ایستگاه خبر

ویتالیک بوترین لایه ۲ را به عنوان آینده مقیاس‌پذیری اتریوم معرفی می‌کند

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، راه‌‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ را در یک کنفرانس بلاکچین در چین مطرح کرده است.

ویتالیک در سخنرانی خود در هفته بین‌المللی بلاکچین شانگهای گفت: لایه ۲ آینده مقیاس‌پذیری شبکه و تنها راه حفظ تمرکززدایی آن است.

این برنامه نویس، که چینی هم صحبت می‌کند، اذعان کرد که نیاز جدی به مقیاس شبکه وجود دارد و راه‌حل‌های بومی مانند شاردینگ هنوز می‌تواند بهتر شود.

طبق گزارش‌ها، بوترین تایید کرد که مقیاس لایه پایه برای برنامه‌ها تا مراحل نهایی به‌روزرسانی ETH 2.0 اجرا نمی‌شود. او پیشنهاد کرد که رول-آپ‌ها هم به عنوان یک راه‌حل به خوبی کار می‌کنند و باید در نظر گرفته شوند.

رول-آپ‌ها به اشکال مختلفی وجود دارند و برخی از داده‌های تراکنش را از زنجیره اصلی پردازش می‌کنند که منجر به توان عملیاتی بسیار بیشتر و هزینه‌های کمتر می‌شود.

آیا نشانه‌ای از شاردینگ وجود دارد؟

راه‌حل خود اتریوم شامل زنجیره‌های جانبی یا خرده‌ رنجیره‌هایی بود که عملاً همین کار را انجام می‌دهند. با این حال، همانطور که بوترین اشاره کرده است، انتظار نمی‌رود که آن‌ها تا مرحله ۱ به‌روزرسانی که حداقل یک سال دیگر بر اساس اسناد رسمی باقی مانده است، راه‌اندازی شوند.

بسته به سرعت پیشرفت کار پس از راه‌اندازی، زنجیره‌های خرد باید در سال ۲۰۲۲ فعال شوند.

در ابتدا، طبق نقشه راه، ۶۴ مورد از آن‌ها فعال خواهند شد و به اتریوم ظرفیت بیشتری برای ذخیره و دسترسی به داده‌ها می‌دهند، اما برای اجرای کد استفاده نمی‌شوند.

قبل از استقرار، اتریوم باید به طور کامل توسط اثبات سهام که با فعالسازی همراه خواهد بود، ایمن شود. این زمانی است که زنجیره اتریوم موجود با Beacon Chain ادغام شود که انتظار می‌رود در سه‌ماهه اول و دوم سال ۲۰۲۲ باشد.

تا آن زمان، مقیاس‌بندی لایه ۲ تنها راه عملی برای استفاده از اتریوم بدون نیاز به هزینه گس است.

چشم‌انداز لایه ۲

پروتکل‌ها و تجمیع‌کننده‌های لایه ۲ امسال به طور فزاینده‌ای محبوب شده‌اند، زیرا کارمزد تراکنش‌های اتریوم هیچ نشانه‌ای از کاهش نشان نمی‌دهد.

طبق گزارش L2beat که بر مقیاس‌بندی نظارت می‌کند، کل ارزش قفل شده در پلتفرم‌های لایه دو به رکورد ۴ میلیارد دلار رسیده است.

آربیتروم با ۲.۵ میلیارد دلار قفل شده یا ۶۱.۵ درصد از کل سهام، محبوب‌ترین این دسته است. صرافی لایه دو dYdX که از zk-rollups استفاده می‌کند با ارزش کل قفل‌شده ۹۰۰ میلیون دلاری و ۲۲ درصد سهم در رتبه دوم قرار دارد. Optimism سومین راه‌حل محبوب لایه رو با ۲۹۰ میلیون دلار و سهم بازار ۷ درصد است.

 

پیشنهاد مطالعه: اتریوم ۲.۰ چیست؟ (Ethereum 2.0) تاریخ عرضه اتریوم ۲

 

Source

https://coiniran.com/?p=48077
دکمه بازگشت به بالا