ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۱ تا ۷ فروردین؛ بیت کوین در فهرست صد طرح برتر تمام دوران!

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

بیت کوین در فهرست صد طرح برتر تمام دوران

در آخرین رتبه‌بندی مجله‌ی فورچون، بیت‌کوین توانسته در فهرست برترین طرح‌های جهان مدرن جا خوش کند.

بنابر آنچه در مجله معتبر تجاری فورچون به چاپ رسیده، بیت‌کوین یکی از بهترین محصولات طراحی شده در عصر مدرن است. آن طور که پیداست فورچون با همکاری موسسه طراحی دانشگاه صنعتی ایلینویز اقدام به برگزاری یک نظرسنجی بزرگ کرده است. در این نظرسنجی، شمار زیادی از مربیان، چهره‌های سرشناس، طراحان آزاد و تیم‌های طراحی شرکت‌ها بیت‌کوین را هم‌سنگ اختراعاتی نظیر گوشی آیفون اپل، رایانه‌ی مکینتاش و موتور جست‌وجوی گوگل دانسته‌اند. مطابق نتایج این نظرسنجی گسترده، بیت‌کوین توانسته در فهرست صد طرح برتر تمام دوران، جایگاه نودمی را از آن خود کند.

دیوید کلی، بنیان‌گذار شرکت طراحی IDEO می‌گوید:

بیت‌کوین به گونه‌ای طراحی شده که طیفی وسیعی از ذی‌نفعان از توسعه‌دهنده و سرمایه‌گذار گرفته تا کسب‌وکارها، استخراج‌گران و افراد مستقل را زیر چتر خود قرار داده و بدون اتکا به هیچ نهاد مرکزی یا مرجع حاکمیتی مسیر پذیرش خود را به سوی یک ارز جهان‌روا هموار می‌کند.

وی در ادامه افزوده است که اکنون بیت‌کوین پس از گذشت یک دهه توانسته به ارزش بازاری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار دست یابد و جامعه‌ی کاربری میلیونی در سرتاسر جهان برای خود دست‌وپا کند. کلی در خاتمه گفته است:

گمان نمی‌کنم هیچ محصولی در تاریخ توانسته باشد همانند بیت‌کوین به این سرعت به جایگاهی اثربخش در جهان دست پیدا کند.

ویتالیک عدم وجود پل میان بلاک چین بیت کوین و اتریوم را شرم‌آور خواند

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، در توئیتی مدعی شد ادامه‌ی وضعیت نبود امکان برای حرکت آسان میان شبکه‌های اتریوم و بیت کوین خجالت‌آور است. او پیشنهاد کرد برای حل این مشکل منابعی برای ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) اختصاص یابد تا این صرافی به عنوان پلی بی‌نیاز از اعتماد بین دو شبکه عمل کند.

به نظر بوترین صرافی غیرمتمرکز نباید نیاز به اعتماد و سرور داشته باشد و تجربه‌ی کاربری آن مشابه Uniswap باشد. Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز است که دفتر سفارش ندارد و به جای آن از جفت ارزهای اتر استفاده می‌کند و اتر را ارز پایه در نظر می‌گیرد. هرچند صرافی‌های غیرمتمرکز به مفاهیم عدم نیاز به اعتماد در رمز ارزها نزدیک‌تر هستند اما به دلیل کمبود نقدینگی نتوانسته‌اند بازار بزرگی به دست آورند.

ویتالیک همچنین گفت پل میان بلاک چین‌های بیت کوین و اتریوم پایان راه نیست و توسعه‌دهندگان باید سایر بلاک چین‌ها را نیز مورد توجه قرار دهند. بوترین به عنوان نمونه از زیکش (ZEC) یاد کرد و گفت هرچند با مدیرعامل ECC صحبت‌هایی در این زمینه داشته‌اند اما این صحبت‌ها باید جدی‌تر گرفته شده و عملیاتی شود.

حل مشکل مقیاس‌پذیری توسط کاردانو؛ Hydra می‌توان یک میلیون تراکنش در ثانیه را پردازش کند!

روز گذشته کاردانو پروتکل مقیاس‌پذیری Ouroboros Hydra را پس از پنج سال تحقیق و توسعه راه‌اندازی کرد. طبق بیانیه‌ی منتشر شده این پروتکل با اینکه فضای اندکی از نودها را اشغال می‌کند، مقیاس‌پذیری و سرعت شبکه را افزایش می‌دهد. این پروتکل به اپلیکیشن‌های پرداخت خرد، رای‌گیری، قراردادهای بیمه و سایر کاربردهایی که نیاز به کارمزد کم و تراکنش سریع دارند کمک می‌کند.

طبق بیانیه، به لحاظ تئوری Hydra تعداد تراکنش‌ها را به یک میلیون در ثانیه افزایش می‌دهد. چنین توانی بیش از توان فعلی سیستم‌های پرداخت جهانی است. در Hydra به ازای هر کاربری که به شبکه متصل می‌شود ده مسیر (head) ایجاد می‌شود تا توان عبور داده‌ها و تراکنش‌ها بالا باشد.

شبیه‌سازی‌های انجام شده در دانشگاه Edinburgh  نشان می‌دهد هر مسیر Hydra می‌تواند ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه انجام دهد و این پروسه حتی قابل بهینه‌سازی هم هست. بدین ترتیب با داشتن ۱۰۰۰ مسیر می‌توان یک میلیون تراکنش در ثانیه انجام داد و به راحتی سیستم پرداخت ویزا را پشت سر گذاشت.

نئو بودجه‌ی لازم برای سال مالی جدیدش را آزاد کرد

بنیاد نئو (NEO) روز گذشته اعلام کرد بودجه‌ی لازم برای فعالیت در سال ۲۰۲۰ را آزاد کرده است. کل مبلغ آزاد شده ۱۶۶۰۸۶۵ NEO معادل ۱۱ میلیون دلار است و ۲۷۸۰۰۳۰۳ NEO معادل ۱۹۰ میلیون دلار برای این بنیاد باقیمانده است. مطابق با وایت پیپر نئو، بنیاد نئو می‌تواند سهم خود از شبکه را برای تامین مالی توسعه‌‌ی فناوری، رشد اکوسیستم و گسترش جامعه‌ی خود به فروش برساند. این بنیاد همچنین اعلام کرد بررسی مالی سال ۲۰۱۹ انجام شده و جزئیات آن به زودی برای جامعه‌ی نئو منتشر می‌شود.

نئو در ابتدا با عنوان AntShares وارد بازار شده و یک پلتفرم بلاک چینی مبتنی بر BFT است. BFT یک الگوریتم اجماع اثبات سهام توزیع شده (dPoS) است. این پروژه از اوایل ۲۰۱۹ بر راه‌اندازی بلاک چین برای Neo 3.0 تمرکز کرده و پیش بینی می‌شود نقشه‌ی راه آن در سه ماهه‌ی دوم ۲۰۲۰ منتشر شود. همچنین نئو در ماه سپتامبر به عنوان اولین عضو بلاک چینی به بنیاد .NET مایکروسافت پیوست.

بنیاد تزوس برای حل‌وفصل یک مناقشه حقوقی تصمیم به مصالحه با شاکیان گرفت

بنیاد تزوس پس از دو سال کشمکش بر سر یک پرونده‌ی حقوقی، سرانجام بیستم مارس تصمیم به مصالحه با شاکیان خود گرفت.

مطابق با آنچه در وب‌سایت این بنیاد منتشر شده است، تزوس به دلیل آنچه هزینه‌های مالی و زمانی گزاف اطاله‌ی دادرسی خوانده، بر آن شده که هرچه سریع‌تر نسبت به ختم این قائله اقدام کند.

در وب‌سایت این بنیاد آمده است:

تصمیم ما بر این است که هزینه‌‌ی حل‌وفصل مناقشه را به‌صورت دفعی و یکباره متحمل شویم؛ چرا که دیگر هزینه‌های قانونی ادامه‌ی این دعوای حقوقی از آستانه‌ی تحمل ما خارج است.

آن‌طور که از شواهد پیداست، مصالحه میان تزوس و شاکیانش در انتظار تایید دادگاه است.

در ژوئیه ۲۰۱۷ پس از برگزاری عرضه اولیه ۲۳۲ میلیون دلاری تزوس، دعوا بر سر این پروژه بالا گرفت و در میانه جنجال حقوقی درگرفته میان خالق این رمزارز و ریاست بنیاد تزوس، توزیع توکن‌های آن به تعویق افتاد.

در ژانویه ۲۰۱۸ هم شاکیان متعددی تزوس را به اتهام صدور اوراق سهامی فاقد مجوز به دادگاه کشاندند.

ابراز نگرانی مدیرعامل Block.one درمورد سیستم WPS

Brendan Blumer، مدیرعامل و بنیانگذار Block.one، شرکت حامی شبکه‌ی بلاک چینی EOS، نگرانی‌هایش درمورد سیستم Worker Proposal را در توئیتر مطرح کرد. در روزهای اخیر  توسعه‌دهندگان EOS Nation و آزمایشگاه Attic با افشای جزئیاتی درمورد WPS در یوتیوب اعلام کردند به دنبال حمایت از تولیدکنندگان بلاک در EOS هستند. اخیرا در تست نت WPS به دارندگان توکن‌ EOS اجازه داده شده درمورد پروپوزال‌های مالی رای بگیرند و یا پیشنهاد ارائه کنند. پس از یک دوره‌ی رای‌گیری سی روزه سرمایه‌ها از طریق قرارداد هوشمند میان پروپوزال‌های برنده توزیع خواهد شد.

توسعه‌دهندگان WPS فعلا به دنبال حمایت از بیست و یکمین تولید کننده بلاک EOS هستند. بلومر ضمن قدردانی از کسانی که در سیستم پیشنهادات کار می‌کنند نگرانی خود را از تاثیر WPS در شبکه‌ی EOS ابراز کرد و گفت نسبت به بسیاری از پروژه‌های DeFi پیش‌بینی بدی دارد.

او هشدار داد که نظارت تولیدکنندگان بلاک EOS برای تامین مالی پروژه‌ها توسط دارندگان توکن، بدون داشتن بازده دارایی شفاف و قابل اندازه‌گیری ریسک‌های زیادی به همراه دارد. وی از جمله‌ی این ریسک‌ها را باز شدن درهای فساد و بازرسی خارجی به فضای شبکه عنوان کرد.

بلومر در ادامه افزود سیستم WPS ممکن است EOS را از برخی از رسانه‌ها و بلاک چین‌ها دور کند و بنابراین سهم بزرگی از آینده‌ی خود را برای موفقیت WPS به خطر بیندازد. وی افزود:

«من شخصا نگران این ریسک و شرط‌بندی هستم.»

او حمایت خود را از «پروژه‌های خاص» در فضای غیرمتمرکز مالی (DeFi) اعلام کرد و افزود «بدون پایداری، قابلیت اجرا و بازده‌های قابل اندازه‌گیری» بسیاری از پروژه‌های DeFi چشم‌انداز ضعیفی دارند.

