ایستگاه خبر

خبرنامه هفتگی ۱۲ تا ۱۸ اردیبهشت؛ رسیدن سختی استخراج بیت کوین به بیشترین میزان، راه‌اندازی سیستم عامل منبع باز تلگرام

راهنمای مطالعه نمایش

رمز ارزها

نقش بیت کوین در اقتصادهای نوظهور : کاهش فرایند فرسایشی بروکراتیک

اقدامات اخیر انجام‌شده در سراسر جهان با توجه به تنظیم و کنترل کردن رمزارزهایی مانند بیت کوین، زمینه را برای انطباق هرچه بیشتر با بخش‌های مختلف دنیای مالی هموار کرده است. در حالی که بسیاری بیت کوین را صرفاً وسیله‌یی برای سرمایه‌گذاری می‌دانند، عده دیگری معتقدند نقش بیت کوین در اقتصادهای نوظهور بسیار پررنگ است. این شاه‌سکه در اقتصادهای در حال توسعه جهان با رغبت زیادی مواجه شده است. به نظر می‌رسد که آمریکای لاتین، بخش‌هایی از آفریقا و آسیا در مرکز این موج جدید پذیرش برای بزرگترین و قدیمی‌ترین رمزارز جهان قرار دارند.

Matt Ahlborg، بنیانگذار UsefulTulips.org در گفتگو Tales از پادکست کریپتو، در مورد امکاناتی که بیت کوین به کاربران و مشاغل موجود در مکان‌هایی مانند کنیا می‌دهد و ارتباط‌شان با اقتصاد جهانی و مجموعه چالش‌هایی که در چنین مناطقی حین استفاده از بیت کوین با آن روبرو می‌شوند صحبت کرد.

Ahlborg تصریح کرد که در چنین اقتصادهایی قوانین محلی برای تسهیل ارتباطات مالی با بازار بین‌المللی کافی نیستند، در چنین مناطقی ماهیت خودمختار و مستقل بیت کوین و فلسفه بدون مرز آن یک مزیت محسوب می‌شود. آلببورگ خاطرنشان کرد:

«بازار بیت کوین در حال حاضر در اقتصادهای نوظهور فعال است، مردم به سمت بیت کوین تمایل نشان می‌دهند، زیرا آنها از فرایند فرساینده بروکراسی و کاغذبازی خسته شده‌اند و دیگر حاضر نیستند که با آن کنار بیایند.»

گزارشی که اخیراً توسط Arcane Research منتشر شده است، نشانگر رشد اخیربیت کوین است که به نظر می‌رسد به ویژه در دوره فعلی بحران اقتصادی جهانی رو به افزایش بوده است و نشان می‌دهد که چگونه میزان هفتگی بیت کوین در کشور کنیا از اواخر سال ۲۰۱۹ در حال افزایش است و در چند ماه گذشته سال ۲۰۲۰ به شدت افزایش یافته است که این خود دلیلی بر پررنگ شدن نقش بیت کوین در اقتصادهای نوظهور دنیاست.

یک روش جدید برای اندازه‌گیری نرخ هش بیت‌کوین، درست در موقع هالوینگ

شرکت داده بلاک‌چین، کوین متریکس، یک سیستم اندازه‌گیری جدید برای اندازه‌گیری نرخ هش بیت‌کوین ساخته است که می‌تواند به یک راه تازه برای استخراج‌گران منجر شود تا ریسک‌های خود را پوشش دهند. بنا بر گزارشی در مجله‌ی Decrypt، این شرکت داده‌ی بلاک‌چین از جامعه‌ی بیت‌کوین خواسته است تا چگونگی اندازه‌گیری نرخ هش بیت‌کوین را دوباره در نظر بگیرند. راه حل آن‌ها می‌تواند یک ستون فقرات آماری برای محصولات مالی فراهم کند که به استخراج‌گران کمک می‌کند تا در برابر نوسانات نرخ هش محافظت شوند.

در آخرین وضعیت شبکه خود، کوین متریکس یک ابزار جدید برای سنجش نرخ هش بیت‌کوین یا میزان سختی کار کامپیوتر‌ها برای یافتن بلوک‌های جدید در شبکه، مطرح کرده است. این شرکت مدعی است که در حال حاضر هیچ معیار قابل اطمینانی برای اندازه‌گیری نرخ هش به صورت دقیق وجود ندارد. طبق نظر آن‌ها، بهترین کار این است که یک تخمین تقریبی را با استفاده از سختی بیت‌کوین و تناوب تولید بلوک‌ها محاسبه کنیم.

کوین متریکس این روش تازه را نرخ هش ضمنی می‌نامد. این سیستم اندازه‌گیری، به جای شمارش بلوک‌ها برای هر ۲۴ ساعت و ترکیب آن با سختی بیت‌کوین، بازه‌ی ۴۸  یا ۷۲ ساعت را در نظر می‌گیرد. با احتساب بازه‌ی زمانی گسترده‌تر، این معیار به خوبی نوسانات نرخ هش بیت‌کوین را در خود به حساب می‌آورد. وقتی که نرخ هش ضمنی را داریم، می‌توان آن را در مدت زمان استخراج آخرین بلوک در شبکه ضرب کنیم. با این معادله می‌توان یک رقم دقیق‌تر را برای نرخ هش بیت‌کوین به دست آورد.

بن کلرماجر، مدیر اجرایی این شرکت می‌گوید:

“در یک فرآیند توزیع‌شده مانند استخراج، به دست آوردن اعداد نرخ هش قابل اعتماد از مجموعه‌ی جهانی استخراج‌گران، تقریبا غیر ممکن است. از این رو بهترین کار برای به دست آوردن نرخ هش، تخمین یک مقدار ضمنی از نرخ تولید بلوک‌ها در یک سطح سختی مشخص است.”

اندازه‌گیری بهتر نرخ هش به معنای محصولات مالی جدید برای بیت‌کوین است، محصولاتی که به طور خاص در اختیار استخراج‌گران بیت‌کوین قرار می‌گیرد. با وجود داده‌های قابل اطمینان، واسطه‌های بازار می‌توانند قرارداد‌های آتی بر مبنای نرخ هش آتی بیت‌کوین ایجاد کنند. این امر به سرمایه‌گذاران یک بازار دیگر ارائه می‌کند، از طرفی استخراج‌گران می‌توانند ریسک عملیات خود را با آن پوشش دهند. با این مشتقات، استخراج‌گران بیت‌کوین می‌توانند در مواقعی که عملیاتشان سوددهی کمتری دارد (تعدیل سختی، تغییرات در نرخ انرژی و هالوینگ پاداش استخراج در آینده‌ای نزدیک)، نرخ هش خود را کاهش دهند.

مقیاس‌پذیری و تراکنش‌های بدون هزینه در راه است

ETH 2.0 یک تجدید ساختار است که انتظار می‌رود در ماه‌های آینده انجام شود. هم‌اکنون اما راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری و تراکنش‌های بدون هزینه گاس GAS  موجود است. به گزارش Cointelegraph این شبکه در حال افزایش محبوبیت است به طوری که تعداد کیف پول‌های فعال از ژانویه بیش از دو برابر شده است.

Syntetix به شکل بهینه‌ای افزایش مقیاس دارد

برنامه‌نویسان دومین پروتوکول بزرگ مالی غیرمتمرکز در دنیا یعنی Synthetix، با تیم تحقیقاتی بهینه سازی اتریوم لایه ۲ هم‌کاری کرده تا استقرار آزمایشی صرافی Syntetix را بر Optimistic Virtual Machine پیاده‌سازی کنند. این یک راه‌حل لایه دو است که طراحی شده تا پلت‌فرم‌های مالی غیرمتمرکز با سرعتی قابل‌ رقابت با سیستم‌های متمرکز عمل کنند. استفاده از فناوری‌های مقیاس‌پذیری، دستاورد‌های شگرفی در عملکرد داشته است، از جمله یک کاهش ۳۷.۵ برابری در زمان به‌روز‌رسانی اوراکل، یک کاهش ۷۵ برابری در زمان تأیید تراکنش‌ها و کاهش قیمت گاس شبکه در اوراکل و تراکنش‌های مبادله ای. با این وجود یک پتانسیل قوی برای اتریوم وجود دارد تا مقیاس‌پذیری را بدون انتقال به پروتوکل‌های اثبات سهام  ارتقا دهد.

Biconomy نسخه بتای شبکه اصلی را راه‌اندازی می‌کند

در روز چهارم ماه می، بیکونومی Biconomy  نسخه بتای شبکه اصلی خود را به‌منظور تقویت‌ ساختار شبکه، راه اندازی کرد. این پلت‌فرم طراحی شده تا معاملات بدون گاس در پروتوکل‌های DApp را تسهیل نماید و موانع فنی در برابر مقیاس پذیری هرچه بیشتر را از میان بردارد. پروتوکل‌های DApp که بیکونومی را یک‌پارچه ساخته‌اند، قادر خواهند بود که به درخواست‌ها از طریق یک رابط رمز و نام کاربری آسان دسترسی داشته باشند.  این امر نیاز به تعامل فنی با قرارداد‌های هوشمند و یا پرداخت هزینه گاس را حذف می‌نماید.

در این بین با افزایش محبوبیت پروتوکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و انتظارات قوی درباره‌ی انجام  ETH 2.0،‌ تعداد کاربران فعال از ماه ژانویه بیش از دو برابر شده است. ایجاد آدرس‌های منحصر به فرد نیز در هفته‌های اخیر سرعت گرفته تا جایی که تعداد کیف پول‌های جدید روزانه از ۵۰۰۰۰ در آغاز ۲۰۲۰ به ۱۰۰۰۰۰ در ماه مارس رسیده است. اکنون تعداد کل آدرس‌های منحصر به فرد فراتر از ۹۶ میلیون است.

فاز ۲ شبکه ماهواره‌ای بیت کوین Blockstream راه‌اندازی شد

این توسعه‌دهنده کانادایی بلاکچین شبکه ماهواره‌ای بیت کوین خود را به طور قابل توجهی ارتقا داده است و در حال حاضر، حتی به یک اتصال اینترنتی نیز احتیاج ندارد.

blockstream، شرکت خدمات کانادایی بلاکچین، که به دلیل فعالیت در شبکه لایتنینگ بیت کوین شهره است، از راه اندازی Blockstream Satellite 2.0، نسخه به‌روز‌شده شبکه بیت کوین مبتنی بر ماهواره، خود خبر داد.

طبق اطلاعیه، نسخه ۲.۰ یک پروتکل انتقال مبتنی بر استانداردها، پهنای باند و مناطق تحت پوشش بیشتر و امکان همگام‌سازی یک گره کامل بیت کوین بدون اتصال به اینترنت را معرفی می‌کند.

پروژه ماهواره‌ای Blockstream امیدوار است راه‌حلی در پاسخ به این سؤال ارائه دهد: «اگر اینترنت نباشد، بیت کوین به چه کار می‌آید؟»

این استارتاپ در شبکه ماهواره‌ای بیت کوین خود از تلگراف در سراسر جهان استفاده می‌کند تا داده‌های بلاکچین بیت کوین را به شش ماهواره زمینی در سراسر کره زمین ارسال کند. این ماهواره‌ها پس از دریافت، داده‌ها را در تقریباً همه مناطق پرجمعیت پخش می‌کنند.

