ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۲۳ تا ۳۰ فروردین؛ شرکت‌های نفت و گاز بازیگران جدید صنعت استخراج رمز ارزها خواهند بود!

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

به روایت آمار عرصه‌ی رقابت بیت کوین و اتریوم هر روز تنگ‌تر می‌شود

طبق گزارش شرکت تحلیل بلاک چین Messari، کل ارزش انتقالی روزانه شبکه‌ی اتریوم (ETH) و بیت کوین (BTC) به هم نزدیک شده‌ و در روز ۱۲ آوریل به حدود ۱.۵ میلیارد دلار رسیده است. مقدار ارزش منتقل شده روی اتریوم شامل رمز ارز اتر (ETH) و دیگر رمز ارزهای پایدار همچون تتر (USDT) است که توسط این بلاک چین پشتیبانی می‌شوند.

2020 04 16 104210 min

در نتیجه‌ی عملکرد شبکه‌ی بیت کوین در ماه جولای ۲۰۱۹ ارزش تراکنش‌های روزانه‌ی بیت کوین به ۳ میلیارد دلار و بالاترین سطح تاریخی رسید. ارزش تراکنش‌های روزانه‌ی اتریوم نیز در دسامبر ۲۰۱۸ حدود ۱۱۵ میلیون دلار بود و این مقدار با رشدی پیوسته در حال حاضر به حدود ۱.۵ میلیارد دلار رسیده است.

تعداد معاملات در هر ثانیه در  شبکه‌ی اتریوم نیز از بیت کوین پیشی گرفته است. هرچند این اولین بار نیست که چنین اتفاقی می‌افتد چرا که در زمان اوج قیمت سال ۲۰۱۷ نیز تعداد تائید تراکنش در هر ثانیه به ۴.۷ رسید. این معیار از ۱۲ ماره مارس نزولی بوده و اکنون شبکه تنها ۳ تراکنش در هر ثانیه پردازش می‌کند. این درحالیست که تعداد تراکنش‌های تائید شده در شبکه‌ی اتریوم در هر ثانیه در زمان نگارش این خبر معادل ۱۵ می‌باشد.

2020 04 16 104247 min

همچنین به نظر می‌رسد توسعه‌دهندگان کار روی بلاک چین اتریوم را ترجیح می‌دهند؛ هرچند که هر دو شبکه به تعداد کافی توسعه‌دهنده‌ی اصلی دارند. از ۷ ماه مارس میانگین تعداد توسعه‌دهندگان ماهانه‌ی اتریوم ۹۹ نفر بوده و این تعداد برای بیت کوین ۴۷ نفر بوده است. در مقیاسی وسیع‌تر تعداد توسعه‌دهندگانی که هر ماه به توسعه‌ی کدهای اتریوم کمک می‌کنند ۲۱۶ و این تعداد برای بیت کوین حدود ۵۰ نفر است.

توسعه یک موتور نظارتی در اکسپلورر Etherscan

یکی از معروف ترین اکسپلوررهای شبکه اتریوم، Etherscan درحال ایجاد یک ابزار نظارتی و مانیتورینگ است که توسط آن می‌توان فعالیت‌های غیرقانونی را در شبکه اتریوم ردیابی نمود.

اتر اسکن Etherscan به زودی ولت‌های مشکوک به امور مجرمانه را در بلاک لیست خود قرار خواهد داد. کاربران اتراسکن با استفاده از  ETHProtect خواهند توانست بررسی کنند که موجودی واریز شده برای آنها از امور مجرمانه و فعالیت‌های غیرقانونی منتج نشده باشد.

به گزارش خبرگزاری دی‌کریپت و مطابق با این توسعه، زمانی که تراکنش‌ها مارک می‌شوند، کاربران خواهند توانست سلامت منبع ارسالی این تراکنش‌ها را ارزیابی کنند. زمانی که منبع ارسالی آنها یکی از کیف‌پول‌های آلوده باشد، آنها با یک پرچم قرمز مواجه خواهند شد. پرچم قرمز رنگی که به کاربران هشدار می‌دهد منبع ارسالی آنها در رابطه با فعالیت‌های غیر قانونی بوده است. مانند زمانی که از اتریوم‌های سرقت شده توسط UpBit برای آنها ارزی ارسال شده باشد.

این آدرس‌های مارک شده با پوشش قرمز رنگ امکان دسترسی کاربران به اطلاعات منبع ارسال شده را فراهم می‌کنند. اینکه از چه منبعی ارسال می‌شوند، در کجا نگهداری شده اند و در چه تعدادی ارسال و دریافت شده اند.

اتر اسکن از زمان تاسیسش یعنی در سال ۲۰۱۵ یکی از اصلی‌ترین و پر کاربرترین منابع جست‌و جو تراکنش‌های ثبت شده در بلاک‌چین اتریوم است. نگرانی جامعه رمز ارزها در رابطه با به فروش رساندن ارزهای سرقت شده و بدست آمده از فعالیت‌های مجرمانه در کنار محبوبیت اتراسکن تیم توسعه دهنده را برآن داشت تا این افزونه جدید را توسعه دهند.

“روزانه گزارش‌های مردمی فراوانی از کاربران خود مبنی بر فعالیت‌های مشکوک در شبکه دریافت می‌کنیم. تیم کارشناسی ما این اطلاعات را ارزیابی می‌کنند و اطلاعات آنها به دیتا بیس ما اضافه می‌شود.”

این بخشی از بیانیه منتشر شده توسط اتراسکن است. آنها همچنین تاکید کرده اند که کاربرانی که آدرس‌های آنها به لیست سیاه اضافه می‌شود نیز می‌توانند درخواست تجدید نظر بدهند.

به هر صروت اتراسکن Etherscan در حال توسعه یک موتور نظارتی برای ردیابی رمز ارزهای مشکوک است. هدف آنها کاهش فعالیت‌های مجرمانه و جلوگیری از خرج کردن آسان رمز ارزهای سرقت شده در شبکه اتریوم است.

سروصدای تازه در جامعه‌ی NEM بخاطر مرخصی شش ماهه رئیس بنیاد

پس از آنکه الکساندرا تینسمن، رئیس بنیاد NEM، تصمیم خود را برای مرخصی شش ماهه‌ی با حقوق اعلام کرد، بخشی از این جامعه شروع به اعلام نارضایتی خود کردند. او دلیل تصمیم خود را مشکلات جدی سلامتی‌اش اعلام کرد.

بنیاد NEM روز هشتم آوریل اعلام کرد برنامه‌هایی برای بازطراحی پروژه‌های عملیاتی‌اش دارد. این طرح شامل یکی کردن سه نهاد عملیاتی جدا است. قرار است سه نهاد سرمایه‌گذاری خطرپذیر NEM، نهاد معامله‌گری NEM و نهاد نرم‌افزاری ‌NEM تحت عنوان NEM Group ادغام شوند. برخی از اعضای جامعه از تصمیمات گرفته خوشحال‌اند و برخی دیگر ناراضی. یکی از افراد ناراضی خطاب به تینسمن نوشت:

«یک مرخصی با حقوق به کسی داده می‌شود که ۱۰ تا ۲۰ سال برای شرکتش خدمت کرده باشد. یک مرخصی با حقوق شش ماهه برای یک سال مدیریت توهین به ذینفعانی مانند من است.»

یکی دیگر از کاربران ناراضی NEM گفت:

«بنیاد NEM در بیش از یکسال گذشته پیشرفت قابل قبولی نداشته است و حالا رئیس آن درخواست مرخصی با حقوق شش ماهه می‌کند؟ این کوین بدترین عملکرد را در میان پرتفولیوی من داشته. متاسفم که چنین اتفاقی برای این پروژه‌ی قدرتمند می‌افتد.»

این در حالیست که تینسمن نارضایتی‌های ایجاد شده را ترول‌های جامعه و تخریبی از طرف سایر پروژه‌ها دانست. او گفت این مرخصی با حقوق به دلیل مشکلات جدی سلامتی‌اش بوده؛ موضوعی که در سال ۲۰۱۸ موجب نیاز فوری به جراحی قلب برای وی شد. وی ادامه داد:

«من ۱۴ ساعت در روز و هفت روز هفته را به مدت دو سال کار کرده‌ام. این برای یک انسان ممکن نیست که بتواند شیوه‌ی زندگی خود را داشته باشد در حالیکه رهبر یک سازمان غیرمتمرکز جهانی‌ست.»

بازطراحی تازه‌ی اعلام شده از جنبه‌های غیرتمرکزگرایی هم بازبینی شدند. تینسمن خاطر نشان کرد لزوم تکامل در صنعتی که با سرعت در حال تغییر و تکامل است، انسجام بیشتر در عملیاتی کردن پروژه‌های روزانه می‌باشد.

NEM Group توسط دیوید شاو، عضو سابق هیئت مدیره‌ی شرکت ارتباطات از راه دور Energis و مدیرعامل Cable and Wireless Americas اداره خواهد شد.

با میکس نت Nym ترافیک اینترنت شما کاملا غیرقابل ردگیری خواهد بود

استارتاپ سوئیسی Nym Technologies از عموم مردم دعوت کرده در فاز جدید تست پلتفرم میکس‌نت شرکت کنند. میکس‌نت یک زیرساخت حریم خصوصی‌ست که وعده می‌دهد از کاربرانش در برابر نظارت گسترده به طور پیشرفته محافظت کند. این درحالیست که دولت‌های سراسر جهان با ادعای مبارزه با ویروس همه‌گیر کووید ۱۹ قدرت خود را گسترش می‌دهند.

کاربران دعوت شده‌اند نودهای مختلط در تست نت Nym  را اجرا کنند و یک شبکه‌ی جهانی تشکیل دهند که با مخلوط کردن داده‌ها یهر کاربر با سایر کاربران، الگوها و کلان داده‌ها در اینترنت را مخفی کند. NYM ادعا می‌کند برخلاف Tor و VPN ها، میکس نت می‌تواند حتی آژانس امنیت ملی را که بصورت منفعل بر کل شبکه نظارت می‌کند را نیز شکست دهد.هری هالپین، مدیرعامل این شرکت توضیح می‌دهد:

«با NYM می‌توانید آزادانه ارتباط برقرار کنید بدون آنکه ترافیک اینترنت شما در کلان داده‌ نمایش داده شود. با توجه به گسترش ویروس کرونا این موضوع بیش از پیش حیاتی به نظر می‌رسد.»

او در ادامه گفت ممکن است بازگشت به سطح حفظ حریم خصوصی پس از همه‌گیری کرونا بسیار دشوار باشد. مردم باید برای حفظ آزادی‌های شخصی خود دست به دست هم دهند و مبارزه کنند.