‌WPS برای اولین بار در وایت پیپر EOS در سال ۲۰۱۷ آمده بود. کاربرانی که برای انجام پروژه‌ای خواهان بودجه هستند باید ۱۰۰ EOS در WPS به عنوان کارمزد پرداخت کنند و با فرایند رای‌گیری و استانداردهای تخصیص بودجه موافق باشند.

اولین گام برای تخصیص بودجه‌های ریسکی روی بلاک چین EOS برداشته شد

تولیدکنندگان بلاک (BP) شبکه‌ی EOS گام اول اجرای تغییر بحث برانگیز حاکمیت EOS که به هر کاربر اجازه می‌دهد پروپوزالی برای بهبود قوانین شبکه پیشنهاد کند را تصویب کردند. EOS Nation، تولیدکننده‌ی بلاکی که این سیستم را پیشنهاد داد در توئیتی اعلام کرده ۳۴ رای مثبت از طرف BP ها ثبت شده و این قوی‌ترین اجماعی‌ست که یک پروپوزال در مین نت EOS تا کنون به آن رسیده است.

EOS Nation در تاریخ ۱۸ مارس با الهام از سیستم تخصیص بودجه‌ی بلاک چین دش (DASH) پیشنهاد مکانیزم تامین اعتبار تازه‌ای را برای EOS مطرح کرد که به توسعه‌دهندگان و دیگر خالقان ارزش در شبکه امکان می‌دهد به دنبال دریافت بودجه باشند. مکانیزم رای‌گیری و توزیع بودجه بصورت on-chain در قراردادهای هوشمند WPS تعیین می‌شود و به هر حساب EOS امکان می‌دهد برای پروژه‌ی خود درخواست بودجه کند. پس از ارسال درخواست BP ها درمورد این درخواست‌ها رای‌گیری می‌کنند و به پروژه‌هایی که رای لازم را کسب کنند مستقیما از طریق حساب eosio.wps قرارداد هوشمند WPS بودجه تخصیص داده می‌شود.

این در حالیست که Brendan Blumer، مدیرعامل و همبنیانگذار Block.One که شرکت اصلی پشتیبان نرم‌افزار EOSIO است و بلاک چین EOS روی آن راه‌اندازی شده، نسبت به این پروپوزال ابراز نگرانی کرده است. وی معتقد است چنین پرداخت‌هایی بدون آنکه بازده پروژه شفاف یا قابل اندازه‌گیری باشد ریسک بالایی دارد و راه را برای فساد و بازرسان خارجی باز می‌کند.

بنیاد Maker حاکمیت شبکه‌ی MakerDAO را به جامعه‌ی آن واگذار کرد

بنیاد Maker، نهاد پشتیبان شبکه‌ی MakerDAO، اعلام کرد تمام توکن‌های MKR و قدرت حاکمیتی شبکه را به جامعه‌ی MakerDAO واگذار می‌کند. بدین ترتیب تنها کسانی که توکن MKR دارند می‌توانند در سرنوشت شبکه تاثیر گذار باشند. بنیاد میکر از ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹ شروع به پخش توکن‌هایش کرد و اکنون پس از سه ماه این پروژه به اتمام رسیده است. این حرکت در راستای حرکت جامعه‌ی میکردائو به سمت عدم تمرکز انجام شد.

دارندگان MKR اکنون کنترل کاملی بر قرارداد هوشمندی دارد که به آنها اجازه می‌دهد حاکمیت جامعه، از بین بردن MKR و همچنین تغییر در قرارداد MKR را به رای بگذارند. برای مثال دارندگان MKR اوایل ماه جاری به حراج بدهی رای‌ داند تا ارزش رمز ارز پایدار غیرمتمرکز DAI که همزمان با ریزش بازارهای جهانی سقوط کرده بود را تثبیت کنند.

این بنیاد اعلام کرده این حرکت بخشی از آماده‌سازی جامعه برای عدم تمرکز بوده و در ماه‌های آینده این حرکت ادامه خواهد یافت.

Storj از سرویس ذخیره‌سازی ابری مبتنی بر بلاک چین خود رونمایی کرد

Storj Labs، ارائه دهنده‌ی خدمات ذخیره‌سازی از سرویس ابری مبتنی بر بلاک چین خودبرای افزایش امنیت، حفظ حریم خصوصی و کاهش هزینه‌ها رونمایی کرد. اکنون کاربران قادرند داده‌هایشان را به این سیستم منتقل کنند و روی سرویس اطلاعات ابری غیرمتمرکز Tardigrade نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنند. این شبکه‌ی مبنع باز در حال حاضر ۱۹ پتابایت (معادل ۱۹ میلیون گیگابایت) ظرفیت در دسترس دارد و توسط هزاران نود در سراسر جهان میزبانی می‌شود.

این پلتفرم در زمان نگارش این خبر حدود ۳ هزار کاربر دارد. هر فایلی که بارگزاری می‌شود رمزگذاری شده و به ۸۰ قسمت تقسیم و میان نودهای مختلف پخش می‌شود. برای کاهش خطر قطع برق یا خاموش شدن یک نود، کاربران تنها با ۲۹ قطعه می‌توانند فایل را بازسازی کنند. این شرکت ادعا می‌کند قیمت خدماتش تقریبا نصف قیمت خدمات وب سرویس آمازون (AWS) است. همچنین، محدودیتی برای کاربران در استفاده از این فضا وجود ندارد.

Storj در آتلانتا و با سه میلیون دلار بودجه‌ی بذری از طرف سرمایه‌گذار خطرپذیر گوگل، سرمایه‌گذار خطرپذیر Qualcomm و Techstars در سال ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد. پلتفرم Tardigrade طوری طراحی شده تا با پروتکل Amazon S3 که برای توسعه‌دهندگان آشناست، سازگار باشد. توسعه دهندگان همچنین می‌توانند از زبان‌های پایتون، گو و اندروید برای ساخت راه‌حل‌های ساختمان ذخیره‌سازی در Tardigrade استفاده کنند.

سبک‌ترین بلاک‌چین در دنیا به سومین مرحله‌ی آزمایش شبکه‌ی خود وارد شد

Coda، یک اکوسیستم رمزارزی جدید که مدعی است سبک‌ترین بلاک‌چین جهان است، به یکی از بزرگ‌ترین بستر‌های آزمایشی لایه‌ ۱ بر اساس تعداد شرکت‌کننده، تبدیل شده است. بر اساس گزارش CoinTelegraph، برنامه‌نویسان پروتوکل Coda گفته‌اند که مرحله‌ی سوم راه‌اندازی آزمایشی بر روی بیش از ۴۰۰ کاربر نخواهد بود. مقایسه‌ با داده‌های راه‌اندازی‌های آزمایشی دیگر نشان می‌دهد که پروتوکل Coda با این تعداد اعضا، رقیب خوبی برای دیگر آزمایش‌های راه‌اندازی‌شده معروف مثل Celo، Solana، Cosmos، Cardano و Polkadot است.

حریم خصوصی و بایت‌های کم‌تر

پروتوکل Coda از پروتوکل‌های دانایی صفر یا zk-SNARKs بازگشتی استفاده می‌کند تا مقیاس‌پذیری را بهبود و به عنوان یک بلاک‌چین کوچک و قابل‌حمل توسط گوشی‌های هوشمند در برنامه‌های غیرمتمرکز، قابل استفاده باشد. این نوع از پروتوکل‌های دانایی صفر، می‌توانند داده‌های قابل‌رد‌یابی بین دو کاربر در یک رسانه‌ی عمومی مثل بلاک‌چین را جدا کنند تا حریم‌خصوصی دیجیتال در تراکنش‌ها ارتقا یابد، همانند آلت‌کوین Zcash که بر ناشناس بودن در تراکنش‌ها، متمرکز است. علاوه بر پتانسیل حریم خصوصی، بسیار سبک و برای کم‌تر کردن حجم کل داده‌های یک بلاک‌چین بسیار مناسب هستند.

زیاد بودن شدت منابع در بلاک‌چین‌ها، مانعی برای ورود گره‌های مشارکت‌جو در این شبکه است که موجب تضعیف غیرمتمرکز بودن و افزایش احتمال حمله‌ی ۵۱ درصدی می‌شود. از این منظر، یک بلاک‌چین سبک‌تر، یک استخر جامع‌تر از گره‌های اعتبار‌سنج خواهد داشت. برنامه‌نویسان این پروتوکل می‌گویند:

“کاری که ما انجام داده‌ایم جایگزین کردن کل سابقه‌ی تراکنش با یک پروتوکل دانایی صفر کم‌حجم  است که فقط درحدود یک کیلوبایت یا به اندازه‌ی تعداد کمی توییت است. پس فقط لازم است تا به یک اثبات دانایی کوچک نگاهی بیندازید تا از صحت وضعیت کنونی بلاک‌چین مطلع شوید.”

توزیع توکن برای دادن انگیزه به مشارکت جوامع

همزمان با راه‌اندازی آزمایش، پروتوکل Coda، یک برنامه‌ی توکن را آغاز کرده که Genesis نام دارد. طبق این برنامه ۶.۶ درصد از کل توکن‌ها را در میان اعضای موسس توزیع می‌کند تا آن‌ها را به تولید‌کنندگان دائمی بلوک در شبکه تبدیل کند. تیم پشتیبان Coda اعلام کرده‌ است که تاکنون ۴۰ عدد از ۱۳۰۰ درخواست عضویت، به اولین گروه از اعضای موسس پیوستند. در میان این اعضا، نام یکی از بنیان‌گذاران انجمن Libra و تأمین‌کننده‌ی زیر‌ساخت بلاک‌چین، Bison Trails، به چشم می‌خورد،‌ همینطور Figment Networks، یک اعتبارسنج در شبکه‌ی غیرمتمرکز سازگار با اتریوم به نام Skale.

بازار

کریپتو و وال استریت در کنار هم کار خواهند کرد

رمزارزها و بلاک‌چین وارد جریان غالب جهانی شده‌اند و این موضوع بر کسی پوشیده نیست. بیت‌کوین تبدیل به موضوعی برای بحث و تبادل‌نظر بین متخصصان مالی شده است و این فضا همچنین شاهد ورود بسیاری از سرمایه‌گذاران سازمانی در دوره‌های اخیر بوده است.

در حقیقت، بسیاری از مؤسسات بزرگ مالی مانند JP Morgan نیز با پلتفرم‌های بلاک‌چین مختص به خود وارد بازار شده‌اند. JP Morgan در سال ۲۰۱۵ مرکز عالی بلاک‌چین (BCOE) خود را برای کمک به توسعه راه‌حل‌های بلاک‌چین به راه انداخت.

چانگ‌پنگ ژائو، مدیر عامل شرکت باینانس (Binance) در مصاحبه‌ی اخیر خود خاطرنشان کرد، تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران سازمانی با وجود عدم اطمینان نظارتی پیرامون صنعت ارزهای دیجیتال، مایلند وارد این حوزه شوند. با این حال، یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که برای سرمایه‌گذاران سازمانی مانع ایجاد می‌کند مقررات و نوسانات زیاد ارزهای دیجیتال است.