با استفاده از نسخه ۲.۰، شبکه ماهواره‌ای Blockstream پروتکل سفارشی خود را که در نسخه ۱.۰ به کار رفته است، به نسخه استانداردی با نام DVB-S2 تبدیل کرده است. براساس این اطلاعیه، این به‌روزرسانی منجر به بهبود راندمان و اعتبار سیگنال، بیت ریت بالاتر و افزایش ظرفیت داده و پهنای باند می‌شود.

سختی استخراج بیت کوین به بیشترین میزان خود رسید

با تنظیمات اخیر و تنها یک هفته مانده به هاوینگ نرخ سختی استخراج بیت کوین که نشان‌دهنده میزان سختی پاداش آن است، در حال رسیدن به بالاترین سطح خود است.

بعد از اواسط ماه مارس این دومین باری است که نرخ سختی استخراج بیت‌ کوین این چنین بالا می‌رود. با اعمال تنظیمات جدید امروز نرخ سختی به بالاتر از ۱۶ تریلیون رسید و این تنظیم را می‌توان آخرین تنظیم پیش از هاوینگ دانست. پیش‌بینی می‌شود توان محاسباتی شبکه بیت‌ کوین پس از هاوینگ به طرز چشمگیری کم شود.

میزان سختی استخراج بیت کوین بر اساس رقابت در هر چرخه تنظیم، برای هر ۲۰۱۶ بلوک یا حدوداً دو هفته طراحی شده است. اگر افراد بیشتری به استخراج مشغول باشند، این سختی در تنظیم بعدی بالاتر هم می‌رود اما اگر توان محاسباتی کاهش یابد، میزان سختی بیت‌ کوین هم کم می‌شود.

این تنظیمات جدید برای سختی بیت ‌کوین پس از استخراج‌های بیش از حد و غیرمتعارفی که هفته گذشته اتفاق افتاد، اعمال شد. در طی هفته‌ای که گذشت ۱۶ بلاک در کمتر از یک ساعت استخراج شدند و طبق گزارش CoinDesk این حجم از استخراج نشان‌دهنده کم بودن میزان سختی است.

همچنین توان محاسباتی شبکه در هفته‌ای که گذشت ۱۱۵ اگزاهش برآورد شده که افزایشی ۱.۴ درصدی داشته است. این افزایش توان محاسباتی، بالا رفتن قیمت بیت کوین تا ۹۰۰۰ دلار را به همراه داشت.

هاوینگ بیت کوین امنیت شبکه را به خطر می‌اندازد؟

امنیت شبکه پس از هاوینگ بیت کوین یکی از دغدغه‌های طرفداران این سکه است. شبکه بیت کوین با هزینه‌ی معاملات حفظ می‌شود و در اینجا دو سناریو وجود دارد: یا هزینه‌ها باید بالا بروند یا فضای بلوک و ظرفیت انجام معاملات افزایش یابد.

آندریاس آنتونوپولوس، از طرفداران بیت کوین در پادکست اخیر اظهار داشت که اگر مبلغ کل هزینه افزایش یابد، همان هزینه‌های موجود امنیت شبکه را تأمین خواهد کرد.

از طرف دیگر، برخی از منتقدین غالباً اظهار داشته‌اند که هزینه‌های معامله به تنهایی امنیت کافی را به همراه نخواهد داشت. در حقیقت، الگوریتمی که بیت کوین روی آن کار می‌کند، اثبات کار، در اصل برای اطمینان از امنیت بالاتر طراحی شده است. اما در زمان‌های اخیر، اثبات سهام برای بسیاری از افراد مرجح است زیرا امنیت بیشتری فراهم می‌کند و همچنین میزان انرژی مصرفی را کاهش می‌دهد. این یکی از دلایل اصلی ETH تغییر در PoS در نسخه ۲.۰ است.

علاوه بر این، نگرانی‌هایی درباره سرمایه‌گذاری استخراجگران پس از هاوینگ بیت ‌کوین وجود دارد. اگر نرخ سودآوری پایین باشد، کارگران ممکن است عملیات را متوقف کنند و این ممکن است طبق بسیاری از گمانه‌زنی‌ها به امنیت شبکه بیت کوین آسیب جدی وارد کند. با این حال، Antonopoulos بر این عقیده بود که حتی اگر آنها استخراج را متوقف کنند، بیت کوین هنوز هم از امنیت کاملاً سالم برخوردار خواهد بود. به گفته وی، حتی اگر نیمی از استخراجگران کارشان را متوقف کنند، تمام شبکه همچنان امن خواهد ماند.

اتریوم ۲.۰ حداکثر سالانه دو میلیون کوین در بازار عرضه خواهد کرد!

ویتالیک بوترین، هم‌بنیانگذار اتریوم در مصاحبه با پادکست Internet Money درمورد برخی تفاوت‌های بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) توضیح داد و علت انتخاب پروتکل اثبات سهام (PoS) را بیان کرد. او در این مصاحبه گفت:

«یکی از دلایلی که ما اثبات سهام را انتخاب کردیم این است که می‌خواهیم عرضه کوین را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم. در طراحی ETH 2.0 محاسباتی انجام داده‌ایم که حداکثر عرضه‌ی کوین در سال حدود ۲ میلیون عدد است.»

وی افزود در تست نت مشارکتی فعلی حدود صد هزار ETH در سال عرضه می‌شود. شبکه‌ی فعلی اتریوم در سال حدود ۴.۷ میلیون ETH عرضه می‌کند. با این حال، در شبکه‌ی اتریوم ۲.۰ عرضه‌ی کوین‌ها چیزی بین ۱۰۰ هزار تا ۲ میلیون در سال خواهد بود. بوترین خاطر نشان کرد برای مدیریت میزان کوین در گردش می‌توان در زمان‌هایی که حجم تراکنش‌ بالاست بخشی از کارمزد را سوزاند. وی ادامه داد که یک پارامتر کارمزد پایه وجود دارد و پروتکل آن میزان را شارژ می‌کند. در واقع در زمان ارسال تراکنش، کارمزد معامله به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ بخش اول به عنوان مزد استخراج‌کننده‌گان پرداخته می‌شود و بخش دوم سوزانده خواهد شد.

بوترین یکی دیگر از قابلیت‌های اصلی شبکه‌ی اتریوم ۲.۰ را قابلیت تنظیم اندازه‌ی بلوک‌ها به جای تغییر هزینه‌ی کارمزد در زمان افزایش فعالیت در شبکه عنوان کرد. این روش برخی مشکلاتی که کاربران در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند مانند پیش‌بینی کارمزد بهینه و زمان مورد نیاز برای پردازش تراکنش را کاهش می‌دهد.

به نظر می‌رسد اتریوم ۲.۰ با استقبال خوبی از طرف جامعه رمز ارزها روبرو شده است چرا که طی تنها ۴ روز اول راه‌اندازی تست نت Topaz تعداد تائیدکنندگان شبکه از ۲۰ هزار نفر گذشتند. در زمان نگارش این خبر تائیدکنندگان فعال شبکه از ۲۴ هزار نیز عبور کرده‌اند. همچنین، استخر استخراج بزرگ OKEx نیز به عنوان تائیدکننده به اتریوم ۲.۰ پیوسته است.

پروژه‌های اتریومی توانسته‌اند نزدیک به ۲۵ میلیون دلار گرنت دریافت کنند

تاکنون بیش از ۱۵۰ پروژه‌ مبتنی بر اتریوم، نزدیک به ۲۵ میلیون دلار گرنت دریافت کرده‌اند.

بنیاد اتریوم با اعطای بیش از ۲۱ میلیون دلار از این میزان در صدر نهادهای مشوق پروژه‌های مبتنی بر پلتفرم اتریوم قرار دارد. پس از این بنیاد، صندوق جامعه‌ی اتریوم، بنیاد آراگون، کانسنسیس (ConsenSys) و پروتکل لبز (Protocol Labs) در جایگاه بعدی فهرست حامیان پروژه‌های اتریومی قرار دارند.

گفتنی است بنیاد اتریوم نه تنها از نظر ارزش دلاری گرنت‌های اهدایی بلکه از نظر تعداد گرنت‌ها پیشتاز است. این بنیاد تاکنون درمجموع ۹۴ گرنت اهدا کرده است.

Donors

در میان پروژه‌هایی که توانسته‌اند بیشترین گرنت را دریافت کنند، می‌توان به پریتی تکنولوژیز (Parity Technologies)، استارک‌ویر (Starkware)، پریزمتیک لبز (Prysmatic Labs)، ال۴ ریسرچ (L4 Research) و استاتوس (Status) اشاره کرد. گفتنی است طرح‌های افزایش مقیاس اتریوم از جمله ETH 2.0 و ETH 1.x نیز توانسته‌اند بیشترین بودجه را دریافت کنند.

تلگرام از سیستم عامل TON OS منبع باز رونمایی می‌کند!

تلگرام اخیرا راه‌اندازی شبکه‌ی بلاک چینی TON و رمز ارز GRAM را برای بار دوم و به خاطر دستور دادگاه ایالات متحده به تاخیر انداخت. با این حال، این تیم به زودی از سیستم عامل TON OS به صورت منبع باز رونمایی می‌کند. TON Labs، توسعه دهنده‌ی اصلی این پروژه قصد دارد از فردا سیستم عامل TON OS را در گیت هاب منتشر کند.

TON Labs به بنیاد نرم‌افزارهای آزاد (FSF) پیوسته و بنابراین سیستم عامل TON OS بصورت رایگان در اختیار عموم مردم خواهد بود. بدین ترتیب هرگونه کپی، توزیع، یادگیری، اصلاح و بهبود نرم‌افزار TON برای همه آزاد خواهد بود. تیم تلگرام برای حفاظت از بلاک چین TON در برابر قانون این تصمیم را اتخاذ کرده است.

طبق گزارش‌ها این نسخه شامل انتشار نود TON با زبان برنامه‌نویسی Rust، رابط خط فرمان، قرارداد هوشمند کیفپول چندامضایی TON و ابزارهایی برای راه‌اندازی اعتباردهی TON است. در این گزارش همچنین آمده است که TON Labs قصد دارد مرورگر غیرمتمرکز خود به نام Surf، استخر سهام‌داری DePool و توکن TON Cash را طی یک ماه آینده عرضه کند.

لازم به ذکر است که سیستم عامل TON OS رقیبی برای سیستم‌عامل‌های iOS، اندروید یا ویندوز نیست. بلکه به گونه‌ای طراحی شده تا سیستم عاملی برای بلاک چین تلگرام باشد و شکاف موجود برای تعامل کاربران با بلاک چین را پر کند.این سیستم عامل به کاربران امکان می‌دهد برنامه‌هایی ایجاد کنند که به طور خودکار با پلتفرم بلاک چینی سازگار باشند و از اپلیکیشن‌هایی با عملکردهای مختلف مانند معاملات دارایی‌ها پشتیبانی می‌کند.

