ایستگاه خبر

پروژه‌ی Rollups مرهمی بر مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم

Vitalik Buterin با ارائه‌ی پروژه Rollups قصد دارد تا مشکلات مقیاس‌پذیری و فاصله‌ی میان بلاک‌ها را در ETH2 حل کند.

Buterin با حضور در یک پادکست به راه‌حل بسیار قدرتمندی اشاره کرد که می‌تواند پلفترم قراردادهای هوشمند را حتی پیش از ارائه ETH 2 قدرتمندتر سازد.

Buterin به این موضوع اشاره کرد که پروژه‌ی Rollups حداقل تا زمان ارائه‌ی ETH 2 می‌تواند مشکلات مقیاس‌پذیری کنونی اتریوم را حل کند.

با توجه به افزایش بسیار زیاد کارمزد معاملات شبکه‌ی اتریوم در اوایل سال، دوباره بحث میزان کاربرد و گستردگی این ارز مطرح شده است.

با توجه به قیمت روز اتریوم، کارمزد ارسال این ارز مبلغی در حدود ۱۶ دلار است. اگرچه نسبت به ۳۸ دلار ابتدای سال بسیار کمتر است اما هدف رمزارزها سریع و ارزان بودن است و این مبلغ برای هر تراکنش بسیار بالاست.

حل مشکل مقیاس‌پذیری

پروژه‌ی Sharding قرار است که بهترین راه‌حل برای مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم باشد اما به این زودی‌ها قابل اجرا نخواهد بود.

این تکنیک که اجزای بسیار بزرگ را تبدیل به بخش‌های کوچکتر می‌کند، برای ETH 2 طراحی شده است. این به آن معنا است که باید تا قبل از راه‌ افتادن این پروژه و انتقال معاملات به شبکه‌ی جدید، راه‌حلی برای مشکلات کنونی ارائه شود.

یکی از این راه‌حل‌ها Rollups است و نوعی تکنیک برای سطح ۲ است که تراکنشات را داخل قراردادهای هوشمند جمع می‌کند و هدف آن کاهش کارمزدها و شلوغی شبکه است.

Rollups روی کاغذ توانایی بالایی دارد و می‌تواند با افزایش خروجی شبکه توانایی آن را که اکنون ۱۵ تراکنش در ثانیه است را به ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه برساند.

پیشنهاد مطالعه: نودهای اتریوم و شاردینگ

این ایده در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار توسط Buterin طراحی شد و در آن زمان زنجیره‌ی سایه نام داشت.

این ایده از دو روش اصلی تشکیل شده است: ZK-Rollups و Optimistic Rollups.

مورد دوم میان توسعه‌دهندگان برنامه‌های DeFi‌ بسیار محبوب بوده و در پروژ‌ه‌های مانند Synthetix Exchange و Polygon نیز هم‌اکنون به عنوان راه‌حل مورد استفاده قرار گرفته است.

Rollup دست به کار می‌شود

Buterin به این نکته اشاره کرده است که تیم Optimism دست به کار شده است تا به زودی Rollups را راه‌اندازی کنند.

برای میان مدت نیز، تا زمانی که Sharding آماده‌ی راه‌اندازی شود، این پروژه به شبکه‌ی اتریوم کمک خواهد کرد تا با توانایی ۱۰۰ درصدی خود کار کند.

Buterin افزود: اگر شما rollups‌ را داشته باشید ولی sharding نداشته باشید، همچنان مقیاس‌پذیری شما نسبت به قبل ۱۰۰ برابر خواهد بود. همچنین می‌توان انتظار داشت که تنها با همین‌ پروژه میزان فعالیت شبکه مابین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هزار تراکنش در ثانیه شود که بستگی به میزان پیچیدگی تراکنشات دارد.

اگرچه هنوز تاریخ دقیقی برای انتشار Rollups اعلام نشده است، اما اتریوم آپدیت Hard fork برلین را پیش رو دارد و برای ماه آپریل برنامه‌ریزی شده است.

این به‌ روز رسانی می‌تواند باعث بهبود پروتکل اجرایی شبکه شود. به روز رسانی Ethereum 2.0 که قرار است باعث انتقال اتریوم به یک شبکه سرمایه‌گذاری و سهام شود، اولین بخش‌های خود را در دسامبر ۲۰۲۰ اجرایی کرد.

با این اتفاق، از آن زمان تاکنون بیش از ۳ میلیون اتریوم سرمایه‌گذاری شده است تا بتواند امنیت نسل بعدی بلاکچین را تضمین کند.

source

https://coiniran.com/?p=44501
دکمه بازگشت به بالا