تون ویز، تحلیلگر حوزه رمزارزها و تاجر سابق وال‌استریت، تصریح کرده بود که تعداد زیادی از سازمان‌ها به دنبال خرید بیت‌کوین برای سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند، و افزود که سرمایه‌گذاران سازمانی فقط و فقط باید جذب بیت‌کوین شوند.

کاترین کولی، مدیر باینانس آمریکا، اخیراً در یک مصاحبه اظهار داشت که کریپتو و وال استریت در سال‌های پیش‌رو در کنار یکدیگر کار خواهند کرد. او گفت: «من نگران معامله‌گران سنتی و زیرساخت‌های سنتی بانکی هستم. زیرا کشش مردم به سمت تکنولوژی‌های پیشرو یا چیزهایی هماهنگ‌تر با زندگی کنونی‌شان مشهود است و به نظر من کریپتو راه حل این مسأله‌ است.»

دو تن از فعالان سرشناس بازار: بحران کرونا به تقویت بیت‌کوین خواهد انجامید

دیوید گرایدر، استراتژیست شرکت مشاوره Fundstrat و سیمون پیترز، یکی از مدیران ارشد شبکه معامله‌گری اجتماعی ایتورو از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر قیمت بیت‌کوین گفته‌اند.

طی دو هفته گذشته با همه‌گیری جهانی ویروس کرونا بازارهای مالی شاهد سقوط بی‌سابقه‌ای بودند و در این میان، بیت‌کوین نیز نوسانات قابل‌توجهی را از سر گذراند. بنابر یافته‌های موسسه تحقیقاتی Chainalysis معامله‌گران و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای با جابه‌جایی تنها ۵ درصد از بیت‌کوین‌ها مسبب اصلی تغییرات قیمتی طی این بازه زمانی بوده‌اند.

گرایدر با اشاره به این یافته‌ها یادآوری می‌کند که بازیگران سنتی یا نهادی، تنها کسانی نیستند که عنان بازار را در اختیار دارند. وی می‌افزاید:

من فکر می‌کنم که شاید احتمالا در سا‌ل‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ بشود رد پای کمرنگ سرمایه‌گذاران نهادی را در تغییرات قیمتی بیت‌کوین مشاهده کرد. اما ناگفته پیداست که هنوز هم بازار بیت‌کوین در قیاس با سایر بازارها بسیار کوچک است و نهنگ‌های بزرگی که از ابتدا در بازار بیت‌کوین حضور داشته‌اند، نقش موثرتری در نوسانات قیمتی دارند.

از ابتدای ماه مارس، شاهد هم‌بستگی آشکاری میان تغییرات قیمتی بازار سهام و بهای بیت‌کوین بوده‌ایم. در این میان، این پرسش در اذهان مطرح شده بود که آیا سقوط قیمت بیت‌کوین نتیجه خروج سرمایه‌گذاران حرفه‌ای از این بازار بوده است یا خیر. سیمون پیترز با این انگاره موافق است و می‌گوید لیکوئید شدن پوزیشن‌های خبرگان بازار از جمله دلایل اصلی سقوط بهای بیت‌کوین بوده است.

بازار سهام و بیتکوین؛ روزگار آنها پس از انتخاب ترامپ چگونه گذشت؟

سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین (BTC) به جای سهام ایالات متحده در روز انتخاب ترامپ می‌توانست شما را ثروتمند کند.
به گزارش CNBC، شاخص‌های بورس ایالات متحده، Dow و S&P 500، اخیراً و پس از انتخاب ترامپ نزدیک به چهار سال از سودشان را از دست داده‌اند.

سهام همچنان تحت فشار است

پس از آن که معاملات بازار سهام پس از اخبار مربوط به تزریق نقدینگی بانک مرکزی آمریکا شروع به کار کرد، همه شاخص‌های اصلی سقوط کردند.
از سوی دیگر بیت‌کوین (BTC)، برجسته‌ترین رمزارز بازار سرمایه، در زمان انتشار این خبر و بعد از بالا رفتن تا سطح ۶۶۰۰ دلار در اوایل امروز، در قیمت ۶۳۵۱ دلار ثابت مانده است.

بیت کوین سهام را پشت سر می‌گذارد

شاخص داوجونز به پایین‌ترین میزان روزانه خود یعنی ۱۸۲۱۳ واحد سقوط کرد، این بدان معناست که ارزش کنونی آن کمتر از روز انتخابات یعنی ۱۸۳۳۲ واحد شده است، روزی که نشانگر آغاز دوره پرهیاهوی ترامپ بود.
در مقابل، آن دسته از سرمایه‌گذارانی که در تاریخ ۸ نوامبر بیت‌کوین را با قیمت تقریبی ۷۰۰ دلار خریدند، سود کلانی کردند. کریس جاسکینسکی، تحلیلگر محبوب حوزه کریپتو، برآورد کرده است بیت‌کوین از پیروزی تاریخی ترامپ ۶۷۶ درصد افزایش یافته است.

۲۰۲۰، سال دیگری برای بیت‌کوین؟

اولین سال ریاست جمهوری ترامپ همزمان با افزایش شدید قیمت بیت‌کوین بود طوری که باعث شد تمام جهان در مورد رمزارزها صحبت کنند. روز گذشته، مایک نووکروز، مدیرعامل Galaxy Digital، در یک مصاحبه اعلام کرد معتقد است که سال ۲۰۲۰ نیز می‌تواند سال بیت‌کوین باشد.

افزایش تمایل به خرید بیت‌کوین، در جست‌وجوهای بایدو و گوگل

نگران نباشید!‌ این بار اخباری از چین منتشر می‌شود که به شیوع کروناویروس مرتبط نیست.

از آنجایی که تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان پس از قرار گرفتن در معرض COVID-19 از خانه، در حالت دورکاری و در قرنطینه کار می‌کنند، جست‌وجوهای آنلاین درباره رمزارزها افزایش چشمگیری داشته است.

به علت فیلتر بودن گوگل در چین، «بایدو» یکی از محبوب‌ترین موتورهای جست‌وجو در این کشور است. براساس گزارشی که در اختیار Cointelegraph قرار گرفته، موتور جست‌وجوی چینی ـ‌بایدوـ شاهد افزایش قابل‌توجهی در جست‌وجوی واژه‌ی «بیت کوین» (BTC) بوده است. فهرست داده‌ها نشان می‌دهد که جست‌وجوهای مربوط به BTC طی سی روز گذشته ۱۸۳٪ افزایش یافته و تعداد کسانی که با مرورگر تلفن همراه خود به دنبال اطلاعاتی در مورد رمزارزها بوده‌اند نیز به شدت زیاد شده است.

این افزایشِ تمایل به بیشتر دانستن درباره بیت‌کوین ممکن است به این تئوری مربوط شود که بحران‌های اقتصادی جهانی می‌توانند منجر به افزایش فزاینده‌یی در ارزش این رمزارز شوند.

جست‌وجوی بیت‌کوین در گوگل نیز بیشتر شده است

البته شهروندان چینی تنها کسانی نیستند که علاقه زیادی به بازار رمزارزها دارند. نتایج جست‌وجوی گوگل برای BTC در ایالات متحده در تاریخ ۱۳ مارس بیشترین میزان را در سی روز اخیر داشته است. این افزایش در حجم جست‌وجو، اندکی پس از آن بود که بیت‌کوین بیشترین افت روزانه خود را در هفت سال گذشته تجربه کرد.

جست‌وجوهای آنلاین درباره بیت‌کوین نشان‌دهنده چه چیزی هستند؟

با توجه به اینکه بخش بزرگی از جمعیت جهان اکنون بیش از هر زمان دیگری آنلاین هستند، تعجب ندارد که بسیاری از آنها از علاقه‌مندان به بیت کوین باشند. با این حال، تعداد نتایج جستجو برای خرید بیت‌کوین به‌طور قابل توجهی بیشتر از کسانی است که به دنبال فروش آن هستند‌.

این داده‌ها تا حدودی غیرمعمول است زیرا به بسیاری از آمریکایی‌ها در شهرهای بزرگ توصیه می‌شود که در خانه خود بمانند و برخی از این افراد کارشان را از دست داده‌اند. درحالی‌که به نظر می‌رسد معامله‌گران بیت‌کوین باید بخشی از دارایی‌های خود را برای امرار معاش تبدیل به پول نقد کنند، هنوز بسیاری به دنبال خرید بیشتر هستند.

بازار جهانی کریپتو نشان داده است وقتی اقتصاد جهانی با یک بیماری همه‌گیر دست‌وپنجه نرم می‌کند، می‌تواند به اندازه بازارهای سنتی بی‌ثبات باشد. با این حال، قیمت بیت‌کوین (BTC) پس از سقوط دو هفته پیش، تثبیت شده است، و ممکن است معامله‌گران چون قیمت پایین است به دنبال خرید باشند.

افزایش حجم معاملات رمزارزها در آسیا، طی روزهای قرنطینه

کاترین کولی مدیر عامل باینانس آمریکا -دومین صرافی آنلاین و بین‌المللی رمزارزها از لحاظ میزان تراکنش- طی مصاحبه‌اش با بلومبرگ مدعی شد قرنطینه خانگی موجب افزایش حجم معاملات رمزارزها در آسیا شده است.

کولی اظهار داشت که بازارها آنچه را که او چرخه‌ی CRIC می‌نامد، تجربه می‌کنند. چرخه‌ی CRIC به این معنی است که به دنبال یکسری پیشرفت و بهبود، یک بحران در بازار اتفاق می‌افتد و بعد از آن نارضایتی شکل می‌گیرد و سپس چرخه از اول تکرار خواهد شد.

«در بازار دارایی‌های کلاسیک مثل بیت‌کوین، می‌بینید که نارضایتی به بحران تبدیل می‌شود و یک وحشت عمومی خلق می‌کند، و در انتها، این موضوع عامل یک فروش گسترده در کل جهان می‌شود.»

بیت‌کوین در برابر شوک‌ها انعطاف‌پذیر است

کاترین کولی تاکید می‌کند بازار رزمرارزها به شدت با تکنولوژی گره خورده است، طوری که به ما امکان می‌دهد هفت روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز، بدون توجه به جایی که در آن هستیم دست به خرید و فروش و تجارت بزنیم.

«در روزهای قرنطینه مجدا شاهد افزایش حجم معاملات در آسیا بودیم، من فکر می‌کنم وقتی دستورالعمل‌های سخت‌تری دریافت کنیم که به ما بگوید منظور از قرنطینه در آمریکا چیست، همین اتفاق در ایالات متحده نیز خواهد افتاد.»

کولی اضافه کرد: «به زودی خواهیم فهمید بیت‌کوین چیزی است که مردم فارغ از امنیت و نگرانی آمریکا و دنیا، می‌توانند با آن کار کنند.»

قیمت فعلی بیت‌کوین برای موسسات مقرون به صرفه است

کولی با بیان اینکه اکوسیستم رمزارزها طی یکسال گذشته به وضوح به بلوغ رسیده است اضافه کرد: «قیمت‌های فعلی احتمالاً موجب تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاری سازمانی خواهد شد.»

