ای کربیت، داده‌های پلتفرم معامله‌گری مکزیکی بیت‌سو و تمامی اطلاعات حساب‌های کاربری پلتفرم‌های بلاک چینی Blockcypher، Nimirum و Plutus است.

این هکر که پایگاه‌های داده‌ی یادشده را برای فروش گذاشته، گفته است که تنها پذیرای پیشنهادهای بزرگ است:

هرگز فکرش را نکنید که بتوانید با پول‌های ناچیز به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید، فقط و فقط پیشنهادی بزرگ پذیرفته می‌شوند.

https://coiniran.com/?p=39120
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x