تست نت Nym در طول سال ۲۰۲۰ طی سه مرحله اجرایی می‌شود. مرحله‌ی اول میکس نت و تنظیم گره‌های عمومی است. به دنبال آن تائیدکننده‌ها اضافه می‌شوند تا میکس نت کاملا غیرمتمرکز شود. در آخرین مرحله نیز کسانیکه میکس نودها را راه‌اندازی می‌کنند و داده‌های دیگر کاربران را مخلوط می‌کنند پاداش خواهند گرفت.

همچنین، میکس نت Nym به هر بلاک چینی که مایل باشد از این خدمات حریم خصوصی پیشرفته استفاده کند اجازه‌ی پیوستن به شبکه خواهد داد. ECC، سازنده‌ی رمز ارز متمرکز بر حریم خصوصی زیکش (ZEC) هم که به عنوان آزمایش‌کننده‌ی اولیه دعوت شده است اعلام کرد:

«ECC معتقد است حریم خصوصی یک لایه‌ی اساسی برای دفاع از کاربران رمز ارزهاست.»

بازار

بهای بیت کوین در خطر سقوط به زیر ۶ هزار دلار

روز گذشته، بهای بیت کوین (BTC) به زیر ۶۹۰۰ دلار سقوط کرد و در زمان نگارش این مطلب، شاخص قیمت این رمزارز پیشتاز بازار در تلاش است تا خود را در محدوده‌ی ۶۸۰۰ دلار تثبیت کند.

پیش‌تر ون دی پاپ، یکی از تحلیلگران سرشناس گفته بود که ۶۹۰۰ دلار یک سطح مهم برای حفظ قیمت بیت کوین است و سقوط به زیر این سطح می‌تواند آغازگر یک روند معکوس باشد.

وی اظهار داشته است:

آخرین محدوده‌ی حمایت صعودی در بازه‌ی قیمتی ۶۷۵۰ تا ۶۸۰۰ دلار است. اولین نشانه ضعف با از دست دادن سطح حمایت ۷۲۰۰ دلار آشکار شد. با این حال، از دست دادن بازه حمایت ۶۷۰ تا ۶۸۰۰ دلار می‌تواند جرقه افت بیشتر بهای بیت کوین را روشن کند و به سقوط حجم معاملات بینجامد.

با توجه به افزایش دو برابری بهای بیت کوین از تاریخ ۱۳ مارس، به نظر می‌رسد که در کوتاه‌مدت، وقوع یک روند معکوس، محتمل باشد.

btc chart

بنابر گفته‌های ون دی پا، سقوط به زیر محدوده‌ی حمایت بعدی در بازهی ۶۷۵۰ تا ۶۸۰۰ دلار می‌تواند منجر به حرکت شاخص به محدوده‌ی حمایت ۵۸۰۰ دلار شود و روند نزولی بیشتری را در پی داشته باشد.

با افت تدریجی بهای بیت کوین در روز گذشته، اغلب آلت کوین‌ها نیز شاهد اصلاحی جزئی در قیمت خود بودند. اتر (ETH) افتی ۲.۰۹ درصدی را تجربه کرد، بیت کوین کش (BCH) شاهد کاهش ۳.۴۲ درصدی بهای خود بود و در نهایت چین لینک (LINK) نیز ۴.۶۵ درصد از ارزش خود را از دست داد.

هم‌اکنون، مجموع ارزش بازار رمزارزها به ۱۹۴.۹ میلیارد دلار رسیده است و بیت کوین با در اختیار داشتن سهمی ۶۴.۲ درصدی طلایه‌دار این بازار است.

۳۳ درصد کاهش در موجودی بیت‌کوین‌های صرافی Bitfinex در مدت یک ماه

بیت‌کوین‌های بیت‌فینکس، صرافی مشهور، در ۴ هفته‌ی گذشته ۶۶۰۰۰ عدد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری Cointelegraph، این صرافی در ۱۷ مارس، ۲۰۰۱۴۰ عدد بیت‌کوین داشته که این مقدار در ۱۳ آوریل یعنی تقریبا یک ماه بعد، ۳۳ درصد افت داشته و به‌ ۱۳۴۰۹۱ رسیده است. این کاهش شدید مشابه با تجربه‌ی BitMEX است که بعد از سقوط نیمه‌ی مارس یک افت ۳۸ درصدی را در دارایی‌های بیت‌کوین خود داشته است. به تازگی یک روند کلی میان کاربران وجود داشته که دارایی‌های دیجیتال خود را از صرافی‌ها بیرون می‌کشند. البته بسیاری از صرافی‌ها کاهش‌های بسیار جزیی داشته اند. حتی صرافی Poloniex، در همین دوره توانسته است موجودی بیت‌کوین خود را ارتقا دهد.

در حالی که این صرافی، Bitfinex، خروج جمعی بیت‌کوین را تجربه کرده، از طرفی سپرده‌های اتریوم آن در همین مدت، بیش از ۱۰۰۰۰۰ عدد افزایش داشته است. اگر چه با تبدیل به دلار، این افزایش در موجودی اتریوم فقط ۱۵ درصد از کاهش در بیت‌کوین را جبران می‌کند.

به نظر می‌رسد که ترکیبی از عوامل در این روند دخالت دارند. اول، کاربران صرافی انتظار دارند که قیمت بیت‌کوین به خاطر نزدیک شدن به هالوینگ افزایش یابد و به همین دلیل بیت‌کوین‌های خود را برای یک نگه‌داری بلندمدت بهتر از صرافی‌ها بیرون می‌کشند. ثانیا، شاید این نوعی از تغییر کیفیت باشد که کاربران دارایی‌های خود را از صرافی‌ها با سابقه و اعتبار ناکافی به آن‌هایی که تصور می‌کنند قابل اعتمادتر هستند، منتقل می‌کنند.

افت شدید حجم معاملات آتی بیت کوین در صرافی‌های CME و ‌‌‌‌‌‌‌Bakkt

طی ماه اخیر میلادی، حجم معاملاتی آتی بیت کوین در دو صرافی معتبر سی ام ای گروپ و بکت با کاهش بی‌سابقه‌ای مواجه شده است.

بنابر تحقیقات انجام گرفته توسط پایگاه خبر بلاک کریپتو، حجم متوسط روزانه CME در ماه مارس با افتی ۵۰ درصدی به ۲۴۲ میلیون دلار رسیده؛ در حالی که این شاخص در ماه فوریه، برابر با ۴۹۳ میلیون دلار بوده است.

حجم متوسط روزانه‌ی Bakkt نیز با کاهشی ۳۸.۷ درصدی از ۲۶.۹۴ میلیون دلار در ماه فوریه به ۱۶.۵۱ میلیون دلار در مارس رسیده است.

1

بهره‌ی باز یا تعداد قراردادهای آتی باز هر دوی این صرافی‌ها نیز طی ماه مارس شاهد روندی نزولی بوده است.

2

بهره‌ی باز صرافی CME پس از دستیابی به رکورد ۳۳۸ میلیون دلاری در ۱۴ فوریه در ماه مارس با افتی قابل توجه به ۱۲۷ میلیون دلار رسیده است. بهره‌ی باز صرافی Bakkt نیز از ۱۹ میلیون دلار در ۱۴ فوریه به ۴.۶ میلیون دلار در مارس رسیده است.

ارزش کل بازار مالی غیرمتمرکز بار دیگر از یک میلیارد دلار گذشت

ارزش توکن‌ها در پروتکل‌های صنعت مالی غیرمتمرکز یا DeFi بار دیگر از یک میلیارد دلار فراتر رفت. طبق داده‌های DeFiMarketCap بیش از ۲۴۶ پروژه‌ی فعال در این حوزه مشغول به کار هستند. با سقوط بازار رمز ارزها در ماه مارس  که موجب ایجاد بحران نقدینگی در پروژه‌ی MakerDAO (MKR) نیز شد، ارزش کل این صنعت به زیر یک میلیارد دلار سقوط کرده بود.

طبق داده‌های DeFiMarketCap بیش از ۵۰ درصد سهم این بازار در دست سه توکن Maker با ۲۸ درصد، 0x (ZRX) با ۱۶ درصد و Synthetix Network Token (SNX) با ۱۱ درصد می‌باشد. توکن‌های این صنعت همبستگی بالایی با هم نشان می‌دهند و تنها چهار توکن از ۱۰۰ توکن برتر بیش از ۵ درصد در ۲۴ ساعت گذشته نوسان داشته‌اند.

Defi Pulse تخمین می‌زند ۷۰۳.۳ میلیون دلار دارایی در پروتکل‌های DeFi قفل شده است و بنابراین توکن‌های DeFi در مجموع سی درصد بیش از ارزش دارایی تحت مدیریت‌شان معامله می‌شوند. جالب است بدانید MakerDao مالک ۴۹ درصد کل دارایی قفل شده است. DeFi Pulse همچنین تخمین می‌زند سه پروتکل Maker, Synthetix و Compound حدود ۷۶ درصد کل دارایی‌های قفل شده معادل ۵۳۶ میلیون دلار را در اختیار دارند. تعداد پروژه‌های DeFi ارائه‌دهنده‌ی خدمات وام‌دهی طی یکسال گذشته رشد چشمگیری داشته است. همچنین، یک سوم معاملات این فضا نیز در شبکه‌ی اتریوم انجام می‌شود.

اولین صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین در بورس کانادا لیست شد

مدیر صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین (BTC) کانادایی ۳iQ پس از سه تلاش و کش و قوس قانونی موفق شد وارد بورس اوراق بهادار تورنتو (TSX) شود. این صندوق بیت کوینی با ۱.۵ میلیون سرمایه و با نماد QBTC.U در کلاس A بورس تورنتو لیست شد. هر سهم این صندوق در زمان نگارش این خبر حدود ۱۱ دلار معامله می‌شود.

این یک اتفاق تاریخی‌ست چرا که اولین بار است یک صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوینی وارد یک بورس اوراق بهادار عمومی می‌شود. دو قلوهای Winklevoss متولیان این صندوق بیت کوینی هستند.

TSX بزرگترین بورس سهام کاناداست و بیش از ۹۷ میلیارد دلار معامله بصورت ماهانه در این بورس معامله صورت می‌گیرد. شاخص‌های قیمتی استفاده شده در این صندوق توسط شرکت‌های داده‌ی CryptoCompare و VanEck Europe ارائه شده است.

۳iQ در سال ۲۰۱۲ تاسیس شده و به عنوان مدیر سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و مدیر پرتفولیو نیز فعالیت می‌کند.

مدیر ارشد یک بنگاه مالی: پول نقد، بدترین گزینه برای سرمایه‌گذاری است

ریو دالیو، یکی از روسای بنگاه سرمایه‌گذاری بریج واتر اسوشیت (Bridgewater Associates) طی مصاحبه‌ای با TED از پول نقد به عنوان مکانی ناامن برای نگاه‌داری ثروت یاد کرده؛ هرچند نامی از بیت کوین به عنوان یک دارایی جایگزین به میان نیاورده است.

