ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۳۰ فروردین تا ۶ اردیبهشت؛ افزونه‌ی صرافی غیرمتمرکز روی وردپرس، عدم همبستگی عرضه تتر و قیمت بیت کوین و …

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

PayJoin حریم خصوصی تراکنش‌های بیت کوین را به بالاترین حد ممکن می‌رساند

BTCPay یک ابزار منبع‌باز و محبوب برای پذیرش پرداخت‌های بیت کوین است که از PayJoin برای حفظ حریم خصوصی تراکنش‌ها بهره می‌گیرد. PayJoin که به آن P2EP نیز گفته می‌شود روشی نسبتا جدید برای ارسال خصوصی تراکنش‌های بیت کوین است و نسبت به روش CoinJoin بهتر از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کند.

نسخه‌ی اولیه حریم خصوصی P2EP روی BTCPay روز گذشته منتشر شد. این کار در چند ماه گذشته توسط Blockstream پشتیبانی مالی شده است. سامسون ماو، مدیر استراتژی بلاک استریم در اینباره گفت: «امیدواریم با تسریع در پذیرش P2EP بتوانیم حریم خصوصی و قابلیت معامله بیت کوین را بهبود بخشیم. اگر تعدادی کافی از کیف پول‌ها و مشاغل از این شیوه پشتیبانی کنند به گستره‌ی وسیعی از حریم خصوصی مالی می‌رسیم.»

در حال حاضر CoinJoin اصلی‌ترین ابزار حفظ حریم خصوصی است و توسط کیف پول‌های Wasabi و Samourai مورد استفاده قرار می‌گیرد. CoinJoin به افراد امکان می‌دهد چندین معامله را با یکدیگر مخلوط کنند تا امکان ردیابی معاملات به حداقل برسد. هرچند این روش به حفظ حریم خصوصی کاربران بیت کوین کمک می‌کند، می‌توان به آسانی انجام آن را روی بلاک چین مشاهده کرد. به گفته‌ی Paul Sztorc کار CoinJoin شبیه ماسک زدن به هنگام ورود به یک مرکز تجاریست.

مزیت اصلی PayJoin نسبت به CoinJoin این است که ظاهر معاملات در زمان استفاده از P2EP روی بلاک چین تغییری نمی‌کنند و مانند سایر معاملات معمولی به نظر می‌رسند. این کار موجب شکست فناوری تحلیل و ردیابی معاملات بلاک چین می‌شود.

یک مقاله‌ی دانشگاهی نقاط ضعف شبکه‌ی لایتنینگ را بر ملا کرد

 

یک مقاله‌ی دانشگاهی نقاط ضعف شبکه‌ی لایتنینگ را بر ملا کرد

محققان دانشگاه نروژ و دانشگاه لوکزامبورگ مقاله‌ای تحقیقاتی منتشر کرده‌اند که در آن جزئیات یک حمله به شبکه‌ی لایتنینگ و از بین رفتن ناشناسی تراکنش‌های آن را فاش کردند. شبکه‌ی لایتنینگ یک راه حل لایه دوم برای حل شدن مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین (BTC) است و باعث می‌شود تراکنش‌ها در شبکه‌ی بیت کوین سریع‌تر و کم‌ هزینه‌تر انجام شوند. طرفداران این روش ادعا می‌کنند با بکار بردن سگویت (SegWit) حریم خصوصی کاربران را حفظ می‌کنند.

چهار محقق دانشگاه‌های نروژ و لوکزامبورگ از جمله Ren Pickhardt یکی از توسعه‌دهندگان لایتنینگ در این تحقیق مشارکت داشتند. محققان ادعا می‌کند از مسیریابی انتقالی برای کاوش در کانال‌های لایتنینگ استفاده کرده‌اند و توانسته‌اند مجموع بیت کوین‌های نگهداری شده در بالانس‌ها را بفهمند. در این مقاله آمده است که حمله‌ی کاوشگر کمتر از یک ثانیه زمان در هر کانال نیاز دارد و با سرمایه‌گذاری متوسط و بدون هزینه انجام می‌شود. پرداخت‌ها نیز از طریق شبکه‌ی لایتنینگ و هم بصورت مستقیم و هم با واسطه‌ی شخص ثالث انجام شده است.

آنها همچنین روش‌های بالقوه‌ برای جلوگیری از جمله را هم ارائه داده‌اند و تاکید کرد‌ه‌اند این روش‌ها نیاز به موازنه بین حریم خصوصی و کارایی دارد. آنها اصلاحاتی را ارائه کردند که علاوه بر پخش موازنه در کانال‌ها، بازده معاملات و نیز حریم خصوصی را کاهش می‌دهد. در نهایت محققان ترکیبی از دو روش را بهینه دانستند بطوریکه داده‌های خصوصی مخفی شوند و داده‌های عمومی برای افزایش کارایی مورد استفاده قرار گیرند.

شبکه‌ی لایتنینگ در زمان نگارش این خبر بیش از ۱۱ هزار نود و ۳۶ هزار کانال پرداخت دارد و تقریبا ۹۰۰ BTC را در خود جای داده‌ است.

تست نت جدید تیم کلاینت اتریوم ۲.۰ پیش از راه‌اندازی فاز صفر

Prysmatic Labs، تیم پیاده‌سازی کلاینت اتریوم ۲.۰، قصد دارد در یکی دو روز آینده ورژن جدیدی از تست نت خود را راه‌اندازی کند. این تیم پیش از این سه پروژه‌ی Ruby ،Sapphire و Diamond را برای پیشبرد فرایند تست اتریوم ۲.۰ راه‌اندازی کرده است. نسخه‌ی جدید Topaz نام دارد و روی نسخه‌های قبلی ساخته شده است. Topaz برای اولین بار شامل پیکربندی کامل شبکه‌ی اصلی فاز صفر اتریوم ۲.۰ خواهد بود. در تست نت Sapphire، تائیدکنندگان تراکنش تنها باید ۳.۲ ETH سپرده‌گذاری کنند، اما روی Topaz به سپرده‌گذاری ۳۲ ETH برای مشارکت نیاز است.

به گفته‌ی پرستون ون لوون، هم‌بنیانگذار آزمایشگاه Prysmatic، از آنجا که این تست نشان دهنده‌ی مقیاس شبکه اصلی و پارامترهای آن است، بسیار قابل توجه می‌باشد. وی افزود، آزمایش‌های قبلی تست نت از پیکربندی با مقیاس کوچکتر و سپرده‌ی کمتری استفاده می‌کردند. وی فاش کرد زمان شروع تست Topez روز هجدهم آوریل ساعت ۰۰:۰۰ UTC یا ۱۹ آوریل ساعت ۰۰:۰۰ UTC خواهد بود.

طبق گزارش منتشر شده، Topez یک تست نت چند کلاینتی است که باید حداقل دو ماه پیش از راه اندازی فاز صفر مین نت اتریوم ۲.۰ راه‌اندازی شود. Topez در وهله‌ی اول یک تست نت تک کلاینتی است اما از قابلیت همکاری بین دیگر کلاینت‌ها روی آخرین مشخصات فاز صفر پشتیبانی می‌کند.

تعداد تائیدکننده‌های فعال تست نت اتریوم از ۲۰ هزار عبور کرد!

پس از راه‌اندازی تست نت اتریوم ۲.۰ در تاریخ ۱۸ آوریل تعداد تائیدکننده‌های فعال آن از ۲۰ هزار عدد گذشت. تست نت Topaz از تنظیماتی مشابه اتریوم ۲.۰ دارد و برای تست فاز صفر پروتکل اثبات سهام (PoS) استفاده می‌شود. طبق اطلاعات مرورگر بلاک چینی Etherscan در زمان نگارش این خبر ۲۰۹۳۹ تائیدکننده‌ی فعال در شبکه‌ی اتریوم وجود دارد و ۱۶۸۶ تائیدکننده نیز در صف انتظار قرار دارند.

هدف اصلی Topaz اجرای آزمایشی فاز صفر پروتکل اثبات سهام در اتریوم ۲.۰ است تا شبکه‌ی اتریوم بتواند مکانیزم اجماعش را از اثبات کار (Pow) به اثبات سهام (PoS) تغییر دهد. تحت پروتکل اثبات سهام کاربران می‌توانند مقداری اتریوم سپرده‌گذاری و تراکنش‌ها را تائید کنند و بخشی از کارمزد را به عنوان پاداش دریافت نمایند.

در تست نت Topaz هر تائیدکننده باید ۳۲ ETH در شبکه سپرده‌گذاری کند. به گفته‌ی ویتالیک بوترین این تست نت چند کلاینتی احتمالا هنوز کامل نیست و احتمالا به یک یا دو راه‌اندازی مجدد نیاز خواهیم داشت تا شانس موفقیت افزایش یابد.

هم‌بنیان‌گذار اتریوم: ویتالیک بوترین؛ پاشنه‌ی آشیل توسعه‌ی اتریوم

کوین‌تلگراف به‌تازگی طی مصاحبه‌ای، پای صحبت چارلز هاسکینسون، هم‌بنیانگذار اتریوم و موسس کاردانو نشسته است. هاسکینسون در این مصاحبه به تشریح دیدگاه‌های انتقادی خود در مورد روند توسعه‌ی پلتفرم اتریوم پرداخته است.

هاسکینسون مدعی است یکی از دلایل اصلی کندی روند توسعه‌ی اتریوم، وابستگی بیش از حد آن به ویتالیک بوترین است. او می‌گوید:

اساسا اتریوم پا به پای ویتالیک حرکت می‌کند. اگر او بداند که قرار است چه کار بکند، می‌تواند از پس کار بیاید. اما وقتی پای تحقیق به میان می‌آید و شما در مورد عرضه‌ی یک محصول به بازار صحبت می‌کنید، تجربه، حرف اول را می‌زند.

بنابر گفته‌های هاسکینسون، تمامی این نشانه‌ها حاکی از آن است که اتریوم، نخستین پروژه‌ی بزرگ ویتالیک بوده است. او می‌گوید:

ویتالیک هرگز پیش‌تر، از این دست پروژه‌ها را انجام نداده است. این اولین بار است که او سکان هدایت یک شرکت را به دست می‌گیرد. علاوه بر این، او پیش‌تر هرگز کار پژوهشی نکرده و مدیرعامل جایی هم نبوده است.