شایان ذکر است شبکه‌ی TON همچنان می‌تواند به کمک تائیدکنندگان مستقل و بدون توجه به اختلافات حقوقی تلگرام و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) راه‌اندازی شود.

قاضی با پرداخت غرامت ۲۵ میلیون دلاری بنیاد تزوس موافقت کرد

قاضی کالیفرنیایی به پرداخت ۲۵ میلیون دلار توسط بنیاد تزوس برای خاتمه‌ی دادرسی پرونده قضایی رای مثبت داد. این دادخواست به کمی بعد از عرضه اولیه‌ی (ICO) ۲۳۲میلیون دلاری تزوس (Tezos) پس از جولای ۲۰۱۷ بازمی‌گردد. در آن زمان برخی سرمایه‌گذاران علیه این شرکت شروع به طرح دعوی کردند و تزوس متهم شد که بدون مجوز سازمان اوراق بهادار ایالات متحده ورقه‌ی بهادار عرضه کرده است.

در اسناد جلسه‌ی ۳۰ آوریل دادگاه آمده است که دادگان احتمالا می‌تواند توافق‌نامه را تائید کند و بررسی بیشتر را شورای حل اختلاف واگذار کرده است. تاریخ جلسه‌ی شورای حل اختلاف هنوز مشخص نشده است. اگر بنیاد تزوس در این جلسه مقصر شناخته شود باید بین ۱ تا ۱۵۰ میلیون دلار غرامت پرداخت کند.

از طرفی بنیاد تزوس اتهام هرگونه تخلف طی ICO خود را رد می‌کند و اعلام کرده به دلیل پرهزینه و وقت‌گیر بودن فرایند دادرسی ترجیح می‌دهد با یک بار هزینه‌ی اقتصادی از پول و زمان بیشتر شانه خالی کند. بنیاد تزوس ادعا می‌کند که حل اختلاف با پرداخت پول به نفع جامعه و پروژه‌ی تزوس خواهد بود و اعتقاد دارد ورود به این دعاوی بی‌فایده است.

SEC نیز درمورد ICO تزوس تحقیقاتی انجام داده ولی هنوز پرونده‌ای علیه آنها تشکیل نداده است. درصورتی که تزوس در دادگاه به توافق برسد، ساخت پرونده علیه تزوس برای SEC دشوارتر خواهد بود.

طبق آخرین گزارش بنیاد تزوس در تاریخ ۹ مارس دارایی‌های این بنیاد نسبت به زمان ICO سه برابر بیشتر شده و به مبلغ ۶۳۰ میلیون دلار رسیده است.

افزوده شدن بیش از ۲۰ عضو جدید به اتحادیه Celo برای رسیدن به اهداف بزرگ

Celo، شبکه‌ی پرداخت‌ رمز ارز پایدار، اعلام کرد بیش از ۲۰ عضو جدید به اعضای اتحادیه‌ی «برای موفقیت» پیوسته‌اند. Celo قصد دارد مین نت خود را در اواسط ماه می راه‌اندازی کند. اعضای جدید اتحادیه کار روی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) سازگار با بازار بر روی Celo را آغاز کرده‌اند.

کل اعضای اتحادیه دو ماه پس از شروع به کار شبکه به ۷۵ عضو رسیده‌اند. اعضای جدید شامل شرکت‌های فعال در حوزه‌های پردازنده‌‌های پرداخت، ارائه‌دهندگان کیف پول دارایی‌های دیجیتال، سپرده‌پذیران، گروه‌های حامی بلاک چین، رمز ارزهای خصوصی، رمز ارزهای پایدار و تیم‌هایی که به دنبال ادغام تکنولوژی‌ بلاک چین در سیستم‌های مدیریت عرضه هستند، می‌شوند. از جمله‌ نام‌های آشنا در این لیست می‌توان به Ontology, Paxful, Peixe, Positive Blockchain و انجمن بلاک چین اتحادیه‌ی آفریقا اشاره کرد.

بنیانگذاران Celo امیدوارند یک اکوسیستم رمز ارز پایدار و پروتکل مالی غیرمتمرکز بسازند که حقوق پایه‌ی فراگیر جهانی را به سیستم ایجاد بازار گره بزند. پشتوانه‌های شهودی برای پول ایجاد کنند و هزینه‌ی نگهداری آن را کاهش دهند. همچنین، یک پول بومی در سطح محلی، منطقه‌ای یا ملی ایجاد کنند که یک راه درآمد جانبی با استفاده از بهره‌ی بدهی ایجاد می‌کند. آنها می‌خواهند تا سال ۲۰۲۱ به تمامی این اهداف برسند.

تیم کالیبرای فیسبوک از معرفی یک پروتکل حسابرسی توزیع‌شده‌ی جدید خبر داد

تیم پژوهشی کالیبرا در فیسبوک به تازگی طی ارائه‌ای در سومین کارسوق ZKProof اقدام به معرفی پروتکل DAPOL کرده است. آن‌طور که پیداست این پروتکل با هدف بهبود رویه‌های حسابرسی توزیع‌شده‌ی کنونی طراحی شده است.

این تیم پژوهشی که سرپرستی آن را کنستانتینوس کالکیاس بر عهده دارد، ادعا می‌کند که پروتکل یاد شده با معرفی بهینه‌سازی‌های افزوده و محرمانگی ارتقایافته قادر است روش‌های کنونی حسابرسی را بهبود ببخشد. این پروتکل به نهادها این امکان را می‌دهد که دیون خود را تحت یک حسابرسی توزیع شده انجام دهند. این پروتکل در هر موقعیتی که یک سازمان، انگیزه‌ای برای بیش‌نمایی دیون خود ندارد، به کار می‌آید.

برای مثال، یک صرافی رمزارزی می‌تواند از این پروتکل استفاده کند و این امکان را در اختیار جامعه کاربری خود قرار دهد تا بتوانند دیون و بدهی‌های آن را حسابرسی کنند. علاوه بر این، می‌توان از این پروتکل برای موارد رای‌گیری منفی نیز استفاده کرد؛ مواردی که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان از گزارش‌دهی در مورد بازخوردهای منفی آنلاین یا محتوای توهین‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی یاد کرد.

بنابر ادعای این تیم پژوهشی، روش‌های بدیع آن‌ها مزیت‌های قابل توجهی در مقایسه با تکنیک‌های حسابرسی سنتی و دیگر روش‌های غیرمتمرکز کنونی دارد. زمانی که یک نهاد یا سازمان توسط یک حسابرس شخص ثالث مورد بررسی قرار می‌گیرد، نوعا روی تعداد انگشت‌شماری از حساب‌های کلان تمرکز و از حسابرسی حساب‌های خردتر غفلت می‌شود.

علاوه بر این، یکی دیگر از مزیت‌های پروتکل DAPOL نسبت به روش‌های حسابرسی توزیع‌شده‌ی کنونی، محرمانگی ارتقایافته است.

تیم کالیبرا اظهار امیدواری کرده است که بتواند در آینده‌ای نزدیک کدهای پروتکل DAPOL را به صورت متن‌باز منتشر کند. آن‌ها هم‌اکنون در حال دریافت بازخورد از اعضای انجمن‌های رمزنگاری هستند. گفتنی است دسترسی به این کد برای همگان میسر خواهد بود تا هر کس بتواند قدمی در راستای پیشبرد آن بردارد.

بازار

بیت کوین؛ برنده‌ی میدان رقابت ذخیره‌ی ارزش در بحبوحه‌ی بحران کرونا

داده‌ها نشان می‌دهد که بیت کوین توانسته در کوران بحران کرونا به عنوان ابزاری مناسب برای ذخیره ارزش عمل کند.

تراویس کلینگ، رئیس صندوق پوشش سرمایه‌گذاری رمزارزی Ikigai در تاریخ اول ماه مه طی توییتی نوشته است که بر مبنای شواهد روشن، بیت کوین به‌رغم نوسانات توانسته ثروت سرمایه‌گذاران را حفظ کند.

کلینگ می‌گوید بیت کوین از ماه فوریه از نرخ بازده پایدار ۰.۶ درصدی برخوردار بوده است و موفق شده هادلرهای خود را از بزرگترین سقوط بازارهای مالی طی سده‌ی اخیر، نجات بدهد.

وی نوشته است:

بیت کوین از اواخر ماه فوریه تا پایان آوریل، ۰.۶ درصد رشد داشته است؛ آن هم در شرایطی که جهان با بی‌سابقه‌ترین فاجعه‌ی اقتصادی دست به گریبان بوده است.

داعیه بیت کوین مبنی بر برخورداری از قابلیت ذخیره‌ی ارزش از زمان آغاز سال ۲۰۲۰ دستخوش تغییرات ناهمگونی شده است.

پس از سقوط بی‌سابقه‌ی بهای بیت کوین در ماه مارس، این رمزارز پیشتاز شاهد نوسانات کمتری در مقایسه با بازارهای سنتی از جمله بازار بورس و نفت بود.

در ادامه بیت کوین توانست راهش را از دیگر بازارها جدا کند و حرکات قیمتی این رمزارز اثبات کرد که هنوز می‌توان روی آن به عنوان ابزار قابل اعتمادی برای ذخیره ارزش، حساب باز کرد.

همان‌طور که پیش‌تر رسانه‌های مختلف بدان پرداخته‌اند، تورم عظیم دلار در مقایسه با بیت کوین، دیگر جای اعتمادی به این ارز رایج برای استفاده از آن به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش، باقی نمی‌گذارد.

گفتنی است تا حدود دو هفته‌ی دیگر با وقوع سومین هاوینگ بیت کوین، نرم تورم این رمزارز پرطرفدار به ۱.۸ درصد در سال کاهش می‌یابد.

صرافی کوین بیس: بیت کوین از طلا برتر است

کوین‌بیس، صرافی نام‌آشنای مستقر در ایالات متحده به تازگی گزارشی را منتشر و در آن استدلال کرده که بیت کوین (BTC) مزیت متمایزی در مقایسه با طلا دارد. این صرافی در گزارش خود، عدم وابستگی بیت کوین به هرگونه زنجیره تامین فیزیکی را دلیل برتری آن نسبت به فلز گران‌بهای طلا برشمرده است.

نویسندگان گزارش یادشده اذعان کرده‌اند که بیت کوین و طلا هردو از نظر کمیابی و دسترس‌پذیری جهانی اساسا همسان هستند؛ اما با مختل شدن زنجیره تامین طلا در روزهایی که جهان با بحران کرونا دست به گریبان است، بیت کوین توانسته از نظر دسترس‌پذیری یک سر و گردن بالاتر از طلا بایستد.

کوین‌بیس در گزارشی که در تاریخ دوم ماه مه منتشر کرده، نوشته است که دنیاگیری بیماری کووید ۱۹ مزیت‌های بیت کوین را در برابر طلا به رخ همگان کشیده است. در این مقاله تصریح شده است:

بیت کوین به زنجیره‌های تامین فیزیکی شکننده، متکی نیست و بدون هیچ تردیدی، دسترس‌پذیری جهانی خدشه‌ناپذیری دارد.

