ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۳۰ خرداد تا ۵ تیر؛ چرا در شرایط کنونی سرمایه‌گذاری در بیت کوین معقول است؟

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

استخراجگران اتریوم به افزایش محدودیت گاس بلوک رأی می‌دهند

استخراجگران اتریوم به افزایش محدودیت گاس بلوک رأی می‌دهند

استودیو استخراج و توسعه اتریوم، Bitfly، اظهار کرده که استخراج‌گران در حال دادن رأی به افزایش محدودیت گاز بلوک هستند. بسیاری از مشارکت کنندگان در اکوسیستم اتریوم باور دارند که این راه‌حل می‌تواند منجر به تراکم و آسیب‌پذیری شبکه شود.

طبق اطلاعیه‌ای از Bitfly، استخراج‌گران به دنبال افزایش این محدودیت از ۱۰۰۰۰۰۰۰ به ۱۲۵۰۰۰۰۰ گاس هستند. این اتفاق منجر به یک افزایش قابل ملاحظه در توان تراکنش بلاکچین اتریوم می‌شود.به لحاظ نظری حالا شبکه اتریوم در هر ثانیه می‌تواند به جای ۳۵ تراکنش ۴۴ تراکنش را انجام دهد. از طرفی برنامه‌نویسان سطح بالای اتریوم مردد هستند که این ارتقا تهدیدی برای عملیات در شبکه باشد.

همچنین بنیان‌گذار Rotki، ردیاب پورتفولیو غیرمتمرکز افزود که چنین افزایش سریعی در اندازه بلوک منجر به بالا رفتن حجم گره می شود و بنابراین به قابلیت استفاده اتریوم (ETH) آسیب می رساند. همچنین ، الکسی آخونف ، محقق مستقل اتریوم (ETH) ، در یک توئیت طعنه‌آمیز ادعا کرد که این شبکه بیت کوین (BTC) است که بیشترین بهره را از چنین به روزرسانی جنجالی خواهد برد.

پیشنهاد ویتالیک

ویتالیک بوترین مدیر اتریوم پیشنهادی مبنی بر افزایش هزینه گاس برای برخی از انواع مشخص تراکنش داده است. بنا بر توییت وی، هزینه‌ها برای راه‌اندازی تراکنش‌های دسترسی به ذخیره باید بسیار بیشتر از این باشد. طبق گزارش در سایت خبری U.today، تنها ۱۰ درصد از هزینه‌های اتریوم توسط صاحبان حساب‌هایی که از اتریوم برای تراکنش‌های خرد استفاده می‌کنند، پرداخت می‌شود.

کوین‌های پایدار، پانزی‌ها، و مالی غیرمتمرکز مابقی پاداش‌های استخراج‌گران را تشکیل می‌دهند. در کل، سو استفاده از شبکه توسط رویه‌های پانزی که پیرامون کوین‌های پایدار مبتنی بر اتریوم، ساخته می‌شوند، منجر به افزایش در هزینه‌های گاس شده است.

شبکه اجتماعی Reddit به دنبال راه حل مقیاس پذیری برای امتیازات انجمنی مبتنی بر اتریوم است

شبکه اجتماعی Reddit تنها یک ماه پس از راه‌اندازی سیستم امتیازات انجمنی مبتنی بر اتریوم، تقاضای زیادی را برای این محصول خود پیش‌بینی می‌کند. اکنون این رسانه اجتماعی در جستجوی یک راه حل مقیاس ‌پذیری است.

بنا بر خبرگزاری Coindesk، روز پنجشنبه با انتشار یک اعلامیه در r/Ethereum subreddit، این رسانه اجتماعی خبر از یک مشارکت با بنیاد اتریوم داد تا بتوانند یک راه حل مقیاس پذیری لایه دوم برای سایت خود با ۴۳۰ میلیون کاربر پیدا کنند.

امتیازات انجمن با بدست آوردن “upvotes” در پست‌ها بدست می آید و می‌توان برای خرید GIF های ویژه یا ایموجی از آن‌ها استفاده کرد.

اتریوم یک بلاکچین برای برنامه‌های غیرمتمرکز است که از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی خود در ۲۰۱۵، فنون و روش‌های مقیاس پذیری مختلفی را تجربه کرده است. بحث مقیاس پذیری به دو بخش مجزا می‌شود: کار فعلی بر روی مکانیزم اثبات کار در بلاکچین اتریوم (Eth 1.x) و آینده به روزرسانی اتریوم (Eth 2.0)، که قرار است از طریق دو فناوری اثبات سهام و قطعه قطعه کردن (sharding)، مقیاس پذیری بی حد و مرزی فراهم کند. Eth 2.0 همچنان به عنوان یک پروژه بسیار فنی بدون زمان بندی مشخصی باقی مانده، اگر چه یک فاز اولیه به صورت آزمایشی برای انتهای سال مقرر شده است.

به هر حال Reddit به دنبال یک محصول است که مخصوص رسانه اجتماعی باشد. اغلب راه حل‌های لایه دوم،‌ متمرکز بر صرافی‌ها هستند که نیاز به تراکنش‌های سریع دارند و بلاک‌چین‌های دیگر از انجام آن عاجزند. در این اعلامیه اشاره شده است:

“بسیاری از این راه‌حل‌ها و طراحی‌ها هزینه‌های قابل توجه کسب توکن یا ورود به سیستم را لحاظ نمی‌کنند. توزیع امتیازات انجمنی از مجموع عملیات دیگر، چندین برابر هزینه‌ی گاس بیشتری دارد. این به دلیل هزینه‌های ذخیره‌سازی زنجیره‌ای مربوط به معارفه کاربران جدید است.”

از متقاضیان خواسته شده تا ۳۱ جولای اثبات‌های مفهوم را ارائه دهند تا در سپتامبر بررسی‌های نهایی انجام شود. بنا بر این اعلامیه، متأسفانه به برنامه‌نویسان از سوی Reddit پاداشی تعلق نخواهد گرفت.

بازار

۱۱.۴ میلیون؛ تعداد بیت کوین‌هایی که با هدف سرمایه‌گذاری بلندمدت، ذخیره شده‌ است

بیت کوین

آمار و ارقام منتشر شده توسط چینالیسیس نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از بیت کوین‌ها با اهداف بلندمدت، سرمایه‌گذاری شده است. گفتنی است ۶۰ درصد از کل بیت کوین‌ها توسط شرکت‌های متولی دارای مجوزهای قانونی نگه‌داری می‌شود.

چینالیسیس در گزارش خود به این نتیجه رسیده که کاهش عرضه بیت کوین پس از وقوع هاوینگ باعث می‌شود این رمزارز پیشتاز بیش از همیشه به فلز گران‌بهای طلا شبیه شود و از داعیه خود مبنی بر اینکه تنهای طلای دیجیتال جهان است، تمام‌قد دفاع کند. این موسسه در ادامه گزارش خود آورده که هم‌اکنون ۳.۵ میلیون بیت کوین در دست معامله‌گران در حال داد و ستد است. در این گزارش آمده است:

بیت کوین، این طلای دیجیتال، توسط یک بازار معامله‌گری زنده و پویا حمایت می‌شود و آن دسته از کسانی که تمایلی به سرمایه‌گذاری بلندمدت ندارند می‌توانند از این سکه برای خرید و فروش روزانه نیز استفاده کنند. ۳.۵ میلیون بیت کوینی که در چرخه داد و ستد بازار قرار داد، کاملا نیاز سفته‌بازی را در بازار تامین می‌کند و علاوه بر این، می‌تواند در کنش با سطح تقاضا کشف قیمت خود را تسهیل کند.

چینالیسیس در گزارش خود، سرمایه‌گذاران بلندمدت را افرادی توصیف می‌کند که هرگز بیش از ۲۵ درصد از بیت کوین‌های خود را خرید و فروش نکرده‌اند و سال‌ها دارایی‌های رمزینه‌ی خود را بی‌کم و کاست، حفظ کرده‌اند.

در بخش دیگری از گزارش چینالیسیس آمده است که اگرچه ۹۶ درصد از تراکنش‌های بیت کوین توسط معامله‌گران خرد انجام می‌شود؛ اما حرفه‌ای‌ها بخش عمده‌ای از حجم معاملات را به خود اختصاص می‌دهند.

در این گزارش آمده است:

معامله‌گران خرده‌پا یعنی کسانی که ارزش بیت کوین‌های آن‌ها کمتر از ۱۰ هزار دلار است، بر اساس میانگین هفتگی، ۹۶ درصد از تراکنش‌های ارسالی به صرافی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. حال آنکه، بیش از ۸۵ درصد از ارزش دلاری بیت کوین‌های منتقله به صرافی‌ها به بازیگران حرفه‌ای بازار تعلق دارد.

فقط ۱۹ درصد از بیتکوین‌های استخراج شده، داد و ستد می‌شوند

پژوهش تازه‌ای از Chainalysis نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از عرضه‌ی در گردش بیتکوین توسط سرمایه‌گذاران برای دوره‌ی بلند مدت نگه‌داری و فقط حدود ۲۰ درصد از آن‌ها معامله می‌شوند.

داده‌های این شرکت اظهار می‌کنند که ۲۰ درصد از بیتکوین های استخراج شده تا به اینجا، توسط معامله‌گران داد و ستد می‌شود. همچنین آن‌ها مدعی هستند که ۲۰ درصد دیگر نیز در آدرس‌های بسته و کیف پول‌های فراموش شده از دست می‌روند. اما باقیمانده‌ی بیتکوین‌های استخراج شده توسط اعضای بازار بیتکوین برای دوره بلند مدت نگه‌داری می‌شوند.