«طی یکسال گذشته شاهد بلوغ و پختگی فضای رمزارزها بوده‌ایم و حالا موسسات قادر به شناسایی بازیگران اصلی این حوزه هستند و در حال حاضر قیمت‌ها نیز برای ورود موسسات به این بازار بسیار مقرون به صرفه است.»

مدیرعامل بایننس: عامل سقوط نابهنگام بیت‌کوین ویروس کرونا نیست

مدیرعامل صرافی بایننس می‌گوید همه‌گیری ویروس کرونا نه علت اصلی سقوط بازارها که تنها جرقه‌ای بود که به انبار باروت اقتصاد جهانی افتاد.

چانگ پنگ ژائو، سکان‌دار بایننس که با حروف اختصاری CZ در جامعه‌ی کاربری رمزارزها شناخته می‌شود، بر این باور است که ویروس کرونا پرده‌ها را کنار زده تا ضعف‌های بنیادین ساختارهای اقتصادی سنتی، بیش از پیش نمایان شوند.

وی در پاسخ این سوال که آیا فکر می‌کند شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد با بحران مالی ۲۰۰۸ تفاوت دارد یا خیر، گفته است:

در سال ۲۰۰۸ پای هیچ ویروسی در میان نبود که بتوان انگشت اتهام توقف و ریزش بازارها را به سوی آن نشانه گرفت. من فکر می‌کنم که کرونا صرفا ماشه‌ی بحران را کشید و باید علت اصلی را در جای دیگری جست‌وجو کرد. اقتصاد ما باید بسیار قدرتمندتر شود؛ دست‌کم به‌اندازه‌ای که بتواند از این ضربات ناگهانی جان سالم به در ببرد.

همزمان با هجمه انتقادی ژائو علیه بازارهای دیرپای مالی، بیت‌کوین توانست تا اندازه‌ای راهش را از بازارها سوا کند و طی روزهای اخیر، شاهد رشد چشمگیری بود.

ژائو می‌گوید برخلاف بازارهای مالی، بیت‌کوین هرگز به ورطه‌ی سقوط نخواهد افتاد.

گاهی با وجود بحران‌های فزاینده، سرمایه‌گذاران از جمع‌آوری پول نقد دست می‌کشند و بار دیگر اقدام به گسترش سبد سرمایه‌گذاری‌های خود می‌کنند. احتمالا بیت‌کوین نیز در این میان، یکی از گزینه‌های مطلوب سرمایه‌گذاران بوده است.

ژائو در خاتمه می‌افزاید:

آیا مردم به خرید بیشتر بیت‌کوین روی آورده‌اند؟ به نظرم در بیشتر موارد، خیر. چرا که نگرانی اغلب آن‌ها در حال حاضر، کمبود دستمال توالت است.

بازار سهام با توافق سنا و کاخ سفید بر سر لایحه‌ی محرک ۲ تریلیون دلاری، احیا می‌شود

چهارشنبه، وقتی سنا و کاخ سفید بر سر لایحه‌ی محرک ویروس کرونا به توافق مشترک رسیدند، بازار سهام و داوجونز به‌سرعت تسکین یافتند. بنا بر گزارش Coinspeaker میانگین سهام صنعتی داو جونز بیش از ۱۱ درصد جهش داشت و NASDAQ بیش از ۷ درصد افزایش در ارزش سهام را تجربه نمود.

طبق این توافق، ۲ تریلیون دلار برای مقابله با اثرات ویران‌کننده‌ی ویروس کرونا به زندگی مردم و دنیای کسب‌و‌کار تزریق خواهد شد. هرچند که پیش‌نویس نهایی لایحه برای عموم منتشر نشده است،‌ اما نسخه‌ی قبلی نشان می‌داد که هر فرد باید ۱۲۰۰ دلار دریافت کند، همچنین ۲۴۰۰ دلار برای زوج‌ها و ۵۰۰ دلار به ازای هر فرزند. به علاوه، ۳۵۰ میلیارد دلار به کسب‌و‌کار‌های کوچک تعلق خواهد گرفت تا به آن‌ها در پرداخت حقوق کمک کند و از اخراج کارمندان جلوگیری شود. ۱۵۰ میلیارد دلار هم به ایالت‌هایی که به شدت از این ویروس آسیب دیده‌اند، داده خواهد شد.

رییس جمهور ایالات متحده امیدوار است که این بسته به شهروندان آسیب‌دیده کمک کند و از طرفی بتواند از بازار سهام این کشور در برابر سقوط بیشتر محافظت کند. وی گفت:

“در حال تلاش برای تصویب لایحه‌ی بزرگترین بسته‌ کمک مالی در تاریخ آمریکا هستیم.”

اگر چه تسکین فعلی برای شرکت‌ها به خوبی با این کمک مالی برآورده می‌شود، اما معلوم نیست آیا دولت پس از پایان این بیماری، سهمی از کیک شرکت‌ها را طلب خواهد کرد یا خیر؟

وقتی بحث درباره‌ی ویروس کورونا است، عدم‌اطمینان بسیار است. اگر تعداد مبتلایان و شمار کشته‌شدگان روز‌به‌روز افزایش یابد، امکان دارد سایه‌ی تاریکی بر آینده‌ی بازار‌های مالی مستدام باشد. از طرف دیگر، اگر روند شیوع ویروس در آینده‌ای نزدیک قطع شود و واکسن یا درمانی برای این بیماری کشف شود، این بسته‌ی حمایتی می‌تواند با ایفای نقش یک قهرمان، بازار‌های مالی را از یک سقوط نجات دهد که آن را وخیم‌تر از سقوط ۲۰۰۸ و یازده سپتامبر به حساب می‌آورند.

تمدید برنامه بانک مرکزی آمریکا برای تزریق روزانه هزار میلیارد دلار به بازارهای مالی این کشور

دولت ایالات متحده‌ی آمریکا اعلام کرد عملیات رپو و تزریق تریلیون دلاری بودجه به بازارهای مالی این کشور را تا پایان ماه میلادی جاری تمدید می‌کند. بدیهی است با تداوم این سیاست، بازار ارزهای رمزپایه در قیاس با بازارهای سنتی کوچکتر خواهد شد.

به گزارش CNBC در تاریخ ۲۰ مارس، بانک مرکزی آمریکا موسوم به فدرال رزرو اعلام کرد عملیات روزانه توافقنامه بازخرید را که از آن با عنوان رپو یاد می‌شود، تا سقف هزار میلیارد دلار و تا پایان ماه مارس ادامه خواهد داد.

در گزارش CNBC آمده است:

در توافقنامه بازخرید یا رپو بانک‌ها با سپردن تضامین موثق از جمله اوراق خزانه ایالات متحده، اقدام به دریافت پول از منابع بانک مرکزی کرده و سپس وجوهات دریافتی را صرف تامین مالی عملیات کوتاه‌مدت خود می‌کنند.

پس از سقوط پیاپی بازارهای مالی ایالات متحده طی چند روز، فدرال رزرو ۱۶۸ میلیارد دلار پول به نظام مالی آمریکا سرازیر کرد. بیل هرمن، مدیرعامل ویلشایر فونیکس طی مصاحبه‌ای با پایگاه خبری کوین‌تلگراف می‌گوید:

این کار مثل این است که بخواهی با پرتاب سکه به یک قطار باری آن را متوقف کنی.

وی در ادامه افزوده است که ممکن است کمی دیوانه‌کننده به نظر برسد؛ اما برگرداندن ثبات به بازارهای مالی به منابعی بیش از ۷۰۰ تا هزار میلیارد دلار نیاز دارد.

فدرال رزرو در ۱۷ مارس اعلام کرد که به مدت یک هفته، روزانه هزار میلیارد دلار به بازارهای مالی آمریکا تزریق خواهد کرد. با این حال، اخباری به گوش می رسد مبنی بر اینکه قرار است این برنامه تا ماه آوریل ادامه پیدا کند.

آیا جریان پول‌های هلی‌کوپتری بانک فدرال آمریکا به بیت‌کوین خواهد رسید

بنا بر گزارش خبرگزاری CryptoBriefing،

  • دولت و خزانه‌داری آمریکا، درباره‌ی اختصاص ۲ تریلیون دلار برای برنامه‌‌ی محرک مالی به توافق رسیدند.
  • بازار‌های سهام آمریکا، رکورد بیشترین سود روزانه بر اساس اخبار را از سال ۱۹۳۳ به بعد ثبت کردند.

آیا صعود در تجارت بیت‌کوین نیز مربوط به همین اطلاعات است؟

در طی دهه‌ی گذشته، بانک فدرال با ارائه‌ی نقدینگی کم‌هزینه به جای دلار‌های خزانه‌داری، به پیش‌برد بازار‌ها کمک کرده است. حالا که اقتصاد جهانی در پایان این دهه، به جدی‌ترین تهدید خود به نام ویروس کورونا مواجه است، بزرگترین برنامه‌ی محرک مالی در تاریخ آمریکا تصویب شده است. هدف از این سیاست، کمک کردن به مردم آمریکا برای عبور از بحران بیکاری عنوان شده است. گرچه هدف دیگر، محافظت از بازار‌های مالی از سقوط بوده است.

ارتباط متقابل بیت‌کوین و طلا همواره مورد‌توجه بوده است، اما در دو هفته‌ی اخیر، توجه به همبستگی میان بیت‌کوین و بازار سهام آمریکا معطوف شده است. حالا با وجود این ارتباط متقابل شدید، چشم‌انداز مثبت بازار سهام می‌تواند به حس قوی‌تر برای دارایی‌های رمز‌ارزی منجر شود. تحلیل‌گران رمز‌ارز می‌کوشند اثرات آخرین دفعات تسهیل کمی پول بر بیت‌کوین را ارزیابی کنند. برخی گمان می‌کنند که نهاد‌های مالی دارنده‌ پول کم‌هزینه، به بیت‌کوین روی می‌آورند.

همانطور که دیده می‌شود، نهاد‌ها و موسسات روی بیت‌کوین بیش‌تر از سهام‌های مورد‌علاقه‌ی خود حساب نمی‌کنند. همچنین، با آغاز رکود در اقتصاد، سرمایه‌گذاران علاقه‌ای به دارایی‌های پرریسک در کوتاه‌مدت ندارند، حتی با وجود محرک مالی. حالا با وخیم‌تر شدن شیوع این ویروس در آمریکا، یک بازار نزولی را برای دارایی‌های پرریسک در آینده‌ی پیش رو انتظار خواهیم داشت. با خاتمه‌ی این بحران، سهم بزرگی از پول‌های مازاد به صورت هم‌زمان به سمت دارایی‌های پر‌ریسک جریان خواهد یافت. علاقه‌مندان به بیت‌کوین فقط امید دارند که اوج گرفتن بازار رمز‌ارز با رشد اقتصادی متصل باقی بماند.