کوین‌بیس در گزارش خود با اشاره به شکاف‌های قیمتی پیش آمده در بازارهای جهانی طلا در نتیجه اختلال در زنجیره تامین این فلز گران‌بها تاکید کرده که همین امر منجر به نابرابری کمیابی طلا در بازارهای مختلف شده است.

در این گزارش آمده است که طلا در بازارهای نیویورک و لندن، تقریبا ۴.۵ درصد واگرایی قیمتی دارد. این واگرایی ناشی از کمبود میله‌های طلایی است که برای تسویه قراردادهای آتی Comex مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین کوین‌بیس در بخش دیگری از گزارش خود خاطرنشان کرده است:

در حالی که معادن، تصفیه‌گاه‌ها و زنجیره‌های تامین طلا با اختلال گسترده مواجه شده‌اند، پروتکل هسته‌ی بیت کوین کماکان بدون کوچکترین اشکالی همان‌طور که پیش‌تر طراحی شده به کار خود ادامه می‌دهد.

بیت کوین، هاوینگ و دغدغه‌مندترین کشورهای جهان دراین‌باره

این هفته را به تمامی می‌توان درباره هاوینگ بیت کوین صحبت کرد اما آمارهای گوگل نشان می‌دهد که اروپا در این مقطع و در این باره بیشترین دغدغه را دارد.

داده‌های Google Trends نشان می‌دهد اگر «بیت کوین هاوینگ» را دنبال کنید، اروپای غربی و اروپای مرکزی در رأس جستجوگران این کلمه کلیدی خواهند بود.

  1. اتریش

اتریش که از قبل به‌عنوان یکی از کنجکاوترین کشورها درباره بیت کوین شناخته می‌شد، در حال حاضر پنجمین منبع جستجوست. این کشور پیش از این، تمایل کمی به پذیرش بیت ‌کوین از خود نشان داده بود.

  1. استونی

این ملت کوچک، با این که با عنوان پیشروترین کشور اتحادیه اروپا در عرصه فناوری‌های دیجیتالی شناخته می‌شود، اما سیاست جامع دولت هنوز به موضع قابل ملاحظه ای در مورد بیت کوین نرسیده است. با این وجود، رتبه چهارم را در این فهرست به خود اختصاص داده است.

  1.  اسلوونی

رتبه سوم متعلق به اسلوونی است. این کشور هنوز هم از ارز بومی خود یعنی Kuna استفاده می‌کند که توانسته است نسبت به نرخ ارز مجارستان و سایر ارزهای غیریورویی موجود در منطقه، بسیار بهتر عمل کند. در ژانویه سال گذشته، گزارش شد که صدها مغازه به لطف یک برنامه جدید، پرداخت‌های بیت کوینی را هم می‌پذیرند.

  1. هلند

هلند مخلوط عجیب و غریبی از مقررات سرکوبگر و همزمان تمایل زیاد به کریپتو است. این کشور بومگاه استارت‌اپ‌های زیادی در حوزه کریپتو است. با این وجود، دولت هلند اعلام کرده بود که با استفاده بی‌رویه و کنترل‌نشده از بیت کوین مماشات نخواهد کرد.

  1.  سوئیس

این کشور بیش از هر کشور دیگری در جهان «هاوینگ بیت کوین» را گوگل کرده است. سوئیسی‌ها به دلیل موضع قانونی مجاز خود در بیت کوین شهره‌اند و محصولات مالی عمده‌شان را برای چندین سال با محوریت کریپتو تولید کرده‌اند. این کشور ضمناً  بومگاه Crypto Valley یکی از شناخته‌شده‌ترین استارتاپ‌های این حوزه است.

بیت‌ کوین و طلا بخرید، آنهایی که دلار پس‌انداز می‌کنند بازنده‌اند

رابرت کیوساکی، نویسنده کتاب‌هایی درباره موفقیت‌های مالی از جمله «پدر ثروتمند، پدر فقیر»، ثروت خود را با سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، بیت‌ کوین و طلا و نقره به دست آورده و حالا بار دیگر به توئیتر رفته است تا با طرفدارانش درباره بیت کوین صحبت کند.

کیوساکی اکنون توضیح می‌دهد که چرا داشتن بیت‌ کوین و طلا و سایر فلزات گرانبها مانند نقره این روزها اهمیت فراوانی دارد. نویسنده کتاب «پدر ثروتمند، پدر فقیر» اکنون در حال بحث در مورد این مسئله است که چرا میلیاردها نفر می‌توانند در نتیجه بحران اقتصادی ناشی از ویروس کووید-۱۹ فقیر شوند.

به گفته وی، مسئله این است که بسیاری از مردم در حال پس‌انداز کردن دلارهای بی‌رویه چاپ‌شده از سوی دولت ایالات متحده هستند (مبالغ انگیزشی که از طرف دولت به مردم داده می‌شود) و معتقدند که دلار آمریکا پس‌اندازی ارزشمند است. کیوساکی در توییت‌هایش نوشته است که به جای این کار مردم باید در حال خرید سرمایه‌‌هایی واقعی و باارزش مانند بیت کوین و طلا و نقره باشند. پیش از این نیز، وی خاطرنشان کرده بود که برای همه مقرون به صرفه است که بخشی از سکه طلا و بیت کوین را خریداری کنند. وی توئیت کرده است افرادی که این دلار غیرواقعی و بی‌پشتوانه را پس‌انداز می‌کنند بازنده خواهند بود.

زیان هنگفت بنگاه سرمایه‌گذاری تحت مدیریت وارن بافت؛ منتقد نام‌آشنای بیت کوین

وارن بافت، میلیاردر سرشناس و رئیس برکشایر هاتاوی، شرکت هلدینگ و خوشه‌ای آمریکایی از ثبت زیانی نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار خبر داد.

وارن بافت که همواره یکی از منتقدان صریح‌اللهجه‌ی بیت کوین بوده است، طی سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۰ و در گیرودار همه‌گیری ویروس کرونا از زیان مالی ۵۰ میلیارد دلاری در بنگاه سرمایه‌گذاری تحت مدیریت خود خبر داده است.

برکشایر هاتاوی، یک شرکت سرمایه‌گذاری خوشه‌ای است که با رکود اقتصادی ناشی از بیماری کووید ۱۹ زیانی نزدیک به ۴۹.۷۵ میلیارد دلار را تاکنون متحمل شده است؛ این یعنی ارزش هر سهم این شرکت نزدیک به ۳۰ دلار کاهش یافته است.

با این حال، سود عملیاتی این شرکت (سود عملیاتی بیانگر درآمد تولیدی یک شرکت بدون احتساب بهره و مالیات است) با افزایشی ۶ درصدی به ۵.۸۷ میلیارد دلار رسیده است. گفتنی است بافت، سود عملیاتی را معیار بهتری برای ارزیابی عملکرد در مقایسه با درآمد می‌داند.

تقریبا تمام ۹۰ شرکت تحت مالکیت برکشایر هاتاوی از جمله کوکاکولا، بانک آمریکا، اپل و آمریکن اکسپرس از آثار سوء اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا آسیب دیده‌اند.

بافت که یکی از ثروتمندترین افراد حال حاضر جهان است، همواره بیت کوین را به باد انتقاد گرفته. او پیش‌تر گفته بود که ارزهای رمزپایه «مرگ موش به توان دو» هستند و هیچ ارزش منحصر به فردی ندارند.

گفتنی است این ثروتمند افسانه‌ای به جاستین سان، مدیرعامل Tron گفته بود که اگرچه بلاک چین می‌تواند یک فناوری توفنده در صنعت مالی باشد؛ اما بیت کوین هیچ ارزش افزوده‌ای را به ارمغان نیاورده است.

نهنگ‌ها با سرعت بالا اتریوم جمع‌آوری می‌کنند!

داده‌های یک تحقیق نشان می‌دهد نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ دنیای رمز ارزها با سرعت بالایی اتریوم جمع‌آوری می‌کنند. آدام کوکران، مدیر اجرایی موتور جستجوی متمرکز بر حریم خصوصی DuckDuckGo می‌گوید به ۱۰ هزار آدرس اتریوم برای حسابرسی میزان فعالیت نهنگ‌ها، سودآوری نقدینگی و دستکاری بازار دسترسی داشته است. وی می‌گوید نهنگ‌های موجود در شش ماه گذشته ۵۵۰ میلیون دلار یا ۴ درصد سرمایه‌گذاری خود را در اتریوم افزایش داده‌اند. این درحالیست که سرمایه‌ی جدید که سال گذشته وارد بیت کوین شد حدود ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

کوکران افزود تعداد قابل توجهی کیف پول در میان ۱۰ هزار کیف پول مورد بررسی وجود داشته که اولین معاملات خود را با صرافی‌های فیات انجام داده‌اند و عمدتا به مشتریان بزرگی همچون صرافی‌های Gemini، کراکن و کوین بیس خدمات می‌دهند. این آدرس‌های جدید که ۶ درصد از ۱۰ هزار آدرس بررسی شده را تشکیل می‌دهند، اغلب معادل صد هزار دلار اتریوم خریداری کرده‌اند.

بنابراین به طور کلی می‌توان گفت نهنگ‌های جدید و قدیم بیش از ۶۵۰ میلیون دلار اتریوم در طول شش ماه گذشته خریداری کرده‌اند که از کل پول ورودی به بیت کوین در سال ۲۰۱۹ بیشتر است. از طرفی تنها ۱۹.۵ میلیون ETH در صرافی‌ها برای فروش وجود دارد درحالیکه ۳۳.۶ میلیون ETH در صرافی‌ها نگهداری می‌شوند. این میزان ۵۸ درصد از کل سپرده‌هاست و نشان می‌دهد نهنگ‌ها در حال جمع‌آوری اتریوم هستند و تمایلی به فروش ندارند.

کسب و کارها

ثبت پتنت یک سامانه‌ی بلاک چینی توسط علی‌بابا برای ارزیابی اصالت قطعات موسیقی

علی‌بابا از ثبت پتنتی در مورد یک ابزار مبتنی بر بلاک چین برای اثبات اصالت موسیقی خبر داده است.

این پتنت که در تاریخ ۲۱ آوریل در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده، بلاک چینی را شرح می‌دهد که با میزبانی از محتوای موسیقایی، یکی از بزرگترین معضلات صنعت نشر و پخش موسیقی یعنی حفاظت از حق مالکیت معنوی خالقان آثار شنیداری را حل و فصل می‌کند.

در این بلاک چین، یک گره اعتبارسنجی و چندین گره کتابخانه‌ی موسیقی وجود دارند. گره اعتبارسنجی، وظیفه‌ی تجزیه و تحلیل اصالت قطعات موسیقی را بر عهده دارد. این گره با ارزیابی لحن، ضرباهنگ و دیگر معیارهای موسیقایی نظیر متن شعر آهنگ، میزان شباهت هر قطعه موسیقی را با دیگر قطعات موجود در کتابخانه بررسی می‌کند.