همچنین این گزارش بیان می‌کند که موجودیت‌ها اعم از افراد و کسب و کار‌ها، هیچ گاه بیش از ۲۵ درصد از بیتکوین‌هایی که تا کنون دریافت کرده‌اند، نفروخته‌اند و اغلب سال‌ها بیتکوین‌ها را نگه‌داری کرده‌اند.

از ۳.۵ میلیون بیتکوین که معامله می‌شوند، ۹۶ درصد آن‌ها از معامله‌گران خرد و کوچک ناشی شده است. البته به صورت عمومی، معامله‌گر خرد به هر عضوی از بازار اطلاق می‌شود که به یک نهاد مالی متصل نباشد اما در این گزارش منظور از معامله‌گر خرد، هر موجودیتی است که در یک زمان کمتر از ۱۰۰۰۰ دلار انتقال می‌دهد.

در نتیجه بیشترین حجم ورودی به صرافی‌ها (۶۲۵۰۰۰۰ تراکنش) در هر هفته از سال ۲۰۱۸ تا کنون در محدوده‌ی ۱۰ تا ۱۰۰۰ دلار بوده در حالی که ۱۲۵۰۰۰ انتقال دیگر در محدوده‌ی ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار واقع می‌شوند.

Chainalysis این جمعیت را با معامله گران حرفه‌ای مقایسه می‌کند، یک تمایز که شامل بازیگران نهادی بازار است اما لزوما نهنگ‌های خرده‌فروشی را که مستقل از نهاد‌ها معامله می‌کنند، مستثنی نمی‌کند. از ۳۴۰۰۰۰ معامه‌گر فعال بیتکوین در هفته که توسط داده‌های این شرکت شناسایی شدند، ۴ درصد معامله‌گران حرفه‌ای (تقریبا ۱۴۲۰۰ فرد) مسئولیت ۸۵ درصد کل ارزش دلاری بیتکوین‌های منتقل شده به صرافی‌ها را بر عهده دارند. به همین دلیل معامله‌گران متخصص، مهم‌ترین مشارکت‌کنندگان در حرکت‌های بزرگ بازار هستند، همان طور که هنگام سقوط شدید قیمت در ماه مارس با بحران کرونا نقش پررنگ آن‌ها دیده شد.

به هر حال معامله‌گران حرفه‌ای به لحاظ تعداد زیاد نیستند و تمام این ارزش را فقط با به طور متوسط ۳۹۰۰۰ تراکنش هفتگی انتقال می‌دهند.

۸۳ درصد از آدرس‌های بیتکوین در منطقه سود هستند

در ۲۳ ژوئن، بنا بر گزارش مرکز Glassode data، نسبت ۸۳ درصدی از آدرس‌های بیتکوین در سود به سر می‌برند. بعد از سومین سقوط بزرگ قیمت بیتکوین در ۱۲ مارس، این نسبت ۴۳ درصد افزایش یافته است.

در ۱ ژوئن، ۸۸.۷۲ درصد از تمام آدرس‌های بیتکوین در منطقه سبز بوده که تاکنون بیشترین رقم در سال ۲۰۲۰ بوده است. البته در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۹، زمانی که قیمت بیتکوین در یک افزایش چشمگیر به ۱۳۸۸۰ دلار رسید،‌ این عدد به مقدار ۹۴.۶۹ درصد رسید.

این یک خبر خوب برای بازار گاوی است چرا که هر چه این مقدار به آستانه ۹۵ درصد نزدیک شود، نشان‌دهنده‌ی خرید بیش از حد در بازار است. در حالی که بدیهی به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران بیتکوین مایل به کسب چنین سود‌های بالایی هستند، از طرفی طرز فکر «نگه‌داری» در جامعه‌ی کریپتو به شدت قدرتمند است.

یک گزارش جدید که توسط شرکت Chainalysis منتشر شده، نشان می‌دهد که فقط ۱۹ درصد از ۱۸.۶ میلیون بیتکوین‌ در گردش، برای معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرند. ۶۰ درصد از افراد و کسب و کارها که دارنده‌ی بیتکوین هستند، تاکنون هیچ‌گاه بیش از ۲۵ درصد دارایی خود را نفروخته‌اند.

چرا در شرایط کنونی سرمایه‌گذاری در بیت کوین معقول است؟

اتفاقات شش ماه گذشته احتمالاً تا چند سال آینده تأثیر مستمری بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت. بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ و تزلزل بازار در نتیجه‌ آن، نشان داد که سیستم‌های مالی سنتی چقدر شکننده‌اند. در حالی که بیت کوین خود را به‌عنوان جایگزین طلا و اندوخته‌ای ارزشمند معرفی کرده، به نظر می‌رسد علاقه سرمایه‌گذاران بازارهای سنتی به سرمایه‌گذاری در بیت کوین افزایش یافته است.

دن هلد -مدیر توسعه تجارت کراکن در اینباره صجبت کرد که چگونه شرایط اقتصادی کلان فعلی سرمایه‌گذاری هوشمندانه را تضمین می‌کند و اینکه چرا سرمایه‌گذاری در بیت کوین بسیار منطقی است. هلد خاطرنشان کرد که سرمایه گذاری در آنچه به نوعی جایگزین طلاست، بسیار عقلانی به نظر می‌رسد.

وی توضیح داد که سرمایه‌گذاری در بیت کوین احتمالاً تهدید کمتری برای سرمایه‌گذاران در پی دارد. هلد با استناد به اصول نظریه مدرن سبد سهام گفت:

«از نظر من شما می توانید هم به سبد سهام‌تان فکر کنید و هم به بیت‌ کوین. بیت کوین ارتباط چندانی با بازارهای مالی موجود، خصوصاً بازارهایی مانند بازار سهام ندارد. بنابراین ممکن است مسیر حرکت بیت کوین کاملاً متفاوت از سایر بازارها باشد. و این همان چیزی است که نظریه مدرن سبد سهام بر آن استوار است: مسیر حرکت متفاوت بازارها نسبت به هم.»

با این حال، بخش‌هایی از بازار سنتی مانند شاخص S&P 500، در سالی که گذشت، شاهد افزایش همبستگی با بیت کوین بوده‌اند. از ژوئن سال ۲۰۱۹، طبق داده‌های بازار که CoinMetrics ارائه کرده بود، همبستگی با بیت کوین به ۰۱.۹ رسید.

هلد خاطرنشان کرد: برای سبد خرید سرمایه گذاران با طراحی سنتی و در نظر گرفتن تحمل ریسک افراد، افزودن بیت کوین به این سبد سهام‌ها اقدامی بسیار مهم برای اکثر سرمایه‌گذاران در بازار امروز است. از آنجا که مزایای بیت کوین در مواقع تزلزل بسیار مشهود است، احتمالاً حتی سرمایه‌گذاران سازمانی بیشتری نیز جذب می‌کند.

«بنابراین‌ کاملاً منطقی‌ست که بیت کوین به سبد سرمایه‌گذاری همه سرمایه‌گذاران اضافه شود، حتی کسانی که در آستانه بازنشستگی هستند.»

جیم راجرز: بیت کوین در حباب است و ارزش آن به صفر خواهد رسید

بیت کوین در حباب - کوین ایران
بیت کوین در حباب – کوین ایران

در کنار میلیاردرهایی مانند وارن بافت و جورج سوروس، راجرز یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران جهان به حساب می آید. او فکر می‌کند ارزش رمزارزها سرانجام به صفر می‌رسد و ناپدید می‌شوند. این تاجر و سرمایه‌گذار که در اوایل سال ۲۰۱۷ هم گفته بود بیت کوین در حباب است، اخیراً ادعا کرده که تمام رمزارزها سرانجام از بین خواهند رفت.

جیم راجرز در مصاحبه‌ای با AAA dot در تاریخ ۱۹ ژوئن، اظهار داشت: ارزش رمزارزها از جمله بیت کوین (BTC) سرانجام رو به کاهش خواهد رفت و به صفر خواهید رسید.

راجرز به AERA dot گفت: «کسانی که از کریپتو استفاده می‌کنند تصور می‌کنند که باهوش‌تر از دولت‌ها هستند. من فکر می‌کنم سرانجام رمزارزها از بین می‌روند، و این موضوع ربطی به نیروی مسلح قدرت دولت‌ها ندارد.»

بین افزایش و کاهش قیمت رمزارزها و دولت‌هایی که اقتدارگرایانه عمل می‌کنند، همبستگی اثبات‌نشده‌ای وجود داشته است. در تاریخ ۱ ژوئن، هنگامی که دونالد ترامپ دستور متفرق کردن افرادی را  داد که مسالمت آمیز در نزدیکی مناطق کاخ سفید اعتراض می‌کردند، قیمت بیت کوین بیش از ۸ درصد افزایش یافت.

کریپتو فقط قمار است
Cointelegraph در نوامبر سال ۲۰۱۷ گزارش داد که راجرز گفت بیت کوین در حباب به نظر می‌رسد. این گفته راجرز پیش از دسامبر ۲۰۱۷ بود که بیت کوین به بالاترین قیمت خود یعنی بیش از ۲۰،۰۰۰ دلار  رسید.

«[…] رمزارزها تا همین چند سال پیش وجود نداشتند، اما در چشم‌برهم‌زدنی ۱۰۰ و ۱۰۰۰ برابر با ارزش‌تر شدند. این یک حباب واضح است و من قیمت‌ها را واقعی نمی‌دانم. رمزارزها برای سرمایه‌گذاری مناسب نیستند و فقط قمارند.»

نسیم طالب: تقریباً همه بیت کوینیست‌ها احمق‌اند

نسیم طالب، استاد دانشگاه و نویسنده کتاب قوی سیاه، فکر می‌کند که ایده بیت کوین ایده خوبی است. او در یک اظهارنظر توئیتری توضیح داد که اکثر بیت کوینیست‌ها نمی‌توانند ظرافت‌های رمزارزی مانند بیت کوین را درک کنند.