یکی دیگر از انتقادات عمده‌ی هاسکینسون به اتریوم این است که نقشه‌های راه توسعه‌ای آن‌ها بیش از اندازه، خوش‌بینانه هستند و منجر به شکل‌گیری انتظارات غیرواقعی شده‌اند.

علاوه بر این، هاسکینسون از روند بازاریابی اتریوم نیز ناراضی است. با این حال، اذعان کرده که کماکان، احترام بسیاری برای دغدغه‌های شخصی بوترین قائل است.

وی در پایان به‌رغم تمامی انتقاداتی که به روند توسعه‌ای اتریوم، وارد می‌داند، کماکان آن را یک پروژه‌ی طلایه‌دار قلمداد می‌کند.

رشد ۷۵ درصدی تعداد قراردادهای هوشمند اتریوم در ماه مارس

تعداد قراردادهای هوشمند در شبکه‌ی اتریوم در ماه مارس به رکورد جدید ۹۷۱۶۳۲ عدد رسید که نسبت به ماه قبل ۷۵ درصد رشد نشان می‌دهد. پلتفرم تجزیه و تحلیل Dune Analytics تعداد قراردادهای هوشمند شبکه‌ی اتریوم در ۱۲ ماه گذشته را ثبت کرده است. طبق این اطلاعات میانگین قراردادها در هر ماه تقریبا ۶۷۰ هزار بوده است. رکورد قبلی تعداد قراردادهای هوشمند با ۱.۵ میلیون عدد در نوامبر ۲۰۱۸ اتفاق افتاد.

2020 04 23 173822

نکته‌ی قابل توجه مصادف شدن رکورد تعداد قراردادهای هوشمند و پایین آمدن هزینه‌ی راه‌اندازی به ۱۱۶۰۰ دلار برای توسعه‌دهندگان بوده است. این نشان می‌دهد که استفاده و پذیرش پلتفرم اتریوم در حال افزایش است  و نوید حمایت جدی از ارتقا اتریوم ۲.۰ را می‌دهد.

با وجود اینکه تعداد قراردادهای هوشمند در ماه مارس افزایش یافته، افزایش قابل توجهی در تعداد معاملات مشاهده نمی‌شود. این مساله را می‌توان این طور تعبیر کرد که بیاری از قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و کاربر نهایی را درگیر نمی‌کنند.

راجر ور مدعی است کارمزد هزار دلاری برای انجام تراکنش روی شبکه‌ی بیت کوین پرداخته است

راجر ور، طرفدار سرسخت بیت کوین کش (BCH)، ادعا کرده که در چندین نوبت، هزاران دلار کارمزد برای انجام تراکنش در شبکه‌ی بیت کوین پرداخت کرده است.

وی در ویدئویی که به تازگی در شبکه‌ی اجتماعی توییتر منتشر شده، می‌گوید:

من تنها برای انجام یک تراکنش در شبکه‌ی بیت کوین، نزدیک به هزار دلار کارمزد پرداخت کردم.

زنجیره‌ی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ به دو شاخه‌ی بیت کوین کر (Bitcoin Core) و بیت کوین کش منشعب و باعث شد میان طرفداران بیت کوین، دودستگی ایجاد شود.

آن دسته از کسانی که به دنبال بلوک‌ها با اندازه‌ها بزرگتر و گنجایش بیشتر بودند تا امکان انجام سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر تراکنش‌ها فراهم شود، در جبهه‌ی بیت کوین کش قرار گرفتند و عده‌ای دیگر که خواهان حفظ اندازه‌ی بلوک‌ها بودند، پشت بیت کوین (BTC)‌ ایستادند.

گفتنی است جامعه‌ی کاربری بیت کوین کش حتی در سال ۲۰۲۸ نیز شاهد وقوع یک انشعاب بود و BCH به دو ‌شاخه‌ی بیت کوین کش و BSV تقسیم شد.

راجر ور که چهره‌ای شناخته‌شده در جامعه‌ی کاربری رمرزارزهاست، بارها میزان کارمزد و کاربست‌پذیری بیت کوین را آماج انتقادات خود قرار داده و بارها گفته که بیت کوین، بیش از اندازه کند و گران است و مقیاس‌پذیری آن با دشواری‌های بسیاری همراه خواهد بود.

پیش‌تر در تاریخ ۷ آوریل، کاربری در وب‌سایت ردیت با نام Braclayrab نوشته بود که اگر تمامی کاربران بیت کوین بخواهند سکه‌های خود را جابه‌جا کنند، ۱۶۵ روز زمان لازم است.

تغییرات صندوق توسعه‌ی استلار به امید درخشش XLM

صندوق توسعه‌ی استلار در بیانیه‌ای اعلام کرد لین هوآ وو، مدیر ارشد ارتباطات شرکت درآپ باکس و رونالد لموس، استاد روابط عمومی و بین‌الملل با تجربه‌ی کار حقوقی را به عضویت هیئت مدیره‌ی خود درآورده است. صندوق توسعه‌ی استلار یک بنیاد غیرانتفاعی است که حدود شش سال پیش کار خود را آغاز کرد و از بلاکچین منبع باز استلار حمایت می‌کند. استلار (XLM) مشابه ریپل قصد دارد راه پرداخت‌های بین‌المللی را هموار کند.

در این بیانیه آمده است وو با سابقه‌ی کار در شرکت‌های درآپ باکس و اسکوئر، دانش فنی صندوق توسعه‌ی استلار را افزایش می‌ هد. لموس نیز علاوه‌ بر اینکه هم‌بنیانگذار موسسه‌ی فناوری و جامعه در ریودوژانیرو بوده در دانشگاه کلمبیا در نیویورک نیز تدریس می‌کند. به گفته‌ی دیکسون، رئیس صندوق توسعه‌ی استلار، حضور این دو فرد که دانش فنی، حقوقی و ارتباطی دارند می‌تواند به ورود استلار به جریان اصلی کمک شایانی بکند.

جالب توجه است که چند هفته پیش، صندوق توسعه‌ی استلار میلیون‌ها کوین XLM را به نیازمندانی که از کرونا آسیب دیده بودند بخشید.

لیبرا برای جلب نظر قانون گذاران تغییراتی در طراحی خود به وجود آورد

پس از سنگ‌اندازی بسیار کمیسیون اوراق بهادار آمریکا (SEC)، تصمیم‌گیرندگان کلیدی لیبرا تصمیم گرفتند با ایجاد تغییراتی در پلتفرم رمز ارزی خود نظر قانون‌گذاران را جلب کنند. پیش از هر چیز، لیبرا درخواست صدور مجوز سیستم پرداخت از FINMA، مرجع نظارت بر بازارهالی مالی سوئیس را داده است. این یک نقطه‌ی عطف بزرگ برای قابل استفاده‌ی عموم کردن سیستم پرداخت لیبراست، هرچند هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. فرایند گرفتن مجوز توسط لیبرا باید از تمام بانک‌های مرکزی دیگر جهان هم انجام شود.

همچنین، تعدادی تغییرات فنی نیز انجام شده است. اول اینکه رمز ارز پایدار لیبرا (LBR) بجای مبتنی بودن بر چند ارز فیات با یک رمز ارز پایدار دیگر پشتیبانی می‌شود. دیوید مارکوس، هم‌بنیانگذار لیبرا در توئیتی گفت:

«برجسته‌ترین تحول ایجاد رمز ارزهای پایدار با پشتوانه‌ی ارزهای فیات مانند دلار، یورو و پوند به جای لیبرا کوین است.»

این طراحی جدید توسط یک قرارداد هوشمند قابل انجام است و به لیبرا انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهد که ارز فیاتی را به عنوان پشتوانه به سبد خود اضافه یا حذف کند.

این دومین نسخه‌ی وایت پیپر لیبراست. در نسخه‌ی اول لیبرا یک شبکه‌ی خصوصی بود که توسط انجمن لیبرا کنترل می‌شد و قصد داشت تا طی پنج سال نیاز به این کنترل را از بین ببرد.

فعالیت روی زنجیره‌ی رمزارزهای پایدار در یکسال گذشته ۸۰۰ درصد رشد داشته است

طبق اطلاعات منتشر شده توسط شرکت تحلیل بازار TokenAnalyst در ۱۲ ماه گذشته فعالیت روی زنجیره‌ی رمز ارزهای پایدار ۸۰۰ درصد افزایش یافته است. از نظر کل سرمایه‌ی بازار، رمز ارزهای پایدار پس از بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) در جایگاه سوم ایستاده‌اند و از XRP (ریپل) پیشی گرفته است. طی یکسال گذشته، مجموعا ۲۹۰ میلیارد دلار به زنجیره‌ی رمز ارزهای پایدار افزوده شده؛ ۵۰.۹ میلیارد دلار در ماه مارس امسال نسبت به ۶.۲ میلیارد دلار در آوریل ۲۰۱۹.

2020 04 23 125146

با وجود رشد صنعت DeFi، بیش از نیمی از فعالیت‌های روی زنجیره رمز ارزهای پایدار به صرافی‌های متمرکز مربوط است. در سه رمز ارز پایدار تتر (USDT)، USDC و Dai که تحلیل شده‌ و حدود ۸۸٪ از DeFi را در دست دارند، فعالیت‌های روی زنجیره غیرمتمرکز غالب بوده است. دلیل این مطلب این است که Dai روی یک پروتکل غیرمتمرکز ساخته شده است. از طرفی ۶۲٪ از فعالیت های تتر در صرافی‌های متمرکز است.

2020 04 23 125333

دسترسی به سبدی متنوع از رمز ارزهای پایدار برای سرمایه‌گذاران از این لحاظ که به حفاظت از ثروت در برابر نوسانات بازار کمک می‌کند، مفید است. با وجود رمز ارزهای پایدار نیازی به ورود و خروج پول نقد در بازار رمز ارزها نیست و از پرداخت کارمزد اضافی جلوگیری می‌شود.

بازار

ورود پول به صندوق سرمایه‌گذاری رمز ارزی Grayscale در سه ماه اخیر دو برابر شده!

شرکت Grayscale در آخرین گزارش سه ماهه‌ی خود اعلام کرده ۱.۷ درصد کل بیت کوین‌های در گردش را در مجموعه‌های Grayscale و Bitcoin Trust (GBTC) تحت مدیریت دارد. به عبارت دیگر ۱.۲٪ از کل سرمایه‌ی بازار رمز ارزها را Grayscale مدیریت می‌کند. این شرکت اعلام کرده با وجود عدم قطعیت موجود در بازارهای مالی که از همه‌گیری ویروس کرونا ناشی شده است، میزان بیت کوین تحت مدیریت آنها ۰.۱ درصد رشد داشته است.