وی در تاریخ نهم آوریل طی گفت‌وگویی با کوری هژام از TED گفته است:

فکر نکنید که پول نقد می‌تواند یک سرمایه‌گذاری ایمن باشد.

دالیو با اشاره به دلار آمریکا می‌گوید:

پول نقد یک سرمایه‌گذاری اغواکننده است؛ زیرا نوسان آن‌چنانی ندارد، اما دست‌کم سالیانه ۲ درصد از ارزش آن کاسته می‌شود.

با شیوع گسترده‌ی ویروس کرونا و فلج شدن اقتصادهای جهانی، تمامی بازارها با هر شکل و اندازه‌ای با کاهش ارزش مواجه شده‌اند و به سوی استفاده از وجه نقد سوق یافته‌اند.

دالیو می‌گوید:

می‌توان ادعا کرد که پول نقد، همیشه بدترین نوع سرمایه‌گذاری است.

با این حال، دالیو در اظهارات خود از بیت کوین به عنوان یک جایگزین مناسب برای سرمایه‌گذاری نامی به میان نیاورده است.

استخراج

شرکت‌های نفت و گاز بازیگران جدید صنعت استخراج رمز ارزها خواهند بود!

shutterstock 704809378 1280x720 1

استخراج بیت کوین (BTC) همواره با اتهام مصرف زیاد انرژی به باد انتقاد گرفته شده است. با این حال ماری بنت راه‌حلی ارائه داده است که به کمک آن می‌توان ضایعات بخش نفت و گاز را کاهش داد و از این ضایعات در استخراج بیت کوین بهره برد. او در تاریخ ۱۵ آوریل در وبلاگش نوشت که سال گذشته به همراه شرکت بزرگ استخراج آمریکایی GAM از گاز مازاد در هنگام بهره‌برداری از معدن نفت برای توان نصرفی ریگ‌های استخراج بیت کوین استفاده کرده‌اند.

GAM در دسامبر گذشته نخستین عملیات کوچک استخراج خود را با مستقر کردن یک کشتی کانتینردار در میدان نفتی، آغاز کرد. به گفته‌ی بیت این اولین گام برای ترغیب تولیدکنندگان نفت و گاز بوده تا به استخراج‌کنندگان بزرگ بیت کوین تبدیل شوند. بدین ترتیب شرکت‌های نفت و گاز می‌توانند کارآمدتر باشند و به محافظت از بیت کوین برای بلند مدت کمک کنند. GAM از گازی که برای شرکت‌های نفت و گاز ارزش کمی تولید می‌کند استفاده کرد کارآمدتر و سودآورتر باشد.

به گفته‌ی بنت استخراج بیت کوین به این روش ۵ برابر سودآورتر از ارسال این گاز به خط لوله و فروش آن است. همچنین زیرساخت مورد نیاز برای استخراج و نگهداری بیت کوین بسیار کم‌هزینه‌تر از انباشت نفت و گاز است. به گفته‌ی وی دو قلوهای Winklevoss در شرکت تگزاسی Crusoe Energy Systems سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا از این طریق برای آنها رمز ارز استخراج کنند. شرکت کانادایی Black Pearl Resources نیز در حال استخراج بیت کوین از گاز طبیعی برای جبران هزینه‌های عملیاتی خود است و شرکت کانادایی Upstream Data تجهیزات استخراج موبایلی به تولیدکنندگان نفت و گاز اجاره می‌دهد و می‌فروشد.

در حال حاضر چین به سمت استخراج رمز ارزها در مقیاس صنعتی می‌رود و تقریبا ۶۰ تا ۷۰ درصد انرژی‌ای که برای استخراج لازم است به دست چین مصرف می‌شود. به گفته‌ی بنت، بیت کوین برای ماندن در مسیر صحیح نیاز به توزیع جغرافیایی بیشتری دارد و شرکت‌های نفت و گاز جهان می‌توانند در این مهم سهیم باشند و از فرصت اقتصادی به وجود آمده نهایت استفاده را ببرند.

زیان ۱۴۸ میلیون دلاری تولیدکننده‌ی تجهیزات استخراج بیت کوین Canaan در سال ۲۰۱۹

طبق آخرین گزارشی که Canaan، تولیدکننده‌ی تجهیزات استخراج بیت کوین لیست شده در بورس نزدک، به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ارائه کرده، این شرکت در سال ۲۰۱۹ زیان خالص ۱۴۸ میلیون دلاری به ثبت رسانده است. در گزارش سه ماهه‌ی چهارم ۲۰۱۹، این شرکت مستقر در چین، درآمد خالص ۲۰۴.۳ میلیون دلاری سالانه گزارش کرده بود. این درآمد تقریبا معادل نصف درآمد ۳۸۴ میلیون دلاری شرکت در سال ۲۰۱۸ می‌باشد.

در سه ماهه‌ی چهارم ۲۰۱۹ کل درآمد شرکت رشدی ۶۶.۸ درصدی داشته و ۶۶.۵ میلیون دلار گزارش شد. این درآمد بیش از نصف بازده به دست آمده در دوره‌ی مشابه در سال ۲۰۱۸ بوده است. Canaan رشد شرکت را عمدتا وابسته به میزان افزایش در کل قدرت محاسباتی فروخته شده می‌داند. این شرکت در سه ماهه چهارم ۲۰۱۹ مقدار ۲.۹ میلیون تراهش بر ثانیه را فروخته است.

طبق گزارشی که در اختیار SEC قرار گرفته، اولین چالشی که Canaan در سال ۲۰۲۰ با آن دست و پنجه نرم می‌کند همه‌گیری بیماری کروناست. فعالیت Canaan تحت تاثیر کاهش فعالیت‌های تجاری و بازار رمز ارزها قرار گرفته است. Canaan برای سه ماهه چهارم ۲۰۱۹ حدود ۹۶.۷ میلیون دلار زیان خالص ثبت کرده در حالی که در مدت مشابه در سال ۲۰۱۸ سود ۱.۶ میلیون دلاری ثبت کرده بود.

این درحالیست که Canaan در دادگاه نیز به نقض قانون اوراق بهادار ۱۹۹۳ در اجرای IPO خود متهم شده است. در این دادخواست ادعا شده بیانیه‌ی ثبت Canaan نادرست بوده و اطلاعات گمراه‌کننده‌ای در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده است.

صنعت

Zboard آزادی بیان را روی بلاک چین زیکش غیرمتمرکز می‌کند!

گروهی از توسعه‌دهندگان در حال توسعه‌ی یک پلتفرم جدید برای انتشار اخبار به صورت ناشناس روی بلاک چین متمرکز بر حریم خصوصی زیکش (ZEC) هستند. هدف از این کار تسهیل دسترسی مستقل و بدون سانسور به رسانه‌های آزاد عنوان شده است. ایم پروژه که Zboard نام دارد بستری برای نویسندگان فراهم می‌کند که با انجام یک تراکنش بتوانند یک پست را بصورت ناشناس منتشر کنند.

Zboard در اوایل سال ۲۰۱۸ برنامه‌هایی برای ایجاد پلتفرم پیام‌رسان رمزنگاری شده داشت که به دلیل کمبود بودجه و سرعت پایین توسعه متوقف شد. اکنون Zboard توانسته ۲۳ هزار دلار سرمایه از بنیاد زیکش جذب کند تا طرح جدیدش را اجرایی نماید. توماس اشمیت، یکی از توسعه‌دهندگان این پروژه انگیزه‌ی اصلی را از بین بردن محدودیت‌های آزادی بیان و القای فرهنگ خبری مستقل و امن خواند.

Zboard برای اجرایی کردن این طرح فوق‌العاده از بلاک چین زیکش استفاده می‌کند. مقالات با انجام یک تراکنش روی بلاک چین زیکش منتشر خواهند شد. این تراکنش‌ها به آدرس‌هایی که به پروتکل اثبات دانایی صفر محافطت می‌شوند، فرستاده می‌شود. بدین ترتیب، اعتبار تراکنش تائید می‌شود بدون آنکه اطلاعات نویسنده مشخص باشد. این روش تضمین کننده‌ی ناشناس ماندن هویت نویسنده و انتشار و حفظ مقالات روی یک زنجیره‌ی تغییرناپذیر خواهد بود.

ایده‌ی غیرمتمرکز کردن آزادی بیان طرح جدیدی نیست و پیشتر پروژه‌ی Gab این مسیر را پیموده است. هرچند به دلیل اتهاماتی مبنی برتبلیغ عقاید راست‌گرایانه روی این پلتفرم، آنچنان استقبالی از آن صورت نگرفت.

اپلیکیشن سازگار با شبکه‌ی لایتنینگ Fold به برنامه‌ی شتابدهی ویزا پیوست

fold sassocie a visa et lance une carte proposant du cashback en bitcoin

اپلیکیشن Fold که یک اپلیکیشن موبایل سازگار با شبکه‌ی لایتنینگ بیت کوین (BTC) است و به کاربرانش برای خرید با بیت کوین پاداش دهد به برنامه‌ی شتابدهی فینتکی ویزا پیوست. پیوستن به این برنامه‌ی شتابدهی برای Fold امکان ایجاد یک کارت جدید با نام تجاری ویزا را فراهم می‌کند تا به بتواند از  طریق کارت به کاربران برای خرید روزانه با بیت کوین پاداش دهد.

ویل ریوز، مدیرعامل فولد به کوین تلگراف گفت شرکت ویزا یک تیم اختصاصی و پشتیبانی مالی در اختیار آنها قرار می‌دهد تا کارت پرداخت نقدی بیت کوینی را وارد بازار کنند. فولد تا کنون امکان استفاده از بیت کوین و فیات را برای خرید از اوبر، آمازون و استارباکس برای کاربرانش فراهم کرده و از آنها خواسته حساب‌شان را با کارت اعتباری یا کیف پول لایتنیگشان انطباق دهند.

ریوز اپلیکیشن فولد را اینطور توصیف می‌کند:

«سایر کارت‌های ارائه شده توسط صرافی‌های شما را ملزم می‌کند رمز ارز خود را در رویدادهای مشمول مالیات صرف کنید. کارت ما این امکان را به شما می‌دهد تا دلار پرداخت کنید و بیت کوین پاداش بگیرید.»

او کسب بیت کوین از طریق کارت را با خرید بیت کوین متفاوت دانست و تصریح کرد کسب بیت کوین نباید با مالیات آمیخته باشد. وی افزود این کارت ۱۰ میلیون کاربر بالفوه در سراسر جهان دارد.

رشد سه برابری فعالیت ویرلپول؛ سرویس میکسر بیت کوین کیف‌پول سامورایی

طی ماه گذشته، حجم بیت کوین‌های ویرلپول (Whirlpool)، سرویس ترکیب بیت کوین غیرمتولی کیف‌پول سامورایی، سه برابر شده و اکنون این سرویس، معادل با ۱۰ میلیون دلار بیت کوین پردازش می‌کند.

