ایستگاه خبر

طرح بهبود شبکه‌ی EIP-4488 از سوی ویتالیک بوترین مطرح شد

ویتالیک بوترین و Ansgar Dietrichs، یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم، با مشارکت یکدیگر طرح بهبود شبکه‌‌ی EIP-4488 را برای کاهش هزینه‌ی گس راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه‌-۲ اتریوم طراحی نمودند. هدف اصلی این طرح رفع سریع هزینه‌ی گس تراکنش‌ها همزمان با توسعه‌ی راهکارهای مهم و پیشبردی بلند‌مدت شبکه است.

راهکاری موقت و موثر

طی ماه‌های اخیر شاهد افزایش سرسام‌آور هزینه‌های گس اتریوم بوده‌ایم، حتی کارمزد استفاده از پروتکل‌های مقیاس‌پذیر لایه‌-۲ شبکه مانند رول‌آپ‌های Optimistic یا ZK نیز برای بسیاری از کاربران پرهزینه است. برای درک بهتر موضوع هزینه‌ی گس راهکارهای Optimism/Arbitrum و ZK به‌ترتیب ۳-۸ و ۱۰۰ برابر از شبکه‌ی اصلی کمتر است، اما این مبلغ همچنان دربرابر بلاک‌چین‌های رقیب زیاد است.

EIP-4488 از دو طریق می‌تواند هزینه‌ی گس راهکارهای لایه-۲ را کم کند. در روش اول هزینه‌ی داده‌های ثبت‌شده بر تراکنش را که زیرلایه‌ی مهمی برای Rollupهای Optimistic و ZK است را کاهش می‌دهد. در روش دوم سقفی برای مجموع داده‌های اطلاعاتی تراکنش که درهر بلاک‌ ذخیره می‌گردند، تعیین می‌کند. بوترین معتقد است که می‌توان ظرفیت داده‌‌های بلاک‌ را افزایش داد زیرا حجم فعلی آنها تهدیدی برای شبکه محسوب نمی‌گردد.

باآنکه تکنیک شاردینگ (sharding) داده‌ها راه‌حل نهایی و بلندمدت رفع نواقص مقیاس‌پذیری است، طرح بهبود شبکه‌ی EIP-4488 باهدف کاهش موقت و فوری کارمزدهای شبکه توسعه یافته است و تا کریسمس ۲۰۲۲ عرضه و فعال می‌گردد.

راه‌حل دلخواه کوتاه‌مدت بوترین نیز مهاجرت وسیع شبکه به یک بلاک‌چین مقیاس‌پذیر برای حذف هزینه‌های بالای گس است، شاید به همین‌خاطر باشد که این طرح‌های لایه-۲ درراستای اتریوم رشد داشته‌اند. همان‌گونه که در هفته‌‌ی پیش خواندیم صرافی بزرگ بایننس برای حفظ جایگاه خود استفاده از راه‌کارهای لایه‌-۲ Arbitrum را آغاز نموده است.

پیشنهاد مطالعه: سرویس انتخاب نام اتریوم (ENS): ارسال نام خود به جای آدرس کیف پول

Source

https://coiniran.com/?p=48505
دکمه بازگشت به بالا