سپس این داده‌ها خلاصه شده و در قالب یک گزارش ثانویه که شامل سنجه‌ای با نام نرخ مشابهت است، روی یک بلاک چین منتشر می‌شود. در نهایت، خروجی این فرایند منجر به شکل‌گیری یک معیار از اصالت قطعه‌ی موسیقی از تعداد کثیری از گره‌ها می‌شود.

علی‌بابا مدعی است که این روش اصالت‌سنجی قطعات موسیقی می‌تواند افراد متخلف را که اقدام به دستکاری مکانیسم‌های حفاظتی آهنگ‌ها می‌کنند، گیر بیندازد.

علی‌بابا در تشریح مزیت‌های پتنت خود نوشته است:

در حال حاضر، هیچ پلتفرمی برای تجزیه و تحلیل میزان تشابه قطعات موسیقایی وجود ندارد تا بتوان به کمک آن مانع از تقلید کپی‌کارها و نقض حق مالکیت معنوی خالقان آثار موسیقایی شد.

علی‌بابا در ادامه تصریح کرده است که تجزیه و تحلیل اصالت موسیقی بر مبنای بلاک چین، می‌تواند بزرگترین معضل پیش روی صنعت نشر موسیقی را تا حد قابل قبولی برطرف سازد. علاوه بر این، بلاک چین یادشده می‌تواند این راهکار را در مقیاسی جهانی پیاده کند؛ چرا که تمام کتابخانه‌های موسیقایی جهان می‌توانند در قالب گره‌های توزیع‌شده به این بلاک چین بپیوندند.

همکاری نزدک با R3 برای ایجاد پل میان بازارهای متمرکز و غیرمتمرکز

Nasdaq، دومین شرکت بزرگ فناوری بازار سرمایه و بورس سهام با پلتفرم راه‌حل‌های بلاک چینی سازمانی R3 وارد همکاری شد. بنا به آنچه R3 اعلام کرده نزدک از نرم‌افزار بلاک چینی Corda در میان دیگر سرویس‌های استفاده خواهد کرد. این همکاری طولانی مدت و غیرانحصاری‌ست بدین معنا که نزدک همچنان می‌تواند با سایر ارائه‌دهندگان راه‌حل‌های بلاک چینی وارد همکاری شود.

جان تول، مدیر دارایی‌های دیجیتال نزدک گفت آنها به دلیل سازگاری Corda با محیط‌های قانون‌گذاری شده وارد مشارکت با R3 شدند. وی افزود Corda  به خوبی با اکوسیستم فناوری نزدک متناسب است و با اتصال به سیستم عامل می‌توانیم از قدرت یک طراحی مقیاس‌پذیر بهره‌مند شویم که سطح جدید از قابلیت همکاری و سهولت ادغام را ارائه می‌دهد.

نزدک قصد دارد با کمک R3 فاصله‌ی میان موسسات مالی و راه‌حل‌های دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین پل بزند. آنها به سازمان‌ها کمک خواهند کرد توکن صادر کنند و بازارگاه (marketplace) دارایی‌های دیجیتال ایجاد کنند. آنها همچنین این سازمان‌ها را در فرایند‌های صدور، معامله، تسویه حساب و سپرده‌داری حمایت خواهند کرد.

نزدک اعلام آمادگی کرده که آماده است خدمات خود را به سازمان‌هایی که پتانسیل دیجیتالی شدن را درک می‌کنند و نیاز به گذار از فرایند‌های دستی به دیجیتالی را احساس می‌کنند، ارائه دهد. تول پیش‌بینی می کند در آینده‌ی نزدیک شاهد بازارهای مالی و غیرمالی برای تجارت دارایی‌های فیزیکی توکنیزه شده خواهیم بود. وی افزود این امر شفافیت بازار را افزایش می‌دهد و با کنار گذاشتن اشخاص ثالث موجب کاهش اصطکاک در بازار می‌شود.

Matic اولین اپلیکیشن مدیریت قرنطینه متمرکز بر حریم خصوصی را ارائه داد

راه‌حل مقیاس‌پذیری بلاک چین Matic اپلیکیشن موبایلی جدیدی به نام Tracy برای ردیابی کرونا ویروس ارائه کرده است. اپلیکیشن Tracy متمرکز بر حریم خصوصی‌ست و برای مدیریت قرنطینه و ردیابی مخاطبان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اپلیکیشن برای ذخیره‌ی داده‌های حساس از راه‌حل ذخیره‌ی غیرمتمرکز داده‌ی MóiBit استفاده می‌کند. طبق اطلاعیه منتشر شده Tracy اولین اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین ارائه شده برای مدیریت قرنطینه و ردیابی مخاطبان می‌باشد.

متیک یک راه‌حل مقیاس‌پذیر لایه دوم است که از زنجیره‌های جانبی برای انجام محاسبات خارج از زنجیره کمک می‌گیرد. این شیوه از شبکه‌ی پلاسما در کنار تائیدکنندگان اثبات سهام کمک می‌گیرد تا امنیت دارایی‌ها را خفظ کند.

به جای پسورد از کیف پول رمز ارزی‌تان برای ورود به سایت‌ها استفاده کنید

پروتکل lnurl-auth به کاربران امکان می‌دهد تا با دریافت یک QR کد با یک پیام ویژه وارد اکانت‌های مختلف‌شان بشوند. بدین ترتیب کاربران می‌توانند با استفاده از کلید عمومی کیف پول خود یک کلید منحصر به فرد دریافت کنند که تنها با آدرس دامنه‌ی سایتی که سعی در ورود به آن دارند سازگار است. این کلید تائید می‌کند شخص دارنده صاحب واقعی حساب است.

با ااستفاده از پروتکل lnurl-auth وبسایت‌ها دیگر نیاز به جستجوی اطلاعات شما در یک حساب متمرکز ندارند و مستعد هک نخواهند بود. کاربران نیز نیازی به رمزهای عبور منحصر به فرد برای سایت‌های مختلف نخواهند داشت و نگران اطلاعات سرقت شده در سایت‌های مختلف نخواهند بود. تنها اطلاعاتی که در زمان هک یک وبسایت از کاربرانش توسط هکر به دست می‌آید تنها یک کلید عمومی‌ست و هیچگونه نام کاربری، رمز عبور و اطلاعات دیگر فاش نمی‌شود.

طبق آخرین نظرسنجی Proofpoint در سال ۲۰۲۰ در ایالات متحده ۴۴ درصد پاسخ‌دهندگان از یک رمز عبور برای مدیریت تمام حساب‌هایشان استفاده می‌کردند. میانگین جهانی این سنجه ۲۳ درصد است. همچنین این گزارش نشان می‌دهد تنها ۴۹ درصد مردم با رمز عبور از وای فای خود محافظت می‌کنند و تنها ۳۱ درصد افراد رمز عبور پیش فرض مودم خود را تغییر داده‌اند.

توسعه‌دهندگان بازی می‌توانند از رمز ارزها به عنوان درآمد جایگزین استفاده کنند

توسعه‌دهندگان مستقل بازی در مسیر موفقیت با مشکلات بسیاری مواجه‌اند. آنها به دلیل نداشتن بودجه‌ی بزاریابی اغلب مجبورند محصول خود را به صورت رایگان در اختیار دیگران بگذارند و تنها امیدشان این است که بخشی از این هزینه‌ها را از طریق تبلیغات درون بازی و یا تراکنش‌های خرد جبران کنند.

تیم توسعه‌ی بلاک چین BlockBastards امیدوارند این مساله را با ایجاد اکوسیستم جدید غیرمتمرکز Qudo که بر مبنای پروتکل اثبات بازی (proof-of-play) کار می‌کند، تغییر دهند. Qudo یک جریان درآمدی جایگزین مبتنی بر بلاک چین است که می‌توان آن را به راحتی در هر گیمی که با استفاده از پلتفرم Unity ساخته شده باشد به کار گرفت.

هر بازی طی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می‌تواند به پلتفرم Unity متصل شود. مکانیزم تشویق بازیکنان نیز براساس میزان توجه به بازی پرداخت می‌شود و نه براساس تبلیغات. براساس مکانیزم اثبات بازی، بازیکنان می‌توانند برای موفقیت در بازی توکن دریافت کنند و برای رفتن به مراحل بعد از آن استفاده کنند. هر ده دقیقه شبکه یک بلاک با پاداش ۱۰۰۰ QUDO تولید می‌کند و ۹۰ درصد آن به کسانی‌ که طی این زمان مشغول بازی بوده‌اند و ۱۰ درصد به توسعه‌دهندگان بازی پرداخت می‌شود. بدین ترتیب، گیمرها تشویق می‌شوند بازی‌های جدید بیشتری از توسعه‌دهندگانی که بازیکنان کمتری دارند را امتحان کنند.

افزایش چشم‌گیر شمار کاربران زن فعال در حوزه‌ی رمزارزها در سال ۲۰۲۰

وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ به تازگی گزارشی را منتشر کرده که نشان می‌دهد شمار کاربران زن در حوزه‌ی رمزارزها در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۰ افزایشی ۴۳.۲۴ درصدی داشته است.

مطابق با نتایج مطالعه‌ی انجام شده توسط این پایگاه، این میزان افزایش در مقایسه با رشد ۱۵.۵ درصدی کاربران زن در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۹ حاکی از تفاوت معنادار در رشد این دسته از کاربران در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۰ است.

گفتنی است شمار کاربران زن ۱۸ تا ۲۴ ساله ۶۵ درصد رشد داشته و قاره‌های آمریکا و اروپا نیز شاهد بیش از ۵۰ درصد رشد در شمار کاربران زن خود بوده‌اند. همچنین مطالعه‌ی یاد شده نشان می‌دهد در برخی از کشورهای آمریکای لاتین، اروپا و آسیا متوسط رشد کاربران زن ۸۰ درصد افزایش داشته است.

در میان کشورهای آمریکای لاتین، آرژانتین با رشد ۹۸.۲۳ درصدی شمار کاربران زن، پیشتاز است. کلمبیا و ونزوئلا نیز هر یک با رشدی ۸۲ و ۸۰ درصدی به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند.

در اروپا نیز یونان با رشد چشم‌گیر ۱۶۳ درصدی شمار کاربران زن، طلایه‌دار است. رومانی، پرتغال، اوکراین و جمهوری چک نیز هر یک به ترتیب با رشدهای ۱۲۵، ۸۹، ۸۶ و ۸۵ درصدی رده‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

در آسیا نیز اندونزی با ثبت رشد ۸۸.۹ درصدی شمار کاربران زن، پیشتاز است.

آنطور که از شواهد پیداست، اروپا با رشد ۵۸.۵۵ درصدی شمار کاربران زن در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۰ طلایه‌دار نرخ رشد کاربران زن است. آمریکا نیز با رشد ۵۰.۵۹ درصدی با فاصله‌ی نزدیکی اروپا را تعقیب می‌کند.

گفتنی است کاربران زن در قاره‌ی آفریقا تنها ۱۷.۹۹ درصد رشد داشته‌اند.