بنابر داده‌های منتشر شده توسط مت ادل، حجم فعالیت سرویس ویرلپول در ماه مارس برابر با تقریبا نیمی از حجم تولیدشده توسط این سرویس از زمان راه‌اندازی آن در مه ۲۰۱۹ بوده است.

علاوه بر این، سرویس ویرلپول کیف‌پول سامورایی توانسته از آغاز سال ۲۰۲۰ تاکنون شاهد افزایش چشم‌گیری در شمار کاربران خود باشد.

ویرلپول پس از دستیابی به رکورد حجم ۳۰۳.۵۵ بیت کوین در اکتبر ۲۰۱۹، شاهد کاهش فعالیت کاربران خود در انتهای سال ۲۰۱۹ بود؛ اما توانسته در سال ۲۰۲۰ هرماهه رکورد جدیدی بر جای بگذارد و بر تعداد کاربران خود بیفزاید.

whirpool chart

گفتنی است این سرویس ترکیب بیت کوین در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۰ یعنی ژانویه، فوریه و مارس، رکوردهای پیاپی‌ای را به ثبت رسانده و حجم بیت کوین‌های در گردش آن طی این سه‌ماهه از ۳۵۶.۶۵ به ۱۵۲۳.۴۵ واحد رسیده است.

با ادامه‌ی این روند، در ماه جاری میلادی رکورد دیگری برای ویرلپول ثبت شده و نزدیک به ۱۰۰۰ بیت کوین در عرض ۱۱ روز سپری شده از ماه آوریل با استفاده از این سرویس، ترکیب شده‌اند.

مدیرعامل توئیتر به برنامه حمایتی ایالات متحده پیوست

گفته می‌شود Square Capital، یک شرکت پرداخت کریپتو که توسط مدیرعامل توییتر جک دورسی تأسیس شده است، جزو اولین شرکت‌های مرتبط با بیت‌کوین (BTC) است که به برنامه وام فوری ایالات متحده می‌پیوندند.

این شرکت، تأییدیه وزارت خزانه‌داری و اداره کسب وکار ایالات متحده (SBA) را برای تبدیل شدن به یک وام‌دهنده در برنامه حمایتی فدرال (PPP) دریافت کرده است.

شروع برنامه‌های حمایتی از این هفته

با اخذ این تأییدیه، Square رسماً مجاز به حمایت از مشاغل کوچک است و با وام‌های کم‌بهره که در صورت استفاده برای تأمین هزینه‌های مصوب، ۱۰۰٪ قابل بخشش است، از آنها حمایت می‌کند. جکی ریسز، سرپرست Square Capital، در تاریخ ۱۳ آوریل توئیت کرد که این شرکت برنامه‌های وام خود را در این هفته با همکاری شریک فعلی‌اش، Celtic Bank، آغاز خواهد کرد.

شرکت‌های حوزه اقتصادی-فناوری در تلاش بودند تا به PPP بپیوندند

همانطور که قبلاً توسط Cointelegraph گزارش شده است، تعدادی از شرکت‌های fintech (اقتصادی-فناوری) هفته‌ها به مذاکره مشغول بودند تا بتوانند در برنامه وام اضطراری دولت ایالات متحده برای مشاغل کوچک شرکت کنند. اگرچه گفته می‌شود استیو منوچین وزیر خزانه‌داری ادعا می‌کند که شرکت‌های خدمات مالی جدید و کمترشناخته‌شده نیز در این برنامه پذیرفته می‌شوند، اما ظاهراً‌ شرکت‌های بزرگ و شناخته‌شده اولویت داشته‌اند.

Square  به PPP، PayPal و Intuit پیوست

ورود Square به PPP ظاهراً یک نقطه عطف مهم برای نقش فناوری‌های پیشرفته در جریان آشفتگی‌های اقتصادی فعلی است. همانطور که TechCrunch در تاریخ ۱۳ آوریل گزارش داد، اپلیکیشن همخوان با رمزارز Dorsey در کنار اپلیکیشن‌های شناخته‌شده پرداخت مانند PayPal و Intuit  به این طرح انگیزشی پیوسته است. اپلیکیشن Cash Square مسیرهایی را معرفی کرده تا افرادی که اظهارنامه مالیاتی‌شان را تشکیل نداده‌اند بتوانند چک‌های انگیزشی خود را مستقیماً در برنامه دریافت کنند. در ۷ آوریل، Dorsey صندوق جدیدی را برای مبارزه با بیماری همه گیر COVID-19 راه‌اندازی و ۲۸ درصد از ثروت خود را به این صندوق اهدا کرد.

مدیرعامل بایننس دنبال‌کنندگان خود را به استفاده از مرورگر بریو تشویق کرد

چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل سرشناس صرافی بایننس، ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده‌ی خود را در شبکه‌ی اجتماعی توییتر به دانلود و استفاده از مرورگر بریو (Brave) ترغیب کرده است.

ژائو روز گذشته در توییتی نوشته است:

متاسفانه بیت کوین، رایگان نیست؛ اما حفظ محرمانگی می‌تواند مجانی باشد. کافیست مرورگر بریو را نصب کنید تا خیالتان از بابت محافظت از داده‌های شخصی‌تان راحت باشد.

مرورگر بریو، نخستین مرورگر مبتنی بر حریم خصوصی است که برپایه کرومیوم توسعه داده شده است. این مرورگر، قابلیت‌های مبتنی بر حریم خصوصی بی‌شماری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به تبلیغات بلاک چینی و دستگاه‌های رهگیری اشاره کرد.

علاوه بر این، بریو دارای یک کیف‌پول رمزارزی است که از توکن بومی این مرورگر که بت (BAT) نام دارد، پشتیبانی می‌کند. با این توکن‌ شما می‌توانید به وب‌سایت‌های موردعلاقه‌ی خود پاداش اعطا کنید. همچنین به کمک این توکن قادر خواهید بود در ازای مشاهده‌ی تبلیغات، پاداش دریافت کنید.

بریو پیش‌تر در ماه دسامبر، دست به انعقاد یک قرارداد همکاری با بایننس زده بود تا این امکان را در اختیار کاربران خود قرار دهد که بتوانند به‌طور مستقیم از این مروگر دست به دادوستد رمزارزها بزنند. به این ترتیب، کاربران بریو می‌توانند بدون نیاز به ورود به بایننس از ویجت این صرافی روی مرورگر بریو برای خرید و فروش رمزارزها استفاده کنند.

راه‌اندازی سرویس پرداخت آنی در تایلند با استفاده از شبکه‌ی جهانی ریپل

ازیمو (Azimo)، سرویس انتقال دیجیتال پول، دست به انعقاد قرارداد مشارکت با بانک تجارت سیام (SCB)، قدیمی‌ترین بانک تایلند زده تا از طریق شبکه‌ی پرداخت جهانی ریپل یا همان ریپل‌نت بتواند یک سرویس پرداخت برون‌مرزی آنی راه‌اندازی کند.

بنابر آنچه در تاریخ نهم آوریل در رسانه‌ها منتشر شده، این راهکار بر آن است تا معضل پرداخت‌های بین‌المللی را که گران و غیرقابل‌اعتماد هستند، حل و فصل کند. مطابق با آنچه گردانندگان این پروژه ادعا کرده‌اند، با این پلتفرم، ارسال وجه از اروپا به تایلند در عرض کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

پیش‌تر ردوبدل حواله‌جات مالی میان اروپا و تایلند، یک روز کاری کامل به طول می‌انجامیده است. ازیمو اما مدعی است می‌تواند فرایند تسویه یورو و پوند استرلینگ با بات (واحد پولی تایلند) را تقریبا به صورت آنی انجام دهد.

مایکل کنت، هم‌بنیان‌گذار و مدیر اجرایی ازیمو با تاکید بر اینکه بسیاری از کشورها استفاده از نوع راه‌کار پرداخت آنی را در دستور کار خود قرارداده‌اند، گفت:

تایلند به‌تازگی شبکه‌ی پرداخت آنی خود را راه‌اندازی کرده و همکاری یادشده با بزرگ‌ترین بانک این کشور به ما این امکان را می‌دهد تا بتوانیم زمان موردنیاز برای تسویه حواله‌جات را از ۲۴ ساعت به ۲۲ ثانیه کاهش دهیم. با بهره‌برداری از این پلتفرم، ارسال وجه به فردی در تایلند، کمتر از ارسال وجه به یکی از ساکنین اروپا به طول می‌انجامد.

افزایش چشمگیر رغبت به بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین، در زمانه‌ی کرونا

از آنجا که تعداد زیادی از مردم به دلیل همه‌گیر شدن کرونا ویروس خود را در خانه قرنطینه کرده‌اند، پلتفرم‌های بازی در سراسر جهان شاهد جهش بزرگی در ترافیک خود بوده‌اند. در یک گزارش، شرکت شبکه تلفن همراه Verizon ادعا کرده است پلتفرم‌های بازی آنلاین شاهد ۷۵٪ افزایش در ترافیک خود بوده‌اند. با وجود این واقعیت که افزایش ترافیک در پلتفرم‌های بازی آنلاین نتیجه همه‌گیری کرونا ویروس است، بازی‌های بلاک‌چین از دور خارج نشده‌اند و در حال رشد و توسعه هستند.

گزارش جدیدی از فعالیت‌های مایکروسافت آزور (Microsoft Azure) تهیه شده است که نشان می‌دهد این شرکت برای اولین بارسطح بالایی از تأخیر را در نتیجه تراکم بالای گیمرها بر روی Xbox ثبت کرده است. مایکروسافت آزور، شرکتی‌ست که به توسعه دهندگان امکان می‌دهد از شبکه‌های بلاک‌چین در برنامه‌هایی مانند Xbox استفاده کنند. اگرچه بیشتر متخصصان این صنعت اعتراف می‌کنند که آینده از آن بازی‌های بلاک‌چین است، اما هنوز درباره این که آیا این آینده می‌تواند پایدار باشد، اختلاف نظراتی وجود دارد.

چه چیزی افراد را به انجام بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین ترغیب می‌کند؟

ادوارد اسمیت، بنیانگذار و مدیر فنی Neblio، یک شرکت خدماتی بلاک‌چین، معتقد است: «بازی و سرگرمی بزرگ‌ترین برندگان شرایط بحرانی هستند که امروز جهان با آن روبروست، از جمله بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین.»

متخصصان این صنعت اتفاق نظر دارند که رغبت به بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین افزایش خواهد یافت چرا که توسعه‌دهندگان بیشتر به بازی‌هایی گرایش دارند که بتوان از طریق آن کسب درآمد کرد.

Oobit به شما در یافتن بیت‌کوین ارزان‌قیمت کمک می‌کند

Oobit یک سیستم AI جدید را راه‌اندازی کرده است که به کاربران خود کمک می‌کند بیت‌کوین ارزان‌قیمت پیدا کنند. این سیستم برای یافتن بیت‌کوین‌های ارزان‌تر، صرافی‌ها و میزهای معاملات همتا را جستجو می‌کند.