قیمت بیت‌کوین به مسیر صعودی خود برخواهد گشت

به گفته توور دیمستر از آدامانت کپیتال (Adamant Capital)، جهش اخیر بیت‌کوین علی‌رغم وضعیت آشفته آن، «دلگرم‌کننده» است. این تحلیلگر پیش‌بینی می‌کند بیتکوین پس از غلبه بر تراز مقاومتیِ ۶۳۰۰ دلاری، روند صعودی خود را از سر خواهد گرفت. توور دیمستر در حساب توئیتری خود نوشت:

«به نظر من، در حال حاضر در فاز انباشتگیِ مجدد هستیم. اگرچه اوضاع آشفته به نظر می‌رسد اما جهش اخیر دلگرم‌کننده است. ۶۳۰۰ دلار می‌تواند تراز مقاومتی بیت‌کوین پیش از روند صعودی‌اش باشد.»

مسیری ناهموار تا ۷۰۰۰ دلار

شرایط بیت‌کوین در ۱۹ مارس رو به بهبود رفت و قیمت آن بیش از ۲۰ درصد افزایش یافت، هرچند تلاش‌‌ها برای کنترل قیمت بی‌نتیجه ماند و شاهد افت دوباره آن بودیم.

پس از دو روز بحرانی در بازار، با اعلام آمادگی بانک مرکزی آمریکا برای تزریق نقدینگی، قیمت‌ها دوباره بالا رفت. در زمان انتشار خبر، آن‌ها در تلاشند تا سطح مقاومت ۶۹۰۰ دلاری را به زیر بکشند در حالیکه بالاترین رمزارز با قیمت حدود ۶۵۰۰ دلار دست‌به‌دست می‌شود.

بیت‌کوین هنوز هم می‌تواند به ۲۰۰۰ دلار برسد

پیتر براندت، تاجر افسانه‌ای کالا، اخیراً اشاره کرده است که بیت‌کوین در میانه مسیر نزولی خود قرار دارد و در صورت تکمیل این الگو قیمت آن می‌تواند تا ۲۰۰۰ دلار پایین بیاید. در حالی‌که دیمستر چنین احتمالی را رد نکرده، متذکر شد چنین اتفاقی، ایده‌ی او مبنی بر صعودی شدن قیمت بیتکوین را تغییر نخواهد داد.

قیمت بیتکوین طی دو سال آینده به ۹۰هزار دلار خواهد رسید!

در حالی که بیت‌کوین هنوز موفق نشده است در کانال قیمتی ۶۰۰۰ دلار به ثبات برسد، میا تان، اینفلوئنسر حوزه‌ی رمزارزها، پیشبینی کرده است که طی دو سال آینده قیمت بیت‌کوین ۱۵ برابر خواهد شد.

علی‌رغم اینکه بیت‌کوین بعد از چند نوسان عمده از زمان افت اخیر، دوباره زیر ۶۰۰۰ دلار معامله می‌شود، مایک نووگراتس، مدیر عامل Galaxy Digital اظهار داشته است که سال ۲۰۲۰ میلادی سال بیت‌کوین خواهد بود.

در همین حال، مایا تان، اینفلوئنسر حوزه‌ی رمزارزها، پیشبینی غیرمستقیمی ارائه کرد مبنی بر اینکه طی دو سال پیشِ رو، قیمت بیت‌کوین ممکن است ۱۵ برابر بیشتر از قیمت فعلی خود شود.

رشد ۱۵ برابری در دو سال؟

میا تان در حساب توییتری خود خطاب به کسانی که منتظرند بیت‌کوین به زیر ۴۰۰۰ دلار سقوط کند تا آن را بخرند، متذکر شد ‌از آنجایی که قرار است بسیاری بیت‌کوین را در طی دو سال آینده با قیمتی ۱۵ برابر بیشتر از قیمت فعلی بفروشند، تفاوت بین ۴۰۰۰ دلار و نرخ فعلی برای خرید بیت‌کوین بسیار ناچیز است.

«دیدن افرادی که سعی می کنند #bitcoin را با قیمت پایین‌تر خریداری کنند، واقعاً‌ سرگرم‌کننده است. خیلی مهم نیست امروز #BTC را با قیمت ۴۰۰۰ دلار بخرید یا ۶۰۰۰ دلار، وقتی قرار است طی دو سال آینده آن را با قیمت ۱۵ برابری بفروشید. اعتماد به نفس‌تان کجاست؟ فرصت را از دست ندهید.»

سناتور فعلی و مدیر سابق Bakkt از اطلاعات نهانی برای فروش سهام پیش از سقوط بازارها استفاده کرده؟

با افزایش سرسام‌آور شمار مبتلایان به ویروس کرونا کلاهبرداران آنلاین دست به‌کار شده‌اند و برای سرقت مبالغ اهدایی مردم به سازمان‌های درمانگر به رمزارزها به‌ویژه بیت‌کوین روی آورده‌اند.

بنابر ادعای شرکت سافوس، فعال در حوزه‌ی امنیت سایبری، برخی از مجرمان با جعل هویت سازمان بهداشت جهانی (WHO) در تلاش‌اند کمک‌های اهدایی مردم برای ریشه‌کنی بیماری کووید ۱۹ را در قالب بیت‌کوین به یغما ببرند.

چستر ویسنیوسکی، کارشناس امنیت سایبری سافوس طی توییتی به تاریخ ۱۹ مارس، تصاویری را از ایمیل‌های دریافتی از جاعلان و کلاهبرداران منتشر کرده است. آن‌طور که پیداست کلاهبرداران از قربانیان خود خواسته‌اند مبالغی را در قالب بیت‌کوین به صندوق حمایت از شیوع بیماری کووید ۱۹ سازمان بهداشت جهانی ارسال کنند.

سازمان بهداشت جهانی پس از اعلام ویروس کرونا به عنوان یک همه‌گیری در تاریخ ۱۱ مارس با همکاری بنیاد ملل متحد دست به تاسیس صندوقی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی مردم زد. همزمان با تاسیس این صندوق، غول‌های فناوری از جمله گوگل و فیسبوک به صف حامیان آن پیوستند و از طریق وب‌سایت‌های رسمی خود کاربران را به حمایت از این صندوق دعوت کردند.

ایمیل جعلی

بااین‌حال، اسکرین‌شات‌هایی که از ایمیل‌های دریافتی از جاعلان منتشر شده نشان می‌دهد که آن‌ها کاربران را به هیچ و‌ب‌سایتی هدایت نمی‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند کمک‌های خود را مستقیما به آدرس‌های نامعلومی ارسال کنند. شواهد نشان می‌دهد کلاهبرداران از یک دامنه جعلی (donate@who.int) برای ارسال ایمیل به قربانیان خود استفاده کرده‌اند تا بتوانند آن‌ها را فریب بدهند.

روند صعودی قیمت در بازار رمزارزها؛ اتریوم ۱۴۰ دلار را پشت سر گذاشت

به محض شروع جهش قیمتی در بازار رمزارزها، اتریوم با صعودی چشمگیر در صدر این بازار قرار گرفت.
اتریوم (ETH) امروز با ۱۴٪ افزایش قیمت در ۲۴ ساعت گذشته، دوباره در حال صعود است. قیمت این رمزارز در حالیکه دیروز حدود ۱۲۳ دلار معامله می‌شد، امروز تا ۱۴۰.۴۸ دلار بالا رفته و ۲ میلیارد دلار به بازار سرمایه خود افزوده است.
اگرچه اکثریت قریب به اتفاق رمزارزها امروز سیری صعودی داشتند، اما اتریوم تا این لحظه عملکرد بهتری داشته است. در حال حاضر اتریوم نیمی از بازار را پشت سر گذاشته اما باز هم از بیت‌کوین (BTC) و تزوس (XTZ) عقب‌تر مانده است.

تغییرات قیمتی اتریوم - کوین ایران

در روزهای اخیر اتریوم شاهد افزایش تدریجی حجم معاملات خود بوده و معاملات این رمزارز از ۱۰.۵ میلیارد دلار در ماه مارس تا امروز به بیش از ۱۶ میلیارد دلار صعود کرده است.
در اوایل ماه پیشین قیمت اتریوم، پیش از ثبات، از ۲۵۰ دلار به ۱۰۰ دلار رسید. علیرغم سیر صعودی اخیر اتریوم، این رمزارز هنوز نتوانسته است خسارات زیادی را که متحمل شده، جبران کند و در حال حاضر تنها ۴۰ درصد نسبت به پایین‌ترین ترازش در ماه پیش افزایش قیمت داشته است.

ریپل ۱۳۰ میلیون XRP را به یک کیف پول ناشناس منتقل کرد!

طی چند ساعت گذشته، XRPL Monitor چندین معامله‌ی بزرگ را شناسایی کرد. طی این معاملات حدود ۱۷۴ میلیون XRP جابجا شد که بیشتر آن توسط ریپل (Ripple) – شبکه‌ی پرداخت و تبادل مبتنی بر بلاک‌چین – انجام شده بود. حالا سوال اصلی فعالان بازار رمزارزها در مورد اثرات این جابجایی‌ها بر قیمت XRP است. آیا شاهد افزایش قیمت خواهیم بود، یا کاهش آن؟

به محض اینکه قیمت XRP به همراه بیتکوین و سایر رمزارزهای بازار شروع به صعود کرد، XRPL Monitor متوجه شد طی یازده ساعت گذشته ۱۷۴.۴ میلیون XRP جابجا شده است. بزرگترین بخش این انتقال یعنی حدود ۱۳۰ میلیون XRP  توسط شبکه ریپل انجام شده بود.

در شرایطی که قیمت بیت‌کوین دوباره بالا رفته و بانک مرکزی آمریکا طرح تزریق نقدینگی به بازار را در حجم نامحدود ارائه کرده است، تاجران XRP نظرات خود را درباره قیمت آینده آن به اشتراک گذاشتند.

انتظارات قیمت XRP: روندی صعودی

این واقعیت که مقادیر زیادی XRP توسط ریپل وارد بازار شده است معمولاً به‌عنوان نشانه‌یی از یک روند نزولی در نظر گرفته می‌شود، اما این بار تاجران عقیده‌ی دیگری دارند.

اکنون که بیت‌کوین ۱۴.۸۳ درصد افزایش یافته و اتریوم هم ۱۴.۰۶ درصد صعود کرده است، طبق اطلاعات CoinMarketCap، تحلیلگران معتقدند صعود قیمتی برای سومین سکه بزرگ رمزارزها یعنی XRP نیز اتفاق خواهد افتاد.

تحلیلگران در TradingView در حال به اشتراک‌گذاری نظرات خود درباره قیمت صعودی XRP هستند. البته پیشبینی‌های آنها به قیمت بیشتری اشاره می‌کند و انتظار دارند XRP به سمت ۰.۳۰ دلار حرکت کند.

قانون‌گذاری

سایه‌روشن‌های CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی از نظرگاه صندوق بین‌المللی پول

به‌تازگی تائو ژنگ، معاون رئیس صندوق بین‌المللی پول (IMF) طی سخنرانی در مدرسه‌ی اقتصاد لندن به بیان نقاط مثبت و منفی احتمالی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) پرداخته است.

ژنگ با اشاره به کارآمدی بیشتر و هزینه‌های کمتر یک ارز دیجیتال CBDC گفته است:

در شماری از کشورها ممکن است هزینه مدیریت پول نقد به دلیل عوامل جغرافیایی بسیار گزاف باشد؛ از سویی دیگر احتمال دارد بسیاری از ساکنان مناطق روستایی و دورافتاده از دسترسی به سامانه‌های پرداخت محروم باشند.