رویگردانی شرکت‌های بلاک چینی بریتانیایی از ICO و بازگشت آن‌ها به روش‌های سنتی تامین سرمایه

مطالعه‌ی جدیدی که توسط ام‌ام‌سی ونچرز (MMC Ventures)، فعال در حوزه‌ی سرمایه‌گذاری جسورانه انجام گرفته نشان می‌دهد که شرکت‌های بلاک چینی مستقر در بریتانیا به سمت اتخاذ راهبردهای سنتی در حوزه‌ی جذب سرمایه روی آورده‌اند. بنابر اطلاعات حاصله، این شرکت‌ها دشواری‌های فزاینده‌ی عرضه اولیه سکه یا ICO را دلیل عمده اقدام خود ذکر کرده‌اند.

بنابر یافته‌های پژوهشی این مطالعه که در تاریخ ۳۰ آوریل منتشر شد، ICO ها یک منبع تامین سرمایه‌ی ارزشمند برای پروژه‌های متن‌باز است.

با این حال، پژوهشگران ام‌ام‌سی ونچرز مدعی‌اند دسترسی سهل‌الوصول به سرمایه همراه با فقدان درک صحیح از مفاهیم پروژه‌های رمزارزی شرایط را برای پدید آمدن حباب در این بازار، بسیار مساعد کرده است. این محققان در ادامه به گزارشی از کوین‌تلگراف استناد کرده‌اند که مدعی است نزدیک به ۸۰ درصد از عرضه‌های اولیه‌ی سکه در سال ۲۰۱۷ به عنوان کلاهبرداری شناسایی شده‌اند.

ایجاد محیطی که در آن کارآفرینان بیش از ارزش‌های پیشنهادی بر قیمت‌ها تمرکز کرده‌اند، باعث شده تا طی روندی کاهنده، تامین مالی پروژه‌ها از طریق عرضه اولیه سکه تا پایان سال ۲۰۱۸ افت پیدا کند.

فقدان چارچوب‌های نظارتی، هیاهوی تبلیغاتی درگرفته پیرامون فناوری بلاک چین و ظهور رمزارزهایی با قیمت‌های به شدت افزایشی دست به دست هم دادند تا عرضه اولیه سکه را به عنوان روشی نوین برای تامین سرمایه در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۱۷ تا اوایل ۲۰۱۸ جا بیندازند.

ام‌ام‌سی ونچرز در مطالعه‌ی خود با استناد به آمار و ارقام وب‌سایت ICObench نوشته است که شرکت‌های بلاک چینی مستقر در بریتانیا در فاصله‌های ژانویه ۲۰۱۷ تا دسامبر ۲۰۱۹ توانسته‌اند نزدیک به ۱.۵ میلیارد دلار از طریق برگزاری عرضه اولیه سکه، سرمایه جذب کنند. گفتنی است این میزان در مقایسه با ۶۵۶ میلیون دلار سرمایه‌ی جذب شده استارتاپ‌ها رقم بسیار بالاتری است.

استفاده شرکت گرنت تورنتون از بلاک چین EOSIO برای تسویه تراکنش‌های درون‌سازمانی خود

گرانت تورنتون (Grant Thornton) شرکت فعال در حوزه‌ی حسابداری اعلام کرد که به زودی تمامی تراکنش‌های درون‌سازمانی خود را روی شبکه‌ی EOSIO ثبت و ضبط می‌کند. این اقدام در راستای شفافیت بیشتر، اجتناب از اتلاف زمان و هزینه و دست آخر جلوگیری از وقوع هرگونه کلاهبرداری احتمالی صورت می‌گیرد.

نکته قابل توجه در این میان آن است که پلتفرم جدید تورنتون موسوم به inter.x از فناوری دفاترکل توزیع شده برای ارتقای شفافیت بهره می‌برد. همچنین این پلتفرم از تجزیه و تحلیل بلادرنگ داده‌ها استفاده می‌کند تا با قوانین مربوط به قیمت‌گذاری و مدیریت خزانه‌داری هماهنگ باشد.

بخشی از شرکت گرنت تورنتون اینترنشنال که ششمین بنگاه بزرگ جهان در حوزه حسابداری و خدمات مشاوره‌ی مالیاتی است، به دنبال بهره‌برداری تام و تمام از پلتفرم inter.x برای اتخاذ تصمیم‌های زمان‌واقعی و بلادرنگ است تا بتواند از اتلاف ساعت‌ها وقت و هزینه برای اخذ تصمیمات حیاتی در پیچ و تاب فرایندهای دیوان‌سالاری جلوگیری کند.

گرنت تورنتون با ثبت تراکنش‌های درون‌سازمانی خود روی بلاک چین EOSIO می‌تواند از وقوع تخلف یا خطاهای احتمالی جلوگیری به عمل آورد. این دست از تراکنش‌ها نوعا درون یک شرکت انجام می‌شوند و نزدیک به ۳۰ الی ۴۰ درصد از اقتصاد جهانی را دربرمی‌گیرند.

گفتنی است EOS یک پروژه بلاک چینی با خاستگاه کشور چین است که همواره در رده‌ی برترین پروژه‌های حال حاضر جهان در حوزه‌ی فناوری دفاتر کل توزیع شده یا DLT جای داشته است. این پروژه که عده‌ای از آن با عنوان «قاتل اتریوم» یاد می‌کنند، از نظر پذیرش و کاربست‌پذیری توسط بنگاه‌های مختلف در سرتاسر جهان، همواره روندی صعودی را طی کرده است.

املاک در آمریکای لاتین بر روی بلاک‌چین می‌رود

یک استارتاپ سوئدی به نام ChromaWay در حال توسعه پروژه ای است که می‌خواهد مالکیت زمین را با ثبت اطلاعات بر بلاک‌چین شفاف تر نماید.

به گزارش خبرگزاری کوین‌دسک این شرکت می‌خواهد با اجرای LAC PropertyChain استانداردهای بلاک‌چین حاکمیت و پروتوکل های مرتبط با مالکیت مستقلات را در کشورهای آمریکای لاتین نظیر بولیوی پرو و پاراگوئه تقویت بخشد.

کنسرسیومی متشکل از شرکت آمریکای لاتینی Caribean با همکاری بانک آمریکایی IDB نیز در این پروژه مشارکت خواهند کرد. پیشتر فاز ثبت نام از املاک در سال ۲۰۱۹ آغاز شده بود. پروژه می‌خواهد با تمرکز بر قراردادهای هوشمند و ذخیره سازی اطلاعات بر بلاک‌چین این مهم را محقق کند.

شرکت ChromaWay همکاری خود را با نهادهای حکومتی نظیر سازمان ثبت اسناد پرو، دادگاه عالی پاراگوئه و ثبت اسناد بولیوی نیز  آغاز کرده است.

مانوئل آگوستو مونت بوزا سرپرست دپارتمان ثبت اطلاعات پرو به کوین دسک گفت:

“ما از همکاری بانک IDB بسیار خوشحال هستیم، آنها فرصت های بسیاری را برای تجربه فناوری بلاک‌چین در اختیار ما گذاشته اند. افزایش امنیت اطلاعات و شفافیت بیشتر تراکنش‌ها برای افشای صحیح مالیکت زمین و خانه از جمله فرصت۲های محیا شده در این پروژه است.”

کمک‌های مالی بیت کوین Paxful برای مبارزه با کووید-۱۹ به آفریقا رسید

Paxul در بازار کریپتو مانند سایر همنوعانش، برنامه خیرخواهانه خود در کمک‌های مالی بیت کوین برای مقابله با بحران کووید-۱۹ را به آفریقا گسترش داد.

بازار رمزارز همتابه‌همتای (P2P) Paxful در تاریخ ۴ ماه می از گسترش دادن عمل خیرخواهانه #BuiltWithBitcoin خود تا آفریقا با راه اندازی «صندوق آفریقا» خبر داد.

این صندوق از کمک‌های مالی بیت کوین برای خرید منابع ضروری برای مبارزه با بیماری همه‌گیر کرونا ویروس استفاده می‌کند.

طبق اطلاعیه آنها، موارد ابتلا به کووید-۱۹ در آفریقا با نرخ نمایی در حال افزایش است. هدف از جمع‌آوری کمک‌های مالی تهیه تجهیزات محافظتی شخصی (PPE)، بسته‌های مواد غذایی و ایستگاه‌هایی برای شستشوی دستها برای افراد پرخطر است. Paxful صندوق را با سرمایه اولیه ۱۵۰۰۰ دلار استارت زده است و هر نوع کمک مالی‌یی را می‌پذیرد.

نقش کریپتو در کمپین‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی مرتبط با کروناویروس

رمزارزها می‌توانند موانع اصلی جمع‌آوری کمک‌های مالی و خیریه را در طول بحران کروناویروس کنار بگذارند. به گفته رای یوسف، مدیرعامل Paxful:

«ماهیت همتا به همتای کریپتو مرزهای مالی سنتی در هم می‌شکند. در برخی موارد، هنگام انتقال وجه، سریع‌تر و راحت‌تر است. در دوران یک بیماری همه‌گیر، جایی که زمان در دست ما نباشد و ما برای فعالیت‌هایمان محدود شویم، به منابع و گزینه‌های مطمئن‌تری برای انتقال وجه یا حتی جریان درآمدیِ جدید نیاز داریم تا توان مالی خود را حفظ کنیم».

مزرعه غیرقانونی بیت کوین در فصل جدید سریال «Billions»

طرفداران کریپتو در شبکه‌های اجتماعی درباره قسمت جدید سریال «Billions» و ارتباط آن با بیت کوین صحبت می‌کنند. این سریال که با نمایی از یک مزرعه غیرقانونی بیت کوین افتتاح شد، واکنش‌های فراوانی را به خود اختصاص داد.

Showtime  اولین قسمت از فصل پنجم سریال درام «Billions» را منتشر کرد. فصل جدید، بر اساس زندگی Preet Bharara، وکیل سابق منطقه نیویورک، در تاریخ ۳ ماه می با پلاتی آغاز شد که در آن گروهی از ماینرهای کریپتو در یک مزرعه غیرقانونی بیت کوین (BTC) مشغول به کار بودند. فصل‌های قبل این سریال در دنیای بورس، سهام و اختلافات حقوقی در وال استریت می‌گذشت. علاقه‌مندان به کریپتو ممکن است با قسمت جدید این سریال مأنوس‌تر باشند.

واکنش‌های جامعه کریپتو

اولین قسمت از فصل جدید بیلیونز موضوع بحث و گفتگو در میان جامعه کریپتو و در شبکه‌های اجتماعی بود. بسیاری از آنها ویدئوی صحنه بازجویی این قسمت را هزاران بار در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند. یکی از کسانی که به این اپیزود را اشاره کرد Changpeng Zhao، مدیرعامل Binance بود که این صحنه را در حساب رسمی توییتر خود با هشتگ # Adoption انتشار داد.

پیش از این و در سریال محبوب سیمپسون‌ها نیز در اپیزودی که در ماه فوریه پخش شد، به دنیای کریپتوها و فناوری بلاکچین اشاره شده بود.

