ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۲ تا ۸ اسفند؛ نقش بر آب شدن رویای ETF بیت کوین و افت قیمت بیش از ۶ درصدی!

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

بیش از ۱۹۰ میلیون دلار پوزیشن بیت کوین روی بیتمکس لیکوئید شده است!

طبق داده‌های شرکت تحلیل داده‌ی Skew در حالیکه کل پوزیشن‌های شورت و لانگ بیت کوین (BTC) حدود ۱۹۶ میلیون دلار ارزش دارد، حدود ۶.۱ میلیون دلار خرید و ۱۹۰ میلیون دلار فروش در صرافی بیتمکس (BitMEX) تسویه شده است. به دنبال افت قیمت بیت کوین به زیر ۹۰۰۰ دلار بیتمکس با بیشترین میزان لیکوئید کردن از شروع سال جدید مواجه شد. این لیکوئید کردن به افت قیمت بیت کوین سرعت داد و BTC با بیش از ۶ درصد افت به قیمت ۸۶۷۵ دلار رسید. قیمت بیت کوین در زمان نگارش ای خبر حدود ۸۷۲۳ است.

2020 02 27 111328

با ادامه‌‌ی تنش‌های کرونا ویروس (covid19) بازارهای سنتی مانند S&P500 و داوجونز با ریزش بیش از ۷ درصد در هفته‌ی گذشته مواجه شدند. معمولا انتظار می‌رود با افزایش شرایط عدم اطمینان در جهان بیت کوین به عنوان دارایی امن عمل کند، Luke Martin تحلیلگر Coinist معتقد است قیمت بیت کوین همبستگی کمی با دیگر بازارها دارد و نمی‌توان از افت یا رشد بازارهای بورس و طلا افت یا رشد بیت کوین را پیش بینی کرد.

حجم مشتقات در صرافی OKEx با بالاترین حجم مفهومی در تاریخ مواجه شد و به رقم ۱۵ میلیون دلار دست یافت. حجم مفهومی ارزش دارایی پایه در بازار مشتقات است و با استفاده از آن می‌توان به ارزش موقعیت لانگ یا شورت و قیمت قرارداد را به دست آورد. وقتی مقدار زیادی حجم مفهومی روی یک قیمت نزولی وجود دارد به معنی سیگنال نزولی است.

2020 02 27 111407

آینده بیت‌کوین در گروی چیست؟ تورم!

بیت‌کوین برگشته است! اگرچه هنوز تا اوج قیمت خود در سال ۲۰۱۷ فاصله زیادی دارد، اما شواهد نشان‌می‌دهند که روند نزولی بلند مدت برای بیت‌کوین پایان یافته است.

پیش‌بینی شکست بیت‌کوین محقق نشد. علی‌رغم حباب‌ها و نزول‌های مقطعی شدید، اکنون رمز ارزها به یک آلترناتیو جدی برای آینده سیستم‌های مالی تبدیل شده‌اند. اکنون بیت‌کوین یک ارز پذیرفته شده است، اما هنوز درصد زیادی از مبادلات روزمره با ارزهای فیات سنتی انجام می‌شوند. اینکه امروزه قیمت دلاری بیت‌کوین اهمیت زیادی دارد، نشان‌دهنده این است که ارزش مرکزی بیت‌کوین بیشتر از آن‌که به کاربرد آن در مبادلات مرتبط باشد، به سفته بازی و یا سوداگری بازیگران آن مرتبط است.

دلایل عدم استفاده وسیع از بیت‌کوین به عنوان وسیله مبادلات مشخص است. نوسان زیاد قیمت آن. هیچکس نمی‌خواهد در ازای فروش کالا و خدمات خود ارزی را دریافت کند که ممکن است در عرض چند لحظه بخش قابل توجهی از ارزش خود را از دست بدهد. از سوی دیگر عده‌ای هم فکر می‌کنند قیمت بیت‌کوین در آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت، بنابراین راضی نمی‌شوند تا رمز ارز خود را در ازای خوردن یک پیتزا از دست بدهند!

اصول تئوری مالی می‌گوید که در یک بازار با بازدهی مناسب، نرخ بازگشت انتظاری بالا نوسانات زیاد را در پی‌خواهد داشت. شاید هر دو ارز دلار و بیت‌کوین وسیله مناسبی برای پرداخت‌ها باشند، اما اگر اقتصاد ناکارآمد باشد، اوضاع برای هردوی آنها به یک صورت پیش نخواهد رافت.

برخی از اقتصاد دان‌ها گمان می‌کنند که اوضاع می تواند تغییر کند و بیت‌کوین یا یک رمز ارز دیگر به عنوان استانداردی برای پرداخت‌های روزمره جایگزین ارزهای فیات شوند. این یک چرخش سیاسی جدی نیاز دارد. رمز ارزها نمی‌توانند با بانک‌های مرکزی مرتبط باشند و در مواقع لزوم سیاست‌های کنترلی مرود نیاز بر آنها، به سادگی ارزهای فیات، اعمال شوند.

یک احتمال مناسب این است که نیازی نیست کاری صورت گیرد. بالاخره نوسان قیمت بیت‌کوین تمام می‌شود، و این باعث خواهد شد که این رمز ارز به ابزار مناسبی برای پرداخت‌های روزمره تبدیل شود. اقتصاددان‌هایی نظیر  میشگل گوی و گولیوم راچتو مدلی برای بیت‌کوین در نظر گرفته اند که این اتفاق در آن خواهد افتاد. مشکل مدل آنها این است که بیت‌کوین در آن باید با سایر ابزارهای پرداختی نظیر سایر رمز ارزها و طلا رقابت کند، چرا که تولید و عرضه آنها همواره اندک خواهد بود. در واقعیت اما بیت‌کوین باید با ارزهای فیاتی مبارزه کند که هزینه تولید و یا عدم تولید آن‌ها بسیار پایین است.

اقتصاد دانانی نظیر کوپل و چیوو معتقدند که برای اینکه رمز ارزها کاربرد مالی پیدا کنند باید خاصیت تورمی داشته باشند. افرادی که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند، استخراج‌کنندگان، به عنوان پاداش مشارکت خود بیت‌کوین تولید شده جدید دریافت می‌کنند. در آینده با کاهش پاداش استخراج، براساس ایده اولیه بیت‌کوین، عرضه بیت‌کوین محدود و محدودتر خواهد شد و کمیابی آن بیشتر می‌شود. در آینده استخراج‌کنندگان تنها هزینه تراکنش‌ها را دریافت خواهند کرد و ارز جدیدی تولید نخواهد شد. این برای کوپل و چیوو ایده خوبی به نظر نمی‌رسد. چراکه برای به صرفه بودن استخراج بیت‌کوین در آینده باید هزینه تراکنش‌ها افزایش یابد که این کاربران را به انجام کمتر تراکنش‌ها ترغیب خواهد کرد. ایده بهتر تورم خواهد بود. با افزایش تعداد بیت‌کوین‌ها هزینه تراکنش‌ها و امنیت شبکه بر همه اعضای شبکه اعمال خواهد شد. مثل کاری که دلار یا سایر ارزهای فیات می‌کنند.

اینها شاید نیازهای واقعی رمز ارزها برای افزایش کاربردپذیری باشند. نرخ بازگشت سرمایه پایین و اهداف تورمی ثابت و کم جذابیت بیت‌کوین برای نگهداری بلندمدت را کم خواهد کرد و استفاده از آن در مبادلات روزمره را افزایش خواهد داد. رغبت پرداخت کاربران برای محصولاتی چون پیتزا نیز افزایش می‌یابد و از نوسانات و حباب‌های قیمتی هم کاسته خواهد شد. گذر از ایده تولید محدود و ثابت برای جامعه بیت‌کوین سخت خواهد بود. رمز ارزهای دیگر نظیر زی‌کش، مونرو و دش این گپ را پر کرده اند. البته که آنها نیز چالش‌های خود را خواهند داشت اما کوپل و چییو معتقدند رمز ارزها بر این مشکلات فائق خواهند آمد.

در نهایت، رمز ارزها بیشتر کاربرد پولی خواهند داشت، اگر و تنها اگر شبیه دلار عمل کنند. تورم پایین و قابل پیش‌بینی!

وضعیت تمرکزگرایی در شبکه‌ی لایتنینگ وخیم به نظر می‌رسد!

طبق مقاله‌ی منتشر در سایت arXiv از تیمی از دانشگاهیان سوئیس، فرانسه، ایتالیا و کانادا به نظر می‌رسد پیکربندی شبکه‌ی لایتنینگ (LN) روز به روز متمرکز‌تر می‌شود. شایان توجه است که این مقاله هنوز تحت بررسی قرار دارد. این تیم اطلاعات شبکه‌ی لایتنینگ را برای ۱۸ ماه از ۱۸ ژانویه ۲۰۱۸ تا ۱۳ جولای ۲۰۱۹ جمع‌آوری کرده و آن را از نظر توزیع نودها و ثروت‌ بررسی کرده است. آنها دریافته‌اند که با افزایش تعداد گره‌ها ضریب جینی تمرکزگرایی نودها و توزیع ثروت بالا می‌رود.

طبق ای تحقیق توزیع بیت کوین (BTC) در نودهای شبکه بسیار ناهموار است و ۱۰ درصد نودها ۸۰ درصد BTC شبکه را نگهداری می‌کنند. تصویر زیر نمودار واقعی شبکه بیت کوین در روزهای ۱۶ و ۳۴ است و دایره‌های قرمز و نارنجی نشان‌دهنده‌ی نودهای پراستفاده هستند. محققان معتقدند شبکه‌ تبدیل به طعمه‌ی خوبی برای حملات تقسیم‌کننده (split attacks) شده است.

2020 02 22 145923 min

شبکه‌ی لایتنینگ در زمان نگارش این خبر میزبان بیش از ۱۱۵۰۰ نود است که هر یک بطور متوسط معادل ۱۳۰۰ دلار دارایی دارند و ظرفیت متوسط کانال‌ها حدود ۲۴۰ دلار است. شبکه‌ی لایتنینگ به عنوان یک راه حل لایه‌ی دوم برای حل مشکل مقیاس‌پذیری در بلاک چین بیت کوین معرفی شد.