این مدیر بلندپایه صندوق بین‌المللی پول در ادامه گریزی به گسترش دامنه شمول مالی (Financial Inclusion) زده و افزوده است:

ارز دیجیتال برخوردار از پشتوانه بانک‌ مرکزی یا CBDC می‌تواند یک ابزار دیجیتال همگانی برای پرداخت باشد و افراد را از افتتاح حساب بانکی بی‌نیاز کند.

ژنگ، ثبات و تقویت سیاست‌های مالی را از دیگر مزیت‌های یک CBDC می‌داند. علاوه بر این، او باور دارد که CBDC می‌تواند دیگر دارایی‌های دیجیتال را از میدان رقابت به در کند. او می‌گوید:

یک ارز دیجیتال داخلی صادرشده توسط یک دولت معتمد با واحد محاسبه برابر با ارز رسمی، می‌تواند روند پذیرش و کاربست ارزهای دیجیتال خصوصی (همانند پایدارسکه‌ها از جمله تتر) را محدود کند؛ ارزهایی که معمولا نظارت بر آن‌ها دشوار است و احتمال دارد بقای آن‌ها ثبات مالی و سیاست‌های پولی را در معرض ریسک قرار دهد.

ژنگ در ادامه بر اهمیت ساختار پیشنهادی یک CBDC برای محدودسازی ریسک‌های بالقوه تاکید کرده است. او می‌گوید دور از انتظار نیست که با صدور و انتشار یک ارز دیجیتال رسمی، مشتریان از مراوده با بانک‌ها رویگردان شوند و ترازنامه‌های بانک‌های مرکزی آب برود.

دموکرات‌ها برای نجات بازار، دلار دیجیتالی می‌سازند!

در میان بحث و گفتگوهای متناقض درباره بسته کلان انگیزشی در پاسخ به وضعیت بازار بعد از همه‌گیری جهانی کروناویروس، دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال اجرای طرح دلار دیجیتالی برای ساده‌سازی پرداخت‌ها به شهروندان آمریکایی، خارج از سیستم مالی سنتی هستند.

دلار دیجیتالی برای پرداخت مستقیم به خانواده‌ها

پیش‌نویس قانونی که از ۲۳ مارس در جریان است، ایجاد کیف پول دیجیتالی را برای شهروندان آمریکایی پیشنهاد می‌کند. بانک مرکزی آمریکا این طرح را در بخشی تحت عنوان «پرداخت مستقیم انگیزشی برای خانواده‌ها» قرار خواهد داد.

در بخش یاد شده، برای هر بزرگسال که کمتر از ۷۵۰۰۰ دلار در سال درآمد داشته باشد، ماهیانه ۲۰۰۰ دلار در نظر گرفته می‌شود که حداقل هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. این پرداخت‌ها تا زمان بهبودی اقتصاد ادامه خواهد یافت.

بسته کلان انگیزشی و بن‌بست فعلی

به نظر می‌رسد طرح اولیه این لایحه از دفتر سخنگوی مجلس، نانسی پلوسی (D-CA) می‌آید. بلومبرگ لا (Bloomberg Law) تاریخ اولیه این لایحه را ۲۲ مارس اعلام کرده است. این لایحه بسیار کلان است و سندهای موجود در آن به بیش از هزار صفحه می‌رسد و هدف آن توزیع بیش از  ۱.۸ تریلیون دلار است.

در ۲۲ و ۲۳ مارس، دموکرات‌ها در مجلس سنا مانع از اجرای لایحه‌ی جمهوری‌خواهان (که هیچ اشاره‌یی به دلارهای دیجیتال نمی‌کرد) شدند. دموکرات‌ها این لایحه را به خاطر حمایت از کمک‌های مالی به مشاغل بزرگ و نادیده گرفتن شهروندان، مورد انتقاد قرار دادند.

در انتهای روز کاری بیست‌وسوم مارس، انتظار می‌رفت نانسی پلوسی یک لایحه پیشنهادی به شکل محرک مالی به ارزش ۲.۵ ترلیون دلار ارائه دهد. Cointelegraph با دفتر پلوسی و نمایندگان دیگر در تماس بوده اما تا زمان انتشار این خبر هیچ پاسخی دریافت نکرده است. در صورت هر پاسخی از نمایندگان، این مقاله به روز خواهد شد.

اولین سرقت بیتکوین، بعد از لغو محدودیت رمزارزها در هندوستان

هفته‌ی گذشته پلیس هند، زنی را به جرم سرقت ۴۵۰ هزار دلاری از شرکتی که خودش از پایه‌گذارانش بوده است، دستگیر کرد. این زن در سال ۲۰۱۷ به همراه یک نفر دیگر شرکتی را راه‌اندازی کرده بود و بعد از دوسال کار، اخیراً از این شرکت جدا شده بود. وی درست یک ماه بعد از ترک کار، دست به سرقت ۶۳.۵ بیتکوین از اموال شرکت زده است.

به گزارش تایمز هندوستان، پلیس هند، آیوشی جین ۲۶ ساله را هفته‌ی پیش دستگیر کرده است. این زن که هم‌بنیانگذار شرکت BitCipher Labs LLP در هندوستان بوده است، اکنون به جرم سرقت ۶۳.۵ بیتکوین در بازداشت به سر می‌برد.

پلیس مسئول پرونده اعلام کرده که آیوشی جین قصد داشته با استفاده از بیتکوین‌های سرقتی، یک صرافی مخصوص رمزارزها راه‌اندازی کند.

اولین جرم بعد از لغو محدودیت بیتکوین در هندوستان

این اولین جرم مرتبط با رمزارزها در هند است که بعد از لغو محدودیت بانکی، که بانک مرکزی بر صنعت تحمیل کرده بود اتفاق افتاد. دادگاه عالی هند، چندی پیش، ممنوعیتی را که بانک مرکزی در خصوص ارائه خدمات رمزارزی در هند مصوب کرده بود، لغو کرد. این لغو ممنوعیت یک امیدواری بزرگ برای رشد سریع رمزارزها در هند است. با کم شدن دخالت بانک‌ها و جمعیت ۱.۳ میلیاردی، انتظار می‌رود آینده‌ی درخشانی منتظر کسب‌وکارهای مرتبط با صنعت کریپتو در هند باشد.

تلگرام منع شد! حکم اولیه دادگاه علیه فروش توکن گرام

یک دادگاه منطقه‌ای در آمریکا حکمی صادر کرده است که به موجب آن کمپانی تلگرام را از صدور و انتشار توکن گرام در زمان حاضر منع می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف، در تاریخ ۲۴ مارس به درخواست کمیسیون بورس و اوراق بهادار و به منظور صدور حکم اولیه پرونده تلگرام، دادگاه آمریکایی نوشت:

“دادگاه متوجه شده است که SEC علاقه زیادی دارد که نشان دهد فروش ۲.۹ میلیون توکن گرام به ۱۷۵ خریدار و دریافت مبلغ ۱.۷ بیلیون دلار، بخشی از یک طرح بزرگتر این شرکت  برای توزیع توکن گرام در جامعه بزرگتری از مشتریان بوده است. با توجه به مفروضات استخراج شده و نتایج تست هاوی، دادگاه به این نتیجه رسیده است که برنامه فروش مرحله دوم توکن گرام به افراد عادی حکم فروش اوراق بهادار بدون وضعیت ثبت شده قانونی مشخص را دارد. “

پرونده قضایی تلگرام از ماه اکتبر سال گذشته در جریان است. تلگرام در سال ۲۰۱۸ و در عرضه اولیه توکن خود میلیون‌ها دلار توکن گرام را به فروش رسانده بود. اگرچه آنها مدعی هستند که برای عرضه توکن خود معافیت قانونی داشته اند اما دادگاه معتقد است که اقدام به فروش در مرحله دوم( مرحله عمومی) این شرکت صلاحیت استفاده از معافیت‌هایت‌ها را برای آنها از بین می‌برد.

کسب و کارها

بانک اطلاعات پزشکی جهانی به کمک بلاکچین ساخته می‌شود!

شرکت EHR Data با nChain برای دیجیتال‌کردن داده‌های پزشکی همکاری می‌کند و برای اولین بار مالکیت داده‌های مراقبت‌های بهداشتی بیماران در اختیار خودشان قرار می‌دهد. این شرکت مستقر در تگزاس، یک شرکت تابعه ائتلاف ملی بهداشت (NHC) است که به‌تازگی در کنفرانس CoinGeek لندن اعلامیه مهمی را ارائه داد: برای انتقال اطلاعات مراقبت‌های بهداشتی NHC به بیت‌کوین SV با nChain همکاری خواهیم کرد.

کوین ایران

تجویز اپیوئیدها (داروهایی که از تریاک مشتق می‌شوند) به یکی از بزرگترین بحران‌های زمان ما تبدیل شده است، و روزانه جان حدود ۲۵۰ نفر را فقط در ایالات متحده می‌گیرد. یکی از عوامل اصلی این امر نبودن قابلیت همکاری در بررسی پرونده‌های پزشکی است از این جهت که بیشتر داده‌ها در اختیار شرکت‌های خصوصی است و دسترسی به آنها ممکن نیست و به همین دلیل پزشکان بدون در نظر گرفتن سابقه پزشکی بیمار دارو تجویز می‌کنند. چریل یورگنسون، رئیس سازمان پزشکی، طی سخنرانی به حضار گفت سیستم جدید یک بانک اطلاعات پزشکی جهانی است که به عنوان بایگانی الکترونیکی بهداشت جهانی (G-EHR) شناخته می‌شود، و این معضل را حل خواهد کرد.

این سیستم که در حال حاضر در مرحله طراحی مفهومی قرار دارد، همه داده‌های پزشکی را یکپارچه می‌کند و امکان همکاری جهانی را فراهم می آورد. البته بیماران انتخاب خواهند کرد که چه کسانی می‌توانند به اطلاعات پزشکی آنها دسترسی پیدا کنند. با این کار می‌توان به پاس رازداری اطلاعات آنها، بیماران را به داشتن زندگی سالم ترغیب کرد.

کوین ایران

EHR Data یک بانک اطلاعاتی خصوصی ایجاد خواهد کرد که شامل پرونده‌های پزشکی است. البته این بانک اطلاعاتی از نشان‌های اختصاصی و رمزگذاری‌شده استفاده می‌کند که باعث محرمانه ماندن اطلاعات شخصی بیماران در هنگام به اشتراک‌گذاری داده‌ها خواهد شد.

سرمایه‌گذاری میلیاردر معروف در حوزه کریپتوکارنسی هند

تیم دراپر، سرمایه‌گذار میلیاردر و برنده هزاران بیت‌کوین (BTC) در مزایده‌های جاده ابریشم Federal Bureau در سال ۲۰۱۴، چشم‌انداز خود را درباره صنعت نوظهور رمزارزها در هند تدقیق کرد.