2020 04 17 133729 min

بطور کلی، ده صندوق رمز ارزی تحت مدیریت Grayscale در سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده‌اند. این میزان جذب سرمایه بهترین رکورد سه ماهه‌ی این مجموعه در طول فعالیت‌اش بوده است. در این گزارش آمده است:

«جریان ورودی پول در مقیاس سه ماهه بیش از دو برابر شده است که نشان‌دهنده‌ی رسیدن تقاضا به سطح جدیدی‌ست.»

در این گزارش آمده که حدود ۸۸٪ از کل پول نقد در اختیار صندوق‌های پوشش ریسک است. این درحالیست که طبق گزارش‌ها فعالیت در بازارهای آتی بیت کوین به پایین‌ترین سطح در هفته‌های اخیر رسده است.

هدف‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری برای اولین صندوق بیت‌کوین هنگ‌گنگ

Arrano Capital، بازوی اصلی شرکت Venture Smart Asia، اعلام کرد که برای راه‌اندازی یک صندوق رمزارز، مقررات نظارتی هنگ‌کنگ را رعایت کرده‌اند. Venture Smart Asia  اولین صندوق کریپتوی مورد تأیید هنگ‌کنگ را با هدف ۱۰۰ میلیون دلار در سال اول آغاز کرده است.

طبق گزارشی در تاریخ ۲۰ آوریل بلومبرگ، Arrano Capital، بازوی اصلی شرکت Venture Smart Asia، حضور صندوق جدید بیت‌کوین (BTC) در هنگ‌کنگ را اعلام کرد. این بنگاه سرمایه‌گذاری گزارش داد که شرایط و پیش‌شرط‌های لازم را برای اخذ مجوز کمسیون بورس و اوراق بهادار محلی (SFC) دارد.

سرمایه‌های رمزارزی به ندرت در هنگ کنگ تأیید می‌شوند

از آنجایی که SFC اعلام کرد قانون‌گذاری مبادلات کریپتو را رسماً‌ آغاز خواهد کرد، این کمیسیون مصوبات کمی صادر کرده است. شرکت خدمات مالی Blockchain Diginex از نخستین کسانی بود که در ژوئن سال ۲۰۱۹ مجوز تنظیم دارایی‌های دیجیتال را دریافت کرد.

با این حال، برنامه Venture Smart Asia آن را به اولین صندوق رسمی کریپتو در منطقه ویژه اقتصادی تبدیل کرده است و برای سرمایه‌گذاران میان‌رده دریچه‌یی به سمت بیت‌کوین می‌گشاید. بنگاه‌های اقتصادی دیگری که تمام معیارهای SFC را رعایت نکرده‌اند ، فقط می‌توانند به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای خدمات ارائه بدهند.

عرضه‌ی تتر موجب رشد قیمت بیت کوین و دیگر رمز ارزها نمی‌شود

20190521 NYAGvBitfinexTether transfer 1200x675 1

طبق مطالعات جدید مرکز تحقیقاتی Economic Policy، رمز ارزهای پایدار موجب افزایش قیمت بیت کوین و سایر رمز ارزها نمی‌شوند. ریچارد لیونز از دانشگاه یو سی برکلی و گانش ویزواناث-ناتراج از مدرسه‌ی کسب و کار Warwick صدور تتر (USDT) در سه سال گذشته از جمله جهش قیمت در سال ۲۰۱۷ را مورد بررسی قرار دادند. برخلاف تصور رایج مبنی بر اینکه قیمت بیت کوین با صدور تتر جدید دستکاری می‌شود، محققان به این نتیجه رسیدند که همبستگی کمی میان عرضه‌ی رمز ارزهای پایدار جدید و قیمت وجود دارد.

محققان با بررسی انواع داده‌های تجاری و الگوها میان تتر و دیگر رمز ارزهای بازار به این نتیجه رسیدند که سرمایه‌گذاران از رمز ارزهای پایدار به عنوان ذخیره‌ی ارزش و پناهگاه امن در مقابل نوسانات بازار استفاده می‌کنند. محققان خاطرنشان کردند در دوره‌های پریسک سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند ارزش دارایی خود را حفظ کنند و تبدیل کردن رمز ارزها به تتر و دیگر رمز ارهزای پایدار به کمترین هزینه‌ی کارمزد و زحمت نیاز دارد.

پیشتر در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ جان گریفین از دانشگاه تگزاس و امین شمس از دانشگاه اوهایو ادعا کردند که جهش قیمت سال ۲۰۱۷ توسط تتر دستکاری شده بود. آنها دریافتند که خرید تتر با رکود بازار متقارن شد و لذا منجر به رشد قیمت بیت کوین گردید. این ادعای بحث برانگیز توجه علاقمندان رمز ارزها و رسانه‌ها را به خود جلب کرد. پس از آن این ایده که صدور تتر منجر به رشد قیمت بیت کوین می‌شود توسط برخی معامله‌گران به عنوان نشانه‌ی صعودی در نظر گرفته می‌شود. همچنین این تحقیقات در دعاوی مربوط به دستکاری بازار توسط بیتفینکس و تتر مورد استفاده قرار گرفت. تتر همواره چنین ادعاهایی را بی‌پایه و اساس قانونی خوانده است.

تحقیقات جدید می‌گوید: قیمت بیت کوین در واکنش به اخبار قانون‌گذاری‌های شفاف صعود می‌کند

محققان فکر می‌کنند که قیمت بیت کوین با توجه به تنظیم مقررات واضح افزایش می‌یابد، همانطور با ممنوعیت‌های دولتی کاهش می‌یابد. آنها دریافته‌اند که در حقیقت بازار کریپتو به‌صورت عمومی نسبت به اخبار آیین‌نامه‌های واضح واکنش مثبت نشان می‌دهند.

محققان چه یافته‌اند؟

در یک مقاله کاری که در تاریخ ۱۸ آوریل توسط مؤسسه جهانی Dallas Federal Reserve  منتشر شده است، قیمت بیت کوین و در کل رمزارزها در نسبت با اعتبارشان به مقررات واکنش نشان می‌دهند. درحالی‌که گزارش‌های خبری مبنی بر ممنوعیت‌های دولت در زمینه رمزارزها باعث افت قیمتشان می‌شود، وقتی این قوانین شفاف باشند، بازارها جهش می‌یابند. در این مقاله آمده است: «در مقطع کنونی، مقامات سراسر جهان برای تأثیرگذاری مقرراتی دارند.»

چرا رمزارزها به مقررات اهمیت می‌دهند

نویسندگان مقاله در تحلیل اینکه چرا قیمت رمزارزها که در بلاک‌چین‌های بدون مرز فعالیت می‌تواند متأثر از اقدامات دولتی باشد، نشان می‌دهند که احکام داخل و خارج از کشور، و همچنین احکام مؤسسات سنتی برای کاربران رمزارزها مهم هستند:

«چرا رویدادهای خبری در مورد مقررات ملی چنین تأثیر مهمی بر روی رمزارزها دارند؟ بخشی از تفسیر ما این است که رمزارزها در فرایند تبدیل شدنشان به یک رمزارز به موسسات قانونی تکیه می‌کنند.»

آیا بیت‌کوین طلای دیجیتال است؟

اگر برای هر دوره زمانی اخبار مربوط به بیت‌کوین را دنبال کرده باشید، به احتمال زیاد از این روایت اطلاع دارید که این رمزارز به نوعی « طلای دیجیتال » است. این ایده به این دلیل در اذهان جا افتاده است که این سرمایه‌ دارای خصوصیات بنیادی مشابه‌ طلاست – هر دو سرمایه غیرمتمرکز و کمیاب‌اند و به سختی تولید می‌شوند، توسط یک مقام مرکزی کنترل نمی‌شوند، در سطح جهانی پذیرفته شده و قابل انتقال به غیرند و از همین رو انتظار می‌رود بیت‌کوین در گذر زمان از نظر مقدار و قیمت با طلا برابری کند.

با توجه به نظرات شعبه بانک فدرال مرکزی مستقر در کانزاس، هنوز حتا برای اشاره به این روایت خیلی زود است. در حقیقت، شعبه بانک مرکزی در گزارشی که اخیراً مورد توجه جامعه کریپتو قرار گرفته اعلام کرده است: بیت‌کوین دارایی امنی نیست. در یادداشتی که هفته گذشته در تاریخ ۱۵ آوریل منتشر شد، بانک مرکزی فدرال رزرو کانزاس سیتی ادعا کرد که بیت‌کوین به طور قطع یک پناهگاه امن نیست و و ریسک‌هایی که به دارندگان‌اش تحمیل کرده است بسیار بیشتر از طلا بوده است. این شعبه بانک مرکزی به داده‌های بلومبرگ استناد می‌کند که نشان می‌دهد بیت‌کوین در دوره‌های پرتنش بازار، در یک همبستگی مثبت با شاخص S&P 500 و در سطح ۵٪ عمل می‌کند.

از طرف دیگر، در دوره های بحرانی، اوراق خزانه داری ۱۰ ساله و قیمت طلا با همبستگی منفی با S&P 500 عمل کرده اند که نشان می دهد BTC به وضعیت امن خود نرسیده است.

تحلیلگران می‌گویند: به هر حال بیت‌کوین بخرید

با وجود اینکه بیت‌کوین هنوز تبدیل به طلای دیجیتال نشده است، تحلیلگران می‌گویند که با در نظر گرفتن چشم‌اندازی کلان، بیت‌کوین خریداری کنید. به عنوان مثال، آرتور هیز، مدیرعامل BitMEX، در یک پست وبلاگی اظهار کرد که فکر می‌کند سرمایه‌گذاران باید بیت کوین و طلا را برای تغییر رژیم پولی و به صورت مداوم خریداری کنند، چون به دلیل سهولت سیاست‌های بانک مرکزی ، پول به راحتی به‌دست می‌آید.

رشد استفاده از بات‌ها و الگوریتم‌های معاملاتی در بحبوبه‌ی شیوع کرونا

بر اساس گزارش‌های منتشر شده توسط خبرگزاری رویترز، داده‌های جدید حاکی از آن است که روز به روز بر محبوبیت بات‌ها و الگوریتم‌های معامله‌گری در بازارهای ارزی افزوده می‌شود. گفتنی است این پدیده نه از نوسانات شدید این بازارها که از شرایط کنونی حاکم بر زندگی مردم از جمله قرنطینه ناشی می‌شود.