نقشه‌ی راه اتریوم ۲.۰ از زبان ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم در جریان کنفرانس بلاک چین در دانشگاه استنفورد درمورد برنامه‌های اتریوم ۲.۰ به بحث و گفتگو پرداخت. او مهمترین پیشرفت اتریوم ۲.۰ در سال جاری را راه‌اندازی فاز صفر که رونمایی از شبکه‌ی اثبات سهام خواهد بود، دانست. هرچند هنوز تاریخ راه‌اندازی فاز صفر مشخص نیست اما بوترین راه‌اندازی این فاز را نزدیک شدن به تست نت چند کلاینتی و حسابرسی کدهای موجود می‌داند.

بوترین در ادامه اظهار داشت که اتریوم ۲.۰ به عنوان یک شبکه مستقل اثبات سهام (PoS) با تعداد کمی اعتباردهنده کار خود را آغاز می‌کند تا بتواند به آرامی قابلیت‌هایش را اثبات کند و در نهایت اتریوم ۱.۰ با آن ادغام می‌شود. شاردینگ در فاز اول اتریوم ۲.۰ راه‌اندازی می‌شود و بلاک چین آن دارای یک زنجیره‌ی مرکزی به نام Beacon Chain خواهد بود. بدین ترتیب ۶۴ زنجیره‌ی جانبی وجود خواهد داشت که بصورت مستقل تاریخچه‌ی معاملات را ثبت می‌کنند و همگی تحت الگوریتم اجماع اثبات سهام فعالیت می‌کنند. شاردینگ در صورت اجرای صحیح می‌تواند راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری اتریوم بدون به خطر انداختن امنیت شبکه و ماهیت غیرمتمرکز آن باشد.

به گفته‌ی تیم اتریوم هر اعتباردهنده در شبکه نیاز به سپرده‌گذاری ۳۲ اتریوم دارد. آنها در پاسخ به این سوال که آیا الگوریتم اثبات سهام به افزایش نابربرای ثروت نمی‌انجامد استدلال می‌کنند که در هر دو روش PoS و PoW ثروتمندان فرصت بهره‌برداری بیشتری دارند ولی کسب سود در الگوریتم اثبات سهام منصفانه‌تر و سرراست‌تر است.

بخشی جامعه‌ی اتریوم به مخالفت با طرح ProgPoW برخواست!

مخالفت با طرح بحث‌ برانگیز اثبات کار (ProgPoW) در جامعه اتریوم رو به افزایش است. ProgPoW یک الگوریتم اثبات کار (PoW) مقاوم در برابر استخراج با ASIC است که منجر به تغییر الگوریتم هش اتریوم موسوم به ETHhash می‌شود. طبق این طرح قرار است الگوریتم اجماع اتریوم به اثبات سهام (PoS) تغییر کند و جلوی انحصار استخراج‌کنندگان با ASIC گرفته شود و فضای کسب درآمد برای استخراج با GPU مهیا گردد.

هدف دیگر استفاده از ProgPoW جلوگیری از انشعاب شبکه در زمان انتقال به الگوریتم اثبات سهام است ولی مخالفان معتقدند اجرای ProgPoW احتمال انشعاب را افزایش می‌دهد. طبق گزارش‌های پیشین اتریوم قصد دارد اواسط امسال الگوریتم اجماع شبکه‌ی خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر دهد.

ProgPoW اولین بار دو سال پیش مورد اعتراض قرار گرفت اما پس از فراخوان توسعه‌دهندگان اصلی در ۲۱ فوریه دوباره مورد توجه قرار گرفته است. فراخوان دهندگان طوماری را روز ۲۶ فوریه روی گیت‌هاب گذاشتند تا مخالفت خود را با این تصمیم نشان دهند.

این طومار توسط Justin Leroux سازمان‌دهنده‌ی ETHBoston ایجاد شد و در آن ادعا می‌شود که EIP-1057 فاقد پشتیبانی لازم برای گروه بزرگ و متنوع ذینفعان شبکه‌ی اتریوم است با این حال همچنان در دستور کار قرار دارد. این دادخواست توسط بیش از ۷۰ نفر از جمله هایدان آدامز مدیر عامل و بنیانگذار Uniswap، اندرو کیز همبنیانگذار DARMA Capital، تیم کولتر مدیر عامل Truffle Suite به امضا رسیده است.

مخالفان معتقدند تغییر الگوریتم هش ETH1 در این مرحله از تکامل شبکه موجب چندپارگی جامعه می‌شود و ریسک فنی زمانی ارائه می‌شود که لازم است تلاش و تمرکز برای جای دیگری خرج شود.

ریپل به دنبال ایجاد پلی مالی میان XRP و ETH است

ریپل به دنبال ایجاد پلی مالی میان XRP و ETH است

شرکت ریپل برای کدنویسانی که بتوانند دو رمز ارز را روی پروتکل Interledger Protocol (ILP) به هم متصل کنند در ETH Denver چالشی به راه انداخت. ILP در اواخر سال ۲۰۱۵ توسط ریپل معرفی شد و طوری طراحی شده که شرکت‌ها راهی آسان برای برای تبادل ارز های فیات و رمز ارزها داشته باشند.

Xpring، بازوی سرمایه‌گذاری و توسعه‌ی ریپل سعی دارد راهی موثر برای تاخت دو ارز دیجیتال بزرگ بازار یعنی اتریوم و XRP پیدا کند. آنها معتقدند افزایش قابلیت همکاری میان رمز ارزها و بلاک چین‌های مختلف به پذیرش گسترده‌ی این تکنولوژی می‌انجامد. ریپل سعی دارد با ایجاد پلی میان توکن‌های XRP، ETH و ERC-20 به یک لایه‌ی محاسباتی برای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند پیچیده در صنعت رو به رشد DeFi روی اتریوم دست یابد. همچنین از آنجا که XRP لیکوئیدترین ارز در بازار رمز ارزهاست شبکه‌ی اتریوم نیز از این ارتباط بهره خواهد برد.

Xpring اعلام کرده قصد دارد با تعداد بسیار بیشتر از بلاک چین‌ها و جوامع رمز ارزی همکاری کند. این شرکت از زمان آغاز کارش مبلغ ۵ میلیارد دلار را به افزایش پذیرش XRP در صنعت اختصاص داده است.

کاردانو امروز پروتکل اجماع جدید OBFT خود را منتشر می‌کند

Tim Harrison، مدیر بازاریابی و ارتباطات کاردانو (ADA) اعلام کرد پروتکل اجماع جدید به نام Ouroboros Byzantine Fault Tolerance (OBFT) امروز منتشر می‌شود. پس از ۱۸ ماه توسعه‌ی محصول تیم کاردانو آماده شده تا الگوریتم اجماع Ouroboros Classic خود را به OBFT تغییر دهد. OBFT آخرین مرحله از تکامل سیستم پیش از Ouroboros Genesis است که به قدرت گرفتن مین نت شلی (Shelley) منجر می‌شود.

این به‌روزرسانی امروز ۲۰ فوریه ۲۰۲۰ در Epoch ۱۷۶ شبکه‌ی کاردانو اتفاق می‌افتد. نیازی نیست که کاربران و شرکت‌کنندگان تست نت شلی کاری برای به‌روزرسانی انجام دهند. طبق بیانیه‌ی رسمی، تعداد تراکنش‌ بر ثانیه (TPS)، قابلیت سازگاری و انتفال بلاک چین پس از آپدیت بهبود خواهد یافت. به گفته‌ی آقای هریسون آپدیت OBFT غیرمتمرکز بودن شبکه‌ی کاردانو را غیرمستقیم تحت تاثیر قرار داده و بهبود می‌بخشد.

پیشتر Charles Hoskinson بنیانگذار کاردانو وعده داده بود که مین نت شلی در سه ماهه‌ی اول ۲۰۲۰ راه‌اندازی خواهد شد.

استلار هم جذب DeFi شده و روی این صنعت سرمایه‌گذاری کرد

بنیاد استلار (Stellar) اعلام کرد مبلغ ۷۱۵ هزار دلار روی پروژه‌ی فینتکی DSTOQ سرمایه‌گذاری کرده تا کاربرانش از این پس بتوانند از طریق این پلتفرم روی سهام‌ سنتی، ارزهای فیات و رمز ارزها سرمایه‌گذاری کنند. DSTOQ  سال ۲۰۱۸ بر بستر استلار ساخته شد و حالا رابطه‌ی این پروژه با استلار رسمی‌تر شده است.

هدف پروژه‌ی DSTOQ ارائه‌ی خدمات DeFi در سطح جهان است و اولین بازار هدفش ویتنام خواهد بود. پس از ویتنام DSTOQ به دنبال گرفتن بخش از بازار کشورهای در حال توسعه در آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیا و در راستای اهداف استلار برای دستیابی به سیستم مالی عادلانه در جهان است.

استلار طبق توافقنامه‌ای که در ماه دسامبر منتشر کرد مبلغ ۸ میلیارد XLM معادل ۵۵۰ میلیون دلار برای سرمایه‌گذاری رو پروژه‌های مستعد اختصاص داد. خبر سرمایه‌گذاری روی DSTOQ اولین نمونه از سرمایه‌گذاری‌ای بنیاد استلار است که نوید سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در آینده را می‌دهد.

آیوتا پس از ۱۱ روز هنوز به حالت عادی بازنگشته!

آیوتا پس از ۱۱ روز هنوز به حالت عادی بازنگشته!

شبکه‌ی آیوتا به دنبال سرقت وجوه چندین کیف پول در تاریخ ۱۴ فوریه به حالت تعلیق درآمده و هنوز به حالت عادی بازنگشته است. با وجود بروزرسانی‌هایی که توسط تیم توسعه‌دهنده صورت گرفته، بنیاد آیوتا اعلام کرده انتظار ندارد زودتر از ۲ مارس شبکه به حالت عادی بازگردد. آیوتا بیست و دومین رمز ارز بزرگ بازار از نظر سرمایه‌ است و به جای فناوری دفتر کل توزیع‌شده است فناوری دیگری به نام تنگل (tangle) استفاده می‌کند. IOTA سعی دارد در جهت تقویت اینترنت چیزها (IoT) گام بردارد.

در ماه دسامبر نیز این شبکه برای ۱۵ ساعت عملیات خود را متوقف کرده بود. این بار اما به دلیل سرقت ۱.۶ میلیون دلاری از کیف پول‌های Trinity و سوءاستفاده از باگ این کیف پول، شبکه متوقف شده است. این اتفاقات بیش از پیش نشان‌دهنده‌ی متمرکز بودن شبکه‌ی آیوتاست و انگشت انتقادات به سمت coordinator آیوتا نشانه رفته است. متخصصان coordinator را دلیل تمرکز شبکه‌ی آیوتا می‌دانند. coordinator قرار بود از شبکه در سال‌های ابتدایی محافظت کند و سپس به سمت تمرکززدایی حرکت کند.