در ۲۲ مارس، دراپر در حساب شخصی توئیتری خود نوشت، اقدام اخیر دیوان عالی هند مبنی بر لغو ممنوعیت ارائه خدمات مالی بانک‌ها به شرکت‌های کریپتو، رنسانس حوزه‌ی رمزارزها در این کشور خواهد بود.

دراپر در مصاحبه ۲۱ مارس با Inc42 ، اظهار داشت که وی در سفر اخیر به هند «با چندین استارتاپ حوزه‌ی بیت‌کوین و رمزارزها» ملاقات کرده و افزود «امیدوار است بتواند تعدادی از آنها را حمایت کند.»

مشکلات اقتصادی جهانی توجه‌ها را به مزایای بیت‌کوین جلب خواهد کرد

دراپر تاکید کرد تصمیم تعیین‌کننده دیوان عالی هند، نشان خواهد داد فواید رمزارزها با زوال سیستم مالی جهانی برجسته خواهد شد.

«دیوان عالی و دولت هند نشان داده‌اند که بهترین ایده‌ها در نهایت پیروز می‌شوند، زیرا مزایای بیت کوین و رمزارزها نسبت به سیستم‌های فعلی در طول این بحران آشکار خواهند شد.»

دراپر انتظار دارد در بلند مدت، بحران فعلی «به مردم قدرت تشخیص دهد که بیت‌کوین، نسبته به سیستم بانکی فعلی، راه بهتری برای نگه داشتن سرمایه است»

شرکت‌های کریپتو برای دستیابی به جایگاه بهتر در بازار هند رقابت می‌کنند

دراپر تنها کسی نیست که به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش رمزارز هند است. شرکت‌های Binance و Wazirx در ۱۶ مارس اعلام کردند که بودجه‌یی۵۰ میلیون دلاری برای حمایت مالی از این حوزه تحت عنوان «بلاک‌چین برای هند» در نظر گرفته‌اند. صرافی‌های کریپتو، Kraken وKuCoin، هم طی بیانیه‌هایی تمایل خود برای ورود به بازار هند را اعلام کرده‌اند.

صنعت رمزارز هند آنطور که باید امن نیست!

با وجود شور و هیجان گسترده برای رمزارزها در هند، این بخش هنوز هم با چالش‌های نظارتی روبرو است.

علاوه بر درخواست تجدید نظر احتمالی بانک مرکزی هند (RBI) در مورد تصمیم دیوان عالی، مجلس هند هنوز درباره «ممنوعیت رمزارزها و تنظیم صورتحساب رسمی ارز دیجیتال» از سال ۲۰۱۹ قانونی وضع نکرده است.

سیتی‌بانک از افزایش سرمایه خود در یک استارتاپ بلاک‌چینی خبر داد

سیتی‌بانک ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که میزان سرمایه‌گذاری خود را در شرکت نوپای Komgo افزایش می‌دهد. گفتنی است Komgo یک پلتفرم تامین مالی معاملاتی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است.

کریس ون بروکوهن، ریاست اداره امور مالی تجارت کالا در هلدینگ سیتی‌گروپ طی مذاکره با ConsenSys در تاریخ دهم مارس با اشاره به افزایش سهام شرکت متبوع خود در استارتاپ Komgo از ادامه‌ی حیات این شرکت نوپا برای پیمودن مسیر رشدش حمایت کرده است.

Komgo در سال ۲۰۱۸ با همکاری ConsenSys کار خود را با هدف ساده‌سازی تامین مالی تجاری در بازار کالا آغاز کرد. پلتفرم این شرکت به معامله‌گران سهام، نهادهای مالی و خدمات‌رسان‌های حوزه تجاری این امکان را می‌‌دهد که بتوانند در بستر بلاک‌چین با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

بروکوهن در اظهارات خود گفته است که سیتی‌بانک به عنوان یکی از بزرگترین بانک‌های تامین مالی تجاری در جهان، گذار به سوی دیجیتالی کردن داد و ستد را در راس برنامه‌های خود قرار داده است.

بروکوهن مدعی است که فناوری دفاترکل توزیع شده درها را به سوی مدرنیزه کردن تامین مالی تجاری باز می‌کند. وی در ادامه‌ی اظهارات خود می‌افزاید:

صنعت تامین مالی تجاری بیش از یک قرن بر تبادل و پردازش اسناد کاغذی استوار بوده است.

وی می‌گوید:

اکنون فناوری بلاک‌چین راه را برای حرکت به سوی پردازش داده‌های الکترونیک هموار کرده است. اصلی‌ترین عامل در تصمیم سیتی‌بانک برای شراکت با Komgo برقراری پیوند با صنعت بلاک‌چین و استارتاپ‌های فعال در این حوزه بوده است.

شرکت ارنست اند یانگ ژاپن با راه‌اندازی بلاک‌چین به جنگ محصولات تقلبی می‌رود

شعبه شرکت خدمات حرفه‌ای ارنست اند یانگ (EY) در ژاپن اعلام کرده که به دنبال راه‌اندازی سامانه‌ای مبتنی بر بلاک‌چین برای رهگیری میوه و ساکی (نوشیدنی محبوب ژاپنی‌ها) است تا مانع از فروش محصولات تقلبی و فاقد اصالت به مصرف‌کنندگان شود.

بنابر گزارش پایگاه خبری نیکی ژاپن، قرار است پس از فروکش کردن موج شیوع ویروس کرونا و حکمفرما شدن آرامش بر بازارهای جهانی، بلاک‌چین EY با نام SAKE Blockchain راه‌اندازی شود.

آن‌طور که از شواهد پیداست EY بازارهای هنگ کنگ و سنگاپور را نشانه رفته؛ بازارهایی که پیشتر آغوش خود را به روی فناوری دفاترکل توزیع‌شده باز کرده‌اند.

پروژه‌ی SAKE Blockchain در حالی کلید زده می‌شود که صادرات میوه و ساکی از مبدا ژاپن، روندی فزاینده داشته و تقاضای جهانی برای این نوشیدنی فرح‌بخش ژاپنی با افزایشی ۵.۳ درصدی به ۲۲۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ بالغ شده است؛ در این میان، صادرات میوه‌ نیز از ژاپن رشدی سه برابری را طی دهه‌ی اخیر تجربه کرده است.

قرار است از این بلاک‌چین برای رهگیری و ثبت دقیق اطلاعات در سرتاسر زنجیره تامین محصولات ژاپنی استفاده شود؛ اطلاعات حساسی که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مبدا تولید محصولات و مسیرهای حمل‌ونقل آن‌ها اشاره کرد.

راه‌اندازی یک پروژه‌ی مبتنی بر بلاک‌چین برای رهگیری ویروس کرونا

کنسرسیوم بلاک‌چین بهداشت همگانی (PHBC) با راه‌اندازی پروژه‌ی VirusBlockchain.com در تلاش است روند شیوع و گسترش ویروس‌های خطرناک از جمله کووید ۱۹ را کند و متوقف کند.

PHBC هفته گذشته اعلام کرد VirusBlockchain.com یک بلاک‌چین جدید است که با رهگیری اجتماعات سعی می‌کند آن دسته از آ‌ن‌ها را که تاکنون توانسته‌اند عاری از هرگونه ویروس و باکتری باقی بمانند، شناسایی کند.

در وب‌سایت PHBC آمده است:

PHBC کنسرسیومی متشکل از سازمان‌های درمانگر، نهادهای ناظر سلامت عمومی، دانشگاه‌ها و مبتکرانی است که به دنبال گردآوری، ذخیره ایمن و تحلیل داده‌های سلامت روی بلاک‌چین متصل به PHBC هستند تا بتوانند به هدف خود که ریشه‌کنی بیماری‌ها و بهبود زندگی مردم در سراسر جهان است، دست پیدا کنند.

با این حال، در حال حاضر، نام هیچ شرکتی در میان حامیان PHBC به چشم نمی‌خورد. در عوض، PHBC اعلام کرده که با آغوش باز، پذیرای مشارکت‌کنندگان برای پیوستن به این بلاک‌چین است و می‌خواهد نتایج حاصله از این هم‌افزایی را سال آینده طی کنفرانسی در اختیار همگان بگذارد.

VirusBlockchain مدعی است که با استفاده از گواهینامه‌ها و مجوزهای دریافتی از نهادهای امنیتی و مقامات دولتی در تلاش است تا با پایش خودکار نواحی آلوده، به افزایش شفافیت در اطلاع‌رسانی به آحاد جامعه کمک کند. گردانندگان این پروژه از یکپارچه‌سازی اطلاعات بلادرنگ دریافتی از سامانه‌های نظارتی با سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی مبتنی بر هوش مصنوعی برای پیشبرد اهداف خود استفاده خواهند کرد.

ایون هذرا، مدیراجرایی Qlikchain که قرار است سکان هدایت VirusBlockchain را به دست بگیرد، می‌گوید:

می‌توان با محدودسازی دسترسی افراد ناشناس به فضاهای کاری و اجتماعی، مانع از آلوده شدن آن‌ها به ویروس و حفظ محدوده‌های امن شد.

بانک سوئیسی Sygnum AG توکن پایدار با پشتوانه فرانک عرضه می‌کند

بانک سوئیسی Sygnum AG که یکی از بانک‌های علاقه‌مند به رمز ارزها در کشور سوئیس است، اعلام کرده که به منظور تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری مشتریان در دارایی‌های دیجیتالی توکن DCHF را عرضه می‌کند که پشتیبان آن فرانک سوئیس خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری بی‌تی‌سی منیجر، موسسه مالی سوئیسی  SIX Group صرافی SDX را توسعه داده است که در آن می‌توان دارایی‌های توکنیزه شده را مبادله کرد. بانک Sygnum AG نیز یکی از اعضای کنسرسیوم توسعه دهنده صرافی SDX است. با این تفاسیر این صرافی محل مبادله توکن DCHF خواهد بود. توکنی که به ادعای منتشر کننده‌ آن معادل تعداد منتشر شده، سپرده مالی به شکل فرانک سوئیس در بانک مرکزی سوئیس سرمایه‌گذاری کرده است.

ماتیاس امباچ مدیر اجرایی بانک Sygnum معتقد است که این توکن پایدار باعث بهبود کارایی این بانک و همچنین تسهیل معاملات دارایی‌های دیجیتالی می‌شود.

“ارزهای پایدار که مورد اعتماد باشند، یکی از مهمترین بخش‌های توسعه کاربردپذیری دارایی‌های دیجیتالی هستند. توکن DCHF در حالی طراحی شده است که کارایی و تطبیق‌پذیری با مدل‌های اقتصادی جدید جزو ملزومات ابتدایی طراحی آن بوده است.”

Coronavirus API راه‌حل ارائه‌ی آمار شفاف، سریع و غیرمتمرکز ویروس کرونا در آمریکا

بیماری کرونا زمانی همه‌گیر شد که اعتماد آمریکایی‌ها به نهادهای حاکمیتی در حال کمرنگ شدن است. طبق بررسی مرکز تحقیقاتی Pew در ژانویه ۲۰۱۹، تنها ۳۵ درصد از بزرگسالان اعتماد بالایی دارند که نمایندگان رسمی مردم به نفع جامعه عمل می‌کنند و کمتر از نیمی از آنها به مدیران شرکت‌ها و رسانه‌ها اعتماد دارند. همچنین ۶۸ درصد نگاه مطلوبی به دانشمندان و تحقیقات پزشکی دارند.