آصف رزاق، یکی از مدیران ارشد شرکت BNP Paribas می‌گوید:

اکثر مردم در زمانی که بازار با نوسانات شدید روبه‌رو است، سراغ معاملات الگوریتمی نمی‌روند و استفاده از آن‌ها را به دیگران توصیه نمی‌کنند.

او در ادامه افزوده است:

با این حال، در شرایط ویژه کنونی که جهان با همه‌گیری کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، شاهد خلاف این واقعه هستیم. آن‌طور که آمار و ارقام به دست آمده نشان می‌دهد، حجم معاملات الگوریتمی و ماشینی ما روزانه به طور متوسط با ۱۵۰ الی ۲۰۰ درصد رشد روبه‌رو شده است. صراحتا اعتراف می‌کنم که هیچ‌گاه انتظار این میزان رشد را نداشتیم.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بخشی از این افزایش به دشواری‌های دورکاری معامله‌گران و مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازمی‌گردد. از این رو آن‌ها به این سو سوق یا‌فته‌اند که بخشی از فرایند‌های کاری خود را با استفاده از بات‌ها و الگوریتم‌ها خودکار کنند.

برای مثال، استفاده از الگوریتم‌های FX در پلتفرم‌های گلدمن سکس در ماه مارس با افزایش ۵۰ درصدی نسبت به میانگین ۳۰ روزه مواجه شده است. گفتنی است مدیران ارشد بانک‌های دویچه بنک، سوسیته ژنرال و جی‌پی مورگان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که آن‌ها نیز شاهد رشد چندبرابری استفاده از بات‌های معامله‌گری بوده‌اند.

استفاده احتمالی شماری از آمریکایی‌ها از بسته‌ی حمایت مالی خود برای خرید رمزارزها

برایان آرمسترانگ، مدیرعامل صرافی رمزارزی کوین بیس، نموداری را منتشر کرده که نشان می‌دهد بخش کوچکی از آمریکایی‌ها از کمک حمایتی مالی دریافتی از دولت آمریکا برای خرید ارزهای رمزپایه استفاده کرده‌اند.

آرمسترانگ در توییتی به تاریخ ۱۷ آوریل نوشته است که میزان واریزها و خریدهای انجام شده در صرافی کوین بیس به ارزش ۱۲۰۰ دلار (دقیقا برابر با مبلغ واریزی دولت به حساب خانوارها) بیش از ۴ برابر افزایش داشته است. اگرچه این این توییت به صراحت به این امر صحه نمی‌گذارد؛ اما موقعیت شغلی آرمسترانگ در صرافی کوین بیس می‌تواند مهر تاییدی بر داده‌های آن باشد.

افزایش میزان سپرده‌ها و خریدهایی به ارزش ۱۲۰۰ دلار همزمان با واریز کمک مالی دولت به حساب خانوارها، این گمانه را تقویت می‌کند که عده‌ای از شهروندان آمریکا بسته‌ی کمک‌معیشت دریافتی از دولت را مستقیما صرف خریداری رمزارزها کرده‌اند.

stimulus 1

گفتنی است بسته‌های کمک مالی توسط دولت ایالات متحده به بسیاری از شهروندان این کشور اختصاص داده شده تا بتوانند با اثرات سوء اقتصادی ناشی از شیوع کرونا راحت‌تر کنار بیایند.

در بحبوحه‌ی همه‌گیری کرونا بسیاری از کسب‌وکارهای تولیدی از جمله آن دسته از کسب‌وکارهای مرتبط با حضور مشتریان از جمله رستوران‌ها و سینماها تعطیل شده‌اند تا از شیوع بیشتر بیماری کووید ۱۰ جلوگیری شود. مقارن با این تعطیلی گسترده، بسیاری از نیروهای کار، درآمد خود را از دست داده و خانه‌نشین شده‌اند.

خرید بیت‌کوین با چک‌های حمایتی و انگیزشی دولت آمریکا

آمریکایی‌ها از کمک‌های حمایتی و انگیزشی دولت برای خرید بیت‌کوین استفاده می‌کنند. اگرچه در نتیجه همه‌گیری کووید-۱۹ و اظهارات سازمان جهانی بهداشت درباره این بیماری، قیمت بیت‌کوین در ماه گذشته به شدت کاهش پیدا کرد اماعلاقه به کریپتو در میان مردم از بین نمی‌رود. در واقع بعضی از مردم آمریکا با چک‌های انگیزشی‌یی که دولت آمریکا برای حمایت از افراد در قرنطینه به آنها اعطا کرد، بیت‌کوین یا انواع دیگر رمزارزها را می‌خرند.

به نظر می رسد تغییرات سریع و تند و تیز قیمت بیت‌کوین نوعی ابزار بازاریابی برای این سرمایه دیجیتال به حساب آمده است و صرافی‌های زیادی با افزایش قیمت در اواسط ماه مارس افزایش چشمگیر تعداد و فعالیت حسابهایشان را گزارش کردند.

علاوه بر این پیش‌بینی می‌شود در ماه آینده تعداد تولید بیت‌کوین در هر ده دقیقه نصف شود و همین موضوع افراد را برای خریدن بیت‌کوین مشتاق‌ می‌کند.

یکی از مدیرعاملان صنعت از اتفاق پیش رو به عنوان «طوفانی تمام و عیار» برای بیت‌کوین یاد کرده است. در حالی که Chamath Palihapitiya، مدیر اجرایی سابق فیسبوک اعلام کرده است که در حال حاضر حتا احتمال افزایش یک بیت‌کوین می‌تواند میلیون‌ها دلار ارزش داشته باشد.

با این بازار و شرایط اقتصادی آشفته و هیجانات و حرف و حدیث‌ها پیرامون نصف شدن میزان تولید بیت‌کوین، تعداد زیادی پست در ردیت منتشر شده است که کاربران آن ادعا می‌کنند از چک‌های انگیزشی‌شان استفاده کرده‌اند تا رمزارز بیشتری بخرند. داده‌ها و اطلاعات موجود هم تأیید می‌کند که صرفاً‌ یک ادعا نبوده است.

صدور مجوز برای ورود یک صندوق پوششی ۱۰ میلیارد دلاری به عرصه معاملات آتی بیت کوین

یکی از رازآلودترین و در عین حال سودآورترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری جهان، اکنون چراغ سبز مقام‌های نظارتی را برای ورود به بازار معاملات آتی بیت کوین به دست آورده است.

در گزارشی به تاریخ ۳۰ مارس، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا موسوم به SEC تایید کرده که صندوق سرمایه‌گذاری مدالیون (Medallion) متعلق به گروه سرمایه‌گذاری رنسانس تکنولوژیز (Renaissance Technologies) می‌تواند به عرصه در حال رشد معاملات آتی بیت کوین ورود کند.

بنابر آنچه در گزارش‌ها آمده، مدالیون، امکان دسترسی به معاملات تسویه‌ی نقدی سی ام ای گروپ (CME Group)، یکی از دیرپاترین ارائه‌دهندگان معاملات آتی بیت کوین را فراهم خواهد کرد.

در اعلامیه‌ی مدالیون آمده است:

صندوق سرمایه‌گذاری مدالیون اکنون مجوز ورود به معاملات آتی بیت کوین را دریافت کرده است و گروه رنسانس می‌تواند به طور محدود به قراردادهای آتی تسویه‌ی نقدی معامله شده در سی ام ای دسترسی پیدا کند.

پیش‌تر گروه سرمایه‌گذاری رنسانس سروصدای زیادی در رسانه‌ها به‌پا کرده بود؛ چرا که این این صندوق موفق شده به‌رغم نوسانات شدید و طاقت‌فرسای بازارهای سنتی در بحبوحه‌ی شیوع کرونا به سود سالانه‌ی ۲۴ درصدی دست پیدا کند.

بنابر آنچه شماری از سرمایه‌گذاران با وال استریت ژورنال در میان گذاشته‌اند، در ماه مارس که حتی شاهد سقوط ۶۰ درصدی بهای بیت کوین در یک روز بودیم، صندوق رنسانس توانست ۹.۹ درصد سود برای مالکان خود به ارمغان بیاورد.

افزایش جست‌ و جو برای هالوینگ بیت‌کوین! آیا رشد قیمت در پیش است؟

افزایش جستو جو برای هالوینگ بیت‌کوین!

هالوینگ بیت‌کوین کمتر از ۲۰ روز دیگر اتفاق خواهد افتاد. ۱۲ می ۲۰۲۰ زمان نصف شدن پاداش استخراج در شبکه بیت‌کوین است. پیش‌بینی‌ها در رابطه با اتفاقات بعد از هالوینگ در بیشترین مقدار ممکن است. جست‌جو برای عبارت bitcoin halving در گوگل رکورد زده است و امتیاز ۱۰۰ را در ترندهای گوگل درطول هفته گذشته کسب کرده است. در بیست و چهار ساعت گذشته نیز جست‌و‌جو برای این عبارت نمره ۹۰ را از ۱۰۰ کسب کرده است.

هر چهار سال و یا هر ۲۱۰ هزار بلاک شبکه ای که ساتوشی ناکاموتو ابداع کرده است، یک کاهش به نصف (هالوینگ یا هاوینگ) را برای پاداش استخراج تجربه می‌کند. زمانی که استخراج کنندگان هش بلاک‌ها را استخراج می‌کنند، با مقداری بیت‌کوین تازه پاداش دریافت می‌کنند اکنون پاداش استخراج هر بلاک  عدد بیت‌کوین ۱۲ تازه متولد شده است که قرار است در تاریخ ۱۲ ماه می این مقدار به ۶.۲۵ عدد کاهش پیدا کند.

این راه حل ساتوشی برای جلوگیری از تورم بیش از حد بیت‌کوین بوده است. اکنون نرخ تورم بیت‌کوین ۳.۶ درصد در سال است که بعد از هالوینگ به ۱.۸ درصد کاهش خواهد یافت.

علت افزایش جست و جو برای عبارت bitcoin halving شاید این باشد که کاربران رمز ارزها می‌خواهند بدانند جه اتفاقی برای شبکه بعد از هالوینگ رخ خواهد داد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که بیش از نیمی از استخراج کنندگان انتظار دارند قیمت بیت‌کوین پس از هالوینگ افزایش پیدا کند. برخی افزایش قیمت تا ۱۲.۵۰۰ دلار را نیز برای بیت‌کوین پیش‌بینی کرده اند.