طالب در اکانت توئیتر خود نوشت:

«من تحولات معیارها را در #SkinintheGame توضیح داده‌ام: بیت کوین ایده خوبی است اما تقریباً تمام بیت کوینیست ها احمق‌اند و نمی‌توانند فراتر از تمایلات مالی متوجه ظرافت‌های آن باشند. ایده من این است که دولت فقط برای  کنترل خطرات سیستماتیک لازم است، نه دخالت در زندگی روزمره.»

طالب در حال تبادل نظر با Giacomo Zucco بود که خود را یک بیت‌ کوینیست ماکسیمالیست می‌داند. وی دیدگاه طالب را در مورد تحمیل برنامه‌ریزی مرکزی توسط بوروکرات‌ها و سیاستمداران به عنوان بهترین استراتژی مدیریت ریسک به چالش کشید.

دیدگاه‌های آزادی‌خواهانه درباره بیت کوین
با وجود فشار بسیاری از کشورها برای ایجاد ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی، افراد زیادی در جامعه کریپتو حضور دارند که بیت کوین را راهی برای فاصله گرفتن از مؤسسات مالی سنتی می‌دانند.

برخی از پذیرندگان اولیه بیت‌ کوین مانند راجر ور طرفداران سرسخت اقتصاد ibertarian بوده‌اند. Cointelelegraph همچنین در ماه آوریل گزارش داد که اندیشکده آزادی خواهان، از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده برای تشدید مقررات در تلاش آشکار برای تنظیم رمزارزها انتقاد کرده‌اند.

نسیم طالب، استاد دانشگاه و نویسنده کتاب قوی سیاه، فکر می‌کند که ایده بیت کوین ایده خوبی است. او در یک اظهارنظر توئیتری توضیح داد که اکثر بیت کوینیست‌ها نمی‌توانند ظرافت‌های رمزارزی مانند بیت کوین را درک کنند.

طالب در اکانت توئیتر خود نوشت:

«من تحولات معیارها را در #SkinintheGame توضیح داده‌ام: بیت کوین ایده خوبی است اما تقریباً تمام بیت کوینیست ها احمق‌اند و نمی‌توانند فراتر از تمایلات مالی متوجه ظرافت‌های آن باشند. ایده من این است که دولت فقط برای  کنترل خطرات سیستماتیک لازم است، نه دخالت در زندگی روزمره.»

طالب در حال تبادل نظر با Giacomo Zucco بود که خود را یک بیت‌ کوینیست ماکسیمالیست می‌داند. وی دیدگاه طالب را در مورد تحمیل برنامه‌ریزی مرکزی توسط بوروکرات‌ها و سیاستمداران به عنوان بهترین استراتژی مدیریت ریسک به چالش کشید.

دیدگاه‌های آزادی‌خواهانه درباره بیت کوین
با وجود فشار بسیاری از کشورها برای ایجاد ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی، افراد زیادی در جامعه کریپتو حضور دارند که بیت کوین را راهی برای فاصله گرفتن از مؤسسات مالی سنتی می‌دانند.

برخی از پذیرندگان اولیه بیت‌ کوین مانند راجر ور طرفداران سرسخت اقتصاد libertarian بوده‌اند. Cointelelegraph همچنین در ماه آوریل گزارش داد که اندیشکده آزادی خواهان، از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده برای تشدید مقررات در تلاش آشکار برای تنظیم رمزارزها انتقاد کرده‌اند.

هزینه تراکنش در شبکه اتریوم بیشتر از بیت کوین

بازار رمز ارزها انگار در یک چاله گیر کرده است. قیمت بیشتر رمز ارزها در یک محدوده قیمتی ثابت شده است. دو رمزارز بزرگ بازار یعنی بیت‌کوین و اتریوم مدت هاست که تغییر قابل ملاحظه ای از لحاظ قیمت نداشته اند. علی رغم یکسری تحرکات محدود قیمتی، نرخ  فی شبکه اتریوم اما رهبری را از بیت کوین پس‌گرفته است.

گاس

این افزایش فی شبکه اتریوم درست مانند زمانی است که ارزش بیت کوین در یک سقوط لحظه ای به زیر ۹هزار دلار رسیده بود، همان زمان قیمت اتریوم نیز سقوط کرده بود. اخرین بار در سال ۲۰۱۸ فی اتریوم بیشتر از بیتکوین بود. در آن زمان برای مدت ۱۴ روز فی اتریوم از بیت کوین بیشتر شده بود.

برنامه های بسیاری در حال اجرا بر روی شبکه اتریوم هستند. برای مثال با انتقال تتر USDT به شبکه اتریوم نارضایتی‌ها از افزایش تراکم و تاخیر در تایید تراکنش ها افزایش یافته بود. برای رفع این مشکل استخراج گران ETH اعلام کردند نرخ گاس gas  را افزایش خواهند داد. به گزارش ای‌ام‌بی کریپتو، افزایش استفاده از شبکه اتریوم و پر شدن بلاک‌ها باعث افزایش چشمگیر هزینه گاس شده است.

https bucketeer e05bbc84 baa3 437e 9518 adb32be77984.s3.amazonaws.com public images d3aafbae ed38 4371 8251

مطابق با اطلاعات منتشر شده در Intotheblock، مقدار کل آدرس‌هایی که از ETH نگهداری می کنند نزدیک به ۴۰ میلیون شده است اما برای بیت کوین این رقم ۳۰ میلیون آدرس است. در کنار این با نزدیک شدن به عرضه ETH2، تعداد آدرس هایی که ۳۲ اتریوم نگهداری می‌کنند نیز افزایش یافته است (این کمترین مقدار ممکن برای بودن در Stake  است).

علی رغم این مسائل میانگین فی شبکه بیت کوین همچنان پیشتاز است. برای بیت کوین این نرخ بین ۱ تا ۱.۵ دلار بوده و برای اتریوم زیر ۱ دلار گزارش شده است. جایی بین ۰.۴۷ تا ۰.۶۵ دلار.

دو سنجه اصلی اتریوم در پی جابجایی سیصدهزار ETH رکورد جدیدی زدند

منبع داده‌های Glassnode گزارش داده است که دو سنجه اصلی اتریوم ، دومین رمزارز بزرگ جهان، (به بیان دقیق‌تر سنجه‌های مربوط به کیف‌پول‌های اتریوم)، به بالاترین میزان خود رسیده‌اند. این رشد پیامد این بود که مدتی پیش، شخصی ۳۰۰،۰۰۰ اتریوم را بین سه آدرس با صاحبان ناشناخته منتقل کرد.

تعداد کیف‌پول‌های اتریوم به بالاترین حدّ خود رسیده است
براساس داده‌های به اشتراک گذاشته شده توسط شرکت تحلیلی Glassnode، دو سنجه اصلی مربوط به کیف‌پول اتریوم رکوردهای قبلی خود را شکسته است.

تعداد کیف‌پول‌هایی که بیش از ۰.۰۱ اتریوم دارند، در مقایسه با رکوردهای قبلی که در اوایل امروز ثبت شده است به سطح جدید ۷،۸۶۳،۹۰۸.۰۰۰ رسیده‌اند.

یکی دیگر از سنجه‌های بالارونده این رمزارز که توسط Glassnode گزارش شده است، میزان کیف‌پولهای اتریوم غیرصفر است. طی کمتر از یک روز، تعداد چنین کیف پولهایی ۳،۴۹۴ واحد افزایش یافته است.

افزایش این دو سنجه نشان می‌دهد که افراد بیشتری در حال جذب شدن به اتریوم‌اند و در این دو مورد خاص، چنین کاربرانی بیشتر از همه سرمایه‌گذاران خُرد هستند، تا کلان.

۳۰۰۰۰۰ اتریوم توسط نهنگ‌های کریپتو جابجا شد
در اوایل امروز، Whale Alert چندین انتقال را که دارای مقادیر بالایی از اتریوم است، شناسایی کرد. در کل ارزش این نقل و انتقالات ۳۰۰،۰۰۰ ETH یا ۶۸.۴ میلیون دلار بود. سه کیف پول ناشناس در آن انتقال‌ها دخیل بودند و ۱۰۰،۰۰۰ اتریوم دو بار از یکی از آن کیف پول‌ها ارسال شده است.

این سه انتقال بزرگ ممکن است ارتباطی با DeFi داشته باشند که امسال به سرعت در حال رشد است. بسیاری از طرفداران اتریوم انتظار دارند که دومین سکه بزرگ جهان در سال جاری میلادی رشد کند و رشد DeFi یکی از مهمترین فاکتورهاست.

آیا اثر Coinbase، بیش از حد برآورد شده است؟

آیا اثر Coinbase، بیش از حد برآورد شده است؟

عبارت اثر Coinbase درباره‌ی رمزارز‌هایی به کار می‌رود که افزایش‌های قیمت چشمگیری را بعد از قرار گرفتن در فهرست صرافی رمزارز مستقر در سانفرانسیسکو یعنی Coinbase از خود به جای می‌گذارند. حال آیا در این باره اغراق شده است؟

آخرین نمونه‌ای که به عنوان صحه‌ای بر وجود این اثر استفاده شده مورد [Maker [MKR است. پس از این که Coinbase Pro اعلام کرد که این توکن را در بستر خود قرار می‌دهد، معیار‌های توکن، رشد شدیدی کرده و در برهه‌ای بیش از ۴۰ درصد افزایش داشتند. همچنین افزودن [Chainlink [LINK به این فهرست، منجر به افزایش قیمت ۴۵ درصدی در کمتر از ۲۴ ساعت شد.