بنیاد آیوتا یک بروزسانی برای کیف پول Trinity ارائه کرده و از کاربران خواسته پسورد خود را فورا تعویض کنند.

مشکلی که ایردراپ توکن EIDOS برای شبکه‌ی EOS ایجاد کرده بود، حل شد

صرافی رمز ارز کوین بیس در تاریخ ۲۰ فوریه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد شبکه‌ی  EOS دچار مشکل است و ارسال و دریافت وجوه آن ممکن است با تاخیر انجام شود. این صرافی آمریکایی روز بعد هم در توئیتی بیان کرد که شبکه‌ی EOS هنوز به حالت عادی بازنگشته و ارسال‌های خارجی EOS به طور موقت غیرفعال شده است. این صرافی در روز ۲۱ فوریه خرید و فروش EOS را بطور عادی ادامه داد.

به دنبال این اعلامیه‌ها EOS Nation، تولیدکننده بلاک در شبکه‌ی EOS، در تاریخ ۲۲ فوریه اعلام کرد که در ۲۰ فوریه شبکه مشکلاتی مربوط به میکرو انشعابات داشته اما حالا به وضعیت عادی برگشته و کاملا قابل اعتماد است. طبق اطلاعیه‌ی EOS Nation در تاریخ ۲۰ فوریه ۱۹۲ بلاک به دلیل مساله‌ی میکرو انشعاب از بین رفته بودند هرچند در دو هفته‌ی پیش از آن عملکرد شبکه پایدار بوده است.

شبکه‌ی EOS قبلا هم چنین مشکلاتی را تجربه کرده و در هفته‌ی آخر ژانویه نیز این شبکه هر روز بطور متوسط ۲۰ هزار بلاک را از دست داده است. تحقیقاتی ادعا می‌کنند شبکه‌ی EOS با حملات گرفتگی (congestion attacks) به مشکل می‌خورد و منجمد می‌شود. به نظر می‌رسد این مساله موجب شده یک مهاجم بتواند معادل ۱۱۰ هزار دلار را از یک اپلیکیشن شرط‌بندی EOS برباید.

شرکت Block.one که شبکه‌ی EOS پشتیبانی می‌کند اعلام کرد که شبکه به دلیل ایردراپ توکن EIDOS با مشکل گرفتگی مواجه شده بود ولی الان به عملکر طبیعی خود ادامه می‌دهد.

ادامه‌ی بحث بر سر الگوریتم استخراج ضد ASIC در پروژه‌ی Ravencoin

 

جامعه‌ی Ravencoin که پنج ماه پیش یک انشعاب سخت برای تقویت مقاومت در برابر دستگاه‌های استخراج ASIC انجام داد، همچنان در حال بحث درمورد بهترین الگوریتم برای مهار ASICها بحث می‌کند. Tron Black مدیر توسعه‌ی Ravencoin اخیرا از کار روی الگوریتم‌های جایگزین برای فرایند استخراج Ravencoin خبر داد و افزود کارزار تغییر الگوریتم‌ها توسط جمع بزرگی از استخراج کنندگان با GPU رهبری می‌شود.

وی افزود چندید الگوریتم آزمایش شده‌اند ولی برخی از آنها به علت کندی زیاد در اعتبارسنجی اصلا مناسب نیستند. این تیم همچنین ادعا کرده که پنج ویژگی اصلی برای مین‌نت پلتفرم‌های توکن‌های بهادار در طی ماه فوریه فعال شده است. از جمله‌ی این ویژگی‌ها قابلیت پیام‌رسانی، دریافت سود سهام و محدود کردن دارایی است. در این آپدیت‌ها سیستم شناخت مشتری (KYC) توکن RVN نیز فعال شده است.

وایت پیپر Ravencoin  در تاریخ ۳ آوریل ۲۰۱۸ با معرفی مقاومت در برابر استخراج با ASIC به عنوان مزیت اصلی ارائه شد. این پروژه الگوریتم استخراج x16r را برای این منظور پیشنهاد داده بود. با این حال به نظر می‌رسد برخی کاربران شبکه از جولای ۲۰۱۹ شروع به استخراج با ASIC کرده‌اند. این تیم برای مقابله با ASIC ها در اول اکتبر ۲۰۱۹ یک انشعاب سخت انجام داد و الگوریتم استخراجش را به x16rV2 تغییر داد. با این حال نگرانی تسلط ASIC ها بر این شبکه هنوز جدی‌ست.

قانون‌گذاری

SEC بار دیگر رویای داشتن ETF بیت کوین را نقش بر آب کرد

SEC بار دیگر رویای داشتن ETF بیت کوین را نقش بر آب کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) آخرین پروپوزال برای راه‌اندازی صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) را رد کرد بدین ترتیب آخرین امید طرفداران رمز ارزها را برای گرفتن چراغ سبز برای ETf بیت کوین را از بین برد. طبق اطلاعات منتشر شده روی وبسایت SEC این تنظیم‌گر درخواست Wilshire Phoenix و NYSE Arca Inc. برای لیست کردن صندوقی که اوراق خزانه‌ی کوتاه مدت را با بیت کوین مخلوط می‌کند را رد کرده است.

SEC دلیل این تصمیم را عدم اثبات مقاومت بازار بیت کوین در مقابل دستکاری عنوان کرد. SEC مدت‌هاست از عرضه کنندگان دارایی‌های دیجیتال می‌خواهد طیف گسترده‌ای از ریسک‌ها و نگرانی‌های مربوط به صندوق‌های رمز ارزی از جمله دستکاری، نقدینگی و مسائل مربوط به نگهداری را برطرف کنند.

دستگاه‌های استخراج با پرداخت عوارض و جرایم قانونی تعیین تکلیف می‌شوند

هیات دولت با اصلاح آیین‌نامه استخراج رمز ارزها خواستار رفع توقیف از دستگاه‌های ماینینگ وارد شده به کشور در دوره زمانی قبل از تصویب این قانون شد. بخشی از دستگاه‌ها و تجهیزات استخراج که پیش از تدوین قانون مشخص برای استخراج رمزارز وارد کشور شده‌اند، این دستگاه‌ها یا تحت عناوین دیگری با پرداخت حقوق گمرکی متفاوت وارد کشور شده‌ یا به دلیل نبود قانون مشخص به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند، حال با تصویب آیین‌نامه استخراج رمزارز از سوی دولت و صدور جواز تاسیس از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت خواستار رفع توقیف و تعیین تکلیف تجهیزات وارداتی تا پیش از نهایی شدن قانون شده است.

در اصلاحیه دولت برای آیین‌نامه «استخراج فرآورده‌های پردازی رمزنگاری شده» با اضافه شدن یک تبصره به ماده ۲ این آیین‌نامه تاکید شده که در صورت پرداخت عوارض تجهیزات وارد شده به کشور قبل از تصویب قانون ماینینگ، آن دستگاه‌ها دیگر جزو کالای قاچاق به حساب نمی‌آیند. طبق ماده ۲ این آیین‌نامه، ماینینگ با اخذ مجوز از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت مجاز شمرده شده بود.

طبق اصلاحات آیین‌نامه استخراج رمز ارز، وضعیت حقوقی کالاهای استخراج رمزارز که پیش از مصوبه و به دلیل خلا قانونی وارد کشور شده‌اند، با اخذ عوارض جرایم و حقوق قانونی دولت جهت صدور مجوز توسط وزارت صمت تعیین تکلیف می‌شوند.

همچنین با اضافه شدن این تبصره به ماده ۲ آیین‌نامه مقرر شد تا وزارت صمت در آیین‌نامه خود مربوط به استخراج رمز ارز در بخش صدور جواز تاسیس راهکار خود اظهاری دستگاه‌های ماینر موجود را فراهم کند. از همین رو پیش‌بینی شده، تا سامانه‌ای برای خوداظهاری دستگاه‌های استخراج موجود ایجاد شود. از سوی دیگر امکان پرداخت عوارض و حقوق قانونی دولت و دستگاه‌های ماینر نیز فراهم شود. از این رو باید امکان ارزش‌گذاری دستگاه‌های وارد شده فراهم شده و سازوکاری پیش‌بینی شود تا امکان پرداخت جرایم به صورت اقساط و از محل درآمد حاصل از فعالیت دستگاه‌ها به وجود آید.

هر چند دولت بارها تاکید کرده است که باید تکلیف تجهیزات ورودی دستگاه‌های ماینینگ مشخص شود و نباید با وارد کنندگان این تجهیزات و فعالان این صنعت مانند قاچاقچی برخورد کرد؛ اما متاسفانه هنوز به صورت مرتب خبر از دستگیری فعالان این حوزه به جرم قاچاق کالا به گوش می‌رسد.
وزارت صنعت معدن وتجارت نیز پیرو همین اصلاحات در آیین‌نامه استخراج رمز ارزها طی نامه‌ای به دبیر ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواستار رفع مشکل دارندگان تجهیزاتی شده که قصد دریافت مجوز دارند شده است.

در نامه مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی به دبیر ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز آمده است:

«از آنجا که تعداد زیادی دستگاه استخراج رمزارز قبل از ابلاغ دستورالعمل به صورت قاچاق و بدون پرداخت تعرفه گمرکی و عوارض وارد کشور شده‌اند مقرر فرمایید مساعدت‌های لازم در رفع مشکلات آن دسته از دارندگان تجهیزات که قصد دریافت مجوز را دارند به عمل آید.»

صرافی بایننس مجاز به فعالیت در کشور مالت نیست

صرافی بایننس پس از اظهارات ناظر مالی کشور مالت درباره‌ی غیر‌مجاز بودن فعالیت صرافی بایننس در این کشور،‌ ضربه‌ی بزرگی خورده است. بنا به گزارش خبرگزاری CoinRivet، مرجع خدمات مالی کشور مالت (MFSA)، طبق بیانیه‌ای رسمی اظهار داشته که صرافی معروف مبادله‌ی رمز‌ارز، بایننس، مجاز به فعالیت در این کشور نیست.

این بیانیه اشاره می‌کند:‌

“مرجع خدمات مالی در مالت در حال بررسی این موضوع است که آیا ممکن است این صرافی فعالیت‌هایی خارج از چارچوب نظارت قانونی داشته باشد یا خیر. تأییدیه‌ی دارایی‌های مالی مجازی برای داد‌و‌ستد و یا عرضه‌ی این دارایی‌ها به عموم در مالت و یا از این کشور، منوط به داشتن یک مجوز مطابق با قانون دارایی‌‌های مالی مجازی (CAP590)‌ است.”

