دسته بندی نشدهقرارداد هوشمندمفهوم قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند چیست؟ – بخش دوم

بلاک چین های موجود به درجات مختلفی قادر هستند که قراردادهای هوشمند را اجرا کنند.

برای مطالعه بخش اول مقاله به اینجا مراجعه کنید.

بلاکچین های موجود به درجات مختلفی قادر هستند که قراردادهای هوشمند را اجرا کنند. جدول زیر چند نمونه را نشان میدهد:

 

بلاک چین هایی بدون قرارداد هوشمندبلاک چین ها با قرارداد هوشمندبلاک چین هایی با قرارداد هوشمند تورینگ کامل
چه چیزیذخیره توزیعیمحاسبه توزیعی: منطق از پیش مشخصی را محاسبه می کند.محاسبه توزیعی: می تواند هر منطقی را محاسبه کند.
مثالبیت کوینلایت کوینمالتی چینNXTاتریومEris (خصوصی)Clearmatics (خصوصی)

پلاتفرم بیتکوین برای پردازش تراکنش های مالی عالی است، اما توانایی محاسباتی بسیار محدودی دارد. در متن کد تراکنش های بیت کوین، شما امکان محدودی برای گنجاندن یک منطق یا شرط و شروط پیچیده دارید. امکان چندامضایی یک از امکانات بیت کوین است. اما برای تغییرات عمده لازم است که هم به کارکردهای استخراج و هم به الگوهایی برای انگیزه سازی برای استخراج پرداخته شود تا یک قرارداد هوشمند در بیت کوین میسر شود.

 

زنجیره های جانبی (SideChains) : یعنی اینکه بلاک چین ها به بلاک چین اصلی بیت کوین وصل می شوند و می توانند قراردادهای هوشمند را انجام دهند: با داشتن یک بلاک چین متفاوت که موازی با بلاک چین بیت کوین اجرا می شود، و با امکان حرکت دوجانبه به زنجیره اصلی بیت کوین و بعد به زنجیره های جانبی، می توان قراردادهای هوشمند را میسر ساخت.

NXT: یک پلاتفرم بلاک چین عمومی است که شامل مجموعه ای از قراردادهای هوشمند است. اما این یک ماشین تورینگ-کامل نیست، یعنی شما نمی توانید کد هر قراردادی که دلتان بخواهید را بنویسید و باید از الگوهای از پیش موجود استفاده کنید.

اتریوم:

مکانیزمهایی برای جلوگیری از سوءاستفاده وجود دارد و شما باید برای استفاده از قدرت محاسباتی مبلغی را با پول اتریوم یعنی ETH پرداخت کنید و این پول به حساب استخراج کنندگانی می رود که کد شما را اجرا می کنند.

نکاتی که جای سئوال دارد

غیرمتمرکزسازی گران است. هرچه کامپیوترهای بیشتر کد را اجرا کنند، برای استفاده نهایی گران تر تمام می شود. غیرمتمرکزسازی رایگان تمام نمی شود. اگر از سیستمی استفاده کنید که ده هزار کامپیوتر کد شما را اجرا می کنند، بخشی از این محاسبه ها را باید پرداخت کنید: عملگرهای کامپیوتری این کار را رایگان انجام نمی دهند.

نکته دیگر این است که در یک شبکه عمومی، کاربران ضرورتا به تمامی ماشین ها پول پرداخت نمی کنند. داشتن یک کامپیوتر یا نود در یک سیستم ذخیره اطلاعات یا همان بلاک چین و سپس اجرای کد قرارداد هوشمند گران تر از داشتن یک یا دو شریک برای اجرای کد است. در حال حاضر، نودها باید هرچیزی را اجرا کنند حتی اگر تلاش نکنند که بلاکی را استخراج کنند، چون تنها راه برای تعیین اعتبار یک بلاک، اجرای کد و مقایسه پاسخ شما با بلاک استخراج شده است.

پس مطمئنا خوب است که کدی را بنویسیم و روی بلاکچین داشته باشیم، و طرفین قرارداد بتوانند ببینند که چه قرارداد هوشمندی را به آن متعهد هستند. اما آیا کد می تواند خصوصی اجرا شود، شاید توسط خود طرفین تراکنش؟ این کار هزینه های محاسباتی را کاهش خواهد داد. کد برای استخراج کنندگان و نودها  به جای اینکه یک دستورالعملی برای اجرا باشد، یک متن معمولی در نظر گرفته خواهد شد.

به عنوان یک صنعت، ما باید بتوانیم توضیح دهیم که چرا یک سیستم غیرمتمرکز از ذخیره داده ها و محاسبه آن، ارزش دارد. یک راهکار جایگزین ارزان تر و کارآمدتر برای یک سازمان این است که به صورت مرکزی یک پلاتفرم محاسباتی و ذخیره داشته باشد و در آن کاربران و مشارکین بتوانند داخل شده، قراردادهای هوشمند را بارگذاری کرده و هر دو طرف به نتایج متکی باشند. البته با این کار شما ضمانتی را که در یک سیستم غیرمتمرکز وجود دارد، از دست می دهید.

آینده قراردادهای هوشمند

در صنعتی که درباره آن صحبت می کنیم، دیگر هیچ چیز مخفی وجود ندارد. برخی از مردم این را دوست دارند. در بسیاری از قراردادها، بندها عمدا طوری نوشته می شود که نیازمند داوری و تصمیم گیری انسانی است. برای مثال در یک قرارداد اجاره آپارتمان، استهلاک معمولی به خاطر استفاده مستاجر قابل پذیرش است، اما آسیب های بزرگتر باید توسط خود مستاجر تعمیر شود. کدها چطور این چیزها را تعریف می کنند؟ بندهایی برای نقض یک طرفه قرارداد نیز در بسیاری از قراردادها وجود دارد. در یک قرارداد هوشمند، چطور یک طرف می تواند این را بدون سواستفاده یا ارجاع به یک داور انسانی انجام دهد. نقاط ابهام زیادی وجود دارد که باید به آنها فکر کرد.

شک ندارم که در نهایت، دفترکل های مشترک به ما کمک خواهند کرد تا نیاز به اعتماد کردن در قراردادهای چندجانبه نداشته باشیم. قراردادهای هوشمند با کاهش ریسک برای طرفین قرارداد مفید هستند و  می توان به آن به چشم یک روال کاری خودکار و بدون یک هماهنگ کننده مرکزی نگریست. اما موانعی برای کاربرد آن و به طور کلی موانعی برای بلاک چین وجود دارد.

چه رویکردی باید داشت؟ شرکت های حقوقی که به دنبال پیشرفت هستند باید توانمندی قراردادهای هوشمند را در نظر گیرند. دانشجویان می توانند برای یادگیری قانون و مهارت در برنامه نویسی کامپیوتری از آن استفاده کنند. در آینده به کسانی نیاز خواهد بود که بتوانند شکاف بین حیطه قانون و علم کامپیوتر را پر کنند.

منبع

نوشته های مشابه

1 thought on “قرارداد هوشمند چیست؟ – بخش دوم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

بستن