قانون‌گذاری

درخواست تحریم برای کرگ رایت

وارثین دیوید کلیمن قصد دارند یک درخواست حقوقی برای تحریم کرگ رایت به دادگاه ارائه دهند. آنها مدعی هستند که آدرس‌های بیت‌کوین ارائه شده توسط دکتر رایت به دادگاه جعلی است و او آدرس‌های واقعی خود را مخفی نگه داشته است.

به گزارش کوین‌تلگراف تیم حقوقی دیوید کلیمن معتقد است کرگ رایت با ارائه اطلاعات مبهم و غلط سعی در سردرگم کردن دادگاه دارد. آنها می‌گویند ادعای رایت مبنی بر دسترسی به کلید خصوصی ۱.۱ میلیون بیت‌کوین که قرار است در ماه ژانویه ارائه کند نیز بخشی از همین پروژه اوست.

در درخواست تیم حقوقی دیوید کلیمن آمده است

“شاکیان می‌خواهند درخواست یک حرکت تحریم گونه بخاطر شیوه دفاع متهم ارائه نمایند این تحریم می‌خواهد متهم را به خاطر ارائه اطلاعات دروغین و آدرس های بیت‌کوین جعلی تحت فشار قرار دهد. تا چهره راز آلود متهم (دکتر رایت) را از سایه بیرون آورده و مطمئن شود که آیا واقعا او به کلید بازکننده فایل رمز دار (بیت‌کوین‌های معروف) دسترسی دارد یا خیر.”

آنها درخواست تمدید ۱۰ روزه جلسه دادگاه را داده اند تا بتوانند ادعای خود را ثابت کنند.

کنگره ایالات‌متحده در بحبوحه کووید-۱۹ رأی‌گیری مبتنی بر بلاکچین را بررسی می‌کند

کنگره ایالات متحده در نظر دارد تا با توسعه یک سیستم مبتنی بر بلاکچین امکان رأی‌گیری از راه دور را در مجلس سنا فراهم کند. یادداشت لورفته یکی از کارکنان کنگره ایالات متحده آمریکا افشا کرد که این کنگره در حال بررسی رأی‌گیری مبتنی بر بلاکچین به‌عنوان ابزاری برای رأی‌گیری از راه دور در دوران همه‌گیری کروناویروس است.
در این گزارش آمده است که بلاکچین ممکن است در کنار برنامه‌های رمزگذاری سرتاسر، یا E2EE، برای تسهیل فرایند رأی‌گیری به کار گرفته شود.

سنا احتمال رأی‌گیری مبتنی بر DLT را در نظر می‌گیرد

در این گزارش آمده است که برخی اعضای کنگره بر حضوری بودن جلسات کمیسیون‌ها، شوراها و رأی‌گیری‌ها تأکید داشتند و برنامه محتملی برای انجام دادن این فعالیت‌ها از راه دور ندارند.

یادداشت کارمند سنای آمریکا بیان می‌کند که از طریق یک دفترکل توزیع شده رمزگذاری شده، بلاکچین می‌تواند هم رای را به‌طور ایمن انتقال دهد و هم رای صحیح را تأیید کند.
در این یادداشت آمده است: «بلاکچین می‌تواند یک محیط امن و شفاف برای شرح مذاکرات به دست دهد و شرایط ضبط الکترونیکی تمام جزئیات و تغییرات رای‌ها را فراهم کند. این فناوری همچنین خطرات ناشی از شمارش نادرست آراء را کاهش می‌دهد.»
کنگره همچنین -با استناد به انتخابات پارلمانی ۲۰۱۹ استونی که ۴۴ درصد آرا به صورت آنلاین اخذ شده بود- خاطرنشان می‌کند که سیستم‌های مشابه رأی‌گیری مبتنی بر بلاکچین پیش از این نیز به کار گرفته شده‌بودند.

استخراج

استخراج‌گران بیت‌کوین در آمریکای شمالی می‌توانند از سقوط استخراج در چین بهره ببرند

استخراج‌گران اثبات کار بیت‌کوین همچنان صنعت استخراج رمز‌ارز را تحت سلطه‌ی خود دارند، هم به لحاظ درآمد کل و هم مخارج امنیت کل. استخراج‌گران بیت‌کوین ۵.۵ میلیارد دلار از کل پاداش بلوک‌ها به دست آورده که ۹۴.۸ درصد از آن بیت‌کوین‌های اخیرا صادر‌شده بوده و ۵.۲ درصد از آن نیز هزینه‌های تراکنش بوده است.

این روز‌ها تقریبا همه در فضای رمز‌ارز در حال بحث درباره‌ی هالوینگ بیت‌کوین هستند. قطعا این رخ‌داد منجر به خارج شدن استخراج‌گران ناکارا می‌شود و سهم‌های جهانی از نرخ هش را از نو رقم می‌زند. اما پرسش اصلی این است: آیا استخراج‌گران بیت‌کوین در امریکای شمالی از سقوط چین بهره می‌برند و چگونه؟

در حال حاضر ۶۵ درصد از نرخ هش بیت‌کوین در اختیار استخر‌های استخراج چینی است در حالی که سهم آمریکای شمالی ۱۵ درصد است. اما برخی از متخصصان این صنعت باور دارند که چینی‌ها به بخش استخراج فشار آورده و با مشکلاتی که با هالوینگ در هفته‌ی بعد یعنی نصف شدن پاداش استخراج برای آن‌ها به وجود خواهد آمد، انتظار می‌رود تعادل قدرت به آمریکای شمالی منتقل شود.

استخراج‌گران بیت‌کوین در آمریکای شمالی به انرژی ارزان دسترسی دارند

در حالی که استخراج‌گران چینی از کمبود‌های زنجیره‌ تأمین تجهیزات ASIC نسل بعد رنج می‌برند، همتایان آن‌ها در آمریکای شمالی به انرژی تجدیدپذیر و ارزان دسترسی دارند و همچنین اشتیاق سرمایه‌گذاران آمریکای شمالی افزایش یافته است. این هالوینگ به احتمال زیاد بر استخراج‌گران بیش از حد مقروض چینی بیشترین اثر را خواهد گذاشت و آن‌ها را مجبور می‌کند که عملیات خود را بازسازی کنند تا در رقابت باقی بمانند. بستگی به این دارد که قیمت بیت‌کوین بعد از هالوینگ تا چه حدی بالا رود. این استخراج‌گران با ریسک ورشکستگی مواجه هستند، حتی آن‌هایی که دارایی سخت‌افزار نسل بعد هستند. دلیل اصلی این است که آن‌ها اغلب پاداش استخراج را صرف تعهدات دهی خود می‌کنند و با نصف شدن درآمدشان رشکست خوهند شد.

منتظر یک تحول فوری نباشید

در میان نمونه‌های دیگر در حال رشد بخش استخراج آمریکای شمالی، می‌توان از Upstream Data نام برد که به حفاری‌های نفت، تجهیزات استخراج می‌فروشد و به آن‌ها در استفاده‌ی بهتر از گاز متصاعد کمک می‌کند. یک شرکت دیگر به نام VBit یک کارخانه ی ۲۰۰ مگاواتی تأسیس کرده است. راه اندازی کارخانه های ساخت و تولید توسط شرکت های ASIC در آمریکای شمالی غیر قابل اجتناب است. اما این یک فرآیند تدریجی خواهد بود. یعنی آمریکای شمالی همچنان اصلی‌ترین رقیب چین در استخراج خواهد بود. این رقابت در حوزه‌ی ساخت سخت‌افزار به مانند خود صنعت استخراج وجود خواهد داشت.

با این که سرمایه‌گذاران چینی ریسک‌پذیری بالاتری از خود نشان داده‌اند اما سرمایه‌گذاران در آمریکای شمالی هر چه بیشتر به بیت‌کوین به عنوان یک فرصت به جای ریسک می‌نگرند.

حدود ۳۰ درصد دستگاه‌های انت ماینر سری ۱۷ بیت مین دچار مشکل هستند!

Bitmain، تولیدکننده‌ی چینی سخت‌افزار استخراج رمز ارز اعتراف کرده که برخی از دستگاه‌های Antminer S17 دچار مشکل هستند. سخنگوی بیت مین در گفتگو با کوین تلگراف در اینباره گفت:

«آنچه رسانه‌ها درمورد سری ۱۷ می‌گویند را به دقت دنبال می‌کنیم و شروع به مذاکره با مشتریانی کرده‌ایم که با مشکل مواجه شده‌اند. اولویت ما مشتریان‌مان هستند و از کسانیکه با مشکل مواجه شده‌اند می‌خواهیم با دفتر خدمات مشتریان Antminer تماس بگیرند.»

برخی از مشتریان بیت مین اخیرا در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند که حدود ۳۰ درصد از دستگاه‌های Antminer S17+ پس از یک ماه استفاده دچار مشکل می‌شوند. پیشتر نیز سامسون مو، مدیر استراتژی شرکت زیرساخت بلاک چینی بلاک استریم از میزان شکایت ۲۰ تا ۳۰ درصدی دستگاه‌های انت ماینر سری ۱۷ گفته بود.

دور اول فروش سری ۱۹ انت ماینرهای بیت مین نیز به پایان رسیده ولی این دستگاه‌ها قبل از ۱۱ ماه می تحویل داده نمی‌شوند.

مجوز فعالیت شرکت استخراج کریپتوی iMiner در ایران صادر شد

وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران برای شرکت استخراج کریپتوی iMiner مجوز فعالیت در این کشور را صادر کرد. گمان می‌رود iMiner، با داشتن ۶۰۰۰ تجهیزات سخت افزاری تبدیل به یکی از بزرگترین استخراجگران رمزارز ایران شود. طبق مقاله‌ای که در تاریخ ۲۹ آوریل منتشر شد، این شرکت مستقر در ترکیه نزدیک به ۷.۳ میلیون دلار در مزرعه بیت کوین (BTC) در استان سمنان ایران سرمایه‌گذاری کرده است، که در مجموع می‌تواند این ارز دیجیتال را با ۶۰۰۰ ریگ و ظرفیت ۹۶۰۰۰ تراهش (TH / s) در ثانیه استخراج کند. این مقدار به طور متوسط معادل ۱۶ TH / s در هر ریگ است، به اندازه آنچه معدن علاءالدین در وب سایت شرکت‌اش درج کرده است. علاوه بر این، دفاتر مستقر در تهران و سمنان آی ماینر به ارائه خدمات بازرگانی برای کشورهای حوزه خاورمیانه خواهند پرداخت.

تأثیر استخراج کریپتو در اقتصاد ایران

دولت ایران در ژوئیه سال ۲۰۱۹ استخراج کریپتو را به عنوان یک فعالیت صنعتی مجاز شمرد و از آن زمان تاکنون بیش از ۱۰۰۰ مجوز برای شرکت‌های معدن رمزارز از جمله iMiner صادر کرده است. قیمت پایین انرژی این کشور آن را برای استخراجگرانی که به داشتن قبض برق‌های هنگفت شهره‌اند، جذاب می‌کند.