جدیدا دولت مالت قوانینی تصویب کرده که یک چارچوب قانونی برای کسب‌و‌کارهایی که در صنایع بلاک‌چین و رمز‌ارز‌ها فعال هستند، فراهم کرده است. این قانون مصوب، سه لایحه دارد:‌ مقررات برای عرضه‌ی اولیه‌ی توکن، مقررات برای کسب‌و‌کار‌های مربوط به مبادله و پروتوکل‌های عمومی برای کسب‌و‌کار‌های بلاک‌چینی. به هر حال،‌ پیشرفت‌ها و تحولات اخیر این سؤال را ایجاد می‌کند که این مجموعه‌ی چارچوب‌های قانونی واقعا تا چه حدی نفوذ می‌کنند.

مدیر ارشد صرافی بایننس،‌ چان‌پنگ ژائو،‌ در پاسخ به اظهارات مرجع خدمات مالی مالت گفت:

“این صرافی در مالت دفتر مرکزی نداشته و فعالیت نمی‌کرده است و در این باره تصور غلط وجود دارد. بسیاری از مردم درباره‌ی طریقه‌ی مشخص و مطمئن در انجام یک فعالیت تصور غلطی دارند. مثلا اینکه می‌گویند باید یک دفتر مرکزی داشته باشید. اما این یک دنیای جدید با فتاوری بلاک‌چین است. برخی این را می‌فهمند و برخی نه. همین است که سردرگمی ایجاد می‌کند. بایننس چندین موجودیت قانونی در سراسر دنیا دارد که کاملا هم‌گام با قانون‌گزاران فعالیت می‌کنند. ما به عنوان یک سازمان مستقل غیرمتمرکز، در بیش از ۱۸۰ کشور دنیا در دسترس کاربران خود هستیم.”

آیا بلاک چین رویای استقلال را برای ایالت خودمختار کاتالونیا محقق می‌کند؟

آیا بلاک چین رویای استقلال را برای ایالت خودمختار کاتالونیا محقق می‌کند؟

ایالت خودمختار کاتالونیا که مدت‌هاست در کش و قوس جدایی از اسپانیا به سر می‌برد، خودش را برای استفاده از فناوری بلاک چین برای به دست آوردن آزادی سیاسی از اسپانیا آماده می‌کند. به گفته‌ی Jordi Puignero، وزیر سیاست‌های بیمه‌ی دیجیتال و مدیریت عمومی کاتالونیا، دفتر کل توزیع‌شده می‌تواند اهرمی برای دستیابی به استقلال دیجیتال در این ایالت خودمختار شود.

او معتقد است بلاک چین روی مدیریت دولتی و سیستم مالی موثر خواهد بود که موجب به وجود آمدن باور در جامعه می‌شود. این باور همان چیزی‌ست که ارتباطات میان ساکنان و مقامات آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وی افزود با استفاده از فناوری بلاک چین کاتالونیا می‌تواند به مخزنی از داده‌های هویتی دیجیتال و مستقل خود دست یابد و بدین ترتیب انحصار اعمال شده توسط دولت مرکزی اسپانیا بر روی داده‌های شهروندان کاتالونیا پایان خواهد یافت.

این اولین بار نیست که کاتالونیا برای دستیابی به اهداف خود به استفاده از دفتر کل غیرمتمرکز (DLT) روی آورده است. این ایالت در سال ۲۰۱۸ از DLT برای سیستم رای‌گیری الکترونیکی استفاده کرد. همچنین رهبران استقلال کاتالونیا بارها برای جذب کمک‌های مالی از بیت کوین (BTC) کمک گرفته‌اند.

اعضای G20 بر لزوم تنظیم‌گری FATF در حوزه‌ی رمز ارزها تاکید کردند

وزیران دارایی و روسای بانک مرکزی کشورهای گروه G20 در آخرین جلسه‌ی خود در ریاض خواستار اجرای استانداردهای FATF روی رمز ارزها و دارایی‌های مجازی شدند. این گروه در بیانیه‌ی خود تاکید کرد که ریسک‌های رمز ارزهای پایدار جهانی (مانند لیبرای فیسبوک) پیش از شروع به کارشان باید ارزیابی شود و برخورد مناسب با آنها صورت گیرد. گروه G20 مجددا بر حمایت خود از کارگروه اقدام ویژه‌ی مالی (FATF) به عنوان تنظیم‌کننده‌ی استاندارد برای جلوگیری و مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم تاکید کردند. همچنین در بیانیه آمده است:

«ما مشتاقانه منتظر گزارش هیئت پایداری مالی (FSB) در مورد تنظیم‌گری رمز ارزهای پایدار جهانی هستیم.»

صندوق بین‌المللی پول (IMF) در آوریل ۲۰۲۰ درمورد پیامدهای اقتصاد کلان استفاده از رمز ارزهای پایدار جهانی روی حاکمیت پولی کشورهای عضو گزارشی ارائه می‌کند. FATF نیز گزارشی درمورد ریسک‌های رمز ارز پایدار جهانی روی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در جولای ۲۰۲۰ اراسه می‌کند.

مقام ارشد بانک مرکزی انگلستان: ارزهای دیجیتال باید جدی گرفته شوند

Sarah John، مدیر صندوق بانک مرکزی انگلستان اظهار داشت ضروریست که بانک‌های مرکزی تحقیق روی ارزهای دیجیتال را شروع کنند پیش از آنکه شرکت‌های خصوصی بر این فضا سیطره یابند. وی در ادامه گفت باید موقعیت خود را حفظ کنیم و مطمئن شویم که بخش اعظم جامعه از پرداخت‌های مطمئن استفاده می‌کنند. John افزود بانک‌های مرکزی باید در مورد اینکه بهتر است بخش دولتی یا خصوصی ارز دیجیتال ارائه کند، تفکر نماید.

همزمان با اینکه بیشتر بانک‌های مرکزی جهان به سمت ارزهای دیجیتال می‌روند، بانک‌های مرکزی انگلیس، کانادا، ژاپن، سوئد، سوئیس و بانک مرکزی اروپا گروهی برای بررسی پتانسیل‌های استفاده از ارزهای دیجیتال تشکیل دادند. در ماه آگوست نیز Mark Carney، رئیس بانک مرکزی انگلیس اظهار داشت که بانک مرکزی می‌تواند ارز دیجیتال را جایگزین دلار آمریکا کند. دروه‌ی Carney در ۱۵ مارس به پایان می‌رسد و Andrew Bailey پس از آن سکان‌دار این سمت خواهد بود.

تاثیر اپیدمی کرونا ویروس بر عرضه ارز دیجیتال کشور چین

شیوع کروناویروس باعث تاخیر در انجام پروژه‌های دیگر دولت چین شده است. پروژه ارز دیجیتال بانک مردمی چین DC/EP نیز در حال توسعه است.

کرونا ویروس باعث تاخیر در عرضه ارز دیجیتال چین خواهد شد. به گزارش دیکریپت و به نقل از گلوبال‌تایمز، اپیدمی کرونا ویروس باعث شده است که جهان مرزهای خود با چین را ببندد. بر همین اساس برخی از مناطق چین قرنطینه شده اند.

شیوع کرونا ویروس باعث تاخیر در انجام پروژه‌های دیگر دولت چین شده است. پروژه ارز دیجیتال بانک مردمی چین DC/EP نیز در حال توسعه است. سیاست‌مداران و قانون‌گذاران و کارمندانی که در پروژه DC/EP کار می‌کنند احتمالا تحت تاثیر شیوع مرگبار ویروس کرونا قرار خواهند گرفت و از سرعت توسعه پروژه آنها کاسته خواهد شد.

پروژه DC/EP همان ورژن دیجیتال یوان خواهد بود. هر فرد چینی خواهد توانست از آن استفاده کند. حکومت نیز آن را کنترل خواهد کرد. قرار است در نهایت جایگزین پول کاغذی شود و برنامه‌ها اقتصادی چین را به طور راحت‌تری اجرایی کند. پول دیجیتال کشور چین می‌خواهد سلطه دلار بر اقتصاد جهانی را از بین ببرد. درست است که اپیدمی کرونا ویروس توسعه این پروژه را به تاخیر خواهد انداخت، اما بعید است چین در تقویم رونمایی از یووان دیجیتال با تاخیر مواجه شود.

آقای کاو یین مدیر بخش بلاک‌چین دانشگاه Tsinghua می‌گوید چین آماده اجرای ارز دیجیتال خود چه از لحاظ فناوری و چه تئوری هست.

گفتنی است که با شیوع ویروس کرونا توسط کارت‌های بانکی و پول‌های نقد توجهات به سمت استفاده از ارزهای دیجیتال که به طور فیزیکی جا‌به‌جا نمی‌شوند، افزایش یافته است.

رونمایی از مکانیزم جاسوسی جدید وزارت امنیت میهن آمریکا

وزارت امنیت میهن ایالات متحده آمریکا DHS که یکی از پانزده وزارت خانه دولت فدرال آمریکاست، مکانیزمی را توسعه داده که می‌تواند مانع فعالیت‌های شرکت‌های بدون مجوز رمز ارزی شود که در فضای دارک‌وب و به صورت فرد به فرد فعالیت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دیکریپت، به موجب این مکانیزم فعالیت‌های رمز ارزی مورد موشکافی بیشتر قرار خواهند گرفت و چالش‌های بسیاری برای قانون‌گذاران فراهم خواهد شد.

در خلاصه وضعیت بودجه برای سال مالی پیش‌رو که هفته گذشته منتشر شد، وزارت DHS آمریکا جزئیات “برنامه هوشمند رمز ارزی” CIP خود را با محوریت ردیابی شرکت‌های رمز ارزی فعال در فعالیت‌های مجرمانه و مرتبط با پولشویی منتشر کرده است.

“برنامه هوشمند رمز ارزی” آمریکا یا همان CIP فعالیت‌های غیر مجوزدار در زمینه خرید و فروش رمز ارزها، تبلیغات و هرگونه فعالیت فرد به فرد در دارک‌وب را به عنوان تجارت غیر مجاز شناسایی می‌کند.

این برنامه که توسط BCSC توسعه پیدا کرده وظیفه بررسی موارد کشف شده را به یک دیوان تحقیقاتی محول می‌کند.  خود BCSC در سال ۲۰۱۹ توسط اداره مهاجرت و گمرک آمریکا به منظور مقابله با فعالیت‌های سایبری مالی مجرمانه شکل گرفته است. در سال‌های اخیر تمرکز این سازمان بر سایت‌های فرد به فرد و رمز ارزها متمرکز شده است.