صرافی Coinbase یکی از محبوب‌ترین بستر‌های رمزارز برای مصرف‌کننده و یکی از قویترین مسیر‌ها برای سرمایه‌گذاران اصلی رمزارز به شمار می‌رود. این صرافی کاملا مطابق با قوانین و مقررات است به همین خاطر اطلاعیه اضافه شدن هر رمزارزی در فهرست آن،‌ چشم‌انداز مثبتی را از منظر مشروعیت پروژه‌ برای سرمایه‌گذاران به تصویر می‌کشد.

البته عوامل دیگری در این بین تأثیرگذار هستند. بنا بر یکی از گزارش‌های اخیر CoinMetrics، شناسایی اطلاعیه‌های رمزارز یا توکن توسط صرافی، تأثیر مستقیم کمتری از آنچه انتظار می‌رود بر روی ارزش دارایی‌های رمزارزی دارد. عملیات قیمت در حول این رویداد‌ها اهمیت کمتری دارند و به طور عمده‌ به رژیم‌های کلی بازار در هنگام اطلاعیه مربوط است.

برای مثال، این صرافی شناسایی ۳۱ رمزارز را برای نام‌نویسی بالقوه در هنگام بازار خرسی دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرده بود. در حالی که این رمزارز‌ها حتی پس از اعلام صرافی در ادامه‌ی یک روند نزولی به حداقل قیمت خود رسیدند، یک صعود تازه را شروع کردند و ارزش آن‌ها در یک دوره‌ی ۱۰۰ روزه، تقریبا ۵۰ درصد در برابر بیتکوین افزایش داشت.

اعلامیه‌های ژوئن ۲۰۲۰، شاهد بیش‌ترین افزایش‌ها در ارزش رمزارز‌های شناسایی شده بود تا جایی که با ورود به اطلاعیه ۲۰ تا ۴۰ درصد صعود داشته و تا ۱۰ روز بعد از آن نیز نزدیک به ۲۰ درصد رشد کرده‌اند. این همچنین می‌تواند ناشی از بالا رفتن میزان فروش در اواسط ماه مارس و بازیابی سریع در موقع کاهش قیمت‌ها باشد. ‌گزارش CoinMetrics بر مفهوم «حرکت با ریسک» تأکید دارد که در رشد اولیه توکن‌ها یک نقش مهم ایفا می‌کند.

این گزارش با بررسی شرایط بازار در هنگام اطلاعیه‌ها نتیجه می‌گیرد:

“تغییرات قیمت کوتاه مدت، ۱۰ روزه، تمایل دارند که به طور موقت به سمت روند گسترده‌تر بازار در زمان وقوع رویداد سوق داده شوند. با گذشت زمان این توزیع‌ها صاف می‌شوند تا جایی که تغییرات قیمت در بازه ۱۰۰ روزه، در محدوده‌ی گسترده‌تر بسیار نزدیک به توزیع نرمال است.”

افزایش بهای توکن COMP پس از قرار گرفتن در فهرست معاملاتی صرافی بایننس

بهای توکن حکمرانی Compound با نماد COMP پس از فهرست‌شدن در صرافی بایننس، ۲۵ درصد افزایش یافت.

داد و ستد توکن‌های COMP تقریبا هفته گذشته آغاز شد و به سرعت توانست به حجم معاملات میلیون‌دلاری برسد.

گفتنی است بایننس اکنون امکان داد و ستد میان جفت‌های رمزارزی COMP و بیت کوین، تتر، بایننس کوین و بایننس‌یواس‌دی را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

1

نمودار بهای توکن COMP بر اساس دلار آمریکا در صرافی Poloniex

صنعت

افزایش اعتماد به بیت کوین در نسبت با بانک‌ها و مؤسسات مالی

بحران مالی سال ۲۰۰۸ کل جهان را لرزاند و دنیای بانکداری را در معرض نقص‌های خود قرار داد. با این حال، تحلیلگران مالی در سراسر جهان اکنون در طی چند ماه گذشته روند مشابهی را مشاهده کرده‌اند. همه‌گیری COVID-19  تعلیق گسترده‌ای در اقتصاد جهانی به وجود آورد. نقصان‌ها و ناکارایی‌های بازارهای سنتی در نهایت و بر طبق نظرسنجی‌ها باعث افزایش اعتماد به بیت کوین شد.

مطابق با اسناد، ترازنامه بانک مرکزی آمریکا، از تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۲۰ به ۶ تریلیون دلار رسیده است. این بودجه به مشاغل کوچک که تقریباً فاقد نقدینگی بودند، اختصاص یافت. ناکارآمدی بازار سنتی، همراه با نرخ بیکاری بی سابقه، باعث شد بیت کوین بتواند شرایط را تغییر دهد.

با تلاش بانک‌ها برای قطع ارتباط مستقیم با مشتری، استفاده از پول کاغذی نیز کاهش یافت زیرا مردم در سراسر جهان روش‌های پرداخت الکترونیکی را برگزیدند. در حالی که نگه داشتن پول نقد دشوار می‌شد، بسیاری به دنبال جایگزین کردن رمزارزها بودند. براساس گزارش تحقیقاتی اخیر The Tokenist، اعتماد به بیت کوین از سال ۲۰۱۷ رو به رشد بوده است. این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اعتماد به بیت کوین در ۱۷ کشور جهان روند صعودی داشته است.

از کل پاسخ دهندگان نظرسنجی‌های انجام‌شده، ۴۷٪ پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند که در نسبت با بانک‌ها به بیت کوین اعتماد بیشتری داشته‌اند. این می‌تواند نتیجه نوسانات اخیر دارایی‌های بانک‌های بزرگ و حرفه‌ای‌تر شدن کریپتو باشد.

البته لازم به ذکر است که با وجود افزایش اعتماد به بیت کوین و کاهش اعتماد به بانک‌ها و مؤسسات مالی، آنها همچنان از پشتیبانی قابل توجهی برخوردارند.

سرمایه‌گذاری یونیسف در شرکت‌های فعال در حوزه کریپتو

سرمایه‌گذاری یونیسف - کوین ایران
سرمایه‌گذاری یونیسف – کوین ایران

یونیسف در بزرگترین سرمایه گذاری رمزارز خود تا به امروز، به شرکت‌هایی کمک می‌کند که از فناوری بلاکچین برای ارائه اهداف انسانی استفاده می‌کنند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز جمعه اعلام کرد که در هشت شرکت فناوری به‌واسطه فعالیت در حوزه رمزارز سرمایه‌گذاری می‌کند. صندوق رمزارز یونیسف در هشت شرکت از هفت کشور در حال توسعه، ۱۳۵ اتریوم (یعنی حدود ۳۰،۰۰۰ دلار) برای کمک به توسعه پروتوتاییپ‌ها و مقیاس‌بندی پروژه‌های آنها سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

شرکت‌های موردنظر به این خاطر انتخاب شدند که همه آنها در حال توسعه فناوری برای پیشبرد اقدامات مختلف بشردوستانه، از جمله تلاش برای کاهش خطرات COVID-19 برای کودکان هستند. این بزرگترین سرمایه‌گذاری است که یونیسف تاکنون به پروژه های رمزارز اختصاص داده است.

سرمایه‌گذاران از میان ۴۰ شرکت نوپا انتخاب شدند. هشت شرکت منتخب قبلاً تا ۱۰۰،۰۰۰ دلار برای توسعه کالاهای اپن‌سورس و دیجیتال از این صندوق دریافت کرده‌اند.

شرکت‌ها بر اساس ارزیابی‌های فنی، ارزیابی کیفیت راه‌حل‌های فناوری اپن سورس، و موارد دیگر انتخاب شدند. نماینده یونیسف گفت: «شرکت‌ها این سرمایه را برای رشد تجاری، محصول و مساعدت فنی، توسعه UX و UI، دسترسی به متخصصان و شرکا، و همچنین فرصت‌هایی برای ارائه راه‌حلهایشان دریافت خواهند کرد.»

پی‌پال متخصصین حوزه بلاکچین را استخدام می‌کند

در میان شایعات مبنی بر اینکه این پلتفرم پرداخت جهانی امکان خرید مستقیم کریپتو را برای ۳۰۵ میلیون کاربر خود فراهم می‌کند، پی‌پال در حال استخدام کارشناسان رمزارز و بلاکچین است. توضیحات این موقعیت‌های شغلی در صفحه کار خود این شرکت در دسترس عموم است.

اولین آنها شغلی با عنوان «سرپرست فنی – مهندس رمزارز» است. در این لیست توضیح داده شده است که این شخص مسئول ابتکارات جدید برای پی‌پال جهانی با تمرکز بر چابکی، بازار و نوآوری خواهد بود. این نقش شامل طراحی، توسعه و نگهداری از محصولات / ویژگی‌های کلیدی رمزگذاری شده برای دسترسی، کارایی و مقیاس پذیری خدمات PayPal است.

دومین شغل این فهرست  یک متخصص در حوزه بلاکچین است که بتواند در گروه تحقیقاتی شرکت فعالیت کند، گروهی تازه تأسیس در تیم توانمندسازی فناوری استراتژیک با ایجاد تخصص و نظرات در مورد فناوری های ظهور بلاکچین و کاربردهای احتمالی آنها در PayPal.

این فهرست شغلی در حالی منتشر شده است که زمزمه‌های یکپارچگی بیت‌کوین و پی‌پال در جامعه کریپتو به گوش می‌رسد. شرایط شغلی خواستار تعدادی مهارت است که با توسعه بیت کوین همپوشانی دارند، مانند تجربه کار با C ++ ، رمزارز نامتوازن و کتابخانه‌های رمزارز.