شرکت کریپتوی سنگاپوری Oobit دیروز ویژگی جدیدی از هوش مصنوعی را راه‌اندازی کرد که می‌تواند خریداران را از ارزان‌ترین بیت‌کوین موجود مطلع کند. این سیستم در پلتفرم‌های مختلفی جستجو می‌کند که شامل مبادلات و میزهای معامله‌ی همتا و اسکن کردن کمترین قیمت‌هاست.

این شرکت ادعا می‌کند که Oobit در زمینه کریپتو مانند Skyscanner در حوزه پرواز عمل می‌کند:‌ سکه مورد نظر خود را انتخاب کنید و سیستم جدید هوش مصنوعی Oobit Hunter، بهترین قیمت را پیدا خواهد کرد.

ویژگی جدید با پشتیبانی از ۱۰ صرافی از جمله Kraken ، Bitfinex ، Binance و Coinbase Pro راه‌اندازی می‌شود. آهرون میلر، مدیر بازاریابی و از بنیانگذاران این شرکت گفت: «در حال حاضر ما به منظور آزمایش الگوریتم‌های یادگیری سیستم خود از بیت‌کوین استفاده می‌کنیم و اطمینان می‌دهیم که همه چیز درست است. به زودی، با داشتن داده‌ها و تجربه بیشتر ارزهای بیشتری نیز اضافه خواهیم کرد.»

این سرویس همزمان از ویژگی جدید دیگری به نام Oobit Pass استفاده می‌کند که به کاربران امکان می‌دهد بدون اینکه لازم باشد هر بار رمز عبور خود را وارد کنند رمزارز مورد نظرشان را بخرند. میلر گفت که این ویژگی بسیار دقیق طراحی شده است و امنیت کاربر را به خطر نمی‌اندازد. اطلاعات ورود به سیستم هرگز در Oobit ذخیره نمی‌شوند و فقط در دستگاه کاربر رمزگذاری می‌شوند.

ویروس کورونا آموزش را به سمت فناوری بلاک‌‌چین سوق می‌دهد

ویروس کورونا آموزش را به سمت فناوری بلاک‌‌چین سوق می‌دهد

تعطیلات بهاری برای بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان به خاطر شیوع جهانی ویروس کرونا زود‌تر از موعد آغاز شد و معلوم نیست تا چه زمانی ادامه داشته باشد. با رایج شدن فاصله‌گذاری اجتماعی موانع قابل توجهی میان معلم‌ها و دانش‌آموزان به وجود آمده، در نتیجه موسسات آموزشی بیشتری یادگیری آنلاین را در دستور کار خود قرار داده‌اند. کلاس‌های درس از طریق گفتگو‌های تصویری آنلاین و برنامه‌های تعاملی برگزار می‌شوند، حتی یک دانشگاه در ژاپن، مراسم فراغت از تحصیل را با ربات‌های حضور از راه دور برگزار کرده است.

این موضوع در حالی که باعث شده بسیاری از معلم‌ها و شاگردان این فناوری را بپذیرند و نهاد‌های آموزشی سعی در یافتن راه‌حلی برای مشکلات دسترسی نابرابر به اینترنت و سخت‌افزار کنند،‌ در واقع نشان می‌دهد که آموزش و یادگیری می‌تواند در جایی بیرون از کلاس‌هاس سنتی در اختیار بخش عمده‌ای از مردم قرار گیرد. در گزارشی مجله‌ی اینترنتی Decrypt به برخی ایده‌های متحول‌کننده‌ در این زمینه نگاهی انداخته است.

گواهی‌نامه‌ی یادگیری غیرمتمرکز و هویت تحصیلی خودمختار

گواهی‌نامه‌های یادگیری غیرمتمرکز از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند تا یک مدرک غیرمتمرکز و متعلق یه فرد با قابلیت تأیید آسان بسازند که مدرک‌های تحصیلی، اعتبارنامه‌ها و گواهی‌نامه‌های افراد را در سطح موسسات آموزشی، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی، کلاس‌های آنلاین و سناریو‌های یادگیری دیگر دنبال می‌کنند. این ایده چندان تازه‌ نیست، اما در تعطیلی به خاطر ویروس کرونا، جان تازه‌ای گرفته است و بحث در این زمبنه داغ شده است. تا جایی که یک دانشگاه در کره جنوبی در نتیجه‌ی قرنطینه، مدرک‌های خود را بر بستر بلاک‌چین صادر می‌کند.

جان دومینگوئه یکی از طرفداران مدرک‌های یادگیری بلاک‌چینی است که مدیر موسسه رسانه دانش در Open University است و همچنین در تعدادی استارت‌آپ بلاک‌چینی مثل Coding Institute و Qualichain مشارکت داشته است. برای بیش از ۵۰ سال این دانشگاه در انگلستان پذیرنده‌ی میلیون‌ها دانشجو بوده که می‌توانستند بدون مدرک‌های لازم، در رشته‌ی موردنظر خود تحصیل کنند. او و دانشگاه آزادش بر این باور هستند که یک فرد ۲۲ ساله تمام دانشی را که برای تمام طول عمر خود نیاز دارد کسب نکرده است و یک تعادل میان کار و یادگیری در طول عمر یک سناریوی محتمل برای نسل آینده خواهد بود. زیرا این افراد در موسسات متعددی تحصیل خواهند کرد و گونه‌های مختلف آموزش و تجربه را خواهند گذراند، پس باید یک سابقه‌ی استاندارد‌شده و غیرمتمرکز داشته باشند. وی می‌گوید:

“اگر قرار بود این دانشگاه را دوباره از نو بسازیم، بلاک‌چین با رویکرد غیرمتمرکزش بسیار مناسب است. شما مدرک تحصیلی خود را کجا ذخیره می‌کنید تا به آسانی قابل تأیید باشد؟ یک رویکرد غیرمتمرکز در اعطای گواهی‌نامه مطابق با روش یادگیری مردم در آینده، منطقی به نظر می‌رسد. جالب است که طی دو هفته‌ی گذشته در انگلستان تمام بخش‌های آموزش عالی و آموزش خردسالان به صورت آنلاین انجام می‌شود.”

«ماشین یادگیری» یک استارت‌آپ است که از سال ۲۰۱۶ در یک مشارکت با آزمایشگاه رسانه MIT هدف‌های مشابهی را در یک مجموعه‌ی گسترده‌تر دنبال می‌کند. این شرکت توسط ارائه‌دهنده خدمات محتوا، Hyland به دست گرفته شد. بنیان‌گذار Hyland، کریس جاگرز اشاره کرده که به تازگی از موسسات و نهاد‌های آموزشی بسیاری درباره‌ی گواهی‌نامه‌ی دیجیتال تماس داشته‌اند. وی می‌گوید:

“اگر بتوانید موسسات آموزشی را مجاب کنید که مدرک‌های دیجیتال را مطابق با استاندارد‌های آزاد صادر کنند، آن‌گاه محصل‌ها قادر خواهند بود این گواهی‌نامه‌ها را در یک کیف پول موبایل نگه‌داری کنند و در صورت نیاز به صورت دل‌خواهانه به اشتراک بگذارند. در حال حاضر یک تکثیر را در بین ارائه‌دهندگان آموزش و انواع گواهی‌نامه‌ها شاهد هستیم. به نظر من این روند ادامه خواهد داشت. از مشتریان می‌شنویم که می‌خواهند مدارک دیجیتال برای مراسم فراغت از تحصیل مجازی خود صادر کنند.”

این یک روند پرشتاب است که یادگیری از دور را ارتقا می‌دهد و به مردم اجازه می‌دهد گواهی‌نامه‌هایی داشته باشند که به آسانی در سطح دنیا استفاده می‌شوند. این مدل جدید نه تنها به آن‌ها قدرت اداره‌ی بیشتری بر سوابق تحصیلی خود می‌دهد بلکه به صورت مستقیم به قابلیت یافتن شغل از سوی آن‌ها کمک می‌کند. سایت‌های شغل‌یابی می‌توانند ظرفیت‌های خالی را به افرادی با دامنه‌ای گسترده‌تر از تجارب و دانش اختصاص دهند.

eToro و انتشار یک پادکست حرفه‌ای در حوزه اقتصاد و کسب‌وکار

eToro پس از گذشت بیش از یک دهه فعالیت به عنوان یکی از پیشروان حوزه‌ی فناوری و اقتصاد، یک پادکست جدید با نام Economyize Me راه‌اندازی کرده است. این پادکست طیف گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد، از مقدمات معاملات و مبادلات گرفته تا تحلیل و تفسیرهای عمیق بازار. طبق اطلاعات منتشرشده، مهمانان این مجموعه پادکست کارشناسان برجسته مالی و اقتصادی جهان هستند.

Economyize Me با در نظر گرفتن همه‌گیری جهانی، در اولین فصل خود یک قسمت ویژه را به تأثیرات کرونا ویروس بر حوزه اقتصاد و کسب‌وکار اختصاص داد. مهمانان این قسمت برخی از متخصصین پیشرو در دنیای تجارت و مالی از جمله کوین دویس، مدیرعامل سابق Man Financial؛ یونی اسیا مدیرعامل eToro و کریستیا کوارلز مدیرعامل سابق OpenTable بودند. مهمانان این اپیزود، با نگاهی دقیق به این که ویروس چگونه بر روند بازار تأثیر می‌گذارد، به این موضوع پرداختند که سرمایه‌گذاران چگونه می‌توانند از دارایی خود در این شرایط بحرانی محافظت کنند.

همین حالا، و در اینجا می توانید به ویژه برنامه کروناویروس و سه قسمت دیگر از پادکست Economyize Me گوش دهید.

البته باید توجه داشته باشید مطالبی که در این پادکست مورد بحث قرار می‌گیرد فقط جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را به عنوان مشاوره یا توصیه برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

کریگ رایت به ارتکاب سرقت علمی در پایان‌نامه‌ی خود متهم شد

کریگ رایت، چهره‌ی جنجالی دنیای رمزارزها و یکی از خالقان خودخوانده‌ی بیت کوین در گذشته مواضعی سرسختانه علیه سرقت علمی در پیش گرفته بود؛ حتی تا جایی که از این پدیده با عنوان «کلاهبرداری جنایی» یاد کرده بود. حالا اما گزارش جدیدی منتشر شده که وی را به انجام همین کار متهم کرده است.

نویسنده‌ای با نام مستعار Paintedfrog در وب‌سایت مدیوم طی یادداشتی ادعا کرده که رایت در پایان‌نامه‌ای که به تاریخ فوریه‌ی ۲۰۰۸ برای دریافت یک مدرک دانشگاهی ثبت کرده، به دفعات از مقالات پژوهشی دیگران بدون ارجاع به آن‌ها استفاده کرده و به کرات مرتکب سرقت علمی یا دستبرد فکری شده است.