بایننس فیوچر پیروز میدان پس از پنجشنبه سیاه

بیتمکس BitMex سومین صرافی بزرگ دنیای رمز ارزها در حال از دست دادن بازار خود به نفع بازار صرافی بایننس Binanace است.

همه چیز از پنجشنبه سیاه در ماه مارس شروع شد. از آن روز تاکنون هر روز از سهم بازار صرافی BitMex کاسته می‌شود. به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف و به نقل از گروه تحقیقاتی Coin Metrics از زمان سقوط بزرگ قیمت در این صرافی هم تعداد و هم حجم مبادلات با کاهش پیوسته رو به رو شده است.

از آن زمان تاکنون بازوی معاملات آتی بیت‌کوین صرافی بایننس،  Binance Futures هر روز کاربران بیشتری را به خود جذب می‌کند و حجم مبادلات در آن افزایش مستمری را نشان می‌دهد.

مطابق با گزارش منتشر شده توسط Coin Metrics، صرافی بایننس پیروز بزرگ سقوط بزرگ در پنجشنبه سیاه بوده است. طبق گزارشات، حجم مبادلات آتی بیت‌کوین برای ۲۴ ساعت گذشته در صرافی بایننس به رقمی بالغ بر ۲.۸ میلیارد دلار رسیده است. این رقم برای صرافی Huobi تقریبا ۲.۴ میلیارد و برای BitMex حدود ۲.۱ میلیارد دلار است.

گفتنی است که سپرده گذاری بیت‌کوین در صرافی BitMex پس از پنجشنبه ۱۲ مارس ۴۰ درصد کاهش داشته است.

نویسنده کتاب قوی سیاه، مردم را به استفاده از رمزارزها دعوت می‌کند

نسیم نقولا نجیب طالب، نویسنده، آماردان و تحلیلگر ریسک لبنانی-آمریکایی است که آثارش بر مسائل تصادفی بودن و احتمال و عدم قطعیت متمرکز است. کتاب قوی سیاه او، که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، در ارزیابی ساندی تایمز به عنوان یکی از ۱۲ کتاب اثرگذار بعد از جنگ جهانی دوم توصیف شده‌است.

طالب در توییتی، دنبال‌کنندگان خود را به استفاده از رمزارزها تشویق کرده است. پیش‌تر بانک لبنان (Bank of Lebanon) مشتریان خود را ملزم کرده بود که بهای حوالجات ارزی خارجی را به ارز محلی پرداخت کنند و این بهانه‌ای شد تا طالب، به شهروندان لبنانی توصیه کند به ارزهای رمزپایه روی بیاورند. گفتنی است پوند لبنان، نیمی از ارزش خود را از ماه اکتبر از دست داده است و بانک‌ها به طور فزاینده‌ای در حال اعمال قوانین سخت‌گیرانه بر مراودات مالی هستند. طالب پیش‌تر هم بارها در سخنرانی‌های خود پای بیت کوین و دیگر رمزارزها را به میان کشیده بود. او در دسامبر گذشته در کنفرانسی در هند گفته بود:

من بسیار خوشحالم در زمانه‌ای زندگی می‌کنم که ارزهای رمزپایه وجود دارند.

talib tweet

طالب نویسنده آثاری پرفروش است و استاد دانشگاه‌های بسیاری بوده ‌است. او هم‌اکنون استاد مهندسی ریسک در مدرسه مهندسی تندن دانشگاه نیویورک است. او هم چنین در زمینه فاینانس ریاضی، تجارت در وال استریت، مشاوره سرمایه‌گذاری فعالیت کرده‌است. او شاغل در زمینه‌ی مالیه ریاضیاتی، مدیر صندوق پوشش ریسک، مدیر دادوستدگر با ابزار مشتقه نیز بوده، و هم‌اکنون به عنوان مشاور علمی یونیورسا اینویستمنتس فعالیت می‌کند.

صنعت

با وردپرس صرافی غیرمتمرکز رمز ارزها راه‌اندازی کنید!

انکوباتور استارتاپ بلاک چین Draper Goren Holm ادعا می‌کند اولین صرافی غیرمتمرکز رمز ارز (DEX) را با یک افزونه برای نرم‌افزار مدیریت وبسایت وردپرس، راه‌اندازی کرده است. طبق اطلاعیه این افزونه آسانترین راه برای راه‌اندازی صرافی رمز ارزها برای هر شخصی است. تیم دراپر، سرمایه‌گذار خطرپذیر رمز ارزها، در اینباره گفت:

«هم‌اکنون نه تنها مهندسان بلکه هر شخصی می‌تواند صرافی غیرمتمرکز رمز ارز خود را با وردپرس ایجاد کند.»

با این افزونه وبسایت‌ها می‌توانند روی سایت خود یک صرافی غیرمتمرکز ایجاد کنند و به کاربرانشان امکان دهند تا لیستی از رمز ارزها، توکن‌ها و ارزهای دیجیتال پایدار را مبادله کنند و صاحب وبسایت نیز از کارمزد خدماتش بهره ببرد.

این افزونه از API صنعت غیرمتمرکز مالی Totle استفاده می‌کند. با استفاده از این سرویس API، افزونه بهترین قیمت در اکوسیستم DeFi را می‌یابد. به گفته‌ی آلون گورن، هم‌بنیانگذار Draper Goren Holm در مورد انتخاب وردپرس توضیح داد:

«۳۵ درصد وبیسایت‌‌های جهان با وردپرس ایجاد شده‌اندو بی‌تردید این راحت‌ترین و نیرومندترین ابزار برای توسعه‌ی یک وبسایت توسط افراد جامعه است.»

خرید بلیط با استفاده بیت‌کوین در بزرگترین آژانس بلیط‌فروشی آسیا

Future.Travel آژانس خرید آنلاین بلیط ویتنامی خرید بلیط با استفاده بیت‌کوین را از طریق شبکه لایتنینگ پشتیبانی می‌کند. در طی این فرایند بیت‌کوین به واحد پول محلی تبدیل می‌شود. بنابر اعلامیه ۲۰ آوریل، Future.Travel برای فعال کردن پرداخت‌های بیت‌کوین مبتنی بر شبکه لایتنینگ، با شرکت Neutronpay مستقر در کانادا همکاری می‌کند. این شرکت به Future.Travel پلتفرم تجاری چند ارزی خود را ارائه می‌دهد. با  این گزینه جدید یکپارچه‌سازی، زمان پردازش معاملات بیت‌کوین در بیشتر موارد ظاهراً به سه تا چهار ثانیه کاهش می‌یابد.

از بین بردن کلاهبرداری، کاهش زمان پردازش معاملات

در کل، Future.Travel بیش از شش سال است که از پرداخت های بیت‌کوین پشتیبانی می‌کند و اخیراً سایر رمزارزها مانند (Litecoin (LTC) ، Bitcoin Cash (BCH و اتریوم (ETH) را به روش‌های پرداخت آنلاین خود اضافه کرده است. این شرکت اظهار داشت که این روش، امکان کلاهبرداری آنلاین را از بین می‌برد. دیوید واتسون، مدیر کل Future.Travel، اظهار داشت: «شبکه لایتنینگ گام بعدی برای کاهش هزینه‌ و زمان است.»

تمایل صنعت توریسم به کریپتو افزایش می‌یابد

صنعت توریسم که پیش از همه‌گیری کووید-۱۹ یکی از بزرگترین صنایع جهان بود، همواره به فناوری‌های نوظهور و به‌ویژه رمزارزها علاقه نشان داده است.

در نوامبر گذشته، شرکت هواپیمایی آلمانی Hahn Air با همکاری با Winding Tree پلتفرم غیرمتمرکزی در صنعت مسافرتی، اقدام به صدور بلیط در بلاک‌چین کرد.

Travala، سرویسی که به کاربران خود امکان می‌دهد هزینه‌های اقامت خود را با ارز دیجیتال بپردازند، به‌طور پیوسته گزینه‌های مربوط به پرداخت با رمزارز خود را گسترش داده است. تراوالا در ژانویه به Cointelegraph گفت: «خوب است بدانید که با رزرو کردن و پرداخت‌های مبتنی بر رمزارزها، از مشکلات معمول پرداخت به روش‌های سنتی و کلاهبرداری‌ها جلوگیری می‌کنید.»

غول تبلیغات ژاپن تولیدکنندگان محتوا را به استفاده از بلاک‌چین ترغیب می‌کند

تولیدکنندگان محتوا در برنامه‌های پخش محبوب در ژاپن، به زودی می‌توانند به لطف Dentsu و Kadosawa، کارهای خود را راحت‌تر انجام دهند. مطابق مقاله‌ای از روزنامه Nikkei در تاریخ ۲۰ آوریل، دنتسو (Dentsu) با آزمایشگاه‌های تحقیقاتی Kadokawa Ascii و دیگران همکاری کرده است تا نسخه مقدماتی و آزمایشی طرح خود را برای تولیدکنندگان مستقل محتوا راه‌اندازی کند. اهداف این طرح آزمایشی کسانی هستند که درباره ده کامیک محبوب ژاپنی -مانگا- در برنامه‌های زنده صحبت می‌کنند.

مشکلات حق کپی رایت در بین متخصصین تولید محتوا

سازندگان ویدیو در یوتیوب و سایر اپلیکیشن‌های محبوب با این مشکل درگیرند که ویدیوهایشان بعد از بازه‌یی کوتاه در اثر استفاده‌ی حتی خیلی کوتاه از کارهای هنری اورجینال دارای حق کپی رایت، از این برنامه‌ها حذف می‌شوند. در ژاپن اما هنگامی که صحبت از ویدیوهای تفسیری مانگا می‌شود، برخی قوانین مربوط به حق کپی رایت را نقض می‌کنند. هدف Dentsu و Kadokawa این است که با استفاده از بلاک‌چین، مشکلات مربوط به کپی رایت را برای افرادی که از پخش زنده (livestream) استفاده می‌کنند، آسانتر کنند. هدف ثانویه این طرح افرادی هستند که با استفاده از اپلیکیشن‌هایی که قابلیت پخش زنده دارند در مورد مانگا اظهار نظر می‌کنند، و هدف سوم افرادی هستند که ویدیوهای تفسیری درباره مانگا را به زبان‌های خارجی ترجمه می‌کنند.