اقتصاد ایران هم از ادامه بیماری همه‌گیر کویید-۱۹ و تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده و سایر کشورهای غربی رنج می‌برد. برخی از مقامات نظامی پیشنهاد کرده‌اند که به ارزهای دیجیتال کمک کنند تا با واردات ارز خارجی و دور زدن تحریم ها، تجارت را تسهیل کنند.

(کوین ایران نمی‌تواند به‌طور مستقل این خبر را تأیید کند.)

ارائه‌ی ابزار جدید بررسی قدرت استخراج بیت کوین در جهان توسط دانشگاه کمبریج

مرکز امور مالی دانشگاه کمبریج (CCAF) انگلستان یک نقشه‌ی استخراج بیت کوین راه‌اندازی کرده که میانگین نرخ هش ماهانه‌ی تولید شده توسط هر کشور را نشان می‌دهد. این نقشه از اطلاعات استخرهای ViaBTC, Poolin و BTC.com استفاده می‌کند. کمبریج ادعا می‌کند این اولین پلتفرمی‌ست که توزیع جغرافیایی توزیع قدرت هش بیت کوین (BTC) را نشان می‌دهد. CCAF داده‌های تاریخی را نیز ذخیره می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد ببینند توزیع قدرت هش به مرور زمان چگونه تغییر کرده است.

مطابق این نقشه، ۶۵.۰۸ درصد از قدرت هش از چین سرچشمه می‌گیرد. این میزان ۹ برابر قدرت هش دومین کشور یعنی ایالات متحده یا ۷.۲۴ درصد است. روسیه با ۶.۹۰ درصد، قزاقستان با ۶.۱۷ درصد، مالزی ۴.۳۳ درصد و ایران با ۳.۸۲ درصد در جایگاه‌های بعدی هستند. سایر کشورهای جهان مجموعا حدود ۶.۵ درصد قدرت هش را در اختیار دارند و سهم تک تک‌ آنها کمتر از یک درصد است.

طبق این نقشه بیشترین توان هش چین در منطقه‌ی سین کیانگ با سهم ۳۵.۷۶ درصدی از نرخ هش جهانی مستقر شده است. استان سیچوان با ۹.۶۶ درصد، استان مغولستان با ۸.۰۷، یوننان با ۵.۴۲ درصد و پکن با ۱.۷۳ درصد در رتبه‌های بعدی هستند.

شایان ذکر است که با نزدیک شدن به زمان هاوینگ بیت کوین قدرت هش جهانی به بالاترین سطح در طول زمان رسیده است.

صرافی‌ها و کیف پول‌ها

صرافی بیت کوین ایرانی در گزارش جدید مؤسسه اطلاعاتی بلاکچین Chainalysis

مؤسسه اطلاعاتی بلاکچین Chainalysis مستقر در نیویورک ابتکار عمل جدیدی برای روشنگری بیشتر درباره آخرین تحلیل‌های جرایم کریپتو آغاز کرده است که در بین آنها نام یک صرافی بیت کوین ایرانی هم به چشم می‌خورد.

گزارشی که تاریخ ۴ ماه می منتشر شد، در سه بخش خلاصه‌ای از اطلاعات جرایم، مکانیسم ها و مسیرهای استفاده‌شده برای معاملات غیرقانونی در فضای کریپتو را ارائه می‌دهد. Chainalysis در گزارشات جدید خود اظهار داشت در حالی که هیچکدام از نهادهای ذکرشده در این گزارش‌ها در حال حاضر تحت بازجویی و رسیدگی نیستند، اما این اطلاعات را برای پشتیبانی از فعالیت‌های قانونی در حال انجام، تنظیم‌کننده‌ها، بنگاههای امنیت سایبری و متخصصان منتشر می‌کند.

در یکی از بخش‌های گزارش Chainalysis، کانون توجهات را به اکوسیستم کریپتوی ایران، به ویژه به یک پلتفرم تجاری محبوب محلی، جلب می‌کند.

به رغم اینکه بسیاری از سایت‌های همتابه‌همتا در زمینه کریپتو نظیر Localbitcoin، به دلیل ترس از جریمه نقض تحریم‌های ایالات متحده، فعالیت‌های خود را در ایران متوقف کرده‌اند، صرافی‌های داخلی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. این درحالی است که بانک مرکزی در سالهای اخیر فشار زیادی به پروژه‌های خصوصی حوزه رمزارز می‌اورده است. صرافی ذکرشده در این گزارش که از ریال‌های الکترونیکی ایران، دلار آمریکا و روبل الکترونیکی روسیه از WebMoney و اکثر رمزارزهای پشتیبانی می‌کند، یک رسانه فعال اجتماعی و یک برنامه آموزشی آنلاین برای کاربران کریپتوی داخلی دارد.

بیش از ۲۰،۰۰۰ نشانی بیت کوین منسوب به این صرافی توسط Chainalysis شناسایی شده است و در بیش از ۴۶،۰۰۰ معامله دخیل بوده است. گرچه در ماه‌های اخیر کمتر فعال بوده‌اند. با این وجود، آنها از ۲۹ آوریل به معاملات ادامه داده‌اند، و اطلاعات مرتبط با این پلتفرم ۷۹۹۳.۰۹ بیت‌کوین دریافت‌شده و ۷،۹۷۸.۷۷ بیت کوین ارسال‌شده را ثبت کرده است.

کاربران بریو حالا می‌توانند مستقیما روی بایننس معامله کنند

Brave، بزرگترین مرورگر کریپتوفرندلی جهان امروز اعلام کرد یک ابزارک تجاری برای صرافی رمز ارز بایننس راه‌اندازی کرده است. هدف بریو از این کار جلب مخاطبان بایننس به سمت مرورگر خود بوده است. این ویجت نخستین نوع از ادغام مرورگر و صرافی است و به کاربران بریو امکان می‌دهد به خرید، تبدیل و سپرده‌گذاری در بایننس بپردازند و موجودی حساب خود را از طریق بریو مشاهده کنند.

آنچه که ابزارک بایننس را متمایز می‌کند این است که محتوای موجود در این ویجت در مرورگر دسکتاپ Brave ساخته می‌شود و توسط بایننس یا دیگر سرورها بارگیری نمی‌شود. این مساله به حفظ حریم خصوصی کاربر کمک می‌کند چرا که سرورهای بایننس تنها در صورت ورود کاربر به حساب بایننس خود از طریق مرورگر بریو با ابزارک ارتباط برقرار می‌کند. به دنبال انتشار این خبر مدیرعامل بایننس، چانگ ژائو از ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده‌ی خود در توئیتر خواست از مرورگر بریو استفاده کنند.

در هر حال باید توجه داشت که کار زیادی از یک ویجت ساخته نیست و شما درصورت کلیک روی دکمه‌ی خرید در ابزارک به سایت بایننس منتقل می‌شوید. همچنین، برای تبدیل قیمت‌ها نیز در نهایت به وبسایت بایننس هدایت می‌شوید.

بریو اعلام کرده قصد دارد ابزارک‌های بیشتری ارائه دهد و به زودی جزئیات آنها را به اشتراک خواهد گذاشت.

امنیت

هکرها نرم‌افزارهای مخرب استخراج رمزارز را روی سرور پلتفرم‌های اصلی وبلاگ‌نویسی نصب می‌کنند

با توجه به گزارش ZDNet، هکرها سرورهای پلتفرم وبلاگ نویسی اپن سورس Ghost  را برای استخراج رمزارز به خطر انداختند و نرم‌افزارهای مخرب استخراج رمزارز را بر آن نصب کردند. این هکرها با سوء استفاده از برخی اشکالات موجود در نرم‌افزار Salt که برای مدیریت سرورهای شرکت استفاده می‌شود، توانستند دسترسی غیرمجاز به Ghost را به دست آورند.

پردازنده‌های بیش از حد بارگزاری شده

نماینده‌ای از کمپانی Ghost اظهار داشت که مجرمان سایبری اطلاعات شخصی یا مالی کاربرانشان را ندزدیدند و فقط بر روی فرآیند استخراج مخفیانه رمزارزها (سکه‌هایی مانند Monero) متمرکز شده بودند. توسعه‌دهندگان Ghost هنگامی که CPU های این شرکت به دلیل یک عملیات گسترده استخراج سنگین شدند، گرما را احساس کردند همه سرورها را پایین آوردند و آنها را پس از عملیات ترمیم به صورت آنلاین برگرداندند.

شرکت‌های آسیب‌پذیرتر

پیش از این، هکرها با تکیه بر آسیب‌پذیری‌های Salt موفق به رخنه در سرورهای سیستم عامل LineageOS شده بودند. یک متخصص حوزه  امنیت شبکه هشدار داد که این حمله‌های سایبری و نرم‌افزارهای مخرب استخراجِ رمزارز ، بانک‌ها و شرکت‌های Fortune 500  را نیز تهدید می‌کند:

«در حال حاضر ما شاهد فعالیت سرورهای پچ‌نشده Salt در بانک‌ها، هاست وبگاه‌ها و شرکت‌های Fortune 500 هستیم.»

جعل هویت اعضای کمیته بین‌المللی المپیک توسط کلاهبرداران رمزارزی

دنیاگیری بیماری کووید ۱۹ منجر به لغو بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ در توکیو شده است. همین امر به افزایش کلاهبرداری‌های آنلاین مرتبط با رمزارزها دامن زده که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ارسال ایمیل‌هایی از سوی یکی از گروه‌های کلاهبرداری به کاربران با جعل هویت اعضای کمیته بین‌المللی المپیک اشاره کرد. در این ایمیل‌ها کلاهبرداران از کاربران درخواست کمک مالی کرده‌اند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده، کلاهبرداران در این ایمیل‌ها از قربانیان خود خواسته‌اند تا با ارسال حمایت‌های مالی خود به نهادهای ژاپنی کمک کنند تا بتوانند به سلامت از بحران ویروس کرونا عبور کنند و اثرات سوء اقتصادی ناشی از به تعویق افتادن برگزاری المپیک را جبران نمایند.

در این ایمیل‌های جعلی، فردی خود را یکی از اعضای کمیته المپیک معرفی کرده و اظهار داشته است که این سازمان به دلیل تعویق المپیک، زیان‌های هنگفتی در بخش‌های بلیت ایرلاین‌ها، هتل‌ها و دیگر زیرساخت‌ها متحمل شده است.

در این ایمیل‌ها کلاهبرداران تصریح کرده‌اند:

اگر اهداف موردنظر برای تامین مالی المپیک محقق نشود، تصویر بین‌المللی جهانیان از مردم ژاپن مخدوش شده و خطر لغو قطعی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را افزایش می‌دهد.

کلاهبرداران در ایمیل‌های جعلی خود از کاربران خواسته‌اند تا هدایای خود را به آدرس‌ کیف‌پول‌های بیت‌کوینی متعلق به کمیته بین‌المللی المپیک ارسال کنند. آن‌ها همچنین برای ترغیب بیشتر کاربران به آن‌ها وعده داده‌اند که می‌توانند از تخفیف ۳۰ درصدی برای خریداری بلیت‌های بازی‌های المپیک بهره‌مند شوند.

https://coiniran.com/?p=38711
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x