در آخرین مستندات ارائه‌شده توسط پی‌پال، این شرکت تحولات سریع بالقوه در بلاکچین و ارزهای مجازی را به‌عنوان یک عامل خطر احتمالی که ممکن است بر شرکت تأثیر منفی بگذارد، ذکر کرده بود. این احتمال وجود دارد که این شرکت تصمیم بگیرد علیه این خطرات احتمالی اقدامات پیشگیرانه انجام دهد.

ورود پی‌پال به حوزه کریپتو تهدیدی برای Coinbase

ورود پی‌پال به حوزه کریپتو - کوین ایران
ورود پی‌پال به حوزه کریپتو – کوین ایران

طبق یک خبر، پی‌پال، غول پرداخت آمریکایی، به Venmo پیوسته است تا ۳۲۵ میلیون کاربر خود را قادر به خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها کند. با این حال، برخی در جامعه‌ کریپتوی توییتر معتقدند که ورود پی‌پال به حوزه کریپتو ممکن است به موقعیت Coinbase بزرگترین پلتفرم تجارت رمزارز مستقر در آمریکا آسیب برساند.

آیا پی‌پال سد راه Coinbase خواهد بود؟

برنامه‌نویس و پشتیبان اصلی XRP، آندرس لوندبرگ معتقد است که پی‌پال با ورود به بازار تجارت رمزارزها ممکن است مشکلات بیشتری برای Coinbase که خود اخیراً با بحران‌هایی روبرو شده است، ایجاد کند. وی در توییت خود، ورود پی‌پال به حوزه کریپتو را بزرگترین تهدید برای سهم بازار Coinbase خوانده است.

در همین موضوع، برخی از کاربران از این نظر پشتیبانی کرده‌اند و گفته‌اند از آنجا که مشتریان پی‌پال قبلاً مراحل KYC گذرانده‌اند و در آنجا تأیید شده‌اند، کاملاً‌ محتمل است که برای مبادلا‌تشان پی‌پال را به Coinbase ترجیح بدهند.

معضلات اخیر Coinbase، از جمله نسیم نیکلاس طالب

بزرگترین پلتفرم تجارت رمزارز آمریکا Coinbase از سال گذشته هنگامی که شرکت تحلیلی Neutrino  به آن پیوست، در معرض انتقادات شدید قرار گرفت و بعداً اطلاعاتی منتشر شد که نشان داد برخی از اعضای تیم آن عضو تیم Hacking شده‌اند. پس از آن هم نرم‌افزاری ساخته بود که به دولت‌ها اجازه می داد تا از شهروندان خود جاسوسی کنند.

به طور کلی، کاربران توییتر فعال در حوزه کریپتو اغلب از سیستم نامناسب و اشکالات نر‌م‌افزاری بی‌شمار آن شکایت دارند که برداشت‌ها را به تأخیر می‌اندازد یا مشتریان را از طرق دیگر ناراضی می‌کند. در میان مشتریان ناخشنود اخیر Coinbase، نام نسیم نیکلاس طالب نویسنده کتاب قوی سیاه، تحلیلگر بازار، فیلسوف و نویسنده نیز به چشم می‌خورد.

برای اولین بار، توسعه پروتوکل FATF برای ردیابی انتقال رمزارز توسط بانک ING

بانک ING،‌ یک بانک مستقر در هلند که میل شدیدی به بلاکچین دارد، یک پروتوکل را ایجاد کرده که به الزامات قانون سفر FATF برای صرافی‌های رمزارز و شرکت‌هایی که به دارایی‌های دیجیتال سر و کار دارند، کمک می‌کند.

به نقل از خبرگزاری Coindesk، این راه حل توسط ING که در حال حاضر معروف به پروتوکول قانون سفر (TRP) است، توسط شرکت‌های Fidelty،Standard Chartered، ‌‌BitGo و چندین شرکت دیگر در فضای رمزارز و رمزنگاری مورد حمایت قرار گرفته است.

توصیه FATF در اکتبر ۲۰۱۸ مبنی بر شامل کردن ارائه دهندگان خدمات دارایی مجازی (VASPs) در محدوده دستورالعمل مبارزه با پولشویی ، باعث شده است تا تعدادی راه حل فنی و یک استاندارد پیام رسانی ارائه شود. با این حال ، این اولین بار است که یک بانک در ارائه یک راه حل قانون سفر رمزارز دخالت دارد.

هروه فرانسوا ، سرپرست نوآوری‌های بلاکچین در دارایی های دیجیتال در بانک ING، به خبرگزاری CoinDesk گفت:

“ING، به عنوان یک رهبر نوآوری در بلاکچین، فرصت‌های فزاینده‌ای را با توجه به دارایی‌های دیجیتال در هر دوی توکن‌ها با پشتوانه دولتی و توکن‌های اوراق بومی می بیند. با یک رویکرد نظارتی برای اولین بار، ما به طور جدی با کارگروه‌های مختلفی از استانداردسازی این اکوسیستم در حال ظهور و در نهایت پذیرش توده‌ها حمایت ‌می‌کنیم.”

یک منبع نزدیک به این بانک گفته است که این بانک در سال گذشته به دنبال یافتن راه‌حل‌هایی برای «توصیه ۱۶ FATF» برای دارایی های دیجیتال بوده است. برنامه این بوده است که ببینند صنعت به کجا می رود و این که بانک‌ها با چه فرصت‌هایی برای نقش‌آفرینی در این فضا مواجه هستند.

نقش بانکداری

این پروتکل دارای یک API RESTful (انتقال دولتی نمایندگی) است که اساساً راهی برای انتقال داده از یک مکان به مکان دیگر در اینترنت است. شرکت کنندگان در VASP (ارائه دهندگان خدمات دارایی مجازی) باید بتوانند ورودی‌های آدرس را منتشر کنند. با انجام این کار آنها هویت و داده‌های مرتبط با آن آدرس را انظباق می‌دهند.

این منبع نزدیک به این بانک با اشاره به سیستم پیام رسانی بین بانکی گفت:

“شما می‌توانید آن را با SWIFT مقایسه کنید که می‌تواند برای اهداف خصوصی و یا به عنوان یک کد متن باز باشد و به عنوان روشی برای تبادل اطلاعات تراکنش توسط عموم مورد پذیرش قرار گیرد.”

هنگامی که صحبت درباره بلاکچین است، بانک ING همواره از نوآوران در این زمینه بوده است. آن‌ها عمیقا درگیر فناوری‌های ارتقای حریم خصوصی مثل اثبات دانایی صفر بوده‌اند. البته فعالیت‌های آن‌ها در این امور، همیشه در طرف شرکت‌ها بوده است.

مدیر ارشد فناوری در شرکت BitGo، بن چان، اشاره کرده:

“شرکت برای ارائه یک راه حل واحد برای پیروی از قانون سفر به مشتریان متعهد است و برای دستیابی به این راه‌حل،‌ پروتوکل‌های مختلف را ادغام خواهد کرد. ما از راه‌حل TRP حکایت می‌کنیم زیرا متن باز، شفاف و ساده است و با آن می‌توانیم سریعا راه‌حلی برای مشتریان ارائه و الزامت قانون سفر FinCEN را برآورده سازیم.”

اعضای دیگر کارگروه TRP شامل Crypto Broker AG، Metaco، ۲۱ Analytics و گروه OSL/BC هستند.

با رونق در بازار خدمات مالی غیرمتمرکز، ParaFi در شبکه Kyber سرمایه گذاری می‌کند

با رونق در بازار خدمات مالی غیرمتمرکز، ParaFi در شبکه Kyber سرمایه گذاری می‌کند

ParaFi Capital، یک شرکت سرمایه‌گذاری مستقر در سانفرانسیسکو نگاه خود را به بلاکچین و مالی غیرمتمرکز دوخته و در شبکه‌ی Kyber بعد از برنامه به روز رسانی Katalyst این شبکه، در آن سرمایه گذاری کرده است.

امروز اعلام شد که این دو موجودیت یک مشارکت جدید را برای راه‌اندازی KyberDAO با قصد افزایش پذیرش پروتوکل نقدینگی زنجیره‌ای Kyber’ آغاز نموده‌اند. KyberDAO یک بستر انجمنی برای حکم‌رانی غیرمتمرکز شبکه است.

با وجود رونق مالی غیرمتمرز در این روز‌ها، این سرمایه‌گذاری از سوی ParaFi در قالب خرید مستقیم  Kyber Network Crystals یا همان توکن بومی شبکه انجام شد. این شبکه یک پروتوکل بر بستر اتریوم است که قصد دارد برای توکن‌های استاندارد ERC-20، نقدینگی را تجمیع و قرارداد‌های پایاپای (SWAPs) را تسهیل نماید.

مدیر ارشد شبکه Kyber اظهار کرد:

“ParaFi Capital یک نیروی محرکه در حکم‌رانی و رشد مالی غیرمتمرکز است. با حمایت و مشارکت فعال آن‌ها در KyberDAO مطمئن هستیم که می‌توانیم در سطح بالاتری نقش یک لایه‌ی نقدینگی را برای مالی غیرمتمرکز ایفا نماییم.”

این شرکت سرمایه‌گذاری همچنین در حکم‌رانی و تصمیم‌گیری در Kyber با استفاده از توکن KYC و رأی دادن در KyberDAO مشارکت می‌کند. این شرکت بیش از همه به خاطر دریافت سرمایه از بیلیونر معروف هنری کراویس در سال ۲۰۱۹ مشهور است و همچنین پشتوانه‌ای از دو شرکت Brain Capital Ventures و Dragonfly Capital Partners دارد. این شرکت سرمایه‌گذاری قبل از این در صرافی‌ رمزارزی Coinbase و شرکت توسعه کوین پایدار MakerDAO نیز سرمایه گذاری کرده بود.