رایت تحصیلات خود را در رشته‌ی حقوق تجارت بین‌الملل در دانشگاه Northumbria به اتمام رسانده است. پایان‌نامه‌ی ۹۰ صفحه‌ای وی با عنوان «The Impact of Internet Intermediary Liability» به طور همگانی در پایگاه پژوهشی SSRN در دسترس است.

کاربر Paintedfrog نوشته است:

این کار (پایان‌نامه‌ی رایت) مملو از سرقت‌های علمی است. بخش عمده‌ای از متن این پایان‌نامه از دیگر آثار پژوهشی، برداشته شده؛ بدون آنکه حاوی ارجاعی به آن‌ها باشد.

Paintedfrog به عنوان مدرک، اقدام به انتشار چندین تصویر از پایان‌نامه‌ی رایت و دیگر مقالات علمی کرده و آن‌ها را برای تطبیق مشابهت‌ها در کنار یکدیگر قرار داده است.carig2

گفتنی است کریگ رایت دارای چندین مدرک دانشگاهی از جمله یک دکترای علوم کامپیوتر، یک دکترای الهیات و یک کارشناسی ارشد در آمار است. وی در مجموع ۳۶ مقاله در پایگاه SSRN به نام خود به ثبت رسانده است.

قراردادی میان شنزن و هوآوی برای ترویج هرچه بیشتر بلاک‌چین

فرمانداری شنزن چین از توافق با هوآوی، غول چندملیتی ارتباطات و لوازم الکترونیکی مصرفی، برای ترویج استفاده از بلاک‌چین در منطقه خبر داد.

براساس گزارش روز سیزدهم آوریل از روزنامه محلی گلوبال تایمز، فرمانداری شنزن و هوآوی برای ایجاد منطقه صنعتی Kunpeng، ترویج و تسریع استفاده از بلاک‌چین، هوش مصنوعی، داده‌های کلان و ۵G با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

هر دو طرف موافق‌اند که این اقدام باید شهر را به یک الگوی منطقه‌یی برای صنعت تراشه و سایر فناوری‌های نو بدل کند.

شنزن، شهر محوری توسعه بلاک‌چین چین

اعلامیه تقویت شنزن به عنوان یک شهر دوستدار بلاک‌چین در این کشور که نقطه اتصال تجاری بین هنگ‌کنگ و چین در نظر گرفته می‌شود، همچنین اهمیتی بالایی برای دولت ملی در زمینه توسعه این فناوری دارد.

همانطور که Cointelegraph سال گذشته گزارش داد، هوآوی توافقنامه همکاری استراتژیک با بانک خلق چین (PBoC) را نیز امضا کرده بود. اگرچه جزئیات محدودی به اطلاع عموم رسید، غول ارتباطات در حال تدابیری برای ترویج بلاک‌چین در کشور است.

همکاری‌های دیگر دولت چین و هواوی در گذشته

همچنین، بانک خلق چین (PBoC) در ماه سپتامبر اعلام کرد که آزمایش ارزهای دیجیتالی خود را در شنزن و با همکاری هواوی و برخی از بزرگترین بانک‌های تجاری در چین آغاز کرده است. البته تا کنون هوآوی هیچ بیانیه رسمی‌ای درباره توافق با شنزن منتشر نکرده است.

Tezos Southeast Asia برای استفاده از بلاک‌چین در حسابداری، قرارداد بست!

Tezos Southeast Asia -یک سازمان غیرانتفاعی که به ترویج بلاک‌چین Tezos در منطقه اختصاص داده شده است- در تاریخ ۱۳ آوریل با Association of Chartered Certified Accountants قرارداد بست.

براساس یک گزارش مطبوعاتی، همکاری بین ACCA و TSA کاربردهای بلاک‌چین Tezos در صنعت حسابداری را آشکار خواهد کرد. ACCA یک سازمان بزرگ حسابداری جهانی است که گواهینامه‌ها و آموزش‌های لازم را برای حسابداران فراهم می‌کند.

یک رابطه مبتنی بر بده بستان!

ACCA با به اشتراک گذاشتن دانش خود در مورد استانداردهای حسابداری، به TSA کمک می‌کند. در مقابل، TSA به ACCA کمک می‌کند تا کاربردهای فناوری بلاک‌چین در حوزه حسابداری را کشف و پیاده‌سازی کند و به وسیله آن بتواند کم و کاستی‌ها و نقص‌های خود را برطرف کند.

به عنوان گام بعدی، TSA و ACCA ملزومات آموزشی، دوره‌های آموزشی و برنامه‌های مورد نظر را برای کمک به درک بهتر افراد از فناوری و ترویج بیشتر استفاده از بلاک‌چین ایجاد می‌کنند. روته چوا، رئیس ACCA سنگاپور، گفت:

«پتانسیل بالقوه فناوری بلاک‌چین در بخش حسابداری گسترده است، از فرایند بهتر اعتبارسنجی گرفته تا تسریع در زمان تسویه حساب برای معاملات و اتوماسیون و ساده‌سازی فرآیندها.»

استفاده از فناوری بلاک‌چین در حسابداری رو به افزایش است

بلاک‌چین و کریپتو در صنعت حسابداری پیشرفت سریعی دارند. خبرگزاری کوین‌تلگراف پیشتر در مورد مشارکت پنجمین شرکت بزرگ حسابداری ایالات متحده RSM  و شرکت نرم‌افزاری و خدمات مالیاتی بومی بلاک‌چین Lukka گزارشی تهیه کرده بود.

علیرغم رایج شدن بلاک‌چین در صنایع خاص، شرکت حسابداری Deloitte و مجمع جهانی اقتصاد اخیراً در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که بلاک‌چین هنوز فاقد صلاحیت لازم برای استفاده در شرکت‌های مهم است.

کاربران گوشی HTC Exodus می‌توانند مونرو استخراج کنند

گوشی اگزادوس

سازنده‌ی تلفن‌ همراه HTC و شرکت Midas Labs قابلیت استخراج رمز ارزها را برای کاربران گوشی موبایل بلاکچینی HTC Exodus به ارمغان می‌آورند. بدین ترتیب، کاربران Exodus می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن DeMiner روی گوشی هوشمند خودشان مونرو (XMR) استخراج کنند. DeMiner توسط Midas Labs توسعه یافته است.این اپلیکیشن در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

فیل چن، مدیر بخش غیرمتمرکز HTC می‌گوید:

«دنیای رمز ارزها بخاطر غالب بودن نرخ هش استخرهای استخراج بزرگ تهدید می‌شود. موثرترین روش برای حل این معضل، در دسترس کردن استخراج برای توده‌ی مردم از طریق تلفن‌های همراه است. استخراج مقرون به صرفه با تلفن هوشمند به افراد انگیزه می‌دهد به عدم تمرکز شبکه کمک کنند.»

مونرو (XMR) یک رمز ارز مبتنی بر حریم خصوصی با الگوریتم استخراج سازگار با CPU به نام RandomX است. مونرو در ماه نوامبر از الگوریتم RandomX رونمایی کرد. با این حال استخراج XMR هنوز به صرفه نیست.

چانگ پنگ ژائو (CZ): باینانس یک چهارم از سود خود را در سال گذشته سرمایه‌گذاری کرده است

مدیر اجرایی اصلی‌ترین صرافی رمزارزها Binance، چانگ پنگ ژائو -که اغلب با عنوان CZ شناخته می‌شود- اعلام کرد که این شرکت یک چهارم سود خود را به  سرمایه‌گذاری اختصاص می‌دهد.

صحبت‌های اخیر ژائو پیرو خرید پایگاه داده‌های کریپتو CoinMarketCap و صرافی رمزارز هندی WazirX پیشتر منتشر شد. در مصاحبه اخیر با South China Morning Post، ژائو تخمین زد که Binance تقریباً ۲۵٪ از سود سالانه‌اش را به گسترش دادن خود و سرمایه‌گذاری در فرصت‌های مناسب تخصیص می‌دهد.

ژائو با تأکید بر اینکه در حال حاضر Binance به دنبال افزایش مشاغل خود، فراتر از تجارت محض است می‌گوید: «ما معمولاً هر سال حدود یک چهارم از سود خود را صرف فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری می‌کنیم.»

تخمین زده می‌شود که باینانس در طول سال ۲۰۱۹ تقریباً ۵۵۰ میلیون دلار سود خالص داشته است و با این اوصاف می‌توان گفت این صرافی احتمالاً سالانه بیش از ۹ عنوان فعالیت سرمایه‌گذارانه خواهد داشت. در ماه نوامبر باینانس صرافی WazirX مستقر در هند را خریداری کرد تا مبادلات رمزارزها با روپیه را تسهیل کند. این تصمیم در وقت کاملاً مناسبی صورت گرفت، زیرا دادگاه عالی هند ممنوعیت ارائه خدمات مالی بانک‌ها به مشاغل مربوط به رمزارزها را چند ماه بعد لغو کرد.

در آغاز ماه آوریل، باینانس پایگاه داده‌های رمزارز محبوب، CoinMarketCap، را با قراردادی ۴۰۰ میلیون دلاری تحت مالکیت خود درآورد.

راه‌اندازی سامانه‌ای در ونزوئلا برای پردازش تراکنش‌های رمزارزی با استفاده از پیامک متنی

ونزوئلایی‌هایی که پیش‌تر برای پرداخت‌های رمزارزی خود نگران کیفیت پایین اینترنت بودند، دیگر نباید نگران باشند. کریپتولاگ، صرافی رمزارزی مستقر در ونزوئلا به‌تازگی خبر از راه‌اندازی سرویسی داده که به‌جای اینترنت از پیامک‌های متنی برای پردازش تراکنش‌های رمزارزی استفاده می‌کند.

بنابر آنچه این صرافی ادعا کرده است، این طرح ابتکاری در پاسخ به فراخوان نیکولاس مادورو، رئیس جمهور کنونی ونزوئلا پایه‌ریزی شده است. گفتنی است مادورو پیش‌تر از شرکت‌ها خواسته بود دست به توسعه‌ی سازوکارهای پرداخت نوین به موازات سامانه‌های بانکداری سنتی بزنند. همچنین وی پیش‌تر خواستار ایجاد سامانه‌ی پرداخت آفلاینی شده بود که بتواند با رمزارز پترو سازگاری داشته باشد.

اما آن‌طور که پیداست خدمات صرافی کریپتولاگ محدود به رمزارز پترو نمی‌شود. این صرافی اعلام کرده که تراکنش‌های غیربرخط را برای تمامی توکن‌های فهرست‌شده در پلتفرم خود فعال می‌کند. به این ترتیب، ونزوئلایی‌ها از این پس می‌توانند بدون نیاز به اتصال به اینترنت، اقدام به ارسال پترو، بیت کوین، لایت کوین، دش و گلوفکو (توکن بانک سرمایه‌گذاری رمزارزی ونزوئلا) کنند. علاوه بر این، کریپتولاک، ماژولی را برای انجام تراکنش‌ها با بولیوار (واحد پول ملی ونزوئلا) راه‌اندازی کرده است.