Jyunichi Suzuki، نماینده Dentsu گفت: «ما می‌خواهیم کار طرفداران را که قبلاً به عنوان یک بازار مشروع ارزش‌گذاری نشده بود یکپارچه کنیم».

دولت ژاپن همچنین نسبت به مدیریت تولیدکنندگان محتوا با استفاده از فناوری بلاک‌چین ابراز علاقه کرده است. وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت برنامه‌ای را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد تا طی آن ۵۰ میلیون ین، تقریباً ۴۶۰،۰۰۰ دلار، در اختیار شرکت‌هایی با ابتکارات مشابه قرار گیرد.

پاسپورت ایمنی بلاک چینی به بازگشایی امن اقتصاد کمک خواهد کرد

coronavirus test covid 19 810x524 1

Oracle و شرکت متخصص در صدور گواهینامه‌ و ردیابی داده‌های بلاک چینی Vottun وارد همکاری شدند تا یک پاسپورت سلامت دیجیتال ایجاد کنند. این پاسپورت سلامت دیجیتال به کارمندان در قرنطینه کمک می‌کند تا به محل کار خود بازگردند. این پاسپورت ایمنی توسط Vottun  ایجاد شده و وضعیت ایمنی افراد را روی بلاک چین ثبت می‌کند تا به راحتی قابل بررسی باشد.

به گفته‌ی روهان هال، مدیر ارشد اجرایی Vottun این پاسپورت ایمنی در هر زمان توسط یک گوشی موبایل که بتواند QR کد را بخواند قابل تائید است. اطلاعات ثبت شده تغییرناپذیر هستند و سیستم به راحتی با استفاده از موبایل قابل استفاده است.

این فناوری در حال حاضر با کمک PwC در اسپانیا مورد استفاده قرار گرفته است. طبق گزارش Vottun در ایالات متحده نیز مذاکرات اولیه با CDC و مدیر موسسه‌ی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی انجام شده است.

این سیستم همچنین به ردیابی افرادی که در معرض تماس با بیماران کرونایی قرار گرفتند هم کمک شایانی می‌کند. بدین ترتیب، بازگشایی اقتصاد و پایین آوردن نرخ مبتلایان آسانتر و عملی‌تر خواهد بود.

توسعه‌ی یک اپلیکیشن بلاک چینی برای کمک به دولت‌ها در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

شرکت‌ها و پژوهشگران برای مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا دست به دامان فناوری بلاک چین شده‌اند. درعین حال، نگرانی‌ها در مورد تاثیرات این رویکرد بر حریم خصوصی و آزادی‌های مدنی افراد رو به فزونی گذاشته است.

در اسپانیا محققانی از موسسه تحقیقات زیست‌پزشکی سالامانکا، دانشگاه سالامانکا و پژوهشکده هوش مصنوعی دست به دست یکدیگر داده‌اند تا با استفاده از یک اپلیکیشن جدید ساخته‌شده به کمک هوش مصنوعی و بلاک چین، روند رشد و تکامل ویروس کرونای جدید را ره‌گیری کنند.

خوان مانوئل کورچادو و خاویر پریتو که تیم گرداننده‌ی این پروژه را راهبری می‌کنند در مصاحبه‌ای با موسسه IEEE گفته‌اند که هدف آن‌ها از راه‌اندازی این پروژه، ارائه اطلاعات حیاتی به پزشکان و سایر متخصصان بهداشت در سراسر جهان است تا آن‌ها بتوانند در نبرد علیه شیوع بیماوری کووید ۱۹ به پیروزی دست یابند. علاوه بر این، اپلیکیشن یاد شده به گونه ای طراحی شده است که می‌تواند در اجرای طرح‌های فاصله‌گذاری اجتماعی،‌ قرنطینه و سایر قوانین محدودکننده حکومتی به دولت‌ها کمک کند.

مدیر بلندپایه‌ی یک بانک فرانسوی: دلار آمریکا، اساسی‌ترین پناهگاه برای ذخیره‌ی دارایی است

هواداران بیت کوین بر این باورند که این رمزارز، پناهگاهی امن برای در امان نگاه داشتن دارایی‌ها از توفان بحران‌ها و نوسانات اقتصادی است؛ اما وقتی که در میانه‌های ماه مارس با شیوع کرونا، تمامی شاخص‌های بازارهای سنتی به رنگ قرمز درآمد، بیت کوین و دیگر رمزارزها نیز برخلاف آنچه تصور می‌شد، دچار افت قیمت شدند.

در این گیرودار حتی طلا نیز از افت قیمت، بی‌نصیب نماند و بهای این فلز گران‌بها نیز همگام با سایر دارایی‌ها کاهش پیدا کرد. اکنون پس از گذشت بیش از یک ماه از سقوط تاریخی بازار رمزارزها، این دارایی‌های نوپدید بخشی از ارزش خود را بازیافته‌اند؛ با این حال، مدیر بانک کردیت اگریکوله (Crédit Agricole) یکی از برجسته‌ترین بانک‌های فرانسوی و بزرگترین بانک شرکتی جهان، بر این باور است که در حال حاضر، دلار آمریکا، امن‌ترین پناهگاه برای ذخیره دارایی‌ها است.

والنتین مارینوف، مدیر کردیت اگریکوله و رئیس گروه راهبردی G10 FX می‌گوید:

دلار، اصلی‌ترین پناهگاه برای ذخیره‌ی دارایی‌ها بوده و هست. در روزهای اخیر، شاهد نشانه‌هایی از بازگشت دلار به مسیر پرقدرت پیشین بوده‌ایم.

مارینف در ارزهای G10 متخصصی چیره‌دست است. گفتنی است G10 باشگاه ۱۰ ارز برتر جهان است؛ ارزهایی که پرمعامله‌ترین پول‌های رایج جهان به شمار می‌روند. در میان این ارزها نام دلار آمریکا، یورو و پوند استرلینگ به چشم می‌خورد. مارینف در مصاحبه با شبکه‌ی خبری CNBC گفته است که افزایش متقاضیان بیمه‌ی بیکاری در ایالات متحده در کوتاه‌مدت منجر به ریسک گریزی سرمایه‌گذاران خواهد شد. در این میان، دلار آمریکا می‌تواند گزینه‌ای امن برای و قابل اعتماد برای سرمایه‌گذاران باشد.

ردیابی تخم‌مرغ‌ها از مزرعه تا بشقاب با فناوری بلاک‌چین

خریداران تخم‌مرغ در ایالات متحده اکنون می‌توانند تخم‌مرغ‌های خریداری‌ شده از فروشگاه‌های محلی را از مزرعه تا بشقاب خود ردیابی کنند. Farmers Hen House یک شرکت توزیع تخم‌مرغ، با همکاری Bchable ، استارتاپی در حوزه بلاک‌چین، به مشتریان اجازه می‌دهد تا تخم‌مرغ‌های خود را از طریق این زنجیره تأمین دنبال کنند. این پروژه، در عصری که مصرف‌کنندگان بطور فزاینده‌ای نگران سلامت مواد غذایی‌شان هستند، به دنبال پر کردن شکاف موجود بین کشاورزان و خریداران است.

از خلال این همکاری، Farmers Hen House اکنون تخم‌مرغ‌های خود را در کارتن‌هایی با کد QR به فروش می‌رساند. پس از اسکن این کد QR، مصرف‌کنندگان می‌توانند جزئیات مربوط به تخم‌مرغ‌ها را ببینند. جزئیاتی مانند اینکه تخم‌مرغ‌ها در چه روزی برداشت شده‌اند، از کدام مزرعه و در کجا تهیه و بسته‌بندی شده‌اند و جزئیات مربوط به تولیدکنندگان از جمله گواهینامه‌های آنها را به نمایش می‌گذارد.

این شرکت در بیانیه مطبوعاتی خود با اعلام همکاری جدیدش اظهار داشت: «ما می‌خواهیم شکاف بین کشاورزان و مشتریان خود را پر کنیم، زیرا می‌دانیم که شناخت و اعتماد نسبت به محل‌هایی که مواد غذایی را تهیه می‌کنند، رضایت زیادی برای مشتریانمان به همراه دارد. به همین دلیل است که ما تصمیم گرفتیم از اولین شرکت‌هایی باشیم که از فناوری بلاک‌چین برای ارائه حداکثر شفافیت به مشتریان خود استفاده می‌کنند.»

شکایت ریپل Ripple از یوتیوب!

شکایت ریپل Ripple از یوتیوب!

شرکت ریپل Ripple و مدیر اجرایی آن برادگارلینگ هاوس علیه یوتیوب درخواست شکایتی را مطرح کرده اند.

یوتیوب که یکی از زیر مجموعه‌های گوگل است، متهم شده که در رابطه با حذف ویدئوهای کلاهبرداران که به طور خاص به شهرت و آبروی کمپانی Ripple و مدیر اجرایی آن آسیب می‌زنند، اهمال کاری می‌کند.

در این درخواست شکایت آمده است که شرکت ریپل و آقای گارلینگ هاوس در حال صدمه دیدن و از دست دادن شهرت مناسب اجتماعی خود هستند. تاثیرات فیلم‌های مجرمانه و غیر مستند در یوتیوب بر برند و شهرت آنها مستقیم است.

در یکی از این ویدئوها آقای گارلینگ هاوس در حال مصاحبه است و متنی زیرنویس می‌شود که از تماشاگران می‌خواهد برای مشارکت مبلغی بین ۲ هزار تا ۵۰۰ هزار توکن XRP ارسال کنند. این ویدئو به آنها اطمینان می‌دهد که کمپانی ریپل برای آنها ۲۰ هزار الی ۵ میلیون XRP برخواهد گرداند.

این یکی از فعالیت‌هایی است که باعث شده آقای گارلینگ هاوس دست به شکایت بزند.

“آنها سال گذشته ۱۵ میلیارد دلار از تبلیغات سرمایه جذب کرده اند. میخواهید به من بگویید که آنها بودجه کافی برای مانیتورینگ و نظارت بر محتواها را ندارند؟”

یکی از مدیران یوتیوب نیز در واکنش به این اظهارات گفته بود که آنها سواستفاده از پلت‌فرم خود را بسیار جدی قلمداد می‌کنند و سعی می‌کنند سریع واکنش نشان دهند!