سانتیاگو روئل سانتوس یکی از سهامداران ParaFi Capital می‌گوید:

“به شکل نزدیکی با گروه Kyber بر روی طراحی مجدد اقتصاد رمزارزی و گذار به یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز هم‌کاری داریم. مسیر رشد و وسعت یکپارچگی شرکت Kyber در سطح مالی غیرمتمرکز، در همان حال که در حال تکامل به سوی یک پروتوکل نقدینگی برای اکوسیستم است، چشمگیر و تحسین‌بر‌انگیز است.”

استرالیایی‌ها اکنون می‌توانند در دفاتر پستی، هزینه‌ها را با بیت کوین پرداخت کنند

از این پس، ساکنان استرالیا می‌توانند در دفاتر پستی دایر در سرتاسر این کشور، هزینه‌های خدمات دریافتی را با بیت کوین پرداخت کنند.

بنابر اطلاعیه‌ای که به تاریخ ۲۴ ژوئن منتشر شده، کاربران صرافی محلی Bitcoin.com.au می‌توانند در بیش از ۳۵۰۰ دفتر پستی در استرالیا پرداخت بیت کوینی انجام دهند.

هولگر آریانز، مدیرعامل صرافی یادشده می‌گوید که بر این باور است این امکان جدید پرداخت می‌تواند روند خرید رمزارزها را برای بسیاری از افراد، تسهیل کند:

بسیاری از افراد نسبت به پرداخت در قالب بیت کوین در دفاتر پستی در مقایسه با انتقال آنلاین پول، احساس امنیت بیشتری دارند؛ به‌ویژه کسانی که برای بار اول اقدام به این کار می‌کنند. ما به این همکاری افتخار می‌کنیم و از شرکت پست استرالیا برای هموار کردن راه به سوی گسترش پذیرش رمزارزها قدردانی به عمل می‌آوریم.

مشتریان و کاربران صرافی Bitcoin.com.au هم‌اکنون هم می‌توانند در بیش از ۱۵۰۰ خرده‌فروشی، پرداخت‌های خود را در قالب بیت کوین انجام دهند. گفتنی است پرداخت‌های این صرافی توسط شبکه‌ی پرداخت Blueshyft مدیریت می‌شود.

درآمدزایی بیش از ۳۰۰ وب‌سایت وردپرسی از یک پلاگین داد و ستد رمزارز

پلاگین وردپرسی رمزارزی

با گذشت دو ماه از عرضه‌ی یک پلاگین وردپرسی که به دارندگان وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها اجازه می‌داد یک صرافی رمزارزی را به وب‌سایت خود اضافه کنند، اکنون بیش از ۳۰۰ وب‌سایت از این پلاگین برای درآمدزایی استفاده می‌کنند.

آلون گورن که در توسعه‌ی این پلاگین نقش داشته، روز گذشته در توییتی نوشته که در حال حاضر، تعداد نصب‌های فعال این پلاگین رایگان، از مرز ۳۰۰ واحد عبور کرده است. او افزوده است که به‌واسطه‌ی تلاش من و دوستانم، هم‌اکنون بیش از ۳۰۰ وب‌سایت در اینترنت، امکان داد و ستد رمزارزها را در اختیار کاربران می‌گذارند.

گورن، هم‌بنیان‌گذار بنگاه سرمایه‌گذاری بلاک چینی Draper Goren Holm است. جوزف هلم نیز دیگر موسس و شریک گورن در این بنگاه است.

پیش‌تر در ماه آوریل، گورن به رسانه‌ها گفته بود که موفق شده بر پایه‌ی فناوری Totle یک پلاگین داد و ستد رمزارزی توسعه بدهد. این پلاگین، به طور خودکار، بهترین قیمت‌ها را برای خرید و فروش توکن‌های دیجیتال در اختیار کاربران وب‌سایت‌ها می‌گذارد.

گردانندگان و مالکان وب‌سایت‌ها می‌توانند به دلخواه خود از کاربران، کارمزد دریافت کنند. گفتنی است این پلاگین متن‌باز بوده و از قابلیت سفارشی‌سازی نیز برخوردار است. همچنین این پلاگین با طیف وسیعی از کیف‌پول‌ها از جمله متامسک، بریو و کوین‌بیس والت سازگار است.

شرکت بزرگ حسابداری، Ernst & Young از برنامه مالیات کریپتو خود رونمایی کرد

یک برنامه جدید گزارش ‌دهی رمزارز از شرکت حسابداری Ernst & Young، به مشتریان کمک می‌کند تا عایدی و ضرر خود را برای اهداف مالیاتی گزارش دهند.

این شرکت خدمات بین‌المللی، برنامه مالیات رمزارز EY CryptoPrep را راه‌اندازی کرده که یک نرم‌افزار کاملا خودکار بر بستر وب است و برای کمک به مشتریان در تشکیل پرونده‌های مالیاتی طراحی شده است. این برنامه داده‌های رمز‌ارز‌ها را با یک فرآیند گام به گام از صرافی‌های متعدد می‌گیرد و به صورت خودکار قوانین مالیاتی مربوطه را به کار می‌بندد و فرم شماره ۸۹۴۹ را تنظیم می‌کند. مشتریان می‌توانند انتخاب کنند که خود از برنامه استفاده کنند یا آن را به عنوان خدمات مدیریت شده داشته باشند.

تشکیل پرونده مالیاتی برای حساب‌های رمزارزی کار آسانی نیست. رمزارز‌ها به دلیل الزامات ضبط دقیق برای معامله‌گران و قوانین مالیاتی مبهم در موارد مشخص، باعث سردرگمی و مشکل بسیاری از کاربران شده‌اند. از این رو طبیعی به نظر می‌رسد که این خدمات تخصصی مالیات رمزارز ارزان نباشند. قیمت‌های این شرکت از ۴۹ دلار برای کمتر از ۲۰ تراکنش شروع شده و تا ۳۹۹ دلار برای ۱۰۱ تا ۹۹۹ تراکنش افزایش می‌یابد.

این برنامه، درست زمانی راه‌اندازی شد که به نظر می‌رسید سازمان درآمد داخلی ایالات متحده می‌خواهد با عدم تعهدات در مالیات دارایی‌های مجازی برخورد کند. IRS، دستورالعمل های مالیات بر رمزارز در سال ۲۰۱۹ را بیشتر روشن نکرده است ، جز این که اینکه شهروندان ایالات متحده موظف‌اند دارایی های رمزنگاری شده و سود و زیان خود را فاش کنند.

شرکت حسابداری Ernst & Young پیش از این نیز خدماتی را برای جامعه‌ی رمزارز ارائه کرده بود. دسامبر سال گذشته، این شرکت، ابزار تحلیل‌گر قرارداد هوشمند را عرضه کرد که به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند ۲۵۰ نوع از آسیب‌پذیری را در قرارداد‌های هوشمند از جمله خطا‌های برنامه‌نویسی و حضور بدافزار، شناسایی و کنترل کنند.

ایالات متحده تنها کشوری نیست که در حال تنظیم و توسعه‌ی قوانین مالیاتی پیرامون رمزارز و دارایی‌های مجازی است. ابتدای این هفته وزیر مالی کره جنوبی تأیید کرد که در آینده‌ای نزدیک، مالیات رمزارز را تصوی خواهند کرد. وی همچنین اشاره کرده بود که این کشور در حال انجام مباحثات بین‌المللی درباره‌ یک ساختار مالیات دیجیتال جدید است.

شرکت فناوری Tencent، پرونده‌ی گروه جدیدی از حقوق انحصاری بلاکچین را گشوده است

Tencent، ابر شرکت فناوری در کشور چین، تسلط خود را بر حقوق انحصاری در زمینه‌ی بلاکچین با تشکیل پرونده برای مدیریت صندوق‌ها،‌ تبلیغات و راه‌حل‌های ذخیره سازی رسانه بر بستر فناوری دفتر کل توزیع شده، گسترش می‌دهد. این شرکت در حال ثبت نام برای حقوق انحصاری مربوط به این زمینه‌ها است.

رسانه چینی، Egsea، در ۱۸ ژوئن با اشاره به این که این پرونده‌ها شامل برنامه‌های مصرف‌کننده، دستگاه‌های سخت‌افزاری و سیستم‌های ذخیره سازی رسانه هستند و همگی بر بستر بلا‌چین بوده، این حقوق انحصاری را گزارش کرد. پرونده‌های اخیر با مواجهه‌ی بیش از پیش بلاکچین با پذیرش شرکت‌ها در زمینه‌‌های فضای ابری، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا ارتباط دارند.

Tencent به انباشت حق انحصاری ادامه می‌دهد

در ماه آوریل، یک رسانه‌ی خبری در کشور چین اعلام کرد که این شرکت در سال ۲۰۱۹ با ثبت ۷۱۸ پرونده حق انحصاری،‌ از هر شرکت دیگری در این زمینه فعال‌تر بوده است. با برآورد ۵۸۰۰ پرونده حق انحصاری در زمینه بلاکچین در سال ۲۰۱۹، این شرکت ۱۲.۴ درصد از این پرونده‌ها را به خود اختصاص داده است.

در ماه می، شرکت Tencent اعلام کرد که قصد دارد تا در طی ۵ سال آینده ۷۰ میلیارد دلار را در فناوری‌های نوظهور مانند بلاکچین، هوش مصنوعی، فضای ابری و اینترنت اشیا سرمایه‌گذاری کند. در هفته‌ای که گذشت این شرکت برنامه‌ی خود را برای تأسیس یک بلاکچین ائتلافی با ۱۰۰ عضو آشکار کرد. آن‌ها امیدوارند که این اتحاد موجب ترغیب دانشگاه‌ها، اندیشکده‌ها، شرکت‌های فناوری و بدنه‌ی صنعت به تحقیق و توسعه در برنامه‌های دفتر کل توزیع شده و برقراری استاندارد‌های صنعتی شود.

