ایستگاه خبر

میکسر بیت کوین واسابی برخی از معاملات را سانسور خواهد کرد

واسابی (Wasabi)، کیف‌پول بیت کوین با یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های ترکیب تراکنش، اعلام کرده است که سانسور برخی تراکنش‌ها را در میکسر CoinJoin خود آغاز خواهد کرد.

بیت کوین در پی تصمیم واسابی برای سانسور برخی از تراکنش‌ها به میکسر CoinJoin خود، دچار شکست حریم خصوصی شد.

Wasabi، یکی از محبوب ترین کیف پول‌های بیت کوین متمرکز بر حریم خصوصی، یکشنبه اعلام کرد که سانسور برخی تراکنش‌ها را با استفاده از سرویس ترکیبی CoinJoin خود آغاز می‌کند.

کیف پول واسابی غیرحضانتی و منبع باز است، بنابراین نمی‌تواند تراکنش‌های معمولی بیت کوین را مسدود یا سانسور کند. با این حال، اجرای داخلی پروتکل اختلاط CoinJoin به یک سرویس میزبانی متمرکز برای اجرا نیاز دارد و این شرکت را در میان افزایش نگرانی‌های نظارتی در مورد نقش کریپتو در فرار از تحریم‌ها، به یک هدف بالقوه برای تنظیم‌کننده‌ها تبدیل می‌کند.

در حالی که هر کسی از نظر تئوری می‌تواند پروتکل به اصطلاح «هماهنگ کننده» مورد استفاده برای ترکیب تراکنش‌ها را اجرا کند، پروتکل پیش فرض توسط zkSNACKs، شرکتی که کیف پول واسابی را توسعه می‌دهد، روی سرور متمرکز میزبانی می‌شود. طبق آخرین اعلامیه، این شرکت اکنون شروع به سانسور کردن برخی از تراکنش‌های CoinJoin از طریق پروتکل هماهنگ‌کننده تحت کنترل خود می‌کند، بدون اینکه توضیح دهد چرا یا چه نوع تراکنش‌هایی را مسدود می‌کند.

CoinJoin یک مکانیسم تضمین‌کننده حریم خصوصی است که در ابتدا در سال ۲۰۱۳ توسط توسعه‌دهنده مشهور سابق هسته بیت کوین گرگوری ماکسول پیشنهاد شد. این مکانیسم تراکنش‌های چند کاربر را در یک تراکنش بزرگ با خروجی‌های متعدد ادغام می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد با شکستن پیوند بین ورودی‌ها و خروجی‌های تراکنش، حریم خصوصی را به دست آورند. پس از ترکیب در کوین جوین، کاربران بیت کوین‌های «تمیز» را دریافت می‌کنند که ظاهراً ردیابی آن‌ها غیرممکن است و به ورودی‌های خاص مرتبط هستند.

واکنش طرفداران حریم خصوصی و آزادی‌خواه بیت‌کوین به تصمیم واسابی برای مسدود کردن برخی از تراکنش‌ها با سرویس ترکیبی خود خوب نبود. به عنوان مثال، جورج ماندریک، یکی از اولین پذیرندگان بیت کوین و یک شخصیت شناخته‌شده در این فضا، تصمیم این شرکت را «احمقانه» خواند. حتی یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری واسابی، آدام فیکسور، تصدیق کرد که این تصمیم برای بیت کوین منفی است و گفت:

لیست سیاه به کوین‌جوینی‌ها رسید. IMO یک عقبگرد بزرگ برای جایگزینی بیت کوین است.

در برخورد با خشم توییتر، یکی از توسعه دهنده واسابی با نام مستعار رافا گفت که ناامیدی جامعه را درک کرده اند. او در توییتر گفت:

هیچ یک از ما از این موضوع خوشحال نیستیم.

 

پیشنهاد مطالعه: امنیت کاربر در بلاک‌چین عمومی بیت‌کوین، یک معرفی ساده برای بسته مدیریت تراکنش Wasabi

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=50265
دکمه بازگشت به بالا