“بیت‌کوین و ارزهای فرد به فرد، شیوه مورد علاقه مجرمان در فضای دارک‌وب است. برای صرافی‌های غیرمجوز دار رمز ارزها نیز بدست آوردن بیت‌کوین در ازای سرویس‌دهی به مجرمان در فضای دارک‌وب کار معمولی شده است.”

این بخشی از تحقیقات اداره مهاجرت و گمرک آمریکا ICE در سال ۲۰۱۷ بود.

“برای جلوگیری از گزارش‌دهی مالی، مجرمان صرافی‌های فرد به فرد و غیر مجاز رمز ارزی را به منظور گردش مالی خود انتخاب می‌کنند.”

دونالد ترامپ چندی پیش دستور بررسی و تحقیق در رابطه با فعالیت‌های مجرمانه مبتنی بر رمز ارزها را داده بود و این می‌تواند بخشی از تلاش دولت آمریکا برای جلوگیری از توسعه اینگونه فعالیت‌ها بشمار آید.

بانک مرکزی برزیل در پاسخ به رمز ارزها سیستم پرداخت فوری راه‌اندازی می‌کند

بانک مرکزی برزیل (BCB) طرحی برای راه‌اندازی یک سیستم پرداخت فوری به نام PIX در دست انجام دارد. پلتفرم PIX معاملات همتا به همتای بین کسب و کارها را با تراکنش‌های موبایلی، بانکداری اینترنتی یا دستگاه‌های خودپرداز در کمتر از ۱۰ ثانیه انجام خواهد داد. این معاملات با وارد کردن QR کد یا اطلاعاتی مانند تلفن همراه، ایمیل یا شماره‌ی شناسایی مالیات دهنده اجرایی می‌شوند.

رئیس بانک مرکزی برزیل، Roberto Campos، با صراحت اعلام کرد که این پلتفرم برای رقابت با سیستم‌های پرداخت مبتنی بر دفترکل توزیع شده توسعه یافته است. وی افزود:

«PIX برای پاسخ به نیازمردم برای داشتن پرداخت‌های ارزان، سریع، شفاف و ایمن به وجود آمده است، همان نیازهایی که منجر به به وجود آمدن بیت کوین و رمز ارزها شد.»

Campos ادامه داد که PIX از رمز ارزها کارآمدتر خواهد بود و در حذف پول فیزیکی از جامعه به مردم کمک می‌کند. طبق اطلاعیه‌ی منتشر شده شهروندان برزیلی قادر خواهند بود از ماه نوامبر مالیات‌شان را از طریق پلتفرم PIX به حساب خزانه‌داری ملی این کشور واریز نمایند.

اقداماتی نظیر راه‌اندازی پلتفرم PIX و بانکداری آزاد نوید دهنده‌ی انقلابی مالی در برزیل برای تحلیلگران است.

سوئد آزمایش روی کرون دیجیتال را شروع کرده است

سوئد آزمایش روی کرون دیجیتال را شروع کرده است

کشور سوئد آزمایش کرون دیجیتال (e-krona) را شروع کرده و به انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) بسیار نزدیک شده است. این برنامه‌یآزمایشی به مدت یک سال و تا فوریه ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت. در صورت عرضه‌ی رسمی کرون دیجیتال برای عموم، پرداخت‌های معمولی و بانکی در سراسر کشور به سمت بلاک چینی شدن می‌رود و جای پرداخت با کار اعتباری و ارز فیات را می‌گیرد.

امروزه CBDC بحث داغی میان بانک‌های مرکزی به وجود آورده و سوئد پس از باهاما دومین کشوری‌ست که یک ارز دیجیتالی منتشر کرده است. برنامه‌ی آزمایشی ارز دیجیتال ملی باهاما در ماه دسامبر آغاز شد و قرار است در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ عمومی شود. چین نیز در حال توسعه‌ی یوان دیجیتال است و اخیرا اعلام کرده شیوع ویروس کرونا محرکی برای تسریع فرایند توسعه و آزمایش CBDC در این کشور است.

کیف پول‌ها و صرافی‌ها

فعالیت صرافی بایننس پس از تعلیق چند ساعته به حالت عادی بازگشت

 

صرافی بایننس دیروز، ۱۹ فوریه، اطلاعیه‌ای منتشر و اعلام کرد به دلیل مشکلات برنامه‌ریزی نشده در نگهداری سیستم معاملاتی، صرافی فعالیت‌هایش را به حالت تعلیق در می‌آورد. به دنبال این اطلاعیه سپرده‌گذاری، برداشت، معاملات نقدی، معاملات مارجین، معاملات همتا به همتا، وام، بازخرید، انتقال دارایی از حساب‌های فرعی، حساب‌های مارجین، حساب‌های آتی و کیف پول‌های فیات روی پلتفرم به حالت تعلیق درآمد. بایننس در بیانیه‌ی منتشر شده به کاربران اطمینان داد که وجوه آنها در امنیت قرار دارند و فعالیت معاملاتی پلتفرم به زودی از سر گرفته خواهد شد. انتشار خبر تعلیق نگرانی و ترس از هک صرافی را بوجود آورد ولی طبق گزارش بایننس مساله تنها یک مشکل فنی ساده بوده است.

برای جبران این مشکل Zhao، مدیرعامل صرافی بایننس، در توئیتی قول داد امروز از نرخ بهره‌ی معاملات مارجین چشم‌پوشی کند. او اواخر دیشب اعلام کرد مشکلات حل شده و به کاربرانش سی دقیقه فرصت داد تا سفارت‌شان را پیش از از سرگیری معاملات عادی لغو کنند.

در آخرین گزارشی که صرافی بایننس پیش از این مشکل در ۱۷ فوریه منتشر کرده بود آمده است پلتفرم معاملاتی نتوانسته ورود کاربران جدید را مدیریت کند و داده‌های بازار و سفارشات و بالانس را به‌روز نگه‌ دارد. بایننس وعده داد که این مشکلات به زودی حل می‌شوند و از آسیب‌دیدگان خواست با پشتیبانی صرافی تماس بگیرند.

صرافی Coincheck: به زودی Qtum برای مبادله در دسترس خواهد بود

ژاپن احتمالا در حال ساخت ارز دیجیتال خود است. اما این به این معنی نیست که شرکت‌های فناوری محور در سومین اقتصاد بزرگ دنیا در حال توسعه و رقابت در فضای رمز ارزها نباشند.

به گزارش کوین‌تلگراف، صرافی ژاپنی رمز ارزها Coincheck، اخیرا امکان خرید، فروش و معامله ۱۱رمز ارز مختلف را مهیا کرده است. در اعلامیه که در تاریخ ۲۵ فوریه توسط این صرافی منتشر شده آنها قرار است رمز ارز Qtum را نیز به عنوان دوازدهمین رمز ارز مورد پذیرش به پلت‌فرم خود اضافه کنند.

مشابه با سایر ارزهای Coincheck کاربران می‌توانند رمز ارز Qtum را به حساب‌های خود واریز، ارسال و یا با سایر ارزهای این صرافی مبادله کنند. آنها همچنین خواهند توانست از این رمز ارز در فرایند وام دهی  Coincheck نیز استفاده کنند. کاربران می‌توانند با موافقت با شرایط قرارداد، ارزهای خود را به صرافی وام دهند. صرافی Coincheck نیز تعهد می‌دهد که رمز ارزهای آنها را با نرخ سود سالیانه حداقل ۵ درصد به آنها بازگرداند.

گفتنی است که بلاک‌چین پلت‌فرم Qtum در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. از آن زمان تاکنون تیم آنها با مشارکت آمازون و گوگل در حال توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز خود هستند.

شکایت جبران خسارت ۲۴ میلیون دلاری سرمایه‌گذار رمز ارزها از شرکت مخابراتی AT&T

قاضی دادگاه فدرال کالیفرنیا حکم داد یکی از سرمایه‌گذاران رمز ارزها به نام Michael Terpin می‌تواند شکایتش علیه شرکت مخابراتی AT&T به خاطر از دست رفتن ۲۴ میلیون دلار در حادثه‌ی حمله‌ی SIM swap را پی بگیرد. به ادعای Terpin  شرکت AT&T از یک باند جنایتکار رشوه گرفته بود تا مجوز سرقت ۲۴ میلیون دارایی رمز ارزی در ژانویه ۲۰۱۸ را بدهد. Terpin یکی از سرمایه‌گذاران برجسته است که در سال ۲۰۱۳ روی BitAngels سرمایه‌گذاری کرد.

در تاریخ ۱۱ ژوئن سال ۲۰۱۷ هکرها توانستند شماره تلفن این سرمایه گذار را در یک حمله‌ی SIM swap به دست آورند و بدین ترتیب توانستند هویت Terpin را جعل کرده و یکی از مشتریانش را متقاعد به پرداخت رمز ارز کنند. Terpin در ژوئن ۲۰۱۷ پس از ملاقات با نمایندگان AT&T سطح امنیتی حسابش را در سطح حفاظت ویژه قرار داد. در هفتم ژانویه ۲۰۱۸ تلفن Terpin مجددا هک شد و به ادعای او AT&T کار را برای هکرها تسهیل کرده است. به دنبال هک او در تماس با AT&T سعی کرد شماره‌ی تلفن خود را لغو کند ولی این کار با تاخیر انجام شد.

بدین ترتیب هکرها با استفاده از تائید هویت دو مرحله‌ای توانستند پسورد کیف پول رمز ارزی Terpin را بازیابی کنند و ۲۴ میلیون دلار از دارایی‌هایش را به سرقت ببرند. هرچند، قاضی ۱۳ مورد از ۱۶ مورد ادعای Terpin علیه AT&T را رد کرد اما مواجه‌‌ی قانونی با AT&T و جبران خسارت را پذیرفت. همچنین، دادگاه به Terpin فرصت داد ادعاهای رد شده را تصحیح نماید. Terpin قصد دارد تا سه هفته‌ی آینده شکایت اصلاح شده با ادعای آگاهی AT&T از سرقت‌های زنجیره‌ای رمز ارز با استفاده از حملات SIM swap پیش از حمله به خودش را تقدیم دادگاه کند. نماینده‌ی AT&T اظهار داشت که این شرکت اتهامات وارده را رد می‌کند و به مبارزه در دادگاه ادامه خواهد داد.