در همین اثنا Danny Yang و Susan Joseph پروژه‌ی جدیدی به نام CoronaVirus API آغاز کرده‌اند که تلاشی‌ست برای تفکیک داده‌ها و اطاعات منابع سنتی. این وبسایت جدیدترین ارقام مربوط به ویروس کرونا در هر ۵۰ ایالت را از وب‌سایت بیمارستان‌های محلی و مراکز دولتی هر ایالت جمع‌آوری می‌کند و یک راه‌حل غیرمتمرکز برای ارائه‌ی اطلاعات قابل اعتماد به افراد می‌باشد.

آنها معتقدند CDC اطلاعات کافی در اختیار مردم قرار نمی‌دهند هرچند داده‌های سایت را جایگزین اعلامیه‌های CDC نمی‌دانند. این افراد در تلاشند تا داده‌ها را بصورت فوری در اختیار مردم بگذارند نه اینکه منتظر یک نهاد متمرکز برای تائید داده‌ها بمانند. همچنین با این روش مردم یک ایالت به سرعت از وضعیت دیگر ایالات باخبر می‌شوند؛ کاری در حالت عادی بسیار مشکل است.

نمودار CoronaVirus API زیر طی یک دوره‌ی ۱۲ روزه میزان آلودگی در ایالات مختلف را نشان می‌دهد.

2020 03 20 105139

استخراج

سقوطی تاریخی در انتظار شاخص سختی استخراج بیت‌کوین

پس از سقوط بهای بیت‌کوین و دلسردی استخراج‌گران، شاخص سختی استخراج این رمزارز پیشتاز بازار در آستانه‌ی سقوطی تاریخی قرار دارد.

نیک کارتر، تحلیلگر کوین‌متریکس، می‌گوید دور از انتظار نیست که طی روز‌های آتی شاهد افت ۱۵درصدی دیفیکالتی یا شاخص سختی استخراج بیت‌کوین باشیم. احتمالا این سقوط، سومین سقوط بزرگ شاخص سختی در تاریخ بیت‌کوین خواهد بود. کارتر در توییتی نوشته است:

تا سه روز آینده، موعد تنظیم شاخص سختی فرا می‌رسد و با این پیش‌فرض که تغییرات خاصی در بازار رخ ندهد، انتظار می‌رود افتی ۱۳ تا ۱۵ درصدی در دیفیکالتی روی دهد. این احتمالا سومین یا چهارمین افت بزرگ شاخص سختی در تاریخ استخراج بیت‌کوین خواهد بود.

بنابر گزارش پایگاه‌های خبری در تاریخ ۱۰ مارس، شاخص سختی با بر جای گذاشتن رکوردی تاریخی به ۱۶.۵۵ تریلیون واحد رسیده بود. گفتنی است به‌ازای استخراج هر ۲۰۱۶ بلوک، شاخص سختی برای تعدیل شرایط حاکم بر بازار، تنظیم می‌شود.

پس از افت نزدیک به ۴۰ درصدی بهای بیت‌کوین در روز دوازدهم مارس، بسیاری از استخراج‌گران به دلیل عدم سودآوری وادار به خاموش کردن دستگاه‌های استخراج خود شدند. با این حال انتظار می‌رود با تنظیم شاخص سختی و افزایش سهولت استخراج بیت‌کوین، آن‌ها دوباره دستگاه‌های خود را وارد مدار کنند.

کارتر در خاتمه افزوده است که احتمال دارد با کاهش شاخص سختی استخراج، بیت‌کوین خود را برای ازسرگیری روند صعودی آماده کند.

دومین سقوط تاریخی نرخ هش بیت کوین رقم خورد؛ منتظر افت قیمت باشیم؟

سختی اسخراج بیت کوین امروز حدود ۱۶ درصد کاهش یافت و دومین کاهش بزرگ خود در طول تاریخ پیدایش را تجربه کرد. سختی استخراج بیت کوین هر ۲۰۱۶ بلاک و در حدود هر دو هفته یکبار تعدیل می‌شود. این تعدیل به تغییرات نرخ هش شبکه وابسته است و الگوریتم مرتبا تلاش می‌کند تا زمان استخراج بلاک جدید حدود ۱۰ دقیقه بماند.

اگر نرخ هش طی دو هفته افزایش یافته باشد سختی شبکه هم بالا می‌رود و استخراج در شبکه سخت‌تر می‌شود و اگر نرخ هش کاهش یابد از میزان سختی کاسته می‌شود. این واقعه‌ی نسبتا غیرمعمول شاخص تاریخی ناگواری برای بیت کوین محسوب می‌شود. پیش بینی می‌شود سختی استخراج در تعدیل بعدی ۱۳.۶۷ درصد دیگر افت کند.

آخرین نزول سختی استخراج در ۲۵ فوریه ۲۰۲۰ صورت گرفت و به دنبال آن قیمت از ۹۹۸۹ دلار به ۸۷۸۵ دلار کاهش یافت. در ادامه‌ی این روند نزولی قیمت بیت کوین در ۱۴ مارس به ۴۸۳۰ دلار رسید و بیت کوین ۵۲ درصد از ارزش خود را طی این دوره از دست داد. پیش از آن نیز نرخ هش در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۱۹ تعدیلی نزولی داشت که به دنبال آن قیمت از ۹۳۱۰ دلار به ۶۹۰۷ دلار  در ۲۶ نوامبر رسید و بیت کوین ۲۵.۸۱ درصد از ارزش خود را از دست داد.

2020 03 26 170354

چرخه‌ای که این مساله را به وجود می‌آورد و به عنوان توجیه مساله از آن استفاده می‌شود این است که ماینرها در نقطه‌ای که از لحاظ سختی شبکه و قیمت بیت کوین ماینینگ را به صرفه می‌دانند به استخراج می‌پردازند و باعث افزایش سختی شبکه می‌شوند و به دنبال آم حاشیه سود کاهش پیدا می‌کند. این روند تا زمانیکه بخشی از ماینرها قادر به ادامه‌ی فعالیت نباشند پیش می‌رود و سپس برخی ماینرها به نقطه‌ای می‌رسند که به دلیل عدم وجود صرفه‌ی اقتصادی از شبکه خارج می‌شوند. این امر موجب افت نرخ هش می‌شود و ماینرها بیت کوین بیشتری برای عرضه به بازار در دست دارند و افزایش عرضه موجب کاهش قیمت می‌شود. وقتی سختی شبکه به پایین‌ترین سطح می‌رسد فضا برای ورود مجدد ماینرها فراهم می‌شود و به ابتدای چرخه باز می‌گردیم.

صرافی‌ها و کیف پول‌ها

مرورگر Brave با صرافی بایننس وارد همکاری شده است

در یک بیانیه رسمی که در تاریخ ۲۴ مارس منتشر شده است، مرورگر امنیت محور Brave اعلام کرده است که با همکاری صرافی بایننس افزونه‌ای را ایجاد کرده‌اند که امکان دسترسی مستقیم کاربران خود را به پلت‌فرم معاملاتی صرافی بایننس فراهم می‌کند.

در یک حرکت رو به جلو به منظور افزایش کاربردپذیری استفاده از رمز ارزها، شرکت پشتیبان مرورگر Brave از همکاری خود و صرافی بزرگ بایننس برای استفاده کاربران این مرورگر از پلتفرم معاملاتی این صرافی خبر داده است.

به موجب این همکاری، کاربران Brave می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی خود را در پلت‌فرم بایننس معامله کنند. آنها همچنین خواهند توانست خرید و فروش رمز ارزها و مشاهده موجودی و دریافت آدرس کیف‌پول‌های خود را بدون ترک مرورگر Brave انجام دهند. این افزونه در بخش افزونه‌های جدید این مرورگر موجود است و Brave را به تنها مرورگر موجود با این قابلیت تبدیل می‌کند. امکان مبادله اتریوم، بیت‌کوین، لایت‌کوین و بسیاری دیگر از رمز ارزها فراهم شده است.

موسس و مدیر اجرایی Brave برندان ایج گفت:

“معامله رمز ارزها می‌تواند یک امر ترسناک برای کاربرانی باشد که آماتور هستند. افزونه جدید Brave مبادلات رمز ارزها را بسیار آسان و ایمن می‌کند. با وارد کردن بزرگترین صرافی‌ها به محیط مرورگر، ما تبدیل به پرچمدار مبادلات رمز ارزها بین مرورگرهای مختلف خواهیم شد. مبادلات به آسانی صورت می‌گیرند.”

گفتنی است که مدیر اجرایی بایننس نیز امنیت و سرعت این افزونه Brave را تحسین کرده است.

کلاهبرداری و امنیت

سناتور سابق جمهوری‌خواه، مهره‌ی کلیدی یکی از پروژه‌های کلاهبرداری در حوزه‌ی رمزارزها

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) اقدام به انسداد دارایی‌های پروژه‌ای موسوم به Meta 1 کرده است. آن‌طور که از شواهد پیداست، این پروژه، ماهیتی کلاهبردارانه داشته و از حمایت یکی از سناتورهای اسبق ایالات متحده برخوردار بوده است. گردانندگان این پروژه‌ بدون انتشار هرگونه توکن واقعی، وعده سود ۲۲۴،۹۲۳ درصدی را به سرمایه‌گذاران خود داده بودند.

بنابر اعلامیه منتشر شده توسط SEC در ۲۰ مارس، این نهاد ناظر ابتدا دست به انسداد دارایی‌های Meta 1 زده و سپس گردانندگان این پروژه را به کلاهبرداری و تلاش برای فریب افکار عمومی متهم کرده است. به‌نظر می‌رسد در حال حاضر، اعضای SEC به جای تلاش برای صدور حکم حبس، به دنبال اعمال جریمه بر اعضای این پروژه هستند.

پروژه‌ی متا ۱ ادعا می‌کند که توکن‌هایش کاملا از پشتوانه‌ی دارایی‌های حقیقی برخوردار هستند؛ اما بنابر شرایط، این پشتوانه تغییر کرده است. در آغاز کار، آثار هنری گران‌قیمت به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار به عنوان پشتوانه توکن متا ۱ اعلام شده‌اند و به تازگی هم از ۲ میلیارد دلار شمش طلا به عنوان پشتوانه این توکن نام برده شده است.

در صفحه‌ی متا ۱ در شبکه‌ی اجتماعی لینکدین آمده است:

متا ۱ یک ارز دیجیتال محرمانه است که پشتش به برترین دارایی‌های بشر گرم است.

اما در شکوائیه‌ی اقامه شده SEC علیه متا ۱ آمده است که این ارز از هیچ پشتوانه‌ی حقیقی برخوردار نیست.

دیوید اشمیت، سناتور اسبق جمهوری‌خواه ایالت واشنگتن یکی از چهره‌های سرشناسی است که گفته می‌شود از جمله حامیان کلیدی پروژه‌ی متا ۱ بوده است.

https://coiniran.com/?p=37843
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x