توزیع و مبادله انرژی برق مازاد با پروژه بلاک‌چینی Power Ledger

با سقوط بهای معاملات آتی نفت در ایالات متحده شرکت‌های بلاک‌چینی بر روی پروژه‌های سبز تر و و سازگارتر با محیط زیست تمرکز کرده‌اند.

شرکت استرالیایی Power Ledger با یکی از بزرگترین شرکت‌های توسعه‌دهنده‌ در شهر  Perth در غرب استرالیا قرار داد امضا کرده است. به موجب این قرارداد قرار است طی سه سال پلت‌فرم بلاک‌چین محور  تبادل انرژی خورشیدی برای ساکنین محلی در دسترس قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف، در تاریخ ۲۲ آوریل شرکت Power Ledger و  Nicheliving اعلام کرده اند که این پلت‌فرم ابتدا برای ۶۲ آپارتمان در منطقه Inglewood اجرایی خواهد شد. ده برنامه توسعه‌ای نیز در منطقه شهری Perth جزو برنامه‌های آتی آنها خواهد بود.

این سیستم برای ساکنین این آپارتمان‌ها و به منظور  تامین برق مصرفی آنها منابع انرژی ۱۰۰ درصد تجدید پذیر فراهم خواهد کرد. این شرکت برای تامین منابع انرژی مورد نظر از سلول‌های خورشیدی استفاده خواهد کرد. میکرو گریدهایی برای ذخیره انرژی در مواقع لزوم نیز در نظر گرفته شده است. بلاک‌چین شرکت Power Ledger نیز مصرف ساکنین را ثبت خواهد کرد و پلتفرم مبادلاتی آن راه را برای مبادله انرژی مازاد ساکنین فراهم می‌کند.

هدف از اجرای این پروژه بهینه سازی فرآیند توزیع و بهبود ساختار تامین برق مصرفی ساکنین است.

مردم از کریپتو بیشتر برای خرید لباس و مواد غذایی استفاده می‌کنند تا مواد مخدر

نتایج یک نظرسنجی در میان افرادی که با حوزه کریپتو آشنایی دارند از تقابل واضح بین ادراک عمومی از خرید با کریپتو و آنچه در واقعیت اتفاق می‌افتد، حکایت دارد.

در یک نظرسنجی که توسط شرکت تحقیقاتی Visual Objects منتشر شده، مشخص شده است که خرید مواد غذایی و پوشاک متداول‌ترین موارد استفاده برای رمزارزهاست. این یافته‌ها تفاوت معنی‌داری بین تلقی عمومی و واقعیت استفاده از رمزارزها را نشان می‌دهد. بسیاری از کسانی که تنها با رمزارزها آشنایی مختصری داشتند در پاسخ به سؤالات این نظرسنجی گفته‌اند بیشترین موارد استفاده از رمزارزها تجارت و فعالیت‌های غیرقانونی بوده است.

داده‌های این نظرسنجی از ۹۸۳ پاسخ دهنده در ایالات متحده که با ارز دیجیتال آشنا بودند جمع‌آوری شده است و ۱۲۰ نفر دیگر که سابقه خرید و استفاده از کریپتو را داشته‌اند. نتیجه نظرسنجی اولیه از کسانی که صرفاً با رمزارزها آشنایی داشتند، حاکی از آن است که این افراد فکر می‌کنند، مواد مخدر و سهام بیشترین موارد استفاده از رمزارزهاست. ۴۰٪ از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که با حدس بالا رفتن قیمت رمزارزها آنها را خریداری کرده‌اند و پس از آن خریدهای غیرقانونی (۳۰٪) و لوازم الکترونیک (۲۳٪) قرار داشتند. کمترین گزینه‌ها مربوط به پوشاک و املاک و مستغلات با ۱۵ درصد و خرید مواد غذایی با ۱۴ درصد بود.

نظرسنجی - کوین ایران

گرچه تنها ۱۶٪ از پاسخ‌دهندگان سابقه سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارز را داشته‌اند اما داده‌های به دست آمده در نظرسنجی Visual Objects از شرکت‌کنندگانی که از کریپتو به جای پول رایج استفاده می‌کنند، نشان داد واقعیت کاملاً مغایر با انتظارات و طرز تلقی عمومی است.

Screen Shot 1399 02 02 at 10.27.45

در میان شرکت‌کنندگانی که از رمزارزها استفاده می‌کردند، مواد غذایی در صدر لیست متداول‌ترین خریدهای انجام شده با رمزارزها ۳۸٪ ، پس از آن لباس ۳۴٪ و خرید به امید بالا رفتن قیمت ۲۹٪ از میزان کل پاسخ‌ها را به خود اختصاص دادند. مواد مخدر و سلاح گرم به ترتیب با ۱۱٪ و ۱۵٪ کمترین میزان استفاده را کسب کردند.

مؤسسات خیریه کریپتو ، جهان بر علیه کووید-۱۹ متحد می‌شود

مؤسسات خیریه کریپتو هم با سایر ارکان جامعه علیه کووید-۱۹ متحد شده‌اند. بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ همه افراد را در سرتاسر جهان در معرض قرار داده است و هیچ صنعت و گروهی از این ویروس کشنده مصون نیست. دولت‌های سراسر جهان در ارائه کمک و امداد به مردم خود شرکت می‌کنند. صنعت کریپتو نیز از این قافله عقب نمانده است. در واقع صنعت کریپتو در صدر مشارکت برای جمع‌آوری وجوه و استفاده از فناوری بلاک‌چین برای انتقال کالاهای حمایتی و انجام ضروریات بوده است.

رهبری باینانس و همراهی BitMEX

باینانس اولین صرافی کریپتو بود که با پروژه « Binance for Wuhan» به این بیماری همه‌گیر واکنش نشان داد و برای کمک به مبارزه با این ویروس در چین متعهد به اهدای لوازم پزشکی به ارزش ۱.۴ میلیون دلار شد. پس از همین کار، بنیاد خیریه باینانس ، بنیاد خیریه Binance ، کمپین «Crypto Against COVID» را که قصد داشت ۵ میلیون دلار کمک مردمی جمع کند، به راه انداخت. در زمان انتشار این خبر، Binance  ۶۵ فقره کمک مالی با مجموع ۳۷۸.۵۸ بیت‌کوین معادل ۲.۶۷۰.۸۹۵ دلار دریافت کرده است.

به دنبال باینانس، HDR Global Trading Limited، اپراتور پلتفرم معاملاتی BitMEX، نیز مبلغ ۲.۵ میلیون دلار کمک را برای مبارزه با ویروس کرونا اختصاص داد.

شبکه بازی‌های گروهی کره‌جنوبی پلتفرم نرم‌افزاریِ مبتنی بر بلاک‌چین راه‌اندازی کرد

شبکه بازی‌های گروهی کره‌جنوبی GameTalkTalk یک پروژه بلاک‌چین برای علاقه‌مندان به بازار عرضه کرده است که سه ویژگی جدید را از جمله جایزه‌های جدید ارائه می‌دهد.

شرکت پشتیبان  GameTalkTalk یک پروژه بلاک‌چین را برای گیمرها در نظر گرفته است. این پلتفرم جدید شامل رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر پاداش DApp، یک پلتفرم بازی همتا به همتا و یک تبادل کالای دیجیتالی است.

شرکت Vinetree، شرکت پشتیبان GameTalkTalk، از پروتکل لودنا (Ludena Protocol) را در تاریخ ۲۰ آوریل خبر داد و گفت در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، کاربران در سرتاسر جهان قادر به دریافت دارایی‌های دیجیتالی داخل برنامه خواهند بود. این جوایز در قالب ستاره‌هایی و در نتیجه انجام دادن مأموریت‌های داخل بازی و نصب بازی‌های جدید به کاربران اعطا خواهد شد.

از این ستاره‌ها می‌توان برای خرید مواردی مانند کارت‌های هدیه، امکانات درون بازی و محصولات ملموس استفاده کرد.

این برنامه اطلاعات مربوط به رفتار کاربر مانند تجربه بازی‌های موبایل، پول صرف‌شده در بازی های نصب‌شده و میزان بازی کردن کاربران را جمع‌آوری خواهد کرد که متعاقباً برای مطابقت‌های بعدی با بازیکنان استفاده خواهد شد.

علاقه به فناوری بلاک‌چین در سازندگان بازی‌های جهانی رو به افزایش بوده است، به ویژه با توجه به اینکه تعدادی از بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین به دلیل ادامه همه‌گیری کووید-۱۹ با استقبال بیشتر کاربران مواجه شده‌اند.

دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین به بیش از ۷۵۰۰ واحد در سراسر جهان افزایش یافت!

دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین - کوین ایران

تعداد دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین در سراسر جهان نسبت به سال گذشته بیش از ۷۰ درصد افزایش یافته است. اکنون بیش از ۷۵۰۰ دستگاه خودپرداز بیت‌کوین در سراسر جهان وجود دارد و این از رشد ادامه‌دار صنعت کریپتو در جهان خبر می‌دهد.

آمار و ارقام Coin ATM Radar، وبسایتی که دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین را ردیابی می‌کند، حاکی از افزایش ۷۰ درصدی این دستگاه‌ها از حدود ماه آوریل است. با توجه به گزارشات این سایت، تنها در سال ۲۰۲۰، تقریباً ۱۲۰۰ دستگاه خودپرداز جدید بیت‌کوین در سراسر جهان نصب شده است. درحالیکه از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ تقریباً چهار سال طول کشید تا ۲۰۰۰ دستگاه خودپرداز بیت‌کوین بتوانند در سراسر جهان نصب و فعال شوند.

ایالات متحده با ۵۴۰۰ دستگاه خودپرداز با بیش از ۷۰٪ سهم بازار جهانی در این کشور همچنان بر این صنعت حاکم است. کانادا با ۷۲۱ (۹.۵٪)، انگلستان با ۲۷۹ دستگاه (۳.۷٪) و اتریش با ۱۳۷ (۱.۸٪) ایالات متحده را در رده‌بندی جهانی دنبال می‌کنند.

همانطور که انتظار دارید، دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین در آمریکای شمالی بیشترین طرفدار را دارد، درحالیکه اروپا در مجموع ۱۶٪ از سهم بازار را به خود اختصاص داده است، آمریکای جنوبی ۰.۶ ٪ و آسیا ۱.۷ درصد. در آسیا هنگ‌کنگ با ۵۶ دستگاه خودپرداز بیش از یک سوم بازار منطقه را در دست دارد.