بانک مرکزی کره جنوبی پلتفرمی بلاک چینی برای بازار اوراق قرضه می‌سازد

بانک مرکزی کره جنوبی (BOK) به دنبال توسعه‌ی یک سیستم جدید بلاکچینی برای بازار اوراق قرضه کره، یکی از بزرگ‌ترین بازارهای آسیا است. به گفته‌ی یک مقام محلی معاملات اوراق قرضه را می‌توان روی بلاک چین ثبت و از آن به عنوان پایه‌ی سیستم معاملاتی پرداخت همزمان استفاده کرد. این سیستم به گونه‌ای طراحی خواهد شد که داده‌ها میان بانک مرکزی کره جنوبی و کمیسیون تجارت (FTC) که نظارتگر بازار مالی کره است به اشتراک‌ گذاشته شود.

طبق اطلاعات سایت داده‌های مالی Cbonds، بازار اوراق قرضه‌ی کره جنوبی یکی از بزرگ‌ترین بازارهای آسیاست و اوراق بدهی صادر شده توسط دولت کره مرتبا توسط سرمایه‌گذاران خارجی خریداری می‌شود. بانک مرکزی کره جنوبی با همکاری بانک مشترک‌المنافع استرالیا مبلغ ۱۰۸ میلیون دلار از طریق دو فروش اوراق قرضه روی یک ورژن خصوصی از بلاک چین اتریوم جذب کرد.

بانک مرکزی کره در اطلاعیه منتشر شده به این که بلاک چینی که توسعه می‌دهد تنها برای اوراق بدهی دولتی استفاده خواهد شد و یا به عنوان بستری برای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا خیر، اشاره‌ای نکرده است.

هک Trinity احتمالا از سرویس MoonPay نشات گرفته

هک Trinity احتمالا از سرویس MoonPay نشات گرفته

بنیاد آیوتا اطلاعات جدیدی را درمورد هک ۱۲ فوریه کیف پول رسمی خود، Trinity، منتشر کرد. این بنیاد به کاربران توصیه‌ی اکید کرده که فورا پسورد خود را تغییر دهند و از ابزار seed migration برای حفاظت از دارایی‌شان استفاده کنند. تیم آیوتا اعلام کرده کاربرانی که بین تاریخ ۱۷ دسامبر تا ۱۸ فوریه کیف پول خود را باز کرده‌اند ممکن است در معرض خطر باشند.

به نظر می‌رسد MoonPay، خدمتی که امکان خرید مستقیم IOTA را به کاربران می‌دهد، دروازه‌ی اصلی مشکل باشد. MoonPay در نسخه‌ی جدید کیف پول دسکتاپ Trinity منتشر نشده است. تیم آیوتا اعلام کرده بعید است اطلاعات کارت اعتباری افرادی که بطور مستقیم IOTA خریده‌اند تحت تاثیر قرار گیرد.

کسب و کارها

جی پی مورگان: بانکداری بلاک چینی در سال‌های پیشرو فراگیر می‌شود

بانک JP Morgan در گزارش اخیر خود نشان می‌دهد که صنعت بانکی به سمت فناوری بلاک چین پیش می‌رود. طبق این گزارش مقدمات لازم برای پذیرش گسترده‌ی بلاک چین، پرداخت سریع و ارزهای دیجیتال تقریبا انجام شده‌اند. به گفته‌ی JP Morgan بلاک چینی شدن فرایند بانکی سه تا پنج سال دیگر زمان می‌برد.

در این گزارش همچنین آمده است که با افزایش مشارکت موسسات و معرفی انواع جدید قراردادهای معاملاتی در صرافی‌های دارای مجوز، بازار رمز ارزها به سمت بلوغ می‌رود. محققان خاطر نشان کردند که رمز ارزها تا کنون به علت نوسان شدید قیمت نقش محدودی در سبدهای سرمایه‌گذاری و پوشش ریسک بازی کرده‌اند. آنها همچنین ادعا کردند که بیت کوین (BTC) تقریبا ارزش ذاتی خود را نشان داده اما به ندرت برای متنوع‌سازی سبد سرمایه استفاده می‌شود.

JP Morgan یکی از بانک‌های درگیر در فرایند توسعه‌ی دارایی‌های دیجیتال و فناوری بلاک چین است. این بانک در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد با شروع سال ۲۰۲۰ ارز دیجیتالی JPM Coin را بر روی برخی از مشتریانش آزمایش می‌کند. در اوایل ماه فوریه نیز این بانک از همکاری با شرکت ConsenSys برای توسعه‌ی پلتفرم بلاک چینی خود خبر داد.

شرکت روسی Nornickel از بلاک چین توکنایز کردن فلزات رونمایی کرد

Nornickel، غول معادن و صنعت ذوب روسیه، اعلام کرد توکن Atomyze با پشتوانه‌ی فلزات را روی پلتفرمی بلاک چینی بر بستر هایپرلجر عرضه کرده است. این پلتفرم از ماه دسامبر برای تعداد محدودی از شرکای شرکت Nornickel از جمله شرکت بازرگانی کالایی Trafigura، شرکت پالایش فلز Umicore و شرکت مشاوره‌ی زنجیره تامین Traxys در دسترس و در حال آزمایش است. طبق اعلامیه منتشر شده به مرور سازمان‌های حقوقی بیشتری به پلتفرم بلاک چین Atomyze دسترسی پیدا خواهد کرد.

همچنین درصورت تصویب مقررات درمورد وضعیت دارایی‌های دیجیتال در روسیه ممکن است شهروندان روسی هم تا پایان سال به توکن Atomyze دسترسی یابند. اولین توکن‌ها پشتوانه‌ای پالادیوم، کبالت و مس دارند. Nornickel اعلام کرده انتظار دارد در سال اول ده درصد از حجم فروش خود را توکنیزه کند و این مقدار تا بیست درصد در آینده افزایش خواهد یافت.

Atomyze توسط شرکت سوئیسی Tokentrust که توسط Marco Grossi مدیر سابق Deloitte Switzerland مدیریت می‌شود، ایجاد شده است. Alexander Stoyanov، مدیر صندوق جهانی پالادیوم Nornickel نیز عضو هیئت مدیره‌ی Tokentrust است. سخنگوی Nornickel اعلام کرد درمورد Atomyze با نهادهای حرفه‌ای و بزرگ از صنایع مختلف صحبت می‌کنیم تا با راه‌اندازی نودهای مستقل از سطح مناسبی از عدم تمرکز اطمینان حاصل کنیم.

گشت و گذار رمزنگاری شده برای کاربران آمریکایی موزیلا

گشت و گذار رمزنگاری شده برای کاربران آمریکایی موزیلا

شرکت موزیلا  DNSهای رمز نگاری شده بر HTTPS را برای کاربران آمریکایی فعال کرده است.

اگر با اصطلاحات مربوط به فناوری اینترنتی نا آشنا هستید، این فناوری سرویس‌دهنده‌های اینترنتی را از ردیابی سایت‌هایی که کاربران آنها استفاده می‌کنند، منع می‌کند. درواقع DNS یا همان Domain Name Service روی HTTPS وسیله‌ای است برای مقابله با مشکلات امنیتی قدیمی کاربران در هنگام گشت و گذار در اینترنت. به زبان موزیلا DNS یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های معماری اینترنت است که در طول سی سال گذشته دچار تغییرات زیادی نشده است. آنها نقش مهمی در ردیابی فعالیت‌های اینترنتی شما ایفا می‌کنند زیرا زمانی که شما به URL مورد نظر خود می‌روید، مرورگر شما باید IP آدرس سایت مورد نظر شما را چک کند. این کار توسط DNS صورت می‌گیرد. اما اگر سایتی که می‌خواهید ملاقات کنید با HTTPS رمزگذاری شده باشد، سرچ DNS روی متن ساده صورت می‌گیرد. این به این معنی است که ISPsها و یا هر سرویس خدمات دهنده دیگری نیز خواهد توانست در صورت تمایل یک پروفایل از سایت‌هایی که مراجعه می‌کنید برای خودش درست کند. در واقع اگرچه استفاده از DoH مانع از ردیابی شما به طور کامل نمی‌شود، اما هزینه آن را به مراتب افزایش می‌دهد.

به گزارش gizmodo، موزیلا فعالیت خود برای افزایش امنیت DNSها از دو سال پیش شروع کرد. از آن زمان تاکنون مرورگرهای دیگر نظیر کروم نیز شروع به استفاده از DoH کرده بودند. البته بحث بر سر امنیت DoH زیاد است. در انگلیس گفته می‌شود که DoH کار را برای سواستفاده مجرمان آسان‌تر می‌کند.

شایان ذکر است که DoH فعلا به طور دیفالت برای کاربران آمریکایی در دسترس خواهد بود. کاربران مناطق دیگر به طور دستی می‌توانند تنظیمات خود را از طریق مسیر Preferences > Settings > Enable DNS برای HTTPS خود فعال کنند.

هشت استارت‌آپ بلاک‌چینی که باید در ۲۰۲۰ مد نظر داشته باشیم

فناوری بلاک‌چین، کارآفرینان را در سرتاسر جهان ترغیب کرده است که صدها پروژه‌ی نوآورانه بر اساس این فناوری که پتانسیل ایجاد تحول را در عمده‌ای از صنایع دارد، آغاز کنند. سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها همراه با ریسک زیادی است. به هر حال در کنار خطرات دیگر، هنوز عرضه‌های اولیه‌ی کوین کنترل‌نشده هستند. وبسایت Forbes برخی از این پروژه‌ها را معرفی کرده است.

Crypto.com

این پروژه‌ی مستقر درهنگ‌کنگ، یک پلت‌فرم پرداخت را با هدف افزایش اعتبار‌نامه‌ها از طریق تنوع در کانال‌های پرداخت (از جمله کارت ویزا)، تعهد برای هزینه‌های کم و قیمت‌های  مناسب‌تر اجرا کرده است.

این پلت‌فرم، خدمات پولی بسیاری ارائه می‌دهد که در حال حاضر اغلب آن‌ها در آسیا ارائه می‌شوند. این پلت‌فرم دارای یک سبد کریپتو با ویژگی بازپرداخت پول و همچنین یک کارت ویزاست که توسط توکن MCO پشتیبانی می‌شود. ویژگی‌های دیگر شامل اشتراک شبکه‌ی نت‌فلیکس و خدمات رایگان اسپاتی‌فای برای دارندگان کارت هستند و کاربرانی که برای اشتراک‌های خود از طریق کارت ویزا (توکن MCO) پرداخت می‌کنند، تخفیف کامل در هزینه‌ی اشتراک خود دریافت می‌کنند.