راه‌اندازی یک پلتفرم بلاک چینی برای تسهیل گردشگری سلامت در کره‌جنوبی

گردشگری سلامت

در بوسان، یکی از کلان‌شهرهای کره‌ی جنوبی، کنسرسیومی متشکل از بخش‌های خصوصی و دولتی اعلام کرد که به دنبال توسعه‌ی یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین برای گردشگری سلامت است.

بنابر اخبار منتشر شده، این طرح به ابتکار بانک بوسان اجرا خواهد شد. مجریان این طرح درصددند پلتفرم یادشده را ابتدا در بوسان که دومین کلان‌شهر کره از نظر جمعیت است، پیاده‌سازی کنند.

گفتنی است کنسرسیوم یادشده  شامل نهادهایی همچون بیمارستان دانشگاه ملی بوسان، بیمارستان دانشگاه دونگ آ، بیمارستان سامیاک بوسان و شرکت کارگزاری پرداخت Knet Co است.

در مفاد این طرح آمده است که شرکت‌های محلی با همکاری بخش بانکی به‌ویژه بانک بوسان، یک اپلیکیشن موبایلی به نام «پلتفرم گردشگری سلامت منطقه‌ای» عرضه خواهند کرد.

بین دائه-این، مدیر اجرایی بانک بوسان در تشریح اهداف این طرح گفته است:

بانک بوسان تمام ظرفیت‌های خود را به کار خواهد گرفت تا بوسان به منطقه نمونه گردشگری سلامت در کره تبدیل شود. ما درصددیم تا نقشی موثر در احیای بازار گردشگری سلامت شهر خود ایفا کنیم.

امضای یک قرارداد ۷۸.۵ میلیون دلاری توسط یک شرکت فرانسوی برای توکنیزه کردن املاک

آی‌دی دیستریبیوشن، شرکت فرانسوی فعال در حوزه‌ی فینتک، از انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک با  گروپ جی‌آر‌ای، شرکت محلی فعال در حوزه‌ی املاک و مستغلات خبر داد. آن‌طور که پیداست این دو شرکت با هدف توکنیزه کردن دارایی‌های مختلف در پاریس، اقدام به همکاری مشترک کرده‌‌اند.

بنابر اطلاعیه‌ای که به تاریخ ۱۷ ژوئن منتشر شده، آی‌دی دیستریبیوشن با همکاری گروپ جی‌آر‌ای قصد دارد دست به انتشار توکن‌های اوراق بهادار و همچنین اوراق قرضه فهرست شده در بورس فرانکفورت بزند تا به واسطه‌‌ی آن بتواند ساختمان‌ها و املاکی را در مرکز پاریس، خریداری کند. کل بودجه‌ای که برای این کار درنظر گرفته شده، چیزی در حدود ۷۰ میلیون یورو (معادل با ۷۸.۵ میلیون دلار) است.

استفاده از توکن‌های اوراق بهادار، ابزاری برای جذب سرمایه است که می‌تواند کارایی بهتری نسبت به دیگر ابزارهای مالی مبتنی بر بدهی داشته باشد. علاوه بر این، مطابق با شواهد به دست آمده، توکن آی‌دی دیستریبیوشن و گروپ جی‌آر‌ای، نرخ بازدهی سالانه‌ای برابر با ۶.۵ درصد خواهد داشت. گفتنی است این توکن‌ها از طریق پلتفرم‌ توکنیزه‌سازی wezee.io و بر بستر یک بلاک چین خصوصی منتشر خواهد شد.

نویسنده «پدر پولدار، پدر بی‌پول»: بیت کوین پول واقعی است

روبرت کیوساکی، سرمایه‌گذار برجسته و مستقل، نویسنده «پدر پولدار، پدر بی‌پول» دوباره با ارتش پیروان خود درباره بیت کوین صحبت کرد. او امروز توضیح داد که طلا، نقره و بیت کوین پول واقعی هستند و می‌توانند مانع از آن شوند که صندوق ذخیره بانک آمریکا همه را به دردسر بیندازد.

صندوق بین المللی میلیاردها پول چاپ می‌کند و همه را به دردسر می‌اندازد
رابرت کیوساکی از مخالفان شناخته شده برنامه QE Fed است که از ماه مارس اجرا شده است. در این طرح حمایتی، بانک مرکزی ایالات متحده برای کمک‌های مالی به شرکت‌ها و چک‌های حمایتی برای شهروندان آمریکایی در جریان همه‌گیری کووید-۱۹ میلیاردها دلار به ترازنامه فدرال رزرو اضافه کرد.

آقای کیاوساکی با اشاره به دلارهای تازه چاپ‌شده توسط فدرال، طرفداران خود را در رسانه‌های اجتماعی و در کانال‌های یوتیوب خود خطاب قرار داده و تشویق کرده است تا با خرید طلا، نقره و بیت کوین از دارایی خود محافظت کنند.

کمی بیش از یک ساعت پیش، او دوباره به توییتر آمد تا به جامعه یادآوری کند که با چاپ بیشتر دلار آمریکا، صندوق بین المللی پول «دوستان‌اش» را نجات می‌دهد و «بقیه را به دردسر می‌اندازذ».

آقای کیوساکی از مردم خواسته است که با پس‌انداز کردن طلا، نقره و بیت کوین، سارقان را متوقف کنند.

Akoin رمزارز ایکان، خواننده و نامزد جایزه گرمی، به زودی راه‌اندازی می‌شود

ایکوین - کوین ایران
ایکوین – کوین ایران

بنابر گزارش‌های متعدد رسانه‌ای، ایکان، خواننده و نامزد جایزه گرمی در حال ایجاد رمزارز خود (Akoin) است. براساس گزارشی از بلومبرگ، این خواننده در مصاحبه‌ای به این خبرگزاری گفت: ایکوین (Akoin) به‌عنوان واحد پول محلی در توسعه شهر ۲ هزار هکتاری ایکان‌سیتی در سنگال استفاده می‌شود.

ایکان که از سال ۲۰۱۴ در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده و در جامعه کریپتو فعال بوده است، برنامه‌های Akon City را در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد. در اوایل سال جاری، توافقات مربوط زمین با دولت سنگال نهایی شد. Akon City  یک شهر با تم آینده نگرانه-رمزارزمحور خواهد بود که پیش‌بینی می‌شود فاز اول آن قبل از پایان سال ۲۰۲۳ تکمیل شود.

جان کاراس، بنیانگذار ایکوین (Akoin)، جامعه هدف این سکه را نه تنها قاره آفریقا که فراتر از آن دانست و گفت به احتمال زیاد راه‌اندازی آن در اوایل ماه جولای خواهد بود.

Akoin سه فاندر دارد: ایکان، کاراس و لین لیس که به عنوان مدیر ارشد نیز فعالیت می‌کند. کاراس به این خبرگزاری گفت: این سکه به عنوان یک ابزار سودمند ساخته شده است و نه وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری.

انگیزه اولیه Akoin

ایکان، خواننده ۴۷ ساله، به این رسانه‌ خبری گفت چند سال پیش سعی داشته مقداری از ارز سنگال را به یورو تبدیل کند. وقتی صرافی فرانک آفریقای غربی را (CFA) -که در بسیاری از کشورهای فرانسه‌زبان آفریقای غربی از جمله سنگال استفاده می‌شود- نپذیرفت، انگیزه اولیه ساخت Akoin شکل گرفت.

قانون‌گذاری

طرح جدید ضدرمزنگاری سناتورهای آمریکایی ممکن است حریم خصوصی کاربران پیام‌رسان‌ها را مختل کند

تنی چند از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا درصدد ارائه‌ی لایحه‌ای هستند که شرکت‌های فعال در حوزه‌ی فناوری را ملزم می‌کند دسترسی قانونی به پیام‌های رمزنگاری شده را در اختیار دولت قرار دهند.

آن‌طور که پیداست، اگر این لایحه به تصویب برسد، باید با حریم خصوصی کاربران در پیام‌رسان‌های واتساپ، سیگنال و تلگرام، بدرود گفت.

گفتنی است روز سه‌شنبه هفته جاری، سه تن از سناتورهای آمریکا خواستار افزوده شدن دسترسی قانونی به مفاد آیین‌نامه داده‌‌های رمزنگاری‌شده شده‌اند. مطابق با این آیین‌نامه، دسترسی به داده‌های تلفن‌های هوشمند کاربران در طی تحقیقات جنایی، امکان‌پذیر نیست.

تام کتون، مارشا بلکبرن و لینسی گراهام که ریاست کمیسیون قضایی سنای آمریکا را بر عهده دارد، پیش‌تر نیز مخالف رمزنگاری در تلفن‌های هوشمند بوده‌اند. آن‌ها می‌گویند رمزنگاری تنها اندکی به امنیت ارتباطات کاربران عادی می‌افزاید؛ اما مزیت‌هایی جدی برای کسانی دارد که می‌خواهند دست به اعمال مجرمانه بزنند.

اسپانیا در صدد همگام‌سازی شرکتهای رمز ارزی با قوانین AMLD

طبق گزارش‌ها اسپانیا می‌خواهد به منظور همگام سازی با پنجمین لایحه قانون پولشویی اتحادیه اروپا AMLD  تغییراتی در قوانین ضد پولشویی خود ایجاد کند. به گزارش فایننس مگنیت، پارلمان اسپانیا قرار است به اصلاحیه قوانین مالی نیمه دوم سال ۲۰۲۰ رای مثبت دهد. این اصلاحیه به بانک مرکزی این کشور اجازه خواهد داد که برای شرکت‌ها و موسسات رمز ارزی سیاست گذاری قانونی کند.