در حال حاضر، این سرویس برای کاربران ثبت‌نام‌شده در دسترس قرار دارد. ناگفته نماند که مشکل عمده‌ی ونزوئلایی‌ها یافتن یک نرخ تبدیل مناسب برای پتروهای خود است.

بهای واقعی توکن پترو به‌اندازه‌ای ناپایدار است که استفاده از آن به عنوان یک ابزار مبادله را ناممکن کرده است. برای مثال، در حالی که مقامات دولتی مدعی‌اند بهای این رمزارز برابر با ۵۸.۹ دلار است، اما در صرافی محلی Amberes هر پترو معادل با ۱۱.۵۰ دلار دادوستد می‌شود. در پلتفرم کریپتولاگ نیز بهای هر پترو برابر با ۲۰ دلار است.

مجوز رسمی سلامت، لازمه‌ ورود مجدد به ورزشگاه‌ها

Chiliz اعلام کرد که کار خود را برای ایجاد راه‌حلی مبتنی بر بلاک‌چین آغاز کرده است تا هواداران فوتبال بتوانند به تدریج به ورزشگاه‌ها برگردند، مشروط بر اینکه آنها «مجوز رسمی سلامت» از طرف دولت کسب کرده باشند.

با توجه به پست وبلاگی آنها در تاریخ ۱۳ آوریل، این پیشنهادی می‌تواند راه‌حلی برای کاهش برخی از آسیب‌های مالی ناشی از کروناویروس در حوزه ورزش باشد. در حالی که برخی از کشورهای اروپایی، از جمله ایتالیا، در حال برنامه‌ریزی برای بازگشت به حالت عادی هستند، به نظر می‌رسد رویدادهای فوتبالی در آینده پشت درهای بسته برگزار ‌شوند. در واقع، بازی فوتبالی که در ۱۹ فوریه و در شهر برگامو ایتالیا برگزار شد بزرگترین عامل شیوع کرونا ویروس در این کشور قلمداد می‌شود.

چیلیز اعتقاد دارد ادامه پیدا کردن طولانی‌مدت این اتفاقات می‌تواند ضربه بزرگی به فوتبال وارد کند چون بخش قابل توجهی از درآمد آن از فروش بلیط‌های ورزشگاه به دست می‌آید.

راه‌حل بالقوه‌ای که توجه دانشمندان و سیاستمداران را به خود جلب کرده است، اخذ «مجوز رسمی سلامت» از طرفداران فوتبال است که گواهی می‌دهد دارنده آن قبلاً به کرونا ویروس مبتلا شده است. اگرچه دانش فعلی هنوز ثابت نکرده است کسی که مبتلا شده امکان ابتلای مجدد را دارد یا نه، اما این امیدواری وجود دارد که این فرد دستکم باعث شیوع بیماری نشود. شرکای Chiliz، از جمله تیم‌های ایتالیایی و اروپایی مانند FC بارسلونا، یوونتوس، پاریس سن ژرمن و…، حمایت خود از این پیشنهاد را اعلام کرده‌اند.

Star Atlas، ابزار تحلیلی صرافی Huobi، پول‌شویی و کلاه‌برداری را شناسایی می‌کند

بنا بر گزارش COINGEEK، صرافی ارز دیجیتال، Huobi Group، یک ابزار تحلیلی را راه‌اندازی کرده است که تراکنش‌های نامشروع را در بلاک‌چین تشخیص می‌دهد. این ابزار به نام Star Atlas، یک ابزار اختصاصی برای نظارت و شناسایی معاملات ارز دیجیتال در فعالیت‌های غیرقانونی است.

با مداخله‌ی بیشتر قانون‌گذاران در صنعت ارز‌های دیجیتال، استفاده از ابزار‌های تحلیل بلاک‌چین از سوی صرافی‌ها ضروری می‌شود. این امر منجر به ظهور شرکت‌هایی چون Chainalysis و Elliptic شده است. استفاده از این ابزار‌ها به طور قابل توجهی استفاده از رمز‌ارز‌ها را برای مقاصد نامشروع کاهش داده است. ابزار Star Atlas، فعالیت‌های ارز دیجیتال را روی بلاک‌چین، به موقع نظارت و ارزیابی می‌کند و تراکنش‌های مشکوک و مشکل‌دار را برای کادر Huobi نشانه‌گذاری می‌کند. چندین تکنیک‌ شامل جریان دارایی‌های روی زنجیره، تجزیه‌ و تحلیل همبستگی رویداد، احراز هویت و برچسب‌زنی به آدرس مخرب، در این ابزار به کار گرفته شده تا بتواند فعالیت‌های غیرقانونی را جدا کرده و ردیابی کند. در این ابزار، یک رابط کاربر بصری نیز تعبیه شده تا کارکنان Huobi به راحتی مسیر معاملاتی فعالیت‌ها را بررسی کنند.

به علاوه، این ابزار میلیون‌ها برچسب را به تراکنش‌ها الصاق می‌کند و یک کتابخانه‌ی وسیع شامل صد‌ها هزار آدرس‌های لیست سیاه دارد. این کتابخانه به صورت خودکار به‌روز رسانی می‌شوند تا با کارایی بیشتری حساب‌های مشکوک و حتی معاملات در وب تاریک را در بین تراکنش‌های متعدد و پیچیده شناسایی کند. این ابزار در یک زمان حیاتی در اختیار شرکت Huobi قرار گرفته چرا که خود را برای بازار آمریکا آماده کرده است و این دقیقا مناسب برای قوانین ضد پول‌شویی (AML) و ضد تأمین مالی تروریسم (CFT) است.

کیارا سان، معاون بخش کسب و کار جهانی در صرافی Huobi Group گفته است:

“برآورد شده است که فقط بخش کوچکی از تراکنش‌های رمز‌ارز‌ها نامشروع هستند، اما صرف نظر از حجم آن‌ها، هر رویداد غیرقانونی، فشاری به این صنعت وارد می‌کند. به عنوان یکی از فعال‌ترین صرافی‌های رمز‌ارز در بازار، مسئولیت خود را ایفای نقش رهبری در جلوگیری از تخریب بازار و زیان یک حداکثر مطیع قوانین به دست رفتار بد یک حداقل، می‌داند.”

اپلیکیشن غیرمتمرکز الگورند ۱۰۰ هزار دلار سرمایه جذب کرد

شرکت سرمایه‌گذاری بلاک چینی Eterna  و صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر Borderless Capital با همکاری هم استدیو خطرپذیر Eterna Borderless را تاسیس کردند. هدف از این کار آماده‌سازی زمینه برای پذیرش و رشد پروژه‌های اپلیکیشن‌ غیرمتمرکز (DApp) عنوان شده است. به شرکت‌هایی که در این استدیو پذیرش شوند تا سقف صد هزار دلار سرمایه‌ کمک هزینه تعلق می‌گیرد و Borderless Capital می‌تواند تا سقف دو میلیون دلار در شرکت‌های پیشرو سرمایه‌گذاری کند.

این استدیوی سرمایه‌گذاری گروه‌های دانشجویی از دانشگاه‌های برتر دنیا، شرکت بازاریابی روابط عمومی MarketAcross و اکوسیستم استارتاپی اروپایی F6S را گرد هم می‌آورد. در حال حاضر هفت استارتاپ در این استدیو حمایت می‌شوند، از جمله MAX Markets که یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) متعلق به گروه بازرگانی بین‌المللی ست، PlanetWatch که شبکه‌ای از سنسورهای کیفیت هواست و به مردم برای نظارت بر محیط زیس انگیزه می‌دهد و SingularityNET اولین شبکه‌ی غیرمتمرکز هوش مصنوعی (AI) که در آن هر کسی می‌تواند خدمات هوش مصنوعی را در مقیاس بزرگ ایجاد کند و به اشتراک بگذارد و از آن کسب درآمد کند.

آندره بوناستو، یکی از اعضای Eterna Capital Algorand گفت، ما به دنبال توسعه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در تمام حوزه‌ها هستیم اما پتانسیل عطیمی در Algorand در حوزه‌ی مالی شناسایی کرده‌ایم. Algorand با رشد سریع خود از سال گذشته ما را تحت تاثیر قرار داده است.

حکومت‌ها

یوان دیجیتال در چهار شهر چین تست می‌شود

یوان دیجیتال در چهار شهر چین تست می‌شود

یک نسخه اسکرین شات از تصویر کیف پول مخصوص ارز دیجیتال یوان که قرار است به زودی عرضه شود، در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی در چین دست به دست می‌شود.

لینگ ژانگ مدیر اجرایی Global Fiat در صرافی بایننس اولین فردی بود که این تصویر را در ۱۴ آپریل منتشر کرد. بعدتر این تصویر توسط CZ مدیر اجرایی بایننس نیز به اشتراک گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف و با استناد به لینگ ژانگ، کیف پول یوان دیجیتال در چهار شهر چین که به عنوان اولین مناطق انتخاب شده اند، برای دانلود در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. این برنامه درشهرهای شنژن، چینگدا، سوژوا و سیونگان در دسترس کاربران است. در میان این چهار شهر سیونگان Xiongan  شهر بزرگی است که پیشتر توسط دولت مرکزی به عنوان شهر هوشمند انتخاب شده بود.

منطقه جدید سیونگان قرار است مرکز ساختارهای هوشمند و دیجیتالی در چین شود. ایجاد سرویس اطلاعات ماهواره‌ای، تشخیص و دریافت سنسورها و توسعه شبکه اینترنتی ۵ جی از برنامه‌های مهم برای توسعه این شهر هوشمند است. شرکت‌های بزرگ چینی نظیر Tencent، Alibaba و Baidu پیش از اینها به این منطقه ورود کرده اند. به نظر می‌رسد سرعت رشد دیجیتالیزه شدن چین از سایر مناطق جهان بیشتر است.

پیشتر و در هنگامه مبارزه کشور چین با پاندمی کرونا ویروس، دولت چین دستور تسریع توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی را صادر کرده بود.

جزئیات جدید درمورد طراحی و استفاده از یوان دیجیتال در چین

شرکت چینی ChinSci-Tech امروز جزئیات جدیدی درمورد ارز دیجیتال بانک مرکزی چین افشا کردند. طبق گفته‌ی این رسانه CBDC چین به عنوان بخشی از طرح یارانه‌ی حمل و نقل برای دولت محلی و کارمندان شرکت‌ها به کار گرفته شده است. یک گزارش رسمی دیگر نیز امروز تائید کرد که اپلیکیشن پرداخت موبایلی Alipay به تحقیق و توسعه‌ی فناوری و ایجاد کانال پرداخت و توزیع یوان دیجیتال کمک کرده است.