با استفاده از کارت ویزا تبدیل پول دیجیتال به ارز‌های معمول و بالعکس، برای کاربران بسیار آسان می‌شود که در یوتیوب فیلم‌هایی نشان‌دهنده‌ی امکان عملی این امر هستند.

SaTT

این استارت‌آپ، انجام تراکنش‌های تبلیغاتی را بر بستر بلاک‌چین ممکن می‌کند. تیم پشتیبانی این پروژه از سال ۲۰۱۱ به عنوان توسعه‌دهندگان فیس‌بوک با یک‌دیگر کار می‌کنند. در حال حاضر ۴ میلیون کاربر از برنامه‌های کاربردی آن‌ها استفاده می‌کنند. پروژه‌ی SaTT، مدعی است که یک برنامه‌ی کاربردی غیرمتمرکز است که می‌تواند با یوتیوب کار کند تا تراکنش‌ها را بین افراد صاحب نفوذ (Influencer) و برندها انجام دهد. به علاوه این پروژه، یک کیف پول ساده و یک ارز غیرمتمرکز را توسعه داده است.

THORchain

تورچین یک بستر دیجیتال است که اجازه می‌دهد دارایی‌های دیجیتال بدون ثبت روی بلاک‌چین، مبادله شوند که در نتیجه کاربران می‌توانند رمزارزها را بسیار سریع‌تر داد‌و‌‌ستد نمایند. این پروژه، سیستم‌های قرض‌دهی و قرض‌گیری را با پشتیبانی دارایی‌های کاربران و همچنین یک شبکه از سهام نقدینگی مالی برای کسب سود فراهم می‌کند.

تورچین، به عنوان یک پروتوکل بلاک‌چین چندگانه شامل زنجیره‌های جانبی (زنجیره‌های توکن) و زنجیره‌ی مرکل (MerkleChain) ساخته شده است. تیم پشتیبان این پروژه، BEPSwap را نیز طراحی کرده که به دارندگان کوین BEP2 اجازه می‌دهد تا دارایی‌ها را مبادله و تقسیم کنند. این پروژه قصد دارد تا برنامه‌ی کاربردی سازگار با بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چینی، عرضه کند.

BDAM

این یک پروژه از بنیاد BDAM است که هدف دارد به وسیله‌ی ساختن یک اکوسیستم مالی جامع شامل بانک‌داری، دادوستد غیرمتمرکز، دروازه‌ی پرداخت مبتنی بر EOS، فروشگاه توزیع اختصاصی dApp و یک موتور حواله و انتقال، سازش و قابلیت پذیرش رمز‌نگاری و رمزارزها را تقویت کند. این شرکت تاکنون یک سیستم ترکیبی تبادل رمزارز (BDAMX) را راه‌اندازی کرده که اجازه‌ی دادوستد را به صورت هم‌زمان دربازار‌های EOS،بیت‌کوین، اتریوم و دلار آمریکا به کاربران خود می‌دهد. همینطور سیستم پرداخت BDAM را اجرایی کرده‌اند که با آن کاربران می‌توانند رمز‌ارز‌های خود را در پلت‌فرم‌های بازرگانی و تجارت الکترونیک خرج کنند. این شرکت سال ۲۰۲۰ را با قدرت آغاز کرد به طوری که با ایجاد شراکت‌های جدید، مشتریان و بازرگانان توانسته‌اند دارایی‌های رمزی را در سطح ۹۰۰ هزار فروشگاه و برند جهانی خرج کنند.

Perlin

شبکه‌ی پرلین یک پروتوکل مبتنی بر گراف حلقوی جهت‌دار (DAG) است که قابلیت ساختن یک لایه‌ی محاسباتی غیرمتمرکز را دارد که برای هر کاربردی یک قدرت محاسباتی زیاد فراهم می‌کند. پرلین در پی رفع کاستی‌های مقیاس‌پذیری ذاتی برای بیت‌کوین و اتریوم است. برای مثال، الزامات اثبات انجام کار برای بیت‌کوین مقادیر زیادی برق مصرف می‌کند تا محاسبات پیچیده‌ای انجام شود و یک اجماع به دست آید. در طرف دیگر، اتریوم می‌خواهد از طریق مشارکت (اثبات سهام) به مکانیزم‌های تأیید برسد که اگرچه انرژی کم‌تری مصرف می‌کند، اما در برابر حملات امنیتی آسیب‌پذیر است.

پروژه‌ی پرلین با فراهم کردن محاسبات ابری قوی از طریق قدرت محاسباتی استفاده‌نشده در دستگاه‌های هوشمند همگانی و پرداخت به صاحبان این دستگاه‌ها برای دسترسی به قدرت محاسباتی یدکی آن‌ها، به دنبال ارائه‌ی راه‌حلی برای این مشکلات است.

SINOVATE

این شرکت مدعی است یک سیستم دولت الکترونیک منحصر‌به‌فرد (RSV) ساخته که حق رأی را برای دارندگان عمده کوین صادر می‌کند. در آینده، ذخیره‌سازی اطلاعات غیر‌قابل‌تحریف (IDS)، ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز را با هزینه‌ی کم و امنیت بالا در یک سطح تضمین‌شده فراهم خواهد کرد. خلق دارایی‌های چند‌گانه بر SIN InfiniteChain، اثبات یک‌پارچگی، اجماع هیبریدی سه‌گانه، همگی نوآوری‌هایی در افق این شرکت هستند.

GCA

اتحاد جهانی کریپتو (GCA) یک شبکه متخصصان آگاه در دنیای کریپتو و متخصص درتوسعه‌ی  کسب‌و‌کار‌های غیرمتمرکز و اکوسیستم‌های بلاک‌چین است. این شبکه آخرین استاندارد ERC777 را در کوین خود (CALL) پیاده‌سازی کرده و همچنین GCNews.io را راه‌اندازی کرده‌اند، یک خبر‌نامه که می‌خواهد یک شبکه‌ی جامع نشر ایجاد کند که با برنامه‌ی تلفن همراه BitReader GO 1.0 هدایت می‌شود.

توسعه‌دهندگان در این شبکه، بر روی یک سیستم آسان برای استفاده کار می‌کنند که در آن کاربران بتوانند با پرداخت CALL به آدرس اتریوم مالک، به دستگاه‌ها دسترسی داشته باشند. پیشرفتی که قابلیت استفاده را تسهیل، اعتماد کاربر را تقویت و در نهایت به پذیرش ماهیت بدون اعتماد بلاک‌چین منجر می‌شود.

(Digital Asset and Commodity Exchange (DACX

این پروژه مربوط به یک شرکت بلاک‌چینی مستقر در لندن است. این شرکت در سال ۲۰۱۹ یکی از شرکت‌هایی بود که برای یک گروه آزمایش بین مرزی توسط کنسرسیوم تنظیم‌کننده‌ی مقررات GFIN انتخاب شد. در کنار معرفی محصولات نوآورانه برای نهاد‌ها و فراهم کردن فرصت‌های برابر برای سرمایه‌گذاران، این شرکت، از طریق دارایی‌های تقسیم‌شده و کالاهای توکن‌شده، به دنبال ایجاد پیوندی میان وال‌استریت و دارایی‌های دیجیتال است.

مزیت دیگر DACX، این است که اولین پلت‌فرم دارایی دیجیتال است که قابلیت تبادل مستقیم crypto-USG (در واقع USG همان طلای آمریکاست که واحد آن یک انس طلا است) در بازار را برای دارایی‌های دیجیتال به ارمغان می‌آورد. کاربران خواهند توانست کالا‌های فیزیکی را به صورت دل‌خواه باز‌خرید کنند که باعث برقراری اعتبار و ثبات در کوسیستم دارایی دیجیتال می‌شود.

پیش‌لرزه‌های بلاک چین در صنعت بانکداری؛ ۳۵ هزار کارمند HSBC تعدیل می‌شوند

Noel Quinn، مدیر اجرایی بانک HSBC اعلام کرد این بانک قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۲ تعداد ۳۵ هزار از کارمندانش را تعدیل و روی سیستم‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کند. HSBC می‌خواهد با سرمایه‌گذاری روی فناوری تعداد کارمندان و شعب را کم و شعبه‌ها را ساده‌تر اداره کند. وی افزود:

«ما قصد داریم محصولات بیشتری برای مصارف خرد بانکی ارائه کنیم و سرمایه‌گذاری دیجیتال خود را افزایش دهیم. ما روی محصولات خرد بانکی برای کاربران موبایل در سراسر جهان تمرکز خواهیم کرد و شعبه‌هایمان را در آمریکا ۳۰٪ کاهش می‌دهیم. همچنین، به سرمایه‌گذاری روی سیستم‌های دیجیتال و محصولاتی که منجر به بهبود خدمت‌رسانی به مشتریان‌مان شود را ادامه می‌دهیم.»

این بانک تا ماه مارس از پلتفرم جدید سپرده‌گذاری‌اش به نام Digital Vault رونمایی خواهد کرد. HSBC قصد دارد ۲۰ میلیارد دلار دارایی را به این پلتفرم منتقل کند تا سوابق کاغذی قراردادهای خصوصی را دیجیتالی کند. این کار به منظور افزایش استانداردها و سرعت بخشیدن به فرایندها در این صنعت رو به رشد انجام می‌شود. HSBC از سال ۲۰۱۷ از هیاتی از مشاوران برای استفاده از فناوری‌های بلاک چین، هوش مصنوعی و بیومتریک برای کاهش هزینه‌هایش استفاده می‌کند.

مسافران پرواز نروژی می‌توانند به زودی بلیط خود را با رمز ارزها بخرند

norwegian air

هواپیمایی نروژ، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌‌های هواپیمایی اروپایی‌، به زودی امکان پرداخت با رمز ارز را مهیا می‌کند. Stig Kjos-Mathisen، مدیرعامل صرافی نروژی NBX گفت پلتفرم معاملاتی رمز ارزهای وی با موفقیت سیستم پرداخت را توسعه داده و به مشتریان نروژی امکان می‌دهد بلیط هواپیمایی خود را با رمز ارزها خریداری کنند. این طرح احتمالا تا اواخر سال میلادی جاری و پیش از بهار اجرایی شود.

در ماه سپتامبر یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های نروژ با پرداخت ۱.۶ میلیون دلار مالک ۱۶.۳ درصد از صرافی NBX شد. هواپیمایی نروژ نیز در ماه اکتبر در گزارش سه ماهه خود درآمد پیش از مالیاتش را ۲.۲ میلیارد کرون معادل ۲۱۵ میلیارد دلار آمریکا گزارش کرد. این شرکت هواپیمایی در سال ۲۰۱۸ بیش از ۳۷ میلیون مسافر جابجا کرده است.