قانون‌گذاری

مقررات جدید انجمن STO ژاپن درباره دارایی‌های دیجیتال به زودی اجرایی می‌شود

انجمن Japan Security Token Offering در تاریخ ۲۰ آوریل اعلام کرد که دستورالعمل‌های جدیدی را برای محافظت از دارایی‌ها و حفظ حریم خصوصی مشتریان ارائه داده است. انجمن پیشنهادات امنیتی توکن ژاپن (JSTOA) به تازگی دستورالعمل‌هایی در مورد چگونگی تفکیک دارایی‌های مشتریان و حقوق انتقال مستندات الکترونیکی را منتشر کرده است. این انجمن دستورالعمل‌ها را به اصلاحات در مورد اسناد مالی و تبادل مالی کشور (FIEA)، تصویب‌شده توسط مجلس نمایندگان ژاپن نسبت می‌دهد و از اول ماه مه اجرا می‌کند.

در جلسه‌ای که کارمندان و هیئت مدیره حضور داشتند، این انجمن قوانینی را برای حقوق انتقال الکترونیکی سوابق و مدیریت دارایی‌های مشتری تنظیم کرد. JSTOA دارایی‌های مشتریان را به صورت جداگانه و یک بار در ماه با حسابداران و بازرسان معتبر را بررسی می‌کند.

علاوه بر این، این انجمن خواستار توضیحات واضح‌تری از معاملات دارایی‌های دیجیتالی به مشتریان سالخورده و افرادی که در معرض خطر کلاهبرداری هستند، شد.

اجرای قوانین کریپتو به زودی

قوانین جدید برای رمزارزها در ژاپن به زودی به اجرایی می‌شوند. قوانین FIEA و خدمات پرداخت (Payment Services Act) که هر دو تجدیدنظری در قوانین مالی موجودند، از ماه مه اجرایی می‌شوند.

دفتر مرکزی JSTOA که در توکیو مستقر است در اکتبر سال ۲۰۱۹ برای پشتیبانی از توسعه توکن‌های امنیتی، حصول اطمینان از رعایت قوانین و حمایت از سرمایه‌گذاران راه‌اندازی شد. این انجمن توسط شرکت‌های بزرگ مالی در کشور مانند Nomura، Rakuten،SBI ، Monex و دیگران حمایت می‌شود.

بانک مرکزی هلند آماده است که نقش رهبری در رابطه با یوروی دیجیتال را ایفا کند

مقررات جدید انجمن STO ژاپن - کوین ایران
مقررات جدید انجمن STO ژاپن – کوین ایران

بانک مرکزی هلند می‌خواهد محل شروع تحقیقات عملی در رابطه با ارزهای دیجیتال بانک مرکزی CBDCs در اتحادیه اروپا باشد.

به گزارش خبرگزاری کوین تلگراف، در گزارش ۴۵ صفحه‌ای منتشر شده در ۲۱ آوریل بانک مرکزی هلند DNB اعلام آمادگی کرده است که می‌تواند نقش رهبری کشورهای ناحیه یورو برای ایجاد و آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی اتحادیه اروپا و همچنین ارز دیجیتال خود را ایفا کند.

انتظار می‌رود یوروی دیجیتال پرداخت‌های برون مرزی را سرعت بخشد و از هزینه تراکنش‌ها برای کشورهای عضو بکاهد.

در کشور هلند تقریبا دو سوم تراکنش‌های مالی دیجیتالی هستند و استفاده از پول‌های کاغذی و انواع سکه‌ها در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری یافته است. بر همین اساس بانک مرکزی هلند معتقد است که وظیفه آنها ایجاد مدل‌های جدید پولی است که شهروندان با استفاده از آنان راحت‌تر باشند.

گسترش پاندمی کرونا ویروس نیز اگرچه باعث به تعطیلی کشاندن اکثر واحدهای صنفی در هلند شده است، اما فروشگاه‌های باز اکنون از تحویل پول نقد خود داری می‌کنند. این خود باعث تشدید احساس نیاز به ایجاد یوروی دیجیتال شده است.

استخراج

میکروبی تی از عرضه‌ی سه ماینر جدید بیت کوین خبر داد

میکروبی‌تی (MicroBT)، سازنده‌ی دستگاه‌های استخراج که رقابت شانه به شانه‌ای با بیت‌مین دارد، سه دستگاه جدید را معرفی کرده است.

ژیانبین چن، معاون ارشد عملیات میکروبی‌تی، روز گذشته طی کنفرانسی آنلاین گفت که سه دستگاه یادشده عبارتند از: واتسماینر M30s پلاس، M30s پلاس پلاس و M31s پلاس.

چن می‌گوید که بازار سخت‌افزار استخراج وارد عصری جدید به نام ۳X شده است. مصرف کم، پایداری بالا و یک سال گارانتی خدمات، سه ویژگی جدید دستگاه‌های تازه از راه رسیده میکروبی‌تی است.

پیش‌تر میکروبی‌تی گفته بود که نرخ مصرف انرژی خانواده‌ی دستگاه‌های واتسماینر M30 می‌تواند کمتر از ۵۰ وات بر تراهش باشد. هرچه این نسبت کمتر باشد، حاشیه‌ی سود استخراج‌گران بیت کوین بیشتر می‌شود.

در رویدادی که دیروز برگزار شد، چن جزئیاتی را نیز از آمار فروش میکروبی‌تی در اختیار رسانه‌ها قرارداد. وی گفت:

میکروبی‌تی توانسته ۶۰۰ هزار دستگاه از واتسماینر M20 را در سال ۲۰۱۹ به فروش برساند. این شرکت همچنین در سال ۲۰۱۸ موفق به فروش ۳۰۰ هزار دستگاه از سری واتسماینر M3 شده است.

چن می‌گوید آمار فروش حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۳۵ درصد از کل توان رایانشی شبکه‌ی بیت کوین بر دوش دستگاه‌های ساخت این شرکت بوده است. این عدد در سال ۲۰۱۸ تنها ۹ درصد بوده است.

دستگاه‌های جدید واتسماینر پیش از وقوع سومین هاوینگ بیت کوین در میانه‌های ماه مه ۲۰۲۰ روانه‌ی بازار خواهند شد.

امنیت و کلاهبرداری

آلودگی بیش از ۷۰۰ کتابخانه‌ی زبان برنامه‌نویسی روبی به بدافزار سرقت بیت کوین

یک شرکت فعال در حوزه‌ی امنیت سایبری کشف کرده که بیش از ۷۰۰ کتاب‌خانه‌ی زبان برنامه‌نویسی روبی (Ruby) به بدافزار سرقت بیت کوین آلوده هستند.

شرکت ریورسینگ‌لبز (ReversingLabs) مستقر در کمبریج ماساچوست، روز پنچ‌شنبه طی یادداشتی وبلاگی یافته‌های خود را منتشر کرده است. پیش‌تر نیز در ماه فوریه این شرکت اعلام کرد بود که هکرها اقدام به بارگذاری فایل‌های مخرب در یک برنامه‌ی مدیریت بسته به نام RubyGems می‌کنند که در واقع بستری برای آپلود و به اشتراک‌گذاری پچ‌های به‌روزرسانی برای این نرم‌افزار است.

آن‌طور که پیداست هکرها سعی داشته‌اند توسعه‌دهندگان را با استفاده از ترفندی به نام typosquatting به دانلود بدافزاری مخرب هدایت کنند. گفتنی است افراد مهاجم در این ترفند از بارگذاری برنامه‌های مخرب دارای تشابه اسمی با برنامه‌های عادی استفاده می‌کنند. در این روش، چند نویسه از نام یک فایل تغییر داده می‌شود، به این امید که یک توسعه‌دهنده فریب بخورد و به‌طور اشتباه، برنامه‌ی جعلی را بارگذاری کند و به این ترتیب، به طور ناخواسته، امکان دسترسی به سیستم خود را در اختیار هکر قرار دهد.

بنابر اطلاعات به دست آمده توسط ریورسینگ‌لبز، بدافزار مخرب یاد شده، قطعه کدی را اجرا می‌کند و این قطعه کد با ایجاد یک حلقه‌ی بی‌نهایت تلاش می‌کند محتویات حافظه‌ی کلیپ‌بورد کاربر را ضبط کند. در نهایت، این بدافزار، تغییر مسیر تمامی تراکنش‌های رمزارزی بالقوه را به کیف پول‌های موردنظر هکرها دنبال می‌کند.

شواهد نشان می‌دهد که این هکرها در نهایت نتوانسته‌اند به‌رغم به کار بستن زیرکانه‌ترین ترفندها به هدف خود برای سرقت بیت کوین دست پیدا کنند.

سناتور جمهوری خواه سابق، متهم ردیف اول پروژه اسکم رمز ارزی

سناتور جمهوری خواه سابق، متهم ردیف اول پروژه اسکم رمز ارزی

دادگاه فدرال در تگزاس برای سناتور سابق ایالت واشنگتون به اتهام رهبری یکی از پروژه‌های اسکم در دنیای رمز ارزها، پروژه  Meta one قرار وثیقه صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف، قاضی رابرت پیتمن بعد از شنیدن گزارش کمیسیون بورس و اوراق بهادار حکم درخواست قرار وثیقه برای سناتور جمهوری‌خواه پیشین ایالت واشنتگن آقای دیوید اشمیت و همکار نزدیکش رابرت دونالپ را صادر کرده است. این جلسه به علت شیوع بیماری کرونا ویروس به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شده بود. نیکل باودلر متهم ردیف سوم در این پروژه رمز ارزی اسکم است که دادگاه برای او قرار وثیقه صادر نکرده است.

صدور این قرار وثیقه بخشی از پروژه کمیسیون بورس و اوراق بهادار جهت بررسی پروژه  Meta one است. این پروژه که توسط دیوید اشمیت رهبری می‌شد، به سرمایه‌گذاران خود وعده داده بود که ۱ میلیارد دلار پشتیبان مالی این پروژه در صنعت هنرهای زیبا سرمایه‌گذاری می‌شود. این پروژه اما هیچ کارکرد واقعی نداشت. در اواسط ماه مارس دادگاه اموال رمز ارزی این پروژه را بلاک کرد و طرح شکایت از مدیران آن را پایه‌ریزی نمود. تا آن زمان اما آنها ۴.۳ میلیون دلار سرمایه از مردم جمع کرده بودند.

https://coiniran.com/?p=38377
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x