با تصویب این لایحه صرافی‌های رمز ارزی، ارائه دهندگان کیف پول‌های رمز ارزی و سایر شرکت‌های فعال در حوزه رمز ارزها که در اسپانیا مشغول به فعالیت هستند باید با ثبت نام در سامانه تعبیه شده توسط بانک مرکزی تبعیت خود از قوانین ضد پولشویی را اثبات کنند.

لایحه AMLD5 که از ژانویه ۲۰۲۰ رسما فعال شده است، کشورهای عضو این اتحادیه را مجبور می کند قوانین خود را بر اساس این لایحه به روز رسانی کنند. این مجموعه قوانین جدید از اهمیت بالایی برخوردار هستند چراکه اولین تلاش جدی اتحادیه اروپا برای قانون مند سازی رمز ارزها در سطح قاره ای است.

شرکت‌های رمز ارزی در اسپانیا از این پس موظف هستند با ثبت هویت مشتریان خود هرگونه فعالیت مشکوک به پولوشویی را به نهادهای مالی گزارش دهند. پارلمان اسپانیا سالهاست که بر روی رمز ارزها حساس شده اما تاکنون بیشتر به دنبال  جلوگیری از فعالیت‌های مجرمانه و غیر قانونی در این حوزه بوده است.

بانک مرکزی سوئد گزارشی یک‌صد صفحه‌ای در مورد CBDC منتشر کرد

به‌تازگی بانک مرکزی سوئد، دست به انتشار یک گزارش جامع تقریبا یک‌صد صفحه‌ای درباره‌ی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا همان‌ CBDC‌ها زده است. در این گزارش به e-krona، ارز دیجیتال بانک مرکزی سوئد نیز اشاره شده است.

در پیشگفتار این گزارش که در تاریخ ۱۸ ژوئن منتشر شده، خطاب به خوانندگان آمده است:

دومین شماره از گزارش بررسی جامع اقتصادی بانک مرکزی سوئد، سرفصل ویژه‌ای دارد و آن چیزی نیست جز ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و ارز e-kron.

گفتنی است در دسامبر ۲۰۱۹، دولت سوئد از برنامه‌های خود پیرامون همکاری‌اش با شرکت اکسنچر برای راه‌اندازی ارز دیجیتال e-krona پرده برداشته بود.

در این گزارش جدید، به نسخه پیشین سال ۲۰۱۸ که در آن به تفصیل به ارز دیجیتال e-krona و فرایندهای مرتبط پرداخته شده، ارجاع داده شده است. در نسخه سال ۲۰۲۰ این گزارش آمده است:

بانک مرکزی سوئد از مدت‌ها پیش در حال بررسی جوانب مختلف ارزهای دیجیتال بانک مرکزی بوده و از مناظر مختلف اعم از تحلیلی و کاربردی، آن‌‌‌ها را ارزیابی کرده است. آنچه در نسخه ۲۰۲۰ گزارش آمده، خلاصه‌ای از مجموعه کارهای پژوهشی وتحلیلی این بانک پیرامون CBDC‌ها است.

در این گزارش، تنها یکبار به‌طور مستقیم به بلاک چین اشاره شده است. در پاورقی صفحه‌ی ۸۹ این گزارش آمده:

یک شبکه‌ی دفترکل توزیع‌شده به‌رغم برخورداری از مزیت‌هایی با چندین مشکل روبه‌رو است؛ از جمله آنکه هر تراکنش باید توسط یکایک اعضای بلاک چین آن هم به روشی که مستلزم مصرف زمان و منابع زیاد است، تایید شود. همچنین مسئولیت بانک مرکزی در قبال قوانین و فرایندهایی نظیر AML، KYC و CTF ممکن است تا حدی مجهول و نامشخص باشد. از سویی دیگر ممانعت از وقوع تقلب و حملات سایبری در یک شبکه‌ی باز، بسیار دشوار است.

انجمن بانکداری ایتالیا خواستار آزمایش یوروی دیجیتال است

انجمن بانکی ایتالیا (ABI) آماده است تا ارز دیجیتالی بانک مرکزی اروپا، یوروی دیجیتال (CBDC) را امتحان کند. در بیانیه‌ای، انجمن بانکی ایتالیا CBDC را به‌عنوان پول دیجیتالیِ قابل برنامه‌ریزی توصیف کرد که قادر است در درک و دریافت ما از ارز و مبادلات تغییر شگرفی ایجاد کند. این انجمن در بیانیه‌اش گفته است:

«این تغییر و تحول به‌طور بالقوه می‌تواند ارزش افزوده بسیار خوبی را به‌ویژه از نظر کارآیی در هر دو فرآیند عملیاتی و پشتیبانی به همراه آورد. به همین دلیل است که باید در همکاری با تمامیت اکوسیستم، توجه ویژه و انرژی لازم برای توسعه ابزارهای جدید به کار بسته شود تا بتوانند در درجه اول از توسعه منطقه حمایت کنند.»

ABI تصدیق کرد که جهان و همچنین پول در حال تحول و سازگاری با شیوه‌های زندگی دیجیتالی‌اند. این امر باعث می‌شود استفاده از یوروی دیجیتال در بیشتر موارد از پول کاغذی و سکه مناسب‌تر باشد. ارز دیجیتال می‌تواند سیستم بانکی را بهینه کرده و همچنین با کاهش زمان‌ و هزینه‌های معاملات، راندمان را افزایش دهد. در حال حاضر بسیاری از دولت‌های جهان در حال توسعه ارز دیجیتال خود هستند و می‌توان گفت که به نوعی، تحقیق و توسعه ارز دیجیتالی، فضایی رقابتی به خود گرفته است.

کدام کشور پیشرو است؟

چین بیشترین پیشرفت را در زمینه ارز دیجیتال بانک مرکزی خود داشته است. در حال حاضر ارز دیجیتالی این کشور در چندین پروژه به محک آزمایش گذاشته شده است و انتظار می‌رود که در آینده نزدیک فعالیتش را آغاز کند. سایر کشورها، مانند کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ایالات متحده، زمان و انرژی خود را به سمت تحقیق و توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی سوق داده‌اند و آغاز فعالیت رسمی CBDC در اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بسیار دور به نظر می‌رسد.

بانک مرکزی تایلند درصدد است پروژه پایلوت ارز دیجیتال خود را راه‌اندازی کند

بانک مرکزی تایلند

بانک مرکزی تایلند اعلام کرد که قصد دارد برای آزمایش کاربردهای واقعی ارز دیجیتال خود، دست به توسعه‌ی یک نمونه اولیه بزند.

این بانک در بیانیه خود تصریح کرده است که پیش از اقدام به راه‌اندازی سامانه‌ی پرداخت CBDC برای کسب‌وکارها درصدد است طرحی آزمایشی را با مشارکت سازمان‌های بزرگ به مرحله‌ی اجرا درآورد.

قرار است چندین شرکت بزرگ فعال در حوزه‌ی تولید سیمان و مصالح ساختمانی ازجمله گروه سیمان سیام (SCG) و یک شرکت فعال در حوزه‌ی فینتک به نام ونچرز دیجیتال، سامانه‌ی پرداخت آزمایشی بانک مرکزی تایلند را محک بزنند.

این پروژه در ژوئیه ۲۰۲۰ کلید خواهد خورد و شرکت SCG نیز مراحل آزمایشی آن را تا انتهای سال میلادی جاری به پایان خواهد رساند.  گفتنی است بانک مرکزی تایلند درصدد است تا با پرداخت‌های مبتنی بر CBDC سامانه‌ی پرداخت بهینه‌تری را با انعطاف‌پذیری بیشتر برای نقل و انتقال پول و تسویه سریع‌تر در اختیار تامین‌کنندگان قرار دهد.

پس از طی مرحله آزمایشی این طرح، بانک مرکزی تایلند، امکان‌سنجی اجرای آن را بررسی می‌کند و بهترین راهکار را برای یکپارچه‌سازی پرداخت‌های مبتنی بر CBDC با دیگر پلتفرم‌های تجاری مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

صرافی‌ها و کیف پول‌ها

کشف یک آسیب‌پذیری با درجه شدید در کیف‌پول اتریومی Argent

ماه جاری، یک آسیب‌پذیری در کیف‌پول اتریوم ارجنت کشف شد که در صورت عدم کنترل می‌تواند منجر به سرقت وجوه کاربران شود.

موسسه حسابرسی امنیتی OpenZeppelin به‌تازگی در یک پست وبلاگی نوشته است که آسیب‌پذیری یادشده در کیف‌پول‌هایی یافت شده که ویژگی «محافظ» در آن‌ها غیرفعال بوده است.

ویژگی محافظ به به حساب‌های معتبر اجازه می‌دهد تا اعمال خاصی را روی کیف‌پول انجام دهند. محافظ‌ها می‌توانند کیف‌پول‌های سخت‌افزاری، حساب‌های MetaMask، دیگر حساب‌های اتریومی نگه‌داری شده توسط دوستان یا اعضای خانواده یا یک ابزار احراز هویت دوعاملی باشند.

OpenZeppelin می‌گوید آسیب‌پذیری کشف شده به هکرها اجازه می‌دهد تا موجودی کیف‌پول کاربران را تخلیه کنند و کاربران تنها ۳۶ ساعت فرصت دارند مانع از آن شوند.

آسیب‌پذیری یادشده در تاریخ ۱۲ ژوئن کشف شد و دست‌کم ۳۲۹ کیف‌پول را در معرض خطر قرار داد. گفتنی است این کیف‌پول‌ها درمجموع ۱۶۲ اتر موجودی داشته‌اند.

https://coiniran.com/?p=39736
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x