مرورگر بریو (Brave) گوگل را به داشتن مزیت رقابتی ناعادلانه متهم کرد

تیم توسعه دهنده‌ی مرورگر بریو (Brave) معتقد است گوگل به دلیل برخورداری از داده‌های تعداد بسیار زیادی از کاربران، مزیت رقابت ناعادلانه‌ای به دست آورده است. بریو با ارسال پرونده‌ای به آژانس حمایت از مصرف‌کننده‌ی انگلستان اظهار داشت که عدم اجرای قوانین مربوط به حمایت از داده‌ها اروپا دراین کشور موجب شده گوگل به یک مزیت ناعادلانه دست یابد.

دکتر Johnny Ryan، مدیر ارشد روابط سیاسی و صنعتی بریو در گفتگو با کوین‌تلگراف تاکید کرده است که این موضوع به رقابت میان گوگل‌کروم و بریو مربوط نیست، بلکه آنها خواهان اجرای صحیح قوانینی هستند که از مصرف‌کنندگان محافظت می‌کند. وی در ادامه گفت رویکرد صحیح، اجرای جدی قوانین GDPR یا قانون حفاظت از داده‌های کاربران است. دکتر رایان افزود قانون حفاظت از داده‌های کاربران یک کمپانی را از به اشتراک گذاشتن داده‌ی کاربران میان بخش‌های مختلف خود منع نمی‌کند و موجب ایجاد مزیت رقابتی ناعادلانه برای آن کمپانی می‌شود. او در پایان گفت درصورتی که احساس کنیم مسئولان وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند ممکن است شکایت‌مان را به دادگاه ببریم.

امکان استفاده از رمز ارز مونرو در پرداخت با کارت‌ اعتباری Bitsa

در یک موفقیت بزرگ در جهت افزایش کاربردپذیری عمومی رمز ارزها، شرکت فناوری محور اروپایی Bitsa اخیرا اعلام کرده است که از رمز ارز امنیت محور مونرو Monero در کارت‌های اعتباری پرداختی خود پشتیبانی کرده است. این‌کارت‌ها که کاربردی مشابه سایر کارت‌های اعتباری دارند، کاربران را در پرداخت‌های روز مره خود کمک می‌کنند. با استناد به این خبر کاربران Bitsa Card اکنون می‌توانند پرداخت‌های خود را با رمز ارز XMR انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری  BtcManeger، در این اطلاعیه آمده است:

“اکنون رمز ارز مونرو XMR به اصلی‌ترین رمز ارز قابل مبادله در کارت‌های Bitsa تبدیل خواهد شد. امکان خرید در فروشگاه‌های فیزیکی و آنلاین با این رمز ارز توسط Bitsa فراهم است. از فروشگاه‌های فیزیکی خرید انجام دهید، به کارت‌های دیگران رمز ارز واریز کنید و یا رمز ارز خود را به یورو تبدیل کنید. ساده سریع و امن و ارزان! همگی در یک برنامه!”

گفتنی است که اگرچه بیت‌کوین بزرگترین و قدیمی‌ترین رمز ارز غیرمتمرکز بازار است، اما رمز ارزهای دیگر نیز فضای مناسبی را برای خود در کاربردهای تجاری بین المللی پیدا کرده اند. هزینه تراکنش پایین و سرعت و امنیت بالای برخی از آلت‌کوین‌ها نظیر مونرو باعث اقبال بیشتر شرکت‌های مالی در استفاده از آنها شده است.

پروژه‌ی جدید بلاک‌چینی باشگاه فوتبال یوونتوس

پروژه‌ی جدید بلاک‌چینی باشگاه فوتبال یوونتوس

بر اساس یک قرارداد که به‌تازگی امضا شده، باشگاه فوتبال یوونتوس ایتالیا گامی دیگر در جهت استفاده از پتانسیل‌های فناوری بلاک‌چین برداشته است.

شرکت Sorare که در پاریس فرانسه مستقر است،‌ یک بازی مدیریت تیم فوتبال با کارت‌های دیجیتال بر بستر فناوری اتریوم ارائه داده است. این کارت‌ها مربوط به بازیکنان مورد‌علاقه‌ی هواداران است که می‌توانند آن‌ها را جمع‌آوری و یا داد‌و‌ستد کنند. به نقل از خبرگزاری CoinDesk، این شرکت اعلام کرده که این توکن‌های غیر‌قابل‌تعویض، مبتنی بر استاندارد ERC-721 اتریوم هستند.

نیکولاس جولیا، مدیر ارشد این شرکت اشاره کرد:‌

“بسیار خوشحال هستیم که این قرارداد را با یک باشگاه بزرگ ایتالیایی مثل یوونتوس امضا کردیم. این یک گام اساسی در چشم‌انداز ما برای داشتن بهترین باشگاه‌های فوتبال در جهان و فراهم آوردن بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین برای هواداران فوتبال در سرتاسر دنیا است.”

دیگر باشگاه‌های برتر فوتبال اروپا مانند اتلتیکو مادرید، پورتو و آ.اس. رم  نیز تاکنون به این پلت‌فرم اضافه شده‌اند.

Sorare برای هر بازیکن ۱ عدد کارت «منحصر‌به‌فرد»،‌ ۱۰ عدد کارت «بسیار نادر» و ۱۰۰ عدد کارت «نادر» صادر می‌کند. برای یوونتوس و ستاره‌ی بی‌بدیل این باشگاه،‌ کارت‌های قابل‌جمع‌آوری که همین ۱۱۱ عدد هستند، در تاریخ ۲۰ فوریه اجرایی خواهند شد. کارت‌‌ها در این بازی برای تشکیل دادن تیم‌های پنج‌نفره و یا داد‌و‌ستد در بازار‌های دست‌دوم استفاده می‌شوند. شرکت Sorare اعلام کرده که برخی از کارت‌های منحصر‌به‌فرد قیمت‌های بالاتر از ۲۰۰۰ دلار را ثبت کرده‌اند.

این اولین قدم باشگاه یوونتوس در جهان بلاک‌چین نبوده است. در سال ۲۰۱۸، این باشگاه یک توکن راه‌اندازی کرد که به هوادارانش اجازه می‌داد در آراء عمومی باشگاه مشارکت کنند و دخالت بیش‌تری در امور مربوط به هواداری باشگاه مانند انتخاب سرود هواداری و شادی پس از گل داشته باشند. این توکن با کمک شرکت Socios راه‌اندازی شد که به تازگی نیز با باشگاه بارسلونا در ایجاد یک توکن مشابه شراکت داشته است.

قابل توجه سیمپ‌سون‌بازها، رمز‌ارز و بلاک‌چین در قسمت جدید

به گزارش u.today، انیمیشن سریالی محبوب سیمپ‌سون‌ها، که طولانی‌ترین سریال تلویزیونی عصرگاهی در تمام دوران به حساب می‌آید، به تازگی یک توضیح درباره‌ی رمز‌ارز و بلاک‌چین را در آخرین قسمت خود گنجانده است. این قسمت از متن توسط جیم پارسونز (شخصیت شلدون کوپر در سریال بیگ‌بنگ تئوری) صداگذاری شده است. شلدون در این سریال مصداق یک بچه‌درس‌خون بی‌عرضه‌ی غرق در کامپیوتر (Nerd) است.

پول آینده

پارسونز در این قسمت به طور مستقیم در مورد رمز ارزها و بلاک چین صحبت می‌کند. این که چگونه رمز‌ارز‌‌ها بر مبتای یک اجماع غیر‌متمرکز کار می‌کنند و هر تراکنش جداگانه روی یک دفترکل توزیع‌شده ثبت می‌شود. این صحبت‌ها درحالی در متن دیالوگ نوشته شده بود که به طور مستقیم نامی از بیت‌کوین،‌ قدیمی ترین رمز ارز،‌ در طول این قسمت برده نشد اما به نظر می‌رسید که پارسونز می‌داند خالق بیت‌کوین ساتوشی ناکاموتو، کیست،‌ چراکه در دیالوگی گفت:

“همچنین می‌دانیم ساتوشی کیست،‌ اما نخواهیم گفت.”

از انتخاب ترامپ گرفته تا ساعت‌های هوشمند، این سریال در چندین مرتبه توانسته است دقیقا آینده را پیش‌بینی کند. همینطور در یکی از قسمت‌هایش در طول قرار ملاقات هومر و مارژ، در پشت تصویر دو عبارت انیار کریپتو و محموله‌های کد را نشان داده است.

93tszsdwlwb21

 

حالا در سال ۲۰۲۰،‌ یک بخش در آخرین قسمت این سریال رنگ‌و‌بوی رمز‌ارزی پیدا کرده و رمز‌ارز‌ها در آن به عنوان پول نِردی آیندگان به تصویر کشیده می‌شوند.

استخراج

Antminer E3 از اول آوریل پشتیبانی از استخراج اتریوم را متوقف می‌کند

در حالی که شبکه‌ی اتریوم در حال آماده‌سازی برای انتقال به اجماع اثبات سهام (PoS) است، دستگاه Antminer E3 شرکت بیت مین که یکی از قدرتمندترین دستگاه‌های استخراج اتر (ETH) است، قصد دارد از اول آوریل ۲۰۲۰ حمایت از استخراج اتریوم را متوقف کند.

۲Miners همچنین اعلام کرد که نرخ هش دستگاه Antminer E3 در استخر اتریوم کلاسیک (ETC) به یک ششم تقلیل یافته و از ۱۸۰ MH/s به ۳۰ MH/s  رسیده است. بیت مین تائید کرده که این مساله از رشد گراف جهتدار غیرمدور (DAG) ناشی شده است. تحقیقات بعدی نشان دادند که تمام استخرهای استخراج ETC چنین کاهشی را تجربه کرده‌اند. DAG فایلی‌است که هر ۳۰ هزار بلاک جدید استخراج شده را در خود جای می‌دهد و به دوره‌ی استخراج را نیز شناخته می‌شود.

Antminer E3 در آوریل سال ۲۰۱۸ توسط بیت مین به عنوان قدرتمندترین و کارآمدترین ماینر EtHash ASIC ساخته شد. Ethash  الگوریتم هش اجماع اثبات کار (PoW) در بلاک چین اتریوم و شبکه‌‌های منشعب از آن مانند اتریوم کلاسیک است.

https://coiniran.com/?p=37202
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x