آژانس‌ها و شرکت‌های منطقه‌ی Xiangcheng استان Suzhou نیمی از یارانه‌ی حمل و نقل کارمندانشان را با CBDC چین پرداخت خواهند کرد. همچنین از شرکت‌ها و موسسات مختلف خواسته شده توافقنامه‌ی توزیع ارز دیجیتال را با یکی از چهار بانک معرفی شده، امضا کنند و کیف پول دیجیتال را برای تمام کارمندان شرکت‌شان تا پایان ماه می نصب نمایند.

با اینکه هنوز بانک مرکزی چین جزئیات فنی این CBDC را فاش نکرده، ChinSci-Tech گزارش کرد که جزئیات در پنج اختراع ثبت شده توسط Alipay در اوایل سال جاری افشا شده است. طبق اختراعات ثبت شده یوان دیجیتال یک معماری دو لایه و سیستم دریافت دو ردیفی دارد که به موسسات پرداخت یا اشخاص ثالث در صدور ارز دیجیتال ثانویه کمک می‌کند. به نظر می‌رسد Alipay در کنار چهار بانک اعلام شده در اجرای این طرح همکاری خواهد کرد.

هر چند که به نظر می‌رسد از نظر کاربران این طرح جدید با کانال‌های پرداخت Alipay و WeChat تفاوتی نداشته باشد، در گزارش آمده است که ساختار بلاک چینی این ارز «ردیابی، رمزگذاری و نظارت» را تضمین می‌کند. هنوز هیچ اعلامیه‌ای درمورد چگونگی خرج کردن این ارز جدید منتشر نشده و در گزارش ChinSci-Tech آمده است احتمالا اینطرح در نسخه‌ی آزمایشی تنها برای حمل و نقل مورد استفاده قرار گیرد.

قانون‌گذار فرانسوی: برای رده‌بندی کردن دقیق دارایی‌های دیجیتال خیلی زود است!

قانون‌گذار مالی فرانسه با گفتن اینکه نقطه نظر بخصوصی را برای اتحادیه اروپا در شکل‌دهی به سیاست‌هایش ترجیح می‌دهد، در مذاکرات اتحادیه اروپا درمورد قوانین ارزهای دیجیتال پاسخ داده است.

Autorité des Marchés Financiers (مرجع بازارهای مالی، AMF) در جریان مذاکراتی که به سرپرستی اتحادیه اروپا برگزار شده بود، نظرات خود را بیان کرد و اظهار داشت که هنوز تعیین و طبقه‌بندی مناسب دارایی‌های دیجیتال به منظور وضع مقررات، زود است.

این قانون‌گذار دارایی‌های دیجیتال را به عنوان «دارایی دیجیتال وابسته به کریپتو و موجود در دفتر کل توزیع‌شده» تعریف می‌کند. با این حال، AMF در نظرات خود اظهار داشت، باید بین دارایی‌های دیجیتال که پول الکترونیکی هستند و انواع دیگر از دارایی تمایز قائل شد.

این قانون‌گذار همچنین درباره stablecoin اظهار نگرانی کرد و به مقامات پیشنهاد کرد برای جلوگیری از جذب این ابزارها و محافظت از یکپارچگی سیستم های مالی اصلی، ممنوعیت استفاده از آنها را اعمال کنند.

وی همچنین خطرات مربوط به ICO را از جمله نگرانی‌های خود درباره تعداد زیاد کلاهبرداری و بدحسابی‌های ماه‌های اخیر، برشمرد.

مذاکرات فوق در حالی صورت پذیرفت که سایر قانون‌گذاران در اتحادیه اروپا بر روی چارچوب‌های نظارتی خود کار می‌کنند. همچنین همتایان آنها در آلمان در حال حاضر قوانین خود را برای تنظیم دارایی‌های دیجیتال صورتبندی می‌کنند و در تلاش‌اند رشد و استفاده از ارزهای دیجیتالی و سایر دارایی‌های دیجیتالی در اقتصادهای خود کنترل کنند.

امنیت و کلاهبرداری

شکایت فیسبوک از توسعه‌دهندگان پشت‌پرده کلاهبرداری‌های مرتبط با ارز دیجیتالی و کووید-۱۹

فیسبوک معمولاً ‌زیاد در دادگاه‌ها حاضر می‌شود اما بیشتر در جایگاه متهم. این غول شبکه‌های اجتماعی این بار برخلاف همیشه شاکی و به دنبال یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار است.

طبق گزارش‌های منتشرشده، باسان گجار (Basant Gajjar) نرم‌افزاری را تهیه و توزیع کرده است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد ممیزی‌ و محدودیت‌های تبلیغاتی فیسبوک را دور بزنند و تبلیغات خود را آنطوری که می‌خواهند به نمایش بگذارند. اکنون، فیسبوک می‌خواهد که وی درباره این اقدامش پاسخگو باشد و شرکت‌هایی که در حال سوءاستفاده از رمزارزها و کلاهبرداری‌های دیگر بوده‌اند محاکمه شوند.

از سال ۲۰۱۶ همه چیز از تبلیغات قرص‌های لاغری فریبنده گرفته تا درمان کروناویروس و کلاهبرداری‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال، همگی در معرض ممیزی فیسبوک بودند.

گجار بنا به گزارش‌ها، راه‌حل پیشنهادی خود برای دور زدن رادارهای فیسبوک را با راه‌اندازی شرکت LeadCloak ارائه می‌داد و Facebook ،WordPress  Shopize ،Google و چند کمپانی بزرگ دیگر از اهداف فعالیت‌های این شرکت بودند. با استفاده از خدمات LeadCloak شرکت‌ها می‌توانستند تبلیغات خود را آنطور که می‌خواهند و بدون ممیزی به نمایش بگذارند به این صورت که پس از کلیک روی لینک اولیه تبلیغ، محصولات تقلبی و محتوای کلاهبردارانه به مخاطبان نمایش داده می‌شد.

پرونده شکایت فیسبوک در دادسرای منطقه شمالی کالیفرنیا تشکیل شد. گجار، که طبق گزارش‌ها هندی است، به احتمال زیاد اولین کسی خواهد بود که از جانب فیسبوک با اقدام قانونی روبرو شده است. برنامه‌ و نرم‌افزارهای مشابه بسیاری مانند LeadCloak وجود داشتند و دارند اما بدون شک مارک زاکربرگ و بقیه اعضای تیم از پس آنها برخواهند آمد.

هشدار اف‌بی‌آی: دارندگان رمزارز هدف سوءاستفاده کلاهبرداران

کلاهبرداران کووید۱۹- کوین ایران

دفتر تحقیقات فدرال (FBI) انتظار دارد که تعداد کلاهبرداری‌های کریپتو در نتیجه همه‌گیری کروناویروس افزایش یابد.

در بیانیه مطبوعاتی ۱۳ آوریل، FBI هشدار داد که افزایش «طرح‌های کلاهبردارانه مربوط به رمزارزها» فقط وقتی افراد بیشتری با کریپتوکارنسی‌ها سروکار دارند ممکن می‌شود. گرچه افراد مسن به‌ویژه آسیب‌پذیرتر هستند با این حال افراد در هر سنی می‌توانند قربانی چنین کلاهبرداری شوند.

در این بیانیه به آمریکایی‌ها هشدار داده شد که نسبت به ایمیل‌هایی با مضمون کارهای متقلبانه در منزل، درمان‌های جعلی کووید-۱۹، اقدامات پیشگیرانه و برخی از کلاهبرداری‌های سنتی هوشیار باشند.

از جمله کلاهبرداری‌های بسیار ظریفی که FBI نسبت به آنها هشدار داده است پیام‌هایی‌ست که از طریق ایمیل یا نامه گیرنده را به آلوده کردن خود یا اعضای خانواده‌اش به کروناویروس تهدید می‌کنند و در قبال آن از گیرنده می‌خواهند مبلغی به کیف‌پول بیت‌کوینی‌شان ارسال کنند.

چطور تشخیص دهیم که یک مؤسسه خیریه جعلی است یا نه؟

همانطور که توسط Cointelegraph گزارش شده است، برخی از کلاهبرداران آنلاین با گمراه کردن افراد از آنها می‌خواهند کمک‌های بیت‌کوینی خود را برای مبارزه با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹به سازمان بهداشت جهانی (WHO) که در واقع حسابی جعلی است ارسال کنند.

طبق گفته اف‌بی‌آی‌، هر کسی که گمان می کند توسط کلاهبرداران مورد هدف قرار گرفته است، باید درباره قانونی بودن چنین مؤسسات خیریه‌ای تحقیق کند و مطمئن شود که آن مؤسسه پذیرای کمک‌های رمزارزی هست یا خیر. حتی اگر آن سازمان شناخته شده باشد اصرار برای استفاده از رمزارزها مشکوک است و باید یک هشدار مهم تلقی شود.

کاهش درآمد کلاهبرداران رمزارزی به‌رغم شیوع کرونا

داده‌های منتشر شده توسط موسسه‌ی تحلیلی Chainalysis در تاریخ ۱۰ آوریل نشان می‌دهد که میانگین ارزش تراکنش‌های کیف‌پول‌های متعلق به پروژه‌های کلاه‌برداری شناخته‌شده، طی ماه مارس با ۳۰ درصد افت مواجه شده است.

گرچه پیش‌تر تصور می‌شد با شیوع ویروس کورنا کلاه‌برداران با بهره‌برداری از جو ارعاب حاکم بر جامعه بتوانند با توسل به روش‌هایی همچون هدایت کاربران به دریافت بدافزارهای مخرب، جعل هویت سازمان‌ها و نهادهای خیریه از آب گل‌آلود ماهی بگیرند؛ اما آمار و ارقامی که به‌تازگی منتشر شده از کاهش شدید درآمد کلاه‌برداران رمزارزی حکایت دارد.

البته ناگفته نماند که سقوط بازارها در اواسط ماه مارس در افت درآمد کلاه‌برداران بی‌تاثیر نبوده است.

گزارش Chainalysis نشان می‌دهد ارزش کل روزانه‌ی وجوهات منتقل شده به کیف‌پول‌های متعلق به پروژه‌های کلاهبرداری نزدیک به ۶۱ درصد کاهش یافته است. داده‌های این موسسه حاکی از آن است که نگرانی‌ها در مورد افزایش کلاه‌برداری‌ها همزمان با همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ چندان محلی از اعراب نداشته است. آن‌طور که این موسسه مدعی است اکثریت قریب به اتفاق پروژه‌های کلاهبرداری رمزارزی به روش‌های سرمایه‌گذاری متقلبانه‌ای از قبیل طرح پانزی متوسل شده‌اند.

https://coiniran.com/?p=38261
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x